Maj 2019

Zapowiedź wydawnictwa Akurat

Sylvain Neuvel - Tylko ludzie (8 maja 2019)

Doktor Rose Franklin poświęciła całe swoje dorosłe życie na rozwiązanie zagadki, na którą przypadkowo natknęła się w dzieciństwie. Odkryła wtedy gigantyczną metalową dłoń ukrytą pod ziemią na przedmieściach Deadwood w Południowej Dakocie. Jej odkrycie wyzwoliło lawinę  katastroficznych w skutkach wydarzeń, które zaważyły na losach całej planety.

Kiedy armia gigantycznych robotów niespodziewanie pojawia się w najbardziej zaludnionych miastach Ziemi, zabijając miliony ludzi, Rose Franklin i jej towarzysze z Korpusu Obrony Ziemi stają do walki, próbując ratować planetę. Inwazję udaje się odeprzeć, ale najeźdźcy, wycofując się po przegranym konflikcie, uprowadzają ze sobą czwórkę bohaterów.

Po prawie dziesięciu latach życia na innej planecie, Rose powraca na Ziemię, gdzie trafia w sam środek kolejnego wyniszczającego konfliktu – tym razem między ludźmi. Okazuje się, że wydarzenia sprzed dekady doprowadziły do zupełnego chaosu. Ameryka i Rosja walczą o wpływy,  starając się wykorzystać naruszenie równowagi sił, do jakiego doszło po inwazji obcych. Dotychczasowi sojusznicy usiłują się wzajemnie zniszczyć, co miałoby katastrofalne skutki dla całej Ziemi.

Czy gigantyczne roboty opuściły Ziemię wierząc, że ludzie sami dokonają dzieła zniszczenia? Czy Rose może temu zapobiec?

Sylvain Neuvel – studiował lingwistykę na Uniwersytecie w Montrealu, uzyskał doktorat na Uniwersytecie w Chicago. W sferze jego zainteresowań leżą zagadnienia związane z językoznawstwem - słowotwórstwo, morfologia słowa, zagadnienia leksykalne, semantyka.  Zawodowo zajmuje się inżynierią i językiem oprogramowania. Jest licencjonowanym tłumaczem. Wydany w 2016 r. pierwszy tom trylogii „Śpiący giganci” był jego debiutem literackim.

Informacja wydawnictwa Rebis

sir Jeffrey Archer - spotkanie autorskie (4 maja 2019)

Dom Wydawniczy REBIS oraz Literacki Sopot zapraszają na przedfestiwalowe spotkanie z sir Jeffreyem Archerem, które odbędzie się 4 maja (sobota) o godz. 17.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

Rozmowę z pisarzem o powieści I tak wygrasz oraz niedawno wydanym zbiorze opowiadań pt. Dzieło przypadku poprowadzi Łukasz Cioch.

Dzieło przypadku
Oto piętnaście emocjonujących i niesamowitych opowiadań – formy, której Archer jest prawdziwym mistrzem!
Wśród ich bohaterów cała galeria postaci: nieco zgorzkniały, młody detektyw z Neapolu, który przybywa do włoskiego miasteczka położonego na wzgórzu, by rozwiązać zagadkę morderstwa; zarozumiały uczeń, który odkrywszy źródło zamożności ojca, całkowicie zmienia swoje życie; kobieta, która ośmiela się rzucić wyzwanie mężczyznom na jednym z elitarnych amerykańskich uniwersytetów; sprytne małżeństwo, które na emeryturze odkryło znakomity sposób na dostatnie życie; i wielu innych. Ich błyskotliwie opowiedziane historie wprawiają w dobry humor, przestraszają, pobudzają do refleksji, są esencją gawędziarskiego talentu autora.

Milczysz, moja śliczna – Rhys Bowen

Milczysz, moja śliczna

Jagoda Wochlik

„Milczysz, moja śliczna” jest siódmym tomem cyklu o prywatnej detektyw Molly Murphy, w skład którego wchodzą także „Prawo panny Murphy”, „Śmierć detektywa”, „Do grobowej deski”, „Pieniądze to nie wszystko”, „O mój ukochany” oraz „Dublin, moja miłość”. Są to kryminały retro, dziejące się na początku XX wieku, napisane przez Rhys Bowen.

Molly Murphy ma ręce pełne roboty. Żydowska rodzina wynajmuje ją do sprawdzenia kandydata na męża ukochanej córki, podczas przechadzki z absztyfikantem po Central Parku natyka się na ciało nieprzytomnej kobiety, której postanawia pomóc, zostaje również zatrudniona do ochrony pewnej znanej aktorki, właśnie wystawiającej nową sztukę. Znajoma prosi ją także o zbadanie sprawy zaginięcia jej bliskiego krewnego.

Choć jest to już siódma część cyklu, a ja nie czytałam żadnej z poprzednich, prawie w niczym mi to nie przeszkadzało. Owszem, autorka odwołuje się do fabuły wcześniejszych tomów, gdyż losy głównych bohaterów zachowują ciągłość, jednak nie utrudnia to poznawania nowej historii.

„Milczysz, moja śliczna” ma szeroko rozbudowane tło obyczajowe. Przede wszystkim przewodnim tematem jest tu walka kobiet o niezależność i możliwość dołączenia do świata mężczyzn. Starania takie czyni zarówno Molly, jak i pojawiająca się w książce pierwsza detektyw w nowojorskiej policji – Sabella Goodwen. Możemy dowiedzieć się, jak na początku XX wieku wyglądało środowisko aktorów na Broadwayu, wnętrze szpitala psychiatrycznego i zachowanie personelu wobec pacjentów. Na dodatek autorka chętnie korzysta z autentycznych postaci. Wspominany zostaje Zygmunt Freud, a jedną z ważnych postaci w tym tomie jest Nellie Bly – pierwsza dziennikarka śledcza, kobieta, która dała się zamknąć w szpitalu dla umysłowo chorych, by opisać tamtejsze warunki i sposób traktowania pacjentów.

Rhys Bowen w Subiektywnie

„Milczysz, moja śliczna” jest siódmym tomem cyklu o prywatnej detektyw Molly Murphy, w skład którego wchodzą także „Prawo panny Murphy”, „Śmierć detektywa”, „Do grobowej deski”, „Pieniądze to nie wszystko”, „O mój ukochany” oraz „Dublin, moja miłość”. Są to kryminały retro, dziejące się na początku XX wieku, napisane przez Rhys Bowen.

 

Długi weekend zaczynamy wrażeniami Jagody z lektury Milczysz, moja śliczna.

Drabble

Dziś Mateusz Antczak przyprowadził przed Wasze oblicze Oskarżonego.

Zapowiedź wydawnictwa Znak

Marek Krajewski - Dziewczyna o czterech palcach  (13 maja 2019)

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim...

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.

Zapowiedź wydawnictwa Akurat

Darda Stefan - Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót (15 maja 2019)

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa zdaje się mnożyć znaki zapytania. Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma określana mianem amuletu magicznego skrywa nieznane dotąd tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pewien chłopiec, który kilka lat wcześniej uległ koszmarnemu wypadkowi, bardzo potrzebuje pomocy, a gemma zmarłego czasu może być dla niego jedyną deską ratunku…

Zapowiedź wydawnictwa Filia

Remigiusz Mróz - Listy zza grobu (15 maja 2019)

Największe tajemnice drzemią w małych miasteczkach.

Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję – aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno…

Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad…

Zapowiedź wydawnictwa Czwarta Strona

Robert Małecki - Wada (15 maja 2019)

Są sprawy pogrzebane dawno temu i świeże ślady świadczące o zbrodni. Tylko ciała brak.

Groźne burze nad Chełmżą i nieznośne sierpniowe upały. Na leśnej polanie w pobliżu jeziora komisarz Bernard Gross trafia na pusty, zakrwawiony namiot. Stopniowo odkrywa wokół niego znacznie więcej śladów krwi. Wszystko wskazuje na brutalną zbrodnię, której ofiarą mogła paść młoda kobieta. Kłopot w tym, że Gross nie ma żadnego punktu zaczepienia. Brak ciała ofiary, narzędzia zbrodni i sprawcy. Zbyt wiele niewiadomych i zbyt wiele mylnych tropów, którymi musi podążyć, by w gęstniejącym mroku odnaleźć przerażającą prawdę. Prawdę, która odsłoni rodzinną tajemnicę sprzed wielu lat.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Dzikie dziecko miłości (15 maja 2019)

Spokój? W słowniku Namiestniczki Thornu ten wyraz nie istnieje
W mieście grasuje zabójca, a terytorium wilków skrywa masowe groby. Jedyny trop prowadzi do młodziutkiej wampirzycy. Kim właściwie jest Daria? I jaką rolę odegrała w tej zbrodni?
Namiestniczka Dora Wilk i Roman, książę wampirów, jednoczą siły i gromadzą sojuszników, by rozwiązać tajemnicę przerażających morderstw i wymierzyć sprawiedliwość.
Gęsta intryga, kryminalne śledztwo, skomplikowane relacje i niezmiennie spora dawka sarkazmu.
W świecie Thornu jeszcze nigdy nie czaiło się tak wielkie zło.

Informacja wydawnictwa Dom Horroru

Jarosław Klonowski - spotkanie autorskie (10 maja 2019)

Z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek wydawnictwo Dom Horroru zaprasza na spotkanie autorskie z Jarosławem Klonowskim, połączone z promocją książki "Zimna fala".

Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku
ul. Dworcowa 5
Turek
10 maja, godzina 19.00

Hellblazer. Tom 1 – Brian Azzarello i inni

Constantine za oceanem

Marcin Knyszyński

Większość miłośników komiksu prawdopodobnie słyszała o Johnie Constantinie – facecie w szarym prochowcu, którego spowijają kłęby papierosowego dymu. „Hellblazer”, pierwsza, trzystuodcinkowa seria z tym bohaterem w roli głównej, ukazywała się od stycznia 1988 roku do kwietnia 2013 roku i przez całe to ćwierćwiecze była flagową pozycją imprintu DC Vertigo. Pod koniec pierwszej dekady obecnego wieku „Hellblazer” zawitał do Polski – mieliśmy wtedy okazję poznać jego przygody napisane przez Gartha Ennisa, autora znakomitego „Kaznodziei”. Teraz John Constantine powraca nad Wisłę – wydawnictwo Egmont rozpoczyna jeden z kilku zapowiadanych runów „starego” „Hellblazera” od Vertigo – na początek Brian Azzarello.

Kim jest John Constantine, którego kojarzymy już nie tylko z komiksu, ale i z adaptacji – filmowej oraz serialowej? To Anglik z Liverpoolu, urodzony w 1953 roku. Ten potomek starego rodu magów zadebiutował w komiksie w 1985 roku – w trzydziestym siódmym numerze „Sagi o potworze z bagien” autorstwa Alana Moore’a. Na co dzień zajmuje się egzorcyzmami, paranormalnymi śledztwami, naukami tajemnymi, walką z demonami różnej maści i stopniowym przywoływaniem tylko jednego potwora – raka płuc. Jest rasowym antybohaterem, cynicznym twardzielem, niebezpiecznym dla otoczenia i bardzo dwuznacznym moralnie, zapijaczonym łajdakiem. John, co jest ewenementem w długodystansowych seriach komiksowych, starzeje się w realnym czasie, upływającym wraz z kolejnymi odcinkami serii. Brian Azzarello zabiera nas do roku 2000 – Constantine ma czterdzieści siedem lat i ląduje w pace.

Brian Azzarello i inni w Subiektywnie

Większość miłośników komiksu prawdopodobnie słyszała o Johnie Constantinie – facecie w szarym prochowcu, którego spowijają kłęby papierosowego dymu. „Hellblazer”, pierwsza, trzystuodcinkowa seria z tym bohaterem w roli głównej, ukazywała się od stycznia 1988 roku do kwietnia 2013 roku i przez całe to ćwierćwiecze była flagową pozycją imprintu DC Vertigo. Pod koniec pierwszej dekady obecnego wieku „Hellblazer” zawitał do Polski – mieliśmy wtedy okazję poznać jego przygody napisane przez Gartha Ennisa, autora znakomitego „Kaznodziei”. Teraz John Constantine powraca nad Wisłę – wydawnictwo Egmont rozpoczyna jeden z kilku zapowiadanych runów „starego” „Hellblazera” od Vertigo – na początek Brian Azzarello.

 

Kolejny dzień majówki upływa pod znakiem Hellblazera. Marcin zrecenzował właśnie pierwszy tom.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Bakly. Szukając Śmierci t.1

Bakly przybywa do Grafzatzy, jednego z największych i najbogatszych miast Imperium Crambijskiego. Zmęczony życiem i do cna wyczerpany, zbiera resztki sił by pomóc jedynej osobie, na której mu zależy. Nie myśli już o przyszłości, po prostu robi to, w czym jest najlepszy. Zabija.

Młoda baronowa Münchauzen próbuje uratować od bankructwa posiadłość dziadka nawiązując stosunki handlowe z bogatymi kupcami i szlachtą.

Wielki mistrz klanu Rumielka desperacko stara się rozwikłać sekret starożytnego magicznego artefaktu, który ma nadzieję wykorzystać jako broń w nadchodzącej globalnej wojnie.
Ostatecznie jednak nic nie jest tym, czym się wydaje. Wszystkie ścieżki w końcu splotą się w węźle walki o najwyższą stawkę.

Jazz Maynard – Raule, Roger

Cały ten Jazz

Marek Adamkiewicz

Nie powiem, żebym był wielkim fanem i znawcą kontynentalnego komiksu europejskiego. Rzadko mam z takowym styczność, a w moje ręce częściej trafiają tytuły amerykańskich i brytyjskich scenarzystów. Jasne – jest znakomity do pewnego momentu „Thorgal”, który towarzyszy mi przez większą część życia i jest w dodatku jednym z moich najukochańszych dzieł popkultury, ale poza tym ten temat prezentuje się u mnie dość słabo. Od czasu do czasu dobrze  jednak spróbować poszerzyć trochę horyzonty i posmakować czegoś nowego, bo to, czego się nie zna, także może się okazać czymś wartościowym.

Główny bohater to włamywacz, który choć posługuje się swoistym kodeksem honorowym, będąc przy tym prawdziwym gentlemanem, nadal jest przestępcą. Jazz wraz ze swoją siostrą wraca, a właściwie ucieka z USA do rodzinnej Barcelony, gdzie z miejsca wpada w poważne kłopoty. Szybko okazuje się, że przeszłość nie zamierza zostawić Maynarda w spokoju. Dawni znajomi wykorzystują posiadane haki, by skłonić go do uczestnictwa w ryzykownym skoku. Co więcej, miastem rządzą skorumpowane elity, a Jazz może pomóc w ich zdemaskowaniu. Żeby tak się jednak stało, musi wyjść żywy z innych niebezpiecznych okoliczności.

W tym konkretnym wydaniu „Jazz Maynard” ukazały się zbiorczo trzy krótsze, prawie pięćdziesięciostronicowe albumy traktujące o przygodach naszego bohatera. Fabuła jest wyraźnie podzielona na trzy części, co rodzi pytanie – czy to dobry zabieg? Według mnie w niczym to przy lekturze nie przeszkadza – każdy segment traktuje co prawda o innej przygodzie Jazza, ale wszystkie są ułożone chronologicznie i mają wyraźnie zaznaczone powiązania. Czyli jeśli spojrzymy na wszystko całościowo, z łatwością dostrzeżemy główną linię fabularną, co wydaje się być rozwiązaniem optymalnym.

Raule i Roger w Subiektywnie

Nie powiem, żebym był wielkim fanem i znawcą kontynentalnego komiksu europejskiego. Rzadko mam z takowym styczność, a w moje ręce częściej trafiają tytuły amerykańskich i brytyjskich scenarzystów. Jasne – jest znakomity do pewnego momentu „Thorgal”, który towarzyszy mi przez większą część życia i jest w dodatku jednym z moich najukochańszych dzieł popkultury, ale poza tym ten temat prezentuje się u mnie dość słabo. Od czasu do czasu dobrze  jednak spróbować poszerzyć trochę horyzonty i posmakować czegoś nowego, bo to, czego się nie zna, także może się okazać czymś wartościowym.

 

Zapraszamy do Subiektywnie, gdzie Marek zrecenzował pierwszy tom komiksu Jazz Maynard.

Króciak

Długi weekend długim weekendem, ale spotkania z Królową sobie nie odmówicie, prawda? Zaprasza Beatrycze Nowicka.

Paper Girls 5 – Brian K. Vaughan, Cliff Chiang

Paper Girls 5

Jagoda Wochlik

Serię „Paper girls” tworzą wspólnie utalentowany scenarzysta Brian K. Vaughan oraz rysownik Cliff Chiang. Opowieść o gazeciarkach z Cleveland otrzymała aż trzy nagrody Eisnera – w 2015 roku dla najlepszej serii i rysownika, a rok później uhonorowano także kolorystę, Matta Willsona. W Polsce komiksy ukazują się nakładem Non Stop Comics od 2017 roku. Piąty tom to zbiorcze wydanie zeszytów 21-25.

Brian K. Vaughan to niewątpliwie scenarzysta o dużym talencie. Tworzył zarówno dla DC, jak i dla Marvela. „Runways”, jego serię o grupce nastoletnich bohaterów, uważam za jedną z największych perełek superbohaterskiego odłamu komiksów. Cliff Chiang również może pochwalić się niezłym dorobkiem. Rysował komiksy o Batmanie, Zielonej Strzale, Archiem, Ms. Marvel. Można sądzić, że taki duet zagwarantuje sukces każdej serii, za którą się zabierze. Czy tak jest rzeczywiście?

Gazeciarki zaczynają powoli przyzwyczajać się do podróży w czasie. Wreszcie jednak wpadają na to, jak wrócić do domu. Zanim to nastąpi, planują skorzystać z technologii przyszłości, by wyleczyć Mac z białaczki.

Czytelnicy moich poprzednich recenzji pamiętają zapewne, że nie jestem miłośniczką „Paper girls”. O ile „Runways” tego samego scenarzysty pokochałam, o tyle historia grupki dziewcząt z Cleveland, które zostają wciągnięte w wir podróży w czasie, zupełnie nie przypadła mi do gustu. I choć, przyznaję, czyta się to znacznie lepiej, odkąd co nieco zaczęło się wyjaśniać, to nadal uważam, że „Paper girls” to przerost formy nad treścią. Seria ubrana w płaszczyk SF ani nie mówi nam nic istotnego o dzisiejszym świecie, ani też nie przedstawia żadnej nowej i ciekawej wizji przyszłości. Owszem, podobnie jak „Stranger things” (a ostatnio także „Ready Player One”) gra na nutce nostalgii, ale to moim zdaniem nieco za mało, by uważać ją za tak kultową, jak próbuje się nam to sprzedać.

Brian K. Vaughan i Cliff Chiang w Subiektywnie

Serię „Paper girls” tworzą wspólnie utalentowany scenarzysta Brian K. Vaughan oraz rysownik Cliff Chiang. Opowieść o gazeciarkach z Cleveland otrzymała aż trzy nagrody Eisnera – w 2015 roku dla najlepszej serii i rysownika, a rok później uhonorowano także kolorystę, Matta Willsona. W Polsce komiksy ukazują się nakładem Non Stop Comics od 2017 roku. Piąty tom to zbiorcze wydanie zeszytów 21-25.

 

Jagoda recenzuje dzisiaj piąty tom Paper Girls.

Ćma – Jakub Bielawski

Innego końca świata nie będzie

Marcin Knyszyński

Na samym początku tego roku w środowisku miłośników literackiego horroru w Polsce zrobiło się głośno o Jakubie Bielawskim. Wydawnictwo Phantom Books Horror wydało „Słupnika” – zbiór opowiadań wspomnianego autora. Były to teksty mocno osadzone w estetyce weird fiction i ściśle powiązane pewną charakterystyczną filozofią. Entuzjastyczne przyjęcie przyspieszyło premierę debiutanckiej powieści Bielawskiego – już za kilka dni w księgarniach pojawi się „Ćma”. Wracamy na Dolny Śląsk.

Akcja toczy się w miejscu pogrążonym w tej samej ciemności, która padała na Wałbrzych w „Ciemno, prawie noc”, głośnej powieści Joanny Bator. Góry Sowie, mroczne szczyty emanujące niewytłumaczalną grozą i przytłaczające swą intensywną obecnością, rzucają cień na dwa miasta. Jedno malutkie, szare i smutne, z ludźmi skazanymi na życie, którzy, przy blasku szklanej pogody, odliczają ponure godziny do kolejnego niechcianego poranka. Drugie trochę większe, niby mniej smętne, bo bardziej „światowe” – ale w sumie identyczne. Między nimi, wte i wewte, kursują stare, śmierdzące autobusy z zaplutymi, pociętymi nożem siedzeniami – podróże nimi stają się sensem życia dwóch bohaterek.

W mieście mniejszym, razem z mówiącą w praktycznie obcym języku babcią, mieszka Kaja – uzależniona od nikotyny, zbuntowana przeciwko całemu światu nastolatka. Odizolowana od ludzi przyrośniętymi do uszu słuchawkami i wysoko wzniesionym, środkowym palcem, jedyne ukojenie znajduje w kolejnych Harnasiach, wypijanych w dzikich, leśnych ostępach. W mieście większym, razem z udającymi szczęśliwe małżeństwo rodzicami, mieszka Nina – jedna z tych „popularnych dziewczyn”, za którymi biegają nastoletni durnie, liczący na co nieco po kilku głębszych. Alkoholowe libacje są sposobem na wypełnienie coraz większej wewnętrznej pustki.

Jakub Bielawski w Subiektywnie

Na samym początku tego roku w środowisku miłośników literackiego horroru w Polsce zrobiło się głośno o Jakubie Bielawskim. Wydawnictwo Phantom Books Horror wydało „Słupnika” – zbiór opowiadań wspomnianego autora. Były to teksty mocno osadzone w estetyce weird fiction i ściśle powiązane pewną charakterystyczną filozofią. Entuzjastyczne przyjęcie przyspieszyło premierę debiutanckiej powieści Bielawskiego – już za kilka dni w księgarniach pojawi się „Ćma”. Wracamy na Dolny Śląsk.

 

Dzisiaj  Marcin recenzuje przedpremierowo Ćmę.

W Samo Południe CCCXXXVII - ogłoszenie wyników

Kolejny zestaw czterech najnowszych tomów z serii Star Force autorstwa B.V. Larsona oraz duetu B.V. Larson & David VanDyke wydanych przez wydawnictwo Drageus, czyli "Unicestwienie", "Szturm", "Martwe słońce" oraz "Wygnaniec", za chwilę pozna swego właściciela. Będzie to osoba, wylosowana spośród szortalowiczów, którzy wzięli udział w konkursie i udzielili prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

 

1. "Rój", "Zagłada", "Bunt", "Podbój", "Stacja bojowa" oraz "Imperium".

2. "Bunt".

3. Załoga ORP "Dzik".

 

Nagrodę otrzymuje konkursowicz o inicjałach A.P.

Gratulujemy

Drabble

Poniedziałek to doskonały moment na odkrycie Nowego gatunku. Wyprawę poprowadzi Mateusz Antczak.

The Wicked + The Divine. Tom 3: Komercyjne samobójstwo – Kieron Gillen, Kate Brown i inni

Boska zadyszka

Marek Adamkiewicz

Pisana przez Kierona Gillena i rysowana przez Jamiego McKelviego seria była do tej pory co najmniej intrygująca. Jej dwie pierwsze odsłony miały potencjał, by jasno zaświecić na popkulturowym firmamencie, przynosząc coś stosunkowo świeżego (a przynajmniej niewykorzystywanego niezliczoną ilość razy). Podtrzymanie tej całkiem niezłej formy było wyzwaniem dla twórców na trzeci tom. Próba okazała się  zbyt trudna – „Komercyjne samobójstwo” jest bowiem na tę chwilę zdecydowanie najsłabszą częścią „The Wicked + The Divine”.

Po wydarzeniach zaprezentowanych w „Fandemonium” przyszedł czas na złapanie oddechu i poznanie nieco większej ilości szczegółów na temat członków Panteonu. Tym samym centralnymi postaciami stają się bogowie, a czytelnicy mają okazję poznać motywacje Odyna, Sachmet, Morrigan i innych. Kto stoi za zabójstwem Lucyfera? To pytanie wymaga nie tylko szybkiej odpowiedzi, ale także zastanowienia się nad kwestią komu można zaufać i czy taka osoba w ogóle istnieje.

