Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata – Lorraine Cink, Alice X. Zhang

Superbohaterki i szklany sufit

Jagoda Wochlik

Kobiety są dyskryminowane w bardzo wielu dziedzinach życia. W pracy, w przestrzeni społecznej, w polityce. Medium, jakim jest powieść graficzna, nie stanowi  żadnego wyjątku. Mimo obecności w komiksach takich postaci jak Wonder Women,  u podstaw narodzin której leżał feminizm i przekonanie, że kobiety są wartościowymi członkiniami społeczeństwa, przez lata występowały raczej w roli pomocnic komiksowych protagonistów niż pełnoprawnych heroin, które zasługiwały na własną historię.  Lorraine Cink zdecydowała się zebrać 65 bohaterek Marvela, które miały wpływ na losy wszechświata.

„Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata” to zbiór encyklopedycznych biogramów, w których przedstawiane są sylwetki – życiorysy i osiągnięcia wybranych heroin Marvela. Każda z notatek to przekrój przez komiksową historię danej postaci. W książce znajdziemy między innymi sylwetki kapitan Marvel, Scarlet Witch, dziewczyn z Runaways, Czarnej Wdowy, Spider Gwen, agentki Carter, Shuri.

„Marvel. Superbohaterki” w swojej budowie przypomina „Encyklopedię Avengers”, ale jest w tej książce znacznie więcej serca. To właściwie historia wielu komiksów z bohaterkami w pigułce. Bardzo mi się podoba przekaz tej pozycji. Poprzez ukazanie różnych postaci autorka udowadnia, że warto być sobą, że dochodzenie do wielkości wymaga wielu lat ciężkiej pracy. Książka pokazuje dziewczynkom, że mogą lubić naukę, że warto stawiać na rozwój własnych umiejętności. Przekazuje też, że powinny dążyć do stworzenia świata, w którym są traktowane na równi z chłopcami, bo wcale nie są od nich gorsze. Dowiemy się, że nic nie ma nic złego w szukaniu pomocy u przyjaciół lub mentorów oraz że popełnianie błędów to rzecz ludzka (a nawet superbohaterska). Chodzi tylko o to, jak się po tych błędach podnosimy. Również chłopcy sporo wyniosą z tej pozycji, gdyż jest ona ciekawą i niebanalną lekcją na temat tego, w jaki sposób dążyć do równouprawnienia.

Choć bardzo podoba mi się feministyczny wydźwięk książki (łącznie z konsekwentnym stosowaniem żeńskich form zawodów – naukowczyni, detektywka), to z drugiej strony wzbudza on we mnie pewne wątpliwości. Książka adresowana jest zdecydowanie do dziewczynek między 10 a 15 rokiem życia. A w związku z tym jestem przekonana, że część z treści w niej zaprezentowanych będzie dla nich niezrozumiała. Autorka wspomina choćby o osobach niebinarnych czy szklanym suficie. Wątpię, by większość nastolatek wiedziała, czym jest szklany sufit. Nie zaszkodziłoby, gdyby książka wyposażona była w słowniczek tłumaczący pewne pojęcia, które dla młodych dziewcząt mogą stanowić problem.

Warto także wspomnieć o przepięknych ilustracjach autorstwa  Alice X. Zhang. Każdy wpis zdobi przepiękny portret bohaterki zajmujący całą stronę.  Rysunki są kolorowe, dopracowane i naprawdę przyciągają wzrok.

„Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata” to  prezent dla przyszłych superbohaterek. To książka, która będzie świetnym przewodnikiem po świecie komiksu i filmów kinowych oraz seriali, a przy okazji przekaże właściwe wzorce.


Tytuł: Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata
Autor: Lorraine Cink, Alice X. Zhang
Tłumaczenie: Gabriela Zielińska, Magdalena Kunz, Paulina Braiter, Paweł Dembowski
Tytuł oryginału:
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: luty 2019
Liczba stron: 144
ISBN: 978-83-281-4439-2