Wszystkie wpisy

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Andrés Ibáñez - Lśnij, morze Edenu (9 kwietnia 2017)

18 maja odbędzie się w kinie Atlantic spotkanie z autorem.

Literacka eksplozja, a Andrés Ibáńez to najlepszy pisarz swojego pokolenia w Hiszpanii
Wielowątkowa, zręcznie napisana powieść, nagrodzona Premio Nacional de la Critica, swoisty miks Dzikich detektywów Bolano, Władcy much Goldinga, Burzy Szekspira i… serialu Zagubieni.
Powieść otrzymała Premio Nacional de la Crítica.

Lecący z Los Angeles do Singapuru samolot pasażerski rozbija się pośrodku Pacyfiku, a dziewięćdziesięcioro pozostałych przy życiu rozbitków trafia na z pozoru bezludną rajską wyspę, gdzie na pozbawionych kontaktu ze światem zewnętrznym nieszczęśników czyhają najprzeróżniejsze tajemnicze niebezpieczeństwa. Wśród ocalałych są przedstawiciele różnych narodów, zawodów i stanów. Narratorem opowieści jest hiszpański kompozytor Juan Barbarín, zamieszkały w Stanach Zjednoczonych miłośnik muzyki romantycznej i kobiet. Autor w mistrzowski sposób snuje opowieść o świecie pogrążonym w kryzysie i proponuje nową ścieżkę, która rodzi się z muzyki i milczenia.

Nowości wydawnictwa Rebis

Philip K. Dick - Elektryczna mrówka

Tom 5 opowiadań zebranych Philipa K. Dicka

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał 36 powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści obyczajowych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty… Dom Wydawniczy REBIS wydał m.in. : "Ubik", "Blade Runner", "Człowiek z Wysokiego Zamku", "Valis", "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" czy "Doktor Bluthgeld".


Thich Nhat Hanh - Serce Buddy

Jak przekształcić cierpienie w spokój ducha, radość i wolność: Cztery Szlachetne Prawdy, Szlachetna Ośmiostopniowa Ścieżka oraz inne podstawowe nauki buddyjskie.
Thich Nhat Hanh, którego Martin Luther King nazwał „apostołem pokoju”, przedstawia w tej książce podstawowe nauki buddyzmu i przystępnie ukazuje, jak je rozumieć i wprowadzać w życie. Nie zachęca czytelnika do przyjęcia dogmatów religijnych, lecz po prostu uczy korzystać z narzędzi, które pozostawił Budda, by pomóc nam odnaleźć spokój. Poetycki język autora tchnie głęboką mądrością, która pozwala bez lęku spojrzeć na cierpienie i zrozumieć, że może ono być źródłem współczucia, miłości i radości – cech prawdziwego oświecenia. Serce Buddy to prawdziwa skarbnica myśli buddyjskiej dla każdego: laika i fachowca.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Stephen Budiansky - Wojna szyfrów. Amerykańcy łamacze kodów i sekretna wojna ze Związkiem Sowieckim

Słynna NSA – National Security Agency została powołana do życia w oparciu o programy z czasów drugiej wojny światowej, których celem było złamanie szyfru Enigmy oraz innych niemieckich i japońskich maszyn szyfrujących. W okresie zimnej wojny, najważniejszym przeciwnikiem NSA był Związek Sowiecki. Dostęp do tajnej korespondencji Sowietów stał się zadaniem najwyższej wagi.
W swojej książce „Wojna szyfrów” Stephen Budiansky, ekspert w dziedzinie kryptologii, opowiada niezwykłą historię walki amerykańskich kryptologów z szyframi stosowanymi przez Związek Sowiecki i inne państwa komunistyczne. Opierając się na najnowszych dokumentach, odtwarza historię tajnej wojny, aż do obalenia Muru Berlińskiego, wojny pełnej porażek i sukcesów na drodze do złamania najbardziej skomplikowanych szyfrów dwudziestego wieku. „Wojna szyfrów” pozwala nie tylko zrozumieć historię, ale i współczesność instytucji, której działania budzą dziś tak wiele kontrowersji.