W trzecim tomie „The Wicked + The Divine” autor stara się nieco zmienić dotychczasową formułę i w kolejnych rozdziałach koncentruje się raczej na poszczególnych bóstwach. W paru przypadkach otrzymujemy próbę nieco głębszej charakterystyki tych postaci, co miało zostać osiągnięte na przykład poprzez zaprezentowanie nam początków obecnych wcieleń członków Panteonu. Czy zabieg okazał się udany? Niestety niespecjalnie. Pobudki kolejnych bogów wydają się dość wydumane – ich motywacja nie jest szczególnie przekonująca, a rozterki, jakie przeżywają, przywodzą na myśl jakąś nadprzyrodzoną wersję „Mody na sukces”. Liczy się duma, pozycja i nieskrępowana niczym zabawa. O tym wszystkim wiedzieliśmy jednak już wcześniej, powtarzanie tych informacji w kolejnym tomie z rzędu jest bezcelowe.

Kieron Gillen, Kate Brown i inni w Subiektywnie

Pisana przez Kierona Gillena i rysowana przez Jamiego McKelviego seria była do tej pory co najmniej intrygująca. Jej dwie pierwsze odsłony miały potencjał, by jasno zaświecić na popkulturowym firmamencie, przynosząc coś stosunkowo świeżego (a przynajmniej niewykorzystywanego niezliczoną ilość razy). Podtrzymanie tej całkiem niezłej formy było wyzwaniem dla twórców na trzeci tom. Próba okazała się  zbyt trudna – „Komercyjne samobójstwo” jest bowiem na tę chwilę zdecydowanie najsłabszą częścią „The Wicked + The Divine”.

 

Trzeci tom "The Wicked + The Divine" nosi tytuł Komercyjne samobójstwo. Zapozna nas z nim dzisiaj Marek.

W Samo Południe CCCXXXVIII

Zapraszamy do konkursu, w którym do wygrania będą trzy egzemplarze Koła Osheim, trzeciego tomu trylogii Wojny Czerwonej Królowej autorstwa Marka Lawrence'a. Książki przekazało nam wydawnictwo Papierowy Księżyc.

Szansę na zwycięstwo będą mieli ci uczestnicy konkursu, którzy udzielą prawidłowych odpowiedzi na trzy pytania, jednocześnie nie łamiąc konkursowego regulaminu.

 

1. Prosimy podać tytuły dwóch wcześniejszych tomów trylogii Wojny Czerwonej Królowej.

2. Prosimy podać imiona dwóch głównych bohaterów konkursowej trylogii.

3. W kwietniu miała miejsce premiera kolejnego tomu z "cyklu belorskiego". Prosimy podać tytuł nowości oraz imię i nazwisko autorki.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Colleen Oakley - Dostatecznie blisko

Czy można tęsknić za czymś, czego się nigdy nie miało?

Jubilee Jenkins nie jest zwyczajną kobietą. Ma niezwykle rzadką alergię - uczulenie na dotyk, co oznacza, że kontakt jej skóry ze skórą drugiej osoby może ją nawet zabić. Tymczasem po prawie dziesięciu latach spędzonych w odosobnieniu jest zmuszona - pomimo ryzyka - powrócić do świata. Uzbrojona w rękawiczki, przekracza w końcu próg swojego domu, by wyjść na spotkanie przyszłości.
Eryk Keegan boryka się z kłopotami. Jego córka z pierwszego małżeństwa nie chce mieć z nim do czynienia, a błyskotliwy, choć sprawiający problemy wychowawcze syn prowadzi ryzykowne eksperymenty. Mężczyzna stara się zrozumieć, dlaczego jego życie zboczyło z torów - i znaleźć sposób, by być takim ojcem, jakim zawsze bardzo chciał być. Pewnego dnia w miejskiej bibliotece poznaje piękną, choć dość ekscentryczną kobietę. I nagle okazuje się, że to, czego najbardziej pragnie, to być blisko niej.

Colleen Oakley mieszka w Atlancie i przed rozpoczęciem kariery pisarskiej była redaktor naczelną "Women’s Health & Fitness". Jej artykuły, eseje oraz wywiady ukazywały się też w "New York Timesie", "Marie Claire", "Ladies’ Home Journal", "Redbook" i "Parade". "Dostatecznie blisko" to jej druga powieść.


Barbara Labuda - Dziwne światy

Nowość wydawnictwa Rebis

Wiktor Suworow - Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa

Kroniki wielkiego dziesięciolecia T. 1

Suworow odtwarza wydarzenia z przełomu lat 50. i 60., na skutek konfrontacji ZSRR i USA ludzkość znalazła się wtedy na progu trzeciej wojny światowej

Historyk i analityk wojskowy Wiktor Suworow w swojej najnowszej książce odtwarza wydarzenia z przełomu lat 50. i 60., na skutek konfrontacji ZSRR i USA ludzkość znalazła się wtedy na progu trzeciej wojny światowej i o mało nie została unicestwiona w globalnej katastrofie atomowej.

Łącząc znane i mało znane fakty w jedną całość, autor ukazuje kulisy rządów Nikity Chruszczowa w latach 1953–1964. Przedstawia rzeczywisty obraz radzieckiej kosmonautyki, wraz z legendarnym lotem Jurija Gagarina, oraz prawdziwe przyczyny kryzysu berlińskiego i kubańskiego, przemilczane przez oficjalną propagandę, polityków i historyków. Opisuje też starcie służb szpiegowskich obu mocarstw i sprawę pułkownika Olega Pieńkowskiego, który dostarczał tajne informacje wywiadowi zachodniemu i prawdopodobnie ocalił nasz świat przed zagładą.

Wiktor Suworow – właściwie Władimir Bogdanowicz Riezun – to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Dom Wydawniczy REBIS opublikował większość jego książek, m.in. Akwarium, GRU, Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa, Tatiana - tajna broń, Alfabet Suworowa, Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu, cykl „Cień zwycięstwa” oraz powieści z cyklu o Nastii Strzeleckiej. Pierwszy tom z jego pięcioksięgu „Lodołamacz” kupiło kilkanaście milionów czytelników.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Bichalska - Znak kukułki (28 maja 2019)

Dawno, dawno temu znaleziono mnie na skraju lasu. Nikt nie wiedział, skąd się tam wzięłam. Nikt nie wiedział, kim jestem…

Alina od lat cierpi na zaburzenia snu. Jako dziecko została adoptowana, ale nie wie, kim była wcześniej. Przybrany ojciec Aliny, dawniej dziennikarz, przed śmiercią zostawia list i artykuły związane z jej odnalezieniem ponad dwadzieścia lat temu. Okazuje się, że przed laty zajmował się sprawą dziwnych zaginięć dzieci. W rozwikłaniu zagadki własnej przeszłości Alinie towarzyszy jej nowa lokatorka – tajemnicza Greta. Kim jest? Jakie skrywa tajemnice? I co łączy Alinę, Gretę, małą dziewczynkę o wielkiej wyobraźni, znanego współczesnego reżysera i pewną zapomnianą międzywojenną pisarkę?

Znak kukułki to opowieść o odmienności i poszukiwaniu własnej tożsamości. O wychodzeniu z traumy i samoakceptacji. I o opowieściach, które potrafią ocalać.

Informacja wydawnictwa Albatros

B.A. Paris, autorka bestsellerowego thrillera "Za zamkniętymi drzwiami", w Polsce (23-26 maja)

TAJEMNICZE ZBIEGI OKOLICZNOŚCI, ZWROTY AKCJI, SEKRETY I GŁĘBOKO UKRYTA PRAWDA, KTÓRA WKRÓTCE UJRZY ŚWIATŁO DZIENNE…
    
Jedna książka co 2,5 minuty, czyli 18 tys. egzemplarzy miesięcznie! Taka jest średnia sprzedaż thrillerów B.A. Paris w Polsce. Późny debiut na pewno nie jest łatwy, ale przy wystarczającej dozie talentu i determinacji może okazać się niezwykle lukratywny i przynieść autorowi nieoczekiwaną sławę. Sprzedaż powieści „Za zamkniętymi drzwiami” w Wielkiej Brytanii przekroczyła nakład miliona egzemplarzy – książka właśnie osiągnęła tam status platynowego bestsellera.
    
B.A. Paris (pod tym pseudonimem ukrywa się Bernadette McDougall), brytyjska autorka zrobiła zawrotną karierę dzięki powieściom „Za zamkniętymi drzwiami” i „Na skraju załamania”, które szybko trafiły na listy bestsellerów „New York Timesa”, „Sunday Timesa”, Amazona oraz iBooks. „Za zamkniętymi drzwiami” została uznana za jedną z książek miesiąca Amazona, iBooks oraz Real Simple, znalazła się też na liście najlepszych książek 2016 r. LibraryReads.
W plebiscycie Goodreads Choice Awards była nominowana w kategoriach „Kryminał i thriller” i „Debiut autorski”. W Polsce wszystkie jej powieści do dziś – "Za zamkniętymi drzwiami"  ponad dwa lata po premierze – utrzymują się na listach bestsellerów. A nasi czytelnicy zapewnili autorce już drugą pod rząd nominację do statuetki BESTSELLERA EMPiKu.


W dniach 23-26 maja utorka będzie gościem Festiwalu Apostrof i Warszawskich Targów Książki.

 

R.J. Palacio, autorka "Cudownego chłopaka", w Polsce (23-25 maja)

Drabble

Krzysztof T. Dąbrowski zwołał na dziś Zebranie. Obecność obowiązkowa.

Nowość wydawnictwa Czarne

Grzegorz Kaliciak - Bałkany. Raport z polskich misji

Dla polskiej armii początek lat dziewięćdziesiątych był bardzo trudny, a środków brakowało dosłownie na wszystko. Jednak gdy przyszła prośba o pomoc, wojsko się nie zawahało. W bałkańską misję ruszył największy od czasów II wojny światowej Polski Kontyngent Wojskowy. Na miejscu czekało żołnierzy ważne zadanie – przywrócenie spokoju i normalnego życia po krwawej wojnie domowej.

Pierwszy kontyngent wysłano do Chorwacji. Krótko potem powołano kolejny dla Bośni i Hercegowiny. Wreszcie pod koniec lat dziewięćdziesiątych utworzono siły pokojowe dla Kosowa. Misje w dwóch ostatnich krajach wciąż trwają. Na początku głównym zadaniem żołnierzy stacjonujących na Bałkanach było rozminowywanie. W efekcie szaleństwa wojny domowej miny były wszędzie: na szkolnych placach zabaw, nadrzecznych plażach, leśnych dróżkach i cmentarzach. Dzień w dzień, metr po metrze, w górach i dolinach polscy saperzy przeczesywali ziemię. Niektórzy podczas tej ofiarnej służby stracili życie.

Dzisiejszy kontyngent składa się między innymi ze służb rozpoznania i wywiadu. Każdego dnia ruszają w teren po cenne informacje. Odbywają setki rozmów, weryfikują pogłoski, oceniają zagrożenia. A tych wciąż nie brakuje na Bałkanach, zwłaszcza w czasach rozkwitu nacjonalizmu i fundamentalizmu religijnego.

To właśnie misje w krajach byłej Jugosławii otworzyły naszą armię na świat i choć nadal trwają, bez wątpienia można stwierdzić, że żołnierze podołali swoim obowiązkom. Książka pułkownika Grzegorza Kaliciaka to rzetelny raport z polskich misji na Bałkanach, o których rzadko pamiętamy, choć każdego dnia zapisują się w historii polskiego wojska.

Nowość wydawnictwa Jaguar

Ava Dellaira - Jak krople w oceanie

Ava Dellaira to autorka znana polskim czytelnikom z wydanej w 2015 powieści Kochani, dlaczego się poddaliście
Równoległe historie matki i córki, obu w wieku siedemnastu lat. Marilyn opowiada o lecie, w którym się zakochała. Historia Angie dotyczy poszukiwań jej nieznanego ojca.
Poruszająca opowieść o miłości, stracie i poszukiwaniu tożsamości
 
Siedemnastoletnia Angie widzi w swojej matce przede wszystkim ciężko pracującą, zamkniętą w sobie samotną kobietę. Zupełnie jakby zapomniała, że Marilyn też była kiedyś młoda…

Kiedy Marilyn miała siedemnaście lat zakochała się w Jamesie, który został ojcem jej dziecka. Angie nigdy jednak nie zdążyła go poznać. Wie tylko, że zmarł zanim się urodziła. Gdy przypadkiem trafia na ślad brata Jamesa, w jej sercu rodzi się nadzieja: a co jeśli ojciec nadal żyje?

Angie, w tajemnicy przed matką, wyrusza w podróż do Los Angeles, by wreszcie poznać prawdę o sobie i swojej rodzinie.

Ava Dellaira urodziła się w Los Angeles. Aktualnie mieszka a Kalifornii. Jest laureatką stypendium Trumana Capote’a oraz absolwentką University of Chicago.

Nowość wydawnictwa Non Stop Comics

Eric Powell - The Goon tom 2

Tajemniczy gracz wkracza na przestępczą scenę miasta i bierze na cel przedsięwzięcia naszego głównego bohatera – przejmuje dostawy, likwiduje kontakty, nastawia wrogo dotychczasowych przyjaciół. Goon z całych sił stara się utrzymać kontrolę nad sytuacją, ale jego myśli zatruwają wspomnienia z przeszłości…

NAGRODY:
5 x Nagroda Eisnera
International Horror Guild Award

NOMINACJE:
2 x International Horror Guild Award

Nowość wydawnictwa SQN

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Cormac McCarthy - Droga

Największe arcydzieło Cormaca McCarthy’ego. Bestseller dziennika „The New York Times” wyróżniony Nagrodą Pulitzera.

Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…

W przyszłości, która może zdarzyć się jutro lub za tysiąc lat, nastąpił straszliwy kataklizm, który zniszczył naszą cywilizację i większość życia na Ziemi. Wszędzie zgliszcza i ciemność. Kamienie pękają od mrozu. Ani jednego ptaka, ani jednego zwierzęcia, gdzieniegdzie tylko bandy zdziczałych kanibali. Na tle martwego pejzażu dwie ruchome figurki – to ojciec i syn przemierzają zniszczoną planetę. Przed nimi pełna niebezpieczeństw droga w nieznane, wokół nich – świat umarłej nadziei, rozpaczy, strachu, a w nich – wciąż tląca się miłość…

Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach.
Jacek Dukaj


Bogusław Kopka - Gułag nad Wisłą

Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956

Wstrząsająca opowieść o zbrodniach komunistycznych władców Polski

Drabble

Wścieklizna atakuje dziś Szortal za sprawą Krzysztofa T. Dąbrowskiego.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Helen Phillips - Kancelaria

Napisana z błyskotliwością Italo Calvino i czułością José Saramago ta krótka powieść-baśń jest piękna, pełna humoru, a zarazem smutna i przerażająca. Cudowna!
Ursula K. Le Guin

Josephine i Joseph uciekają z głębokiej prowincji, aby szukać szczęścia w wielkim mieście. Tam jednak życie okazuje się niewiele lepsze. Josephine zatrudnia się w iście kafkowskim biurze. Zamknięta w odosobnionej klitce w posępnym, betonowym gmachu ma tylko jedno zadanie: wprowadzać do bazy danych imiona, nazwiska i datę. Zawsze tę samą. Jutrzejszą...

Helen Phillips jest laureatką nagród Fundacji Rona Jaffe, Italo Calvino oraz wielu innych. "Kancelaria" spotkała się z niezwykle przychylnym przyjęciem, a debiutancki zbiór opowiadań "And Yet They Were Happy" przykuł uwagę jury The Story Prize. Jej opowiadania opublikowano w czasopismach literackich, m.in. "Tin House", "Electric Litterature", "Slice", "BOMB" i "PEN America". Prowadzi warsztaty z twórczego pisania w Brooklyn College. Mieszka w Brooklynie wraz z mężem i dwójką dzieci.

Nowość wydawnictwa Młodzieżówka

Tabitha Suzuma - Zakazane

Możesz zamknąć oczy, by nie widzieć tego, czego nie chcesz widzieć; nie możesz jednak zamknąć serca, by nie czuć tego, czego nie chcesz czuć.

Miłośnicy „Kwiatów na poddaszu” pokochają tę rozdzierającą, szokującą powieść o dwójce rodzeństwa, Mai i Lochanie, ich burzliwym życiu rodzinnym i o związku, który muszą trzymać w tajemnicy.

Ona jest śliczna i utalentowana. Ma szesnaście lat i nigdy się nie całowała. On jest rok starszy, przystojny, a świat stoi przed nim otworem. Zakochali się w sobie. Problem w tym, że… są rodzeństwem.

Siedemnastoletni Lochan i szesnastoletnia Maya zawsze byli dla siebie bardziej przyjaciółmi niż bratem i siostrą. Wspólnie zastępują wiecznie nieobecną matkę-alkoholiczkę w opiece nad młodszym rodzeństwem. Będąc dla dzieci jak rodzice, muszą szybko dorosnąć. Napięcie w ich życiu i to, jak doskonale się rozumieją, zbliża ich do siebie bardziej niż zwykłe rodzeństwo. Tak bardzo, że się w sobie zakochują. Utrzymywane w tajemnicy uczucie szybko przeradza się w głęboką, rozpaczliwą miłość. Choć wiedzą, że to, co robią, jest niewłaściwe i nie potrwa długo, nie umieją się powstrzymać przed brnięciem w związek, który czują całym sercem. Gdy wszystko zmierza w stronę wstrząsającego, szokującego finału, pewne jest tylko jedno: tak niszcząca miłość nie może mieć szczęśliwego zakończenia.

„Jak coś tak złego może być tak cudowne?”

Szesnastoletnia Maya i siedemnastoletni Lochan nigdy nie mieli okazji być „normalni”. Przez lata musieli się zajmować swoim młodszym rodzeństwem, gdy ich pijana, nieobliczalna matka pozostawiła ich samym sobie. Musieli stać się bliżsi niż zwykłe rodzeństwo, a teraz do tego się w sobie zakochują. Tylko że to zakazana miłość, a jej konsekwencje zniszczą ich oboje…

Oto książka, która mierzy się z największym ze wszystkich tabu.

Zapowiedzi wydawnictwa Fabryka Słów

Marko Kloos - Punkt uderzenia (17 maja 2019)

Frontlines Tom 6

Może i ludzkość wygrała bitwę, ale wojna wciąż trwa...

Siły zbrojne Ziemi powstrzymały ofensywę Dryblasów i wypchnęły ich okręty z Układu Słonecznego, ale Andrew Grayson wcale nie uważa wojny za zakończoną. Dryblasy nadal mają własne plany, a przecież podczas wojny przeciwnik nie czeka, aż druga strona się uzbroi.

Co zmieniło sytuację Ziemi? Nowoczesne okręty i broń, zaprojektowane do zabijania Dryblasów, pozwalają ludzkości walczyć na równych zasadach z potężnymi wrogami.

Andrew i jego żona Halley, obciążeni ciężarem dowodzenia oraz troską o życie podkomendnych, znaleźli się w awangardzie przygotowań do nowej fazy wojny.

Na Marsie trwa wypłaszanie ogromnych najeźdźców z podziemnych nor, co w niepokojącym tempie zbiera żniwo w żołnierzach i sprzęcie. Jednocześnie nie zniknęło niebezpieczeństwo dla kolonii pozaukładowych.

Grayson znów zostaje wtrącony w chaos gwałtownych działań zbrojnych. Ogrom już poniesionych strat zmusza go jednak do zadania sobie pytania czy koszt przetrwania nie jest zbyt wysoki.

Marko Kloos
Jest powieściopisarzem, dziennikarzem i nieopłacanym służącym dwójki małych dzieci. Ukończył Viable Paradise SF/F Writers’ Workshop.
Pisze przede wszystkim science-fiction i fantasy, ponieważ pasjami uwielbia te gatunki, odkąd mógł sobie wyrobić pierwszą kartę biblioteczną.
Bywał również żołnierzem, służył w wojsku RFN jako młodszy podoficer w 1989 roku. Był też księgarzem, dokerem, robotem z działu obsługi technicznej i administratorem sieci w korporacji.
Urodził się w Niemczech, lecz teraz mieszka z żoną
i dwójką dzieci w amerykańskim stanie New Hampshire. Ich kwatera główna, Mroźny Zamek, strzeżona jest przez wędrowną sforę jamników.

 

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Paul Hill - Templariusze na wojnie. 1120-1312 (21 maja 2019)

Bitwy i kampanie w Ziemi Świętej, Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim.

Armia Świątyni, która zazwyczaj pierwsza rusza do boju, wycofała się jako ostatnia. - Biskup Olivier z Paderbornu, uczestnik piątej krucjaty.

Zdanie, które doskonale oddaje to, z czego templariusze słynęli na wojnie. Dobre przygotowanie, szybka reakcja, oddanie, walka do końca, osobista odwaga i poświęcenie w obronie braci chrześcijan.
Zakon templariuszy powstał, by bronić pielgrzymów w Ziemi Świętej, i odegrał wielką rolę w walkach z muzułmanami na Bliskim Wschodzie i w Europie. Bogato ilustrowana książka Paula Hilla prezentuje czysto wojskową stronę działań zakonu, który w szczytowym momencie istnienia liczył blisko 20 000 członków, z czego tylko 10 procent było rycerzami. Autor przybliża najważniejsze aspekty ponaddwustuletnich średniowiecznych zmagań zbrojnych na pograniczach chrześcijaństwa. Pisze o finansowaniu i zaopatrzeniu wojsk zakonnych, ich organizacji, dowodzeniu, taktyce i strategii. Wiele uwagi poświęca wyszkoleniu, strukturze społecznej oraz życiu codziennemu „braci służących orężnie”. Barwnie odmalowuje zakonne fortyfikacje, rajdy, oblężenia i bitwy, z których templariusze nie za każdym razem wychodzili zwycięsko, ale zawsze z honorem.

PAUL HILL jest znanym pisarzem i specjalistą w dziedzinie średniowiecznych wojen oraz archeologii militarnej. Autor kilku książek na ten temat, między innymi The Age of Athelstan: Britain’s Forgotten History, The Viking’s Wars of Alfred the Great, The Anglo-Saxons at War 800–1066 i The Normans Commanders: Masters of Warfare 911–1135.

Kwiaty dla Algernona – Daniel Keyes

Porażający blask

Marcin Knyszyński

Wydawnictwo Rebis wystartowało w kwietniu z nową serią wydawniczą, zatytułowaną „Wehikuł czasu”. I od razu z grubej rury – „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa to powieść znakomita, wymieniana często jako jedna z najważniejszych w historii gatunku. Wydana pierwotnie w 1966 roku i nagrodzona od razu Nebulą, jest tak naprawdę rozwinięciem krótkiego opowiadania autora z 1959 roku, które również zdobyło ważną nagrodę literacką – Hugo. Poznajmy Charliego Gordona.

Doktur Sztros muwi ja mam pisać co myślę i pamientam i fszystko co sie mi dziać od dziś. Nie wiem po co ale doktur muwi że czeba to oni zobaczo czy sie nadam. Hciałby sie nadać bo pani Kinnian muwi że może ja zmondżeć. A ja chce zmondżeć. Jestem Charlie Gordon pracuje w piekarni pana Donnera pan Donner daje mi 11 dolary na tydzień i hleb i ciasto jak hce. Mam 32 lat i nastempny miesionc urodziny:– dokładnie tak zaczyna się powieść Keyesa, którą w Polsce można przeczytać w przekładzie Krzysztofa Sokołowskiego. Wspominam o tłumaczeniu nie bez przyczyny – specyficzna narracja oryginału jest kluczowa dla całego wydźwięku powieści. Pełne błędów, niezręcznie konstruowane zdania w miarę upływu czasu stają się poprawne i klarowne. Dlaczego?

