W Samo Południe - odsłona CLXXIV

Witajcie, moi najdrożsi z najdroższych Szortalowicze! Jak zwykle rychło w czas zaczynamy najnowszą odsłonę naszego stałego konkursu. Dziś mamy dla Was trzy egzemplarze dopiero co wydanej książki Susanny Clarke - Damy z Grace Adieu - które to książki ufundował ich wydawca, Wydawnictwo MAG.

Zasady konkursu znajdziecie po drugiej stronie lustra. Znaczy, linku.

Pytania:

1. Wydawnicze: Tydzień po premierze naszej dzisiejszej nagrody MAG wznowił pewną trylogię. W jednym tomie. Proszę o tytuł tej trylogii i jej autora. I to nie wszystko. Wśród majowych zapowiedzi MAGa znajdziecie książkę, która odwołuje się do jednego z najstarszych eposów heroicznych. Proszę podać tytuł i autora tej książki.

2. Historyczne: Tytuł dzisiejszej nagrody przywodzi mi na myśl jedną z komedii Fredry, ta natomiast jest oparta na podobnym pomyśle, co jedna z komedii Shakespeare'a, w której najsłynniejszej z ekranizacji grali m.in. Elinor Dashwood, Neo, Batman (mój ulubiony), facet z deja vu (nie John Pollack!), Oktawian August i Selene. Proszę o tytuły obu sztuk oraz kto jest reżyserem tej najsłynniejszej ekranizacji.

3. Szortalowe: Nowe wydanie specjalne Szortalu Na Wynos. Strona 39, druga linijka od dołu, przedostatnie słowo. Strona 14, trzecia linijka, trzecie słowo. Strona 94, ostatnia linijka, trzecie słowo. Proszę z tych trzech słów ułożyć powiedzenie, ludowe porzekadło, lub tym podobną sentencję. Mądre, czy durne - nieważne. Aby miało w sobie te trzy słowa. Oczywiście można je odmieniać.

To wszystko - do boju!