Stephen Budiansky
jest wykładowcą i dziennikarzem specjalizującym się w historii wojskowości i kryptologii. Pisuje m.in. dla „New York Times”, „The Washington Post”, „The Wall Street Journal” i „The Economist”. Pracuje również dla „Nature” i magazynu „World War II” oraz najważniejszego akademickiego periodyku, poświęconego historii kryptologii – „Cryptologia”. Autor kilkunastu książek.


Michael Roher - Wędrowne ptaki

Nowości wydawnictwa Replika

Edward Bulwer-Lytton - Ostatnie dni Pompei

Najbardziej znacząca powieść w dorobku Edwarda Bulwera-Lyttona, wielokrotnie filmowana i do dziś stanowiąca źródło inspiracji dla wielu artystów.
Rzym. Pierwszy wiek. Jednym z głównych bohaterów książki jest Grek Glaukus, który, podobnie jak inni krajanie, został podporządkowany Rzymowi, jednak wciąż pamięta o dawnej potędze swojego narodu. Jego konkurentem w walce o rękę pięknej Jony jest wielki egipski mag Arbaces, który nie cofnie się przed niczym, aby na dobre pozbyć się rywala.
Na kartach powieści możemy obserwować zderzenie wielobarwnego świata starożytnych z rodzącą się dopiero religią chrześcijańską, przedstawianą pozytywnie, jednak nie całkiem bezkrytycznie. Głównym przedstawicielem chrześcijaństwa jest Olint, który wraz z młodym kapłanem bogini Izydy knuje intrygę, mającą na celu zdemaskowanie fałszywej wyroczni.
Ostatnie dni Pompei to obraz jakości życia i poglądów bohaterów, które tragicznie ucina wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e., doprowadzając do zniszczenia Pompei.


Susanna Kaysen - Przerwana lekcja muzyki


Wrażliwość to nie choroba! Jeśli miałeś szczęście - jechałeś na Woodstock, jeśli miałeś pecha - jechałeś do Wietnamu. A jeśli nie wiedziałeś, czego chcesz - lądowałeś w domu wariatów.

Wrażliwa, mająca problemy emocjonalne, nie potrafiąca odnaleźć się w otaczającym ją świecie Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznane zostaje u niej występowanie osobowości borderline.

Informacja wydawnictwa Rebis

Jerzy Rostkowski - Spotkania autorskie (28-30 marca 2017)

Dom wydawniczy Rebis zaprasza na najbliższe spotkania z Jerzym Rostkowskim, który opowie o książkach SWIAT MUSZKIETERÓW oraz PODZIEMIA III RZESZY:


28 marca, godzina 17.00
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
Szczecin


29 marca, godzina 17.00
Restauracja Repeta
ul. Starzyńskiego 11
Słupsk

30 marca, godzina 17.30
Filia Gdańska WiMBP
ul. Mariacka 42
Gdańsk

Informacja wydawnictwa Egmont

Pięciolecie "Czytam sobie"

Wielokrotnie nagradzany i cieszący się zaufaniem trzypoziomowy program wydawniczy Edukacyjnego Egmontu - "Czytam sobie", wspierający naukę czytania dzieci, w 2017 roku obchodzi swoje pięciolecie. W ramach cyklu już 29 marca ukażą się kolejne tytuły. Tym razem do księgarń trafią cztery książki, w tym dwie w nowych podseriach - nauka i mity. Tradycyjnie są to pozycje autorstwa najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy i ilustratorów dla dzieci. I, jak zawsze, porcja świetnej zabawy i wiedzy!

Specjalnie dla młodych, ciekawych wszystkiego, badaczy świata przygotowaliśmy do poczytania pasjonujące opowieści:
 - Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii Justyny Bednarek z ilustracjami Marzki Dobrowolskiej – o świecie biochemii w podserii NAUKA
 - Troja. Historia upadku miasta Zofii Staneckiej z ilustracjami Piotra Fąfrowicza – o najsłynniejszej wojnie, upadku miasta i bogach oraz bohaterach w ramach MITÓW
 - Edison. O wielkim wynalazcy Ewy Nowak z ilustracjami Agaty Kopff dla bardziej wprawnych czytelników – o wynalazkach i związanym z tym postępie technicznym w cyklu FAKTY.