„Kwiaty dla Algernona” to dziennik zapisywany przez wspomnianego Charliego, niedorozwiniętego umysłowo pracownika piekarni. Zdecydował się on wziąć udział w pionierskim eksperymencie, mającym na celu zwiększenie inteligencji. Wcześniej ten „espermint” przeprowadzono na białej myszy nazwanej Algernonem, której inteligencja, mierzona specjalnie przygotowywanymi testami laboratoryjnymi, wzrosła niepomiernie. Charlie jest pierwszym człowiekiem, który weźmie udział w takim doświadczeniu. Nadzieje są wielkie – w końcu czy Charlie ma cokolwiek do stracenia? Może w końcu będzie „normalny”, może będzie mógł uczestniczyć w tych wszystkich niezrozumiałych do tej pory rozmowach, przy których milczał z pustym wyrazem twarzy? Może w końcu będzie miał przyjaciół?

Daniel Keyes w Subiektywnie

Wydawnictwo Rebis wystartowało w kwietniu z nową serią wydawniczą, zatytułowaną „Wehikuł czasu”. I od razu z grubej rury – „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa to powieść znakomita, wymieniana często jako jedna z najważniejszych w historii gatunku. Wydana pierwotnie w 1966 roku i nagrodzona od razu Nebulą, jest tak naprawdę rozwinięciem krótkiego opowiadania autora z 1959 roku, które również zdobyło ważną nagrodę literacką – Hugo. Poznajmy Charliego Gordona.

 

Marcin serwuje nam dzisiaj klasykę fantastyki w postaci Kwiatów dla Algernona.

Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata – Lorraine Cink, Alice X. Zhang

Superbohaterki i szklany sufit

Jagoda Wochlik

Kobiety są dyskryminowane w bardzo wielu dziedzinach życia. W pracy, w przestrzeni społecznej, w polityce. Medium, jakim jest powieść graficzna, nie stanowi  żadnego wyjątku. Mimo obecności w komiksach takich postaci jak Wonder Women,  u podstaw narodzin której leżał feminizm i przekonanie, że kobiety są wartościowymi członkiniami społeczeństwa, przez lata występowały raczej w roli pomocnic komiksowych protagonistów niż pełnoprawnych heroin, które zasługiwały na własną historię.  Lorraine Cink zdecydowała się zebrać 65 bohaterek Marvela, które miały wpływ na losy wszechświata.

„Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata” to zbiór encyklopedycznych biogramów, w których przedstawiane są sylwetki – życiorysy i osiągnięcia wybranych heroin Marvela. Każda z notatek to przekrój przez komiksową historię danej postaci. W książce znajdziemy między innymi sylwetki kapitan Marvel, Scarlet Witch, dziewczyn z Runaways, Czarnej Wdowy, Spider Gwen, agentki Carter, Shuri.

„Marvel. Superbohaterki” w swojej budowie przypomina „Encyklopedię Avengers”, ale jest w tej książce znacznie więcej serca. To właściwie historia wielu komiksów z bohaterkami w pigułce. Bardzo mi się podoba przekaz tej pozycji. Poprzez ukazanie różnych postaci autorka udowadnia, że warto być sobą, że dochodzenie do wielkości wymaga wielu lat ciężkiej pracy. Książka pokazuje dziewczynkom, że mogą lubić naukę, że warto stawiać na rozwój własnych umiejętności. Przekazuje też, że powinny dążyć do stworzenia świata, w którym są traktowane na równi z chłopcami, bo wcale nie są od nich gorsze. Dowiemy się, że nic nie ma nic złego w szukaniu pomocy u przyjaciół lub mentorów oraz że popełnianie błędów to rzecz ludzka (a nawet superbohaterska). Chodzi tylko o to, jak się po tych błędach podnosimy. Również chłopcy sporo wyniosą z tej pozycji, gdyż jest ona ciekawą i niebanalną lekcją na temat tego, w jaki sposób dążyć do równouprawnienia.

Lorraine Cink i Alice X. Zhang w Subiektywnie

Kobiety są dyskryminowane w bardzo wielu dziedzinach życia. W pracy, w przestrzeni społecznej, w polityce. Medium, jakim jest powieść graficzna, nie stanowi  żadnego wyjątku. Mimo obecności w komiksach takich postaci jak Wonder Women,  u podstaw narodzin której leżał feminizm i przekonanie, że kobiety są wartościowymi członkiniami społeczeństwa, przez lata występowały raczej w roli pomocnic komiksowych protagonistów niż pełnoprawnych heroin, które zasługiwały na własną historię.  Lorraine Cink zdecydowała się zebrać 65 bohaterek Marvela, które miały wpływ na losy wszechświata.

 

Jagoda przedstawia nam dzisiaj Superbohaterki Marvela.

Drabble

Trumienny to sto słów na dziś Mariusza Stańczyka.

Nowości wydawnictwa Otwarte

Bernard Cornwell - Płonące ziemie

Piąty tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial "Upadek królestwa".

Duńczycy wciąż zagrażają królestwu Alfreda: jarl Haesten przywiódł do wybrzeży Wessexu osiemdziesiąt okrętów, a kilka tysięcy wikingów pod wodzą Haralda Krwawowłosego pustoszy Kent. Uhtred, dowodzący teraz załogą Londynu, chce walczyć z Haestenem, ale z woli władcy układa się z nieprzyjacielem. Alfred rozkazuje mu też wyruszyć do Aescengum – tam bowiem zamierza rozgromić armię Krwawowłosego. W drodze do warowni Uhtred rozbija oddział dowodzony przez piękną i niebezpieczną Skade, kochankę i wieszczkę Haralda...


Kara Lesley - Plotka

Thriller oparty na prawdziwej historii!

Przeprowadzka z Londynu do nadmorskiego Flinstead miała być dla Joanny i jej synka Alfiego nowym początkiem. Pewnego dnia rozmawiając z innymi matkami, Jo dowiaduje się, że w ich sennym miasteczku podobno mieszka pod nowym nazwiskiem słynna morderczyni, która jako nieletnia wbiła małemu chłopcu nóż kuchenny prosto w serce.

Początkowo kobieta bagatelizuje tę plotkę, jednak szokująca wiadomość nie daje jej spokoju do tego stopnia, że powtarza ją dalej. Plotka zaczyna żyć własnym życiem i rozprzestrzeniać się jak pożar.

Kiedy Joanna wchodzi na Twittera i odczytuje: „plotki potrafią zabijać”, a kilka dni później na szkolnej tablicy ogłoszeń widzi przerobione zdjęcie klasowe, na którym w piersi Alfiego tkwi zakrwawiony nóż, zaczyna baczniej przyglądać się mieszkańcom Flinstead.

Czy jej synek jest w niebezpieczeństwie? Kim jest ukrywająca się dzieciobójczyni?

Nowość wydawnictwa Planeta Komiksów

Garth Ennis, Russ Braun - Chłopaki Tom 11. Ze wzgórz tysięczny runął wojów huf

BĘDZIE BOLAŁO
Po długim oczekiwaniu Billy Rzeźnik wreszcie się doczekał. Zemsta na zabójcy jego żony może zostać dopełniona, o ile uda mu się położyć swoje ręce na szyi złoczyńcy. Gdy Chłopaki przygotowują się do ostatniej, przerażającej bitwy, Ojczyznosław wreszcie wypuszcza armię superbohaterów przeciwko siłom wojskowym Stanów Zjednoczonych.
W tym czasie niestrudzony Cycuś Glancuś odkrywa najbardziej strzeżony sekret Aero American. Gdy Rzeźnik stanie oko w oko z największym wrogiem, to co odkryje zaskoczy nawet jego najmroczniejsze wyobrażenia.

Nowości wydawnictwa Znak

Marek Krajewski - Dziewczyna o czterech palcach

Nieśmiertelna gra

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim...

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tę książkę chciał napisać od zawsze. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja, od której nie będziesz mógł się oderwać.


Ewa Winnicka - Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji

Prohibicja miała ocalić konserwatywną Amerykę i otrzeźwić obywateli.
Nowy Jork odpowiedział po swojemu i pokazał, że nic nie inspiruje bardziej niż zakaz.

W Samo Południe CCCXXXIX

Egzemplarz powieści Edwarda Lee Diabelskie nasienie z wydawnictwa Dom Horroru. Taką oto nagrodę otrzyma zwycięzca kolejnego szortalowego konkursu z cyklu W Samo Południe.

Warunkiem udziału w losowaniu jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zadane poniżej pytania.

Regulamin konkursu.

 

1. Jaką nazwę nosi studio filmowe prowadzone przez Edwarda Lee?

2. Prosimy podać imię i nazwisko głównej bohaterki "Diabelskiego nasienia".

3. Na stronie wydawnictwa Dom Horroru pojawiła się właśnie zapowiedź powieści, której akcja odbywa się w prowadzonym przez zakonnice domu dziecka. Prosimy podać tytuł powieści oraz imię i nazwisko autora.

 

Powodzenia

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Olga Rudnicka - Miłe Natalii początki

Skąd się wzięły Natalie? Ich ojcem był Jarosław Sucharski - kłamca i bigamista, przestępca czy tajny współpracownik?

Dziesięcioletni Jarek - zdolny, inteligentny, sprytny i ambitny - zwrócił uwagę Kazimierza Kozibrody, oficera służb bezpieczeństwa. Ten wziął chłopca pod swoje skrzydła i pokierował jego dalszym życiem oraz karierą. Spełniwszy marzenie swego podopiecznego o studiach na wydziale historii sztuki, wychował sobie oddanego współpracownika, którego wykorzystywał do własnych celów.
Ale wkrótce się okazało, że uczeń przewyższył mistrza…
Jarosław Sucharski, zręcznie poruszając się w realiach socjalistycznej Polski, wkracza w niebezpieczny świat czarnego rynku, przemytników dzieł sztuki, fałszerzy obrazów, handlarzy złotem i brylantami. Niebawem przenosi swoje interesy na arenę europejską.

Olga Rudnicka (ur. 1988) - znana autorka cyklu powieści sensacyjnych "Natalii 5" i wielu innych powraca w prequelu serii.
Miłośniczka zwierząt, natury i dobrego jedzenia. Kocha jazdę konną i dobrą książkę. Nigdy nie polubi kawy i hipokryzji. Zawsze będzie podążać za swoimi marzeniami.


Izabella Frączyk - Kobiety z odzysku. Trudne wybory

Nowości wydawnictwa Rebis

Jeffrey Archer - Jedenaste przykazanie

Kolejny bestseller Jeffreya Archera, jednego z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjnych

Connor Fitzgerald jest wzorowym mężem i ojcem – a także najlepszym agentem CIA. Od 28 lat prowadzi podwójne życie, ale dopiero tuż przed przejściem na emeryturę napotyka wroga, z którym nie może sobie poradzić. Tym wrogiem jest… jego szefowa, która pragnie go zniszczyć. Tymczasem zaostrza się także sytuacja międzynarodowa – nowy prezydent Rosji, komunista i tyran, dąży do militarnej konfrontacji z Ameryką, i wygląda na to, że najlepiej by było raz na zawsze go uciszyć…

Jeffrey Archer to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy na świecie. W 1992 roku otrzymał tytuł szlachecki, zasiadał też jako poseł w Izbie Gmin i w Izbie Lordów. Debiutował powieścią Co do grosza, która zyskała popularność w Wielkiej Brytanii. Kolejna, Kane i Abel, stała się wielkim bestsellerem. Obie książki zostały sfilmowane. Jego sławę ugruntowały następne powieści i opowiadania, m.in.: Ale to nie wszystko..., Więzień urodzenia, Pierwszy między równymi, Sprawa honoru, Na kocią łapę.
i cykl „Kroniki Cliftonów” obejmujący tomy: Czas pokaże, Za grzechy ojca, Sekret najpilniej strzeżony, Ostrożnie z marzeniami, Potężniejszy od miecza, W godzinie próby i To był człowiek!DW REBIS opublikował także Dzienniki więzienne Archera oraz jego najnowszą powieść I tak wygrasz.


Robin Cook - Niebezpieczna gra

Czy patomorfolog Laurie uda się rozwiązać kryminalną zagadkę i uratować życie własnego dziecka?

Nowości wydawnictwa Replika

Leszek Adamczewski - Łuny nad jeziorami. Agonia Prus Wschodnich

Dramatyczne, sensacyjne i tajemnicze wydarzenia z dziejów Prus Wschodnich w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej
Wiosną 1945 roku przez ziemie Prus Wschodnich przetoczył się walec dyszącej żądzą zemsty Armii Czerwonej. Po jej przemarszu pozostały stosy trupów, tysiące zgwałconych kobiet i setki spalonych miejscowości.
W dwudziestu rozdziałach tematycznych Leszek Adamczewski pisze o tych, jak i o innych zdarzeniach tamtego okresu. Porusza temat zamachu na życie Adolfa Hitlera w mazurskiej Kwaterze Głównej Führera, przedstawia przebieg późniejszej, panicznej ucieczki Niemców podczas srogiej zimy przełomu lat 1944–45. Wspomina także o losach legendarnej Bursztynowej Komnaty…
Książka Łuny nad jeziorami była nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur WAWRZYN 2011.


Maciej Makarewicz - Atlantycka konspiracja

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Katharina Vestre - Pierwsza zagadka. Nasze życie przed przyjściem na świat

Niesamowita podróż od komórki do człowieka

Na początku jesteś tylko maleńką komórką. Następnie dzieli się ona na pół. Z dwóch komórek robią się cztery. Osiem. Szesnaście. Wkrótce pojawiają się pierwsze zarysy człowieka. Rdzeń kręgowy. Pulsujące delikatnie serce. Kolejne są płuca, oczy, usta. Mózg. Przez kilka magicznych miesięcy ze zbitki komórek powstaje oddychający, odżywiający się, myślący organizm.

Ale jak to właściwie możliwe?

Od czasu odkrycia cząsteczki DNA biologia rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Obecnie umiemy znaleźć odpowiedzi na pytania, które niegdyś były wielką zagadką. Skąd komórka wie, że ma stać się częścią serca, a nie dłoni lub ucha? Jak to możliwe, że jednojajowe bliźnięta mają ten sam zestaw genów, ale różne odciski palców? I co tak właściwie łączy nas z muszką owocową?

Drabble

Dziś Krzysztof D. Dąbrowski w stu słowach opisuje Szaleństwa naszej babci.

Informacja wydawnictwa Rebis

Bernhard Schlink - spotkanie autorskie oraz premiera książki "Olga" (28 maja 2019)

Goethe-Institut i Dom Wydawniczy REBIS zapraszają na premierę książki "Olga".

Goethe-Institut
ul. Chmielna 13a
Warszawa
28 maja 2019
Godzina 18.00

Udział: Bernhard Schlink
Prowadzenie: Sylwia Chutnik

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Wojciech Wójcik - Miałeś tam nie wracać (28 maja 2019)

Młodość szybko przemija. A za nią czai się śmierć…

Hajnówką wstrząsa tragiczna śmierć Krzysztofa, młodego funkcjonariusza Straży Granicznej. Adam, mieszkający teraz w Warszawie, ze zdziwieniem odkrywa, że tuż przed śmiercią Krzysiek próbował się do niego dodzwonić, i to kilkanaście razy. Czego mógł chcieć? Czasy, gdy przyjaźnili się w liceum, dawno minęły. Po skończeniu szkoły Adam wyjechał z Hajnówki i przez trzynaście lat tam nie wracał. Aż do teraz…

Przeglądając rzeczy po zmarłym, Adam trafia na zdjęcie Kasi. Dawnej miłości Krzyśka, która zaraz po maturze popełniła samobójstwo. Tylko że na fotografii Kasia wcale nie wygląda na licealistkę. Zdjęcie przedstawia kobietę po trzydziestce… Z każdą godziną pojawiają się kolejne pytania. Kogo przed śmiercią chciał odnaleźć Krzysiek? Kim naprawdę była Kasia? I dlaczego najbliżsi Adama błagają go, by natychmiast wyjechał z Hajnówki?

Czwórka z Baker Street. Tom 1 Tajemnicze porwanie – Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand, David Etien

Pomocnicy Holmesa

Jagoda Wochlik

„Tajemnicze porwanie” to pierwsza część cyklu dla młodych czytelników „Czwórka z Baker Street”. Seria, którą piszą Jean-Blaise Djian („Wielki Martwy”) oraz Olivier Legrand, a ilustruje David Etien („W poszukiwaniu płatka czasu”) luźno nawiązuje do postaci jednego z najsłynniejszych detektywów wszech czasów, stworzonego przez Arthura Conana Doyle’a, Sherlocka Holmesa. Wiemy, że czasami korzystał on z usług małych uliczników i gazeciarzy podczas rozwiązywania swoich spraw. Trójkę takich dzieci, „pracowników” Holmesa, poznajemy w „Tajemniczym porwaniu”.

Tom jest nastolatkiem, zatem nic dziwnego, że właśnie przeżywa pierwszą miłość. Obiektem jego zainteresowania jest młoda, śliczna kwiaciarka. Dziewczyna nieoczekiwanie zostaje porwana. Chłopak i jego przyjaciele udają się po pomoc do Holmesa, ale dowiadują się od pani Hudson, że ten akurat wyjechał. Młodzi muszą wszcząć własne śledztwo.

Zagadka kryminalna nie jest tu specjalnie wyszukana, ale  młodszym odbiorcom, do których opowieść jest ewidentnie skierowana, powinna się podobać. Akcja płynie wartko, nie pozwala się nudzić. Na dodatek wraz z bohaterami możemy zwiedzić różne zakątki Londynu – od zamożnych dzielnic po zaułki, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Jak dowiadujemy się z przemowy do tekstu, Legrand ma sporą wiedzę o epoce wiktoriańskiej, czasach działalności Sherlocka Holmesa. Rzeczywiście ją tu widać, choć biorąc pod uwagę, że jest to jednak scenariusz dla dziesięcioletnich i nieco starszych odbiorców, pewnie nie mógł się nią w pełni popisać.

Warto także zwrócić uwagę na kadry stworzone przez Davida Etiena. Rysownik wykonał kawał dobrej roboty, ożywiając na swoich planszach XIX-wieczny Londyn. Gdyby nie jego ilustracje, komiks nie miałby nawet połowy swojego uroku. Razem z bohaterami zwiedzimy bogate domy i podejrzane spelunki, będziemy się włóczyć po gwarnych ulicach i uciekać przed rozpędzonymi dorożkami. Do reputacji miejsc, które odwiedzają dzieciaki dopasowano nawet kolorystykę. Wszystko robi naprawdę spore wrażenie.

Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand oraz David Etien w Subiektywnie

„Tajemnicze porwanie” to pierwsza część cyklu dla młodych czytelników „Czwórka z Baker Street”. Seria, którą piszą Jean-Blaise Djian („Wielki Martwy”) oraz Olivier Legrand, a ilustruje David Etien („W poszukiwaniu płatka czasu”) luźno nawiązuje do postaci jednego z najsłynniejszych detektywów wszech czasów, stworzonego przez Arthura Conana Doyle’a, Sherlocka Holmesa. Wiemy, że czasami korzystał on z usług małych uliczników i gazeciarzy podczas rozwiązywania swoich spraw. Trójkę takich dzieci, „pracowników” Holmesa, poznajemy w „Tajemniczym porwaniu”.

 

Jagoda recenzuje dzisiaj pierwszy tom Czwórki z Baker Street.

Nowości wydawnictwa Albatros

Robert Ziębiński - Stephen King. Instrukcja obsługi

Co łączy Stephena Kinga z księżną Dianą?
Co wspólnego mają ze sobą młotek, pornosy i jego opowiadania?
Której swojej powieści Król Grozy najbardziej nie lubi?
I wreszcie: co robił w piwnicy domu Kinga zespół Ramones?

Stephen King. Instrukcja obsługi to pierwszy kompleksowy przewodnik po literackim i filmowym świecie twórcy To. Omówiono tu wszystkie książki, jakie wydał (oraz kilka tych, które chciał napisać), każdą adaptację filmową. Znajdziecie tu miniprzewodnik po miasteczku Castle Rock i historię powstania Mrocznej Wieży.

Stephen King. Instrukcja obsługi to także rozmowy z twórcami, którzy pracowali z Kingiem – Mickiem Garrisem (Lśnienie, Bastion), Peterem Straubem (Talizman, Czarny dom) Zakiem Hilditchem (1922), Tommym Lee Wallace’em (To) – czy z tymi, którzy stali się częścią ikonicznych adaptacji jego prozy, jak Lisa i Louise Burns, czyli bliźniaczki Grady z Lśnienia Kubricka. Amerykański rynek powieści grozy podsumowuje Robert McCammon, wyróżniony Nagrodą Brama Stokera twórca takich bestsellerów, jak Magiczne lata i Łabędzia pieśń (pięć milionów sprzedanych egzemplarzy).

Z kolei popularni pisarze (Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Remigiusz Mróz, Jakub Małecki, Robert J. Szmidt, Rafał Kosik, Mort Castle i Artur Cieślar) podzielili się opowieściami o ich „pierwszym razie z Kingiem” i o tym, co w jego twórczości najbardziej ich przeraża.

Stephen King. Instrukcja obsługi to najpełniejszy przewodnik po twórczości Stephena Kinga dostępny na polskim rynku. I jedyny taki stworzony przez autora z Europy.

Nowości wydawnictwa Bukowy Las

Marco Malvaldi - Miara człowieka

Tajemniczy notatnik. Niewyjaśniona śmierć. Geniusz Leonarda da Vinci

Intrygująca akcją, skrząca się dowcipem powieść o Leonardzie da Vinci i renesansowym Mediolanie.

W 500. rocznicę śmierci geniusza znany włoski pisarz przywraca go do życia w roli detektywa.

Jesienią 1493 roku mediolańczycy często widują na ulicach miasta mężczyznę około czterdziestki, w długim różowym płaszczu, pogrążonego we własnych myślach. Mieszka przy swojej pracowni z matką i ulubionym, choć krnąbrnym uczniem. Nie jada mięsa.

Pisze wspak. I ma nieustanne problemy z egzekwowaniem zapłaty od zleceniodawców.

To Leonardo da Vinci: jego sława już przekroczyła Alpy, docierając do króla Francji Karola VIII, który wysyła do Mediolanu legatów z prośbą o wsparcie w wojnie z Aragończykami, ale też z tajną misją dotyczącą Leonarda. Wiadomo, że nosi on pod tuniką, blisko serca notatnik, w którym zapisuje swoje najśmielsze pomysły – może i ten na niezwyciężoną machinę wojenną?

Rządzący Mediolanem Sforza także potrzebuje talentów Leonarda, i to nie tylko po to, by ukończył wreszcie projekt konnego pomnika jego ojca. Na zamkowym dziedzińcu znaleziono martwego mężczyznę. Trzeba więc czym prędzej oddalić cień zarazy i przesądów, a da Vinci – z wielu powodów – nie może odmówić swojemu panu.


Sergei Urban - TheDadLab. Domowe laboratorium

40 pomysłów na szybkie, łatwe i przyjemne eksperymenty naukowe

Urozmaicony wybór doświadczeń wprowadzających dzieci w świat nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Philip Hagenbeck - Zwyczajny szpieg

Nazywam się Hagenbeck… Filip Hagenbeck.
Kim jestem?
Szpiegiem. Zupełnie zwyczajnym.

Przelanie moich wspomnień na papier byłoby dawniej zupełnie nie do pomyślenia. Wpajana nam od początku szkolenia zasada poufności skłaniała do pozostawania w cieniu. Pamiętam ten wykład w Kiejkutach.

Swego czasu usłyszałem żale pewnej badaczki z IPN, że oficerowie wywiadu z „niesłusznych lat” nie palą się do pisania wspomnień. A przecież są ważnymi świadkami historii. Zaśmiałem się wtedy gromko. Ale kiedy bez skrupułów ujawniono Zbiór Zastrzeżony IPN, nie było mi już do śmiechu.

Postanowiłem więc sam opowiedzieć swoją historię. Nie jest to praca naukowa. Nie jest to historia wywiadu cywilnego. Nie jest to też analiza polityczna ówczesnych realiów. Nie wszystko mogę ani chcę opowiedzieć. Zobaczycie, jak „zwyczajny absolwent” wpada w łapy „mafii” zwanej wywiadem. Pokażę wam szkolenie wywiadowcze, szczegóły pracy Departamentu I MSW i funkcjonowania Centrali wywiadu. Uchylę też rąbka tajemnicy na temat moich przygód na Czarnym Lądzie.

