Catherine Dunne – Te wszystkie następne lata

Kształt życia jest konsekwencją podjętych decyzji


Jagoda Wochlik


Catherine Dunne jest irlandzką pisarką mieszkającą w Londynie. Choć jej twórczość była nagradzana (między innymi Giovanni Boccaccio International Prize for Fiction, jej nazwisko pojawiło się także w związku z pierwszą edycją nagrody Irish Fiction Award) i przetłumaczono ją na wiele języków, w Polsce jest mało znana. Do tej pory opublikowano jedynie „Początek”. „Te wszystkie następne lata” ukazały się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.


Dwie kobiety. Dwa miasta. Dwie historie. I dwa momenty dziejowe. Jedno… morderstwo. Pilar żyje w Madrycie. Jest dozorczynią w kamienicy zamieszkiwanej przez zamożnych ludzi. Ma za sobą burzliwą przeszłość – miłość do nieodpowiedniego mężczyzny i utratę dziecka. Calista również dokonała kilku złych wyborów. Jednym z nich był związek, który unieszczęśliwił ją na większość życia.


Te wszystkie następne lata” są typową opowiastką dla kobiet. Obie historie łączą nie tylko przewijający się w życiorysach Pilar i Calisty bohaterowie poboczni, ale także wątek przewodni – uczucia do nieodpowiedniego, dużo starszego mężczyzny. Miłość, która niesie ze sobą rozczarowanie, złamane życie, ale także chęć odwetu. Jest to powieść o podejmowaniu decyzji, które nierzadko determinują przyszłość.


Losy bohaterek obserwujemy na tle przemian historycznych. Wraz z Calistą podróżujemy miedzy Cyprem a Irlandią. Śledzimy zmiany zachodzące na Cyprze i narastający niepokój, który z czasem doprowadzi do zamieszek. Oczami Pilar oglądamy natomiast zapyziałą, hiszpańską prowincję, skrajnie biedną i zacofaną.


Dodatkowym plusem jest także konstrukcja książki. Rozdziały podzielone są nie tylko na te poświęcone poszczególnym bohaterkom, ale także na kolejne lata ich życia. Nie poznajemy historii w najprostszy, linearny sposób, a musimy ją poskładać niczym puzzle, aby otrzymać pełen obraz sytuacji.


Na pochwałę zasługuje także język, którym powieść została napisana. Coraz rzadziej, i mówię to z żalem, zwłaszcza u polskich pisarek, zdarza się taka dbałość o piękno języka. Kobiety dla kobiet piszą niedbale, w sposób potoczny. Natomiast „Tych wszystkich następnych lat” ten zarzut zupełnie nie dotyczy.


Powieść Catherine Dunne nie jest wybitna. Ale ma do zaoferowania dobrze wykreowane bohaterki, ciekawą fabułę, niebanalną konstrukcję i piękny język. Nawet jeśli Catherine Dunne jest tylko sprawnym literackim rzemieślnikiem, to w nurcie, jakim stała się literatura nazywana „kobiecą”, to już bardzo dużo.


Tytuł: Te wszystkie następne lata

Autor: Catherine Dunne

Tłumaczenie: Magda Witkowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 18 maja 2017

Liczba stron: 464

ISBN 9788380971431