Fotelik dla niegrzecznych dzieci

Autor: 
Ocena: 
8.33333
Average: 8.3 (3 votes)

Był niegrzecznym chłopcem, bardzo niegrzecznym chłopcem. Psocił, rozrabiał, sprawiał opiekunom ogromne problemy. Musieli go utemperować, zanim jego zachowanie wymknie się spod kontroli.

Najpierw starali się mu wytłumaczyć, upomnieć, przemówić do rozumu, ale ich uparcie ignorował. Próbowali zatem go karać, pozbawiać drobnych przyjemności. Próbowali nawet zamykać go w małym pomieszczeniu, z każdym kolejnym razem na dłużej. Żadna z tych metod nie działała, a na dodatek zachowanie chłopca zdawało się z dnia na dzień pogarszać. Pozostało im już tylko jedno: posadzić chłopca na foteliku dla niegrzecznych dzieci.

Siedzisko dla nieposłusznych działało zawsze. Dwa tysiące woltów ze stuprocentową skutecznością naprawiało wszystkie błędy wychowawcze.

Odpowiedzi

Nie trafiło do mnie. Nie podoba mi się motyw przemocy dorosłych wobec dzieci. Za dużo tego już w prawdziwym życiu niestety...

Jeśli spojrzy się w tekst trochę głębiej (niewiele głębiej), nie jest on o przemocy wobec dzieci.

Otóż to. A przecież w jakimś stopniu wszyscy jesteśmy, wszyscy ludzie są dziećmi. I to jest rozbudowana paralela - na końcu ujawniona i zarazem brutalnie złamana. Drabel opowiada o człowieku, który nie chce się podporządkować regułom narzuconym przez społeczność. Może być zbrodniarzem, ale są również inne możliwości. Tak to odbieram.
Intrygujący tekst, dam 9.