Książę nocy – Eliza, Powrót do Ruhenbergu – Yves Swolfs

Książę nocy

Jagoda Wochlik

Yves Swolfs jest znanym belgijskim twórcą komiksowym. To jeden z tych przypadków, kiedy scenarzysta i ilustrator to ta sama osoba. Wydany w lipcu przez Egmont czwarty tom „Księcia Nocy” zawiera w sobie dwa zeszyty oryginalnej serii – „Elizę” i „Powrót do Ruhenbergu”. Spod jego ręki wyszły także scenariusz do serii „Vlad” oraz scenariusz i rysunki w serii „Durango”.

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego Victor podejmuje trop Księcia Nocy. Ten jednak nieoczekiwanie doprowadzi go także do Elizy, z którą łączą go niezałatwione sprawy. Ostatecznie, podążając tropem krwiopijcy, Victor wraz z pomagającą mu czarownicą trafia do górzystej wioski Ruhenberg. Tam dochodzi do ostatecznej konfrontacji między wiekowym wampirem i ścigającym go łowcą.

Yves Swolfs stworzył serię, która podczas lektury początkowych tomów zrobiła na mnie duże wrażenie. „Książę Nocy” łączy w sobie elementy horroru i niesamowitej przygody, autor dodaje nawet szczyptę kryminału. Mamy tu wszystko, co dobra opowieść o wampirach sprzed epoki „Zmierzchu” mieć powinna: mrożącego krew w żyłach potwora, poszukującego go młodego człowieka naznaczonego przeznaczeniem, niewinne kobiety wplątane w całą tę kabałę i wielkie gotyckie zamczysko na odludziu, pełne krypt i tajnych przejść.  Jest mrocznie i niepokojąco. Owszem, to prawda, Swolfs bierze na warsztat historię opowiadaną już milion razy, ale snuje ją w tak porywający sposób, że naprawdę chce się ją poznawać.

Komiks ma niesamowity klimat. Swolfs osadza swoją historię na początku XX wieku. Wraz z nim będziemy przemieszczać się przez różne europejskie państwa. Zwiedzimy wielkie metropolie i małe wioseczki. Zajrzymy do rezydencji magnatów i cygańskich taborów.

Nawet jeśli nie przekonuje Was sama fabuła, to z „Księciem Nocy” warto się zapoznać dla samych rysunków. O rety, jak to jest narysowane. Prawdziwa rozkosz dla oka. Kadry naprawdę zachwycają.

Gorąco polecam „Księcia Nocy”. Uważam, że jest to pozycja, obok której nie można przejść obojętnie, zaś dla wielbicieli wampirów rzecz wręcz obowiązkowa. Podobnie jak dla estetów, którzy kochają pięknie narysowane komiksy.


Tytuł: Książę nocy – Eliza, Powrót do Ruhenbergu
Tytuł oryginalny: Prince de la nuit: Elise / Retour à Ruhenberg
Autor: Yves Swolfs
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont
Data wydania: lipiec 2018
Liczba stron: 96
ISBN: 9788328119819