Komunikat o błędzie

  • Nie udało się utworzyć pliku.
  • Nie udało się utworzyć pliku.

Studia tańca – Bertrand Escaich i Caroline Roque, Christophe Piron

Studio tańca

Jagoda Wochlik

„Studio tańca” to francuski komiks duetu scenarzystów – Bertranda Escaicha i Caroline Roque – oraz rysownika Christophe'a Pirona, który sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Zbiór wydany przez Egmont w październiku 2018 roku zawiera historie, które ukazywały się we Francji w latach 2008–2009.

„Studio tańca” to krótkie historyjki, których bohaterkami jest grupka dziewcząt uczęszczających na zajęcia z tańca klasycznego i nowoczesnego. Razem z Julką, Lusią, Carlą i Alią przygotowywać się więc będziemy do wystawienia baletu i uczestniczyć w zajęciach w szkole i w domu.

Komiks to zdecydowanie pozycja adresowana do młodszego odbiorcy. Jego grupą docelową są dzieci i młodzież w wieku głównych bohaterów. Myślę, że ”Studio tańca” najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom od 7 do 13 roku życia. Na komiks składają się jednostronicowe humorystyczne historyjki, z których jedne czasami nawiązują do drugich. Na kartach większości z nich przewijają się wciąż ci sami bohaterowie – właścicielka szkoły i nauczycielka klasycznego baletu, choreografka oraz nauczyciel hip-hopu. Będziemy obserwować trudy, z jakimi mierzyć się muszą na co dzień nasze bohaterki oraz jedyny  bohater, który dzielnie znosi fakt, że nauczycielka zwraca się do niego per „panienko” – trzymanie wagi, uciążliwość treningów.

Historyjki utrzymane są w lekkim tonie. Jak już wspomniałam, niemal wszystkie  rozgrywają się na przestrzeni zaledwie jednej strony. Czasami jedno wydarzenie, jak choćby wystawienie przedstawienia, rozciągnięte zostaje na większą liczbę historyjek, co sprawia, że nieznajomość jednych wpływa na zrozumienie innych. Zdecydowanie nie można ich czytać wyrywkowo.

Rysunki Christophe'a Pirona wpasowują się w lekki, humorystyczny ton opowieści.  Jednak warstwa graficzna nie powala. W kadrach komiksu nie znajdziemy wielkiego kunsztu, ale patrząc na bohaterów, czuje się, że są to postaci, których nie da się nie lubić. „Studio tańca” utrzymane jest w pogodnych, jasnych i pastelowych kolorach.

Z całą pewnością opowieści o baletnicach nie okazały się jakąś wybitną pozycją. Ale są zabawne i przyjemne w lekturze. Nie dziwię się, że Francuzi oszaleli na punkcie tego komiksu. „Studio tańca” polecić można zwłaszcza młodszemu odbiorcy.


Autor: Bertrand Escaich i Caroline Roque, Christophe Piron
Tytuł: „Studio tańca”
Tytuł oryginalny: Studio danse
Tłumaczenie: Marek Puszczewicz
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: październik 2018
Liczba stron: 132
ISBN 9788328135406