Runaways – Brian K. Vaughan

Runaways #3

Jagoda Wochlik

Brian K. Vaughan jest uznanym twórcą komiksów. Spod jego ręki wyszły wielokrotnie nagradzane hity jak „Saga”, „Paper girls”, „Ex-machina” oraz „Y: ostatni z mężczyzn”. „Runaways” jest jego propozycją dla młodszych czytelników, która okazała się na tyle popularna,, że na jej podstawie nakręcono nawet serial.

W grupie nastoletnich uciekinierów, którzy po śmierci rodziców-arcyłotrów postanowili odkupić ich winy, nastąpiły pewne przetasowania. Karolina odeszła, by poślubić swojego kosmicznego oblubieńca i zaprowadzić pokój między zwaśnionymi planetami. Do grupy dołączył za to Wiktor, twór Ultrona. Tymczasem pojawiają się kolejne zagrożenia.

„Runaways” jest jedną z moich ulubionych serii komiksowych. Cenię ją szczególnie za świetnie napisanych, wyrazistych bohaterów. Każda z postaci ma cechy, które czynią ją wyjątkową (i nie mam tu na myśli supermocy). Twórca  komiksu podejmuje też typowe dla wieku młodzieńczego tematy – poszukiwania własnej tożsamości – zarówno płciowej, jak i społecznej. Bardzo dobrze pogrywa też z motywem odpowiedzialności za winy rodziców i zastanawia się nad tym, jak żyje się z piętnem bycia dzieckiem potwora. „Runaways” pod przykrywką zabawnej superbohaterskiej opowiastki o nastolatkach zadaje ważne pytania o istotę przyjaźni, lojalność. Poza tym jest też kopalnią nawiązań do różnych tekstów kultury.
 
Bardzo lubię rysunki w tym komiksie. Co prawda nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale widać, że zostały stworzone przez osobę, która naprawdę znała te postaci i zwyczajnie odczuwała do nich sympatię. „Runaways” to festiwal kolorów i szalonych pomysłów, tak w warstwie fabularnej, jak i graficznej.

„Runaways” to zdecydowanie moja ulubiona seria spośród komiksów Marvela, które wydaje obecnie Egmont. Dodatkowym plusem jest fakt, że kolejne tomy to edycje zbiorcze, w związku z czym można zapoznawać się z dużymi partiami historii, bez długiego czekania na następne zeszyty. Serdecznie polecam ten komiks, naprawdę warto.


Tytuł: Runaways #3
Tytuł oryginału: Runaways vol. 3
Autor: Brian K. Vaughan
Tłumaczenie: Anna Tatarska
Wydawca: Egmont
Data wydania: kwiecień 2019
Liczba stron: 288
ISBN: 9788328134812