Przygotowując się do przelania na papier swoich memuarów, zorientowałem się, że nie zbawiłem świata, nie zapobiegłem trzeciej wojnie światowej, nie zdziałałem cudów. Byłem trybikiem w pewnej specyficznej machinie, jaką każde rozsądne państwo powołuje, aby widzieć i słyszeć to, czego jego rywale nie chcą ujawnić publicznie. Historia pełna jest niezwykłych postaci. Zarówno oficerów, jak i agentów. Szpiegów. Zawodowców i amatorów. Złodziei tajemnic.

Zapraszam do mojego świata, świata „zwyczajnych szpiegów”. Nie będziecie rozczarowani.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Andrzej Ziemiański - Virion 3. Adept

"Jesteś taki sam jak ona. Kompletnie nieprzewidywalny".

Virion po raz kolejny staje twarzą w twarz z przeznaczeniem. Przeznaczenie, w osobie Horecha, nie poderżnęło mu jednak gardła, a jedynie zażądało wódki. Stary Szermierz Natchniony zobaczył w młodym uciekinierze coś, co wyrwało go z pijackiego marazmu. To samo zobaczył w przebudzonej Niki.
Droga młodego Viriona do zostania "Tym Virionem" właśnie się rozpoczęła.
Taida, Luna, Anai, Kila - żadne z nich nie przeczuwa, że wszystkie ich plany, wszelkie zaszczyty i poniżenia jakie teraz są ich udziałem, zostaną obrócone w proch. Z taką samą łatwością, z jaką Szermierz Natchniony strząśnie z ostrza kroplę krwi. Ich krwi.

Zawsze spodziewaj się niespodziewanego. Tylko wtedy masz szansę przeżyć. Niewielką, ale jednak szansę.


Adam Przechrzta - Demony Zemsty. Abakumov

Zbliża się nowy rok, ale nie wszyscy są w nastroju do świętowania. Ktoś powiedział kilka zdań za dużo, ktoś usłyszał zbyt wiele. Kto inny postanowił, że czas usunąć z szachownicy kłopotliwą figurę.
Na szczytach władzy zapadła decyzja: Razumowski musi umrzeć!

Nadchodzi nowy, tysiąc dziewięćset pięćdziesiąty pierwszy rok.

Nowości wydawnictwa Filia

Remigiusz Mróz - Listy zza grobu

Największe tajemnice drzemią w małych miasteczkach.

Dwadzieścia lat po śmierci ojca Kaja Burzyńska wciąż otrzymuje od niego wiadomości. Zadbał o to, przygotowując je zawczasu i zlecając coroczną wysyłkę tego samego, pozornie przypadkowego dnia. Po czasie Kaja traktuje to już jedynie jako zwyczajną tradycję – aż do momentu, gdy w listach zaczyna dostrzegać drugie dno…

Tymczasem do miasteczka po dwudziestu dwóch latach wraca Seweryn Zaorski. Patomorfolog i samotny ojciec dwójki dzieci kupuje zrujnowany dom rodzinny Kai i rozpoczyna remont. W zniszczonym garażu odnajduje zamurowaną skrytkę z materiałami, które rzucają nowe światło na sprawę sprzed dwóch dekad…


Tricia Levenseller - Córka Króla Piratów

– Pójdziesz z nami.
– Myślę, że szybko się nauczysz, kapitanie, że nie lubię, gdy ktoś mi mówi, co mam robić.
Wysłana na misję, by odnaleźć starą mapę stanowiącą klucz do legendarnego skarbu, siedemnastoletnia piratka Alosa, celowo pozwala się uprowadzić, aby móc przeszukać statek konkurenta.
Dziewczyna zmaga się z bezwzględną piracką załogą. Dostępu do mapy broni jej porywacz, nadspodziewanie bystry i nieprzyzwoicie atrakcyjny, pierwszy oficer, Riden. Alosa ma jednak kilka asów w rękawie. Żaden marynarz nie zdoła pokrzyżować planów córki Króla Piratów.

Nowości wydawnictwa Insignis

Robert J. Szmidt - Uniwersum Metro 2035. Riese

Kolejna po Otchłani i Wieży powieść Roberta J. Szmidta w ramach międzynarodowego projektu literackiego stworzonego przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Otchłań – jak się okazuje – nie jest jedynym podziemnym kompleksem zamieszkanym przez Czystych. Podobnych bunkrów znajduje się na terenie zachodniej Polski wiele.

Daleko od największych miast mieści się podziemne serce Nowej Polski i to tam właśnie, po nieudanej akcji zwiadowczej, zostaje uprowadzony Pamiętający oraz towarzysząca mu Iskra.

Wywiezieni z miasta pociągiem pancernym trafiają do legendarnego kompleksu Riese, stworzonego – podobnie jak podziemne miasto pod Wrocławiem – przez hitlerowców, a potem przez całe dekady rozbudowywanego morderczą pracą tysięcy niewolników wywodzących się spośród mieszkańców enklaw.

Zdesperowany Pamiętający ma tylko jeden cel: zemsta na tych, którzy odebrali mu wszystko, nawet nadzieję. Zamierza wypowiedzieć totalną wojnę Pułkownikowi, obecnemu dowódcy Riese. Jego plany muszą jednak ulec zmianie, ponieważ gargantuiczne podziemia wydrążone w Górach Sowich bardzo się różnią od wszystkiego, co znał do tej pory.

W dodatku ich istnienie nie jest ani jedyną, ani nawet największą tajemnicą, z jaką się zetknie.


Alex Irvine - The Division. Skoro świt

Premiera oficjalnej powieści gry The Division 2. Każdy egzemplarz książki z niespodzianką dla gracza.

Od dziś możecie znaleźć w księgarniach powieść Tom Clancy’s The Division. Skoro świt  Alexa Irvine’a.
„Tom Clancy’s The Division 2” to druga produkcja z cieszącego się ogromną popularnością cyklu gier akcji „The Division” stworzonego przez Ubisoft.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Robert Małecki - Wada

SĄ SPRAWY POGRZEBANE DAWNO TEMU
I ŚWIEŻE ŚLADY ŚWIADCZĄCE O ZBRODNI.
TYLKO CIAŁA BRAK

Groźne burze nad Chełmżą i nieznośne sierpniowe upały. Na leśnej polanie w pobliżu jeziora komisarz Bernard Gross trafia na pusty, zakrwawiony namiot. Stopniowo odkrywa wokół niego znacznie więcej śladów krwi. Wszystko wskazuje na brutalną zbrodnię, której ofiarą mogła paść młoda kobieta. Kłopot w tym, że Gross nie ma żadnego punktu zaczepienia. Brak ciała ofiary, narzędzia zbrodni i sprawcy. Zbyt wiele niewiadomych i zbyt wiele mylnych tropów, którymi musi podążyć, by w gęstniejącym mroku odnaleźć przerażającą prawdę. Prawdę, która odsłoni rodzinną tajemnicę sprzed wielu lat.


Paulina Hendel - Łowca

Trzeci tom uwielbianej przez czytelników serii Zapomniana księga zapowiada nowe niebezpieczne wyzwana.

To, co wydaje się końcem przygody, może być tak naprawdę dopiero jej początkiem…

Hubert ponownie trafia do miasta, w którym zginęli jego bliscy. Wszystko wydaje się takie samo jak wtedy, gdy był tam pierwszy raz. Niby nic się nie zmieniło, nic oprócz niego… Kiedyś wszyscy lubili beztroskiego nastolatka w ciele mężczyzny, obecnie mało kto chce mu zaufać.

Teraz, choć historia zatacza krąg, nic nie jest do końca oczywiste i pewne. Zagrożenie stanowią nie tylko demony, lecz także ludzie. Jak w takiej sytuacji Hubert ma przetrwać, uchronić przyjaciół i zapobiec kolejnym nieszczęściom? Czy chłopakowi uda się ocalić świat?

Nowości wydawnictwa Jaguar

Taran Matharu - Contender. Zawodnik Tom I Wybrany

Rozpoczyna się rozgrywka, w której stawką jest przetrwanie, a areną obcy świat, gdzie przeciwnicy czyhają dosłownie wszędzie. Zwycięzca może być tylko jeden.

Historia ludzkości zna wiele przypadków niewyjaśnionych zaginięć. Grupa nastolatków wkrótce pozna ich tajemnicę.

Cade Carter siedział na pokładzie samolotu i zastanawiał się, w jakim kierunku potoczy się jego życie, gdy niespodziewanie został przeniesiony do obcego świata, rojącego się od pamiątek z dziejów Ziemi. Bohaterowie natkną się na prehistoryczne zwierzęta, odnajdą pozostałości zaginionych cywilizacji, a także – co najbardziej niesamowite – spotkają osoby z odległej przeszłości.

Oszołomiony, rzucony w nową, zagadkową rzeczywistość Carter nie dostanie wiele czasu na dojście do siebie. Niemal natychmiast zostanie zmuszony do walki o życie, którą stoczy w towarzystwie grupy nastolatków o szemranej przeszłości. Wszyscy staną się zawodnikami biorącymi udział w nie kończącej się, brutalnej rozgrywce, w turnieju kontrolowanym przez enigmatyczne istoty.

Bohater stanie przed prostym wyborem: przystanie na reguły gry lub zginie.

Czas szykować się do walki.

 
Taran Matharu - SUMMONER. ZAKLINACZ Tom V Leksykon demonów

Seria: SUMMONER. ZAKLINACZ – Tom V – Leksykon demonów
„Summoner. Zaklinacz” Tarana Matharu to bestsellerowa seria New York Timesa
Almanach zawiera nowe opowiadanie, kompletną demonologię, kolorowe ilustracje

Wyjątkowe wydanie dla fanów serii z kompendium informacji o zaklęciach, magii i demonach

Nowości wydawnictwa Marginesy

Jaume Cabré - Kiedy zapada mrok

Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, najlepszy na świecie złodziej owiec, który przypadkiem zostaje bohaterem, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, jeśli ten nie wyda jego książki, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła wojna, ojcowska zemsta dokonana na mordercach córki po trzydziestu latach, a także historia tajemniczego obrazu Milleta, którym fascynują się kolejni bohaterowie i w dziwnych okolicznościach znikają... Cabré pisze szokujące historie, które otwierają się na siebie i przenikają wzajemnie – wszystkie dynamiczne, z werwą, nieraz z humorem i nieokiełznaną fantazją.

Kiedy zapada mrok to zbiór opowiadań, które mienią się jak żagwie w ognisku. Niespokojne duchy, które chcą być gdzieś indziej, postacie wyjęte spod prawa, zapachy wywołujące dreszcze, ukłucia ironii, motywy fantastyczne – to wszystko, co sprawiło, że Cabré  stał się jednym z najważniejszych pisarzy europejskich. Jaume Cabré stworzył szkatułkową książkę, w której nie ma zbędnego słowa. To zbiór opowiadań naznaczonych mrokiem i gniewem, ale także ironią, fantazją i zabawą.


Stacy Schiff - Czarownice. Salem 1692

W epoce religijnej gorączki i niewidzialnych wrogów ta fascynująca historia staje się ważniejsza niż kiedykolwiek.

Nowości wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Dzikie dziecko miłości

Spokój? W słowniku Namiestniczki Thornu ten wyraz nie istnieje
 
W mieście grasuje zabójca, a terytorium wilków skrywa masowe groby. Jedyny trop prowadzi do młodziutkiej wampirzycy.
 
Kim właściwie jest Daria? I jaką rolę odegrała w tej zbrodni?
 
Namiestniczka Dora Wilk i Roman, książę wampirów, jednoczą siły i gromadzą sojuszników, by rozwiązać tajemnicę przerażających morderstw i wymierzyć sprawiedliwość.
 
Gęsta intryga, kryminalne śledztwo, skomplikowane relacje i niezmiennie spora dawka sarkazmu.
 
W świecie Thornu jeszcze nigdy nie czaiło się tak wielkie zło.
 
Aneta Jadowska
Pisarka seryjna, wielbicielka kryminalistyki i popkultury. Powołuje do życia silne i wyraziste postaci. Stwarza alternatywne miasta wypełnione magią. Nieustannie knuje zbrodnie i intrygi, przyprawiające jej bohaterów o ból głowy. Swobodnie wędruje między fantastyką i kryminałem.
 
Autorka trzech fantastycznych serii – Heksalogia Dory Wilk, Trylogia Nikity, Trylogia Szamańska – kryminału rozpoczynającego serię Garstka z Ustki: Trup na plaży i inne sekrety rodzinne, a także zbiorów opowiadań Ropuszki oraz Dynia i jemioła.


Stephen Westaby - Kruche życie

To nie jest książka dla ludzi o słabym sercu

Niemowlę, które już w pierwszych miesiącach życia przeszło kilkanaście zawałów. Kobieta cierpiąca na zespół zamknięcia – w pełni świadoma, uwięziona we własnym ciele, niezdolna choćby poruszyć palcem. Wreszcie pionierska operacja wszczepienia sztucznego serca, w wyniku której powstał „człowiek na baterie”.

Nowości wydawnictwa W.A.B.

Marc Elsberg - Blackout

Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje przerwa w dostawie prądu – pełne zaciemnienie. Włoski informatyk i były haker Piero Manzano podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystyczny. Próbując ostrzec władze, sam zostaje uznany za podejrzanego. W próbie rozwiązania zagadki stara się mu pomóc dziennikarka Lauren Shannon.

Im bliżej będą prawdy o przyczynie zaistniałej sytuacji, tym większe ich zaskoczenie oraz niebezpieczeństwo, na jakie się narażają.

Tymczasem Europa pogrąża się w ciemności. Zaczyna brakować podstawowych środków do życia: wody, jedzenia, ogrzewania. Wystarczy kilka dni, by zapanował chaos na niespotykaną skalę. Thriller naukowy „Blackout” (i powieść sensacyjna w jednym) realistycznie przedstawia prawdziwie czarny scenariusz wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest tym większe, im bardziej nasze codzienne życie uzależnione jest od elektroniki.

Dopóki jest prąd, jesteś bezpieczny...


Wojtek Miłoszewski - Kontra. Tom 3

Kontynuacja bestsellerowych powieści Inwazja i FARBA.

Władimir Putin, który obwołał się carem i postanawia reaktywować Imperium Rosyjskie, posuwa się za daleko. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence nie zamierza czekać, aż totalitarne plany rosyjskiego władcy pochłoną pozostałą część Europy Zachodniej. Rozpoczyna się uderzenie amerykańskich wojsk, które ma na celu zniszczenie imperialnej armii. Kontra.

Także Polska przeżywa kolejny zwrot i ponownie staje się teatrem działań wojennych. Znowu wybucha chaos, a pozbawieni reguł i aparatu państwowego ludzie muszą radzić sobie na własną rękę.

Nowość wydawnictwa Warbook

Vladimir Wolff - Władcy Chaosu

Epickie zmagania polskich Wojsk Specjalnych w nowym wymiarze.

Wojna skończona. Obcy z innego świata wycofali się. Zmasakrowana ludzkość może odetchnąć z ulgą. Ale nie może świętować zwycięstwa – zagrożona powrotem wroga, głodem i chaosem na swojej planecie.

Na terenie Polski pozostał jedyny na świecie portal do innej rzeczywistości. Czy jest to wymarzona szansa, czy uchylone drzwi do piekła?

Ciąg dalszy epopei Wentyla i jego drużyny – w boju o przyszłość wielu światów i jednej ojczyzny.

Tom 1 Pierwsze starcie
Tom 2 Władcy chaosu

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Jacek Dukaj - Po piśmie

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.

Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.

Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Łukasz Orbitowski - Kult

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół, tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

Kult to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.


Borys Akunin - Nie żegnam się

Ostatnia opowieść o przygodach Erasta Fandorina!

Sześć lat po ukazaniu się powieści Czarne miasto, w której słynny detektyw został postrzelony w głowę, i dwadzieścia lat od chwili wydania Azazela w Rosji, wreszcie poznajemy dalszy ciąg historii i losy ulubionego bohatera.

Nowość wydawnictwa Initium

Adam Widerski - Odwyk

Pierwszą z majowych premier jest zaskakujący kryminał Adama Widerskego pt. Odwyk. Mroczna i duszna atmosfera powieści oraz zaskakująca intryga będą trzymały Was w napięciu do ostatniej strony!

Łódź, środek lata, upał i tylko pozorny spokój. W renomowanej klinice leczenia uzależnień zostają znalezione zmasakrowane nagie zwłoki.

Ofiarą zabójcy pada jeden z pacjentów. Ale to nie ostatnia zbrodnia psychopaty. Sprawę prowadzi czwarty komisariat w Łodzi na czele z inspektorem Ryszardem Walskim. Cel jest prosty – złapać sprawcę, zanim dojdzie do kolejnego brutalnego morderstwa. Ale morderca cały czas jest krok przed policjantami. Zostawia za sobą ślady, lecz reguły tej przerażającej gry zna tylko on.

Kim jest zabójca?

Dlaczego wybiera na swoje ofiary ludzi uzależnionych i związanych z półświatkiem narkotykowym?

Co oznaczają symbole, które zostawia przy zwłokach?

Jaki ma cel i czy uda mu się go osiągnąć?

Odpowiadając na te i inne pytania, autor trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony!

Powieść Adama Widerskiego to książka o zbrodni, miłości, kłamstwie, układach prominentów i wielkiej tajemnicy. Przede wszystkim jednak o trudnej przeszłości, która często nie pozwala o sobie zapomnieć.

Nowości wydawnictwa Muza

Ryszard Ćwirlej - Ostra jazda

Jest rok 2015. Cały kraj szykuje się do wyborów parlamentarnych, a Europą wstrząsa kryzys uchodźczy. W Poznaniu niedaleko szkoły oficerskiej żołnierze znajdują zwłoki swojego kolegi. Podoficer został zastrzelony. Żandarmeria Wojskowa rozpoczyna śledztwo, ale jest ono prowadzone tak nieudolnie, że większość śladów, które mogłyby pomóc w odnalezieniu mordercy, zostaje zatarta i dosłownie zadeptana.

Kilka tygodni później pewien grzybiarz natrafia w lesie na zwłoki młodej kobiety. Dziewczyna została zabita strzałem w głowę z bliskiej odległości. Wkrótce okazuje się, że była jedną z prostytutek pracujących przy drodze. Śledztwo w sprawie prowadzą policjanci z komendy w pobliskich Szamotułach, a Komenda Wojewódzka w Poznaniu przysyła im do pomocy młodą policjantkę. Dziewczyna z zapałem bierze się do pracy i wkrótce odkrywa, że z tą zbrodnią powiązani są handlarze żywym towarem.

Czy te trzy sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Tego właśnie będzie musiała się dowiedzieć sierżant Aneta Nowak, policjantka i jednocześnie studentka prawa. Nie będzie osamotniona. W tym trudnym śledztwie pomogą jej starzy znajomi: Mirosław Brodziak (obecnie dyrektor Banku Ziemskiego, którego właścicielem jest Ryszard Grubiński, przyjaciel z dzieciństwa), podinspektor Mariusz Blaszkowski (zastępca Marcinkowskiego), a także dawny milicjant Teofil Olkiewicz (teraz właściciel pijalni Świat Wódek).


Joanna Opiat-Bojarska - Kryształowi. Tom 2 Łatwy hajs

Nowość wydawnictwa Akurat

Stefan Darda - Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa zdaje się mnożyć znaki zapytania. Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma określana mianem amuletu magicznego skrywa nieznane dotąd tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pewien chłopiec, który kilka lat wcześniej uległ koszmarnemu wypadkowi, bardzo potrzebuje pomocy, a gemma zmarłego czasu może być dla niego jedyną deską ratunku…

Nowość wydawnictwa Vesper

Jakub Bielawski - Ćma

Dolnośląska prowincja w pierwszych latach XXI wieku. Poniemieckie miasteczka więdną w posępnym cieniu Gór Sowich. Tutaj ludzie umierają na życie. Może to coś w wodzie, albo w powietrzu? Dawnych mieszkańców tych okolic wyrwano z korzeniami, a trzecie pokolenie polskich przesiedleńców wciąż niepewnie bada niegościnny grunt. Bardziej przypominają w tym chwasty niż ludzi. Najmłodsze z latorośli muszą się jednak zmierzyć z trudną i straszną historią regionu. W miejscu, gdzie ludzie odwracają wzrok od zachodzącego słońca, przyjdzie im spojrzeć w puste oczy ciemności. Jakie sny będą śnić, kiedy miast kołysanki usłyszą tylko cichy szelest łuskowatych skrzydeł tysięcy ciem?

Jakub Bielawski: Pierwszą książkę napisał w wieku 27 lat (zbiór opowiadań ,,Słupnik”), aktualnie ma ich 28. Lubił przeliczać swój wiek na psią miarę, ale powiedziano mu, żeby już przestał. No i przestał. Pisarzem raczej bywa, na co dzień nauczyciel i edukator muzealny. Zasadniczo ponury typ, szkoda tylko, że mało kto to zauważa. Gdyby mógł, zostałby kotem, takim domowym piecuchem. Wychował się w cieniu Gór Sowich, brak jodu i witaminy D3 w organizmie próbuje powetować sobie zarażaniem innych swoim egzystencjalnym niepokojem.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Neil Gaiman, Terry Pratchett - Dobry omen

Koniec świata jest już blisko!

W serialu na podstawie niebiańsko udanej i piekielnie zabawnej powieści Pratchetta i Gaimana wystąpią David Tennant, Michael Sheen, Jon Hamm, Frances McDormand i Benedict Cumerbatch! Premiera 31 maja 2019 roku w Amazon Prime.

Koniec świata jest już blisko! Nadciągają jeźdźcy Apokalipsy, a Antychryst ma zesłać na Ziemię Armagedon. Tymczasem aniołowi Azirafalowi (Michael Sheen) i demonowi Crowleyowi (David Tennant), dwóm przyjaciołom, którzy od tysięcy lat żyją wśród ludzi, perspektywa końca świata zupełnie nie odpowiada. Ruszają więc z misją uśmiercenia Antychrysta, żeby zapobiec katastrofie i uratować świat przed zagładą. Problem w tym, że Antychryst ma ledwie jedenaście lat i jest bardzo miłym chłopcem, z którego rodzice mogą być naprawdę dumni...

W sześcioodcinkowym serialu głosem Niebios i Piekieł przemówi hollywoodzka śmietanka - w roli Boga wystąpi Frances McDormand, a Benedict Cumerbatch zagra Szatana. Jon Hamm pojawi się w roli Archanioła Gabriela. W pozostałych rolach wystąpią m.in.: Anna Maxwell Martin, Josie Lawrence, Jack Whitehall, Adria Arjona, Michael McKean, Miranda Richardson i Nick Offerman.

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Francis Duncan - Morderstwo ma motyw (21 maja 2019)

Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie.

Kiedy Mordecai Tremaine wysiada z pociągu na stacji Dalmering, morderstwo jest ostatnią rzeczą, która kojarzy mu się z sielankowym krajobrazem. Okazuje się jednak, że ta urokliwa angielska miejscowość skrywa wiele tajemnic.

Próby do amatorskiego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw” idą pełną parą, lecz prawdziwy dramat rozgrywa się poza sceną. Jedna z organizatorek spektaklu zostaje znaleziona martwa i Tremaine, jako detektyw amator i gorliwy badacz ludzkiej natury, nie może się oprzeć pokusie, by pomóc policji w rozwiązaniu zagadki.


Tommy Orange - Nigdzie indziej (4 czerwca 2019)

Jeśli ktoś jeszcze wierzył w Amerykę jako kraj wolności, równości i demokracji – po tej książce zmieni zdanie.

Nigdzie indziej to niesamowita opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości, pięknie i rozpaczy, które są wplecione w dzieje Indian. O tym, że zbrodnia nigdy się nie kończy i zawsze rzutuje na pamięć kolejnych pokoleń. Uzależnienia, samobójstwa, wściekłość i gniew wśród Indian, to tylko dalsze reperkusje, mające potworne uzasadnienie w rasizmie.

Tommy Orange opowiada o jednej z największych zbrodni XIX wieku. Zbrodni przemilczanej, zakopanej głęboko. O zagładzie Indian. O wymazaniu z krajobrazu 15-20 milionów rdzennych Amerykanów. O zniknięciu 95% ich populacji.

