Zapach domów innych ludzi - Bonnie-Sue Hitchcock

Od tego przecież wszyscy jesteśmy. Ratujemy jedni drugich.

Jagoda Wochlik

Z czym kojarzy się wam Alaska? Z krainą na końcu świata? Z bardzo popularnym swego czasu serialem telewizyjnym, w którego czołówce leniwy łoś szedł główną ulicą równie sennego miasteczka? A może z innym, w którym specjalistka od związków, po zdradzie narzeczonego, postanawia zaszyć się w cichym miasteczku na końcu świata i w tym celu wybiera właśnie Alaskę? Po lekturze „Zapachu domów innych ludzi” ten amerykański stan zacznie się wam kojarzyć głównie z tą właśnie książką.


Ruth w wieku szesnastu lat zachodzi w ciążę. Dora żyje w dysfunkcyjnej rodzinie i często kryje się przed gniewem ojca u sąsiadów. Alyce próbuje pogodzić miłość do rodziny i połowów łososi z zamiłowaniem do baletu. Hank wraz z braćmi postanawia uciec z domu. Losy poszczególnych postaci powoli splatają się ze sobą w niezwykłą mozaikę.

 „Zapach domów innych ludzi” to niezwykła opowieść o Alasce. O codziennym życiu mieszkańców tej zimnej i nieprzyjaznej krainy – Indian, Eskimosów, Amerykanów, Atabasków – oraz o ich relacjach. Będziemy świadkami połowu łososi, kupowania w sklepie Armii Zbawienia oraz brania udziału w Lodowej Loterii. Podczas lektury wyczuwa się, że autorka doskonale wie, o czym pisze. Zresztą, czytając zamieszczony na końcu książki wywiad z Bonnie-Sue Hitchcock, dowiemy się, że jej rodzina żyje na Alasce od kilku pokoleń. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że autorka umieszcza akcję swojej książki w latach sześćdziesiątych.
W powieści Bonnie-Sue Hitchcock znajdziemy typowe dla literatury młodzieżowej tematy. Mamy zatem pierwszą miłość i inicjację seksualną, brak akceptacji przez rówieśników i społeczeństwo, dysfunkcyjną rodzinę, ucieczkę z domu. Ponieważ na książkę złożyły się teksty, które autorka pierwotnie stworzyła jako opowiadania, żaden z podjętych przez nią problemów nie został w pełni rozwinięty, a szkoda. Wszystkie potraktowała dość powierzchownie.
Jedyne, co mam powieści do zarzucenia, to konstrukcję postaci babci Ruth i Lilly. Kobieta, która z niechęcia traktowała własne wnuczki, pod wpływem dziewczynki z sąsiedztwa przechodzi niezrozumiałą, niczym niepodyktowaną przemianę. Jest to sytuacja nieprawdopodobna. Z psychologicznego punktu widzenia przemiana babci nijak nie daje się obronić.

Bonnie-Sue Hitchcock stworzyła powieść z poprawnie zbudowanymi sylwetkami bohaterów, zwierającą interesujące młodych ludzi problemy, jednakże bez ich pogłębionej analizy. Również językowi nie można mieć nic do zarzucenia. Jedyne, czym wygrywa i wyróżnia się ta powieść spośród innych tego rodzaju, to Alaska. Jest w niej jakaś tajemniczość i surowość tej krainy.

Tytuł: Zapach domów innych ludzi
Tytuł oryginalny: The Smell of Other People's Houses
Autor: Bonnie-Sue Hitchcock
Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: marzec 2017
Liczba stron: 380
ISBN: 9788376865447