Oblicze Boga

Ocena: 
0
Brak głosów

Koniec świata nastąpił o godzinie 10:15 czasu Greenwich, zbiegiem okoliczności tuż po Niedzieli Wielkanocnej, lecz biorąc pod uwagę rozmach biblijnych proroctw, nie był niczym spektakularnym. Zabrakło donośnego głosu anielskich trąb, gromów, błyskawic oraz gwiazd spadających z nieba. Zapowiedź stanowiły tylko stłoczone szeregi liczb, rozjarzonych ostrzegawczą czerwienią, rozedrgane krzywe diagramów, wznoszące się stromo na ekranach monitorów i głuche dudnienie prądu w obwodach zasilających bloki elektromagnesów. Każdy kto spodziewał się widowiska olśniewającego w swej grozie, byłby rozczarowany. Gdyby rzecz jasna zdążył zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje, bo wszystko trwało nie dłużej niż mgnienie oka. Osobnik cyniczny mógłby nawet powiedzieć, że rodzaj ludzki nie zasłużył sobie na to, by odejść w nicość tak szybko i nieświadomie.

  Połowa mieszkańców planety układała się akurat do snu lub już spała, zaś reszta zajmowała się niezliczoną ilością rzeczy, składających się na zbiorową ludzką egzystencję. Niektórzy pracowali, inni oddawali się rozrywce. Jedni napawali się chwilami szczęścia, inni doświadczali goryczy smutku. Robili to, co zwykli byli robić każdego dnia. Pisali symfonie, upijali się, ratowali czyjeś życie lub je odbierali, projektowali samochody i biurowce, kosili trawniki albo spekulowali na giełdzie. Świat toczył się jednostajnie koleiną codzienności, jakby miał trwać wiecznie, a zamieszkujący go ludzie zapomnieli, że są śmiertelni. Jednak pod pewnym względem dzień ten należał do szczególnych. Tego bowiem dnia człowiek w swym niezmierzonym zuchwalstwie, wiedziony przekonaniem o własnej nieomylności, zapragnął zajrzeć w umysł Boga, aby wydarłszy z niego sekret stworzenia stać się równym Wszechmocnemu.

  Kiedy się do tego szykowano, w pomieszczeniu kontrolnym pachniało właśnie świeżo zaparzoną kawą, przyniesioną pośpiesznie przez jednego ze stażystów. Ktoś siedzący przy półkolistym, zapchanym ekranami stole, kichał bez przerwy, na przemian to postukując w klawiaturę, to znów ocierając chusteczką zasmarkany nos, jakby nie mógł się zdecydować, co jest ważniejsze. Ktoś inny bez przekonania przeżuwał kanapkę z szynką, sypiąc okruszkami na szarą wykładzinę podłogi. Z przyciszonych głośników dobiegało Stairway to Haeven, bo tym razem dyżur w radiowęźle pełnili wielbiciele Led Zeppelin.

  Dochodziła dziesiąta gdy naciśnięty został klawisz rozruchu i przeciwbieżne wiązki protonów, uwolnione z pomocniczego synchrotronu, zaczęły rozpędzać się w głównym pierścieniu akceleratora. Kwadrans później zderzyły się ze sobą sypiąc kaskadą anihilujących cząstek, wśród których były również te najbardziej egzotyczne: łamiące symetrię drobiny, wydobyte przez Stwórcę z niebytu u zarania dziejów, jeszcze przed powstaniem pierwszych atomów. Natychmiast też lawinowo rosnąca nawałnica kwarków, nie bez przyczyny nazywanych dziwnymi, rozsypała się na wszystkie strony, degenerując zwykłą materię, a czasoprzestrzeń zgęstniała  i wygięła się, drżąc konwulsyjnie w grawitacyjnych skurczach.

  I stała się ciemność. Głębsza niż mrok najczarniejszej nocy. Ciężka, nieruchoma, rzucająca wyzwanie samej entropii. Zanim jednak pochłonął ich mknący z prędkością światła horyzont zdarzeń, zanim formująca się osobliwość zgniotła planetę uściskiem kolapsu, na ekranach analizy rozpadu, w ostatniej chwili istnienia świata, zgromadzeni w sali ludzie ujrzeli oblicze Boga.