Nigdzie indziej zostało uznane za jedną z najlepszych książek 2018 roku według: „The Washington Post”, „NPR”, „Time”, „O, The Oprah Magazine”, „San Francisco Chronicle”, „Entertainment Weekly”, „The Dallas Morning News”, „Buzzfeed”, „BookPage”, „Publishers Weekly”, „Library Journal”, „Kirkus Reviews”.

Książka zachwyciła m.in. Margaret Atwood, Colma Toibina oraz Marlona Jamesa.

Nowość wydawnictwa Szósty Zmysł

Adriana Locke - Zapisane w bliznach

Przygotuj solidną partię chusteczek na otarcie łez!

Adriana Locke, bestsellerowa autorka „Poświęcenia”, wraca z niezwykle emocjonalną historią o miłości, odkrywaniu siebie i odkupieniu.

Siniaki znikają. Blizny pozostają jako świadectwo tego, że się żyło. Walczyło. Kochało.

Łatwo jest się zakochać. Z kolei odkochanie to najtrudniejsza rzecz na świecie. Elin i Ty Whitt są w tym beznadziejni…

Gdy lokalna gwiazda koszykówki uśmiechnęła się do Elin, było po niej. Tak łatwo przyszło jej zakochać się w ciemnowłosym bohaterze z czarującym uśmiechem i silnym, atletycznym ciałem. Aż uderza rzeczywistość. I robi to naprawdę mocno. Zakochanie się było zdecydowanie tą łatwą częścią. Patrzenie, jak to wszystko ulega rozpadowi, okazało się nie do zniesienia.

Gdy Ty wraca z nowo odnalezioną determinacją, by odzyskać rodzinę, Elin czuje się rozdarta przez walkę między przeszłością a możliwością nowego startu. To mężczyzna, do którego należy jej serce. A zarazem jedyna osoba, która może sprawić jej niewyobrażalny ból.

Życie nie zawsze jest łatwe. Miłość nie jest dla wrażliwych. Ale życie wciąż czegoś uczy, a Ty i Elin, oboje poznaczeni bliznami, są tego najlepszym dowodem. Jednak w tych bliznach zapisana jest ich miłość, która albo zwiąże ich ze sobą… albo rozdzieli na zawsze.

Informacja wydawnictwa Egmont

KAJKO i KOKOSZ NOWE PRZYGODY tylko 4 dni w sprzedaży

Nowy komiks Kajko i Kokosz. Nowe przygody z pierwszą pełnometrażową historią „Królewska Konna” trafi do przedsprzedaży tylko na cztery dni. Fani kultowej serii będą mogli kupić album na stoisku Egmont, podczas Komiksowej Warszawy odbywającej się w ramach Warszawskich Targów Książki, w dniach od 23 maja do 26 maja br. Oficjalna premiera zaplanowana jest na 5 czerwca br.

Kontynuacji kultowej serii o perypetiach bohaterów z Mirmiłowa podjęli się – w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału – znani polscy twórcy: Maciej Kur (scenariusz), Sławomir Kiełbus (rysunki) i Piotr Bednarczyk (kolor). Czytelnicy znajdą w nowych przygodach Kajka i Kokosza wszystko to, za co kochali oryginalną serię – awantury, czary, bijatyki, humor sytuacyjny i słowny. Kajko i Kokosz muszą eskortować do domu księżniczkę Salwę, której życie znalazło się w niebezpieczeństwie. Jednak Kokosz niespodziewanie porzuca służbę woja i wstępuje do Królewskiej Straży Konnej – elitarnej jednostki tropiącej najbardziej niebezpiecznych przestępców! Jak Kajko poradzi sobie bez przyjaciela i jakie tajemnice związane są z księżniczką Salwą?

Odwiedzający Komiksową Warszawę będą mieli okazję spotkać się i zdobyć autografy autorów nowych przygód dwóch dzielnych słowiańskich wojów.


SPOTKANIA, AUTOGRAFY - Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Piotr Bednarczyk:

Piątek, 24.05.2019
17:30-18:30 – AUTOGRAFY [Stoisko EGMONT 338G, poziom -1]

Sobota, 25.05.2019
13:30-15:00 – AUTOGRAFY [Stoisko EGMONT 338G, poziom -1]

Niedziela, 26.05.2019
12:00-13:30 – AUTOGRAFY [Stoisko EGMONT 338G, poziom -1]

Trzymajcie się mocno, nadciąga Królewska Konna!

Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill – Gerry Duggan, Nick Spencer i inni (scenariusz), Ryan Stegman, Marcus To i inni (rysunek)

Kapitan Ameryka i żony ze Stepford

Jagoda Wochlik

W przededniu jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego roku, mowa tu oczywiście o „Avengers: Endgame”, Egmont proponuje nam komiks „Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill”. Tom liczy sobie 420 stron i zawiera komplet wszystkich zeszytów składających się na daną historię. Jest to pierwszy crossover w ramach serii „Marvel Now 2.0”, stworzony w ramach celebracji 75 rocznicy powołania do życia Kapitana Ameryki – jednego z najsławniejszych herosów Marvela. Wydarzenie rozpisano w sumie na 16 zeszytów tworzonych wspólnie przez siedmiu scenarzystów i kilkunastu rysowników.

Maria Hill, obecna szefowa Shield, postanawia zbudować nietypowe więzienie dla najbardziej niebezpiecznych superłotrów. Ma to jednak być więzienie bez krat. Tworzy miasteczko Pleasant Hill, spełnienie amerykańskiego snu. Trafiają tam kryminaliści pozbawieni przez Hill wspomnień i tożsamości. Gdy dowiaduje się o tym Steve Rogers, który nie przyjmuje już serum superżołnierza i znacznie się postarzał, postanawia działać i powstrzymać nadużywającą uprawnień dyrektorkę. Pech chce, że tego samego dnia przebudzeni złoczyńcy postanawiają się zbuntować.

Gerry Duggan, Nick Spencer, Ryan Stegman, Marcus To i inni w Subiektywnie

W przededniu jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego roku, mowa tu oczywiście o „Avengers: Endgame”, Egmont proponuje nam komiks „Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill”. Tom liczy sobie 420 stron i zawiera komplet wszystkich zeszytów składających się na daną historię. Jest to pierwszy crossover w ramach serii „Marvel Now 2.0”, stworzony w ramach celebracji 75 rocznicy powołania do życia Kapitana Ameryki – jednego z najsławniejszych herosów Marvela. Wydarzenie rozpisano w sumie na 16 zeszytów tworzonych wspólnie przez siedmiu scenarzystów i kilkunastu rysowników.

 

W Subiektywnie przeczytać dziś można recenzję Jagody dotyczącą monumentalnego dzieła Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill.

Drabble

Zodiak się przebudził, a przynajmniej tak twierdzi Roland Hensoldt w swoim szortalowym debiucie.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Marko Kloos - Punkt uderzenia

Frontlines tom 6

Może i ludzkość wygrała bitwę, ale wojna wciąż trwa...

Siły zbrojne Ziemi powstrzymały ofensywę Dryblasów i wypchnęły ich okręty z Układu Słonecznego, ale Andrew Grayson wcale nie uważa wojny za zakończoną. Dryblasy nadal mają własne plany, a przecież podczas wojny przeciwnik nie czeka, aż druga strona się uzbroi.

Co zmieniło sytuację Ziemi? Nowoczesne okręty i broń, zaprojektowane do zabijania Dryblasów, pozwalają ludzkości walczyć na równych zasadach z potężnymi wrogami.

Andrew i jego żona Halley, obciążeni ciężarem dowodzenia oraz troską o życie podkomendnych, znaleźli się w awangardzie przygotowań do nowej fazy wojny.

Na Marsie trwa wypłaszanie ogromnych najeźdźców z podziemnych nor, co w niepokojącym tempie zbiera żniwo w żołnierzach i sprzęcie. Jednocześnie nie zniknęło niebezpieczeństwo dla kolonii pozaukładowych.

Grayson znów zostaje wtrącony w chaos gwałtownych działań zbrojnych. Ogrom już poniesionych strat zmusza go jednak do zadania sobie pytania czy koszt przetrwania nie jest zbyt wysoki.

Króciak

W Szortowni już czeka na Was Łarisa Agnieszki Szmatoły.

W Samo Południe CCCXXXVIII - ogłoszenie wyników

Do zdobycia w konkursie rozpoczętym dwa tygodnie temu są trzy egzemplarze Koła Osheim, trzeciego tomu trylogii Wojny Czerwonej Królowej autorstwa Marka Lawrence'a. Książki przekazało nam wydawnictwo Papierowy Księżyc.

Szansę na zwycięstwo będą mieli konkursowicze, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

 

Odpowiedzi:

1. "Książe głupców" oraz "Klucz kłamcy".

2. Jalan Kendeth oraz Snorrie ver Snagason.

3. "Kroniki Belorskie" autorstwa Olgi Gromyko.

 

Nagrody otrzymują konkursowicze o inicjałach K.K., P.M. oraz P.P. o czym za chwilę zostaną powiadomieni mailowo.

 

Gratulujemy

Informacja wydawnictwa Rebis

Bernard Minier - spotkanie autorskie (1 czerwca 2019)

Dom Wydawniczy Rebis serdecznie zaprasza na spotkanie z tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru – Bernardem Minierem!

Autor bestsellerowego cyklu kryminałów o Martinie Servazie spotka się z czytelnikami 1 czerwca (sobota) o godz. 18.30 w Starym Klasztorze we Wrocławiu (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego).

Spotkanie poprowadzi Marta Guzowska.
Wstęp wolny.


Bernhard Schlink - spotkanie autorskie (28 maja 2019)

Autor międzynarodowego bestsellera pt. “LEKTOR” w swojej nowej powieści ponownie dotyka bolesnej historii Niemiec. „Gdy pracowałem nad Olgą dużo myślałem o mojej matce chrzestnej, która była nauczycielką w Trzeciej Rzeszy. Siedemnaście razy przenoszono ją ze szkoły do szkoły, bo nie chciała uczyć o pseudonaukowych nazistowskich teoriach rasowych” – mówił w wywiadzie radiowym Bernhard Schlink.

Powieść ukaze się 21 maja!

Dom Wydawniczy Rebis już 28.05, o godz. 18.00  zaprasza na spotkanie z autorem do Instytutu Goethego przy ul. Chmielnej 13A. Poprowadzi je Sylwia Chutnik.


Dom Wydawniczy Rebis na 10. Warszawskich Targach Książki (24 maja - 26 maja 2019)

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na 10. edycję Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 23–26  maja 2019 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zachęcamy do odwiedzenia naszego stoiska (86/D13), gdzie będziemy prezentować nowości wydawnicze i bestsellery!

Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących:

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Setna rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

20 maja 1919 roku w Kielcach urodził się wybitny pisarz Gustaw Herling-Grudziński, autor Innego Świata i Dziennika pisanego nocą.

Wydawcą dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Polsce od 1997 roku jest Wydawnictwo Literackie. W związku z obchodami rocznicy WL opublikował nowe wydanie Innego Świata i to w dwóch wersjach – książkowej i po raz pierwszy w formie audiobooka (czyta Mirosław Neinert; na razie dostępny jest plik mp3, płyta CD do sprzedaży trafi 29 maja).

Od 2010 roku WL przygotowuje i publikuje 13-tomową edycję Dzieł zebranych Herlinga-Grudzińskiego. To jedno z najbardziej wymagających przedsięwzięć edytorskich na polskim rynku książki. W roku jubileuszowym w ramach tej edycji ukaże się drugi tom  Dziennika pisanego nocą (w księgarniach od 29 maja).

Prawdziwą niespodzianką dla czytelników i badaczy mogą okazać się przygotowywane do druku trzy tomy arcyciekawej korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem  z lat  1944–1996 (pierwszy tom ukaże się już w czerwcu, a drugi jesienią). Opublikowanie listów tak ważnych dla kultury twórców i osobistości należy uznać za niezwykle doniosłe wydarzenie tego roku w polskiej literaturze.

A to nie koniec niespodzianek. Na jesień 2019 r. Wydawnictwo Literackie planuje także opublikowanie kolejnego tomu Dzieł zebranych – tym razem będą to Rozmowy (Rozmowy w Dragonei i Rozmowy w Neapolu). W planach też świetnie zapowiadająca korespondencja Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Sławomira Mrożka z lat 1959-1998.

Sejm Rzeczypospolitej uchwałą z 20 lipca 2018 roku ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z obchodami rocznicy specjalne uroczystości zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Obchody rocznicowe zaplanowano także w Krakowie - w dniu urodzin pisarza, 20 maja, w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką (ul. Szczepańska 1) obędzie się spotkanie zatytułowane „Świadek wieku – na nowy wiek”.

Uroczystości odbywają się we współpracy z Wydawnictwem Literackim.

W Samo Południe CCCXL

W dzisiejszym konkursie do wygrania są trzy egzemplarze Rebel Fleet 1 Rebelia, powieści rozpoczynającej nową serię kosmiczną B.V. Larsona. Podziękowania za nagrody należą się wydawnictwu Drageus.

Regulamin konkursu.

 

1. Jaki tytuł nosi drugi tom "Rebel Fleet"?

2. Prosimy podać imię i nazwisko głównego bohatera "Rebel Fleet",

3. B.V. Larson jest również autorem innej sagi kosmicznej, dostępnej dzięki wydawnictwu Drageus, która z kolei ma dwóch bohaterów. Prosimy podać ich personalia.

 

Powodzenia

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Art Friedman, Leonard Susskind - Szczególna teoria względności i klasyczna teoria pola. Teoretyczne minimum

Dzięki kolejnym książkom serii "Teoretyczne minimum" piękno współczesnej fizyki stało się dostępne dla wszystkich, którym niestraszne są równania matematyczne. Najpierw ukazał się tom wyjaśniający mechanikę klasyczną, a potem książka poświęcona mechanice kwantowej. Teraz, w trzecim tomie serii, Leonard Susskind i Art Friedman zajęli się klasyczną teorią pola, stanowiącą podstawę newtonowskiej teorii grawitacji i teorii elektromagnetyzmu Maxwella, oraz szczególną teorią względności Einsteina, która jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć fizyki klasycznej.
Wykorzystując najprostszy jak to możliwe opis matematyczny (ale nigdy nazbyt uproszczony!), zrozumiałe diagramy i barwne postacie będące alter ego autorów, Susskind i Friedman zabierają nas w fascynującą podróż do wszechświata Einsteina.

Seria "Teoretyczne minimum", łącząca ścisłe, matematyczne podejście z oryginalnym humorem, jest doskonałym przewodnikiem po świecie fizyki dla wszystkich, którzy chcą wyjść poza zakres materiału dostępny w tradycyjnych książkach popularnonaukowych, ale nie wiedzą, od czego zacząć.

Leonard Susskind jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda i jednym z twórców teorii strun. Jest autorem wielu książek, między innymi "Mechaniki kwantowej" (napisanej wspólnie z Artem Friedmanem) i "Teoretycznego minimum" (które napisał razem z George'em Hrabovskym).

Art Friedman jest konsultantem, specjalistą od przetwarzania danych i współautorem "Mechaniki kwantowej". Od młodości interesuje się fizyką i stale pogłębia swoją wiedzę z tej dziedziny.

Nowości wydawnictwa Rebis

Philip K. Dick - Czas poza czasem

Doskonała powieść Philipa K. Dicka – czy poza naszym światem istnieje jakiś inny?

W swojej prozie kwestionuję nawet wszechświat; zastanawiam się na głos, czy jest rzeczywisty, zastanawiam się też na głos, czy my wszyscy jesteśmy prawdziwi.
Philip K. Dick

Philip K. Dick był filozofem, który odmienił fantastykę naukową. Ktoś taki był science fiction niezbędny, ktoś świeży, spoza kręgu pewnych świata umysłów ścisłych. Ktoś, kto chciał wątpić, mąciciel. Rewolucjonista, bo tylko tacy są w stanie popchnąć świat – a tym wypadku literaturę – do przodu. Łamią zasady, żeby ustalić nowe. Wydają się dziwni tylko dlatego, że są elementem nowego porządku – dzisiejsza ekstrawagancja jest jutrzejszą normą.
z przedmowy Marcina Zwierzchowskiego

Philip K. Dick urodził się w 1928 r. w Chicago, lecz większą część życia spędził w Kalifornii. Krótko był studentem Uniwersytetu Kalifornijskiego. Prowadził sklep z płytami i stację radiową. Przeszedł też doświadczenia z narkotykami, które wykorzystywał w swej twórczości. Zmarł w 1982 r. Wydał kilkadziesiąt powieści, z których wiele weszło na stałe do kanonu literatury SF. Był też autorem kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. O większości jego rówieśników uhonorowanych Nagrodą Pulitzera czy literacką Nagrodą Nobla niewielu już pamięta, on zaś ma coraz liczniejsze grono wielbicieli, a o jego książkach pisze się doktoraty…

Dom Wydawniczy REBIS wydał takie jego powieści, jak: Ubik, Valis, Człowiek z Wysokiego Zamku, Trzy stygmaty Palmera Eldritcha czy Blade runner.


Bernhard Schlink - Olga

Najnowsza powieść autora bestsellerowego Lektora

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Francis Duncan - Morderstwo ma motyw

Klasyczny brytyjski kryminał w stylu Agathy Christie.

Kiedy Mordecai Tremaine wysiada z pociągu na stacji Dalmering, morderstwo jest ostatnią rzeczą, która kojarzy mu się z sielankowym krajobrazem. Okazuje się jednak, że ta urokliwa angielska miejscowość skrywa wiele tajemnic.

Próby do amatorskiego przedstawienia teatralnego pod tytułem „Morderstwo ma motyw” idą pełną parą, lecz prawdziwy dramat rozgrywa się poza sceną. Jedna z organizatorek spektaklu zostaje znaleziona martwa i Tremaine, jako detektyw amator i gorliwy badacz ludzkiej natury, nie może się oprzeć pokusie, by pomóc policji w rozwiązaniu zagadki.

Zapowiedzi wydawnictwa Replika

Jagoda Wochlik - Wszystkie róże świata (23 lipca 2019)

To historia, która zaczyna się jak niezły film. Róża Więdłocha, poznańska bibliotekarka, ma poukładane, spokojne życie. Właśnie kupiła mieszkanie, niebawem wychodzi za mąż. Tyle że na drodze do szczęścia Róży staje prawdziwa miłość. Miłość, którą niestety nie ona ma przeżyć. Jej narzeczony, Patryk, zakochuje się w siostrze Róży, Konwalii.

Róża zostaje sama z dwoma kotami, pustym, ale za to zakredytowanym mieszkaniem i brakiem dalszych pomysłów na życie. Nieoczekiwanie dostaje ofertę pracy w szkole podstawowej. Nie mając nic do stracenia, młoda kobieta postanawia podjąć wyzwanie.

To historia o tym, że nie należy bać się zamian, a nieoczekiwanie wydarzenia mogą za sobą nieść także coś dobrego. To książka napisana z miłości do kina i filmowych opowieści, z których wynieść można naukę pomagającą nam podjąć niejedną decyzję. Jest to wreszcie literacka zabawa motywem Maniac Pixie Dream Girl znanym z wielu filmów.


Hanna Greń - Uśpione królowe (9 lipca 2019)

W TRÓJKĄCIE BESKIDZKIM
Mroczne powieści pełne zbrodni i tajemnic wywodzących się z ciemnej strony ludzkiej natury.

Sprzedawca Snów jest seryjnym zabójcą. Atakuje raz w roku, a jego ofiarami są młode kobiety − do tego stopnia różniące się wyglądem i osobowością, że ich wybór wydaje się zupełnie przypadkowy. Zabija je z niezwykłą brutalnością.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Eugeniusz Dębski - Oprawca Boży (7 czerwca 2019)

Jak żałosny byłby Bóg, który pozwoliłby bezkarnie rzucić sobie wyzwanie?

Durkiss jest zabójcą. Fanatycznie oddanym, świetnie wyszkolonym, bezwzględnym. Doskonałym narzędziem w rękach swojego Boga, prawdziwym Oprawcą Bożym.
Kolejne zadanie wydaje się proste: znaleźć i ukarać człowieka, który nie wywiązał się z zawartej z Bogiem umowy. Ukarać przykładnie, aby nikomu innemu nie przyszło do głowy próbować tego samego.
Pozornie prosta misja szybko zmienia się w dramatyczną walkę o zachowanie życia i duszy. Pętla zaciska się na szyi Durkissa coraz ciaśniej a ilość ofiar budzi wątpliwości nawet w jego zatwardziałym sercu.
Od woli Boga nie ma jednak odwrotu. Oprawca wypełni swą misję lub zginie próbując.

Informacja wydawnictwa Jaguar

Wydawnictwo Jaguar na Warszawskich Targach Książki (24 maja - 25 maja 2019)

STOISKO WYDAWNICTWA JAGUAR NR 55/D8

SPOTKANIA Z AUTORAMI:

Justyna Drzewicka - pt. 24.05 12-13 stoisko
Milena Wójtowicz - sob. 25.05 11-12 stoisko
Ałbena Grabowska - sob. 25.05 12-13 stoisko
Anna Lewicka - sob. 25.05 13-14 stoisko
Pola Rewako - sob. 25.05 14-15 stoisko
Taran Matharu - sob. 25.05 15-16 sala spotkań LONDYN C
Taran Matharu - sob. 25.05 16-17 stoisko

JUSTYNA DRZEWICKA
piątek 24 maja, g. 12.00-13.00

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Jaguar, gdzie Justyna Drzewicka, autorka serii "Niepowszedni", będzie podpisywać książki z serii oraz broszury z fragmentem pierwszego tomu nowej serii "Ratownicy czasu".

"Niepowszedni" to trzytomowa seria fantasy z bohaterami obdarzonymi niezwykłymi zdolnościami. Poprzez swoją wyjątkowość stawali się pożądanym i cennym nabytkiem dla handlarzy ludźmi.

W nowej serii "Ratownicy czasu" para współczesnych nastolatków udaje się w pełną niebezpiecznych przygód podróż w czasie - do Bolonii końca XV wieku, gdzie spotkają Kopernika. Młody Mikołaj okaże się postacią znacznie bardziej interesującą niż to wynika ze szkolnych podręczników, ale całe show skradnie inny, tajemniczy ktoś. "Ratownicy czasu" łączą typowe dla tej Autorki fabularny rozmach, ujmujące postaci oraz językowe bogactwo z niezwykłym poczuciem humoru i subtelnie podaną historyczną wiedzą.

MILENA WÓJTOWICZ
sobota 25 maja, g. 11.00-12.00

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Jaguar, gdzie Milena Wójtowicz będzie podpisywać książki "Post Scriptum" i "Wrota". Dla fanów Autorki przygotowaliśmy również dodatkowe, nigdzie niepublikowane opowiadanie "Memento Mori", nawiązujące do wydarzeń przedstawionych w "Post Scriptum". W czerwcu ukaże się kolejny tom z tej serii: "Vice Versa".

Milena Wójtowicz to autorka przezabawnych książek fantasy, serca fanów zdobyła lekkim stylem, poczuciem humoru i dość przewrotnym traktowaniem stereotypów.

Króciak

Dziś Agnieszka Szmatoła wpuściła do Szortowni Koguta i lisa.

Króciak

Wspólną opiekę proponuje dziś Agnieszka Szmatoła.

Nowość wydawnictwa Albatros

Lee Child - Uprowadzony

Akcja, akcja i jeszcze raz akcja!

Życiem Reachera, „jeźdźca znikąd”, rządzi przypadek. Tym razem znalazł się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Pomoc udzielona przypadkowo spotkanej kobiecie nie wyjdzie mu na dobre – oboje zostają uprowadzeni, w biały dzień, w centrum Chicago.

Skuty kajdankami, wepchnięty do dusznej ciężarówki i wieziony w nieznanym kierunku były oficer żandarmerii wojskowej próbuje odgadnąć motywy i plany porywaczy. Prawdopodobnie są związane z jego towarzyszką niedoli, upartą i lubiącą stawiać na swoim Holly Johnson. Agentką FBI, córką generała zajmującego najwyższe stanowisko w amerykańskiej armii i chrześnicą… samego prezydenta.     

O cokolwiek chodzi porywaczom, nie mają pojęcia, że z Reacherem się nie zadziera.