Każda książka została skonsultowana z autorytetem w danej dziedzinie czy znawcą tematu. Pierwszą książkę oceniła merytorycznie Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny; kolejną – dr hab. Aleksander Wolicki, historyk starożytności z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, trzecią zaś Jerzy Lemański, wieloletni pracownik i autor wystaw w Muzeum Techniki.

Wśród tradycyjnych, błyskotliwych i wciągających opowiastek o niepowtarzalnym stylu i charakterze w ramach głównej serii premierę ma:
 - Dobry pies Rafała Witka z ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

Michał Cetnarowski - Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości (31 marca 2017)

Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości to zbiór sześciu długich nowel, dowcipnych, lecz nie ironicznych, pisanych na serio i bez taryfy ulgowej, odmiennych stylistycznie, ale krążących wokół tych samych tematów. Tytułowa Bestia najgorsza to historia najsłynniejszego polskiego świętego i terrorysty w jednym, Jana Marii Korwina Pałuby, który wysadził Pałac Kultury; Pustynia rośnie – poruszające studium męskiego kryzysu, kronika niezasłużonego upadku; RP Productions to historia wytwórni filmowej specjalizującej się w kręceniu polskiego porno historycznego; Kwantowi kochankowie – romans kwantowy, dzieje pary akademików, których życie rozmazało się w superpozycji stanów; Strach. Historia rodzinna – saga rodziny Strachów, zrodzonych przez Potwora; Żadna na ziemi rzecz to zaś dostojewszczyzna young adult, czyli rozmowy o duszy nieśmiertelnej rozpisane na nastolatki.

Bestia najgorsza… to gęsta proza psychologiczna, pisana poza utartymi kliszami, trudna do jednoznacznego zaszufladkowania, którą można czytać wciąż na nowo
i doszukiwać się kolejnych znaczeń. Wieloznaczny literacki sen o miłości i wolności, podejmujący z czytelnikiem grę na najróżniejszych poziomach. Cetnarowski jawi się jako uważny obserwator tego, co w ludzkim życiu irracjonalne, ukryte pod kamuflażem codzienności, głęboko intymne. Inteligentna literatura piękna dla dorosłych, która nie daje się streścić w jednym zdaniu.

Sam autor tak mówi o swoim zbiorku: „To literacki concept album. Bardziej zajmuje mnie egzystencjalna sytuacja człowieka wrzuconego we współczesność niż doraźne rozpolitykowanie”.

Michał Cetnarowski to kolejny z pisarzy wywodzących się ze środowiska fantastów – po Szczepanie Twardochu, Łukaszu Orbitowskim, Wicie Szostaku czy Jakubie Małeckim – który szturmem bierze „główny nurt”. W brawurowo napisanym zbiorze znajdziemy sporo niezwykłości, nietypowych bohaterów, nieprawdopodobnych koincydencji i rzeczywistości lat osiemdziesiątych

Zapowiedź wydawnictwa Czarna Owca

Wendy Walker - Nie wszystko zostało zapomniane (26 kwietnia 2017)

Nie wszystko zostało zapomniane to powieść, która otwiera przed czytelnikiem świat mrocznych i nieobliczalnych relacji międzyludzkich.
Książka zaczyna się w małym, zamożnym miasteczku Fairview, w stanie Connecticut, gdzie wszystko wygląda idealnie.

Dopóki pewnej nocy młoda Jenny Kramer nie zostaje zaatakowana na lokalnej imprezie. Kilka godzin później dostaje kontrowersyjny lek, który ma wymazać z pamięci wspomnienie o brutalnym napadzie. Jednak w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy, w miarę, jak goją się jej rany fizyczne, pozbawiona pamięci o faktach dotyczących napaści Jenny, z trudem daje sobie radę ze swoją pełną wściekłości pamięcią emocjonalną. Jej ojciec, Tom, ma obsesję na punkcie tego, że nie potrafi znaleźć prześladowcy córki i szuka sprawiedliwości, a matka, Charlotte, usiłuje udawać, że ten przerażający incydent nie naruszył jej misternie zbudowanego świata.

