Batman. Rozbite miasto i inne opowieści – Brian Azzarello i Eduardo Risso

Batman. Rozbite miasto i inne opowieści

Jagoda Wochlik

„Batman. Rozbite miasto i inne opowieści” to zbiór wszystkich historii o Batmanie, jakie stworzyli Brian Azzarello i Eduardo Risso. Scenarzysta i rysownik współpracowali ze sobą także przy innych projektach, takich jak choćby bardzo dobrze przyjęte „100 naboi”. Obaj mają na koncie Nagrodę Eisnera. Również ich indywidualne projekty zasługują na uwagę. Spod ręki Azzarella wyszedł scenariusz do „Luthora”, a Risso rysował kadry między innymi do „Logana”. W październiku, nakładem wydawnictwa Egmont, ukazał się album zawierający wszystkie ich wspólne historie o Batmanie.

Otwiera go historia zawarta w kilku zeszytach. Jest ona detektywistyczną opowiastką o poszukiwaniach zaginionego Angela Lupo, którego Nietoperz podejrzewa o zabójstwo siostry. Wraz z Batmanem zagłębimy się więc w trzewia miasta, by odkryć prawdę. Fabularnie historia jest bardzo prosta, ale oprócz kryminalnej historyjki i pewnej, trzeba przyznać, wciągającej zagadki, mamy tu jeszcze opowieść o przeżywanej wciąż na nowo traumie oraz o tym, jak jedno wydarzenie determinuje całe dalsze życie. Jest to też komiks o tym, jak działanie z niewłaściwych, choć zdawałoby się dobrych, pobudek może doprowadzić do tragedii.

„Rozbite miasto” zawiera także przepiękną graficznie opowieść, przedstawioną w czerni i bieli, w której Batman ucina sobie krótką pogawędkę z jednym ze schwytanych przestępców. Sposób, w jaki Risso ją narysował, naprawdę zwala z nóg. To zaledwie dwie barwy, ale zupełnie wystarczają, by stworzyć niepowtarzalny klimat.

Największe wrażenie zrobiła na mnie jednak historia o losach Thomasa i Marty, rodziców Bruce'a. Jest to alternatywna wersja, w której podczas napadu giną nie Marta i Thomas, ale ich synek. Jego rodzice muszą radzić sobie ze stratą dziecka tak, jak potrafią. To zdecydowanie najlepszy i najciekawszy zeszyt z tego zbioru.

„Batman. Rozbite miasto i inne opowieści” to bardzo mocna pozycja zawierająca dojrzałe i interesujące zeszyty, które udowadniają, że komiksy o superbohaterach także mogą być czymś więcej niż popcornową nawalanką.


Autor: Brian Azzarello i Eduardo Risso
Tytuł: „Batman. Rozbite miasto i inne opowieści”
Tytuł oryginalny:Batman. Broken city
Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz, Jarosław Grzędowicz
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: październik 2018
Liczba stron: 240
ISBN 9788328134508