Staruszek Logan. Tom 2. Berserk – Jeff Lemire, Andrea Sorrentino

Staruszek Logan. Berserk

Jagoda Wochlik

Seria „Marvel Now” w Stanach Zjednoczonych ukazywała się od 2012 do 2015 roku. Wszystkie zeszyty, nawet jeśli stanowiły kontynuacje wcześniej rozpoczętych historii, otrzymały nową numerację, od numeru pierwszego. W Polsce „Marvel Now” ukazuje się nakładem Egmontu. W tej serii wydawniczej znajdziemy między innymi „All New X-Men”, „Deadpoola”, „Strażników Galaktyki”. Od końca 2018 roku Egmont wydaje także „Marvel Now 2.0”, którą zapoczątkował pierwszy tom „Staruszka Logana”. Kontynuacja, „Berserk” trafiła niedawno do księgarń.

Komiksy, które ukazują się obecnie w ramach Egmontowej serii „Marvel Now” i „Marvel Now 2.0”, to z reguły bardzo kiepskie – płytkie i nieciekawe – historie. „Staruszek Logan” należy zdecydowanie do najbardziej interesujących z proponowanych pozycji. Choć i on nie ustrzegł się strasznych płycizn fabularnych. Weźmy choćby sposób, w jaki Logan przenosi się do przeszłości. Po prostu tak się dzieje, a bohatera dopada, jakże zbawienna dla scenarzysty, amnezja. Ot, nie trzeba tłumaczyć, jak do wszystkiego doszło.

W drugim tomie Logan trafia do przeszłości. Znów jest rok 2014. Rosomak stwierdza, że otrzymał drugą szansę, by zapobiec zrzeszeniu się łotrów i śmierci niemal wszystkich superbohaterów, a przy okazji możliwość ocalenia własnej rodziny. Pomaga mu w tym uczennica Hawkeye’a, Kate Bishop.

O ile pierwszy tom „Staruszka Logana” oscylował wokół problemów starości i radzenia sobie z nią, drugi koncentruje się głównie na próbach naprawy własnych błędów. Logan otrzymuje szansę, której większość śmiertelników nie dostaje, cofa się w czasie i może tak pokierować swoimi czynami, by zapobiec pewnym wydarzeniom z przyszłości. Twórca komiksu zadaje ponadto pytanie, co jest ważniejsze – własna spokojna egzystencja i dobro najbliższej rodziny czy też wierność dawnym ideałom i walka o lepszy wspólny świat, nawet wtedy, gdy mamy świadomość, że jest ona skazana na porażkę.

Choć w przeciwieństwie do większości komiksów z „Marvel Now” i „Marvel Now 2.0” „Staruszek Logan” ma naprawdę niezłą podbudowę scenariuszową, o sile tego komiksu stanowią przede wszystkim rysunki. Tereny po katastrofie przypominają bardzo pejzaż Dzikiego Zachodu. Ponadto kadry są bardzo żywe. Warto zapoznać się z tą historią choćby dla ilustracji.

„Staruszek Logan. Tom 2. Berserk” to wciągająca historia o starości, porażkach i próbach układania sobie życia wciąż na nowo. Jest to opowieść o dostosowywaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Warta polecenia nie tylko ze względu na niezły scenariusz, ale i świetne rysunki.


Tytuł: Staruszek Logan. Tom 2. Berserk
Autor: Jeff Lemire, Andrea Sorrentino
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Tytuł oryginału: Wolverine: Old Man Logan, Vol. 2: Berzerker
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: marzec 2019
Liczba stron: 96
ISBN: 9788328134966