Sierpień 2016

Króciak

Zaczynam nowy tydzień, nowy miesiąc i nową karierę na Szortalu. G.A.L. Botkowska debiutuje dziś u nas tekstem Ouija.

Nietzsche na balkonie - Carlos Fuentes

Prezent

Mirosław Gołuński

O ostatnią książkę Carlosa Feuntesa poprosiłem na urodziny. Oczywiście, dałem kilka propozycji, ale szczęśliwym trafem otrzymałem właśnie ją, powieść jednego z największych meksykańskich pisarzy ubiegłego stulecia, autora Terra Nostra – utworu, dzięki któremu zrozumiałem, czym jest postmodernizm. Zmarły w 2012 pisarz pisał w sposób niezwykły, chciałoby się powiedzieć za pewną reklamą: „nie dla idiotów”! Nietzsche na balkonie, ostatnie z jego dzieł, w przeciwieństwie do rozbuchanej Terry…  bardzo ascetyczna w wyrazie nie zawiedzie – zarówno tych, którzy twórczość autora znają, jak i tych sięgających po nią pierwszy raz. Moja notka niech będzie dla nich wszystkich prezentem, tak jak sama powieść stała się wspaniałym prezentem od przyjaciela dla mnie.

Jak to zwykle w przypadku powieści postmodernistycznych bywa, trudno nakreślić jej fabułę, tym bardziej, że nie o nią tutaj tak naprawdę chodzi. Pomysł więc jest pozornie banalny. Oto narrator (może autor? Choć nigdy nie poznamy jego personaliów) w pewną upalną noc nie może zasnąć i wychodzi na balkon. Na sąsiednim balkonie czeka na niego Fryderyk. Fryderyk Nietzsche! Ale czy na pewno czeka? Nieprzypadkowo na ładnej, choć nieco krzykliwej okładce,  przedstawiającej front kamienicy, tylko w jednym oknie z maleńkim balkonikiem stoi męska postać. Z kim więc rozmawia narrator? Ze sobą? Do kogo snuje swoją mroczną opowieść?

Utwór został podzielony na w sumie około stu króciutkich rozdziałków, których tytuły podsuwają nam kolejne postacie, o których rozmawiają (?) Ktoś i Fryderyk. Mniej więcej co drugi rozdział (zawsze zatytułowany „Fryderyk” i kolejny numer) powracamy na balkon i czytamy zapis dyskusji toczonej między protagonistami. Tyle tylko że nie ma klasycznego zapisu z myślnikiem czy też cudzysłowem, a czytelnik musi się przyzwyczaić, że kolejne akapity wypowiadają (?) interlokutorzy. Dialogi te przywołują główne myśli niemieckiego filozofa (nadczłowieka, historię, wieczny powrót, muzykę Wagnera), ale także istotne dane z życia autora Dytyrambów dionizyjskich (personalne spory z Wagnerem, dziwny związek z Lou Salome, wreszcie szaleństwo).

Fuentes w Subiektywnie

O ostatnią książkę Carlosa Feuntesa poprosiłem na urodziny. Oczywiście, dałem kilka propozycji, ale szczęśliwym trafem otrzymałem właśnie ją, powieść jednego z największych meksykańskich pisarzy ubiegłego stulecia, autora Terra Nostra – utworu, dzięki któremu zrozumiałem, czym jest postmodernizm. Zmarły w 2012 pisarz pisał w sposób niezwykły, chciałoby się powiedzieć za pewną reklamą: „nie dla idiotów”! Nietzsche na balkonie, ostatnie z jego dzieł, w przeciwieństwie do rozbuchanej Terry…  bardzo ascetyczna w wyrazie nie zawiedzie – zarówno tych, którzy twórczość autora znają, jak i tych sięgających po nią pierwszy raz. Moja notka niech będzie dla nich wszystkich prezentem, tak jak sama powieść stała się wspaniałym prezentem od przyjaciela dla mnie.

Fajnie jest otrzymywać prezenty, a jeszcze fajniej - dzielić się nimi. Mirkowi sprezentowano książkę Carlosa Fuentesa Nietzsche na balkonie więc postanowił napisać do niej recenzję. Prawda, że to miły początek sierpnia?

W Samo Południe. Odsłona CCXLVII

Witamy! Pora na kolejną odsłonę W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są aż 4 egzemplarze książki Moja siostra mieszka na kominku, którego autorką jest Annabel Pitcher.  Nagrody ufundowało wydawnictwo Papierowy księżyc

Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Podaj 4 książki z kategorii Paranormal i Urban Fantasy, które można znaleźć na stronie wydawnictwa.
2. Szortalowe : Podaj tytułu min. 3 ilustracji, które można znaleźć w specjalnym letnim wydaniu Szortala.
3: Historyczne: W której klasie uczy się uczniów sztuki teleportacji? (Harry Potter)

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Jorge Franco - Dzika bestia

„Każdego popołudnia sterczę pod ogrodzeniem w nadziei, że zjawi się znowu. Czekam na nią do szóstej, licząc, że wyjdzie do lasu. Ale nie ujrzałem jej już nigdy więcej, choćby wyglądającej przez okno. Czasem słyszę jakieś gwizdy i wtedy ogarnia mnie wzruszenie, bo myślę, że to znak od niej, ale gwizd oddala się, niknie gdzieś między drzewami i dochodzi z coraz to innego miejsca”.

Izolda mieszka w dziwacznym i zarazem fascynującym zamku. Przytłoczona nierealnością otaczającego ją świata, ucieka przed samotnością w gęstwinę zamkowego lasu.
Jorge Franco kreuje w swojej powieści mroczną baśń, która przeradza się w obłąkańczą historię pewnego porwania. Zarówno w twierdzy, jak i poza nią, miłość, „ta dzika bestia”, przybiera postać obsesji, uzurpuje sobie prawo do sprawowania kontroli nad drugim człowiekiem, rozpala żądzę zemsty. Można się od niej uwolnić, jedynie akceptując śmierć jako przeznaczenie.

Powieść zdobyła Nagrodę Wydawnictwa Alfaguara w 2014 roku.

Jorge Franco urodził się w Medellín (Kolumbia) w 1962 r. Ukończył studia na wydziale literatury Pontificia Uniwersidad Javeriana w Bogocie oraz filmowe w The London Film School. Zbiorem opowiadań zatytułowanych „Maldito amor” wygrał Konkurs Prozatorski Pedro Gómez Valderrama. Jest też autorem wielu powieści, opowiadań i artykułów ublikowanych w prasie kolumbijskiej i zagranicznej. Został zaproszony przez Gabriela Garcíę Márqueza do Międzynarodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w San Antonio de los Baños na Kubie, gdzie u boku mistrza prowadził warsztaty „Cómo se cuenta un cuento” (Jak opowiedzieć opowiadanie). Przez "The Wall Street Journal" jest zaliczany do grona sześciu najbardziej obiecujących pisarzy Ameryki Łacińskiej.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Leonard Mlodinow - Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie

Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie jak rewolucja kwantowa. Badania, dzięki którym możemy – jak nigdy wcześniej – uzyskać wgląd w pracę mózgu, dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób, w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy przebiegające poza granicami naszej świadomości.

Leonard Mlodinow odkrywa przed czytelnikami zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów oraz pokazuje, jak działają instynkty powstałe w nieświadomości, które zazwyczaj mamy za w pełni świadome i racjonalne przyczyny zachowań. Wyjaśnia, że jeśli chcemy naprawdę zrozumieć świat, a także pokonać przeszkody, które uniemożliwiają nam cieszenie się pełnią życia, musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat.

Leonard Mlodinow nigdy nie traci okazji, by uczynić naukę nie tylko przystępną, ale i rozrywkową.
Stephen Hawking

Leonard Mlodinow uzyskał doktorat z fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, był stypendystą Fundacji Humboldta w Instytucie Maxa Plancka, pracował w California Institute of Technology. Autor i współautor (ze Stephenem Hawkingiem) książek popularnonaukowych, m.in. „Krótkiej historii rozumu”.

Nowość wydawnictwa Rebis

Dariusz Domagalski - Angele Dei

Powieść rozgrywa się w czasach biblijnych, w okresie wypraw krzyżowych i współcześnie, bohaterami jest troje ludzi, których losy wiąże wspólna tajemnica.

W Niebiosach szykuje się wojna. Po buncie Samaela, który nie mógł się pogodzić z wywyższeniem przez Boga ludzi i został strącony w piekielną otchłań, kolejni aniołowie podważają odwieczny ład. Zazdrośni o bożą miłość planują zagładę ludzkości.

Podczas najazdu wojsk Nabuchodonozora na Królestwo Judy ze świątyni jerozolimskiej zostaje wywieziony tajemniczy artefakt, którym zbuntowane anioły chciały się posłużyć, by zerwać przymierze ludzi z Bogiem. Buntownicy rozpoczynają poszukiwania, ślad jednak rozwiewa się jak dym…

Dariusz Domagalski to pisarz, felietonista i scenarzysta komiksów. Debiutował w 2006 roku w czasopiśmie „Science Fiction, Fantasy i Horror”, w roku 2009 rozpoczął wydawanie cyklu powieściowego z okresu wielkiej wojny z zakonem krzyżackim, łączącego elementy powieści historycznej i fantasy. Na swoim koncie ma ponadto klasyczne powieści historyczne Vlad Dracula i Piraci Północy: Bractwo, powieść science fiction Silentium Universi i kryminał Cherem.

Zapowiedź wydawnictwa Gmork

Juliusz Wojciechowicz - Bez znieczulenia (15 sierpnia 2016)

Wkraczacie w świat cudownie schorowanych pomysłów, nie musicie nawet zapinać pasów, tym zajmą się sanitariusze – po lekturze.
Bez znieczulenia to kilkadziesiąt mikroświatów składających się na obraz Polski odbity w źrenicach Juliusza Wojciechowicza. Świat przedstawiony daleki jest od obiektywizmu, językiem lepkim od porównań autor serwuje nam przekąski tak cholernie ciężkostrawne, że jeszcze długo odbijają się czkawką przemyśleń, nasze umysły łączą się na krótkie chwile z umysłami protagonistów, przez co jeszcze mocniej dostaje się czytelnikowi po głowie. Opowiadania, niczym płonące kielony wódy, spływają do gardeł, w pierwszej kolejności wywołując szok. Potem przychodzi czas na śmiech, refleksję, wstyd, a nierzadko złość lub po prostu smutek. Pozostawcie więc lepiej nadwrażliwość w realnym świecie.
Uwaga: środków znieczulających nie załączono.

Juliusz Wojciechowicz - Rocznik ‘77, mieszkaniec Lublina. Prozaik, krótkoformista twórczo skupiony na literackiej grozie, grotesce oraz literaturze fantastyczno-obyczajowej. W 2015 roku jego opowiadanie Ostatni prezent otrzymało nominację do Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Publikował w antologiach: Człowiekiem jestem (Morpho, 2013), Toystories (Morpho, 2014), Księga wampirów (Studio Truso, 2014), Horror na Roztoczu 2: Insomnia (Alter Manes, 2015). Pomysłodawca i współautor książek Pokłosie (Gmork, 2015), Hardboiled (Gmork, 2015), autor książki Bez znieczulenia (Gmork, 2016).

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Mavis Cheek - Życie seksualne mojej ciotki (9 sierpnia 2016)

Zabawna i urokliwa, a do tego pełna wzruszeń historia, oparta na starym jak świat konflikcie pieniądza i miłości. Okazuje się, że niewiele potrzeba, by porzucić idealny świat i zatańczyć na wulkanie...

Dilys pozornie nie ma powodów do narzekań – prowadzi przyjemne życie we wspaniałym domu, podczas gdy mąż zarabia na jej zachcianki. Aż któregoś dnia poznaje ona młodego mężczyznę, który przewraca jej świat do góry nogami. Zmienia ją z wiernej, nieskazitelnej żony w zmysłową i zdolną do najgorszych oszustw kochankę. Przy okazji Dilys dowiaduje się, że choć kłamstwa są wprawdzie powszechnie potępiane i niemoralne, to jednak dzięki nim można zupełnie przypadkowo dokonać szokujących odkryć.

Mavis Cheek to autorka wielu poczytnych powieści, nagrodzona She/John Menzies Prize za Pause Between Acts. Dom Wydawniczy REBIS, oprócz bestsellera Życie seksualne mojej ciotki, opublikował także jej powieść Janis Gentle i seks.

Drabble

Postapokalipsa w stu słowach? W sumie o czym tu gadać... Tak oto debiutuje u nas Alicja Tempłowicz.

Nowości wydawnictwa Czarne

Andrzej Stasiuk - Jadąc do Babadag

Jadąc do Babadag to książka o podróży przez zapomnianą Europę, tę, która zawsze była uważana za gorszą i zacofaną. Andrzej Stasiuk jedzie samochodem, autostopem, pociągiem. A za oknami - Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia.

Jego opowieść to historia przygodowa i podróżnicza. Ale nie tylko w sensie geograficznym, także – a może przede wszystkim – intelektualnym i duchowym. To wyprawa w głąb świadomości mieszkańca tej części Europy, która – gdy popatrzeć na nią uważnie i bez kompleksów – fascynuje i wymyka się jałowym porównaniom z Zachodem i Wschodem.

Nagroda Literacka NIKE 2005

Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Prozaik i eseista. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach i kilku innych książek. Laureat paru nagród, m.in. Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Forum Ekonomicznego i Miasta Krakowa "Nowa Kultura Nowej Europy" im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015 i Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016.


Kate Brown - Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

To opowieść o dwóch miastach, w których produkowano pluton.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Magdalena Wala - Marianna

Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki?

Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna,  postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę.  Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę. Gdy jednak  bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny.

Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Nie zbyt piękne, aby było prawdziwe?

Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów…

XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć?


Michał Larek, Waldemar Ciszak - Mężczyzna w białych butach

Rok 1991. Na poznańskim blokowisku niepozornie wyglądający mężczyzna zaczepia idącego do szkoły nastolatka. Wymyśla pretekst, żeby dostać się do jego mieszkania. Chłopiec początkowo nie podejrzewa niebezpieczeństwa…

Mężczyzna w białych butach trzyma w napięciu mocniej niż jakikolwiek kryminał i wciąga bardziej niż najlepsze reportaże! To powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, które na początku lat 90. wstrząsnęły Polską. Wychodząc poza ramy gatunku, autorzy przedstawiają historię głośnych zbrodni seryjnego mordercy.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Kristin Harmel - Plan na życie

Znalezienie miłości po raz pierwszy jest darem. Kiedy młoda wdowa Kate Waithman znajduje ją po raz drugi, zdaje sobie sprawę, jak wielkie miała szczęście.
Kate, muzykoterapeutka z Nowego Jorku, właśnie zaręczyła się z przystojnym, odnoszącym sukcesy mężczyzną. Otwiera się przed nią szansa na wspaniałe życie. Na przeszkodzie jednak stają dziwne, niespokojne sny o pierwszym mężu, które nagle zaczynają ją nawiedzać. W tych snach mąż Kate żyje, nie zginął dwanaście lat temu, a w dodatku mają córkę Hannah. Obrazy i uczucia są tak żywe, że Kate zastanawia się, co mogą oznaczać. Czy Patrick próbuje jej coś przekazać? A może po prostu ona boi się skorzystać z drugiej szansy na szczęście?

Powoli senny świat dostarcza Kate rozmaitych wskazówek. Gdy łączy je ze sobą, odkrywa nieoczekiwaną prawdę.

Kristin Harmel
jest autorką powieści dla kobiet i dla młodzieży, które zostały przetłumaczone na wiele języków. W Polsce nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się jej powieść Słodycz zapomnienia. Od 2000 roku pracuje jako dziennikarka dla magazynu „People”. Mieszka w Orlando na Florydzie.

Nowość wydawnictwa Albatros

Guillaume Musso - Ta chwila

Lisa marzy o tym, by zostać aktorką. Żeby opłacić zajęcia w szkole teatralnej, pracuje w barze na Manhattanie. Pewnego wieczoru poznaje Arthura Costello, młodego lekarza-ratownika. Od razu coś między nimi iskrzy. Żeby go oczarować, Lisa jest gotowa na wszystko. W mieście-labiryncie, które nie daje ani chwili wytchnienia, Lisa jest w stanie podjąć każde ryzyko. Ale Arthur nie jest taki, jak inni. Już wkrótce ujawni Lisie przerażającą prawdę, która sprawia, że nie może odwzajemnić jej uczucia: "To, co się ze mną dzieje jest niewyobrażalne, a jednak jest jak najbardziej realne... ".
W Nowym Jorku, mieście pełnym niespodzianek, Arthur i Lisa wspólnie będą unikać pułapek, które zastawia na nich nieubłagany przeciwnik, jakim jest czas.

Guillaume Musso - Pisarz francuski, absolwent ekonomii, z zawodu nauczyciel. Debiutował w 2001 r. thrillerem Skidamarink, doskonale przyjętym przez krytykę. Jego druga powieść – Potem... – zainspirowana wypadkiem samochodowym, z którego cudem uszedł z życiem, sprzedała się we Francji w nakładzie pół miliona egzemplarzy. W 2008 r. miał premierę film nakręcony na jej podstawie, z Johnem Malkovichem, Evangeline Lilly i Romainem Durasem w rolach głównych; w planach są trzy następne ekranizacje prozy Musso. Pisarz robi światową karierę. Świadczą o tym ogromne sukcesy jego kolejnych powieści – Uratuj mnie, Będziesz tam?, Ponieważ cię kocham, Wrócę po ciebie, Kim byłbym bez ciebie?, Papierowa dziewczyna, Telefon od anioła, 7 lat później, Jutro i Central Park – 20 milionów sprzedanych egzemplarzy oraz przekłady na 36 języków.
Strona WWW: http://www.guillaumemusso.com/

Nowość wydawnictwa Mag

Miles Cameron - Okrutny miecz

Lojalność kosztuje.
Za to zdrada jest darmowa.
Kiedy cesarz zostaje wzięty na zakładnika, pojawia sie zapotrzebowanie na usługi Czerwonego Rycerza i jego kompanów - tyle że zewsząd otaczają ich wrogowie. Rewolta w całym kraju, stolica oblężona - ewentualne zwycięstwo nie przyjdzie łatwo. Ale Czerwony Rycerz ma plan...
Nie wiadomo tylko, czy uda mu się jednocześnie prowadzić walkę na wszystkich frontach: politycznym i magicznym, militarnym i romantycznym. Zwłaszcza że przecież zamierza wygrać WSZYSTKIE te bitwy.

Nowość wydawnictwa Czarna Owca

Tomasz Jastrun - Rzeka podziemna

Powieść jest wstrząsającym zapisem choroby duszy, gdzie szaleństwo przeplata się z trzeźwym widzeniem siebie i świata. Jest zapisem dramatu pędzącej coraz szybciej cywilizacji, a zarazem historią pogrążającego się w depresji człowieka, który nie wytrzymał tego tempa.
Bohater Rzeki podziemnej rozpada się psychicznie, tracąc powoli wszelkie punkty odniesienia. Minione czasy "drugiego obiegu", "Solidarności" i stanu wojennego, po których pozostał ból zwycięstwa i moralnej porażki, często powracają w jego pamięci.
Rzeka podziemna to świadectwo naszego czasu. I chociaż lustro, które ustawił Tomasz Jastrun jest niemal czarne, widać w nim zaskakująco wiele.

Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne - Andrzej Fiedoruk

I Ty możesz zostać Pędzącym Jeleniem!

Hubert Przybylski

Bo czasami jest tak, że ktoś pędzi. Jeden będzie pędził gdzieś lub po coś*, co jest rzeczą banalną, drugi po prostu będzie pędził. Tylko że owe "po prostu" wcale nie jest proste. Trzeba znać zasady, trzeba pamiętać o regułach, trzeba używać rozumu, a na koniec - trzeba wiedzieć, co się chce z uzyskanym w procesie pędzenia destylatem zrobić. Książka Andrzeja Fiedoruka ma nam to wszystko ułatwić. Teoretycznie. A jak to wygląda w praktyce?

Z ostatniej strony okładki możemy się dowiedzieć, że Autor jest socjologiem i historykiem, "którego pasją jest historia pokarmów i obyczajów żywieniowych". Efektem tej pasji jest cykl audycji radiowych oraz kilkadziesiąt książek, jedną z których jest "Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne", której drugie, poważnie poprawione i uzupełnione wydanie trzymam w ręku**.

Co znajdziemy w tym opracowaniu? Skróconą historię alkoholi, tak przez pryzmat poszczególnych jego gatunków, jak i z punktu widzenia ludzkości - to raz. Tematyka ta otwiera i zamyka książkę. Dwa, to podstawy pędzenia destylatów: czym to robić, z czego to robić (35 przepisów na zacier!) i, co najważniejsze, jak to robić, żeby nikomu nie stała się krzywda***. Kolejna część książki jest poświęcona trudnej sztuce zestawiania i przechowywania wódek, nalewek, likierów i kremów, której uzupełnieniem jest równe trzysta przepisów współczesnych i ponad osiemdziesiąt historycznych. Trzy, najkrótsza chyba część książki, to omówienie problematyki tworzenia win i miodów. I wreszcie cztery - znajdziemy tu garść porad i przepisów mistrza w dziedzinie nalewek, Hieronima Błażejaka.

Fiedoruk w Subiektywnie

Bo czasami jest tak, że ktoś pędzi. Jeden będzie pędził gdzieś lub po coś*, co jest rzeczą banalną, drugi po prostu będzie pędził. Tylko że owe "po prostu" wcale nie jest proste. Trzeba znać zasady, trzeba pamiętać o regułach, trzeba używać rozumu, a na koniec - trzeba wiedzieć, co się chce z uzyskanym w procesie pędzenia destylatem zrobić. Książka Andrzeja Fiedoruka ma nam to wszystko ułatwić. Teoretycznie. A jak to wygląda w praktyce?

Wdzięczny temat. Hubert z pewnością wie, co powinno nas zainteresować. Dzisiaj w Subiektywnie Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne.