Kiedy Tom i Charlotte szukają pomocy dla swojej córki, rozdźwięki w ich małżeństwie i w obrębie zżytej lokalnej społeczności wyłaniają się z cienia, w którym były skrywane od wielu lat, a nieustający pościg za potworem, który wtargnął do ich miasteczka – a może żyje pośród nich – prowadzą ten thriller psychologiczny ku szokującemu i nieoczekiwanemu zakończeniu.

Prawa do przeniesienia na ekran powieści „Nie wszystko zostało zapomniane” zakupiła Wytwórnia Warner Brothers.

Wendy Walker prowadzi praktykę adwokacką w Fairfield Country, w stanie Connecticut i specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Zaczęła pisać, kiedy nie pracowała zawodowo zajmując się wychowaniem trzech synów. Zanim napisała swój debiutancki thriller All is not forgotten, opublikowała dwie powieści w wydawnictwie St.Martin’s Press i była współautorką wielu zbiorów opowiadań z serii Balsam dla duszy.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Kazuki Sakuraba - Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów (27 kwietnia 2017)   

W wiosce Benimidori mściwe duchy powodują wypadki w hucie żelaza. Nadchodzą trudne czasy. Czy „dziewczyna  z gór”, Manyō, która widzi przyszłość, będzie w stanie stawić im czoło?

Gdy pewnego ranka wiele, wiele lat temu tajemniczy ludzie z gór porzucili małą dziewczynkę w japońskiej wiosce Benimidori, niewielu jej mieszkańcom mogło przyjść do głowy, że pewnego dnia poślubi ona zamożnego dziedzica fortuny rodu Akakuchibów i stanie się potężną matroną w czerwonej posiadłości na wzgórzu. Jej córka, Kemari, nieokiełznana niczym yamaoroshi, porywisty, dmący wiatr, zaszokuje wszystkich, przyłączając się do wojowniczego gangu motocyklowego, a potem stanie się kultową autorką mang. Toko, trzecia w kolejności przedstawicielka rodu właścicieli wielkiej huty żelaza, jest zupełnie zwyczajna. To jednak jej babka wyzna na łożu śmierci, że ma na swoim sumieniu morderstwo…. Oto opowieść Toko.

Kazuki Sakuraba (ur. 1971) – japońska bestsellerowa pisarka, laureatka Naoki Prize (2007). Saga Czerwone dziewczyny przyniosła jej Mystery Writers of Japan Award za najlepszą powieść oraz nominacje do Naoki Prize, Yoshikawa Eiji Prize for New Writers i James Tiptree, Jr. Award. Jej powieści były kilkakrotnie ekranizowane - jako filmy fabularne i anime.

Nowości wydawnictwa Albatros

John Grisham - Werdykt

Missisipi. W zatłoczonej sali sądowej ława przysięgłych wydaje zaskakujący werdykt w sprawie przeciwko wytwórni chemicznej oskarżonej o zanieczyszczanie toksycznymi substancjami miejscowej wody. Jej zdaniem wytwórnia przyczyniła się w ten sposób do wzrostu liczby zachorowań na raka wśród mieszkańców miasteczka. Wytwórnia Krane Chemical nie zgadza się jednak z decyzją przysięgłych i zamierza walczyć o swe dobre imię. W tym celu składa apelację do Sądu Najwyższego stanu Missisipi. Od liczącego dziewięć osób składu sędziowskiego zależy przyszłość firmy.
 
Właścicielem wytwórni jest Carl Trudeau, drapieżnik z Wall Street, który nie wierzy w bezstronność sądu. Zdaniem Carla sędziowie są wobec jego firmy uprzedzeni. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przegrania apelacji, Trudeau postanawia kupić sobie miejsce w składzie sędziowskim. Zbliżające się wybory będą do tego idealną okazją. Stołek w sądzie kosztuje wprawdzie kilka milionów dolarów, ale cóż to jest dla miliardera? Dzięki sieci wzajemnych powiązań współpracującym z Carlem Trudeau agentom udaje się znaleźć młodego, niczego niepodejrzewającego mężczyznę, który wydaje się doskonałym kandydatem na przyszłego sędziego. W ten sposób zamierzają zapewnić sobie przychylność sądu i uzyskać sprawiedliwość. Sprawiedliwość we własnym rozumieniu.


