Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Tom 1 Wrogie przejęcie – Dan Slott, Giuseppe Camuncoli

Wrogie przejęcie

Jagoda Wochlik

Za nami bardzo dobry rok dla Człowieka Pająka. Dwa tysiące osiemnasty zapisze się w historii popkultury świetnym występem Toma Hollanda w najnowszej odsłonie „Avengers”, we wrześniu pojawiła się doskonała gra o przygodach siostrzeńca May i Bena Parkerów, a na koniec roku uraczono nas wspaniałym filmem animowanym „Spider-Man. Uniwersum”. Czy najnowsze komiksy o perypetiach Spider-Mana są równie udane? Można się o tym przekonać, czytając „Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Tom 1 Wrogie przejęcie”. To pierwszy tom opowieści o Peterze Parkerze w ramach nowej serii Egmontu „Marvel Now 2.0”.

Peter Parker nie jest już przegrywem. Dawno minęły czasy, kiedy zawsze spóźniał się z czynszem. Obecnie jest właścicielem firmy produkującej najnowsze technologie. Placówki jego korporacji są rozmieszczone na całym świecie, a Peter nazywany jest „Starkiem dla ubogich”. Natomiast Spider-Man przyjął fuchę osobistego ochroniarza Petera.

Niestety, najnowsza odsłona przygód Człowieka Pająka nie prezentuje się najlepiej. Twórcy próbują podejmować wątki szpiegostwa korporacyjnego i problemów związanych z prowadzeniem wielkich firm, ale cała historia jest szyta bardzo grubymi nićmi i nieudolnie napisana. Właściwie bzdura goni tu bzdurę i bzdurą pogania. Fakt, że Spider-Man koordynuje działania Shield, a zaraz potem urywa się z akcji, by ratować ciocię May, to jedynie wierzchołek góry lodowej kolejnych idiotyzmów. Trochę bijatyk, trochę sensacji, ale w sumie historia wydaje się posklejana na ślinę. Lepiej się nad nią nie zastanawiać, bo może się okazać, że człowiek złapie się za głowę.

Pod względem graficznym komiks wygląda dobrze, ale też nie rewelacyjnie. Dużo tu  pojedynków i scen akcji, a Spider-Man przedstawiony jest w bardzo charakterystyczny dla tego bohatera sposób – w ruchu, jakby miał za chwilę wyskoczyć z kartki. Kadry zmieniają się dynamicznie, w zależności od prezentowanej akcji. Bywa, że na stronie znajduje się ich kilka, bywa, że tylko jeden.

Gdyby współczesne komiksy oceniać jedynie na podstawie publikowanych obecnie w Polsce serii „Marvel Now” i „Marvel Now 2.0”, to powiedziałabym, że na ich kupowanie szkoda pieniędzy, a na czytanie czasu. Chociaż jestem miłośniczką superbohaterów, ze smutkiem muszę przyznać, że na szczęście obecnie komiksy to nie tylko pozycje spod znaku herosów w trykotach.


Autor: Dan Slott, Giuseppe Camuncoli
Tytuł: Amazing Spider-Man: Globalna sieć Tom 1 Wrogie przejęcie
Tytuł oryginalny: Amazing Spider-Man: Worldwide Vol. 1
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: styczeń 2019
Liczba stron: 144
ISBN: 9788328134867