Informacja wydawnictwa Mag

Akcja promocyjna w sklepie Maga

Przypominamy, że już tylko do 5 sierpnia trwa w sklepie MAGA atrakcyjna akcja promocyjna na sprzedać książek wydawnictwa MAG.
Wszystkie książki, także ebooki, można kupić o 40% taniej.

Jeśli ktoś zechce zakupić 2 lub więcej książek – powinien wpisać kod UR2907 nad podsumowaniem koszyka, a ich koszt obniży się o dodatkowe 10% liczone od cen promocyjnych (nieprzekreślonych).

https://www.mag-sklep.pl/

Nowość wydawnictwa Fox Games

TORNADO ELLIE - Gra planszowa

Gdy w Mlecznej Górze nadchodzi sezon na tornada

Wiek graczy: 7+
Liczba graczy: 2-4 graczy
Format: 26 x 26 x 6 [cm]


Zabawna gra zręcznościowa, której akcja dzieje się na farmie przez którą przechodzi ogromne tornado. Gracze muszą ratować swój dobytek przed szalejącym żywiołem, dokładając na przemian karty oraz drewniane elementy gospodarstwa do chybotliwej, obracanej przez graczy wieży tornada.

Gracze nie tylko muszą myśleć jakie karty zagrać, ale również zręczność i precyzję. Przestrzenna obrotowa plansza 3D Proste zasady i wyjątkowe emocje! Gra rozwija zręczność i precyzję Atrakcyjne ilustracje

W Samo Południe. Odsłona CCXLVI - ogłoszenie wyników

Środa, zatem do dzieła.
Rozdamy dzisiaj trzy egzemplarze książki Władca północy Sharon Kay Penman, uzyskane dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

Liczyliśmy na to, zadając pytania, iż odpowiedzi będą miały następującą treść:

1. Letnie cykliczne wydarzenie czytelnicze polegające na spotkaniach z książką w plenerze. W tym roku "Lato z książką" zawitało do czterech rodzimych kurortów: Łeby, Szczyrku, Ustronia i Mikołajek.
2. Np. "Małe Duże" Johna Crowleya, "Idź i czekaj mrozów" Marty Krajewskiej, "Gdy śmiertelnicy śpią" Kurta Vonneguta. Pełną listę można znaleźć w dziale Subiektywnie oraz w lipcowym numerze "Szortalu Na Wynos".
3. Brutalne mordertwo. Podcięcia gardła oraz okaleczenie zwłok.

Zwycięzcami konkursu zostają
Kamil Olejnik
Dagmara Janik
Anna Pawęzka

Adresy prosimy przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Stanisław Lem - Katar

Na pierwszy rzut oka Katar jest klasyczną powieścią detektywistyczną. Czytelnik wraz z głównym bohaterem – amerykańskim kosmonautą na przedwczesnej emeryturze –  próbuje rozwiązać serię tajemniczych zgonów, które przydarzają się klientom neapolitańskich zakładów kąpielowych.Jednak jak można rozwikłać tajemnicę, kiedy do puli podejrzanych trafiają prawa natury? Albo gdy jednym z podejrzanych jest teoria chaosu? Detektyw wplątuje się w szereg niezwykłych przygód, ale na koniec okazuje się, że najważniejsza z nich to przygoda poznającego umysłu, który musi wytyczyć sobie drogę w chaosie tysięcy zdarzeń dzisiejszego świata.


Stanisła Lem - Śledztwo

Śledztwo to z pozoru klasyczny kryminał utrzymany w tradycyjnym, angielskim stylu. Jednak im dalej w tekst, tym przed czytelnikiem otwiera się coraz więcej nowych gatunków, a rozwiązanie intrygi zdaje się oddalać. Z początku rzeczowe śledztwo, poszukiwanie winnych i motywów zbrodni przeradza się w surrealistyczne i metafizyczne rozważania. Nowoczesna wizja świata-chaosu zaprasza czytelnika do labiryntu, w którym napotyka on kolejnych przeciwników.
 
Śledztwo to popis kunsztu i wyobraźni Stanisława Lema, lektura zaskakująca, frapująca i całkowicie niekonwencjonalna

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Isabelle Laflèche - Kocham Rzym

A weekend w Rzymie miał być taki romantyczny… Catherine Lambert, bohaterka bestsellerów Kocham Nowy Jork i Kocham Paryż, powraca w wielkim stylu w nowej, ekscytującej powieści Isabelle Lafléche.

Świat haute couture to nie tylko glamour i piękne ubrania. To także bezwzględny biznes. Intrygi, nieczyste zagrania, trzeba być czujnym. Jednak wybierając się na weekend do Rzymu, Catherine Lambert, przebojowa prawniczka z paryskiego domu mody, myśli tylko o romantycznym weekendzie z ukochanym. Tymczasem zamiast rozkoszować się winem, dobrym jedzeniem, słońcem i miłością, musi stawić czoła włoskiej mafii stojącej za podróbkami kreacji Diora, które Catherine przypadkiem  właśnie odkryła... To może skończyć się źle! Na szczęście nasza bohaterka ma wiele szczęścia i... przystojnego anioła stróża w postaci pewnego młodego architekta!


Jürgen Thorwald - Kruchy dom duszy

Klasyka historii medycyny

Porywająca historia zuchwałych pionierów neurochirurgii

Kruchy dom duszy to książka przedstawiająca powstanie i rozwój chirurgii mózgu. Trzeba było prawdziwej rewolucji, zarówno technologicznej, jak i w sposobie myślenia samych lekarzy, aby neurochirurgia mogła stać się pełnoprawną gałęzią medycyny.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Wioletta Sawicka - Dzień cudu

Czasem trzeba prawie umrzeć, by zacząć żyć na nowo.

Pewnej nocy los na drodze Piotra stawia Hankę. Piotr ratuje jej życie i czuje się za nią odpowiedzialny. Hanka początkowo jest nieufna, lecz powoli otwiera się przed nim.
Skrajnie różni, a potrzebni sobie. Ona z bagażem trudnych doświadczeń i piętnem śmierci, on z porażającą niemocą twórczą. Zawierają układ. On jej pomoże wymyślić sposób, by mogła odejść na swoich warunkach, a w zamian zyska temat na książkę. Hanka sporządza listę marzeń, które chciałaby zrealizować przed śmiercią.
Każdy dzień z Piotrem to dla Hanki dzień cudu.

Wioletta Sawicka urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo od kilkunastu lat realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże. Zodiakalny Rak, który często zamyka się w skorupie. Przed zgiełkiem życia ucieka w ciszę warmińskich lasów i Bieszczadów. Pasjonatka literatury, wędrówek nieuczęszczanymi szlakami oraz rowerowych wypadów. Mężatka, matka dwójki dzieci. Autorka powieści „Wyjdziesz za mnie, kotku?”, „Będzie dobrze, kotku” i „Jeśli się odnajdziemy, kotku”. Pracuje nad kolejną powieścią.


Joanna Barnard - Za wcześnie


Czy może być ktoś mniej wiarygodny niż nastoletnia dziewczyna?
(Nie)szczęśliwie zamężna Fiona Palmer przypadkowo spotyka dawnego nauczyciela i bez większego namysłu nawiązuje z nim romans. Wspomina, jak poznała enigmatycznego Henry’ego Morgana jako przedwcześnie dojrzała i samotna czternastolatka, przeplatając to z opisem ich dorosłego związku. Nastoletnie zadurzenie rozwinęło się w intensywną relację, ale Fiona zawsze miała nad nią kontrolę. Czy rzeczywiście?

Nowość w Rymowisku

Alicja Wlazło debiutuje dziś u nas w Rymowisku Kosząc życie.

Nowość wydawnictwa Albatros

Valentin Musso - Zimne popioły

Jest rok 1999. Po śmierci dziadka, Aurélien Cochet odkrywa, że w czasie wojny pracował on w Lebensborn, nazistowskiej fabryce nadludzi. Lebensborn określająca się jako placówka opiekuńczo-wychowawcza w rzeczywistości miała na celu gromadzenie dzieci o aryjskiej urodzie i przekazywanie ich do adopcji niemieckim rodzinom. Program działał w tajemnicy na terenie Rzeszy Niemieckiej i w krajach okupowanych. Tymczasem, w małej wiosce nad Marną, znalezione zostaje ciało osiemdziesięciolatki. Żandarmi szybko zjawiają się na miejscu zdarzenia i ustalają, że starsza pani była najprawdopodobniej niewygodnym świadkiem włamania, którego pozbyli się rabusie. Nie podejrzewają nawet, że choć od drugiej wojny światowej upłynęły już dekady, emerytka jest drugą już ofiarą eugeniki nazistowskiej. Narażając życie swoje i najbliższych Aurélien próbuje rozwiązać zagadkę jednego z najbardziej tajemniczych i przerażających programów Trzeciej Rzeszy, w którym w jakiś sposób brał udział także jego przodek.

Zapowiedź wydawnictwa Drageus

Evan Currie - Hayden War 4: Zew Walhalli (17 sierpnia 2016)

Wojna o Świat Haydena dobiega zaskakującego końca. Świeżo upieczona porucznik Sorilla Aida ma nowych sojuszników, nowy sprzęt i wsparcie, i oczywiście nowe zadanie. Jej misja może zagwarantować ludzkości szansę na zdobycie przewagi technologicznej w konflikcie z obcymi.
Sojusz jednak nie czeka, aż wojna wymknie się mu spod kontroli, i w odpowiedzi podejmuje błyskawiczną kontrakcję. Czy obcych naprawdę interesują ludzie i ludzkie światy, czy może jednak gra toczy się o coś więcej?
Zew Walhalli rozbrzmiewa w całej Galaktyce i ktoś będzie musiał na niego odpowiedzieć.

Evan Currie - Pochodzący z Kanady autor, który pisze od ponad dekady, tworząc zarówno fan fiction, jak i własne opowieści. Zaczynał od wydanego swoim nakładem technothrillera „Thermals”. Jest twórcą bestsellerowego cyklu Odyssey One, a także Warrior’s Wings oraz wielu innych książek. Najnowsza powieść Evana to osadzona w kosmicznym imperium historia „Heirs of Empire”. Chociaż jego wykształcenie związane jest z komputerami i choć od ponad dekady pracuje stale w lokalnym zakładzie przetwór­stwa, pisanie zawsze było jego prawdziwą pasją. Najlepiej sam to opisuje: „Właśnie tym zajmuję się dla przyjemności i relaksu. Nie potrafię sobie wyobrazić lepszego zajęcia niż tworzenie opowieści”.
http://evancurrie.ca

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Marcin Przybyłek - Orzeł Biały (16 sierpnia 2016)

Alternatywna historia Polski - ostatniej enklawy ludzkości

Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.

„[…] i tak tsunami nieśmiertelności ogarnęło cały glob.

Cały?
No nie, nie cały. Było wciąż kilka wysp, gdzie rządy nie mogły się dogadać z narodem, zbyt wiele bowiem miały do stracenia. Tak się działo w Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii i Korei Północnej, niejasna sytuacja była w RPA oraz Chinach, a już zupełny burdel panował w Polsce, bo w niej lewica kłóciła się z prawicą, lewacy z narodowcami, lesbijki z moherami, a geje ze skinami.
Polacy jednak, jak wiemy, całkowicie dają dupy w czasach pokoju, jeśli natomiast chodzi o wojnę, nie mają sobie równych”.
Orzeł Biały to, podobnie jak Szczury Wrocławia Roberta Szmidta, eksperyment literacki. Autor ogłosił, że pracuje nad powieścią i że jeśli ktoś chce w niej wystąpić, powinien ciekawie się zaprezentować. Zgłosiło się blisko sto pięćdziesiąt osób, prześcigając się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Nie pogardzili tą przygodą także znani pisarze - Robert Szmidt, Witold Jabłoński, Magdalena Kozak, Michał Cholewa, Arkady Saulski czy Simon Zack. Internauci garnęli się do każdej roli, przede wszystkim jednak do postaci negatywnych i marnie kończących… O tempora, o mores

Drabble

Najprzedniejszą ofiarę składa nam dziś Dagmara Adwentowska.

Zapowiedź wydawnictwa Egmont

Kajko i Kokosz. Obłęd Hegemona (14 września 2016)


Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę (1934-2008) przygody dwóch słowiańskich wojów od dziesięcioleci są jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych w Polsce.
Wydawnictwo Egmont kilka lat temu przygotowało pełną kolorową edycję oryginalnego cyklu, składającą się z 20 tomów.
Kontynuacji kultowej serii podjęli się znani polscy scenarzyści i rysownicy: Piotr Bednarczyk, Krzysztof Janicz, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Norbert Rybarczyk i Tomasz Samojlik.
Wszyscy oni z szacunkiem podeszli do ducha oryginału, a zarazem każdy z nich stworzył opowieść we własnym niepowtarzalnym stylu, dzięki czemu powstał niezwykle ciekawy zbiór historii z Mirmiłowa. W komiksie Obłęd Hegemona powracają starzy bohaterowie – rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze z Hegemonem na czele, niesforny smok Miluś, a także sami tytułowi bohaterowie, lecz w dziecięcej postaci.
Tego wydarzenia komiksowego miłośnicy Kajka i Kokosza nie mogą przegapić! W "Nowych przygodach" znajdą wszystko to, za co kochali oryginalną serię – czary, bijatyki i humor. A także wiele nowych pomysłów, zarówno rozwijających stare wątki, jak i poszerzających świat znany z niezapomnianych opowieści Janusza Christy.
Wszystkich fanów twórczości Janusza Christy i polskich komiksów serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorami i wydawcą poświęcone nowym przygodom Kajka i Kokosza, które odbędzie się 1.X.2016 w Łodzi podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Zapowiedź wydawnictwa Noir sur Blanc

Hubert Klimko-Dobrzaniecki - Zostawić Islandię (8 września 2016)

Islandia - odległa wyspa na północy Europy, kraina lodu, gigantów i wulkanów - urzekająca i budząca fascynację, chociaż mało znana. Rozległe bezleśne obszary, pola lawy, niezwykłe skalne formacje, gejzery i wiele osobliwości przyrodniczych - wszystko to stanowi o wyjątkowości tej wyspy.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki był nią zafascynowany od wczesnej młodości, a właściwie już od dzieciństwa. W pościgu za tym zauroczeniem, dotarł na Islandię bynajmniej nie jako turysta. Spędził tam wiele lat, studiował, imał się różnych zajęć (pracując m.in. w domu spokojnej starości), zawierał liczne znajomości i przyjaźnie.

Dzięki temu Czytelnik może spojrzeć na Islandię niejako od wewnątrz, odkrywając to, co dla wielu turystów i przygodnych obserwatorów pozostaje ukryte. Poznać nie tylko jej unikalną przyrodę i krajobrazy, ale także życie codzienne Islandczyków, ich charaktery, specyficzne, często zaskakujące obyczaje.

Opowieść autora wzbogacają liczne fotografie przedstawiające ten niezwykły kraj.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Siri Pettersen - Zgnilizna (16 sierpnia 2016)

Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata. Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś.
Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest.
Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta.

W przygotowaniu trzeci tom cyklu „Krucze pierścienie” – Evna.

SIRI PETTERSEN
(ur. 1971), norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka. Pochodzi z Finnsnes, mieszkała też w Trondheim i Oslo, ale w końcu przeprowadziła się do Søgne. Bardzo często można ją spotkać w kawiarni w Kristiansand. W 2002 roku jej komiks Anti-klimaks wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet. W 2013 roku opublikowała powieść Dziecko Odyna – pierwszy tom z cyklu „Krucze pierścienie” – która została uhonorowana norweskimi nagrodami FABELPRISEN i SPROING dla debiutujących autorów. Jej koledzy po piórze twierdzą, że Siri ma niezwykły dar: zdolność sprawiania, by kreatywne dusze czuły się genialne.

WWW.RAVNERINGENE.NO
WWW.SIRI.NET


UWAGA!
Autorka w terminie 17-21 sierpnia będzie gościć w Polsce:

- 17 sierpnia – WARSZAWA
- 18-21 sierpnia – POLCON WROCŁAW

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Anna Klejzerowicz - Zaginione miasto (23 sierpnia 2016)

Emil Żądło powraca! A wraz z nim tajemnica pewnego zaginionego w dżungli amazońskiej prastarego miasta oraz ludzi od lat nadaremnie go poszukujących. Cóż może mieć ono wspólnego z Gdańskiem czasów II wojny światowej oraz z Gdańskiem współczesnym? Dlaczego znów giną ludzie, którzy dali się porwać zagadce? Przekonajcie się wraz z dziennikarzem śledczym Emilem Żądło oraz jego przyjaciółką, muzealniczką Martą Zabłocką. Będą Wam towarzyszyć żądza i obsesja, niebezpieczeństwo i śmierć. Ale także pasja i wielkie emocje.

Anna Klejzarowicz
jest polską pisarką, publicystką oraz fotografem. Pochodzi z Gdańska i tu mieszka. Z wykształcenia jest pedagogiem ze specjalnością w resocjalizacji. Prywatnie - miłośniczką gór, kotów, literatury oraz drzeworytu japońskiego i sztuki w ogóle. Jako autorka, znana jako twórczyni powieści kryminalnych, obyczajowych, a także opowiadań pisanych w antologiach. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Atelier w Sopocie. Pisze również artykuły poświęcone historii sztuki.

Króciak

Dziś Jakub Łukaczyński w swoim szortalowym debiucie proponuje nam Zbliżenie sił.

Nowości wydawnictwa Rebis

Keith Lowe - Dziki kontynent

Druga wojna światowa wcale nie skończyła się w maju 1945 roku – to, co działo się potem, niewiele miało wspólnego z pokojem. Zrujnowane miasta i wioski, brak instytucji prawa, zabójczy głód i nędza, odkrywanie wojennych koszmarów (wyzwalanie obozów), ustalanie nowych granic (brutalne przesiedlenia i wypędzenia) i porządków (prawica kontra komuniści) – wszystko to wyzwalało w ludziach i tak zdeprawowanych przez wojnę najgorsze instynkty. Europą wstrząsały kolejne fale przemocy: bezlitosny odwet na pokonanych wrogach, zemsta na kolaborantach, krwawe czystki etniczne i pogromy, wojny domowe. Taka była rzeczywistość Europejczyków, w której musieli budować nowe życie.

Dziki kontynent, obficie czerpiąc z dokumentów źródłowych, dostępnych danych statystycznych i literatury przedmiotu, a przede wszystkim z relacji i wspomnień świadków, maluje sugestywny i wiarygodny obraz okresu pomiędzy zakończeniem drugiej wojny światowej a początkiem zimnej wojny.

Keith Lowe
jest historykiem i pisarzem, autorem powieści Tunnel Vision i New Free Chocolate Sex oraz książki historycznej o drugiej wojnie światowej Inferno. Za Dziki kontynent otrzymał nagrodę PEN Hessell-Tiltman Prize.


Chogyam Trungpa - Urodzony w Tybecie

Nowości wydawnictwa Rebis

Marcus Sakey - Ogniem pisana

Przez trzydzieści lat ludzkość starała się jakoś współistnieć z obdarzonymi ? jednym procentem populacji ludzi o niezwykłych zdolnościach. Przez trzydzieści lat próbowała zapobiec wyniszczającej wojnie domowej. Bez powodzenia.
Biały Dom to dymiące zgliszcza. Madison Square Garden jest obozem dla internowanych. W stanie Wyoming tysiące bojowników zbrojnej milicji maszerują ku ostatecznej, apokaliptycznej bitwie.
Nick Cooper spędził życie na walce o życie własnych dzieci i przetrwanie kraju. Teraz, gdy świat jest tak bliski katastrofy, musi zaryzykować utratę wszystkiego, co kocha, by stawić czoło arcywrogowi: genialnemu terroryście, który tak głęboko wierzy w swoje ideały, że jest gotów poświęcić dla nich nawet przyszłość rodzaju ludzkiego.

Marcus Sakey urodził się w Michigan. Przez dziesięć lat pracował w branży reklamowej. Jest autorem nagradzanych powieści i zbiorów opowiadań, z których polscy czytelnicy znają książki: Na ostrzu, Dobrzy ludzie i Na krańcach miasta. Powieści Marcusa Sakeya były nominowane do ponad piętnastu nagród, w tym The Edgar i –  dwukrotnie – do ITW Thriller Award. Jego książka Dobrzy ludzie stała się podstawą do nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego, w którym wystąpili James Franco i Kate Hudson. Rozważa się ekranizację trzech innych jego powieści, w tym Niebezpiecznego daru. Sakey był też gospodarzem i scenarzystą popularnego programu telewizyjnego Hidden City na Travel Chanel, w którym rutynowo traktowany był gazem pieprzowym i atakowany przez psy. Mieszka w Chicago z żoną i córką.


Mavis Cheek - Życie seksualne mojej ciotki

Nowość wydawnictwa Rebis

Philip K. Dick - Przez ciemne zwierciadło

Narkotyki w przyszłości w na poły autobiograficznej powieści mistrza science fiction
„Nie jestem postacią występującą w tej powieści. Jestem samą tą powieścią. W tych czasach było nią całe nasze społeczeństwo”.

Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku – w Polsce wspominane jako szara i raczej ponura «mała stabilizacja» epoki Gomułki – w Stanach Zjednoczonych były czasem wielkiej społecznej rewolucji. Młodzi ludzie powszechnie odrzucali dotychczasowy, mieszczański model kultury. Ideologowie ruchu hipisowskiego nawoływali do poszerzania świadomości, poszukiwania nowych wymiarów rzeczywistości. Także za pomocą narkotyków. Mekką amerykańskich hipisów stała się Kalifornia. Ściągali tam z całego kraju, przyciągani słońcem i obyczajowym luzem. To za ich sprawą narkomania, przedtem dość ekskluzywny nałóg, przekształciła się w powszechną modę. Przez ciemne zwierciadło to swoista kronika tej radośnie niezobowiązującej epoki. A właściwie opowieść o jej końcu.
- z przedmowy Jacka Inglota

W 2006 roku Richard Linklater zekranizował Przez ciemne zwierciadło z Keanu Reevesem, Winoną Ryder i Robertem Downeyem jr. w rolach głównych.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Izabella Frączyk - Szczęście w nieszczęściu

Klara miała wszystko, a przynajmniej tak jej się wydawało – do chwili kiedy cały jej dotychczasowy świat się zawalił. Dziewczyna zdecydowała się jednak zbudować wszystko od nowa. Mimo niepowodzeń w uczuciach i finansach, przy wsparciu przyjaciół, postanowiła stanąć na własnych nogach i wziąć sprawy we własne ręce.
Tylko co począć, gdy życie niespodziewanie staje się czystą kartą do zapisania? Może by tak wyjechać na kilka dni z przyjaciółką i złapać oddech na łonie natury? Poszukać sobie nowego mieszkania? Czy może najpierw rozprawić się z kłamliwym kochankiem? Czas złapać byka za rogi, tylko od czego by tu zacząć…

O nie, nie mam najmniejszego zamiaru zdradzać, co się dzieje u Klary. Musicie koniecznie przeczytać tę absolutnie zwariowaną historię. Świetne dialogi i ogromne poczucie humoru to główne cechy książek Izabelli Frączyk. Dlatego też polecam gorąco „Szczęście w nieszczęściu”.
Lucyna Olejniczak

Moi mili, z radością po raz drugi oddaję w Wasze ręce historię szalonej Klary. Po niegdyś ciepłym przyjęciu mojego debiutu „Pokręcone losy Klary” oraz całkowitym  wyczerpaniu nakładu, wraz z Wydawnictwem Prószyński i S-ka postanowiliśmy tchnąć w tę powieść nowe życie i ponownie, w nowej jakości edytorskiej, opowiedzieć Wam jeszcze raz przygody zwariowanych przyjaciółek. Zapraszam do lektury.

Izabella Frączyk

Izabella Frączyk
(ur. 1970) – absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Pisaniem zajęła się w 2009 roku. Do tej pory wydała siedem książek: „Pokręcone losy Klary” (2010), „Kobiety z odzysku” (2011), „Dziś jak kiedyś” (2013), „Koniec świata” (2014), „Jak u siebie” (2014), „Siostra mojej siostry” (2015) i „Do trzech razy sztuka” (2016) – wszystkie ciepło przyjęte przez czytelniczki.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Ewa Budrewicz - Olgierd Budrewicz. Dżentelmen w podróży

Oto książka o Olgierdzie Budrewiczu – harcerzu, sportowcu, żołnierzu AK, powstańcu warszawskim. Dziennikarzu, reportażyście, fotografie, filmowcu, pisarzu, varsavianiście i niedoszłym prawniku. Wreszcie o podróżniku, który – jak głosi tytuł jednej z jego książek – był wszędzie. A także o autorze ogromnej liczby reportaży, książek podróżniczych oraz programów radiowych i telewizyjnych.

Michał Ogórek napisał we wspomnieniu o Olgierdzie Budrewiczu, że przez wiele lat był przekonany, iż ktoś taki nie istnieje, a jego nazwisko musi być zbiorowym pseudonimem, bowiem niemożliwe, aby jeden człowiek był w tylu miejscach na całym świecie.
Olgierd Budrewicz pokazywał Polakom Świat, który był wtedy dostępny dla nielicznych – patrzyliśmy na ten świat jego oczami, czytając reportaże z odległych stron globu.
Teraz my chcemy pokazać postać Olgierda Budrewicza widzianą oczami przyjaciół, znajomych i ludzi nim zafascynowanych. Oczami kolegów z piłkarskiego boiska, z AK-owskiej podchorążówki, z Powstania, z kręgów dziennikarskich, a także ludzi, o których pisał. Wyłania się z ich wspomnień postać człowieka szczęśliwego, twórczego, przyjaznego i niebanalnego.

„Podróże Budrewicza były dla mnie jak wojaże dżentelmena z ksiązki W 80 dni dookoła świata Juliusza Verne’a – wspomina Maciej Kuczyński, architekt, speleolog, polarnik, pisarz, wieloletni prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club. – Żadne tam trekkingi, plecaki, biwaki, turystyczne kuchenki. To były podróże cywilizowane, z całym możliwym komfortem, a nie służące „sprawdzaniu siebie” czy „przemaganiu własnych słabości”. Tyle tylko, że Olgierd zamienił balon, parowce i parowozy Phileasa Fogga na klimatyzowane boeingi”.

Nowość wydawnictwa Egmont

Star Wars Komiks nr 4/2016

Nowe wcielenie magazynu dla miłośników komiksu i fanów Star Wars. Co dwa miesiące gruby magazyn z najnowszymi komiksami Star Wars, wydawanymi od 2015 roku przez wydawnictwo Marvel Comics. W każdym numerze prezentowana jest zamknięta opowieść komiksowa (odpowiadająca zawartości pełnego albumu). W czwartym tegorocznym numerze dwumiesięcznika znalazła się historia z nad wyraz udanej serii, zatytułowanej Darth Vader. Mroczny Lord Sithów popadł w niełaskę u Imperatora po zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci i wciąż musi odbudowywać swoją pozycję, rywalizując z nowymi ulubieńcami sithańskiego mistrza. Vader nie przebiera w środkach, a dążenie do dalszej kariery nie zawsze zgodne z interesem Imperium musi godzić z poszukiwaniem swojego syna, młodego Luke'a Skywalkera...

Nowości wydawnictwa Replika

Terry Brooks - Kroniki Shannary. Kamienie elfów Shannary

Bestsellerowa powieść fantasy z przeniesionego na ekrany cyklu „Kroniki Shannary”
Gdy starożytne drzewo Ellcrys zaczyna umierać, siły zła znajdują sposób, by powrócić na ziemię…
Magiczne drzewo Ellcrys przez lata chroniło Cztery Krainy przed powrotem demonów. Teraz drzewo umiera, a utrzymywana przez nie Ściana Zakazu słabnie, przepuszczając demony do świata ludzi, elfów, trolli i gnomów.
Księżniczka Amberle, półelf Wil Ohmsford oraz waleczna Eretria wyruszają w niebezpieczną misję, mającą doprowadzić do odrodzenia drzewa. Nad bohaterami czuwa legendarny druid, Allanon, lecz każdy krok wybrańców śledzi najgroźniejszy z demonów, bezlitosny Dagda Mor.


Magdalena Kubasiewicz - Sonata dla motyla

Anna czy Julia?
Którą z nich główna bohaterka czuje się bardziej?
Kiedy po dłuższym czasie nieobecności przybywa do Bluszczowego Dworku, domu, w którym się wychowała, chce być Anną. Tą, którą stała się w Warszawie − niezależną, przebojową, z charakterem, radosną. Uważa, że Julia, jak w przeszłości nazywała ją rodzina zastępcza, była zakompleksiona, nieśmiała i niepewna siebie. Winą za to obarcza swoje przybrane rodzeństwo, zwłaszcza Kamila, któremu nigdy nie wyjaśniła, dlaczego pewnego dnia uciekła bez słowa z ich wspólnego domu. Gdy go znów spotyka, przestaje być pewna, czy pozbyła się „Julii” na zawsze. Kiedy do Bluszczowego Dworku przybywają wszyscy członkowie tej patchworkowej rodziny, zaniepokojeni stanem zdrowia ukochanej matki Elżbiety, wraz z nimi powracają liczne wspomnienia, zarówno te dobre, jak i złe, których Anna-Julia nie umie wyrzucić ze swej pamięci...

Zapowiedź wydawnictwa Czarna Owca

Christina Baker Kline, Christina Baker Kline - Sieroce pociągi (17 sierpnia 2016)

Sieroce pociągi to pasjonująca historia o przyjaźni, poszukiwaniu bliskości i swojego miejsca w świecie.

Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna – uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. Nie spodziewa się tego, co przyniesie jej los…

Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.

Wizyty Molly przywołują wspomnienia wielu tragicznych wydarzeń, porzucenia, wyobcowania. Pomimo różnicy wieku kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając że ich losy i charaktery nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Obydwie spędziły dzieciństwo samotnie, na wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, wychowywane przez obcych ludzi.  Obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi…

Zapowiedź wydawnictwa Insignis

Tanya Burr - Love, Tanya (28 września 2016)

Ta książka naprawdę wiele dla mnie znaczy. Chciałam w niej pokazać życiową drogę, jaką przebyłam, by nabrać pewności siebie i być szczęśliwa.
Love, Tanya napisałam, by podzielić się z Wami tym wszystkim, czego nauczyłam się, prowadząc kanał na YouTubie; w książce znajdziecie moje wskazówki na temat mody i urody, refleksje o miłości i przyjaźni, porady na temat blogowania oraz vlogowania i wiele, wiele więcej!
Jest tu też miejsce specjalnie dla Was – stwórzcie własne listy marzeń, planów, najważniejszych wspomnień i ulubionych rzeczy i porównajcie je z moimi. Dajcie się wciągnąć w kreatywną zabawę!
Będę szczęśliwa, jeśli okaże się, że moja książka służy Wam pomocą i radą, a może nawet czasami pocieszy i doda otuchy. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu!
Love, Tanya

TANYA BURR
– słynna brytyjska vlogerka, uwielbiana przez nastolatki na całym świecie za swoje lifestylowo-modowe filmiki na YouTube, za ciepły, wzbudzający sympatię styl i osobowość. Przyjaciółka Zoe Sugg (Zoelli), autorka dwóch książek, bestsellerowej Love, Tanya oraz nowości Tanya Bakes.

Zapowiedzi wydawnictwa Egmont

Jason Aaron i Simone Bianchi - Thanos powstaje (17 sierpnia 2016)

Thanos to jedna z najmroczniejszych i najgroźniejszych postaci w uniwersum Marvela. Pochodząca
z Tytana, księżyca Jowisza, istota ma na sumieniu dziesiątki planet i miliardy ofiar. Thanos zabija, by spełnić oczekiwania swej wiernej towarzyszki Śmierci.
Komiks opowiada o genezie bohatera i początkach jego wielkiej obsesji. Równocześnie ten samodzielny album może stanowić przygotowanie do lektury wielkiego crossoveru Nieskończoność (premiera – październik 2016).
Autorami tomu Thanos powstaje są Jason Aaron (Wolverine i X-Men, Thor Gromowładny) i Simone Bianchi (Wolverine, Astonishing X-Men).


Justin Gray, Jimmy Palmiotti oraz Luke Ross, Tony DeZuniga, Dylan Teague i inni - Jonah Hex, Mściciel, tom 2
(17 sierpnia 2016)


Drugi tom klasycznych przygód Jonaha Hexa – byłego żołnierza Konfederacji i najsłynniejszego komiksowego łowcy nagród.
Album zawiera kilka niepowiązanych fabularnie historii, w których ścigany przez upiory przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, zasypywany gradem kul Jonah Hex walczy z łowcami nagród, mściwymi zjawami, aligatorami i pokracznymi dziwolągami. W Mścicielu pojawia się też El Diablo, najbardziej niesamowity antybohater w historii westernu.
Tom powstał przy udziale najwybitniejszych artystów, w tym współtwórców Hexa Tony’ego DeZunigi, Davida Michaela Becka i Paula Gulacy’ego.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Anna Lange - Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu (17 sierpnia 2016)

Clovis LaFay ma kłopoty rodzinne. Nieżyjący już ojciec miał reputację czarnego maga, znacznie starszy przyrodni brat jest wrogo nastawiony, a dzieci tego ostatniego… No cóż, na pewne zaburzenia nie ma jeszcze nazw – jest rok 1873 – co nie znaczy, że nie istnieją te zjawiska.
John Dobson, dawny przyjaciel Clovisa i nadinspektor świeżo utworzonej jednostki wydziału detektywistycznego londyńskiej policji metropolitalnej również ma liczne problemy. Z pieniędzmi nie jest najlepiej, z prowincji przyjechała młodsza siostra, podwładni krzywo patrzą na zwierzchnictwo młodego eksporucznika artylerii, a najgorsze, że w Londynie drastycznie brakuje egzorcystów!
Alicja Dobson waha się: zamążpójście czy pielęgniarstwo? Sęk w tym, że konkurenci się nie tłoczą, a zajęcia z magii leczenia na kursie pielęgniarskim okazały się nie całkiem tym, na co miała nadzieję. Clovis LaFay chętnie służy pomocą w tym drugim problemie, a kto wie, może i w pierwszym? Chociaż czegoś się jakby boi…

Wiktoriański podwieczorek z przygodą i magią. Z nekromantą, sufrażystką i rodową klątwą do kompletu. Pyszne.

Aneta Jadowska

XIX wiek, Anglia, magia, cokolwiek sfatygowani dżentelmeni i szemrane interesy w niebezpiecznych dzielnicach miasta. Powieść Lange udanie przywołuje klimat wiktoriańskiej fantasy z sympatycznym przygodowym sznytem.
Michał Cetnarowski, „Nowa fantastyka”

Powieść, jej główna żeńska bohaterka oraz autorka mają przynajmniej jedną wspólną cechę: prawdziwą MOC. Pierwsza potrafi ukraść całą noc, druga udowodnić zadufanym w sobie magom, że warto kształcić kobiety w dziedzinie magii, a trzecia wykreować świat tak solidny i fascynujący, że po kilkudziesięciu stronach lektury przyćmiewa ten realny.
Sylwia Skorstad, Republika kobiet

Zaskakujące zderzenie pisarskiej elegancji Susanny Clarke z poczuciem humoru godnym Terry’ego Pratchetta. Brytyjskie w każdym calu, chociaż napisane z iście polską fantazją.

- Mateusz Uciński, Gazeta.pl

W Samo Południe. Odsłona CCXLVIII

Minął poniedziałek i pewnie pomyśleliście, że zapomnieliśmy o Waszych potrzebach. Nic bardziej mylnego! Wydawnictwo Rebis sprezentowało trzy egzemplarze niezwykłej książki. Jej autorem jest Marcin Sergiusz Przybyłek, tytuł jej zaś brzmi Orzeł Biały.
Prawda, że jest o co powalczyć?

Reguły konkursu wciąż takie same.

Co zaś do pytań, oto one:
1. Marcin Przybyłek otrzymał nominację do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla w obu kategoriach. Konkurs zostanie rozstrzygnięty na tegorocznym wrocławskim Polconie. Proszę podać tytuły nominowanych utworów. Co zaś do opowiadania, proszę również dołożyć tytuł książki, w jakiej można je przeczytać.
2. Wydawnictwo Rebis jest wydawcą wielotomowego cyklu pewnego zagranicznego autora. Autor ów gościł w połowie kwietnia na tegorocznym Pyrkonie. Moglibyście przypomnieć mi imię i nazwisko tego pisarza oraz nazwę wzmiankowanego cyklu?
3. Tradycyjnie literacko-historycznie: W jakich okolicznościach powstała historia najsłynniejszego potwora literatury grozy. Podpowiem, że pojawił się wówczas również wampir osiem dekad "starszy" od Drakuli. Zbyt słaby hint? Ok. Jeszcze jeden. W okolicznościach, o których mowa, niewiele miał do powiedzenia i raczej się nie popisał prawdopodobnie największy angielski poeta i dramaturg epoki romantyzmu. Laury należą się twórczyni potwora.


Powodzenia.

Nowość w Rymowisku

W Rymowisku rozkwitły dziś Maki Alicji Wlazło.

Nowości wydawnictwa Czarne

Kuba Szpilka, Piotr Mazik, Maciej Krupa - Nieobecne miasto

To nietypowy przewodnik. Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi raczej po ciemnych zaułkach, przestrzeniach zapomnianych i wyrzuconych z pamięci. Pokazuje trzy wymiary Zakopanego, które dotąd traktowano po macoszemu albo pomijano wstydliwym milczeniem. Bo Zakopane nie byłoby takie, jakie jest, bez ciężkiej pracy i wysiłku licznych przybyłych i osiadłych tu ceprów, bez wielu sanatoriów i zaludniających je tysięcy gruźlików, i wreszcie bez społeczności zakopiańskich Żydów, którzy podczas drugiej wojny światowej podzielili los pobratymców w całej Europie.

„Jesteśmy przekonani, że Zakopane można spotkać inaczej. W niespiesznej wędrówce, poświęcając więcej uwagi miejscom niby znanym i tym zgoła pospolitym, pamiętając przy tym, że nasza wiedza – osobliwie o przestrzeniach kulturowo istotnych – zawsze jest zmityzowana, co nie znaczy nieprawdziwa, jednostronna wszak i upraszczająca.

Miniprzewodnik, który tutaj przedstawiamy, to zachęta do tego rodzaju spacerów. Po przestrzeni i czasie. W materii miasta wypatrujemy ludzi i ich nieoczywistych historii, a zjawiska i procesy uobecniają się nam w architektonicznym zamęcie i urbanistycznym nieporządku. Nawet brak, nieobecność stają się ciekawe, gdy jesteśmy w stanie zwrócić na nie uwagę i myśleć o ich znaczeniu. Czy przydaje to Zakopanemu urody? Pewnie nie. Czyni je niemniej miejscem ciekawszym, mniej banalnym. Nasi nieoczywiści przewodnicy: ceprzy, gruźlicy i Żydzi, pozwalają nam ćwiczyć wyobraźnię, praktykować pamięć i, tropiąc ślady, uczyć się uważności”.


Katarzyna Środa - Las nie uprzedza

Nowość wydawnictwa Albatros

Dean Koontz - Miasto

Dean Koontz odsłania blaski i cienie wielkiego miasta.
Jonah Kirk dorastał w niezwykłej rodzinie – jego matka jest wybitną śpiewaczką, dziadek – światowej sławy pianistą. On sam jest muzycznym geniuszem, który właśnie zaczął odkrywać swoje umiejętności i przy okazji wpadł w niebezpieczne towarzystwo. Przysparzając sobie wrogów i, niespodziewanie, nowych przyjaciół.

Dean Koontz - jeden z najpopularniejszych współczesnych autorów amerykańskich, legitymujący się imponującą liczbą 450 milionów sprzedanych egzemplarzy książek. Karierę literacką rozpoczął w wieku 20 lat, startując w konkursie na opowiadanie zorganizowanym przez „Atlantic Monthly”. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel, jednocześnie sporo publikował, głównie science fiction i horrory. Należy do pisarzy niezwykle płodnych: jego dorobek to kilkadziesiąt powieści oraz liczne opowiadania wydane pod własnym nazwiskiem i paroma pseudonimami. Do najpopularniejszych powieści Koontza należą: Opiekunowie, Intensywność,Przepowiednia, Odd Thomas, Dobry zabójca,Prędkość, Mąż, Recenzja, Bez tchu, Co wie noc, Dom śmierci, Apokalipsa Odda. Wiele z nich zostało przeniesionych na ekran telewizyjny lub kinowy.

www.deankoontz.com
www.facebook.com/deankoontzofficial

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Mona Eltahawy - Bunt. O potrzebie rewolucji seksualnej na Bliskim Wschodzie

Dla Mony Eltahawy kontrowersje to chleb powszedni. Dziennikarka, od lat zaangażowana w walkę na rzecz autonomii, bezpieczeństwa i godności kobiet w społecznościach muzułmańskich, swoimi tekstami oraz działalnością budzi głosy zarówno żarliwego poparcia, jak i zajadłego sprzeciwu.
Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu w walkę o prawa kobiet jako bojowniczka i komentatorka, Mona Eltahawy wyjaśnia, dlaczego od 2010 roku, kiedy rozpoczęła się Arabska Wiosna, kobiety świata arabskiego muszą stać na barykadach dwóch rewolucji, walcząc ramię w ramię z mężczyznami przeciwko represyjnym reżimom, a równocześnie z całym systemem polityczno-ekonomicznym, który gnębi kobiety w Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Tunezji, Libii, Jemenie oraz innych państwach. Autorka odwiedziła każdy zakątek Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, aby spotkać się z kobietami i wysłuchać ich opowieści. Niniejsza książka stanowi apel o potępienie i o stanowczy sprzeciw wobec – jak pisze autorka – „toksycznej mieszanki kultury, religii i polityki”. „Bunt” jest żarliwym manifestem nadziei i wściekłości, w równej mierze pouczającym, co wichrzycielskim.

Mona Eltahawy jest  niezależną dziennikarką i komentatorką. Jej eseje o prawach kobiet w świecie islamu  pojawiały się w różnych publikacjach, w tym w „The Washington Post” i „The New York Times”. Gościnnie występowała w MSNBC, BBC, CNN, PBS, Al-Dżaziry, NPR, i wielu innych stacjach radiowych i telewizyjnych. Ceniona jest za ostre i krytyczne wypowiedzi.  Mieszka w Kairze i Nowym Jorku.


Diane Chamberlain - W cieniu

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Katarzyna Puzyńska - Motylek (audiobook CD)

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

W mroźny zimowy poranek na skraju wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i potem upozorował wypadek.
Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się ze sobą w żaden sposób powiązane. Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety. Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców tylko na pozór sielskiej miejscowości.

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) – z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoimi psami i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Pochodzi z Warszawy, ale w dzieciństwie wiele czasu spędzała w niewielkiej wsi pod Brodnicą, gdzie toczy się akcja jej powieści. Saga o policjantach z Lipowa łączy w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywana jest do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Sierżant

Pierwsza książka Miroslava Žambocha wydana w Polsce, kultowa powieść mistrza czeskiego heroic fantasy.

„... Mówią, że nadzieja umiera przedostatnia. Dłużej przeżywa tylko czarny humor...”. Sierżant Lancelot Gievitz - Kompania Zwiadowcza 17 Batalionu Sił Szybkiego Reagowania Królestwa. Sierżant Lancelot został karnie wcielony do batalionu zwiadu Jej Wysokości. Tu przeciętna długość życia jest krótsza niż okres służby. A gdy jego jednostka wylądowała na granicy z ziemią niczyją, życie sierżanta Lancelota zdaje się w przyśpieszonym tempie dobiegać końca.


Miroslav Žamboch - Na ostrzu noża

Pierwsza spośród trzech części przygód Koniasza, przebojem wdarła się na polski rynek książki przygodowej z miejsca zyskując ogromną rzeszę fanów.


