Giant days. Tom 5. Jak nie teraz, to kiedy? – John Allison, Max Sarin

Jak nie teraz, to kiedy?

Jagoda Wochlik

„Giant days” to seria, która rozpoczęła się jako komiks internetowy w 2011 roku. Od roku 2015 przygody Esther, Daisy i Susan ukazują się jako zeszyty komiksowe. W Polsce tytuł, który otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym najważniejszą nagrodę świata komiksu – nagrodę Eisnera, wychodzi nakładem wydawnictwa „Non Stop Comics” od października 2017 roku. Obecnie oddano w nasze ręce piąty tom serii, zawierający zeszyty 17-20, zatytułowany „Jak nie teraz, to kiedy?”.

W najnowszym tomie przygód dzielnych angielskich studentek Esther, Daisy i Susan mierzą się z perspektywą końca pierwszego roku studiów. Przestają być „kotami”. Zgodnie ze zwyczajem, opuszczają domy akademickie, by zacząć żyć na własny rachunek. Obserwujemy je też podczas wakacji i w czasie rozpoczynania nowego semestru na drugim roku studiów.

Czytam „Giant days” od pierwszego tomu i z zadowoleniem stwierdzam, że seria cały czas trzyma bardzo wysoki poziom. Perypetie trzech studentek, zupełnie różnych, a mimo to mocno ze sobą związanych, nadal pozostają przezabawne. Seria ta ma się tak dobrze przede wszystkim ze względu na świetnie nakreślone charaktery postaci – każda z nich jest wyjątkowa i wnosi coś do całej historii, czy to ekscentryczna gotka Esther, czy przebojowa Susan, cicha Daisy, a nawet postaci drugoplanowe, jak McGraw, amator majsterkowania z dziwacznym wąsem. Ze względu na to, że bohaterami serii są młodzi ludzie, studenci, komiksy pełne są odwołań popkulturowych i nawiązań do portali społecznościowych.

Również rysunki, tak jak i w poprzednich tomach, zostały świetnie wykonane. Są bardzo miłe dla oka, wręcz skrzą się humorem. Każda postać potraktowana jest z sympatią i otrzymuje swój charakterystyczny rys. Rysownicy zadbali o detale, a kolory są ciepłe i przyjemne. Świat z rysunków w „Giant days” to miejsce, w którym aż chce się przebywać.

Z całego serca polecam tę przezabawną serię. Jestem przekonana, że każdy student czy były student odnajdzie na kadrach tego komiksu własne studenckie życie. Kiedy Daisy mówi o gotowaniu makaronu w czajniku, wprost nie można się nie uśmiechnąć. W końcu różne historie krążą o mieszkańcach akademików.


Autor: John Allison, Max Sarin
Tytuł: Giant days. Tom 5. Jak nie teraz, to kiedy?
Tytuł oryginału: Giant Days Vol. 5
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data wydania: 31.10. 2018
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-8110-632-0