Nowości wydawnictwa Czarne

Michał P. Garapich - Dzieci Kazimierza

Kazimierz Garapich, urodzony w 1878 roku, był ziemianinem, synem posła do Rady Państwa i Sejmu Krajowego Galicji. Był także ojcem wielu dzieci. W sumie było ich ponad dwadzieścioro, ale tylko siedmioro występowało jako legalni potomkowie rodu z prawem do dziedziczenia nazwiska i majątku, mieszkania we dworze i edukacji.

Michał P. Garapich, urodzony w drugiej połowie XX wieku, postanowił odnaleźć potomków Kazimierza, tych uznanych i tych, którym nie dano prawa do nazwiska. Szukał ich w Polsce i na Ukrainie. Tym, których odnalazł, musiał uświadomić, jakie łączą ich więzy.

Próbując rozwiązać zagadkę pewnego pochówku, autor podążył tropem rodzinnych sekretów, przemilczeń w pamiętnikach, półsłówek zapamiętanych z rozmów starszych oraz śladów zachowanych w archiwach dawnej  c.k. monarchii.

Dzieci Kazimierza to jedyna w swoim rodzaju odpowiedź na stwierdzenie „wszyscyśmy z chłopów”. Nie, bardzo dużo nas jest z panów, tylko o tym nie wiemy.


Renata Radłowska - Nowohucka telenowela

Równo siedemdziesiąt lat temu ruszyła budowa Nowej Huty. Zaplanowana jako osiedle dla pracowników pobliskiego kombinatu, stała się domem dla tysięcy ludzi z całej Polski, szukających lepszego jutra w wielkim mieście.

Renata Radłowska z czułością wysłuchuje historii swoich bohaterów – przodowników pracy, lokalnych działaczy, ale i zwykłych mieszkańców głęboko wrośniętych w codzienne życie dzielnicy.

Nowohucka telenowela to zbiór reportaży, dla których Nowa Huta jest jedynie punktem wyjścia, a opowieść o mieście i ludzkich losach staje się uniwersalną opowieścią o przywiązaniu, przemijaniu i tęsknocie za młodością.

Nowość wydawnictwa Drageus

Nick Webb - Stara Flota 6: Wolność

Wojna szaleje w przestrzeni Zjednoczonej Ziemi i niszczy miliony istnień. Rój powrócił, większy i bardziej zajadły, do tego z miażdżącą przewagą technologiczną.

Z Tytana, księżyca Saturna, nadchodzi ostrzeżenie – podobno od samego Tima Grangera – że tym razem wróg może okazać się niepokonany.

Admirał Shelby Proctor, podejrzana o zamordowanie prezydenta Zjednoczonej Ziemi, ucieka. Zmierza na Tytana, bo uważa, że jedyną nadzieją ludzkości jest bohater martwy od trzydziestu lat. Trzeba go odnaleźć, aby raz jeszcze uratował planetę ludzi.

Okręty przygotowują się do walki, rasy jednoczą przeciwko potężnemu wrogowi z innego uniwersum. I potrzebny jest tylko legendarny dowódca, który tę flotę poprowadzi do zwycięstwa.

Nowość wydawnictwa Galeria Książki

Rick Riordan - Złodziej pioruna. Wersja ilustrowana

Wersja ilustrowana pierwszego tomu serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy.

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem? To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną „broń masowego rażenia” – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed…

Nowość wydawnictwa Młody Book

Maria Turtschaninoff - Listy Maresi

Bogatsza o wiedzę wyniesioną z Czerwonego Klasztoru, Maresi wraca do swojej rodzinnej wioski, gdzie chce założyć szkołę dla dziewcząt. Ale w Sáru, miejscu naznaczonym biedą i niewiedzą, Maresi jest kimś obcym, a jej czerwony płaszcz budzi nieufność nawet u jej matki.

Chciwy władca podnosi podatki, mieszkańcy kraju głodują i nikt nie czuje się na siłach, żeby im pomóc. Jednak Maresi posiada moc, o jaką nikt jej nie podejrzewa, nawet ona sama nie jest jej świadoma. Czy będzie umiała jej użyć, by ratować swój lud?Bogatsza o wiedzę wyniesioną z Czerwonego Klasztoru, Maresi wraca do swojej rodzinnej wioski, gdzie chce założyć szkołę dla dziewcząt. Ale w Sáru, miejscu naznaczonym biedą i niewiedzą, Maresi jest kimś obcym, a jej czerwony płaszcz budzi nieufność nawet u jej matki. Chciwy władca podnosi podatki, mieszkańcy kraju głodują i nikt nie czuje się na siłach, żeby im pomóc. Jednak Maresi posiada moc, o jaką nikt jej nie podejrzewa, nawet ona sama nie jest jej świadoma. Czy będzie umiała jej użyć, by ratować swój lud?Przejmująca, mocna opowieść o sile kobiecego serca i walce o to, co naprawdę ważne.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Nowak - O historii nie dla idiotów

Odważne pytania, śmiałe hipotezy, wnikliwe analizy
 
Wybitny historyk Andrzej Nowak pyta o Polskę

Czy wyczerpała się zdolność historii do budowania spójnej i ważnej narracji tożsamości wspólnoty?
Jaka ma być „narodowa pamięć” — „krytyczna” czy „monumentalna”?

Czy rządzą nami nieczułe, ponadnarodowe rynki, na które nie mają już wpływu decyzje podjęte w politycznych wspólnotach?

Historia nie dla idiotów składa się z dwóch części: wywiadów i esejów. W pierwszej autor rozmawia ze znakomitymi eseistami oraz historykami: Piotrem Wandyczem, Andrzejem Sulimą Kamińskim, Romanem Szporlukiem, Tomaszem Łubieńskim, Andrzejem Walickim, Henrykiem Samsonowiczem, Antonym Polonskym i Andrzejem Paczkowskim. W rozmowach przewijają się pojęcia patriotyzmu, pamięci, zdrady i polityki. Przenikliwe i wielowarstwowe odpowiedzi rozmówców gwarantują czytelnikowi pogłębioną refleksję nad wspólnotą polityczną i najważniejszymi wartościami w życiu społecznym. W drugiej części książki profesor szuka odpowiedzi na pytania o polską tożsamość oraz pozycję w świecie – od chrztu Polski po działalność IPN.


Ewa Kuryluk - Feluni

Dzieje rodziny Ewy Kuryluk – finał trylogii

Po Goldim (finał Nike 2005) i Frascati (nominacja Nike 2010) Ewa Kuryluk zamyka swoją trylogię rodzinną prawdziwie wstrząsającym akordem, podejmując – jak sama wyznaje – najtrudniejszy i najboleśniejszy dla niej temat: Feluni jest opowieścią o Piotrze, nieprzeciętnie inteligentnym bracie autorki, który po nagłej śmierci ojca zaczyna chorować na schizofrenię.

Nowości wydawnictwa Noir sur Blanc

Oleg Pawłow - Dziennik szpitalnego ochroniarza

"Jeżeli spędza się całe życie czekając na śmierć, można być pewnym przynajmniej jednego: nie będzie się rozczarowanym."

Oleg Pawłow pracował w latach dziewięćdziesiątych jako ochroniarz w moskiewskim szpitalu. W krótkich tekstach opisuje codzienność toczącą się między pielęgniarkami, dozorcami, lekarzami, windziarzami, pacjentami, trupami i odwiedzającymi. Te scenki z życia, okrutne lub pełne czułości, czasem nie do zniesienia, są oddane z chirurgiczną precyzją, zjadliwym humorem i dyskretną empatią. Nieustannie nagabywany, ochroniarz rozdziela awanturników, wyrzuca natrętów, wspiera ciężko doświadczone rodziny; w zetknięciu z cierpieniem walczy, by zachować swoje człowieczeństwo.

Dziennik szpitalnego ochroniarza jest świadectwem głębokiego kryzysu ekonomicznego, społecznego i moralnego, który dotknął Rosję po upadku Związku Sowieckiego: alkoholizm i narkotyki sieją zniszczenie, jest mnóstwo bezdomnych, personel szpitala przeraża swoim okrucieństwem. U Pawłowa bliskość cierpienia i śmierci jest wyrazem chaosu w rosyjskim społeczeństwie tego okresu.
 
Oleg Pawłow jest laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus" za tryptyk "Opowieści z ostatnich dni".


Petros Markaris - Kasacja po grecku

Trylogia kryzysu

Nowości wydawnictwa Jaguar

Ałbena Grabowska - Nowy Świat

Nowa powieść autorki kilkunastu powieści dla dorosłych, w tym zekranizowanej sagi Stulecie winnych (ruszyła emisja w TVP) oraz cyklu książek dla dzieci Julek i Maja.

Wyjątkowa opowieść o przyjaźni trójki nastolatków w czasie apokalipsy.

Autorka wykorzystuje swoją naukową wiedzę z zakresu neurologii i fascynująco wplata w fabułę informacje o tajemnicach ludzkiego mózgu.

Zraniona Ruby stara się odzyskać dawne życie – kiedy nie należała do elitarnego i zepsutego świata jej kolegów z klasy. Ale nie może zapomnieć o Jamesie. Zwłaszcza gdy on robi wszystko, aby ją odzyskać…

Sky, Estra i Maroon to przyjaciele, którzy osieroceni po buncie maszyn, dorastają razem w Kolebce, osobliwym domu dziecka rządzonym przez tak zwanych Rodziców. Przy pierwszej sposobności uciekają i ukrywają się wśród im podobnych mieszkańców nizin społecznych. Estra, specjalistka od sieci informatycznych zajmuje się ochroną przyjaciół, Sky przenosi w umyśle dane, co pozwala przetrwać w Nowym Świecie. Maroon, pół hybryda, pół człowiek, pracuje w kopalni, aby zapewnić wszystkim byt. Po apokalipsie świat dzieli się na dwie części; niższe warstwy zamieszkują szeregowi pracownicy pozbawieni praktycznie praw. Codziennie obserwują Wyżynę, krainę do której nie mają dostępu, a którą zamieszkują niczego nieświadomi wybrańcy. Któregoś dnia zostaje porwana córka prezydenta Wyżyny, a spokojne życie przyjaciół okazuje się iluzją. Jeśli nie chcą powrócić do miejsca, z którego uciekli, ocalić świat i znaleźć uciekinierkę, muszą udać się na Wyżynę. Co jest prawdą a co iluzją? Kto jest przyjacielem a kto wrogiem? Te kwestie muszą rozstrzygnąć, aby uratować swoje życie.

Nowości wydawnictwa Kboom

Donny Cates, Geoff Shaw - God Country

ZBAWIENIE TO OBUSIECZNY MIECZ

Dawno temu w zachodniej części Teksasu staruszek Emmett Quinlan umierał na Alzheimera.

Jego syn Roy, poza wychowywaniem swojej córki, musiał patrzeć jak jego własny ojciec zmienia się w owładniętego nienawiścią starego potwora. Co gorsza, w ich stronę zmierzała trąba powietrzna, gotowa zniszczyć wszystko, co było ważne dla rodziny Quinlanów.

Właśnie ta burza miała przynieść wiele zmian. Bowiem trąba powietrzna nie pochodziła z tego świata… i sprowadziła ze sobą coś wyjątkowego…

Emmett Quinlan wyłonił się z gruzów swojego domu ściskając zaczarowany, niezniszczalny, trzy i pół metrowej długości gadający miecz o imieniu Valofax. A póki miał go w dłoni… znów był sobą. Nie miał Alzheimera. Znów pamiętał, jak się nazywa i rozpoznawał twarze najbliższych.

Sęk w tym, kochani… że ten miecz nie należał do Emmetta. A jego prawowici właściciele nie cofną się przed niczym, żeby go odzyskać…

GOD COUNTRY to ciesząca się uznaniem krytyków, bestsellerowa, spektakularna miniseria, opowiadająca o rodzinie, starości i pogodzeniu ze stratą. Do zespołu twórców należą autorzy BUZZKILL i PAYBACKS oraz scenarzysta takich tytułów jak REDNECK, BABYTEETH i GHOST FLEET.


Gerard Way, Gabriel Bá - Umbrella Academy tom 1: Suita Apokaliptyczna

Z bliżej nieznanych przyczyn czterdzieści trzy kobiety, które nie wykazywały żadnych oznak ciąży niespodziewanie rodzą. Siedmioro dzieci, które przyszły na świat w wyniku tego wydarzenia, zostaje adoptowanych przez Reginalda Hargreevesa. Gdy ktoś interesował się motywami takiego działania, Hargreeves zawsze odpowiadał, że zrobił to: „by ocalić świat”.

Nowość wydawnictwa Non Stop Comics

Robert Kirkman, Lorenzo De Felici - Oblivion Song. Pieśń otchłani Tom 2

Rzeczywistość wokół Nathana Cole’a rozpada się na drobne kawałki. Jednak dla dobra obu koegzystujących równolegle światów Nathan musi te kawałki pozbierać i na nowo złożyć w całość. Kontynuacja najnowszej serii Roberta Kirkmana, autora takich hitów jak „Żywe Trupy” i „Invincible”.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz - Amantka z pieprzem

Najważniejsze dla niej jest - życie, spotkanie z drugim człowiekiem. No i poczucie humoru.
Twierdzi, że w miłości - trzeba się jeszcze… lubić.
A najpiękniejszym słowem po słowie kochać jest słowo - pomagać.
Na scenie czy w filmie - skraca niepotrzebne, przegadane dialogi, ucieka przed sieczką myślową i znaczeniową.
Nie akceptuje - publicznego epatowania swoimi problemami, bólem czy stratą najbliższych. To jej i tylko jej, ale zgodziła się uchylić drzwi do swojego świata i wpuścić tam Grzegorza Ćwiertniewicza.
Powstała szczera i pasjonująca rozmowa o życiu i grze, pełna codzienności i… niecodzienności z amantką z pieprzem - jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych.

Grażyna Barszczewska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o zaskakująco szerokim i wszechstronnym emploi od lirycznych amantek po "monstra". Jej charakterystyczny, intrygujący głos znają także słuchacze audycji Polskiego Radia. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 200 ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji. Współpracowała z uznanymi reżyserami w kraju i za granicą. Występowała także w Kabarecie Dudek i na estradzie. Śpiewa, nagrywa płyty. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Jej kreację w filmie Roberta Glińskiego "Wszystko, co najważniejsze" pochwaliła sama Meryl Streep, a na planie filmu "Jakub kłamca" spotkała się z Robinem Williamsem…
Największą popularność przyniosła jej rola Niny Ponimirskiej w "Karierze Nikodema Dyzmy".

Nowości wydawnictwa Mag

Michael J. Sullivan - Zniknięcie córki Wintera

Kroniki Riyrii

Zaginęła córka. Dwóm zawadiakom zapłacono, żeby ją odnaleźli. To nie wystarczy.

Kiedy córka Gabriela Wintera znika w tajemniczych okolicznościach i podejrzewa się, że nie żyje, bogaty król whisky pragnie zemsty. Ponieważ mieszkał w Colnorze podczas niesławnego Roku Strachu, wynajmuje jedynego człowieka, o którym wie, że wie, co to znaczy krwawa zemsta – Zmiatacza.

Wyruszcie z Royce’em i Hadrianem, cynicznym byłym płatnym zabójcą i byłym najemnikiem, który pozostał idealistą do starodawnego miasta pełnego arystokratów, potomków szlachetnych rodów z czasów imperium.

Zadanie Riyrii wygląda na proste: odkryć, co się stało z zaginioną księżną i sprowadzić ją do domu, o ile nadal żyje. W przeciwnym wypadku mają ukarać odpowiedzialnych. Jednak nic nie jest proste w tym tłocznym, pełnym mgły i ciasnych uliczek mieście Rochelle, gdzie czai się więcej niż jedna starożytna legenda.


Tui T. Sutherland - Przebudzenie pełni

Skrzydła ognia

Wojna między plemionami wreszcie się zakończyła i teraz smoczęta przeznaczenia mają plan, jak zapewnić wszystkim trwały pokój: otworzą Akademię na Jadeitowej Górze, szkołę, która zgromadzi smoki z różnych plemion i nauczy je żyć razem, może nawet się przyjaźnić.

Luna nie jest jednakże pewna, jakie uczucia budzi w niej ta szkoła. Ta młoda Nocoskrzydła, która przez większość życia ukrywała się w lesie deszczowym, ma potworną tajemnicę. Potrafi czytać w myślach, a nawet widzieć przyszłość. Mieszkanie w jaskini z dziesiątkami smoków oznacza dla niej hałas i jest wyczerpujące. A także niebezpieczne.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Angus Watson - Ziemi tej nie opuścisz (7 czerwca 2019)

Dumne plemię Wotan kontynuuje wędrówkę na Zachód. Po spotkaniu z niedźwiedziem, Rzeką Matką, tornadem i niezwykle przyjaznymi plemionami pozostało ich dziewięcioro. W tym dwoje dzieci. I dwa szopy. Razem z nimi wędrują krwiożercze wojowniczki, które marzą tylko o tym, by ich wszystkich wyrżnąć do nogi i spokojnie wrócić do domu. Na horyzoncie właśnie pojawili się Badlandczycy, znani głównie z bycia zwyrodniałymi sadystami.

Zapowiada się naprawdę wesoła przygoda!

Angus Watson
W wieku lat dwudziestu kilku Angus Watson miał już za sobą liczne i różnorodne doświadczenia zawodowe, od operatora wózka widłowego po bankiera inwestycyjnego.
Odkąd ukończył 30 lat wykonywał rozmaite zlecenia jako pisarz freelancer: na potrzeby artykułu do „Telegraph” szukał Wielkiej Stopy w Ameryce, nurkował z niemiecką flotą w Scapa Flow, aby napisać do „Financial Timesa”, pływał wśród lwów morskich u wybrzeży Wysp Galapagos na potrzeby artykułu dla „The Times”.
Będąc fanem zarówno powieści historycznych, jak i epickiej fantasy, zwiedzając brytyjskie forty w ramach wykonywania zlecenia dla „Telegraph”, wpadł na pomysł napisania powieści fantastycznej

osadzonej w realiach epoki żelaza, a koncept fabularny rozwinął, przemierzając starożytne brytyjskie szlaki podczas pracy nad kolejnymi artykułami.
Nie tak dawno Angus Watson spakował swój dorobek życia i wraz z ukochaną żoną i synami przeniósł się za ocean.
Mieszka w Nowym Yorku gdzie spełnia swoje kolejne marzenia, zwiedza, pisze, fotografuje i zbiera inspiracje do kolejnych epickich historii.

Możecie zaczepić go na Twitterze (@GusWatson) lub odwiedzić jego stronę internetową (www.guswatson.com) Znajdziecie go również na Instagramie.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Arnold Lobel - Mysie bajeczki (5 czerwca 2019)

Pokochaliście Żabka i Ropucha?
Podobnym uczuciem zapałacie do Taty Myszy i gromadki jego synów.

Przepełnione prostą życiową mądrością, przepięknie ilustrowane książeczki Arnolda Lobela, należące do klasyki amerykańskiej literatury dla najmłodszych, również w Polsce podbiły serca tysięcy małych czytelników. Do dobrze znanych im już Żabka, Ropucha, wielbłądzicy baletnicy i zakochanego strusia dołączają teraz uroczy mysi bohaterowie.

Tata Mysz lubi spokojne wieczory. Przebrał się już w szlafrok, założył kapcie i odpoczywa, obserwując padający za oknem śnieg. Ale jego siedmiu synków jeszcze nie śpi. Wiercą się w łóżku, chichoczą i domagają się bajki na dobranoc. Tata Mysz postanawia opowiedzieć po jednej dla każdego mysiego smyka. Studnia życzeń, opowieść o Bardzo Wysokiej Myszy i Bardzo Niskiej Myszy, o brudasku, który postanowił się wykąpać… – miło zasypiać przy Mysich bajeczkach.

W ramach serii już niebawem ukażą się także Mysie przysmaki, oczywiście w tłumaczeniu Wojciecha Manna, który kilka lat temu zaprzyjaźnił się z Żabkiem i Ropuchem, a i mysiego tatę darzy szacunkiem i podziwem: „Jako ojciec jednego syna mogę sobie tylko wyobrazić wielokrotność wyzwań i obowiązków”.

Arnold Lobel (1933–1987) – amerykański pisarz, autor tekstów i ilustracji do prawie stu książek dla dzieci. Do jego najpopularniejszych serii należą Żabek i Ropuch (Frog and Toad) oraz Mysie bajeczki (Mouse Tales) i Mysie przysmaki (Mouse Soup), które niebawem ukażą się nakładem WL. Jest laureatem Medalu Randolpha Caldecotta – za najlepszą książkę ilustrowaną roku (Fables, 1981). W finale nagrody Randolpha Caldecotta znalazły się również jego tomy Żabek i Ropuch. Przyjaźń i Hildilid’s Night. Na podstawie serii o Żabku i Ropuchu powstał musical A Year with Frog and Toad, wystawiony na Broadwayu w 2003 roku.

Informacja wydawnictwa Videograf

Wydawnictwo Videograf na Warszawskich Targach Książki 2019 (24 maja - 26 maja 2019)

Wydawnictwo Videograf serdecznie zaprasza na spotkania z autorami swoich książek w czasie Warszawskich Targów Książki 2019. Gośćmi Targów będą:

Joanna Jax - 24 maja, godz. 17:00 - stoisko 104/D17
Marek Stelar - 25 maja, godz. 12:00 - stoisko 104/D17
Magda Skubisz - 25 maja, godz. 13:00 - stoisko 330/G
Daria Skiba - 25 maja, godz. 14:00 - stoisko 104/D17
Stefan Darda - 25 maja, godz. 16:00 - stoisko 104/D17
Michał Wróblewski - 26 maja, godz. 11:00 - stoisko 104/D17

Króciak

Dziś dzięki Zbigniewowi Bierzyńskiemu odwiedził nas Egipcjanin. Nie Sinuhe, ale też nie zaszkodzi go poznać.

Reborn. Odrodzona – Mark Millar, Greg Capullo

Życie po życiu

Marek Adamkiewicz

Mark Millar słynie ze swojej dużej twórczej aktywności. Szkotowi wydają się nie kończyć pomysły na kolejne fantastyczne opowieści, a co jedna, to więcej w niej akcji i niesamowitości. Część czytelników twierdzi, że można tu mówić raczej o ilości niż o jakości, ale wydaje mi się, że takie postawienie sprawy byłoby dla Millara krzywdzące. Bo owszem, pisze dużo, korzysta też z ogranych tematów, ale czuć, że wkłada w to serce, a kolejne projekty nie są tylko bezmyślnym trzepaniem forsy, ale niosą ze sobą pewną wartość. Nie inaczej jest w przypadku „Reborn. Odrodzonej”.

Bonnie Black zbliża się powoli do kresu swojego życia. Kobieta kilka lat temu straciła męża, którego na ulicach miasta zabił obłąkany snajper. Choć nigdy nie pogodziła się z tym do końca, starała się żyć dalej. Teraz sama znalazła się na łożu śmierci – podłączona do kroplówki, dożywa swoich dni w szpitalu. Kiedy w końcu umiera, niespodziewanie budzi się w świecie przypominającym jakąś baśniową krainę. Dookoła toczy się walka sił dobra i zła, a na Bonnie czekają jej ojciec i pies. Ten pierwszy oznajmia cudownie odmłodniałej kobiecie, że jest ona kluczem do zwycięstwa, a proroctwa zapowiedziały jej nadejście. Bonnie nigdzie się jednak nie ruszy, dopóki nie znajdzie męża, którego nie ma nigdzie w okolicy. Kobieta postanawia wyruszyć na niebezpieczne poszukiwania.

Mark Millar i Greg Capullo w Subiektywnie

Mark Millar słynie ze swojej dużej twórczej aktywności. Szkotowi wydają się nie kończyć pomysły na kolejne fantastyczne opowieści, a co jedna, to więcej w niej akcji i niesamowitości. Część czytelników twierdzi, że można tu mówić raczej o ilości niż o jakości, ale wydaje mi się, że takie postawienie sprawy byłoby dla Millara krzywdzące. Bo owszem, pisze dużo, korzysta też z ogranych tematów, ale czuć, że wkłada w to serce, a kolejne projekty nie są tylko bezmyślnym trzepaniem forsy, ale niosą ze sobą pewną wartość. Nie inaczej jest w przypadku „Reborn. Odrodzonej”.