Podczas swojej wędrówki nauczyłem się dbać sam o siebie i widać to po mnie na pierwszy rzut oka. Mam prawie dwa metry wzrostu, silną budowę, blizny gdzie tylko się da (zdziwilibyście się, gdzie), twarz upiększoną złamanym kilkakrotnie nosem. Jestem aż niezdrowo ciekawy i żeby zajrzeć w to czy inne miejsce, chętnie zaryzykuję parę następnych szram. I tak nie ma już czego na mnie popsuć. Koniasz jest jednym z lepszych najemników. Nic zatem dziwnego, że otrzymuje bardzo trudne i nietypowe zlecenie. Szybko przekonuje się, że to zadanie jest również niezwykle niebezpieczne. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy na jego drodze staje potężny przeciwnik gotowy zrobić wszystko, by nie dopuścić do realizacji przedsięwzięcia.

Krwawy Południk – Cormac McCarthy

Zło

Marcin Knyszyński

Krwawy Południk to jedna z powieści Cormaca McCarthy’ego, których akcja osadzona jest w XIX wieku w Ameryce Północnej. McCarthy pokazuje inny Dziki Zachód niż ten wykreowany przez filmy z pierwszej połowy XX wieku. Nie spotkamy tu Johna Wayne’a w świeżo wypranej i wyprasowanej koszuli, nie ma tu również Kirka Douglasa z błyszczącym uzębieniem i wypomadowanymi włosami. To nie jest także spaghetti-świat Sergio Leone, gdzie pomimo zupełnie innej estetyki niż z Rio Bravo, czujemy jednak w tle pastiszowe promieniowanie łagodzące efekt przekazu. Świat McCarthy’ego to bardziej antywestern Peckinpaha i Eastwooda, tylko że przedstawiony jeszcze bardziej dosadnie, z maksymalną rozdzielczością, wręcz bijącą swoim, pociągniętym do maksimum naturalizmem w czytelnika.

W 1849 roku pewien piętnastoletni chłopiec, zwany przez narratora po prostu „dzieciakiem”, po ucieczce z domu od swojego ojca, wdowca-pijaka, trafia do pewnego miasteczka w północno-wschodnim Texasie. Zdany tylko na siebie, torujący sobie drogę przemocą, jako jedynym wyuczonym sposobem na życie, poznaje demoniczną postać sędziego Holdena. Charyzmatyczny, budzący respekt nie tylko swoim dwumetrowym wzrostem, lecz również inteligencją i bezwzględnością mężczyzna, urasta w oczach dzieciaka do rangi jakiegoś nadczłowieka, istoty spoza znanych mu ludzkich schematów. Sędzia Holden okazuje się być członkiem bandy łowców skalpów, której przewodzi oszalały, opętany koniecznością siania terroru John Glanton. Dzieciak dołącza do grupy Glantona i wstępuje na ścieżkę bezprawia, ścieżkę takiej makabry, która istnieje tylko w nielicznych literackich światach. Takich jak świat wykreowany przez Cormaca McCarthy’ego.

McCarthy w Subiektywnie

Krwawy Południk to jedna z powieści Cormaca McCarthy’ego, których akcja osadzona jest w XIX wieku w Ameryce Północnej. McCarthy pokazuje inny Dziki Zachód niż ten wykreowany przez filmy z pierwszej połowy XX wieku. Nie spotkamy tu Johna Wayne’a w świeżo wypranej i wyprasowanej koszuli, nie ma tu również Kirka Douglasa z błyszczącym uzębieniem i wypomadowanymi włosami. To nie jest także spaghetti-świat Sergio Leone, gdzie pomimo zupełnie innej estetyki niż z Rio Bravo, czujemy jednak w tle pastiszowe promieniowanie łagodzące efekt przekazu. Świat McCarthy’ego to bardziej antywestern Peckinpaha i Eastwooda, tylko że przedstawiony jeszcze bardziej dosadnie, z maksymalną rozdzielczością, wręcz bijącą swoim, pociągniętym do maksimum naturalizmem w czytelnika.

Marcin pisze o książce mojego ulubionego pisarza, a przynajmniej jednego z trzech ulubionych. Jest to słowo o książce-zjawisku, Krwawym południku, jednego z wielu wspaniałych dzieł Cormaca McCarthy'ego.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - spotkanie autorskie (17 sierpnia 2016)

Wydawnictwo Fabryka Słów zaprasza na spotkanie z Michałem Gołkowskim z okazji premiery książki "Moskal".

17 sierpnia o godz. 18:00
Restauracja TROJKA
PKiN, 30 piętro.
Odbędzie się ono w budynku, który trwa już ponad 60 lat niczym skała (niewzruszenie) pośród gwałtownych zawirowań dziejowych - w Pałacu Kultury i Nauki (dawniej im. Józefa Stalina).
Poczujecie klimat schyłku PRL-u. Poznacie historię Moskala. Spotkacie ciekawych ludzi ze świata kultury. A wszystko to nad talerzem najświeższego tatara w mieście, w oparach najlepszych trunków, przy muzyce, która zmieniała rzeczywistość.

Zapowiedź wydawnictwa Czarna Owca

Håkan Nesser - Żywi i umarli w Winsford (17 sierpnia 2016)

Mroczna opowieść o ucieczce od dawnego życia


W Winsford, niewielkiej miejscowości położonej pośród spowitych mgłą wrzosowisk południowej Anglii, pojawia się Maria, pięćdziesięciopięcioletnia Szwedka. Dzień po dniu poznaje urokliwą okolicę oraz jej mieszkańców, ale nie wyjawia im prawdy o sobie. Pobyt w Winsford to dla niej początek nowego rozdziału w życiu. Powrót do przeszłości jest jednak nieunikniony.
Maria wciąż wraca wspomnieniami do kolejnych trudnych momentów w swoim małżeństwie z Martinem, profesorem literaturoznawstwa. Ponadto odkrywa ponurą tajemnicę związaną ze znanym kolektywem pisarzy działającym przed laty w Maroku.

Co robił tam jej mąż? I co się z nim stało podczas ich ostatniej wspólnej podróży?

Håkan Nesser jest jednym z najpopularniejszych szwedzkich auto­rów kryminałów, wielokrotnie nagradzanym za swoje powieści. Dzięki 10-tomowej serii o komisarzu Van Veeterenie, która ukazała się w po­nad 25 krajach i sprzedała w nakładzie przekraczającym 10 milionów egzemplarzy, zdobył pozycję jednego z najbardziej znanych pisarzy na świecie. Jest także autorem znakomitego cyklu kryminalnego o in­spektorze Barbarottim: Całkiem inna historia, Człowiek bez psa, Drugie życie pana Roosa, Samotni, Rzeźniczka z Małej Birmy. Obecnie mieszka w Szwecji i Anglii

Zapowiedź wydawnictwa Albatros

Michael Connelly - Czarna skrzynka (17 sierpnia 2016)

19 powieść Michaela Connelly'ego z detektywem Harrym Boschem


Analiza balistyczna pocisku, będącego dowodem w świeżo popełnionej zbrodni, pozwala Harry’emu Boschowi powiązać ją z niewyjaśnionym morderstwem młodej fotoreporterki, relacjonującej zamieszki w Los Angeles dwadzieścia lat wcześniej. Detektyw początkowo zajmował się tą sprawą, później jednak przejął ją inny wydział i ostatecznie akta trafiły na półkę. Nowe dowody wskazują, że śmierć sprzed lat nie była przypadkowym aktem przemocy, lecz zaplanowaną zbrodnią, a co więcej – częścią większej intrygi. Harry rozpoczyna poszukiwania „czarnej skrzynki” – dowodu, który pomoże mu połączyć obie sprawy i złożyć do kupy wszystkie elementy układanki.

W Samo Południe. Odsłona CCXLVII - ogłoszenie wyników

Nie ma co zwlekać. My zadaliśmy pytania, Wy na nie odpowiedzieliście. Nagrody czekają. Wydawnictwo Papierowy Księżyc ufundowało cztery egzemplarze książki Annabel Pitcher pt. "Moja siostra mieszka na kominku".

Wystarczyło odpowiedzieć iż:

1. są to "Pierwszy grób po prawej", "Pragnienie wyzwolone", "Drugi grób po lewej", "Dotyk ciemności".
2. są to np. "Desert Heat", "Koliber Rubinowy", "Dziki bez i jaśmin" oraz wiele innych, które można pobrać wraz z numerem letnim.
3. jest to klasa szósta.

Dziękujemy za mnóstwo prawidłowych odpowiedzi.
Szczególne gratulacje niech przyjmą:
Renata Mieloszyk
Anna Jabłońska
Aleksander Grobelny
Krystian Kwiatek

Prosimy o adresy na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Nowość wydawnictwa Mag

Jim Butcher - Biała noc

Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Okazuje się, że w naszym „zwykłym” świecie wprost roi się od niezwykłych, magicznych istot, które najczęściej mają z ludźmi na pieńku. I tu na scenę wkracza Harry.
Zaniepokojona serią domniemanych samobójstw policja wzywa na pomoc Harry’ego, który na miejscu zbrodni natychmiast trafia w dziesiątkę i odkrywa magiczną skazę, której nie można z niczym pomylić. Znajduje również przeznaczoną dla niego wiadomość, która nie jest bynajmniej sympatyczna. „Zabójstwa” będą trwały, dopóki Harry nie zdoła powstrzymać swojego dręczyciela – tymczasem wszystkie poszlaki prowadzą do jego przyrodniego brata, co zupełnie nie ma sensu.
Tak się nieszczęśliwie składa, że w toku śledztwa Harry ściąga sobie na kark bandę wampirów żywotnie zainteresowanych wynikami dochodzenia. Wkrótce okazuje się, że wszyscy jego przeciwnicy mają przewagę liczebną i siłową, on zaś zostaje wystawiony na groźne pokusy. Jeśli zawiedzie, jego przyjaciele zginą.

Nowość wydawnictwa Albatros

Toni Hill - Kochankowie z Hiroszimy

Aby przetrwać w tym systemie, trzeba go przechytrzyć…

Maj 2011 rok. Barcelona, jak zawsze piękna i pełna życia, chociaż czasy są burzliwe. Jak w całej Hiszpanii, „oburzeni” okupują główne place miasta, występując w zbiorowym proteście przeciwko władzy.
Tymczasem w opuszczonym podmiejskim domu zostają znalezione zwłoki zamordowanych w brutalny sposób kobiety i mężczyzny. Bardziej nawet niż samym odkryciem ciał policjanci są wstrząśnięci otaczającą je scenerią. Ktoś zadał sobie niemało trudu, by zapewnić ofiarom niesamowitą oprawę.
Śledztwo zostaje powierzone inspektorowi Héctorowi Salgado. Identyfikacja zwłok nie nastręcza żadnych problemów – chodzi o dwoje młodych kochanków, którzy zniknęli przed siedmioma laty. Ale Salgado będzie musiał sięgnąć jeszcze dalej w przeszłość, by zrozumieć, co się stało.

Zaskakujące zakończenie akcji zapoczątkowanej w Lecie umarłych zabawek i kontynuowanej w Pięknych samobójcach. Ale cykl z inspektorem Salgado można zacząć nawet od ostatniej powieści. 

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Jacek Wietecki - Bogowie i bestie (16 sierpnia 2016)

Zbiór składa się z minipowieści Bogowie i bestie, opowiadania  Siostrzyczka i noweli Ślepa seria.

W piękną lipcową niedzielę pisarz Leszek Tyl budzi się w pustym mieszkaniu: jego najbliżsi zniknęli. Na całym świecie wyznawcy religii odlatują do swoich rajów. Trzynaście godzin. Tyle czasu zostało bohaterowi do północy, aby wyrwać zbuntowaną córkę z rąk satanistów – albo dołączyć do żony i syna w chrześcijańskim Niebie… (Bogowie i bestie)
Dlaczego rodzice milczą, kiedy pytasz ich o siostrę, której obraz prześladuje cię od lat? Co się z nią stało? A może ona nigdy nie istniała? (Siostrzyczka)
Kiedy w krótkim odstępie czasu na ogródkach działkowych ginie druga nastolatka, letnicy biorą sprawy w swoje ręce i podpalają dom zajmowany przez samotnego dziwaka o niejasnej przeszłości. Czy to wyrachowany morderca czy też pechowiec, który padł ofiarą wielu nieszczęśliwych przypadków? (Ślepa seria)

We wszystkich tych tekstach autor zastanawia się nad rolą przypadku w ludzkim życiu, pyta o siłę moralnych hamulców w świecie, który „wypadł z formy”, po tym jak obowiązujące w nim reguły okazują się raptem inne niż te dobrze znane i rozpoznane.

Jacek Wietecki - nauczyciel akademicki, konsultant literacki, tłumacz z języka angielskiego. Bogowie i bestie są jego debiutem literackim.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Wydawnictwo Powergraph - Polcon 2016

Na zbliżającym się Polconie pojawią się nasi autorzy Robert M. Wegner (który ma w tym roku dwie nominacje do nagrody Zajdla: za powieść "Pamięć wszystkich słów" i opowiadanie "Milczenie owcy"), Rafał Kosik, Ania Kańtoch oraz autorzy naszych polconowych prapremier: Radek Rak ("Puste niebo") oraz Wojtek Zembaty ("Głodne Słońce. Dymiące zwierciadło").Piątek
17.00 - panel „Człowiek - brzmi dumnie?” m.in. Rafał Kosik i Wojciech Zembaty
19.00 - panel „Polska fantasy XXI wieku - kryzys czy wyczerpanie?”m.in. Robert M. Wegner i Kasia Sienkiewicz-Kosik

Sobota
11.00 - spotkanie „Premiery Powergraphu”: Radek Rak, Wojciech Zembaty, Michał Cetnarowski, Kasia Sienkiewicz-Kosik, Rafał Kosik
11.00 - panel „Wyginam śmiało ciało”m.in. Robert M. Wegner
12.00 - panel „Polska fantastyka i jej recepcja za granicą”m.in. Kasia Sienkiewicz-Kosik
13.00 - spotkanie z Robertem M. Wegnerem i konkurs ze świata Meekhanu
14.00 - panel „Postacie kobiece w fantasy na przestrzeni ostatnich lat” m.in. Robert M. Wegner
15.00 - panel „Perspektywy rynku wydawniczego” m.in. Kasia Sienkiewicz-Kosik
16.00 - panel „Lecimy z prędkością światła”m.in. Rafał Kosik
17.00 - panel „Dystopie" m.in. Wojciech Zembaty

Niedziela
11.00 - panel „Upadek cywilizacji w fantastyce”m.in. Anna Kańtoch i Rafał Kosik
15.00 - panel „Elementy filozofii i religii w fantastyce”m.in. Radek Rak
16.00 - panel „Erotyka w fantastyce”m.in. Radek Rak
18.00 - prelekcja Radka Raka „Erotyka i fantastyka”

Drabble

Dzisiaj Witamy w..., a w zasadzie wita Maciej Zawadzki.

Króciak

Dziś Marcin Jamiołkowski w szorcie pt. My przekazuje nam kilka ważnych słów o nas samych.

Magazyn Internetowy Silmaris nr 2 - Sierpień 2016

Sierpniowy Magazyn Fantasy i Science Fiction "Silmaris" już dostępny!

W tym numerze opowiadania:
Czytający Atrament z Doi Saket — Thomas Olde Heuvelt (nominacja do Nagrody Hugo!)
Nici od słów gęste niewyśpiewanych — Justyna Lech
Głębia boi się próżni — Adam Dzik
To byliśmy my — Anna Szumacher
Wojownicy martwych bogów — Małgorzata Lisińska
Brzydki Monferrado — Franek Zarzecki

A ponadto dwa wywiady: z nowofundlandzkim pisarzem Michaelem Crummeyem oraz z lektorem Wojtkiem Masiakiem, recenzje książkowe i dwa skrajnie różne artykuły tematyczne, z których jeden zabierze Was do świata komiksów Neila Gaimana, a drugi do średniowiecznych zakonów kobiecych.
Już teraz, do darmowego pobrania na stronie http://www.silmaris.pl/ oraz na http://www.facebook.com/MagazynSilmaris

Nowości wydawnictwa Rebis

Marcin Przybyłek - Orzeł biały

Alternatywna historia Polski - ostatniej enklawy ludzkości

Jest rok 2057. Wskutek działań ubocznych N-Genu, leku hamującego starzenie się, ludzie przemieniają się w zielone, żądne krwi istoty przypominające orków. Zniszczona zostaje technologiczna infrastruktura globu, tkanka społeczna rozpada się i przeobraża. Ostatnią enklawą ludzkości jest Polska. Twierdza Polska. W niej dzielni woje doborowych oddziałów piechoty zmotoryzowanej, w tym batalionu „Orzeł Biały”, będą musieli stawić czoło nie tylko zalewowi Zielonoskórych, ale i swoim słabościom, w tym brakowi higieny, który szczególnie doskwiera sierżantowi… Ale nie uprzedzajmy faktów.

„[…] i tak tsunami nieśmiertelności ogarnęło cały glob.

Cały?
No nie, nie cały. Było wciąż kilka wysp, gdzie rządy nie mogły się dogadać z narodem, zbyt wiele bowiem miały do stracenia. Tak się działo w Katarze, Arabii Saudyjskiej, Sudanie, Syrii i Korei Północnej, niejasna sytuacja była w RPA oraz Chinach, a już zupełny burdel panował w Polsce, bo w niej lewica kłóciła się z prawicą, lewacy z narodowcami, lesbijki z moherami, a geje ze skinami.

Polacy jednak, jak wiemy, całkowicie dają dupy w czasach pokoju, jeśli natomiast chodzi o wojnę, nie mają sobie równych”.

Orzeł Biały to, podobnie jak Szczury Wrocławia Roberta Szmidta, eksperyment literacki. Autor ogłosił, że pracuje nad powieścią i że jeśli ktoś chce w niej wystąpić, powinien ciekawie się zaprezentować. Zgłosiło się blisko sto pięćdziesiąt osób, prześcigając się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Nie pogardzili tą przygodą także znani pisarze - Robert Szmidt, Witold Jabłoński, Magdalena Kozak, Michał Cholewa, Arkady Saulski czy Simon Zack. Internauci garnęli się do każdej roli, przede wszystkim jednak do postaci negatywnych i marnie kończących… O tempora, o mores

Nowości wydawnictwa Rebis

Siri Pettersen - Zgnilizna

Drugi tom cyklu "Krucze pierścienie" - oryginalnej sagi fantasy osadzonej na staronordyckim gruncie


SKANDYNAWSKA FALA OGARNIA FANTASTYKĘ
CYKL TEMN MA SZANSĘ STAĆ SIĘ DLA LITERATURY FANTASY TYM, CZYM DLA KRYMINAŁU STAŁY SIĘ KSIĄŻKI LARSSONA, NESBO I LÄCKBERG.

Wyobraź sobie, że zostałeś wygnany do nieznanego świata. Bez tożsamości. Bez rodziny. Bez pieniędzy. I powoli zaczynasz sobie uświadamiać, kim tak naprawdę jesteś.

Hirka utknęła w umierającym świecie, rozdarta pomiędzy łowcami ludzi, martwo urodzonymi oraz tęsknotą za swoim przyjacielem Rimem. W wielkomiejskiej rzeczywistości jest łatwym łupem, ale walka o przetrwanie blednie w obliczu tego, co ma nastąpić, gdy Hirka zdaje sobie sprawę, kim jest.

Zgnilizna to kontynuacja wychwalanego przez krytyków i czytelników Dziecka Odyna, powieść, której stronice zapełniają zachłanność, lęk przed śmiercią i zemsta.

Siri Pettersen
(ur. 1971), norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka.  W 2002 roku jej komiks Anti-klimaks wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet. W 2013 roku opublikowała powieść Dziecko Odyna – pierwszy tom z cyklu „Krucze pierścienie” – która została uhonorowana norweskimi nagrodami  Fabelprisen i SPROING dla debiutujących autorów.


Philip Parker - Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów

Krew wikingów płynie w żyłach milionów mieszkańców Europy i Ameryki, a opowieść o ich podbojach, wyprawach odkrywczych i dokonaniach nie przestaje inspirować ludzi na całym świecie.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Sarah Waters - Ktoś we mnie

Książka nominowana do Nagrody Bookera 2009.

Lata powojenne, Anglia. Czterdziestoletni doktor Faraday trafia do podupadłej posiadłości, będącej od paru stuleci własnością Ayresów, zubożałej rodziny ziemiańskiej. Dwór, dawniej piękny i okazały, popada w ruinę. Park i ogrody zarosły chwastami, a wskazówki zegara znieruchomiały na godzinie za dwadzieścia dziewiąta. Zdziwaczała pani Ayres, jej niezależna córka i ambitny, zagubiony syn, który nigdy nie doszedł do siebie po katastrofie samolotowej, bezskutecznie próbują iść z duchem czasu.
Mijają dni - i dom Ayresów staje się tłem mrocznych, niepokojących zdarzeń. Faraday nie wie, że los rodziny, której usiłuje przyjść z pomocą, nieodłącznie splecie się z jego własnym. Czy zdoła zapobiec tragedii?
Mistrzyni fabuły przygotowała dla nas kolejną niespodziankę. Jedno jest pewne: nie będziemy rozczarowani.

Sarah Waters (ur. 1966) – popularna i wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka, autorka znanych na całym świecie powieści historycznych z wątkiem homoerotycznym. Nakładem wydawnictwa Prószyński Media ukażą się wkrótce wznowienia wszystkich powieści Sarah Waters w nowej szacie graficznej.


Mary Higgins Clark - Melodia dalej brzmi

Nowa powieść autorki bestsellerów, nazywanej Królową Suspensu, o zaginionych miliardach, niesławnym finansiście i ludziach, którzy za wszelką cenę chcą poznać prawdę...

