Dni pośród nocy – Neil Gaiman

Dni pośród nocy

Jagoda Wochlik

Neil Gaiman  uchodzi  za jednego z najlepszych żyjących współczesnych twórców fantasy, horroru i science fiction.  Wiele z jego pomysłów zostało zekranizowanych – między innymi „Amerykańscy bogowie”, „Nomen Omen”, „Gwiezdny pył”. Napisał także scenariusze do naprawdę wybitnych komiksów, zasłynął przede wszystkim jako twórca świetnego „Sandmana” wydanego przez Vertigo, który szybko zyskał miano kultowego. Współpracował też z Marvelem i DC.

Zbiór „Dni pośród nocy” zawiera komiksy o różnej długości (od kilku do kilkudziesięciu stron), tematyce oraz bardzo zróżnicowanym poziomie artystycznym. Są wśród nich rzeczy zarówno bardzo przeciętne, jak i bardzo dobre. Niektóre z nich poprzedza wstęp, w którym Gaiman opowiada o kulisach powstania danej historii. Takim bardzo przeciętnym utworem wydaje mi się choćby „Historia potwora z Bagien” czy „Bracia”  osadzona poniekąd w świecie DC, w której pojawiają się nawet Batman i Trujący Bluszcz. Opowieść dotyczy wielkiej lalki, która spadła z kosmosu i terroryzowała miasto. W obu historiach twórca rzuca banałami i oklepanymi prawdami życiowymi rodem z ciastka z wróżbą. Na uwagę zasługują za to krótka wyprawa do świata Johna Constantine’a, poboczna historia ze świata Sandmana oraz opowiastka dotycząca historii ludzkości przedstawiona z perspektywy… drzew.

Poziom jest zróżnicowany także pod względem graficznym , gdyż każdą z krótkich form ilustrował inny rysownik. Na uwagę zasługuje przede wszystkim stworzony we współpracy z Wagnerem i Kristiansenem „Sandman” oraz narysowany przez  „. te dwie opowieści naprawdę cieszą oko. Pozostałe niczym się dziś już nie wyróżniają.

„Dni pośród nocy” to całkiem przyjemna ciekawostka. Nie jest to jednak tom pod żadnym względem wybitny. Będzie interesujący przede wszystkim dla osób zainteresowanych zapoznaniem się z całokształtem twórczości Neila Gaimana.


Tytuł: Dom pośród nocy
Tytuł oryginału: Neil Gaiman's Midnight Days
Autor: Neil Gaiman
Tłumaczenie: Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Wydawca: Egmont
Data wydania: kwiecień 2019
Liczba stron: 160
ISBN: 9788323729402