Deborah Lawrenson - Nadmorski ogród


Przejmujący tryptyk o miłości, odwadze, sekretach i morderstwie.
 
Romans, suspens i tajemnica z czasów II wojny światowej splatają się w trzech pomysłowo skonstruowanych i połączonych ze sobą opowiadaniach autorki „Latarni”.
 
I

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Dominika Rosik - Projekt Królowa

Osiem osób. Tajemniczy ogród zimowy. I eksperyment, którego nigdy nie zapomną...

Godzina 17.00. Emily budzi się w podziemiach szpitala psychiatrycznego. Poznaje siedem osób, których nigdy wcześniej nie spotkała. Nikt nie pamięta poprzedniej nocy. Telefony oraz komputery zostały zablokowane. Z każdą godziną sytuacja zaczyna się pogarszać. Pojawiają się kolejne niewiadome i dzieją się rzeczy, których nie da się logicznie wyjaśnić. Ktoś zmusza bohaterów do gry na śmierć i życie...

Prawda? Złudzenie? Żart? Efekt choroby psychicznej jednego z bohaterów? A może wszystkich?

Jedno jest pewne. Uczestnicy eksperymentu muszą poddać się regułom gry, żeby znaleźć wyjście z obiektu. Zwłaszcza, gdy wychodzi na jaw, że każda z uwięzionych osób kłamie.

Wraz z bohaterami pozwól się wciągnąć w mroczne miejsce pełne sekretów, plątaniny wizji oraz niedoskonałej pamięci. Obserwuj, jak budzą się demony przeszłości, rodzi się miłość, przyjaźń, nienawiść oraz strach. I przede wszystkim odpowiedz na najważniejsze z pytań: Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna iluzja?


Bohdan Urbankowski - Krew nie wysycha nigdy

Najnowsza książka Bohdana Urbankowskiego jest ważną lekcją historii. Tworzy ją zbiór opowieści, których początkiem było zawsze czyjeś wspomnienie. Autor opowiada między innymi o zbrodniach popełnionych przez Rosjan w śląskich Przyszowicach i w Miechowicach, o łagrze nad Pieczorą, o torturach w obozie „Zgoda”, o procesie Roberta Brasillacha. Jak sam pisze, „wierność prawdzie – jak to odkrył już Conrad – jest zarazem wiernością dobru, w ten sposób »pisarz wymierza sprawiedliwość widzialnemu światu«”.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

W.E.B. Griffin - Mordercy

Ginie tajniak z wydziału antynarkotykowego, zastrzelony we własnym domu. Jakiś czas później w trakcie napadu rabunkowego od strzałów giną żona i wspólnik właściciela baru. W jednej z rezydencji piękna młoda kobieta umiera z powodu przedawkowania narkotyków. Początkowo te zdarzenia nie wydają się ze sobą powiązane. Jednak śmierć tych czterech osób łączy się ściśle ze światem filadelfijskich policjantów, mafii i korupcji, która sięga bardzo wysoko, w miarę prowadzonego śledztwa – coraz wyżej...


Christina Lauren - Piękny

Niezależna dziewczyna, która potrzebuje odmiany. Mężczyzna przygnieciony odpowiedzialnością. Wakacyjna wycieczka, na której wszystko może się zdarzyć. Aha – i morze wina...

Po tym, jak zaskoczyła swojego chłopaka w łóżku z inną kobietą we własnym mieszkaniu, Pippa Bay Cox porzuca Londyn i wyjeżdża do Stanów, na mocno nietrzeźwą wycieczkę z Ruby Miller i jej przyjaciółmi.