Testując Apokalipsę - Tom Kaczynski

Kaczynski

Aleksander Kusz

Znamienny tytuł. Na szczęście bez podtekstów politycznych, których to staramy się unikać na Szortalu. To nazwisko autora, którego komiks mam zamiar Wam właśnie omówić. Komiks jest krótki, liczy zaledwie 136 stron. A wiecie, że ja do krótkich komiksów zazwyczaj nie siadam. Jeśli chodzi o prozę lubię krótkie opowieści, jednak w komiksie preferuję te dłuższe, albo wydania zbiorcze. Tutaj jest inaczej, bo w tym wypadku więcej i tak nie mogło być. Jest bardzo dobrze wyważony. Bo to nie jest komiks typu: zabili go i uciekł, ale to prawdziwa powieść graficzna, a właściwie powinienem napisać moralitet graficzny.


Tom Kaczynski (w nocie copyrightowej mamy Tomasz, ale dalej już tylko Tom) napisał scenariusz i jest autorem rysunków. Znaczy się omnibus taki nam się objawił. Właściwie wszystko zrobił sam (no, komiks został przetłumaczony na język polski przez Grzegorza Ciecieląga, ale to wyjątek). Jak sobie przypomnę tę całą ekipę, którą musiałem wypisywać przy omówieniu Śmierci Gaimana, to widać dużą różnicę pomiędzy mocno promowanymi popem (no, nie oszukujmy się, Gaiman jest świetny, ale nawet ja - człowiek zaślepiony na jego punkcie, widzę, że to ogólnie maszynka do zarabiania pieniędzy), a komiksem awangardowym, niszowym. Tutaj twórca prawie wszystko robi sam i chyba dobrze, bo wie, co robi i za co odpowiada.

Testując apokalipsę to właściwie zaprzeczenie komiksów, które zwykle czytuję. Chociaż nie czytuję o tych z bielizną na wierzchu, jeszcze nie, ani tych o bohaterach w maskach i z dużą siłą też jeszcze nie. Testując apokalipsę to krótki komiks o następującej szacie graficznej -  miękka okładka, zwykły papier, karty klejone, kolory takie, jakby kot napłakał (nie wiem, ile kot płacze, nigdy nie miałem kota, dobrze wiecie, że psy są o wiele mądrzejsze, ale myślę, że pewnie mało albo wcale, skoro tak się mówi), normalnie zaprzeczenie Sandmana. Ale to jest bardzo dobry komiks, po prostu.

Kaczynski w Subiektywnie

Znamienny tytuł. Na szczęście bez podtekstów politycznych, których to staramy się unikać na Szortalu. To nazwisko autora, którego komiks mam zamiar Wam właśnie omówić. Komiks jest krótki, liczy zaledwie 136 stron. A wiecie, że ja do krótkich komiksów zazwyczaj nie siadam. Jeśli chodzi o prozę lubię krótkie opowieści, jednak w komiksie preferuję te dłuższe, albo wydania zbiorcze. Tutaj jest inaczej, bo w tym wypadku więcej i tak nie mogło być. Jest bardzo dobrze wyważony. Bo to nie jest komiks typu: zabili go i uciekł, ale to prawdziwa powieść graficzna, a właściwie powinienem napisać moralitet graficzny.

Faktycznie, niepokojący dobór tytułu komiksu do nazwiska autora. Alek ma jednak słuszność, w Testując Apokalipsę warto poszukać czegoś, co jest, bo podtekstów tam nikt nie znajdzie.

W Samo Południe. Odsłona CCXLIX

Serdecznie witamy wszystkich czytelników! Po długiej przerwie wracamy do konkursu W Samo Południe. Jako rekompensate za długie czekanie mamy dla was AŻ 4 egzemplarze książki Ziemia niczyja autorstwa Jana Waletowa. Nagrodę ufundowało wydawnictwo Fabryka Słów. Aby zdobyć te niezwykłą lekturę, wystarczy odpowiedzieć na 3 proste pytania!

Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Wymień 6 książek Miroslava Žambocha które znajdą się w nowych oprawach graficznych zapowiedzianych przez wydawnictwo Fabryka Słów?
2. Szortalowe : Podaj tytuły nowości wydawnictw, z którymi współpracuje Szortal (min 5)
3: Historyczne: Jaką książkę zdobyła jako pierwszą tytułowa Złodziejka książek z powieści Markusa Zusaka?
 

Zapowiedzi wydawnictwa Zysk i S-ka

Douglas Adams - Autostopem przez Galaktykę (5 września 2016)

W tej niezwykłej, pełnej fantazji i humoru książce opowiedziana została historia Arthura Denta i Forda Prefecta, którzy po zniszczeniu Ziemi udają się w galaktyczną podróż, posługując się przewodnikiem Autostopem przez Galaktykę.

Pewnego dnia młody Ziemianin Arthur dowiaduje się z zaskoczeniem, że jego najbliższy przyjaciel Ford jest kosmitą, a Ziemia niemal za chwilę zostanie zniszczona, gdyż znajduje się na trasie planowanej międzygalaktycznej autostrady. Jak mu przekazuje beznamiętnie przyjaciel, informacja o tych planach została już dośc dawno wywieszona w jakimś galaktycznym urzędzie na planecie Alfa Centauri, tyle że Ziemianie ich nie oprotestowali, co oznacza że wyrażają zgodę. Unicestwienie ojczystej planety oraz zagłada całego ludzkiego gatunku to dla Arthura dopiero początek niesamowitych przygód, albowiem tuż przed katastrofą Ford zabiera go statkiem kosmicznym w podróż po Galaktyce, w trakcie której zbiera materiały do nowej edycji kompendium wszelkiej znanej wiedzy, czyli przewodnika Autostopem przez Galaktykę. W trakcie tej niekończącej się podróży, odbywanej między innymi w towarzystwie neurotycznego robota Marvina, Arthur spróbuje rozwiązać największą zagadkę kosmosu oraz spróbuje pojąć sens życia.


Carl Sagan - Kosmos (29 sierpnia 2016)

Nowość w Rymowisku

Alicja Wlazło proponuje dziś Zamknąć świat.

Steampunk Jana Maszczyszyna

Drugi tom trylogii steampunkowej Jana Maszczyszyna

Równo rok temu nakładem wydawnictwa Solaris ukazała się powieść  najbardziej zakręconego steampunkowego autora piszącego po polsku i na dodatek mieszkającego w Australii - Jana Maszczyszyna pt "Światy Solarne". Okazało się, że autor nie potrafi na dobre uciec od wyimaginowanej rzeczywistości i powraca wraz z nią w najnowszym steampunku  pt. "Światy Alonbee".  

"Światy Alonbee" są drugą częścią trylogii. Trzecia, zamykająca  całość będzie miała premierę w listopadzie. I będzie nosiła tytuł "Hrabianka Asperia".

Do znanych z poprzedniej części bohaterów i kosmicznych ras dołączają nowe. - Czytamy w opisie najnowszej pozycji steampunkowej Maszczyszyna. Oto czeka nas druga odsłona porywającej steampunkowej przygody pośród rybopodobnych Alonbee, Houlotee i Ludzi. Główny bohater Sir Ashley Brownhole, jego córka Asperia wraz z niezłomnym i pomysłowym baronem Vanhalgerem prowadzą nas przez planetarne głusze Plutona, wzlatują ku jego satelicie Hamaii, by w pełnym napięcia splocie wydarzeń uratować podziemne cywilizacje Plutonarchów i dotrzeć w finale do zrujnowanego przez wojenną pożogę Marsa. To jednak tylko drobnostka. Jest więcej akcji, szersza perspektywa, bogatsze grono bohaterów i zróżnicowania środowisk planetarnych. Są gwiezdne okręty i bitwy bez precedensu. I, co więcej - będzie część trzecia, która w finałowym akordzie galaktycznej epopei zamknie całość tej steampunkowej trylogii.

Nowości wydawnictwa Egmont

Sierpniowe premiery Klubu Świata Komiksu

Większość sierpniowych premier komiksowych KŚK to klasyka i to najwyższej próby: zbiorcze wydanie mistrzowskiej opowieści SF Françoisa Bourgeona oraz niecierpliwie wyczekiwany przez fanów uniwersum Marvela album Thanos powstaje. Są też kolejne superbohaterskie fabuły, najnowszy numer "Star Wars Komiks" oraz 18 album z serii "Baśnie". Wisienką na komiksowym torcie jest w tym miesiącu śliwka, a dokładniej znakomity Kurczak ze śliwkami, dzieło autorki Persepolis.

Wszystkie albumy dostępne są w sprzedaży od 17 sierpnia, a dwumiesięcznik "Star Wars Komiks" od 9 sierpnia.

SIERPNIOWE PREMIERY:
Thanos powstaje, kolekcja "Marvel Now"
Cyann, wydanie zbiorcze, tom 1, seria "Mistrzowie Komiksu"
Kurczak ze śliwkami, seria "Mistrzowie Komiksu"
Batman. Ziemia Jeden, tom 2, kolekcja "DC Deluxe"
Mściciel, tom 2, seria "Jonah Hex"
Flash. Rebelia łotrów, tom 2, kolekcja "Nowe DC Comics"
Maluchy w Krainie Zabawek, tom 18, seria "Baśnie"

Nowości wydawnictwa Czarna Owca

Christina Baker Kline - Sieroce pociągi

Sieroce pociągi to pasjonująca historia o przyjaźni, poszukiwaniu bliskości i swojego miejsca w świecie.

Molly Ayer zostaje przyłapana na kradzieży książki z biblioteki. Staje przed wyborem: kilka miesięcy w poprawczaku lub praca społeczna – uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Dziewczyna wybiera drugą opcję i trafia do domu Vivian Daly. Nie spodziewa się tego, co przyniesie jej los…

Na początku XX wieku, tysiące samotnych dzieci wywożono „sierocymi pociągami” z głodującego Nowego Jorku na farmy Środkowego Zachodu USA. Vivian była jednym z nich. Kobieta próbowała wymazać z pamięci trudne lata, jednak kufry na strychu przechowały świadectwa jej przeszłości.

Wizyty Molly przywołują wspomnienia wielu tragicznych wydarzeń, porzucenia, wyobcowania. Pomimo różnicy wieku kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, odkrywając że ich losy i charaktery nie są tak różne, jak mogłoby się wydawać. Obydwie spędziły dzieciństwo samotnie, na wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, wychowywane przez obcych ludzi.  Obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi…


Håkan Nesser - Żywi i umarli w Winsford

Pewnego listopadowego wieczoru w Winsford, miasteczku w południowo-zachodniej Anglii, pojawia się tajemnicza kobieta. Nikt nie zna jej prawdziwego nazwiska, a cel jej pobytu pozostaje nieznany. Żywi i umarli w Winsford to opowieść o ucieczce od dawnego życia. O próbie rekompensaty. A także o rozpoczynaniu wszystkiego od nowa, mimo że nie ma się już nastu lat.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Konrad Kuśmirak - S.Q.U.A.T. Eksperyment

Druga, jeszcze bardziej niepokojąca odsłona postapokaliptycznej wizji Konrada Kuśmiraka. Polska, która przyprawia o dreszcze. Droga, z którą musisz się zmierzyć.

Od czasu Rozbłysku rodzaj ludzki robił co mógł, żeby przetrwać. Jednak w świecie pełnym amatorów zabawy w wojnę największym wrogiem wciąż pozostaje drugi człowiek – szczególnie ten lepiej uzbrojony i bardziej brutalny. Jak w łańcuchu pokarmowym, silniejszy wygrywa.

Podlasie, dawny wojskowy kompleks ukryty w lesie, przekształcony w ośrodek penitencjarny. Strzegą go byli żołnierze GROM-u pod dowództwem majora Bennera. W podziemiach doktor Sienkow kontynuuje projekt z czasów Zimnej Wojny – chce stworzyć sterowanego mentalnie super żołnierza…

W kraju tymczasem panoszy się bezprawie, nigdzie nie jest bezpiecznie. Nad Białym Miastem wisi widmo rewolucji. Przez Bufor nie można się już przedostać. Jedni marzą o tym, że kiedyś wróci normalność – inni tylko nasłuchują, czy już nadchodzi wojna. Czy w piekle może być jeszcze gorzej? Jeśli nikomu nie będziesz ufał, może przeżyjesz.


Agnieszka Olejnik - Nieobecna   

Bliźniaczki, Julia i Julita, prowadzą osobliwą grę: zamieniają się ubraniem, zmieniają makijaż i fryzurę, żeby przejąć tożsamość tej drugiej.

Julita jest beznadziejnie zakochaną singielką, która pragnie stabilizacji i rodzinnego ciepła.

Julii na pozór niczego nie brakuje, żyje otoczona luksusem, z własną gosposią i ogrodnikiem. Ma męża i syna, ale niestety jej życie pozbawione jest miłości… Męża traktuje przedmiotowo, a synem niemal wcale się nie interesuje.

Nowości wydawnictwa Albatros

Michael Connelly - Czarna skrzynka

Dziewiętnasta powieść Michaela Connely’ego z detektywem Harrym Boschem.

 
Analiza balistyczna pocisku, będącego dowodem w świeżo popełnionej zbrodni, pozwala Harry’emu Boschowi powiązać ją z niewyjaśnionym morderstwem młodej fotoreporterki, relacjonującej zamieszki w Los Angeles dwadzieścia lat wcześniej. Detektyw początkowo zajmował się tą sprawą, później jednak przejął ją inny wydział i ostatecznie akta trafiły na półkę. Nowe dowody wskazują, że śmierć sprzed lat nie była przypadkowym aktem przemocy, lecz zaplanowaną zbrodnią, a co więcej – częścią większej intrygi. Harry rozpoczyna poszukiwania „czarnej skrzynki” – dowodu, który pomoże mu połączyć obie sprawy i złożyć do kupy wszystkie elementy układanki.


Ken Follett - Trójka

THRILLER SZPIEGOWSKI ZAINSPIROWANY PRAWDZIWYMI WYDARZENIAMI ZWIĄZANYMI Z KRADZIEŻĄ 200 TON URANU POD KONIEC LAT 60-TYCH
 
Oksford, rok 1947. Wieczorne party przy winie w typowym inteligenckim towarzystwie. Wśród gości przybyłych na zaproszenie profesora Ashforda znajduje się trójka studentów uniwersytetu: Żyd Nat, Palestyńczyk Jasif i Rosjanin Dawid.
Dwadzieścia jeden lat później spotykają się ponownie. Jako agenci zwalczających się tajnych służb – izraelskiego Mossadu, wywiadu egipskiego i radzieckiego KGB – są uwikłani we własne gry, w których nie ma miejsca na sentymenty. Pozornie nic nieznaczące spotkanie ma kolosalne znaczenie dla życia milionów ludzi i politycznej przyszłości świata…
 
Follett to prawdziwy mistrz
„Time”

Nowość wydawnictwa Czarne

Charles King - O północy w Pera Palace. Narodziny współczesnego Stambułu

Na początku XX wieku słabnące imperium osmańskie wydało ostatnie tchnienie; z gruzów wieloetnicznego giganta stopniowo wyłaniała się współczesna Republika Turcji.

Był to niezwykły czas w dziejach Stambułu. Po Pera Palace kręciło się tak wielu agentów obcych wywiadów, że obsługa hotelu musiała ich prosić o odstępowanie stolików gościom. Przybyli z Rosji emigranci sprzedawali na ulicach rodzinne pamiątki. Wśród rosyjskich przybyszów był czarnoskóry Amerykanin, który założył pierwszy w mieście klub jazzowy. Turecka królowa piękności zdobyła tytuł Miss Universe, a profesor z Bostonu odsłonił ukryte skarby Hagii Sophii. Pierwszy turecki prezydent Kemal Atatürk, muzułmańska feministka Halide Edip, przebywający na wygnaniu Lew Trocki i przyszły papież Jan XXIII walczyli o nowe wizje wolności człowieka. W czasie II wojny światowej przybywali tu niemieccy intelektualiści uciekający przed nazizmem, a żydowscy działacze starali się pomóc swoim rodakom opuścić okupowaną przez Hitlera Europę.

O północy w Pera Palace to pełen życia, barw, zapachów i dźwięków portret najbardziej europejskiego z muzułmańskich miast.

Nowość wydawnictwa Drageus

Evan Currie - Hayden War 4: Zew Walhalli

Wojna o Świat Haydena dobiega zaskakującego końca. Świeżo upieczona porucznik Sorilla Aida ma nowych sojuszników, nowy sprzęt i wsparcie, i oczywiście nowe zadanie. Jej misja może zagwarantować ludzkości szansę na zdobycie przewagi technologicznej w konflikcie z obcymi.

Sojusz jednak nie czeka, aż wojna wymknie się mu spod kontroli, i w odpowiedzi podejmuje błyskawiczną kontrakcję. Czy obcych naprawdę interesują ludzie i ludzkie światy, czy może jednak gra toczy się o coś więcej?

Zew Walhalli rozbrzmiewa w całej Galaktyce i ktoś będzie musiał na niego odpowiedzieć.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Moskal

Władza to potężny afrodyzjak.

Wyobraź sobie, że masz władzę – ale prawdziwą władzę. Niemalże absolutną kontrolę nad innym człowiekiem. Co z nią zrobisz? Do czego wykorzystasz?

Naprawdę? Och, ale bez kłamstw, proszę. Rozmawiamy w końcu szczerze, prawda? Tylko Ty i ja – głos w Twojej głowie.

Poznaj historię wzlotu i upadku jednego człowieka, wznoszącego się ku czarnemu słońcu na płonących skrzydłach ambicji. Wyrusz w podróż, która zabierze Cię w najmroczniejsze zakamarki duszy człowieka, gotowego poświęcić dla osiągnięcia swojego celu wszystko i wszystkich. Zobacz, jak na ruinach komunizmu, pośród wielonarodowościowego gwaru stadionowych bazarów i w zaciszu viproomów pierwszych klubów nocnych wyrasta fortuna, zdolna złamać duszę. Pozwólcie, że przedstawię – z okładki spogląda na was Artur Wiktorowicz, mój podopieczny.

Witaj w przedsionku prywatnego piekła.

Nowość wydawnictwa SQN

Anna Lange - Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu

Clovis LaFay ma kłopoty rodzinne. Nieżyjący już ojciec miał reputację czarnego maga, znacznie starszy przyrodni brat jest wrogo nastawiony, a dzieci tego ostatniego… No cóż, na pewne zaburzenia nie ma jeszcze nazw – jest rok 1873 – co nie znaczy, że nie istnieją te zjawiska.

John Dobson, dawny przyjaciel Clovisa i nadinspektor świeżo utworzonej jednostki wydziału detektywistycznego londyńskiej policji metropolitalnej również ma liczne problemy. Z pieniędzmi nie jest najlepiej, z prowincji przyjechała młodsza siostra, podwładni krzywo patrzą na zwierzchnictwo młodego eksporucznika artylerii, a najgorsze, że w Londynie drastycznie brakuje egzorcystów!

Alicja Dobson waha się: zamążpójście czy pielęgniarstwo? Sęk w tym, że konkurenci się nie tłoczą, a zajęcia z magii leczenia na kursie pielęgniarskim okazały się nie całkiem tym, na co miała nadzieję. Clovis LaFay chętnie służy pomocą w tym drugim problemie, a kto wie, może i w pierwszym? Chociaż czegoś się jakby boi…

Wiktoriański podwieczorek z przygodą i magią. Z nekromantą, sufrażystką i rodową klątwą do kompletu. Pyszne.

Aneta Jadowska


XIX wiek, Anglia, magia, cokolwiek sfatygowani dżentelmeni i szemrane interesy w niebezpiecznych dzielnicach miasta. Powieść Lange udanie przywołuje klimat wiktoriańskiej fantasy z sympatycznym przygodowym sznytem.

Michał Cetnarowski, „Nowa fantastyka”

Powieść, jej główna żeńska bohaterka oraz autorka mają przynajmniej jedną wspólną cechę: prawdziwą MOC. Pierwsza potrafi ukraść całą noc, druga udowodnić zadufanym w sobie magom, że warto kształcić kobiety w dziedzinie magii, a trzecia wykreować świat tak solidny i fascynujący, że po kilkudziesięciu stronach lektury przyćmiewa ten realny.

Sylwia Skorstad, Republika kobiet

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Marko Kloos - Pobór (2 września 2016)

Mamy rok 2018, a Wspólnota Północnoamerykańska trzeszczy w szwach.

Dla pasożytniczych nierobów pokroju Andrew Graysona, są tylko dwie drogi, żeby wyrwać się z zarobaczonych, pełnych przemocy bloków socjalnych, gdzie dzienna racja żywieniowa to marne dwa tysiące kalorii smakującej jak papier przetworzonej soi: można albo łudzić się nadzieją na wygraną w loterii i otrzymanie biletu do jednej z pozaziemskich kolonii, albo się zaciągnąć.

Wybór jest prosty: mrzonki na bok, kalkulacja przodem.

Andrew zaciąga się do sił zbrojnych, skuszony prawdziwym żarciem, pensją z emeryturą i możliwością wyrwania się z Ziemi. Ale szybko po rozpoczęciu kariery pełny oczekiwań i roszczeń Andy odkrywa, że dobre jedzenie i przyzwoita opieka medyczna słono kosztują… a nawet zasiedlona galaktyka skrywa o wiele większe niebezpieczeństwa, niż wojskowa biurokracja albo rządzące slumsami gangi.