 

Marek recenzuje dzisiaj Reborn. Odrodzoną.

W Samo Południe CCCXXXIX - ogłoszenie wyników

Egzemplarz powieści Edwarda Lee Diabelskie nasienie z wydawnictwa Dom Horroru. Taką oto nagrodę zdobędzie zwycięzca kolejnego szortalowego konkursu z cyklu W Samo Południe.

Warunkiem udziału w losowaniu było udzielenie, zgodnie z regulaminem, prawidłowych odpowiedzi na zadane dwa tygodnie temu pytania.

 

1. City Infernal Films

2. Ann White.

3. Potępiona, Bartłomiej Fitas.

 

Nagrodę otrzymuje konkursowicz o inicjałach J.J.

Gratulujemy

Staruszek Logan. Tom 2. Berserk – Jeff Lemire, Andrea Sorrentino

Staruszek Logan. Berserk

Jagoda Wochlik

Seria „Marvel Now” w Stanach Zjednoczonych ukazywała się od 2012 do 2015 roku. Wszystkie zeszyty, nawet jeśli stanowiły kontynuacje wcześniej rozpoczętych historii, otrzymały nową numerację, od numeru pierwszego. W Polsce „Marvel Now” ukazuje się nakładem Egmontu. W tej serii wydawniczej znajdziemy między innymi „All New X-Men”, „Deadpoola”, „Strażników Galaktyki”. Od końca 2018 roku Egmont wydaje także „Marvel Now 2.0”, którą zapoczątkował pierwszy tom „Staruszka Logana”. Kontynuacja, „Berserk” trafiła niedawno do księgarń.

Komiksy, które ukazują się obecnie w ramach Egmontowej serii „Marvel Now” i „Marvel Now 2.0”, to z reguły bardzo kiepskie – płytkie i nieciekawe – historie. „Staruszek Logan” należy zdecydowanie do najbardziej interesujących z proponowanych pozycji. Choć i on nie ustrzegł się strasznych płycizn fabularnych. Weźmy choćby sposób, w jaki Logan przenosi się do przeszłości. Po prostu tak się dzieje, a bohatera dopada, jakże zbawienna dla scenarzysty, amnezja. Ot, nie trzeba tłumaczyć, jak do wszystkiego doszło.

W drugim tomie Logan trafia do przeszłości. Znów jest rok 2014. Rosomak stwierdza, że otrzymał drugą szansę, by zapobiec zrzeszeniu się łotrów i śmierci niemal wszystkich superbohaterów, a przy okazji możliwość ocalenia własnej rodziny. Pomaga mu w tym uczennica Hawkeye’a, Kate Bishop.

O ile pierwszy tom „Staruszka Logana” oscylował wokół problemów starości i radzenia sobie z nią, drugi koncentruje się głównie na próbach naprawy własnych błędów. Logan otrzymuje szansę, której większość śmiertelników nie dostaje, cofa się w czasie i może tak pokierować swoimi czynami, by zapobiec pewnym wydarzeniom z przyszłości. Twórca komiksu zadaje ponadto pytanie, co jest ważniejsze – własna spokojna egzystencja i dobro najbliższej rodziny czy też wierność dawnym ideałom i walka o lepszy wspólny świat, nawet wtedy, gdy mamy świadomość, że jest ona skazana na porażkę.

Jeff Lemire i Andrea Sorrentino w Subiektywnie

Seria „Marvel Now” w Stanach Zjednoczonych ukazywała się od 2012 do 2015 roku. Wszystkie zeszyty, nawet jeśli stanowiły kontynuacje wcześniej rozpoczętych historii, otrzymały nową numerację, od numeru pierwszego. W Polsce „Marvel Now” ukazuje się nakładem Egmontu. W tej serii wydawniczej znajdziemy między innymi „All New X-Men”, „Deadpoola”, „Strażników Galaktyki”. Od końca 2018 roku Egmont wydaje także „Marvel Now 2.0”, którą zapoczątkował pierwszy tom „Staruszka Logana”. Kontynuacja, „Berserk” trafiła niedawno do księgarń.

 

Jagoda przedstawia nam dzisiaj drugi tom "Staruszka Logana" p.t. Berserk.

Szortal Na Wynos - Kwiecień / Maj 2019

W kolejnym dwumiesięcznym numerze Szortalu Na Wynos przedstawiamy wszystkie teksty literackie oraz publicystyczne, zgromadzone na naszej stronie w marcu i kwietniu. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Patrykiem Boguszem, przeprowadzonego przez Karola Mitkę. Okładkę, tym razem, zdobi grafika autorstwa Mileny Zaremby. Kontynuujemy również komiks Pawła Leśniewskiego - to już trzydziesty siódmy epizod.

Zapraszamy do pobierania.

W Samo Południe CCCXLI

Kolejny konkurs z wydawnictwem Drageus. Tym razem trzy egzemplarze Kursu na kolizję, pierwszego tomu "Shadow Raptors", space opery Sławomira Nieściura.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Nader często się okazuje, że warto, naprawdę warto tam zajrzeć.

 

1. Sławomir Nieściur jest autorem trylogii z pewnego postapokalipytcznego uniwersum. Prosimy podać nazwę owego uniwersum oraz nazwiska pozostałych trojga polskich autorów, penetrujących ten świat.

2. W zapowiedziach wydawnictwa Drageus pojawił się trzeci tom innej space opery stworzonej przez naszego rodzimego autora. Prosimy podać nazwisko autora oraz tytuł owej sagi.

3. Sławomir Nieściur ma konkretne marzenia. Prosimy podać, gdzie mieszka, a gdzie chciałby zamieszkać.

 

Powodzenia

Chłopaki. Tom 11: Ze wzgórz tysięczny runął wojów huf – Garth Ennis, Darick Robertson i inni

Niepokonani

Marek Adamkiewicz

Końcówka każdego cyklu to idealny moment na przytoczenie słynnych słów Leszka Millera o tym, po czym poznać można prawdziwego mężczyznę. Dla tych, którzy nie wiedzą przypomnijmy – po tym, jak kończy. Jeśli odniesiemy to do formy Gartha Ennisa na łamach obrazoburczych „Chłopaków”, okaże się, że Irlandczyk jest prawdziwym facetem, bo „Ze wzgórz tysięczny runął wojów huf” to bardzo, ale to bardzo dobry komiks, który godnie zamyka tworzone od dłuższego czasu wątki, daje odpowiedzi na kilka istotnych pytań i stanowi doskonałe wprowadzenie do ostatniego rozdziału całej opowieści.

Wielkimi krokami zbliża się ostateczna konfrontacja między Chłopakami a Aero American, korporacją kontrolującą amerykańskich metaludzi. Gdy dowodzona przez Rzeźnika grupa organizuje odwetowy atak na swoich przeciwników, okazuje się, że obie strony zostały wmanewrowane. Superbohaterowie, a konkretnie Ojczyznosław, postanowili drastycznie zmienić układ sił. Bo w sumie jeśli ktoś posiada moce porównywalne do boskich, to dlaczego ma tolerować ciągłe przebywanie na smyczy pazernych korpoludków, skoro może samemu sięgnąć po władzę, zniewolić ludzkość i bezwzględnie nią rządzić? W obliczu tych nowych, niezwykle poważnych zagrożeń, Chłopaki muszą szybko zmodyfikować swój plan, by wyjść z konfliktu z tarczą.

W poprzednim tomie poznaliśmy w końcu historię Rzeźnika, co rzuciło więcej światła na tę charakterystyczną (i charakterną) postać. Motywacja bohatera stała się jasna, a sam Ennis mógł z czystym sumieniem przejść do kolejnego etapu, którym była długo wyczekiwana konfrontacja przywódcy grupy z jego największym wrogiem. O tym jak bardzo można zepsuć zakończenie opowieści, dowiadujemy się właśnie wraz z premierą kolejnych odcinków ósmej serii „Gry o Tron”, na szczęście irlandzki twórca błędów w materii struktury opowieści nie popełnia. Zarówno wykreowany przez niego świat, jak i zaludniający go bohaterowie są budowani z podziwu godną starannością i nie ma tu miejsca na żadne niekonsekwencje.

Garth Ennis, Darick Robertson i inni w Subiektywnie

Końcówka każdego cyklu to idealny moment na przytoczenie słynnych słów Leszka Millera o tym, po czym poznać można prawdziwego mężczyznę. Dla tych, którzy nie wiedzą przypomnijmy – po tym, jak kończy. Jeśli odniesiemy to do formy Gartha Ennisa na łamach obrazoburczych „Chłopaków”, okaże się, że Irlandczyk jest prawdziwym facetem, bo „Ze wzgórz tysięczny runął wojów huf” to bardzo, ale to bardzo dobry komiks, który godnie zamyka tworzone od dłuższego czasu wątki, daje odpowiedzi na kilka istotnych pytań i stanowi doskonałe wprowadzenie do ostatniego rozdziału całej opowieści.

 

Dzisiaj Marek opowie nam o jedenastym już tomie Chłopaków.

Króciak

Wieczorową porą Patrycja Żurek zaprasza do Baru Ruina.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Laila Shukri - Perska zmysłowość

Szaleńcza miłość nawet za cenę śmierci?

Znana z "Perskiej zazdrości" Joanna, podejrzewając swojego męża, kuwejckiego biznesmena, o kolejną zdradę, pod wpływem impulsu wylatuje na rajską wyspę Bali. W towarzystwie swojej przyjaciółki Angeliki i Jennifer, świeżo upieczonej rozwódki, chce zapomnieć o małżeńskich problemach i wcześniejszych dramatycznych przeżyciach.
Kiedy na jej drodze staje Richard, zniewalająco przystojny Amerykanin, który razem ze swoimi kolegami przyjechał na Bali, aby wesprzeć Jennifer, Joanna zakochuje się w nim niemal od pierwszego wejrzenia.
Czy jej mąż, Ali, dowie się o zdradzie? Czy czeka ją straszna kara ukamienowania, która w jego kulturze grozi kobiecie za cudzołóstwo? Czy Joanna będzie miała możliwość wyboru? Do czego zaprowadzi ją szaleńcza miłość, która ogarnęła ją niespodziewanie na czarownej wyspie Bali?
Laila Shukri po raz kolejny wprowadza czytelnika w świat wielkich uczuć i namiętności.

Laila Shukri – ukrywająca się pod pseudonimem pisarka jest znawczynią Bliskiego Wschodu, Polką mieszkającą w krajach arabskich i podróżującą po całym świecie. Obecnie przebywa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale już planuje kolejną podróż. Niezależnie od tego, czy zatrzyma się na dłużej w pustynnej oazie czy w ociekającym luksusem hotelu, udaje jej się dotrzeć do najgłębszych sekretów świata arabskiego. Po całym dniu uwielbia zasiąść na tarasie i napić się campari. W 2014 roku ukazała się "Perska miłość", jej debiut powieściowy, który podbił serca polskich czytelniczek. Kolejne tytuły: "Byłam służącą w arabskich pałacach", "Perska zazdrość", "Jestem żoną szejka", "Perska namiętność", "Byłam kochanką arabskich szejków", "Perska nienawiść" i "Jestem żoną terrorysty", trafiły na listy bestsellerów i sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliona egzemplarzy.

Nowości wydawnictwa Rebis

Roger Zelazny - Aleja Potępienia

Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula

Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.

Powieść nominowana w 1968 r. do nagrody Hugo. Na jej podstawie powstał w 1977 r. film, była też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.
Roger Zelazny (1937-1995) – klasyk science fiction i fantasy, autor 50 książek i 150 opowiadań, zdobywca sześciu nagród Hugo i trzech Nebula. Jego twórczość cechują częste odwołania do psychologii i mitologii. Polski czytelnik zna m.in. jego cykl „Kroniki Amberu”. REBIS wydaje Zelaznego od lat, czego dowodem przekłady powieści – m.in. Deus irae (z Philipem K. Dickiem), a także zbiorów doskonałych opowiadań – m.in. Róża dla Eklezjastesa oraz Mróz i ogień.


Lech Majewski - Asa nisi masa. Magia 8 1/2

Magia 8 1/2 nigdy nie przestaje działać

Nowości wydawnictwa Replika

Peter Benchley - Szczęki

Światowy bestseller, który za pośrednictwem ekranizacji w reżyserii Stevena Spielberga na stałe zagościł w kulturze popularnej.

Martin Brody, szef policji w nadmorskiej miejscowości Amity, będzie musiał zmierzyć się z największym kryzysem w swojej karierze. W przybrzeżnych wodach pojawił się rekin – nieobliczalny władca podwodnego świata. Coraz więcej ofiar kończy tragicznie w szczękach bestii. Brody staje przed nie lada dylematem: zamknąć plaże, doprowadzając tym do ruiny mieszkańców Amity, którzy utrzymują się wyłącznie z sezonu turystycznego, czy ugiąć się pod naciskiem burmistrza, który z tajemniczych pobudek upiera się przy próbach wyciszenia całej sprawy? Brody wraz z ichtiologiem Mattem Hooperem i awanturniczym łowcą rekinów Quintem wyrusza w morze, by zapolować na żarłacza białego. Lecz po pierwszej konfrontacji z bestią na pełnym morzu okazuje się, że rekin jest jeszcze większy i żarłoczniejszy, niż przypuszczali.


Marek A. Koprowski - Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków

Polacy mają prawo wiedzieć, kto stał za terrorem i bestialską rzezią, której w barbarzyński sposób dokonano na Wołyniu. Kto zaplanował tamtejsze pogromy i czystki etniczne, wydawał rozkazy i likwidował polskie skupiska, mordując ich mieszkańców.

Nowość wydawnictwa Videograf

Zachariasz Suchodolski -  Jowita

Osiemnastoletni Karol odsiaduje w zakładzie karnym drugi miesiąc dożywocia. Pogardzany przez osadzonych z nim więźniów, bezskutecznie stara się odnaleźć w trudnej więziennej rzeczywistości. Jedyną ucieczkę od niej stanowi pamiętnik, w którym opisuje wydarzenia poprzedzające jego skazanie. Z jego wspomnień wyłania się świat wakacji, pełen słońca i beztroski, w którym wszystko, jak okiem sięgnąć, stanowi wstęp do przygody.

Karol stara się dociec, jak to możliwe, że stracił w nim wszystko, co miał? Czy była to cena pomylenia miłości z pożądaniem i obsesją? Czy można było uniknąć tragedii, czy też nosił ją w sobie na długo przed tym, nim się wydarzyła? Wreszcie: czy warto żyć dalej wyłącznie dla samego poczucia winy i ponoszenia kary za to, co zrobił?

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Anna Bichalska - Znak kukułki

Dawno, dawno temu znaleziono mnie na skraju lasu. Nikt nie wiedział, skąd się tam wzięłam. Nikt nie wiedział, kim jestem…

Alina od lat cierpi na zaburzenia snu. Jako dziecko została adoptowana, ale nie wie, kim była wcześniej. Przybrany ojciec Aliny, dawniej dziennikarz, przed śmiercią zostawia list i artykuły związane z jej odnalezieniem ponad dwadzieścia lat temu. Okazuje się, że przed laty zajmował się sprawą dziwnych zaginięć dzieci. W rozwikłaniu zagadki własnej przeszłości Alinie towarzyszy jej nowa lokatorka – tajemnicza Greta. Kim jest? Jakie skrywa tajemnice? I co łączy Alinę, Gretę, małą dziewczynkę o wielkiej wyobraźni, znanego współczesnego reżysera i pewną zapomnianą międzywojenną pisarkę?

Znak kukułki to opowieść o odmienności i poszukiwaniu własnej tożsamości. O wychodzeniu z traumy i samoakceptacji. I o opowieściach, które potrafią ocalać.


David Christian - Opowieść o początku. Wielka historia wszystkiego

Urzekająca historia wszechświata – od zarania dziejów po odległe krańce przyszłości.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Kerry Fisher - Sekretne dziecko (3 lipca 2019)

Możesz uciekać od swojej przeszłości, ale ona i tak cię dopadnie… Autorka bestsellerowej Posłusznej żony powraca z nową pasjonującą powieścią o rodzinnych tajemnicach i kłamstwach. „Rozdarła mi serce i duszę” – napisała jedna z blogerek.

Susie musiała zrobić coś, czego odtąd zawsze będzie żałować. A potem zakopała głęboko i wyparła z pamięci przyczyny, dla których postąpiła tak, a nie inaczej.

Jednak jej sekret powraca. Czego się tylko nie dotknie, jest naznaczone cieniem tamtego dramatu. Mąż Susie zastanawia się, dlaczego żona oddaliła się od niego. Córki nie potrafią zrozumieć jej zmiennych nastrojów.

Susie zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłość niszczy jej rodzinę, a poczucie winy zjada ją samą, ale nie potrafi uciec od konsekwencji swoich czynów. Nikt nie zna całej prawdy o Susie, a kiedy jej córki odkrywają rąbek tajemnicy, musi odpowiedzieć na pytanie, które nękało ją przez prawie całe życie:

Czy prawda połączy jej rodzinę na nowo, czy rozdzieli na zawsze?

Kolejna po Posłusznej żonie poruszająca do głębi opowieść Kerry Fisher o rodzinnych tajemnicach i kłamstwach. Miłośniczki książek Liane Moriarty, Jojo Moyes i Diane Chamberlain będą zachwycone. Numer 1 na liście bestsellerów Kobo. Sprzedaż książek Kerry Fisher przekroczyła już 700 000 egzemplarzy.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Przemysław Semczuk – To nie jest przypadek (4 czerwca 2019)

W Karkonoszach Straż Graniczna znajduje ciało zamarzniętego studenta. Zawartość jego plecaka nie pozostawia wątpliwości: chłopak nie był pechowym turystą, tylko przemytnikiem. Tymczasem w Zgorzelcu znika nastolatka i wiele wskazuje na to, że została uprowadzona. I w jednej, i w drugiej sprawie tropy prowadzą do mafii zgorzeleckiej, która walczy o wpływy na przejściu granicznym. Śledztwo prowadzą znani z powieści Tak będzie prościej komisarz Paweł Ciszewski i komisarz Albin Plesiński.

Świetnie oddane realia drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, pracy granicznych „mrówek” oraz ówczesnych przemytniczych metod i interesów, barwne postacie i humor, niespodziewane zwroty akcji – wszystko to jest obecne w najnowszej powieści Przemysława Semczuka.

Powieść trzyma w napięciu do ostatniej strony!

Przemysław Semczuk (ur. 1972), dziennikarz, publicysta. Jego reportaże ukazują się w „Newsweeku” „Wprost”, „Focus Historia”, „Wysokich Obcasach Extra”, a także w „Gościu Niedzielnym”. Autor książek Zatajone katastrofy PRL, Czarna wołga: kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Magiczne Dwudziestolecie, Wampir z Zagłębia oraz Kryptonim Frankenstein,M jak morderca: Karol Kot wampir z Krakowa oraz Wybrałem Pol(s)kę..We wrześniu 2018 roku powieść kryminalna Tak będzie prościej zdobyła nagrodę Srebrnego Kluczyka przyznaną przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry i tygodnik „Nowiny Jeleniogórskie” w kategorii literatura.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Maja Lidia Kossakowska - Upiór Południa (14 czerwca 2019)

Rozgrywają się w różnych czasach i różnych miejscach.

Opowiadają o różnych ludziach i różnych namiętnościach.

Cztery historie, które łączy jedno - upał.

Żar, który wypala z człowieka resztki myśli, ludzkich odruchów, skrupułów. Spycha w otchłań szaleństwa i zaciera granice pomiędzy rzeczywistością a urojeniami.
Korespondent wojenny. Rewolwerowiec z Dzikiego Zachodu. Komandos w niewoli. Pensjonariusz zakładu dla obłąkanych. Każdy z nich ma swoją historię. Każdy z nich w głębi duszy pragnie tylko jednego - przeżyć. A może już za późno? Może już nie udało im się przeżyć, a to, co naokoło to tylko piekło.

Nomen omen. Tom 1. Całkowite zaćmienie serca – Marco B. Bucci, Jacopo Camagni

Nomen Omen. Całkowite zaćmienie serca

Jagoda Wochlik

„Nomen omen” to opowieść stworzona przez duet włoskich twórców komiksów – Marca Bucciego i Jacopa Camagniego. Drugi z wymienionych wypłynął na szersze międzynarodowe wody, pracując dla Domu Pomysłów, między innymi nad „Hawkeye’em” i „Deadpoolem”. Przygotowując wspólny projekt, Bucci i Camagni zdecydowali się na serię fantasy dla nastoletnich czytelników.

Rebecka właśnie wkracza w dorosłość. W trakcie swojego przyjęcia urodzinowego zostaje zaatakowana przez dziwną istotę, która wyrywa jej serce. Od tego momentu dziewczyna zaczyna mieć dziwne sny.

Trudno w zasadzie powiedzieć cokolwiek istotnego o „Całkowitym zaćmieniu serca”, gdyż komiks ten absolutnie niczym się nie wyróżnia. To przeciętniak, zarówno pod względem scenariuszowym, jak i rysunkowym. Niewątpliwie w pomyśle tkwi pewien potencjał, ale po lekturze pierwszego tomu trudno powiedzieć czy zostanie on wykorzystany, czy też zmarnowany. W ogóle trudno jest cokolwiek powiedzieć… Niewiele, prawie nic, nie dowiadujemy się o bohaterach, świecie przedstawionym, fabuła też zostaje ledwo zarysowana. Owszem, wykorzystanie mitycznych i baśniowych oraz literackich postaci i umieszczenie bohaterki w świecie, w którym od początku informuje się ją, że musi postępować zgodnie z regułami baśni, wydaje się interesującym zabiegiem, ale nie dostajemy wiele więcej.

Jeśli chodzi o ilustracje, to bardzo ciekawy efekt dało podzielenie narracji na te strony, które są szare i oddają sposób widzenia świata przez bohaterkę, której choroba nie pozwala dostrzegać kolorów i te kolorowe, które obrazują jej marzenia senne, świat baśni oraz aury magicznych istot.

Podsumowując, „Nomen omen” niewątpliwie posiada pewien potencjał, po pierwszym tomie jednak trudno określić czy nie zostanie on zmarnowany. Bowiem komiksowi  Bucciego i Camagniego równie blisko do całkiem niezłej historii, jak do totalnego przeciętniaka, którego zapomina się zaraz po lekturze. Nie spisywałabym jednak jeszcze „Nomen omen” na straty. Poczekamy, zobaczymy.

Marco B. Bucci i Jacopo Camagni w Subiektywnie

„Nomen omen” to opowieść stworzona przez duet włoskich twórców komiksów – Marca Bucciego i Jacopa Camagniego. Drugi z wymienionych wypłynął na szersze międzynarodowe wody, pracując dla Domu Pomysłów, między innymi nad „Hawkeye’em” i „Deadpoolem”. Przygotowując wspólny projekt, Bucci i Camagni zdecydowali się na serię fantasy dla nastoletnich czytelników.

 

Jak wyszło z tym Nomen Omen, powie nam dzisiaj Jagoda.

Informacja wydawnictwa Gmork

Kacper Kotulak - spotkanie autorskie (28 maja 2019, godzina 18.00)

Wydawnictwo Gmork serdecznie zaprasza na spotkanie z książką, w której podróże z szybkościami nadświetlnymi są równie oczywiste co musztarda w hot-dogu, a koniec wszechświata jest w najlepszym przypadku wydarzeniem kulturalnym.

Zaprasza na spotkanie z człowiekiem, który doskonale rozumie, że prawa fizyki muszą działać, ale wcale mu się to nie podoba.

Z Kacprem Kotulakiem, autorem książki „Początek, koniec i hot-dogi”, porozmawia Mariusz Wojteczek.

 

28 maja 2019, godzina 18.00

Arteteka
Ul.Rajska 12
Kraków

Nowości wydawnictwa Non Stop Comics

Matt Kindt, Tyler Jenkins - Grass Kings tom 3

Nielegalne Królestwo stara się obronić przed równoczesnymi atakami z zewnątrz i od wewnątrz. Robert stał się maniakalnym, paranoicznym despotą, Bruce przebywa na wygnaniu, a Ashur wciąż nie może wziąć się w garść. Bracia muszą jednak zapomnieć o problemach i dzielących ich różnicach, żeby wspólnie bronić najważniejszej dla nich sprawy.


