Chór zapomnianych głosów - Remigiusz Mróz

Wrogi wszechświat

Magdalena Golec


Spoglądacie czasem w nocne, rozgwieżdżone niebo? Co wtedy czujecie? Strach? Podziw dla jego zorganizowania? Jeśli chodzi o mnie, to z jednej strony czuję zachwyt nad jego pięknem. Odczuwam też swego rodzaju poczucie jedności z całym wszechświatem - w końcu wszystko zbudowane jest z tych samych pierwiastków. Z drugiej strony - pojawia się świadomość, że człowiek jest tylko pyłkiem w tym całym ogromie. Właśnie... ogrom... Czy w tej niewyobrażalnej przestrzeni, przy tej ilości galaktyk, odległościach milionów lat świetnych, naprawdę nie ma nigdzie inteligentnego życia? A jeśli jest - to czy te istoty wiedzą o nas? Jaki byłby ich stosunek do nas - przyjazny czy wrogi? Sięgając po Chór zapomnianych głosów dowiecie się, co o tym wszystkim myśli autor. 

Ara Maxima to największy ołtarz poświęcony Herkulesowi. Jest to również nazwa długofalowej misji badawczo-kolonizacyjnej, zorganizowanej na Ziemi. W ramach tego projektu kilkanaście statków, wypełnionych najlepszymi specjalistami z różnych dziedzin, rozproszyło się w przestrzeni kosmicznej. Ludzie mieli trwać w kriostazie przez ponad 100 lat, zanim nie dotrą do celu - planety, która dawała pewne nadzieje na kolonizację. Upłynęło 50 lat. Na ISS Accipter, jednym ze statków wchodzących w skład misji, astrochemik Håkon Lindberg budzi się z diapauzy. Pierwsze co ukazuje się jego oczom to zakrwawione ciało osuwające się ze szklanej osłony jego komory. Okazuje się, że na statku dokonano masakry. Wszędzie dookoła widać krew i wnętrzności. Oprócz Håkona, przeżyła jeszcze tylko jedna osoba - nawigator Dija Udin Alhassan. Czy niebezpieczeństwo minęło? Czy ruszy im ktoś na pomoc? I co, lub kto, jest sprawcą tej rzezi?

Powieść zaczyna się mocnym akcentem i trzeba przyznać, że poziom akcji nie spada ani na chwilę. Autor nie daje chwili odpoczynku, ani czytelnikom, ani swoim bohaterom. Książka obfituje nie tylko w wartką akcję, ale również w fabułę wypełnioną dużą ilością pomysłów. Bohaterowie podróżują przez czas i przestrzeń, walczą o życie, spotykają Obcych, znajdują dziwne artefakty, nawiązują przyjaźnie, kochają. Całość napisana jest sprawnym, zgrabnym językiem. Pojawiają się też dialogi, które mogą niekiedy wywołać lekki uśmiech. Można powiedzieć, że jest tutaj właściwie wszystko, co pozwoli zapewnić czytelnikowi rozrywkę. Muszę jednak przyznać, że lektura nie wciągnęła mnie do końca. Było coś, co nie pozwoliło na wzbudzenie pełnego zachwytu nad powieścią. Możliwe, że jest to kwestia ciągłego pędzenia do przodu, a może tego nieustannego zalewania coraz to nowymi koncepcjami, które, w moim odczuciu, nie zawsze były do końca przemyślane i skłaniały raczej do dyskusji z autorem.

Kosmos daje nowe możliwości na kolonizację, na eksploatację bogatych zasobów innych planet. Człowiek, uważający się za centrum wszechświata, traktowałby to całe bogactwo jako swoją własność. Do czasu spotkania z inteligentnym życiem. Wówczas mogłoby się okazać, że ludzie nie są wcale tak ważni, jakby im się wydawało. Mogłyby istnieć rasy od nich znacznie potężniejsze i inteligentniejsze, które kierowałyby się zupełnie niezrozumiałymi dla człowieka motywami. Taki przykładowy scenariusz widzimy w powieści Chór..., w której autor przyciera nosa naszemu egocentryzmowi. Remigiusz Mróz przedstawia dosyć ponurą wizję wszechświata. Jest to miejsce zdecydowanie wrogie, w którym panują twarde reguły gry, a człowiek zostaje zepchnięty na pozycję nic nieznaczącego pionka. Szansę na przetrwanie mają tylko Ci najsilniejsi, najsprytniejsi i posiadający najlepiej rozwiniętą technologię.

Podsumowując, Chór zapomnianych głosów to powieść lekka i przyjemna. Nie jest to książka, która ma przekazać jakieś głębsze treści. Ma ona zapewnić czystą rozrywkę i ten cel z pewnością został zrealizowany - na brak nudy narzekać nie można. Lektura potrafi czytelnika porwać, dzięki czemu czas spędzony z bohaterami nie będzie zmarnowany.


Tytuł: Chór zapomnianych głosów
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Genius Greations
Data premiery: 10.12.2014
Ilość stron: 410
ISBN: 978-83-7995-016-4