Pożądanie - antologia

11. Pożądaj

Hubert Stelmach


Wydawnictwo Powergraph eksploruje coraz to kolejne obszary fikcji. Wraz ze zbiorem "Pożądanie" wzięło na warsztat bardzo szeroko pojętą erotykę. W zasadzie sam podtytuł książki - "antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych" zdecydowanie lepiej oddaje charakter zbioru, niż "Pożądanie", które wraz z okładką jest nieco mylące. Pewnie dlatego w wielu księgarniach trafiła pomiędzy bardziej pikantne pozycje. Nie zmienia to faktu, że opowiadania czyta się z przyjemnością i można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki.

Antologię otwiera tekst “Koźlęta gazeli” Wita Szostaka. Krakowski wykładowca spędza urlop w Hiszpanii - głównie na plaży nudystów. Tam spotyka kogoś, o kim nie może przestać myśleć. Bohater Szostaka nie należy do specjalnie oryginalnych: zmanierowany, pedantyczny, niezadowolony z życia, ale nic z tym nie robiący. Przypomina Adasia Miauczyńskiego, a fabuła momentami “Dzień Świra”. Opowiadanie zmysłowe.

Na drugim miejscu “Człowiek nieciągły” Anny Kańtoch - krótka historia morderstwa i człowieka, który nie ufał swoim wspomnieniom. Również zmysłowe.

“Zimno, gdy zajdzie” Nowaka jest pierwszym fantastycznym tekstem w antologii. Co by się stało, gdyby śmierć nie kończyła życia? Gdyby zdarzały się powroty, ale okupione straszną ceną? W końcu na człowieka oprócz duszy składa się również pierwiastek cielesny. Zdecydowanie miłosne.

Cetnarowski i jego “RP Production” to opowiadanie wywołujące uśmiech na twarzy. Gdy Paweł był jeszcze w szkole (“ortalionowe lata 90.”), ojciec jego kolegi przywiózł z Niemiec pornosa. Właśnie wtedy, tego pamiętnego dnia, nastolatek odkrył swoją pasję. Został onanistą. Autor zaprezentował mistrzowskie posługiwanie się językiem oraz, a może przede wszystkim, bogactwo naszej mowy ojczystej dotyczącej sfery, hmm, intymnej. Humor, czasem gorszy, czasem lepszy, ale cały czas przaśny, skutecznie podbudowuje człowieka po naprawdę melancholijnej opowieści Nowaka. Zdecydowanie erotyk.

“Dziś mam na imię Agata” to najkrótszy (obok “Playgirl”) i zarazem najsłabszy tekst w zbiorze. Jakub Małecki dosłownie w kilku słowach przedstawia początek, środek i koniec dość oryginalnego związku dwojga ludzi. Pomysł ciekawy, niestety samo opowiadanie jest bardzo przewidywalne. Raczej miłosne.

Z kolei “Wywiad” Bernadety Prandzioch to jedna z perełek w “Pożądaniu”. Jakub Michałowski, pisarz-legenda, nigdy nie zgodził się na rozmowę z prasą twierdząc, że wszystko co ma do powiedzenia zawarł w swoich książkach. A jednak zmienił zdanie. Jedynym warunkiem było przeprowadzenie wywiadu przez Weronikę Milc, która nie ma zielonego pojęcia, dlaczego poprosił akurat o nią. Najlepszy w tym opowiadaniu jest nastrój - melancholia przemieszana z tajemnicą. Należy dodać, że Prandzioch to bardzo młoda (‘89) i - wnioskując z tego tekstu, uzdolniona - autorka, a “Wywiad” to jej debiut literacki (prawie równocześnie z opowiadaniem w NF 2/13). Stanowczo zmysłowe.

“Playgirl” Piotra Rogoży to krótka i tajemnicza historia dwójki, mocno kontrastujących ze sobą współlokatorów. Lekkie, w pewnym stopniu surrealistyczne opowiadanie. Pierwsze z kategorii dziwne.