Wojskowe science fiction jest zdradliwe, bo albo próbuje niepotrzebnie uprościć i upiększyć instytucję wojskowości, albo z kolei opisuje ją tak, że trzeba absolutnie kochać broń, żeby w ogóle móc taką książkę przeczytać. „Pobór” doskonale balansuje po tej cienkiej linii, pokazując świat, gdzie wojsko jest jedną z nielicznych rozsądnych opcji ucieczki ze zniszczonej Ziemi, umiejętnie dozując wiedzę taktyczno-zbrojeniową tak, że nie odstrasza niedoświadczonego czytelnika
Buzzfeed.com

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Dziewczyna z Dzielnicy Cudów (14 września 2016)

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – i Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Historia odcisnęła na nich swoje piętno i już nic nie jest takie jak kiedyś. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Aneta Jadowska - Urodzona 14.08.1981 filolożka, wielbicielka pomysłów niepraktycznych i niełatwych, czym uzasadnia doktorat z literatury i wiele innych ślepych uliczek w swojej biografii.
Od 2000 r. mieszka w Toruniu i chyba już jest Torunianką, bo jak rodowici mieszkańcy miasta jednocześnie kocha je i nie znosi. Wiedzie nocny tryb życia, bo w nocy najlepiej jej się pisze i czyta. Śpi, gdy przyzwoici ludzie pracują, co chyba czyni ją człowiekiem nieprzyzwoitym.
Na studiach polonistycznych wciąż wysłuchiwała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i że nie powinna marnować na nią talentu. Na kilka lat nawet uwierzyła. Do czasu gdy nie uznała, że uwielbia pisać powieści niekoniecznie poważne i skoro sama woli spędzić wieczór z kryminałem czy urban fantasy niż z Konwickim, dlaczego nie miałaby pisać książek, jakie sama lubi czytać?
Debiutowała kilka razy, bo raz jej nie satysfakcjonował: w 1999 opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” (Gazeta Radomszczańska), w 2004 opowiadaniem „Kalejdoskop” (na łamach Science Fiction), a teraz „Złodziejem dusz” w Fabryce Słów, który znów jest debiutem, pierwszym tomem serii o Dorze Wilk zaplanowanej jako sześcioksiąg, choć czas pokaże czy to wystarczy na opisanie przygód tej awanturniczej wiedźmy.

źródło biogramu: http://anetajadowska.fan-dom.pl

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Paul Kalanithi - Jeszcze jeden oddech (29 września 2016)

Poruszająca historia genialnego neurochirurga, który zmierzył się z chorobą jako pacjent.
Opowieść o odchodzeniu w zgodzie z sobą i ze światem
Międzynarodowy fenomen wydawniczy
Numer 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”

Paul Kalanithi był jednym  z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłośnikiem poezji. W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpującej rezydentury, w momencie gdy Paulem zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę IV stadium raka płuc.

W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratującego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobą. I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudności, jakie przynosiła postępująca choroba.
Jeszcze jeden oddech to szczera, wzruszająca historia wybitnego lekarza, który stanął twarzą w twarz ze śmiercią. Zapis determinacji i świadectwo walki.
Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracując nad tekstem. Ta niedokończona książka doskonale oddaje ulotność naszego życia.
Jeszcze jeden oddech bije rekordy popularności na całym świecie. Książka niemal natychmiast po wydaniu znalazła się na 1 miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i, mimo upływu kolejnych tygodni, już dwudziestu czterech od premiery, nadal je zajmuje. Książka podbiła też rynek brytyjski (w Wielkiej Brytanii Jeszcze jeden oddech miał już 16 dodruków!), kanadyjski, włoski i niemiecki. W sumie prawa sprzedano do niemal 40 krajów, między innymi: Danii, Norwegii, Tajwanu, Izraela, Chin, Indonezji, Portugalii, Rosji.

Poruszająca i mądra prawdziwa opowieść o rodzinie, medycynie i literaturze. Wyciska łzy i ogromnie inspiruje.
„The Washington Post”

Ta książka w piękny i mądry sposób przekonuje nas, że każdego dnia konfrontujemy się ze śmiercią... Ale prawdziwe pytanie brzmi nie JAK DŁUGO, lecz JAK będziemy żyć – odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w żadnym podręczniku...

Śmierć - Neil Gaiman oraz Chris Bachalo, Mark Buckingham, Mike Dringenberg i in.

Druga noga Neila Gaimana

Aleksander Kusz


I cóż ja biedny żuczek mam zrobić? No przecież nie potrafię zakwitnąć, ani się teleportować.  To mniej więcej tak samo niemożliwe, jak napisać źle o Gaimanie. Wprawdzie kiedyś prawie mi się to udało, a chodziło o książki dla dzieci (nie piszę tu o Koralinie, czy M jak Magia, bo to są książki w sam raz dla takiego opóźnionego nastolatka jak ja, nawet Wilki w ścianie są w sam raz), ale pomyślałem wtedy, że twórczość dla dzieci to nie jest Gaiman. Może przydarzył Mu się taki pisarski epizod z powodów finansowych?  Po przeczytaniu Interkosmosu też  byłem blisko negatywnej recenzji, ale tę powieść Gaiman napisał w duecie z innym autorem, przypuszczam więc, że przede wszystkim użyczył książce swoje nazwisko. No, z czegoś trzeba żyć, nieprawdaż? Cały czas próbuję Wam napisać, że kiedy natraficie na moje omówienie pozycji Gaimana, to nie powinniście się spodziewać negatywnej oceny, innymi słowy, raczej powinniście się spodziewać moich achów i ochów, bo chodzi przecież o Gaimana. Nawet dla mojego głównego Guru - Dicka nie jestem tak pobłażliwy, bo wiadomo, Dick nie zawsze pisał dobrze, bo na chleb dla tysiąca żon i dzieci musiał zarobić. A jak wygląda sytuacja Gaimana? Sam nie wiem, jeszcze nie czytałem jego biografii. Może też ma tysiąc żon i dzieci? Teraz mam zagwozdkę, muszę to sprawdzić.


Spójrzcie na stopkę, zobaczcie ile osób pracowało przy tym komiksie, niesamowite, nie? Jak oni to robią? Tak, wiem, że przemysł itd., ale i tak jestem ciekawy. Może przesyłają sobie materiał pocztą elektroniczną, coś poprawią, dodają kolorki i przesyłają dalej. A może są zamykani w jednym miejscu, z którego mogą wyjść dopiero po skończeniu pracy. Muszę o to spytać gości z Vertigo.

Gaiman oraz Bachalo, Buckingham, Dringenberg i in. w Subiektywnie

I cóż ja biedny żuczek mam zrobić? No przecież nie potrafię zakwitnąć, ani się teleportować.  To mniej więcej tak samo niemożliwe, jak napisać źle o Gaimanie. Wprawdzie kiedyś prawie mi się to udało, a chodziło o książki dla dzieci (nie piszę tu o Koralinie, czy M jak Magia, bo to są książki w sam raz dla takiego opóźnionego nastolatka jak ja, nawet Wilki w ścianie są w sam raz), ale pomyślałem wtedy, że twórczość dla dzieci to nie jest Gaiman. Może przydarzył Mu się taki pisarski epizod z powodów finansowych?  Po przeczytaniu Interkosmosu też  byłem blisko negatywnej recenzji, ale tę powieść Gaiman napisał w duecie z innym autorem, przypuszczam więc, że przede wszystkim użyczył książce swoje nazwisko. No, z czegoś trzeba żyć, nieprawdaż? Cały czas próbuję Wam napisać, że kiedy natraficie na moje omówienie pozycji Gaimana, to nie powinniście się spodziewać negatywnej oceny, innymi słowy, raczej powinniście się spodziewać moich achów i ochów, bo chodzi przecież o Gaimana. Nawet dla mojego głównego Guru - Dicka nie jestem tak pobłażliwy, bo wiadomo, Dick nie zawsze pisał dobrze, bo na chleb dla tysiąca żon i dzieci musiał zarobić. A jak wygląda sytuacja Gaimana? Sam nie wiem, jeszcze nie czytałem jego biografii. Może też ma tysiąc żon i dzieci? Teraz mam zagwozdkę, muszę to sprawdzić.

W dniu, w którym Egmont wypuszcza sporą garść nowości sierpniowych, cofamy się z Alkiem do komiksu Śmierć, opublikowanego przez to wydawnictwo w ubiegłym miesiącu.

W Samo Południe. Odsłona CCXLVIII - ogłoszenie wyników

Marcin Sergiusz Przybyłek. Jest wśród Szortalowiczów ktoś, komu trzeba przedstawić tego autora? Nominowany w aktualnej odsłonie Nagrody Fandomu Polskiego w dwóch kategoriach. Miałem przyjemność przeczytać zbiór z nominowanym opowiadaniem Marcina i go zrecenzować. Mowa o drugim tomie antologii Wolsungowiej. Utwór nosi tytuł "Simon" i jest ozdobą zbioru. Naprawdę warto przeczytać. A komu mało twórczości Przybyłka, może pobrać aktualny numer Wydania Specjalnego Szortalu Na Wynos, bo nie chwaląc się, jest tam opowiadanie opisywanego autora pt. "Spust".
Tegoroczny Polcon to nie tylko rozstrzygnięcie w kwestii Nagrody Im. Janusza Zajdla, to czas i miejsce uroczystej premiery najnowszej książki Marcina Przybyłka. Mowa o "Orle Białym". Tak się świetnie złożyło, że dzięki uprzejmości wydawnictwa Rebis mamy trzy egzemplarze, które niniejszym przekażemy tym spośród Was, którzy prawidłowo odpowiedzieli na zadane przez nas w ubiegłym tygodniu pytania.
Wystarczyło odpowiedzieć iż:

1. W kategorii Opowiadanie jest to "Simon" z antologii "Wolsung tom 2". W kategorii Powieść jest to "Gamedec. Obrazki z imperium cz.1" (wydawnictwo Rebis)
2. Autorem tym jest David Weber
3. Interesująca sprawa. Same okoliczności były równie literackie i tajemnicze, co utwór, o którym mowa. Otóż, Mary Shelley z mężem Percym oraz lordem Byronem i Jamesem Polidori deszczowym latem 1816 wybrali się do Szwajcarii nad jezioro Genewskie. W willi Diodati raczyli się opowieściami grozy, próbując się wzajemnie przestraszyć. Tam właśnie powstał pomysł opowieści o potworze Frankensteina. Miła dla nas jest hipoteza, iż inspiracją dla Shelley były nie tylko modne wówczas w towarzystwie opowiastki nadprzyrodzone a rzeczywiste wydarzenie mające miejsce w Ząbkowicach Śląskich (niem. Frankenstein) tzw. Afera grabarzy z 1606 r.

Wiedzieliście to wszyscy, gratulacje. Szczególnie dla trójki zwycięzców. Są to:

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Konstanty Ildefons Gałczyński - Notatnik z Altengrabow

Osobiste notatki Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.


W czasie wojny poeta trafił do stalagu Altengrabow pod Magdeburgiem i stał się numerem 5700. Od kolegi dostał czysty zeszyt, w który od sierpnia do listopada 1941 roku zapisywał myśli, opisy głodu i zmęczenia, relacje z pracy, wyznania wiary i miłości.
Przejmujące szczere notatki to poruszająca opowieść robotnika fizycznego, który w ekstremalnie trudnych warunkach ucieka się do pamięci i wiary w powrót do utraconego świata. Ratują go wspomnienia ze świata muzyki, literatury, domu rodzinnego i życia codziennego.
"Notatnik z Altengrabow" to faktograficzna proza, która w literaturze polskiej XX wieku zajmuje miejsce szczególne.


Thomas Kunze - Ceausescu. Piekło na ziemi


W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu.
Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.

Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Przemysław Czapliński - Poruszona mapa (8 września 2016)

„W Polsce, czyli nigdzie” — pisał Alfred Jarry. „Polska to nie kraj, to stan umysłu” — głoszą internetowe memy. A co by się stało, gdyby podejść do tych kwestii całkiem serio?

Przemysław Czapliński postawił sobie ciekawe i — jak się okazało — bardzo aktualne zadanie: opowiedzieć o fenomenie postrzegania przez Polaków miejsca, w którym żyją, naszej wyobrażonej geografii, czyli tego, gdzie mentalnie według Polaków leży Polska. Czy przesuwa się na zachód? Jak zmienia się nasze postrzeganie samych siebie w kontekście sąsiadów?

Materiałem do badań jest dla Przemysława Czaplińskiego literatura polska ostatniego trzydziestolecia: Dukaj, Tokarczuk, Hugo-Bader, Kapuściński, Masłowska, Pilch, Szczygieł, Wilk czy Zagajewski. Czapliński dowodzi, że nasza wyobrażona geografia ma charakter wyspowy i nie ma w niej jednolitej wizji całości, a niektóre zaskakujące tezy autora prowokują do polemiki.

Informacja wydawnictwa Rebis

Wydawnictwo Rebis - Polcon 2016

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na POLCON we Wrocławiu!
Fanom fantastyki i czytelnikom proponujemy:

- premierę ORŁA BIAŁEGO Marcina Przybyłka okraszoną chorągiewkami i
koszulkami
- premierę ZGNILZNY Siri Pettersen, niestety bez wcześniej zapowiadanej
autorki... (problemy rodzinne wykluczyły ją z udziału)
- nową książkę Davida Webera WEZWANIE DO WALKI z cyklu "Honor Harrington"
- szeroki wybór naszych nowości i bestsellerów
- tanią książkę

Wszystko to na naszym stoisku od dzisiaj tj. 18.08 do poniedziałku 22.08.
ZAPRASZAMY do Hali Stulecia!

Zapowiedzi wydawnictwa Burda Książki

Szymon Radzimierski - Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo (14 września 2016)

Wpisz swoje imię – prosi na początku Autor – od teraz będziesz częścią naszej ekipy. I tak się staje.

Nurkuje z wężami wodnymi, a w dżungli siada obok jadowitych. Modliszkę ratuje, żeby nie utonęła, a sam staje się zabawką dla młodego orangutana, który strzela z jego gumy od majtek! Dotyka wypływający z drzew kauczuk i wącha korę cynamonowych drzew. Trochę mimo woli poznaje chyba wszystkie sposoby na przyrządzenie ryżu, jakie wymyślono. Nie raz przemierza dżunglę, marzy o maczecie, którą sam będzie mógł wyrąbywać drogę wśród lian. Nie odważa się pogłaskać pająka wielkości pięści, ale z ciekawością ogląda wije i pijawki. Śpi w wiosce kanibali, przymierza ich stroje, ogląda z bliska kopalnie diamentów, uczy się budować tratwy i namiot. I trafia na widok, który zmienia jego życie. Ta książka to unikalny, zabawny, pełen zaskoczeń i odkryć dziennik z podróży dziesięcioletniego chłopca. Szymon często przerywa opowieść, bo akurat trafia na węża, przewodnik właśnie oznajmia, że zabłądził w dżungli, albo rodzice wołają go na rybną kolację. Zawsze potem narrator wraca do przerwanego wątku. Czytelnik staje się towarzyszem podróży, wszystko wydarza się teraz, na jego oczach.

Angele Dei - Dariusz Domagalski

Angeli ex Machina

Anna Szumacher

Staram się śledzić rynek książek, których gatunek można określić jako angel fantasy. W polskiej literaturze pierwszym skojarzeniem oczywiście będą dzieła Mai Lidii Kossakowskiej. Anioł, trzynasty, przewijał się przez twórczość Anny Kańtoch. Pierzaści pętają się wraz z Lokim u Kuby Ćwieka.  Do angelo- i demonologii zaglądają Aneta Jadowska czy Katarzyna Miszczuk. Niby jest w czym wybierać, ale cały czas - jako czytelnik - czuję pewien niedosyt*. Czekam na coś, co powali mnie na kolana i zmusi do wznoszenia pieśni pochwalnych ku chwale autora. Dlatego kiedy pojawiły się zapowiedzi powieści Dariusza Domagalskiego, „Angele Dei” byłam pierwsza w kolejce po książkę. Okazało się, że nie jest to lektura najwyższych lotów (haha, taki anielski żarcik). Prawdę mówiąc, mam raczej odruch spalenia tego dzieła w najbliższym kotle piekielnym.


Postaram się zacząć od jakichś pozytywów. Nie ma ich dużo, więc pójdzie szybko, ale jednak jakieś są. Przede wszystkim Domagalski miał niezły pomysł na początek historii. Postanowił spleść losy ludzi i aniołów (także tych upadłych) jednym, bezcennym przedmiotem: Arką Przymierza. Będziemy śledzić zmagania sił piekielnych, boskich i dosyć nieporadnych Strażników, starających się uchronić złoconą skrzynię przed Bóg wie czym. Bóg jednak ma to wszystko w dość głębokim poważaniu, więc tu go zostawimy, by wraz z autorem przemierzać trzy warstwy czasowe: czasy biblijne, w okolicy Jerozolimy i 586 roku p.n.e., okres wypraw krzyżowych (tereny zmienne) oraz czasy współczesne, dokładniej rzecz biorąc rok 2016 (tutaj również skaczemy dosyć poważnie po świecie, od Gdańska, po Tokyo i Manhattan). Plan był naprawdę niezły i można by z tego uklecić epicką, porywającą powieść o walce, miłości, chciwości, nienawiści i innych typowo ludzkich rzeczach. Do tego kolejne wydarzenia i rozdziały podporządkowane są Wielkim Arkanom z Tarota - szkoda, że Domagalski nie wykorzystał ich potencjału, tylko na siłę podciągał wydarzenia i dialogi pod konkretną kartę, tak naprawdę ograniczając się tam, gdzie mógł się rozwinąć.

Domagalski w Subiektywnie

Staram się śledzić rynek książek, których gatunek można określić jako angel fantasy. W polskiej literaturze pierwszym skojarzeniem oczywiście będą dzieła Mai Lidii Kossakowskiej. Anioł, trzynasty, przewijał się przez twórczość Anny Kańtoch. Pierzaści pętają się wraz z Lokim u Kuby Ćwieka.  Do angelo- i demonologii zaglądają Aneta Jadowska czy Katarzyna Miszczuk. Niby jest w czym wybierać, ale cały czas - jako czytelnik - czuję pewien niedosyt*. Czekam na coś, co powali mnie na kolana i zmusi do wznoszenia pieśni pochwalnych ku chwale autora. Dlatego kiedy pojawiły się zapowiedzi powieści Dariusza Domagalskiego, „Angele Dei” byłam pierwsza w kolejce po książkę. Okazało się, że nie jest to lektura najwyższych lotów (haha, taki anielski żarcik). Prawdę mówiąc, mam raczej odruch spalenia tego dzieła w najbliższym kotle piekielnym.

(...)

* No dobrze, Dorota Terakowska pisała o miejscu, gdzie spadają Anioły, w taki sposób, że wywoływał ciarki na plecach.

Nazwa działu zobowiązuje. Dzisiaj subiektywna opinia Ani o książce Angele Dei.

Króciak

Sto słów Do pisarza zostawił dziś na Szortalu Jakub Tyszkowski. A w z zasadzie nie do końca on.

Zostawić Islandię - Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Pożegnanie z Islandią

Magdalena Makówka

Niewiele w Polsce wiadomo o Islandii- kraju który ma ponad dwa razy mniej mieszkańców niż Łódź. Kto potrafi wskazać, jakie państwa sprawowały tam władzę, albo od kiedy wyspa jest niepodległa? Książka Huberta Klimko-Dobrzanieckiego przybliża nieco ten z pozoru odległy kraj.

Autor zakochany był w Islandii od dziecka. A dokładnie od momentu, kiedy w jego ręce wpadł słoik ze śledziami, pochodzący właśnie z tego kraju. Dotrzeć na kraniec Europy nie było jednak łatwo. Na przeszkodzie stały nie tylko problemy finansowe, ale także biurokracja. Nawet wysłanie listu do tego państwa nie obywało się bez przeszkód. Należało wszak przekonać panie na poczcie do tego, że autor bynajmniej nie chce, by jego poczta trafiła do Irlandii, a sama Islandia znajduje się na mapach. W końcu, tranzytem przez Wielką Brytanię, udaje mu się dotrzeć na wyspę, gdzie spędzi dziesięć lat, ucząc się, pracując i coraz bardziej wtapiając w tamtejsze społeczeństwo.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o Islandii, o życiu tam, ale też w dużym stopniu o sobie. Pokazuje jaki wpływ na koleje jego życia miało mieszkanie właśnie tam. Poznajemy samego autora, a także ludzi, których spotkał.  Są to opowieści często intymne, czasem można odnieść wrażenie, jakby narrator i jego żona byli naszymi dobrymi znajomymi. Mamy do czynienia z pewnym rozrachunkiem dekady spędzonej na skraju Europy. Wyraźnie jest to podsumowanie długiego okresu z życia oraz pożegnanie autora z Islandią.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki nie musi udowadniać, że potrafi zaciekawić opowiadaną historią, świadczą o tym najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swą twórczość.  Tym razem nie jest inaczej. Kolejne strony czytelnik pochłania szybko, chcąc odkryć  sekrety Islandii. I chociaż następujące po sobie opowieści często nie są powiązane, to i tak przewracamy stronice by się dowiedzieć o czym Hubert Klimko opowie nam w następnym rozdziale.

Klimko-Dobrzaniecki w Subiektywnie

Niewiele w Polsce wiadomo o Islandii - kraju który ma ponad dwa razy mniej mieszkańców niż Łódź. Kto potrafi wskazać, jakie państwa sprawowały tam władzę, albo od kiedy wyspa jest niepodległa? Książka Huberta Klimko-Dobrzanieckiego przybliża nieco ten z pozoru odległy kraj.

Kilka słów Magdy o książce Zostawić Islandię. Znaczy nie tak dosłownie kilka. Znacznie więcej, niż tutaj, jest ich w Subiektywnie.

La Donna Scomparsa - Claudia Ruscello

Parliamo italiano

Magdalena Golec


Zawsze miałam pewien sentyment do języka włoskiego. Bardziej taki podświadomy, ponieważ właściwie nie potrafię powiedzieć, co konkretnie się do tego przyczyniło, ani czemu tak mi się podoba. Może dlatego, że jest on taki żywiołowy, emocjonalny i melodyjny? A może to kwestia samego kraju - pełnego sprzeczności, słonecznego, bogatego w zabytki i dialekty, w którym posiłek jest celebrowaniem życia, a czas jest płynny i względny? W każdym razie, mimo tej swego rodzaju fascynacji, języka włoskiego nie poznałam. Jednak na naukę nigdy nie jest za późno, a tym bardziej na realizację swoich planów i marzeń. Wróciłam do swych dawnych zamierzeń i stąd to dzisiejsze nietypowe omówienie. Zapraszam Was do zapoznania się z włoskim kryminałem z samouczkiem dla znających podstawy (poziom A2-B1).


