Bękarty z Południa. Tom 3: Powrót do domu – Jason Aaron, Jason Latour, Chris Brunner

Powrót do hrabstwa Craw

Maciej Rybicki


Pierwsze dwa tomy „Bękartów z Południa” spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem polskiej publiczności. Znakomita seria dwóch Jasonów – Aarona i Latoura – urzekała bezkompromisowym scenariuszem, wyrazistymi rysunkami, ale przede wszystkim dusznym klimatem Alabamy. Stanowiące arenę przedstawianych w tej serii wydarzeń Hrabstwo Craw zdążyliśmy już poznać całkiem dobrze, podobnie jak niektóre z postaci z nim związanych. O ile jednak dwa pierwsze tomy cyklu były wyraźnie skupione na konkretnych bohaterach (Earlu Tubbie i trenerze Eulessie Bossie) o tyle tom trzeci przynosi w tym względzie pewną odmianę.


Jason Aaron urozmaicił nieco scenę, bądź to dając nieco więcej miejsca bohaterom już znanym, bądź też wprowadzając nowych. Swoje pięć minut na kartach komiksu dostają więc  na przykład Szeryf, Esaw, Matterhead i mały Toby, ale także mieszkający w lasach łucznik Boone, czy też przybywająca do Craw Roberta Tubb – córka Earla. Scenarzysta daje tym postaciom czas na opowiedzenie swojej historii – czy to przez retrospekcje, czy to przez działania w głównym wątku wydarzeń. Ważne jest to, że ubogacają one obraz hrabstwa Craw… który staje się coraz bardziej skomplikowany i intrygujący!

Nietrudno się domyślić, że elementem spajającym wszystko w całość jest futbol. Centralnym wydarzeniem tego albumu jest tytułowy powrót do domu, czyli mecz dumy hrabstwa Craw – drużyny Rebeliantów – z ich największym rywalem, ekipą Wojowników z Wentumpki. Choć sam mecz zajmuje „zaledwie” jeden zeszyt, to przygotowania do tego wydarzenia w znacznym stopniu wpływają kształtują fabułę rozdziałów wcześniejszych.

Mimo częstych zmian perspektywy (wynikających z żonglowania postaciami istotnymi dla poszczególnych epizodów), całościowy obraz jest więc zarówno złożony, jak i spójny. Sprowadzenie społeczno-kulturowego pejzażu prowincji tylko do futbolu byłoby jednak znacznym uproszczeniem. Jak już zaznaczałem omawiając tomy wcześniejsze, Aaron odmalowuje Południe w sposób intrygujący i daleki od dawanie prostych odpowiedz. Choć bez wątpienia jest to kraina rozmiłowana w grze jardów i tanim piwie, to scenarzysta dokłada do tego obrazu całkiem sporo. Obyczajowa warstwa dotyka więc historii regionu, przywiązania ludzi to tego terenu, ogromnej roli religii, a także zamknięcia się w sobie społeczności lokalnych.

Widać także, że w autorach jest tyleż miłości do regionu ich pochodzenia, co jego krytyki (Aaron urodził się w Alabamie, zaś Latour w Północnej Karolinie). Świadczyć może o tym choćby interesujące posłowie autorstwa Latoura, poświęcone współczesnemu wizerunkowi konfederackiego sztandaru – symbolu jednoznacznie kojarzonego z Południem (ale jednocześnie wzbudzającego ogrom kontrowersji).

W warstwie graficznej trzeci tom „Bękartów…” nie przynosi niczego nowego (nawet mimo gościnnego występu Chrisa Brunnera w jednym z zeszytów) i… bardzo dobrze! Jest wyraziście, szorstko, z brudną paletą barw podbijaną niekiedy wściekłą czerwienią. Świetnie się to komponuje z całością komiksu. Praca Latoura, zarówno w odniesieniu do plansz, jak i poszczególnych kadrów, to klasa sama w sobie

„Powrót do domu” nie przynosi zawodu, trzymając bardzo wysoki poziom wcześniejszych odsłon serii. Lekka zmiana sposobu narracji – przejście z dłuższego skupiania się na poszczególnych postaciach na krótsze epizody powiązane z jednym konkretnym elementem fabuły – sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki temu czytelnik ma bogatszy obraz społecznej panoramy hrabstwa Craw. A, że atmosfera gęstnieje? No cóż, to tylko wróży dobrze kolejnemu tomowi, na którego wydanie czekam z niecierpliwością.

Tytuł: Powrót do domu
Seria: Bękarty z Południa
Tom: 3
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki i kolory: Jason Latour, Chris Brunner
Tłumaczenie: Robert Lipski
Tytuł oryginału: Southern Bastards, Vol. 3 (Southern Bastards #9-14)
Wydawnictwo: Mucha Comics
Wydawca oryginału: Image Comics
Data wydania: maj 2017
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Wydanie: I
ISBN: 978-83-61319-86-3


ZałącznikWielkość
Image icon bekarty3-4.jpg260.38 KB
Image icon bekarty3-3.jpg271.67 KB
Image icon bekarty3-2.jpg181.42 KB