Wspinaczka po szczeblach kariery jest jedynym sposobem radzenia sobie ze złamanym sercem — i z życiem w ogóle — dla Jensena Bergstroma. Po uszy zanurzony w pracy i napędzany ambicją, rzadko znajduje czas dla siebie. Jednak kiedy jego siostra Hanna przekonuje go, by dołączył do jej przyjaciół na dwutygodniową wycieczkę po winnicach, zdobywa się na rzadkie u niego rozluźnienie. Oczywiście, dopiero po podjęciu decyzji uświadamia sobie, że dziwna dziewczyna, którą przelotnie spotkał w samolocie, również jedzie na tę samą wycieczkę. Może się okazać, że to dla niego za dużo... a może uświadomi sobie, że jego życie zbyt się skurczyło, że potrzebuje oddechu i odrobiny szaleństwa...

Nowość w Rymowisku

Sił brak. W poniedziałek brzmi to zupełnie inaczej niż w pozostałe dni tygodnia, prawda? Zaprasza Alicja Wlazło.

Peter Ackroyd w Subiektywnie

Nawet tym, którzy nie są miłośnikami kina, obiło się o uszy nazwisko Alfreda Hitchcocka. Większość z nas kojarzy takie filmy jak „Ptaki”, „Psychoza” czy „Okno na podwórze”. Są to tytuły, do których odwoływać się będą – przetwarzać, kopiować, wyśmiewać – kolejne rzesze filmowców. Wokół Hitchcocka, zarówno jego twórczości jak i samej sylwetki, przez lata narosło wiele mitów. Mówiono o nim, że był bardzo trudny we współpracy. Mówiono, że dlatego, że był mały, gruby i nieforemny, miał seksualną obsesję i składał aktorkom dwuznaczne propozycje. Mówiono, że straszył je, by żyjąc w stanie ciągłego napięcia, nigdy nie wypadały z roli. A jednocześnie, że był cichy i zawsze urzekająco grzeczny, nigdy nie podnosił głosu. Czy tyle sprzeczności można zmieścić w jednym człowieku? Peter Ackroyd spróbował odpowiedzieć na nie w swojej książce.

Drugie spojrzenie
na biografię znanego filmowca przedstawia Jagoda.

Aneta Jadowska w Subiektywnie

Nikita nie ma w życiu łatwo. Jej ojciec berserk chce ją zakatować na śmierć. Jej matka i szefowa zarazem zabiłaby Nikitę bez mrugnięcia okiem, gdyby tylko przyniosło jej to jakąś korzyść. Do tego ktoś nocą robi Nikicie włam na chatę, choć zamiast zarżnąć, próbuje ją dorwać żywcem i wpakować do magicznej klatki. Dobrze, że w całym tym burdelu jest Robin. Sam swojego Froda. Chewbacca swego Hana. Nakarmi, opatrzy, przytuli, ewentualnie zastrzeli kilkunastu gości, którzy akurat mieli pecha stanąć Nikicie na drodze. Tak, panie i panowie: najbardziej zabójczy literacki duet powraca.

Powieść
Anety Jadowskiej recenzuje Anna.

Iskry czasoświatu - nowość

Krzysztof Bonk - Iskry Czasoświatu

Naukowiec trafia do Francji w okresie upadku zakonu templariuszy. Francuska wieśniaczka przeniesiona zostaje w czasy postapokaliptyczne. Kobieta z czasów zagłady zostaje wyrwana ze swojego świata wprost w odległą przyszłość. To tylko początek migracji w czasoprzestrzeni powiązanych ze sobą bohaterów. A wszystko to dzieje się za sprawą Iskier - tajemniczych bytów kreujących strukturę Czasoświatu.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Rafał Cichowski - Pył Ziemi (29 marca 2017)

29 marca 2017 roku nakładem SQN Imaginatio ukaże się nowa powieść nominowanego w zeszłym roku do Nagrody im. Janusza A. Zajdla Rafała Cichowskiego. Pył Ziemi to książka z gatunku science-fiction, w ujęciu socjologicznym z przygodowym charakterem.

Pył Ziemi to opowieść o człowieku w skali mikro: jego emocjach, marzeniach i miłości, ale dotykająca także problemów w szerszym aspekcie: gatunku i jego przyszłości, woli przetrwania równoważonej przez destrukcyjne tendencje całej ludzkości.

