Informacja wydawnictwa Zwierciadło

Wydawnictwo Zwierciadło na Warszawskim Festiwalu Kulinarnym w Wilanowie (15-16 września 2018)

Wydawnictwo Zwierciadło zaprasza na Warszawski Festiwal Kulinarny w Wilanowie 15-16 września 2018
www.facebook.com/events/252011702101449/

To już druga edycja Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego, łączącego idee festiwalu, targów i konferencji z dobrym jedzeniem w roli głównej. Wydawnictwo Zwierciadło będzie miało przyjemność po raz drugi gościć na tym wydarzeniu, podczas którego zaprasza do zapoznania się z najnowszą ofertą książek, a także wzięcia udziału w licznych spotkaniach z autorami.

Warszawski Festiwal Kulinarny promuje zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo żywnościowe i sprawiedliwy handel. A przede wszystkim zdrową, tradycyjną i regionalną żywność. Podczas wydarzenia zobaczymy najlepszych polskich producentów, artystów i rzemieślników, twórców smakowitych potraw i designerów.

Hasło tej edycji to KRÓLEWSKI STÓŁ – by królewskie jedzenie zagościło na naszych stołach!

Szczególnie serdecznie zapraszamy na spotkania z autorami książek Wydawnictwa Zwierciadło:

SOBOTA, 15 WRZEŚNIA
- Pokaz kulinarny Karoliny i Macieja Szaciłło pt. Jedzenie, które poprawia nastrój – przepisy, które zostaną zaprezentowane pochodzą z najnowszej książki Depresja. Jedzenie, które leczy. Autorzy pokażą, jak dzięki naturalnym składnikom wpływać na nastrój i wspierać powrót do równowagi. Skupią się na diecie, smakach i ich wpływie na nasze emocje. Godz. 12:00, wstęp wolny
- Wykład Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr pt. Jeść jak król. Godz. 18:00, wstęp wolny
- Wykład Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz pt. O umiarkowanym jedzeniu i piciu. Będzie m.in. o tym jak odżywiać się na co dzień, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i radością jedzenia. Czy zdrowe odżywianie w XXI wieku jest trudne? Czym jest dieta oparta na nieprzetworzonych produktach pochodzenia roślinnego? Godz. 18:20, wstęp wolny

NIEDZIELA, 16 WRZEŚNIA
- Warsztaty kulinarne prowadzone przez Jolantę Naklicką-Kleser, na podstawie jej najnowszej książki Zdrowe przetwory. Warsztaty rozpocznie przepis na zupę ogórkową ze słoika z rodzinnego, tradycyjnego przepisu autorki. Nie zabraknie współczesnych interpretacji weków na zimę, m.in. kiszone cytryny, kolendrowe marchewki lub ekspresowe kim-chi z łatwo dostępnych składników. Każdy z uczestników warsztatu zabierze ze sobą do domu słoiczek własnoręcznie przygotowanych przetworów. Godz. 12:00, warsztaty bezpłatne - ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy. Formularz zapisu znajduje się na stronie: https://warszawskifestiwalkulinarny.pl/pawilon-kulinarny-2/

Na terenie Festiwalu znajdzie się strefa relaksu Zwierciadła i SENSu, gdzie wszystkie książki będą dostępne z rabatem 25%.

Pełny program wydarzenia można zobaczyć na stronie: https://warszawskifestiwalkulinarny.pl/program-2018/
Film zapowiadający Festiwal: https://www.youtube.com/watch?v=dMpmWi7KqQc

Warszawski Festiwal Kulinarny Królewski Stół
15-16 września 2018
Godziny otwarcia 11 - 19
Wstęp bezpłatny

Karolina i Maciej Szaciłło – eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia. Wspólnie prowadzą szkolenia oraz warsztaty zdrowego odżywania, a także medytacji. Są autorami popularnych poradników dietetycznych m.in: Jedzenie, które leczy, Zdrowa tarczyca, Dieta Raw Food i innych.

Jolanta Naklicka-Kleser – matka trójki dzieci, żona i spełniona kobieta, która kilka lat temu postawiła wszystko na jedną kartę: z dnia na dzień zrezygnowała z pracy, aby sprawdzić się wśród najlepszych kucharzy w II edycji programu Masterchef. Dzięki temu rozpoczęła nowe życie, w którym może robić to, co kocha najbardziej. Bogactwo smaków i zdrowa kuchnia – tym chce dzielić się z innymi. Autorka książki Lodovo.