Giant Days #6: Nie wariuj, Daisy – John Allison, Max Sarin

Bo tak robią dorośli

Jagoda Wochlik

„Nie wariuj, Daisy” jest kolejną odsłoną cyklu komiksowego „Giant days”, który na polskim rynku ukazuje się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics od 2017 roku. Szósty tom zawiera zeszyty od 21 do 24. Fabułę komiksu tworzy John Allison, natomiast rysunki Max Sarin.

W najnowszym tomie tempo wydarzeń wokół naszych bohaterek wcale nie zwalnia. Będą musiały zmierzyć się z różnorakimi problemami – od włamania do ich wynajmowanego mieszkania po śmierć nielubianego sąsiada. Każda z nich przechodzi masę zawirowań osobistych – Susan wciąż nie przebolała rozstania z McGrawem, Daisy mierzy się z faktem, że jest lesbijką, a jej nowa dziewczyna w równej mierze ją fascynuje, co odpycha, zaś Esther postara się zdobyć pracę, która nie będzie polegała tylko na myciu piekarników.

„Giant days” od samego początku stało bohaterami. Choć od momentu, gdy dziewczyny poszły na studia, minął już rok, a one zaczęły właśnie trzeci semestr i żyją obecnie poza kampusem, na własny rachunek, z zadowoleniem stwierdzam, że wciąż są tak samo cudownie niedostosowane. Nigdy nie wiadomo, co zrobią. Czytając „Giant days”, wprost pęka się ze śmiechu. Choć kanwą komiksu jest właściwie zwykłe życie grupki studentek, każda jego strona skrzy się od dowcipu.

Autor nie stroni też od trudniejszych tematów. Nasze dziewczyny poczynią w „Nie wariuj, Daisy” pewne refleksje na temat samotnego życia, odpowiedzialności, bycia w związkach. Natomiast zdanie: „Trzeba się tak zachować, bo tak robią dorośli” będzie pojawiać się coraz częściej, niemal niczym mantra.

„Nie wariuj, Daisy” jest też prawdziwą kopalnią nawiązań do popkultury. Są te zupełnie oczywiste, jak zastanawianie się bohaterów, kto wygrałby pojedynek Wolverine vs Hulk, odwołania do „Ataku Tytanów” czy nawet gry „Until down”. Im większa wiedza dotycząca popkultury, tym lepiej człowiek bawi się podczas lektury tego komiksu.

Max Sarin portretuje bohaterów z prawdziwą sympatią. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i charakter. Nie można się nie uśmiechnąć, widząc Esther wystylizowaną na Morticię Adams. Kadry są kolorowe i przyjemne dla oka. Lektura tej powieści graficznej to prawdziwa przyjemność.

Serdecznie polecam „Nie wariuj, Daisy”, a najlepiej zapoznanie się z całym cyklem (jeśli jeszcze jakimś cudem go nie znacie). Uważam, że to obecnie najlepsza seria, jaką wydaje Non Stop Comics. Lektura obowiązkowa.


Autor: John Allison, Max Sarin
Tytuł: Nie wariuj, Daisy
Tytuł oryginalny: Giant Days, vol. 6
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data wydania: luty 2019
Liczba stron: 464
ISBN: 9788381107778