Marcin Zwoleń

Praktyka zawodowa

– Kochasz mnie, prawda? – zapytała, siedząc na nim okrakiem. – Tak przecież mówiłeś.

– Ales ocywisce, ze ce kofam – wyseplenił, ciężko przełykając gęstą ślinę. – Prose ce, psestan jus.

– Dlaczego więc mi to zrobiłeś? Odpowiedz. Dlaczego zdradziłeś mnie z tą dziwką?

Milczał. Drobna dłoń ściskająca obcęgi powędrowała prosto do krwawej jamy, która kiedyś była jego ustami. Nachalnie wdarła się do środka.

– Został jeszcze jeden – poinformowała kobieta, zaciskając szczęki narzędzia na ostatnim zębie.

Pokuta

– Następny!

Pchnięty w plecy, bez oporu, wpadam do sterylnego pomieszczenia. Pierwsze, co rzuca mi się w oczy, to wiszący na ścianie plakat. CZYŚCIEC CZYNI CZYSTYM komunikuje ociekając tłustym drukiem.

Siedzący za biurkiem urzędnik spogląda na mnie z uwagą, groźnie marszcząc przy tym brwi.

– Wykroczenie? – pyta stojącego obok strażnika.

– Marnotrawstwo.

– Czego?

– Czasu.

– Ile?

– Setki milionów sekund.

– Fiu, fiu.

Nie wiem, czy jest to oznaka podziwu czy dezaprobaty?

– Klepsydra.

Dług

Psiakrew, ludziom to nie można ufać. Przyjdzie ci taki koleżka i żali się, jakie to życie podłe. Jak to go żona nie rozumie, jak to się w pracy nie układa i jak ciężko związać koniec z końcem. Prosi, błaga o pomoc finansową, żeby mu pożyczyć parę groszy. Bo do wypłaty nie starcza, bo w lodówce pusto, bo komornik, bo żyć się nie chce.

Nakaz

Biały wąż odartej z godności  i odzienia ludzkiej masy krok za krokiem kierował się w stronę pomieszczenia, do którego drzwi przymocowano tabliczkę z napisem ŁAŹNIA. Także nagi, stłoczony w tłumie postawny mężczyzna szedł powoli przed siebie z dumnie uniesioną głową. Czuł się nieodłączną częścią drepczącego pochodu. Choć przez skórę odbierał, że na końcu drogi nie czeka na niego nic dobrego, gotów był stawić czoła najgorszej rzeczy, z którą przyjdzie się tam zmierzyć. Nawet jeśli to będzie śmierć.

Spadek

Wolno przeciągam sztyletem wzdłuż osełki. Zgrzytliwy dźwięk trącego o chropowaty kamień metalu koi moje uszy i sprawia, że serce spływa miodem. Głownia  musi być dobrze naostrzona, aby przecinająca skórę szyi stal  łatwo sobie z nią poradziła.

Na samą myśl drżę cały. Odmierzam godziny, wiem, że to już niedługo. Gdy zapadnie zmrok wyjdę z domu. Zapolować. Bo kimże inny mógłbym się stać? Jeżeli nie łowcą.

Njus

Szanowni Państwo, tu stacja TVSHLAM. Jak zawsze jesteśmy na miejscu. Na bieżąco nadajemy gorące fakty z centrum wydarzeń.

Dzisiejszej nocy we wsi Rębajły Małe, powiat Siekierki Duże, doszło do dramatycznego zajścia. Dramatycznego zwłaszcza dla sędziwej mieszkanki wsi, panny Florentyny Goździk.

Nieznany sprawca niepostrzeżenie dostał się do jej mieszkania, gdzie następnie napastował lokatorkę, psa ratlerka imieniem Otello oraz podłogę w kuchni.

Przyjaciel

Jakiś czas temu złożyłem mu wizytę. Na dzień dobry przywitał mnie ciosem w zęby. Zaraz potem z tkliwością podał mi chusteczkę, abym otarł rozkrwawioną wargę. Następnie zachęcającym gestem zaprosił do salonu.

– Rozgość się – powiedział.

Gdy próbowałem usiąść, szybkim ruchem odsunął krzesło, na którym chciałem spocząć. Kontakt z twardą podłogą był naprawdę bolesny.

– Napijesz się wina? – Nie czekając na odpowiedź, z ciepłym uśmiechem napełnił kieliszek, na którego dnie znajdował się arszenik.

Subskrybuj RSS - Marcin Zwoleń