Mateusz Antczak

Nowy gatunek

Las równikowy wibrował od fal dźwiękowych. Pomiędzy wiecznie zielonymi, wielowarstwowymi zaroślami dało się słyszeć zaaferowane okrzyki ssaków, natarczywe trzeszczenie chitynowych pancerzy owadów oraz miłosne pieśni awifauny.

Andrzej i Baltazar spoglądali na przedstawicieli niespotykanego wcześniej w tej okolicy gatunku.

– To chyba jakieś małpy człekokształtne – skonstatował Andrzej.

–  Ale skąd się tu wzięły? Pytałem w sąsiedniej osadzie, tam też nigdy o nich nie słyszeli – odparł Baltazar.

Oskarżony

Opinia publiczna była po stronie pokrzywdzonych – matki i córki. Nieliczni wstawiali się za podejrzanym.

– Oskarżony odpowiada za: stalking, bezprawne wkroczenie na teren prywatny, a także narażenie życia powódki i jej córki poprzez nagłe pojawienie się w oknie i straszenie.

Futurospekcja

Miałam wizję. Niewyraźną, nie znam wszystkich szczegółów, ale… wiem, że zginę po odebraniu nagrody.

Nie korzystam z telefonu, telewizji ani Internetu. Boję się odebrać SMS-a lub maila o niespodziewanej wygranej.

Rzadko wychodzę z domu. Nie chcę, żeby ktoś mnie zaczepił i oznajmił, że zostałam „szczęśliwie wylosowana”. Nie mieszkam w miejscu zameldowania, wynajmuję kawalerkę pod fałszywym nazwiskiem. Nie zaglądają do mnie kurierzy ani listonosz. Płacenie rachunków zlecam jedynej zaufanej sąsiadce. Operuję tylko gotówką.

Ostatnie życzenie

Czekając w celi, wyobrażał sobie „Zieloną milę”, obskurne krzesło i rdzewiejące kraty w oknach. Kiedy jego czas nadszedł, znalazł się w sterylnym pokoju z wygodnym fotelem, przypominającym mebel widywany w gabinetach dentystycznych.

Doktor przypiął elektrody, założył wenflon i skalibrował syczącą cichutko pompę infuzyjną. Sprawdził wszystko dwa razy i bez słowa zabrał się za rozpieczętowywanie leków.

Klawisze stali z tyłu, przy drzwiach.

Remont

Ekipa wyniosła już wszystkie stare meble, skuła płytki w łazience, zdarła wszędobylską boazerię, staromodne tapety i linoleum. Szefowa, blondynka w białym kasku, tłumaczyła do kamery, jakie będą pierwsze etapy metamorfozy.

– Mieszkanie naszych bohaterów, Ani i Huberta, było w fatalnym stanie. Choć w tej chwili tego nie widzicie, jego charakter zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni. Na początku jednak musimy między innymi pozbyć się tej ściany. – Wskazała na szeroką przegrodę dzielącą mikroskopijną kuchnię i salon. – Chłopaki, do roboty!

Korpożona

Poziom bursztynowego płynu malał systematycznie.

– Mówię wam, odkąd Basia pracuje w korporacji mam wrażenie, że mówimy różnymi językami – skarżył się Marcin.

Podsunął kumplom smartfona. Aplikację odpowiedzialną za komunikację SMS-ową otworzył na zakładce „żona”.

Odczekuj czelendże na taskliście.

Jak wrócę zrobimy waluację zawartości lodówki.

Skoczymy na lunch? Starbaks? Po brifie mam tylko jeden konfrens-kol i będę wolna.

Zwykły wtorek

Co wtorek jedliśmy w tej samej restauracji.

– Od kilku tygodni przesiadują tu gliniarze, zauważyłaś? – spytałem Zośkę.

Tym razem dwóch funkcjonariuszy zajmowało stolik pod oknem. Mieli stamtąd widok na cały lokal.

– Nic nie słyszałeś?! – Dziewczyna spojrzała na mnie jak na przybysza z Makemake lub innego obiektu transneptunowego z rubieży Układu Słonecznego. – Jakiś miesiąc temu zaginęła żona szefa kuchni.