Łukasz Orbitowski “Skórami” nie zaskoczy czytelników znających resztę jego repertuaru. Jest to opowieść o istocie, która może przybrać wygląd dowolnej osoby. Jedno z ciekawszych opowiadań. O bohaterce (bohaterze?) Orbitowskiego nie wiemy nic, nie znamy jej imienia, nie wiemy czym jest ani jaki ma cel, nie wiemy, czy w ogóle jakiś ma. Jednak z jakiegoś powodu wypełnia polecenia przypadkowo spotkanego mężczyzny. Zdecydowanie dziwne.

“Fade to: black” Twardocha to albo opowiadanie genialne, albo do bólu przeciętne. W każdym razie skojarzenia z jednym z wcześniejszych utworów “Metallici” jest jak najbardziej właściwe. Również dziwne.

Gdy okazało się, że “Mała May” Marcina Przybyłka rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, polega na przedstawieniu historii z trochę mniej odległej przyszłości, a w dodatku dzieje się w świecie Gamedeca, byłem szczerze zdziwiony i lekko zażenowany. Jednak okazało się, że moje obawy nie znalazły potwierdzenia w tekście. Marcin w piękny sposób pokazuje cykl życia związku. Od młodzieńczego zauroczenia, przez żarliwą pasję, po późniejsze kryzysy. Miłosne.

“Życie podwójne” Urbaniuka to tekst wpasowujący się w ostatnią modę na retro. W Warszawie tuż przed II Wojną Światową, Janek, student matematyki, udziela korepetycji synowi pułkownika. W ten sposób poznaje pułkownikową, która wprowadza go w świat warszawskiej bohemy. Obok “Wywiadu” jest to najciekawsze opowiadanie w “Pożądaniu”. Urbaniuk stworzył interesujących bohaterów, umiejętnie przedstawił przedwojenną Warszawę i co najważniejsze, fabułę poprowadził tak, że pomimo braku napięcia, czytelnik nie może się doczekać tego, co będzie na następnej stronie. Miłosne.

Ostatnie opowiadanie, “Och, Rafał” Jakuba Żulczyka, podobnie jak “RP Production” ma za zadanie wzbudzić śmiech i wywiązuje się z niego znakomicie. Nagle na całym świecie znika połowa ludzi, tak ot. W tym żona Rafała i rodzice Anetki, jego nastoletniej sąsiadki. Gdy zapłakana stanęła w progu jego domu, od razu zrozumiał, że ogólnoświatowa tragedia była najlepszą rzeczą jaka go spotkała. Cycata Anetka nagle stała się osiągalna. Erotyk.

Każdy tekst w zbiorze - nawet te autorów, za którymi nie przepadam - trącił we mnie jakąś strunę. Było smutno, było zabawnie, było erotycznie, było zmysłowo, a nawet refleksyjnie. Jednak poziom opowiadań nie jest jednakowy. Część tekstów (np. "Wywiad") wyraźnie odcina się na tle pozostałych (np. "Dziś mam na imię Agata"), które może nie są przeciętne, ale też nie ma co się nad nimi specjalnie rozwodzić. "Pożądanie" to nie literatura wybitna, ale stanowi dobrą, bo skłaniającą do refleksji alternatywę dla zwykłych czytadeł. Warto po nie sięgnąć chociażby dlatego.


Tytuł: Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych
Autor: Michał Cetnarowski, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Jakub Nowak, Łukasz Orbitowski, Bernadeta Prandzioch, Marcin Przybyłek, Piotrek Rogoża, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Jarosław Urbaniuk, Jakub Żulczyk
Wydawca: Powergraph
Data wydania: 6 lutego 2013
Liczba stron: 376
ISBN: 978-83-61187-68-4
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 125x195mm
Cena: 34,90 zł

Spis treści:
•    Wit Szostak - Koźlęta gazeli
•    Anna Kańtoch - Człowiek nieciągły
•    Jakub Nowak - Zimno, gdy zajdzie
•    Michał Cetnarowski - RP Productions
•    Jakub Małecki - Dziś mam na imię Agata
•    Bernadeta Prandzioch - Wywiad
•    Piotr Rogoża - Playgirl
•    Łukasz Orbitowski - Skóry
•    Szczepan Twardoch - Fade to: black
•    Marcin Przybyłek - Mała May
•    Jarosław Urbaniuk - Życia podwójne
•    Jakub Żulczyk - Och, Rafał