Pył Ziemi jest w połowie drogi pomiędzy twardym s-f pokroju Poula Andersona, a humorystycznymi podróżami autostopem Douglasa Adamsa. To powieść drogi w stylu Kerouaca, z tym że napisana przez Dona DeLillo, z obsesyjną dbałością o szczegóły konstrukcji à la Mark Z. Danielewski, na podstawie której Tarantino nakręcił film. Napisana mocnym, literackim językiem i z filmowym rozmachem.

Czas wyrównuje wszystko do zera


W XXIV wieku Ziemia umiera. W przestrzeń kosmiczną zostaje wystrzelony Yggdrasil, statek pokoleniowy, który ma zapewnić przetrwanie gatunkowi ludzkiemu. Ponad siedemset lat później para nieśmiertelnych istot, technologicznie pod​rasowanych Ziemian, wraca na błękitną planetę. Od powodzenia ich misji zależy ocalenie statku i wszystkich osób znajdujących się na pokładzie. Muszą odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów, w której zapisano ogół wspomnień ludzkości.

Lilo i Rez podczas swej wędrówki zetrą się z prymitywnym plemieniem, którego członkowie dawno zapomnieli o dobrodziejstwach techniki. Będą się układać z samozwańczym lordem władającym wiernie odtworzoną kopią wiktoriańskiego Londynu, którego największą bolączką są morderstwa prostytutek oraz zbyt wysoki poziom edukacji wśród plebsu. Zawędrują też do Aurory, miasta, gdzie barwy następnego zachodu słońca wybiera się w drodze głosowania.

Gdzieś na końcu drogi Lilo i Reza ukryta jest prawda. Ale czy warto dla niej poświęcić wszystko? Może pewnych rzeczy lepiej nie wiedzieć?

Fabian Nicieza, Rob Liefeld, Joe Madureira, Mark Waid, Ian Churchill i inni w Subiektywnie

Jednym z najbardziej zauważalnych zjawisk na obecnym rynku komiksowym (i okołokomiksowym) jest rosnąca popularność Deadpoola. Najbardziej znany najemnik uniwersum Marvela doczekał się nie tylko gry komputerowej i filmu, ale także coraz większej liczby regularnych tytułów sobie poświęconych. Z polskiej perspektywy oznacza to, że na księgarnianych półkach pojawiła się sztandarowa seria pisana przez Briana Posehna i Gerry’ego Duggana, ale nie tylko… Idąc za ciosem, Egmont postanowił sięgnąć po klasyczne przygody Wade’a Wilsona pokazujące jego debiut na kartach komiksów. Czy jednak po przeszło ćwierćwieczu te historie wciąż mogą intrygować czytelników?

Maciek
przygląda się wiekowej wersji Deadpoola.

Nancy Kress w Subiektywnie

„Ogień krzyżowy” miał być dla mnie remedium na głód prozy fantastycznej. Prozy z polotem i wizją, ale nieuciekającej od ważnych problemów. Seriale okazywały się za krótkie, gry za płytkie… Sięgnąłem zatem po powieść Nancy Kress z nadzieją na to, że zostanę porwany, a konflikt, którego miałem być świadkiem, zmusi mnie do błyskawicznego przewracania stron. Było inaczej.

Olek
bierze powieść Kress w krzyżowy ogień krytyki.

Cixin Liu w Subiektywnie

Cixin Liu w posłowiu do „Problemu trzech ciał” napisał, że „największe i najpiękniejsze dzieła w historii ludzkości nie zostały stworzone przez wędrownych bardów, dramaturgów czy powieściopisarzy, lecz przez naukę”. Nauka jest życiem Liu. Może przynieść zbawienie, może zapewnić ocalenie. Może odpowiedzieć na fundamentalne pytania. Nawet na takie: „Czy ludzkość zasługuje na istnienie”? Również Cixin Liu w pierwszej części swej trylogii jest na dobrej drodze, aby na nie odpowiedzieć. Na razie rozpoczyna tyradę.

Powieść
Cixina Liu o tajemniczo brzmiącym tytule recenzuje Marcin.

Strony