Sara Elfgren, Karl Johnsson - Vei tom 2

Kontynuacja niezwykle popularnej w Szwecji serii komiksowej w klimatach klasycznego nordyckiego fantasy. Tajemnicza, wyłowiona z morza bohaterka, żądni chwały wikingowie, potężni bogowie, romans i walka na śmierć i życie. Nie tylko fani Thorgal będą zachwyceni.

Nowość wydawnictwa W.A.B.

Katarzyna Berenika Miszczuk - Jaga

Prequel bestsellerowej serii Kwiat paproci Katarzyny Bereniki Miszczuk.

To powieść dla wszystkich tych, którzy swoje serca zostawili w Bielinach – podobnie jak pewne dwie młode adeptki sztuki uzdrawiania... Szeptuchy powracają!

Gdy pewna świeżo upieczona szeptucha pojawia się w Bielinach, nie podejrzewa nawet, z czym przyjdzie się jej zmierzyć. Bogowie, żebyż byli to tylko niezbyt przyjemni miejscowi! Na nich wystarczyłby mały uroczek. Ale nie! Świętokrzyskie miasteczko upodobały sobie śmiertelnie niebezpieczne demony. W dodatku dziewczyna może liczyć jedynie na siebie, bo przecież nie na niezbyt rozgarniętego młodego żercę czy pewnego ognistego boga... Bynajmniej nie chodzi tu o Gosię. Czas, byście poznali bliżej młodą Jarogniewę.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Katarzyna Grochola - Zranić marionetkę

Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie.
Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?

Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.

Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.

Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?

Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.

Katarzyna Grochola - najpopularniejsza polska pisarka, której książki sprzedały się w nakładzie prawie pięciu milionów egzemplarzy. Inspiruje i zachwyca. I zaskakuje. Tym razem znakomitą powieścią kryminalną.

Nowość Biblioteki Kraków

Krzysztof Lisowski - Zaginiona we śnie

Sen uwalnia tylko na niedługo. Do jawy, do pamięci, do wspomnienia – krótkie przepustki. Potem wraca się z ciekawością i niepokojem. Przychodzą pasje błądzenia. Tu i na wyspach. Nawet w miejscach, gdzie nas nie było i dokąd nie zamierzaliśmy się udać.

Czasem nie wiadomo, czego doświadczyliśmy tam, a co zdarzyło się tutaj. Jeśli dawno, jeśli nawet w tym samym, innym ciele. I znowu w sen, jego tysięczną opowieść – jak Franz Kafka w Troi. Troi pod Pragą, w charakterze ogrodnika Instytutu Pomologicznego. Jaki był powód, że go tam przyśniono?
 
Czyje to były właściwie prace dni i snów? Czyj carnet de voyage?

Krzysztof Lisowski – pisarz, zbieracz snów, badacz niekonieczności. Autor wielu książek. Krakowianin.

Openminder – Magdalena Świerczek-Gryboś

Anna Szumacher

Uwolnij umysł, ożyw mecha

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że powstaje książka o nastolatkach w mechach, moje wewnętrzne młodociane ja zaczęło podskakiwać i wrzeszczeć: Tak, tak, wybierz mnie! Nie da się ukryć, moje dorastanie związane było z facetami, którzy utleniali się, kiedy byli poirytowani i piętnastolatkami pilotującymi wielkie roboty. Nikt nie mówił, że będzie łatwo… ale wracając do meritum: nastolatki w mechach. „Openminder”. Magdalena Świerczek-Gryboś.

Oto świat w 2076 roku, podzielony na „dziki” Wschód i „ucywilizowany” Zachód. Ci pierwsi siedzą za murem, czczą starych bogów (czyli w tym wypadku Chrystusa, Allaha itd.) i zachowują się jak dzikusy, kierowani emocjami i popędem. Krótko mówiąc, są nami. Ci drudzy, z Zachodu, są szczepieni przeciwko złu i nie mogą dopuścić się żadnej formy przemocy, ponieważ blokowani są przez, nazwijmy to, nadpisany program ich osobowości. Podobny pomysł pojawił się już w „Powrocie z gwiazd” Stanisława Lema, który nie jest zresztą autorce obcy – czerpie z jego twórczości pełnymi garściami. Tak samo jak z japońskiej animacji, szczególnie serii „Neon Genesis Evangelion”, co tworzy dosyć wybuchową mieszankę.

Do fabularnego Zachodu należy również Polska, do pewnego stopnia odbudowana po wojnie. Ludzie egzystują głównie w nowoczesnych aglomeracjach pod ziemią, inni wiodą w miarę normalne życie na wsi – może pomijając blokadę negatywnych akcji. Tutaj nie ma ani agresji, ani bogów, życiem ludzi kieruje dobrozmysł. Wschód wydaje się mieszkańcom Zachodu miejscem przeklętym, którego mieszkańców należy naprostować. Za wszelką cenę.

Magdalena Świerczek-Gryboś w Subiektywnie

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że powstaje książka o nastolatkach w mechach, moje wewnętrzne młodociane ja zaczęło podskakiwać i wrzeszczeć: Tak, tak, wybierz mnie! Nie da się ukryć, moje dorastanie związane było z facetami, którzy utleniali się, kiedy byli poirytowani i piętnastolatkami pilotującymi wielkie roboty. Nikt nie mówił, że będzie łatwo… ale wracając do meritum: nastolatki w mechach. „Openminder”. Magdalena Świerczek-Gryboś.

 

Dzisiaj Ania przedstawia Openmindera.

Nowość oraz informacja wydawnictwa Zona Zero

Jacek Bartosiak - Przeszłość jest prologiem

„Przeszłość jest prologiem” to najnowsza książka dra Jacka Bartosiaka będąca zbiorem zagadnień geopolitycznych omówionych podczas ostatnich kilku lat wykładów, debat i wystąpień publicznych autora. Z obszernego materiału wybrano najbardziej kluczowe dla współczesnego świata kwestie, w tym m.in. rywalizację handlową pomiędzy USA i Chinami.

„Stary ład kruszeje, równowaga w Eurazji jest niepewna, a mocarstwa stanęły do wielkiej rywalizacji. Jesteśmy świadkami przyspieszenia biegu wydarzeń międzynarodowych. Ostatnie wypadki, w tym amerykańska blokada chińskiego potentata na rynku m.in. smartfonów, pokazuje, iż nastąpiło wejście na nowy poziom rywalizacji handlowej pomiędzy USA i Chinami. Bez wątpienia ma to wpływ zarówno na sytuację w Europie, jak i Polsce. Niebawem zobaczymy, co się wyłoni z okresu przejściowego”. – mówi dr Jacek Bartosiak. „W mojej najnowszej książce znalazły się najbardziej ważkie zagadnienia z punktu widzenia geopolityki, jakie zostały omówione podczas moich dotychczasowych wykładów. Publikacja ta pokazuje jak na przestrzeni ewoluował dotychczas znany porządek”. – dodaje autor.

W publikacji „Przeszłość jest prologiem” znalazły się poniższe zagadnienia:

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Eugeniusz Korin - Polowanie z Sępem (5 czerwca 2019)

Bobrowski, Chabior, Grochowska, Pazura, Popławska, Topa i Żebrowski wystąpili w serii filmów promujących nowość wydawniczą. Nie od razu było jednak wiadomo, o co chodzi. Celowo.

„Są sytuacje, bez wyjścia. Nie wierzysz?” – mówi Agnieszka Grochowska. W kolejnych filmach, krótkich, trwających nie więcej niż 20, 30 sekund, w mrocznej, niedookreślonej scenerii inni znani aktorzy: Szymon Bobrowski, Aleksandra Popławska, Bartłomiej Topa, Janusz Chabior, Cezary Pazura, Michał Żebrowski, na tle niepokojącej muzyki wygłaszają zagadkowe komunikaty. Brzmią jak hasła, lakoniczne, intrygujące, mają niepokojący wydźwięk i nie wiadomo, do czego się odnoszą. „Kiedy czyjaś Śmierć równa się twoje Życie.  Zabiłbyś?”, „Wyobraź sobie najstraszniejsze zbrodnie. Oni popełnili gorsze. Jaką wymierzyłbyś karę?”, „Są zbrodnie, których nie można wybaczyć. Oni o tym wiedzieli.”…. Wyjaśnienie przynosi druga seria, z udziałem tych samych znakomitych aktorów. Szymon Bobrowski pokazuje książkę i czyta tytuł oraz nazwisko autora: Eugeniusz Korin. Polowanie z Sępem. „Napisał to mój kumpel” - dodaje Michał Żebrowski.

Polowanie z Sępem to powieściowy debiut Eugeniusza Korina, reżysera teatralnego i filmowego, producenta teatralnego, autora tłumaczeń, adaptacji i scenariuszy, współzałożyciela i aktualnego dyrektora artystycznego Teatru 6. piętro w Warszawie. Książka – osadzony w naszej współczesności metafizyczny kryminał – ukaże się 5 czerwca nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Zapowiedź wydawnictwa Fox Games

Magiczny Rytuał (czerwiec 2019)
    
Wydawnictwo FoxGames z przyjemnością informuje o nadchodzącej premierze nowego komiksu paragrafowego!

Komiks paragrafowy w mrocznym klimacie mangi!

Zakazana magia ma swoją cenę. Utrata przyjaciół, rodziny, spokoju, moralności… Kapryśny książę demonów ma teraz nad Tobą władzę. Może jednak jest dla Ciebie jakaś szansa, a Twoja dusza nie jest do końca zepsuta?

To, jak pokierujesz swoim przeznaczeniem zależy tylko od Ciebie, bo tutaj bohaterem jesteś Ty!

Batman. Metal. Tom 1: Mroczne dni – Scott Snyder, James Tynion IV, Greg Capullo i inni

Mroczny kryzys

Marek Adamkiewicz

Każdy, nawet słabiej zorientowany fan trykociarstwa, kojarzy instytucję dużego komiksowego eventu. Zazwyczaj przedstawia on fabułę o olbrzymim rozmachu, przedstawiającą zagrożenie o skali nie tylko globalnej, ale wręcz kosmicznej. W DC Comics takich opowieści było do tej pory wiele, a najbardziej znane z nich to chyba kolejne „Kryzysy”, czyli „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, „Nieskończony kryzys” oraz „Ostatni kryzys”, które mieliśmy zresztą okazję przeczytać po polsku. Wszystkie te historie łączył wspólny element – tak zwane Multiwersum, światy istniejące obok naszego. Tamte komiksy porządkowały wydarzenia na różnych Ziemiach, teraz zaś twórcy dorzucili do tej koncepcji coś nowego. Mowa o Mrocznym Uniwersum, z którego do naszego świata przybywa niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

Batman odkrywa, że na naszym świecie istnieją tajemnicze rodzaje metalu. Cztery różne odmiany poznał już w przeszłości i takie spotkania zawsze miały nieoczekiwane skutki. Teraz okazuje się, że jest jeszcze jeden kosmiczny metal, którego użycie może otworzyć drzwi do mrocznego multiwersum. Jeśli do tego dojdzie, mogą zostać uwolnione potężne siły i potwory, które stanowią wynaturzenie wszystkiego, co znamy. Batman próbuje powstrzymać katastrofę, jest też przekonany, że to właśnie on musi tego dokonać, nawet za cenę własnego życia.

Scott Snyder, James Tynion IV, Greg Capullo i inni w Subiektywnie

Każdy, nawet słabiej zorientowany fan trykociarstwa, kojarzy instytucję dużego komiksowego eventu. Zazwyczaj przedstawia on fabułę o olbrzymim rozmachu, przedstawiającą zagrożenie o skali nie tylko globalnej, ale wręcz kosmicznej. W DC Comics takich opowieści było do tej pory wiele, a najbardziej znane z nich to chyba kolejne „Kryzysy”, czyli „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, „Nieskończony kryzys” oraz „Ostatni kryzys”, które mieliśmy zresztą okazję przeczytać po polsku. Wszystkie te historie łączył wspólny element – tak zwane Multiwersum, światy istniejące obok naszego. Tamte komiksy porządkowały wydarzenia na różnych Ziemiach, teraz zaś twórcy dorzucili do tej koncepcji coś nowego. Mowa o Mrocznym Uniwersum, z którego do naszego świata przybywa niespotykane dotąd niebezpieczeństwo.

 

Marek wprowadza nas dzisiaj w kolejny projekt DC Comics, czyli "Batman. Metal". Tom pierwszy nosi tytuł Mroczne dni.

Szortal na platformie Patronite

Szortal na platformie Patronite

W telegraficznym, szortalowym... drabblowym stylu: Szortal się przeobraża. Szortal czekają zmiany. Pierwszą informację przekazujemy już teraz. Na stronach Patronite pojawił się nasz profil, który już wiele wyjaśnia.

Zapraszamy do odwiedzin.

Zachęcamy aby się przyłączyć i wesprzeć projekt. Możemy go zbudować wspólnie.

 

https://patronite.pl/szortal

Nowości wydawnictwa Phantom Books Horror

Tomasz Siwiec, Jakub Siwiec - Skorki i Jazda

„Skorki” Tomka Siwca, to rasowy animal horror, zaś nowela „Jazda” napisana wspólnie z synem Jakubem, to ostra jazda gore.

SKORKI
„Na Jasnej Górze trwają coroczne uroczystości pielgrzymek rodzin Radia Maryja. W tym samym czasie u podnóża góry odbywa się marsz opozycji, aby zaprotestować przeciw sianiu nienawiści z ambon. Miasto jest sparaliżowane, a władze z trudem starają się zapanować nad porządkiem. Nikt nie spodziewa się hordy zmutowanych skorków, które właśnie zmierzają w kierunku miasta.”


JAZDA
„Jako mały dzieciak Maciek odczuwał niezdrową fascynację, miażdżąc resorówkami chodzące owady. Widok przejechanych robaczków z ruszającymi się odnóżami i popękanymi pancerzami wywoływał uśmiech na twarzy chłopca. Z wiekiem zmienił plastikowe samochodziki na fiata 126P, za kierownicą którego „zaliczył” niejednego przechodnia. Tym razem odgłos ciał uderzających o maskę auta i odgłos łamanych kości ponownie wywoływał uśmiech, jednak gdzieś w głowie powoli tworzył się inny pomysł. Powstał plan masakry, który miał wybudzić z codzienności Stolicę.”

Nowości wydawnictwa Mucha Comics

Duane Swierczynski, Travel Foreman - Nieśmiertelny Iron Fist: Ucieczka z ósmego miasta Tom 4

UCIECZKA Z ÓSMEGO MIASTA... UCIECZKA Z PIEKŁA!

K’un-Lun jest majestatycznym miastem nieziemskich mistrzów kung-fu, duchowym domem Iron Fista oraz skarbnicą wielowiekowej mądrości.

Niewiele osób wie, że w ukrytym wymiarze istnieje Ósme Miasto, które przez wiele stuleci wykorzystywane było przez przywódców K’un-Lun jako swego rodzaju śmietnisko. Ponieważ do miasta prowadzi tylko jedna droga, przez którą nie można przedostać się z powrotem, wysyłano tam wszelkiego rodzaju morderców, potwory i demony. Trafiali tam również więźniowie polityczni – a na to w obecnych czasach nie można się zgodzić. Danny Rand oraz drużyna nieśmiertelnych wojowników zostaje wysłana, by uwolnić represjonowanych za poglądy (pośród nich może znajdować się nawet pierwszy Iron Fist, jaki w ogóle istniał). Może się jednak okazać, że to misja w jedną stronę.

Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach serii Immortal Iron Fist #17-20, 22-23, 25-27 oraz zeszycie I Am An Avenger #1.


Ed Brubaker, Sean Phillips, Val Staples - Criminal: Tchórz/Lawless Tom 1

Criminal to jeden z najbardziej cenionych komiksów kryminalnych dwudziestego pierwszego wieku, zdobywca sześciu nagród Eisnera i dwóch nagród Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii. Prawdziwy tryumf niezawodnego duetu twórców – Eda Brubakera i Seana Phillipsa – w których imponującym dorobku znajdują się także takie tytuły jak The Fade Out (Zaćmienie), Fatale, Velvet, Incognito i Sleeper.

Nowość wydawnictwa Planeta Komiksów

Horacio Altuna - Voyeur 1 Komiksy erotyczne z Playboya

Premiera podczas Warsaw Comic Con 31.5-2.6! Wysyłka po 3.6! ALBUM TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Komiks erotyczny jako gatunek bez wątpienia wiele zawdzięcza Horacio Altunie, prawdziwemu mistrzowi opowieści obrazkowych. Przestawiamy kolekcję zbierającą wszystkie jego historie, ilustracje i szkice opublikowane w magazynie „Playboy”.

Horacio zadbał, by plansze rysowane dla pisma skierowanego do mężczyzn, miały w sobie sznyt feministyczny, zuchwałość, ironię i ogromną dozę humoru, zastępującego klasycznego papieroska „po”. W jego komiksach życie jest komedią, a seks – wisienką na torcie.

Przed wami pierwszy tom, pełen bezpruderyjnej fantazji, zdolnej rozpalić nawet najniewinniejszego śmiertelnika.

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Wartanow Stepan - SI

Takiej książki jeszcze nie czytaliście!
Tak tajemniczego autora jeszcze nie znaliście!
Już w lipcu przekonacie się, co się stanie, gdy sztuczna inteligencja wymknie się spod kontroli!

Teoretycznie sztuczna inteligencja daje się użyć w celach wojskowych... praktycznie, jeśli sama nie będzie miała na to ochoty, może podjąć aktywne kroki w kierunku zmiany sytuacji.
Czwórka SI ucieka z poligonu wojskowego i zapada w śpiączkę, by obudzić się w niedalekiej przyszłości. Teraz, by przetrwać, muszą zmieszać się z tłumem... co w przypadku uzbrojonych w laser jednostek opancerzonych wcale nie jest takie łatwe.
Zabawna, oryginalna i nietuzinkowa powieść jednego z prekursorów LitRPG, która od pierwszej do ostatniej strony zaskakuje, bawi i zachwyca. Prawdziwa gratka dla fanów science fiction z najwyższej półki!

Stepan Wartanow urodził się 26 sierpnia 1964 roku w Moskwie, a w roku 1994 na stałe przeniósł się do Kanady. Swoje pierwsze opowiadanie opublikował w roku 1988 i od tamtego czasu napisał i wydał kilkanaście powieści i opowiadań w gatunku SF. Jest jednym z prekursorów gatunku litrpg. W swoich tekstach zdołał przewidzieć wiele współczesnych technologii i mimo upływu kilkunastu lat od czasu pierwszego wydania jego książek można zdecydowanie powiedzieć, że nadal się nie zestarzały.


Becky Albertalli - Odwrotność nieodwzajemnienia

Becky Albertalli, autorka, którą pokochały miliony czytelników wraca ze spin-offem zekranizowanego hitu „Simon oraz inni homo sapiens”.

Zapowiedź wydawnictwa Fantazmaty

Antologia - Ja, legenda (18 czerwca 2019)

Nieznane dotąd legendy w nowej antologii Fantazmatów

18 czerwca będzie miała miejsce premiera antologii „Ja, legenda”. Dwadzieścia pięć opowiadań przedstawi perypetie różnych osób i istot tworzących – mniej lub bardziej świadomie – własną legendę. Zbiór opracowała ekipa projektu Fantazmaty, inicjatywy non-profit promującej polską fantastykę przez łączenie miłośników gatunku i wschodzących twórców.

Co to znaczy „być legendą” i kto może się nią stać? Obok siebie król, rycerz, artysta i kontroler biletów – okazuje się, że granice są płynne. Czego musiał dokonać autobusowy kanar, by znaleźć się wśród tego grona? Będzie o nietypowych ludziach, ale zabłysną jeszcze chociażby kogut czy himalajskie stworki. Jednak legendy najlepiej opowiedzą o sobie w akcji. O nadchodzącej antologii można dowiedzieć się więcej z oficjalnej strony, gdzie również do pobrania dostępne są dotychczas opublikowane zbiory opowiadań i antologie.

Informacja Wydawnictwa Rebis

Bernard Minier - spotkanie autorskie (1 czerwca 2019)

Dom wydawniczy Rebis serdecznie zaprasza na spotkanie z tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru – Bernardem Minierem!

Autor bestsellerowego cyklu kryminałów o Martinie Servazie, spotka się z czytelnikami 1 czerwca (sobota) o godz. 18.30 w Starym Klasztorze we Wrocławiu (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego).

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Margit Walsø - Perfumiarka (19 czerwca 2019)

Słoneczna opowieść w nurcie feel-good
Historia skomponowana niczym perfumy! Na własnej skórze poczuj uwodzicielskie nuty: głowy, serca oraz głębi…

Ingrid nienawidzi swojej pracy. Pewnego dnia w rodzinnym domu dziewczyna odnajduje wśród rzeczy taty rysunek tajemniczego flakonu perfum. Wiedziona przeczuciem postanawia udać się do malowniczej miejscowości Grasse w Prowansji, by dowiedzieć się, czym właściwie zajmował się jej ojciec podczas długich wyjazdów służbowych.

Szereg tropów prowadzi ją do Sonji Richard, tajemniczej właścicielki fabryki perfum, u której Ingrid postanawia się zatrudnić. Nie zdradza jednak przełożonej prawdziwego powodu swojej przeprowadzki. Czy Ingrid rozwikła rodzinny sekret?

W tym samym czasie zostaje ogłoszony konkurs na nowy zapach dla Chanel, a jakby tego było mało, w życiu dziewczyny pojawia się przystojny Jean, pochodzący z rodziny, która od pokoleń zajmuje się produkcją perfum…

Miłość wśród róż, lawendy i jaśminu. Opowieść o zmysłowych sekretach sztuki perfumiarskiej w krajobrazie słonecznej Prowansji. Tej powieści się nie czyta, tę powieść się czuje!

Odrodzenie. Tom 5: Wezbrane wody – Tim Seeley, Mike Norton

Rzeczy, które robisz w Wausau, będąc martwym

Marek Adamkiewicz

Przy okazji dłuższej komiksowej serii bardzo często zdarza się moment, w którym twórcy (zwłaszcza scenarzysta) łapią lekką zadyszkę. Krążenie dookoła jednego tematu powoduje sytuację, w której trudno powiedzieć o nim coś nowego, co utrzyma uwagę czytelników. Takie chwile spadku formy zdarzają się często w okolicy środka cyklu, kiedy pozostało jeszcze trochę czasu do zaprezentowania ostatecznych fabularnych rozwiązań, ale też gdy wiemy już mniej więcej, o co w tym wszystkim chodzi. Piąty tom „Odrodzenia” plasuje się właśnie w połowie długości całości, ale, o dziwo, nie widać w nim żadnych symptomów zmęczenia materiału.

Otoczone kordonem miasteczko Wausau jest odizolowane od świata. Jego mieszkańcy nie mogą nigdzie wyjeżdżać, ale do tej pory nikt nie próbował dostać się do środka. Tymczasem grupce ludzi, wierzących w magiczne właściwości okolicznych wód, dzięki pomocy lokalnych przemytników udaje się wjechać w jego granice. Z kolei nasi starzy znajomi mają własne kłopoty. Dana Cypress chce ukarać mężczyznę, który próbował skrzywdzić jej syna, a Martha odkrywa, że mimo faktu, że powróciła zza grobu, może nosić w sobie nowe życie.

Tim Seeley i Mike Norton w Subiektywnie

Przy okazji dłuższej komiksowej serii bardzo często zdarza się moment, w którym twórcy (zwłaszcza scenarzysta) łapią lekką zadyszkę. Krążenie dookoła jednego tematu powoduje sytuację, w której trudno powiedzieć o nim coś nowego, co utrzyma uwagę czytelników. Takie chwile spadku formy zdarzają się często w okolicy środka cyklu, kiedy pozostało jeszcze trochę czasu do zaprezentowania ostatecznych fabularnych rozwiązań, ale też gdy wiemy już mniej więcej, o co w tym wszystkim chodzi. Piąty tom „Odrodzenia” plasuje się właśnie w połowie długości całości, ale, o dziwo, nie widać w nim żadnych symptomów zmęczenia materiału.

 

Ponownie Marek, z recenzją piątego tomu Odrodzenia.