Wspomnienia

Nie pamiętam, kiedy ani jak tutaj trafiłem. Kolejne dni rozlewają się leniwie jak upuszczone na rozgrzany chodnik lody. Jestem przykuty do łóżka. Moje zmysły są przytępione. Pokój jest pusty, ale i tak ledwo co widzę. Z trudem wyłapuję wypowiadane za drzwiami słowa. Co jakiś czas ktoś przychodzi podłączyć mi kroplówkę.
Pamiętam, że jestem biznesmenem. Mam wielki dom, trzy samochody i kupę szmalu na kilku zagranicznych kontach. Pamiętam, że zachorowałem... Dwa lata – brzmiał wyrok. Jedna nerka nie pracuje. Druga z czasem do niej dołączy.

Kwestia przyzwyczajenia

Włożyła biały laboratoryjny kitel, grube rękawice i okulary ochronne. Standardowa procedura w zawodzie zoologa-toksykologa. Po trzech latach pracy w Instytucie Biologii Środowiskowej, Beata rutynowo wykonywała wszystkie czynności zgodnie z przepisami. Przyzwyczaiła się do niebezpieczeństw związanych z tą specjalnością tak samo jak do cichego szumu dygestorium.

Que Sera Sera

Pogoda nie zachęcała do spacerów. Przechodnie przemykali między stuletnimi kamienicami, stukając obcasami o zabytkowy bruk.
Atrakcyjna brunetka, kryjąca się pod kapturem przeciwdeszczowej kurtki, lawirowała między mieszkańcami Łazarza, proponując degustację.
– Reprezentuję restaurację „Que Sera Sera”. Jesteśmy w trakcie rewolucji prowadzonych przez Panią Em. Może skusi się pan na naszą przystaweczkę?
– Faszerowana papryka? – zainteresował się mężczyzna z szyfrowaną aktówką.
– To papryczka piquillo z dorszem. Łagodna papryka opieczona i obrana ze skórki.

Egzamin

Niewielkie pomieszczenie bardziej przypominało szkolną klasę niż wykładową aulę. Od lat służyło jako sala ćwiczeniowa dla studentów pierwszego roku i słuchaczy kursów podyplomowych. Młodzi ludzie zapamiętale machali kredkami. Szuranie kolorowych rysików po papierze niemal zagłuszało instrukcje prowadzącego:
─ Pamiętajcie, że najważniejsze jest prawidłowe wrysowanie granic poszczególnych jednostek litologicznych oraz biegu i upadu warstw. Uwierzcie mi, oceniam poprawność wykonania mapy intersekcyjnej, a nie dokładność kolorowania. Chociaż to mogłoby być ciekawe... – zamyślił się.

Fizyka czarów

Zatrzymany wydawał się rozluźniony. Nie przejmował się krępującymi go kajdankami ani obstawą dwóch rosłych funkcjonariuszy.

Co się stało z Magellanem?

Wyspa Mactan, 1562

Szaman przymocował do pokrytych zakrzepłym błotem włosów pióra Świętego Ptaka. Do rozpalonego ogniska wrzucił garść skorup mięczaków, po czym rytmicznie, przestępując z nogi na nogę, zaczął krążyć wokół paleniska. Naszyjnik z kości tygrysa podskakiwał przy każdym rytualnym kroku. Zebrani dokoła członkowie plemienia zawtórowali, klaszcząc w dłonie.

Magnus

− Oto nakaz eksmisji, panie Barczak! Przykro mi – powiedział komornik wymachując od progu opieczętowanym pismem.

− Nie musi pan krzyczeć. Nie mam problemów ze słuchem. Mam gdzieś podpisać? – Barczak zdawał się nie przejmować koniecznością wyprowadzki. Pogodził się z nią?

Do przedpokoju dumnym krokiem wmaszerował Magnus. Kot z miną wyraźnie inteligentniejszą niż stojący w progu gość pilnie obserwował rozwój wydarzeń.

Bartłomiej bez słowa pogłaskał Magnusa, który spojrzeniem dawał mu do zrozumienia, że inaczej by to rozegrał.

Subskrybuj RSS - Mateusz Antczak