"La Donna Scomparsa" to samouczek w formie kryminału. Opowieść podzielona jest na dwadzieścia sześć rozdziałów. W każdym z nich mamy przedstawioną kolejną część historii, słownictwo oraz gramatykę. Do książki dołączona jest płyta z plikami mp3, na której możemy posłuchać kryminału czytanego przez rodowitego Włocha. Są tu również nagrane słówka z poszczególnych rozdziałów wraz z ich polskim znaczeniem. Daje to szansę na poćwiczenie wymowy oraz znajomości słownictwa (między włoskim słówkiem, a jego tłumaczeniem jest wystarczająco dużo przerwy, aby się sprawdzić). W książce podany jest także kod, przy pomocy którego ze strony wydawnictwa można ściągnąć e-book zawierający kryminał (tekst + słówka) oraz słowniczek na końcu. E-book występuje w dwóch formatach: .epub oraz .mobi. Szkoda, że nie ma jeszcze wersji .pdf, z której mogłyby skorzystać osoby niemające odpowiednich czytników.

Ruscello w Subiektywnie

Zawsze miałam pewien sentyment do języka włoskiego. Bardziej taki podświadomy, ponieważ właściwie nie potrafię powiedzieć, co konkretnie się do tego przyczyniło, ani czemu tak mi się podoba. Może dlatego, że jest on taki żywiołowy, emocjonalny i melodyjny? A może to kwestia samego kraju - pełnego sprzeczności, słonecznego, bogatego w zabytki i dialekty, w którym posiłek jest celebrowaniem życia, a czas jest płynny i względny? W każdym razie, mimo tej swego rodzaju fascynacji, języka włoskiego nie poznałam. Jednak na naukę nigdy nie jest za późno, a tym bardziej na realizację swoich planów i marzeń. Wróciłam do swych dawnych zamierzeń i stąd to dzisiejsze nietypowe omówienie. Zapraszam Was do zapoznania się z włoskim kryminałem z samouczkiem dla znających podstawy (poziom A2-B1).

Magda jest już na prostej drodze do poznania mowy Dantego. Jeżeli ktoś się chce przyłączyć, powinien zacząć od lektury (wysłuchania) omówionego właśnie w Subiektywnie szczególnego kryminału La Donna Scomparsa.

Drabble

Tomasz Jarząb debiutuje dziś u nas setką słów pod tytułem Prawda, którą znasz.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Robert Jordan - Pamięć światłości

Zwieńczenie monumentalnego cyklu fantasy, który pokochało ponad 40 milionów czytelników na świecie!

Na Polu Merrilora gromadzą się władcy narodów, żeby zdecydować o swoim poparciu dla planów Smoka Odrodzonego, który zdecydował się zerwać pieczęcie strzegące więzienie Czarnego – w oczach jednych jest to oznaka obłędu, inni widzą w tym ostatnią nadzieję dla świata. Egwene, Zasiadająca na Tronie Amyrlin, staje na czele opozycji.

Tymczasem…

Cień uderza na stolicę Andoru, trolloki zdobywają Caemlyn, miasto płonie. W wilczym śnie Perrin Aybara toczy pojedynek z Zabójcą. W Ebou Dar Mat Cauthon szuka kontaktu ze swą żoną Tuon, która pod imieniem Fortuony panuje nad imperium Seanchan. Ważą się losy całej ludzkości… i rozstrzygną wreszcie na jałowych kamieniach Shayol Ghul. Koło Czasu obraca się, nieuchronnie nadciąga Koniec Wieku. Ostatnia Bitwa, Tarmon Gaidon, przechyli szalę na jedną lub drugą stronę.


Małgorzata Garkowska - Układanka z uczuć

Historia Agnieszki i Pawła zaczyna się jak w bajce o Kopciuszku. On – bogaty przedsiębiorca, syn znanego prawnika. Ona – młoda dziewczyna z niewielkiej wsi, wychowana przez starszych i bardzo surowych rodziców. Ich drogi mogłyby się nigdy nie przeciąć, ale jednak...

Gdy pewnego dnia na wernisażu wystawy Paweł zachwycił się dziewczyną z obrazu, postanowił, że ją odnajdzie i się z nią ożeni. Agnieszka, kiedy go poznała, była przekonana, że dla tej miłości może poświęcić wszystko: więzi rodzinne, przyjaciół, miejsce, w którym dorastała. Nie miała znaczenia różnica wieku, status majątkowy czy wychowanie. Aż do dnia, w którym odkryła prawdę...

W Cieniu Tronu - Oleksandr Newskij i Oleg Sidorenko

Walka o władzę

Marek Adamkiewicz

Gry karciane to często (acz oczywiście nie zawsze) dobry wybór dla ludzi nie posiadających nadmiaru wolnego czasu i miejsca. Rozłożenie kart, przygotowania do rozgrywki, a później sama partia, to zazwyczaj mniej poświęconego czasu niż duża część gier planszowych, zwłaszcza tych z masą dodatkowych elementów. „W Cieniu Tronu” reklamowana jest jako szybka i prosta karcianka, co powinno stanowić zachętę dla graczy poszukujących rozrywki błyskawicznej, nie wymagającej rezerwowania całego wieczoru.

Zapoznanie się z zasadami rządzącymi potyczką o wpływy w państwie nie powinno nikomu zająć wiele czasu. Instrukcja jest przejrzysta, a dużo dobrego dają zamieszczone w niej przykłady poszczególnych posunięć. Mówiąc najoględniej – rozgrywka polega na dobieraniu kolejnych kart i budowaniu tzw. stosów, które mogą wpływać na modyfikację wartości losowanych kart, blokować przeciwników, uszczuplać ich talię, a w końcu punktować, gdy przyjdzie czas na zakończenie. Skrót być może brzmi nieco zagmatwanie, ale zapewniam – zasady są proste jak drut i nie sprawią trudności nawet początkującym graczom.

Początek rozgrywki polega na ułożeniu stosu, z którego kolejni gracze będą dobierać od jednej do pięciu kart. Jest jednak mały haczyk – jeśli losujemy dalej, kolejna karta nie może mieć większej wartości od poprzedniej. Jeśli tak się stanie, musimy odrzucić całość na stos kart odrzuconych.

Po każdej kolejnej dociągniętej karcie, grający decyduje co robi (opcji jest kilka – zachowanie karty, wymiana z przeciwnikiem, lub, w sprzyjających okolicznościach, eliminacja karty z talii oponenta).
Jeśli decydujemy się na zachowanie wylosowanej postaci, zaczynamy tworzyć własne rządki z bohaterami. Rzędów może być maksymalnie pięć, a w każdym może się znajdować do pięciu kart. Karty, jak wspominałem wcześniej, można stracić, gdy przeciwnik zdecyduje się na wymianę bądź eliminację. Ale i przed tym można się zabezpieczyć. Dwie postaci potrafią skutecznie zablokować wraże zapędy, sęk w tym, by mieć odpowiednio dużo szczęścia, by je wylosować i uaktywnić.

Newskij i Sidorenko w Subiektywnie

Gry karciane to często (acz oczywiście nie zawsze) dobry wybór dla ludzi nie posiadających nadmiaru wolnego czasu i miejsca. Rozłożenie kart, przygotowania do rozgrywki, a później sama partia, to zazwyczaj mniej poświęconego czasu niż duża część gier planszowych, zwłaszcza tych z masą dodatkowych elementów. „W Cieniu Tronu” reklamowana jest jako szybka i prosta karcianka, co powinno stanowić zachętę dla graczy poszukujących rozrywki błyskawicznej, nie wymagającej rezerwowania całego wieczoru.

Recenzja karcianki. Tego jeszcze chyba na Szortalu nie było. A teraz, dzięki Markowi, jest. Gra nosi tytuł W Cieniu Tronu.

W Samo Południe. Odsłona CCL

Choć bliżej do północy, serdecznie witamy w konkursie W Samo Południe! Tym razem do wygrania mamy trzy egzemplarze Sierotki autorstwa Katarzyny Anny Urbanowicz. Fundatorem nagród jest wydawnictwo Grube Ryby


Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Podaj min.2 książki wydane przez wydawnictwo Grube Ryby.
2. Szortalowe : Na jakich portalach społecznościowych możemy znaleźć stronę Szortalu? (min 3.)
3: Historyczne: Jak się nazywała siostra Katniss Everdeen? (Igrzyska Śmierci)

Longar

Letnie przesilenie w sierpniu? Czemu nie? Tak debiutuje dziś u nas Aleksandra Miaskowska.

Nowości Wydawnictwa Komiksowego

Thomas Bernhard, Nicolas Mahler - Dawni Mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

Thomas Bernhard i komiks? Mahler, jeden z najciekawszych europejskich twórców komiksu alternatywnego, stworzył fantastyczne dzieło – komiksową adaptację słynnego dzieła austriackiego mistrza, Dawni mistrzowie.

Reger jest zmagającym się z chorobą płuc krytykiem sztuki o filozoficznym i mocno pesymistycznym uosobieniu. Pracuje dla „Timesa” i już od 30 lat, co drugi dzień przesiaduje na ławce w Muzeum Historii Sztuki przed obrazem 'Siwobrody mężczyzna' Tintoretta. Wyjątkami są poniedziałki, kiedy to muzeum jest zamknięte dla zwiedzających. W muzeum Reger rozmyśla, krytykuje i odsłania wszystkie niegodziwości na świecie, a zwłaszcza w jego rodzinnym kraju, Austrii. Oprócz Regera w historii występują Irsigler - muzealny dozorca i Atzbacher, równie jak Reger krytycznie nastawiony do rzeczywistości narrator.

Ta filozoficzna przypowieść uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł Bernharda. Komiks stworzony z Mahlerem jest równie zabawny a wyjątkowy styl niemieckiego rysownika dodatkowo wzmacnia przesłanie opowieści.

Czy można 300 stronnicowa powieść przenieść za pomocą kilku pociągnięć pędzla? Mahler się odważył i sztuka ta udała mu się znakomicie.
Philipp Haibach, DIE WELT

Nicolas Mahler (ur. 1969) - wiedeńczyk, swoje satyry publikował w większości ważnych europejskich gazetach, a jego komiksy są wydawane na całym świecie. Polski czytelnik miał okazję poznać Mahlera dzięki takim komiksom jak Pragnienie i Samotność rajdowca


Greg, Hermann Huppen - Comanche 2 Wojownicy rozpaczy

Drugi tom klasycznej komiksowej sagi westernowej autorstwa Grega i Hermanna.

Nowości Wydawnictwa Komiksowego

Szymon Kaźmierczak - Przemiana

Kaźmierczak w Przemianie jest jak dobry DJ bawiący się znanymi biografiami i opowieściami. Kryminalna opowieść o sztuce i szaleństwie w fantastycznej, malarskiej wizji artysty wciąga i nie dając łatwych odpowiedzi, zmusza czytelnika do poszukiwań.

Gra z dziełem takich twórców jak Egon Schiele czy Franz Kafka nawet dla uznanych twórców to duże wyzwanie. Szymon Kaźmierczak wyszedł z niego obronną ręką dzieki plastycznej wyobraźni i narracyjnej konsekwencji.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym pełnometrażowym komiksem twórcy, którego czytelnicy komiksów mogli poznać m.in. w serii Lewą reką spisane.


Adam Rusek (Redaktor naczelny) - Dawny komiks polski 33 - Przygody Wicka Buły w „raju” i inne przedwojenne komiksy antykomunistyczne.


Trzeci tom serii Dawny Komiks Polski prezentuje przedwojenne komiksy antykomunistyczne, w tym bardzo popularną w II RP historię Wicka Buły, który odwiedził "raj". Opowieść ta jest wyjątkowa na mapie przedwojennego komiksu, którą zaludniają postaci i historie pomyślane jako prosta rozrywka. Jak pisze redaktor Rusek:

Nowości wydawnictwa Rebis

Ian Kershaw - Hitler t.2 cz.1 (1936-1941) Nemezis

Drugi tom monumentalnego dzieła Iana Kershawa

Po pokojowym rozstrzygnięciu kryzysu w Nadrenii Hitler stał się zarówno obiektem uwielbienia szerokich mas Niemców, jak i międzynarodowym symbolem nowoczesności i dynamizmu. Potrafił to osiągnąć, będąc w rzeczywistości dyktatorem systemu opartego na barbarzyństwie, jakiego ludzkość wcześniej nie doświadczyła. Pierwsza część obejmuje okres, kiedy Hitler kroczył drogą sukcesu, kiedy postawił wszystko na jedną kartę i podjął najbardziej ryzykowną grę – celem była absolutna dominacja nad kontynentem europejskim, a stawką zagrożenie egzystencji całego narodu. Ostatecznie nemezis Hitlera jako odpłata za niewyobrażalną butę i zuchwałość nie była wyłącznie karą osobistą, ale stała się udziałem Niemiec, które go wykreowały.

Ian Kershaw jest profesorem historii współczesnej na University of Sheffield. Znany na całym świecie ze swoich prac poświęconych nazistowskim Niemcom, a zwłaszcza z niezrównanej, dwutomowej, monumentalnej biografii Adolfa Hitlera Hitler, 1889-1936. Hybris i Hitler, 1936-1945. Nemezis, wydanej w Polsce nakładem Domu Wydawniczego REBIS.


David Weber, Timothy Zahn, Thomas Pope - Wezwanie do walki

Drugi tom „Kronik Manticore”, nowej serii D. Webera i T. Zahna, osadzonej w realiach świata Honor Harrington. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo przed erą słynnej bohaterki, sięgnijcie po tę książkę!

Nowości wydawnictwa Replika

Anna Klejzerowiecz - Zaginione miasto

Emil Żądło powraca! A wraz z nim tajemnica pewnego zaginionego w dżungli amazońskiej prastarego miasta oraz ludzi od lat nadaremnie go poszukujących. Cóż może mieć ono wspólnego z Gdańskiem czasów II wojny światowej oraz z Gdańskiem współczesnym? Dlaczego znów giną ludzie, którzy dali się porwać zagadce? Przekonajcie się wraz z dziennikarzem śledczym Emilem Żądło oraz jego przyjaciółką, muzealniczką Martą Zabłocką. Będą Wam towarzyszyć żądza i obsesja, niebezpieczeństwo i śmierć. Ale także pasja i wielkie emocje.


Mark Johnson, Esti Medyńska - Niepokonani. Wojna Polaków 1939-1945

Jak Polacy walczyli i umierali — od Uralu po Normandię
Wojenne losy Polski i Polaków są powszechnie znane. Wrześniowa porażka, rozbiór kraju, niewolnicza tułaczka po terytoriach okupantów ‒ niemieckiego i sowieckiego, a jednocześnie nieustanna walka z agresorami ‒ praktycznie na wszystkich frontach i w konspiracji. Zwykle traktuje się te wszystkie batalie wyrywkowo. Rzadko i zwykle z trudem mówi się o nich razem, jednym tchem, a jeszcze rzadziej ‒ w kontekście ludzkich losów; wydarzeń widzianych oczami zwykłego człowieka. Tym razem to się udało.
Autorzy przystępnym językiem mówią o zawiłych dziejach Polaków podczas drugiej wojny światowej. Piszą o „Blitzkriegu” w 1939 roku, o zmaganiach tych, którzy, uciekając przed nazistami, zostali deportowani do sowieckich Gułagów; o ich podziemnej walce o przetrwanie. Przede wszystkim jednak bez nadmiaru szczegółów piszą o ludziach i ich pogmatwanych wojennych losach. O pilotach, żołnierzach i marynarzach, kobietach i dzieciach, którzy, nawet rozproszeni po świecie, łączyli siły w walce przeciwko narzuconej tyranii.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magdalena Niedźwiedzka - Królewska heretyczka

Rok 1560 i Londyn z jego pałacami, rezydencjami, ciemnymi zaułkami podejrzanych dzielnic, gospodami i karczmami.

Elżbieta Tudor, córka Henryka VIII i jego drugiej żony Anny Boleyn, została królową Anglii. Wraz z nią do władzy doszli jej stronnicy, w tym przystojny lord Robert Dudley. Akcja powieści obejmuje kilkanaście lat rządów Elżbiety. Czy jednak Elżbiety? W szesnastowiecznym świecie mężczyzn nie ma miejsca dla kobiet nawet tak inteligentnych i wykształconych, jak ostatnia z Tudorów.

Tajemniczy aktor i autor sztuki o monarchini, Philip Sierota, wkrada się w łaski zarówno królowej, jak i jej faworyta. Z czasem coraz wyraźniej widać, że jego intencje nie są czyste. Kim jest i co planuje?

"Królewska heretyczka" to współczesne spojrzenie na biografię królowej Elżbiety I Wielkiej nazywanej Królową Dziewicą, a jednocześnie powieść przygodowa przedstawiająca intrygujące życie elżbietańskiej Anglii. Ukazuje dojrzewanie monarchini do samodzielnych rządów i meandry jej legendarnej już miłości do lorda Dudleya.

Barwne postacie, ciekawostki, koloryt epoki i zręczna fabuła.

Wyprawa asów – antologia

Uniwersum Dzikich Kart – kolejny krok

Hubert Stelmach

Po dość intensywnych wydarzeniach z ostatniego tomu w „Wyprawie Asów” mamy do czynienia z mocnym spowolnieniem. Jakby autorzy chcieli uspokoić tempo i budować kolejną triadę bez presji. Światowa Organizacja Zdrowia organizuje delegację, której celem jest określenie w jaki sposób z wirusem poradzono sobie w innych częściach świata – Ameryce Łacińskiej, Bliskim Wschodzie czy za Żelazną Kurtyną. Bohaterowie znani z poprzednich tomów (wśród których nie mogło zabraknąć doktora Tachion czy Sokolicy) razem z nowymi postaciami odwiedzają różne zakątki świata, gdzie przekonują się, że życie poza NYC wygląda zupełnie inaczej. Do tej pory całość akcji była zamknięta w Nowym Jorku i jego najbliższej okolicy. Wyprawa dookoła świata to całkiem niezły pomysł na poszerzenie uniwersum oraz uzupełnienie go o postaci o niemałym potencjale – w zasadzie ta jedna część położyła podwaliny pod wiele kolejnych tomów. Niestety niewiele więcej można powiedzieć o fabule, ponieważ oprócz samej podróży, nie ma innego mocnego wątku spajającego całość (może z wyjątkiem osoby senatora Hartmana, który jest dość mocno eksponowany w tym tomie).

George R. R. Martin (redaktor zbioru) w Subiektywnie

Po dość intensywnych wydarzeniach z ostatniego tomu w „Wyprawie Asów” mamy do czynienia z mocnym spowolnieniem. Jakby autorzy chcieli uspokoić tempo i budować kolejną triadę bez presji. Światowa Organizacja Zdrowia organizuje delegację, której celem jest określenie w jaki sposób z wirusem poradzono sobie w innych częściach świata – Ameryce Łacińskiej, Bliskim Wschodzie czy za Żelazną Kurtyną. Bohaterowie znani z poprzednich tomów (wśród których nie mogło zabraknąć doktora Tachion czy Sokolicy) razem z nowymi postaciami odwiedzają różne zakątki świata, gdzie przekonują się, że życie poza NYC wygląda zupełnie inaczej. Do tej pory całość akcji była zamknięta w Nowym Jorku i jego najbliższej okolicy. Wyprawa dookoła świata to całkiem niezły pomysł na poszerzenie uniwersum oraz uzupełnienie go o postaci o niemałym potencjale – w zasadzie ta jedna część położyła podwaliny pod wiele kolejnych tomów. Niestety niewiele więcej można powiedzieć o fabule, ponieważ oprócz samej podróży, nie ma innego mocnego wątku spajającego całość (może z wyjątkiem osoby senatora Hartmana, który jest dość mocno eksponowany w tym tomie).

Hubert przekazuje nam informacje na temat pewnej antologii. Dzisiaj w Subiektywnie dowiemy się kilku rzeczy o Wyprawie Asów.

Nowości wydawnictwa Czarne

Drauzio Varella - Klawisze

Więzienie funkcjonuje według własnego kodeksu postępowania, któremu podlegają wszyscy przebywający za jego murami. Z jednej strony krat osadzeni, często w nieludzkich warunkach, przeludnionych celach, zapomniani przez władze. Z drugiej – funkcjonariusze zobowiązani do ich nadzorowania.

Drauzio Varella ukazuje więzienną codzienność z perspektywy tych drugich – „klawiszy”, nieszanowanych zarówno przez więźniów, jak i przez policję. Ludzi, którzy niejednokrotnie tylko tym różnią się od skazanych, że wolno im co dzień wychodzić na wolność.

Więzienne rebelie, nielojalni współpracownicy, solidarność, egoizm, akty tchórzostwa i bohaterstwa. Varella, naoczny świadek dziesiątek więziennych wydarzeń i przyjaciel wielu strażników karnych, zdaje czytelnikowi bezpośrednią i wstrząsającą relację z tego, jak funkcją brazylijskie zakłady penitencjarne.


Herta Müller - Moja ojczyzna była pestką jabłka. Rozmawia Angelika Klammer

„Moją ojczyzną jest pestka jabłka, między sierpem a gwiazdą czyha pułapka” – tę rymowankę Herta Müller ułożyła, idąc na przesłuchanie do Securitate. W rozmowie z Angeliką Klammer noblistka opowiada nie tylko o swoim życiu w komunistycznej Rumunii i powstawaniu kolejnych książek, ale ponad wszystko pokazuje, jak historia pojedynczego człowieka splata się z historią w wielkim wymiarze.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Nagroda im. Janusza A. Zajdla - podziękowania Roberta M. Wagnera

Tegoroczny Polcon okazał się szczęśliwy dla Roberta M. Wegnera, który otrzymał dwie Nagrody im. Janusza A. Zajdla: za powieść "Pamięć wszystkich słów", czyli czwarty tom "Opowieści z meekhańskiego pogranicza", wydaną nakładem wydawnictwa Powergraph oraz za opowiadanie "Milczenie owcy" pochodzące ze zbioru "Legendy polskie. Allegro", wydanego tylko w e-booku powstałym przy współpracy Allegro z Fish Ladderem i z wydawnictwem Powergraph.

Robert napisał parę słów podziękowań dla Czytelników:

Cześć.

