Maria Mróz

Komunia

Kiedy pokazuję albumy fotograficzne z czasów dzieciństwa, wszystkich dziwi brak komunistów na zdjęciach z pierwszej komunii. Te, które są, pokazują raczej kościół, księdza i gości niż nas, dzieci z jednego podwórka. To musiało być prawdziwe wyzwanie dla fotografa.

Emilia

Pewnie krzywdził swoją żonę. Tak długo opierała się próbom uwiedzenia, że chyba naprawdę chciała pozostać mu wierna. Karol nie potrzebował jednak wiernej żony. Emma przecież taka nie była. Czasem z całego serca nienawidził Flauberta, który z taką maestrią wykreował kobietę idealną, skrojoną wprost do potrzeb Karola, i nawet jej męża tak nazwał, tylko zawód był chybiony.

Łupiny

Odnaleźliśmy go, mieniącego się kolorami w zachodzącym słońcu, na leśnej polanie, gdzie stał czołem wsparty o drzewo. Najwyraźniej stał tam już długo, gdyż trawy rosły dookoła jego stóp i oplatały jego kostki. Stał i czekał, aż drzewo dojrzeje, przejrzeje i czas powali je na ziemię, by mógł ruszyć do przodu w swojej niekończącej się wędrówce.

Wciąż czasami odnajdujemy te łupiny bogów przeszłej cywilizacji.

Błękitna krew

Koniec świata jako pierwsi ogłosili złomiarze, ale nikt nie zwrócił na to uwagi. Nie mówili zresztą na ten temat zbyt głośno – w rozmowach między sobą wspominali tylko mimochodem, jak ciężko zdobyć teraz „rudą”. Dawno zdjęto ją z dachów kościołów, złudzenie zielonej patyny zostało zachowane tylko dzięki farbie, którą malowano stalowe dachówki.

Puste miejsce

Rod i jego rodanice zawsze czekają na to, by ofiarowano im poczęstunek. Zawsze. Tylko to nie zmieniło się wraz z upływem czasu. Inna jest forma, inny jest smak. Dawniej specjalny posiłek czekał na nich w przestrzeni najważniejszych wydarzeń życia – narodzin dziecka, postrzyżyn, wesela. Nie ucztowali jeno przy śmierci – bo jaką przyszłość mogły rodanice dać komuś, kto właśnie się skończył? Kiedy spotkali się przypadkiem z umierającym w jednym domu, mogli go najwyżej zaprosić pomiędzy siebie, aby wraz z nimi decydował o

Agnozja

Marek po raz pierwszy zorientował się, że coś jest nie tak w sylwestra. Stał na molo, obejmując Martę ramieniem, i patrzył w niebo, na fajerwerki. Pompon jej czapki łaskotał go w podbródek, bąbelki szampana łaskotały podniebienie, a fakt, że świętował sylwestra ze swoją kobietą, łaskotał jego ego. W snopach iskier na głową nie widział kwiatów, które zawsze obiecywali producenci i wiedział, że nawet Psia Gwiazda się przelękła i znikła z firmamentu, ale dalej śledził barwne wybuchy. Czerwone, purpurowe, niebieskie, złote i srebrne skry spadały z nieba i gasły w zimnym powietrzu.

Córka

Chloris wiedziała, że naśmiewają się z niej za plecami. Była królową, ale jej autorytet nie sięgał kuchni. Mogli się śmiać, bo nie widzieli tego, co ona, zresztą służba i tak zawsze wydaje się myśleć, że złotogłów wrasta w skórę, jak pancerz, a po jedwabiu, jak po piórkach, spływają drobne złośliwości.

Czy to oni sami nie byli sobie winni? Boskie bliźnięta przeszywały strzałami jej braci i siostry, bo to oni byli źródłem pełnych pychy słów jej matki. W końcu mieli czelność urodzić się w tak zatrważającej gromadzie.

Rutherford

Unnilquadium było odpowiednią nazwą dla tego pierwiastka. Spektakularna fasada, za którą nic się nie kryło. Jak pracować na czymś, co istnieje tylko 65 sekund,  potem rozpada się na pół i znowu na pół, i znowu, aż nie pozostaje nic oprócz wzmianki w raporcie. Sfabrykowany przez człowieka, niedoskonały, niestały i niepotrzebny.

I pomimo tego –  dwa mocarstwa rościły sobie prawo do nadania mu nazwy.

_GB

W pokoju telewizora ściany są niebieskie i rosną paprotki. Już na samym początku zadbałam o  to, żeby pomalować pomieszczenie łatwo zmywalną farbą olejną (chociaż równie dobrze mógł to być zbieg okoliczności, ostatnie puszki w niskiej cenie na wyprzedaży w supermarkecie). Ściany były więc niebieskie, paprotki zielone, fotel na którym siedziałam czerwony. Czerwona była też moja sukienka w której zasiadałam do seansu. Czerwone usta i paznokcie. Telewizor nie był najnowszej generacji, z tych co mierzy się na metry

Niedobór

Do: Internetowa poradnia zdrowia

Temat: Skacząca powieka

Zgodnie z waszymi zaleceniami dotyczącymi walki z drganiem powieki (kto by pomyślał, że brak magnezu może wywołać aż tak nieprzyjemne komplikacje! Z drugiej strony, niedobór witaminy C powoduje szkorbut, przy którym wypadają zęby, więc to skakanie chyba nie jest najgorsze...) postanowiłam zjeść czekoladę, ograniczyć spożycie kawy i zakupić suplement diety. Czy macie może jakieś dalsze wskazówki?

Do: Internetowa poradnia zdrowia

Temat: Skacząca powieka – c.d.

Resublimacja

Jan Rozier pokochał powietrze, kiedy zobaczył kota tonącego w rzece po wiosennych roztopach. Porwane silnym nurtem zwierzę raz po raz wychylało łebek nad powierzchnię, ale nie miało już siły miauczeć, tylko walczyło o łyk świeżego powietrza. W końcu przegrało i zamiast haustu powietrza do płuc wciągnęło wodę. Nie wynurzyło się więcej, za to Jan zaczął łykać powietrza za dwoje.

I tak już zostało – Jan i powietrze, Jan i niebo.

Subskrybuj RSS - Maria Mróz