Sherlock Holmes Society tom 1 – Sylvain Cordurie, Stéphane Bervas, Jean Bastide

Sherlock Holmes Society

Jagoda Wochlik

Sherlock Holmes jest jednym z najsłynniejszych detektywów na świecie. Na podstawie jego przygód powstało wiele filmów, seriali, gier komputerowych, a także komiksów (w tym również paragrafowych). Przedstawicielem tego ostatniego gatunku jest „Sherlock Holmes Society” wydany w kwietniu przez Egmont.

Komiks zaczyna się iście Hitchcockowskim tąpnięciem. Sherlock Holmes właśnie schwytał naśladowcę Kuby Rozpruwacza. Wtedy pojawia się jego brat, Mycroft i prosi go o pomoc w pewnej tajemniczej sprawie. Sherlock ma pojechać do małego miasteczka w Irlandii, które zostało dotknięte tajemniczą zarazą.

W pierwszym tomie „Sherlock Holmes Society” fabuła jest bardzo prosta a bohaterowie zostali zaledwie zarysowani. Jedyne, co może sugerować cokolwiek na temat charakteru Holmesa, to jego krótka rozmowa z Mycroftem. Scenarzysta właściwie bazuje na wiedzy czytelnika na temat tego, kim jest Sherlock Holmes i czego dokonał. Mam wrażenie, że zupełnie inaczej czytałoby się ten komiks bez jakiejkolwiek wiedzy wyjściowej. Wydawałby się wtedy znacznie uboższy. Poza tym odkryłam, że krwiożercze bandy nieumarłych naprawdę nie pasują do stylistyki opowieści o Sherlocku Holmesie.. Z drugiej strony opowieść jest na tyle sprawnie poprowadzona, że czytelnik jest ciekawy, co wydarzy się dalej. A w pierwszym tomie otrzymujemy tylko zarys historii.

Warstwie graficznej nie można nic zarzucić. Stephane Bérvas narysował naprawdę piękne kadry, doskonale oddające istotę epoki wiktoriańskiej – konwenanse, stroje. Również kolory zostały dobrane bardzo dobrze.

„Sherlock Holmes Society. Tom 1” nie jest komiksem, który zrobił na mnie duże wrażenie. Nie spodobało mi się przede wszystkim połączenie kryminału z horrorem. Z drugiej strony ciekawa jestem, jak ta opowieść się rozwinie, więc pewnie zapoznam się z kolejnymi częściami.

 
Tytuł: Sherlock Holmes Society. Tom 1
Tytuł oryginału: Sherlock Holmes Society vol. 1
Autor: Sylvain Cordurie, Stéphane Bervas, Jean Bastide
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Wydawca: Egmont
Data wydania: kwiecień 2019
Liczba stron: 56
ISBN: 9788328135970