Rok w ogrodzie – Dan Pearson

Rośliny to życie

Anna Szumacher

Stwierdzenie, że rośliny to życie nie jest specjalną przesadą, jednak tutaj pominiemy takie drobiazgi jak produkcja tlenu, walory spożywcze czy to, że „bez roślin planeta byłaby wielką pustynią”. Skupimy się na pasji. Na miłości do roślin jako źródła doznań estetycznych. Krótko mówiąc – na ogrodach.

„Rok w ogrodzie” nie jest łatwą książką do zrecenzowania. Nie ma tu fabuły ani postaci, które można by ocenić. Najkrócej mówiąc, to poradnik ogrodniczy w formie pamiętnika twórcy ogrodów. Pamiętnika składającego się z zestawu kilkudziesięciu artykuło-felietonów obejmujących tytułowy rok w ogrodzie, czyli czas od stycznia do grudnia. Przyznam, że zmyliły mnie nieco zapowiedzi wydawnicze, bo sięgnęłam po tę pozycję złapana na „ogród George’a Harrisona”, jednego z Beatlesów. Ten temat nie zajmuje jednak wiele miejsca w książce i choć po lekturze spodziewałam się czegoś innego, jednak ostatecznie nie mogę zaprzeczyć, iż jest to rzecz fascynująca. Miejscami trudna i niezrozumiała, miejscami uspokajająca i poetyczna. Tak, to dosyć dziwne połączenie. A może nie?

Przede wszystkim warto przestrzec, że nie jest to lektura dla kompletnych dyletantów ogrodniczych. Warto ją czytać z ilustrowanym katalogiem roślin świata, bo Dan Pearson wcale nierzadko rzuca specjalistycznymi nazwami odmian roślin, o których nigdy nie słyszeliście. Brak zdjęć nieco gmatwa sprawę, ale zanim uda wam się zniechęcić do dalszej lektury, autor przeskakuje do lirycznej albo intrygującej anegdoty ze swojego życia ogrodnika i zdobywa wasze serca. Podrzuca też porady dla mniej zaawansowanych ogrodników, dotyczące chociażby pielęgnacji ogrodu zimą, sadzenia cebulek czy dobierania gatunków roślin pod kątem dostępnej gleby. Jeśli chodzi o kwestie klimatyczne, trzeba zachować ostrożność, bo Pearson odnosi swoje uwagi do klimatu południowej Anglii (chyba że akurat opisuje ogród, który zakładał w Japonii), więc jeśli robi coś w lutym, warto te działania nieco przesunąć w czasie, by polskie mrozy nie zniszczyły waszych wysiłków. Choć przy ostatnich zmianach klimatu może okazać się, że książka będzie idealna i na nasze warunki.

„Rok w ogrodzie” to lektura na cały rok, warto ją trzymać na szafce blisko wyjścia do ogródka i doczytywać na bieżąco konkretne miesiące. To da wam więcej niż przeczytanie całej książki za jednym zamachem. Informacji, które przekazuje Pearson, jest zwyczajnie za dużo, by przyswoić je w jednym czasie, poza tym to świetny poradnik dotyczący tego, co i kiedy należy robić, by roślinność za oknem cieszyła nas przez cały rok, nawet zimą, gdy wydaje się, że wszystko jest uśpione. Albo by w każdym tygodniu roku witały nas nowe, inne kwiaty. Niemożliwe? Dzięki tej książce już nie.

Jeszcze kilka słów o fizycznej stronie wydania. Wydawnictwo Literackie to marka na naszym rynku, więc i tym razem nie zawiedli. Już twarda okładka i szycie zamiast klejenia potrafią doprowadzić czytelnika do łez ze wzruszenia i tutaj dostajemy właśnie taki zestaw. Do tego dochodzi przemyślane wydanie z grafikami zdobiącymi każdy miesiąc, wystarczająco duże litery z przyjemną dla oka interlinią i – oklaski dla pomysłodawcy – kojąca ciemnozielona czcionka. To wszystko sprawia, że dostajemy nie tylko fachową, ciekawą pozycję, ale też pięknie wydane dzieło, które – jak na swoje walory – ma też naprawdę przystępną cenę, bo mogłoby kosztować ze dwa razy tyle i nadal byłoby warte swojej ceny. Zdecydowanie polecam i idę się dowiedzieć, czym różni się dereń biały Cornus alba „Sibirica” od derenia białego „Kesselringii” i derenia rozłogowego Cornus stolonifera „Flaviramea”.*

*Kolorem łodyg, pierwszy jest szkarłatny, drugi czarny, a trzeci limonkowo-zielony. I kto powiedział, że zimą ogród musi być smutny? Jest jeszcze mahoniowy dereń świdwa, a jego odmiana „Midwinter Fire” cytuję: „Przemienia wrodzony wigor w niezwykły płomień pomarańczowych łodyg zakończonych koralem, aby dopełnić dzieła”. Mówiłam, czysta poezja…

 

Tytuł: Rok w ogrodzie
Tytuł oryginalny: Natural Selection: a year in the garden
Autor: Dan Pearson
Tłumaczenie: Witold Biliński
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 16 stycznia 2019
Liczba stron: 448
ISBN: 9788308068205