Operacja „Tranzyt” / Batalion aniołów – Boris Akunin

Operacja „Tranzyt” / Batalion aniołów

Jagoda Wochlik

Boris Akunin jest rosyjskim pisarzem gruzińskiego pochodzenia. Tłumaczy z japońskiego i pisze kryminały, dziejące się głównie w czasach caratu. Spod jego pióra wyszły takie cykle powieściowe jak „Przygody Erasta Fandorina” czy „Prowincjonalny kryminał czyli przygody siostry Pelagii”. Eksperymentował również z innymi gatunkami – w stworzonym w ten sposób cyklu ukazały się: „Książka dla dzieci”, „Powieść szpiegowska”, „Fantastyka”.

„Operacja <<Tranzyt>>” jest historią oficera niemieckiego wywiadu, który otrzymuje zadanie śledzenia szwajcarskich komunistów. Ma dowiedzieć się, kiedy do Rosji będzie próbował przedostać się ważny gracz polityczny określany kryptonimem „Staruszek”. Natomiast „Batalion aniołów” to opowieść o pierwszej wojskowej jednostce kobiecej, którą w trakcie pierwszej wojny światowej wysłano na front, by zwiększyć morale żołnierzy. Przykład ginących kobiet miał zmusić mężczyzn do poderwania się do walki.

„Operacja <<Tranzyt>>” jest powieścią raczej nudnawą i nie wyróżnia się niczym szczególnym. Owszem, jak na Akunina przystało, mamy świetnie oddane ówczesne realia, ale niewiele więcej. Fabuła kręci się wokół tytułowego wyjazdu i przetransportowania wpływowego towarzysza tak, by pozostał żywy, ale nie jest to porywająca historia. Natomiast „Batalion aniołów” to zupełnie inna sprawa. Człowiek wręcz pędzi przez tę opowieść, by się dowiedzieć czy te indoktrynowane biedaczki rzeczywiście rzuciły się na bagnety Niemców i żadna nie przeżyła. Sprawa jest tym bardziej ciekawa, gdy czytelnik uświadomi sobie, że Akunin osnuł fabułę obu historii wokół autentycznych osób i wydarzeń.

W cyklu „Bruderszaft ze śmiercią”, którego ostatnimi częściami są „Operacja <<Tranzyt>>” i „Batalion aniołów”, pisarz wymyślił, że stworzy „powieści-filmy”. Według jego zamysłów miały być bardzo filmowe, plastyczne. I choć to raczej etiudy niż pełnoprawne hiciory hollywoodzkie, to przyznać trzeba, że zamieszczone w książce zdjęcia opisywanych osób, miejsc czy przedmiotów bardzo działają na wyobraźnię.

Należy także pochwalić Replikę za jakość wydania. Prezentuje się ono naprawdę pięknie. Oprócz wspomnianych już kopii zdjęć mamy także sporo ilustracji, a te w książkach dla dorosłych nie zdarzają się zbyt często. Autorem rysunków jest  Igor Sakurow, a jego prace cieszą oko.

Cykl „Bruderszaft ze śmiercią” to poprawnie napisane i całkiem ciekawe książki. Zapewne nie przejdą do historii literatury, ale mogą zapewnić godziwą rozrywkę na kilka jesiennych wieczorów.


Tytuł: Operacja „Tranzyt” / Batalion aniołów
Tytuł oryginalny: Операция „Транзит”, Батальон ангелов
Autor: Boris Akunin
Tłumaczenie: Piotr Fast
Wydawca: Replika
Data wydania: 17 kwietnia 2018
Liczba stron: 321
ISBN 9788376747019