Zacznę od tego, że nie wiem od czego zacząć. Po prostu, brakuje mi słów i już.
W niedzielę rano ocknąłem się w błogim przekonaniu, że właśnie budzę się z przerażającego, choć jednocześnie ekscytującego i pięknego snu. A potem dotarło do mnie, że to chyba nie był sen, bo za bardzo boli mnie głowa i piekielnie chce mi się pić (dla niewtajemniczonych – dyskusje o literaturze są na konwentach naprawdę mordercze i dają baaaardzo w kość)

Wspomnienia wróciły dość szybko, ale dopiero dzisiaj zaczynam je ogarniać wraz z całym bagażem emocji, wśród których nadal obecne jest zaskoczenie. Nie spodziewałem się nagrody, liczyłem oczywiście na nią po cichu i miałem odrobinę nadziei, ale gdybym nie dostał, nie byłym zbyt rozczarowany, bo inne nominowane w tym roku książki i opowiadania, to naprawdę kawał świetnej literackiej roboty (w ten sposób usprawiedliwiam się również z braku występu wokalnego, drugi dubel zajdlowy był dla mnie tak nieprawdopodobny, że ostatnio zwolniłem swojego nauczyciela śpiewuJ).

Sierotka - Katarzyna Anna Urbanowicz

Podwójne żywota pisanie

Mirosław Gołuński


Sierotka Katarzyny Anny Urbanowicz to książka, obok której nie sposób przejść obojętnie. Składa się na to kilka powodów i warto przyjrzeć im się bliżej.

Iwona, tytułowa bohaterka książki, nie jest „sierotą” w podstawowym znaczeniu tego słowa. Ma rodziców. Ale nad jej narodzinami zaciążyła tragiczna klątwa. Oto urodziła się jako jedno z dwojga bliźniąt. Jej braciszek jednak zmarł, matka zaś tak bardzo chorowała, że wydało się, że umrze i tak przeleżeli w trójkę trzy dni, bo ojciec, który poszedł po lekarza, „zabłądził” do znajomego, z którym zabalował przez te dni. Jeśli dodamy, że dziewczynka urodziła się na brzegu puszczy we wschodniej Polsce tuż po drugiej wojnie światowej, to dalsze jej losy uważnie opisywane w powieści, z jednej strony łatwo przewidzieć, z drugiej bardzo trudno sobie wyobrazić.

Świat przedstawiony w powieści (choć nie jest to napisane bezpośrednio, to jednak można przyjąć, że książka stanowi jej pierwszą część) w naturalistyczny sposób oddaje rzeczywistość lat 40., 50. i początku 60. minionego stulecia. Wieś to patriarchalny świat, w którym rządzi mężczyzna, traktujący kobiety (żonę, córki) jako narzędzia, które można wykorzystywać na różne sposoby. To on prowadzi lewe interesy, pędzi bimber, uprawia ziemię i rządzi twardą rękę wyposażoną w pas, z którego korzysta gdy uzna, że ma po temu powód (lub ochotę). Nieszczęściem ojca Iwony jest to, że jeden syn ma wole, co sprawia, że wygląda i zachowuje się, jak opóźniony w rozwoju, a drugi, najbardziej oczekiwany, Karolek, wleciał do żywego ognia rozpalonego pod praniem i mimo ofiarnej interwencji Iwony, poparzył się tak bardzo, że zmarł, a ona na wiele miesięcy trafiła najpierw do szpitala, a potem zamieszkała w mieście u siostry swej matki. Nim opuściła wieś najlepiej czuła się w chlewie wśród świń i prosiąt, gdzie chroniła się przed gniewem i seksualnymi zapędami ojca. W wiejskiej szkole uważano ją za jeszcze bardziej „wsiową” niż inne dzieci, choć przejawiała niemałe talenty do geografii.

Urbanowicz w Subiektywnie

Sierotka Katarzyny Anny Urbanowicz to książka, obok której nie sposób przejść obojętnie. Składa się na to kilka powodów i warto przyjrzeć im się bliżej.

Krótkie wprowadzenie do recenzji Mirka, dotyczącej książki Sierotka. Po więcej proszę do Subiektywnie.

Króciak

Jaka jest Cena spokoju? O tym w swoim szortalowym debiucie opowiada Kamila Modrzyńska.

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

Patricia Highsmith - Carol

Nowy Jork, lata 50. dwudziestego wieku. Dziewiętnastoletnia Therese, początkująca scenografka, zatrudnia się w wielkim domu towarowym. W przedświątecznym zgiełku spotyka piękną, starszą od niej kobietę. Nawiązują znajomość. Młodziutka bohaterka jest urzeczona elegancką, bogatą i fascynującą Carol. Z czasem więź między nimi staje się coraz mocniejsza, a Therese stopniowo odkrywa, że tym, co je łączy, jest miłość - nie tylko duchowa, ale i fizyczna. Wahania bohaterki, czy może i powinna zerwać z dotychczasowym życiem, a także rozterki Carol, która ma męża i dziecko, przedstawione są bardzo prawdziwie i z rzadką otwartością.
 
Powieść sama autorka uważała w owych czasach za skandalizującą, dlatego opublikowała ją pod pseudonimem i dopiero w latach 80. przyznała się do jej autorstwa.
 
Na podstawie „Carol” powstał film z wybitnym kreacjami Cate Blanchett i Rooney Mary, który w 2016 roku otrzymał 6 nominacji do Oscara.

Patricia Highsmith urodziła się w 1921 r. w Fort Worth w Teksasie, potem wraz z rodzicami przeniosła się do Nowego Jorku. Ukończyła Barnard College, gdzie oprócz filologii angielskiej studiowała języki klasyczne. Większość swego dorosłego życia spędziła w Europie, mieszkając głównie we Francji i Szwajcarii. Napisała ponad dwadzieścia powieści i kilkadziesiąt opowiadań, z zamiłowaniem uprawiała również rysunek i rzeźbę. Zmarła w Locarno w 1995 r.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Robin Wasserman - Dziewczyny w ogniu

W Halloween roku 1991 popularny gwiazdor licealnej drużyny koszykówki znika bez śladu. Trzy dni później zostaje znaleziony z kulą w głowie i pistoletem w dłoni. Odkrycie to wstrząsa konserwatywną społecznością, i tak już poruszoną coraz donośniejszymi pogłoskami o działającym w okolicy kulcie Szatana.
Te wydarzenia zbliżają do siebie Hannah Dexter i Lacey Champlain. Charyzmatyczna i uwodzicielska Lacey błyskawicznie zacieśnia intymną więź z podatną na wpływy Hannah i kształtuje ją na swoje podobieństwo. Lacey stopniowo odrywa Dex od jej bezpiecznego życia i wciąga ją w gorączkową spiralę obsesji i buntu.
Miłość, okrucieństwo, porywające odurzenie dziewczęcą przyjaźnią – ta wstrząsająca opowieść rzucona na niespokojne tło miasteczka ogarniętego moralną histerią jest bezkompromisowym i niemożliwym do zapomnienia wejrzeniem w okres dojrzewania.

Robin Wasserman znana jest z publikacji w „The New York Times”, „Tin House”, „The Los Angeles Review of Books” oraz z zamieszczanych w antologiach opowiadań. Spod pióra tej cenionej pisarki wyszło ponad dziesięć powieści dla nastolatków.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Sławomir Nieściur - Wedle zasług (9 września 2016)

Wiosną 2006 roku Czarnobylska Strefa Wykluczenia przypomina rezerwat dzikiej przyrody. W istocie jednak jest ogromnym poligonem badawczym. W wyniku błędu dochodzi do katastrofy. Teren wokół elektrowni przekształca się w najeżone anomaliami piekło – Zonę. To w niej właśnie schronienie znajdują przypuszczalni sprawcy katastrofy.
Dwudziestka kontraktowych łowczych, włączona w strukturę ośrodka weterynaryjnego opłacana ze specjalnego funduszu przez zarząd elektrowni.
Zadanie: czyścić strefę z niebezpiecznych zwierząt.
Jedna z najgorszych bestii to Szary czarnobylski. Niektóre osobniki dorastają do metra w kłębie, osiągając przy tym wagę siedemdziesięciu i więcej kilogramów.
Nie tracą przy tym nic z szybkości i zwinności mniejszych pobratymców.
Za takie okazy  naukowcy płacą najwięcej.
Dwóch doświadczonych myśliwych wyrusza by przeczesać opuszczone wsie i pełne dzikiej zmutowanej zwierzyny bezdroża zony.
Standardowa wyprawa myśliwska wysłużonym radzieckim traktorem zmienia się w dramatyczną walkę o życie.
Najpierw w zagrodzie Hawryłów, niemal giną zaskoczeni przez byłych mieszkańców nie będący już ludźmi, a potem wezwani na pomoc swoi obdzielają ich ołowiem- każdego wedle zasług.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Alan Moorehead - Nad Nilem Błękitnym i Białym (5 września 2016)

Zagadka źródeł Nilu - konkurującego z Amazonką o tytuł najdłuższej rzeki na świecie - fascynuje od ponad dwóch tysięcy lat. Przez tak długi czas była ona przedmiotem sporów największych podróżników i do końca została niezbadana. Jak trafnie określił to pod koniec XIX wieku szef administracji brytyjskiej w Ugandzie Harry Johnson, sprawa ta stała się „największą tajemnicą geograficzną, jaka pozostała jeszcze po odkryciu Ameryki”.

Nad Nilem Błękitnym i Białym zabiera w podróż przez wspaniałą historię eksploracji źródeł Nilu w okresie 1798-1900. Skupia się przede wszystkim na wydarzeniach rozgrywających się przy głównym nurcie w Etiopii, Sudanie i Egipcie. Wyprawy, pieczołowicie zaplanowane i kierowane przez wielkich eksploratorów jak James Bruce, John Speke, Richard Burton, David Livingstone, Samuel Baker czy Emin Pasza, wyposażonych w ówczesne zdobycze techniki, w ciągu stu lat dokonały systematycznego dzieła odkrywczego. Podróżnicy ci przemierzali rwące rzeki, palone słońcem pustynie, przebijali się przez wilgotne i gorące puszcze, narażali się na zatrute strzały tubylców, na ataki niebezpiecznych drapieżnych zwierząt i groźne choroby. To oni właśnie przyczynili się do poznania Afryki i źródeł Nilu, a tym samym zainicjowali europejską dominację.

Informacja wydawnictwa SQN

Dzisiaj, t.j.25 sierpnia, od 16:00 do 17:00 na profilu FB Fantastycznie nieobliczalnych (https://www.facebook.com/sqnfantastyka/) odbędzie się chat z Anną Lange, autorką powieści "Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu".

Zachęcamy do aktywnego brania udziału. Na osobę, która zada najciekawsze pytanie czekać będzie egzemplarz "Clovisa LaFaya" z autografem autorki.

O 16:00 zostanie odpalony post rozpoczynający chat. Pytania będzie można zadawać w komentarzach.

Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu - Anna Lange

Wiktoriański dżentelmen nekromanta pilnie poszukiwany

Magdalena Makówka

Magia, Scotland Yard i przygoda. Czy można wymarzyć sobie lepszy materiał na przebój? Cóż, wszystko zależy od wykonania, wszak najlepszą piosenkę może zepsuć zawodząca wokalistka. W przypadku debiutu Anny Lange musimy sobie zadać pytanie: do kogo właściwe jest kierowana jej powieść. Jeżeli zaliczymy ją do kategorii young adult to mamy do czynienia z całkiem porządną powieścią. Jeśli jednak przyjmiemy, że docelową grupę stanowi czytelnik nieco bardziej literacko wyrobiony, tu już nie jest tak różowo.

Przenieśmy się do alternatywnej rzeczywistości. Czary są tu powszechne i całkiem spory odsetek ludności nimi włada. Magowie wybierają sobie specjalizacje, najczęstsze to: kinemanci, piromanci i w końcu owiani złą sławą nekromanci. Oczywiście dostęp do niezwykłych mocy sprawia, że są także ludzie, którzy wykorzystują je w niecnych celach. Jako że mamy już drugą połowę XIX wieku, do walki z nimi zostaje powołana nowa jednostka Scontland Yardu. Na jej czele staje John Dobson, świeżo zwolniony z wojska syn pastora, który ma wiele dobrych chęci. Jego uporządkowane życie komplikuje nieco pojawienie się w Londynie młodszej siostry Alicji, pragnącej zostać pielęgniarką, by z pożytkiem dla innych wykorzystywać magię, do której ma talent. Spokój rodzeństwa zakłóca przypadkowe spotkanie znajomego Johna ze szkoły - Clovisa LaFay, którego rodzina ma niejeden mroczny sekret. Kiedy pan LaFay rozpoczyna pracę, jako policyjny konsultant coraz więcej spędza z panną Dobson, z czasem obydwoje zaczynają pałać do siebie uczuciem. Niestety przez znajomość z Clovisem na rodzeństwo swą uwagę kierują również inni członkowie klanu LaFay, nie lubiący, gdy ktoś staje im na drodze i wiedzący jak skutecznie usuwać przeciwników.

Lange w Subiektywnie

Magia, Scotland Yard i przygoda. Czy można wymarzyć sobie lepszy materiał na przebój? Cóż, wszystko zależy od wykonania, wszak najlepszą piosenkę może zepsuć zawodząca wokalistka. W przypadku debiutu Anny Lange musimy sobie zadać pytanie: do kogo właściwe jest kierowana jej powieść. Jeżeli zaliczymy ją do kategorii young adult to mamy do czynienia z całkiem porządną powieścią. Jeśli jednak przyjmiemy, że docelową grupę stanowi czytelnik nieco bardziej literacko wyrobiony, tu już nie jest tak różowo.

Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu, za sprawą Magdy ujawnią dzisiaj w Subiektywnie swoje tajemnice.

W Samo Południe. Odsłona CCXLIX - ogłoszenie wyników

Czwartek w tym tygodniu przejął rolę środy - nie pierwszy raz  zresztą - i to on rozda nagrody.
Zwycięzców będzie czterech - niewykluczone, że obojga płci - ponieważ tyle mamy egzemplarzy książki Ziemia niczyja autorstwa Jana Waletowa. a to za sprawą wydawnictwa Fabryka Słów.
Zatem, szansę mają ci spośród uczestników, których odpowiedzi pokrywały się z podanymi poniżej:

1. Wystarczyło podać sześć z poniższych tytułów:
    - Wojna absolutna
    - Posledni bere vse
    - Sierżant
    - Na ostrzu noża
    - Krawędź żelaza
    - Wilk samotnik
    - Bez litości
    - Mroczny zbawiciel
    - Czas żyć, czas zabijać
2. Mnóstwo, naprawdę mnóstwo :) Zadowoliliśmy się pięcioma tytułami.
3. "Podręcznik grabarza"

Gratulację niech przyjmą:
Paweł Jezierski
Aleksandra Szymczyk
Rafał Miotk
Mariola Cudak


Gratulujemy. Adresy prosimy przesłać na nasz mail odpowiedz@szortal.com

Nowość wydawnictwa Mag

Robin Hobb - Przeznaczenie błazna

Robin Hobb, uznana autorka epickiej odmiany fantasy, stworzyła w swoich heroicznych trylogiach "Skrytobójca" i "Żywostatki" barwne, wielowymiarowe światy. Teraz stawia ostatni krok w zapierającej dech w piersi trylogii "Złotoskóry", w której opowieść o Bastardzie Rycerskim Przezornym dobiega epickiego końca.
Pełne przygód i niezapomnianych postaci "Przeznaczenie Błazna" stanie się klasykiem gatunku. Skrytobójca, szpieg i mistrz Mocy Bastard Rycerski Przezorny, obecnie znany tylko jako żołnierz Tom Borsuczowłosy, na dobre osiadł na królewskim dworze w Koziej Twierdzy. Tylko nieliczni znają jego pełną tajemnic przeszłość oraz wiedzą o ofiarach, jakie musiał ponieść, by przeżyć. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że Bastard włada magią Mocy. Wyruszywszy na wyprawę z księciem Sumiennym, Cierniem i ograniczonym, lecz wielce utalentowanym w Mocy Młotkiem, Bastard Rycerski stara się pomóc księciu wypełnić misję.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Miroslav Žamboch - Wojna Absolutna (14 września 2016)

Twórca Koniasza podbija kosmos.
Wrażenie przebywania w świadomości maszyny, nigdy jeszcze nie było tak dojmujące.

Wszechświat od dawna już nie należy tylko do ludzi. Krzem kontra węgiel, krew kontra superciekłe płyny, ewolucja jest nieubłagana. Na szczęście dla homo sapiens maszyny walczą również przeciw sobie; sojusze szybko powstają i jeszcze szybciej znikają, a wciąż powstają byty stojące na pograniczu świata.
Tworzyliśmy niezłe zoo, w większości sami weterani niezliczonych bitew, hybrydy techniczne sklecone z części znalezionych w magazynie. Przedstawialiśmy dziwaczną mieszankę istot o różnych stopniach rozwoju i świadomości. Niektórzy byli po prostu głupi, inni okaleczeni a jeszcze inni nadzwyczaj sprytni, ale tak nietypowi i pokręceni, że musiałem się odwracać od ich odmienności. Sztuczne Inteligencje o zaszczepionym posłuszeństwie w ich hardcorowych mózgach. No i oczywiści byli pomiędzy nami łowcy tacy jak ja.
Gdy robot bojowy DB 24, którego główną umiejętnością jest agresywne prowadzenie walki i maksymalizacja siły ognia uzyska samoświadomość, piekło może się okazać całkiem miłym miejscem.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Leszek Długosz - Pod Baranami. Ten szczęsny czas... (19 września 2016)

Leszek Długosz to artysta wszechstronny – śpiewający poeta, kompozytor, pianista, aktor, felietonista. Opublikował szereg zbiorów poezji i płyt autorskich, m.in. Z tego co jest, Dusza na ramieniu, Po głosach, po śladach. W okresie świetności Piwnicy pod Baranami, w latach 60. i 70., jedna z najbardziej twórczych osobowości tego Zespołu. O swojej książce, wspomnieniach z tego czasu, mówi tak: „W mojej piwnicznej opowieści starałem się selekcjonować materię i włączać do niej przędziwo autentyczne. Więc to, czegom sam doświadczył. W czym brałem udział, co widziałem, słyszałem. Co opowiadano mi wtedy. Byłoby pięknie, gdyby Czytelnik, kończąc lekturę i zamykając okładkę tej książki, niczym drzwi za sobą, miał wrażenie, że znów tam był... Trafił tam jeszcze raz... I odzyskał, w rzeczywistości przecież nigdy nie zaistniały, ten jeszcze jeden wieczór w Piwnicy... Ach, na koniec gdyby jeszcze było i tak, że ożywione myśli i poruszone Jego serce – żeby znów w tamtą stronę, znów chciały tam biec”.

Flash, tom 2: Rebelia łotrów – Francis Manapul, Brian Buccellato i inni

O łotrach z zasadami

Maciej Rybicki

Pierwszy tom wydawanego w linii Nowe DC Comics Flasha zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie zarówno stroną graficzną, jak i dość wymagającym sposobem prowadzenia fabuły. Na jego kontynuację czekałem więc z niecierpliwością… na szczęście niezbyt długo. Zaledwie po kilku miesiącach od premiery Całej naprzód Egmont pozwala zapoznać się polskiemu czytelnikowi z kolejną odsłoną przygód Najszybszego Człowieka na Ziemi. Czy album zatytułowany Rebelia łotrów przeskoczy całkiem wysoko zawieszoną poprzeczkę?

Francis Manapul, Brian Buccellato i inni w Subiektywnie

Pierwszy tom wydawanego w linii Nowe DC Comics Flasha zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie zarówno stroną graficzną, jak i dość wymagającym sposobem prowadzenia fabuły. Na jego kontynuację czekałem więc z niecierpliwością… na szczęście niezbyt długo. Zaledwie po kilku miesiącach od premiery Całej naprzód Egmont pozwala zapoznać się polskiemu czytelnikowi z kolejną odsłoną przygód Najszybszego Człowieka na Ziemi. Czy album zatytułowany Rebelia łotrów przeskoczy całkiem wysoko zawieszoną poprzeczkę?

Zapraszamy do lektury recenzji Maćka, dotyczącej komiksu Flash Tom 2 Rebelia Łotrów.

Króciak

Dziś na Szortalu zawitali On i Tamten, a drogę do nas wskazał im Antoni Nowakowski.

Batman Ziemia Jeden Tom 2 – Geoff Johns, Gary Frank

Głębiej w alternatywny świat

Marek Adamkiewicz

„DC Deluxe” to na tę chwilę jeden z najciekawszych komiksowych cykli na polskim rynku. Wydawany przez nieoceniony Egmont, prezentuje czytelnikowi najciekawsze tytuły z bogatej oferty DC Comics. Jako jedna z pierwszych przedstawionych w jej ramach opowieści, w ręce fanów wpadła świetna historia z alternatywnej Ziemi, prezentująca losy Batmana na nowo. Tom pierwszy „Ziemi Jeden” traktował o jego przygodach z innego świata (tzw. Elseworld), bliźniaczo podobnego do naszego, a jednak różniącego się w znaczących detalach. Wówczas zobaczyliśmy początki pracy Nietoperza w Gotham, pełne nieporadności i poszukiwań. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej błyskotliwej i nietypowej opowieści. 

Po konfrontacji z burmistrzem Gotham, Oswaldem Cobblepotem, Batman wciąż ma pełne ręce roboty. Ostatni kadr pierwszego tomu jasno mówił kto będzie głównym antagonistą w kontynuacji. Jest to Riddler, który ma plan pogrążenia miasta w chaosie. W tym celu organizuje krwawe zamachy w różnych punktach metropolii. Przestępca zdaje się kierować ukrytym planem, a ofiary mogą nie być wybierane przypadkowo. By go powstrzymać, Batman musi zjednoczyć siły z Jamesem Gordonem, który zaczyna tu w końcu przypominać siebie. To jednak niejedyny problem, z którym przyjdzie się mierzyć herosowi – po mieście rozchodzą się plotki, że w kanałach żyje krwiożercze monstrum, a swoje do powiedzenia ma też rodzeństwo Dentów, na razie stojących jeszcze po stronie prawa.

Johns i Frank w Subiektywnie

„DC Deluxe” to na tę chwilę jeden z najciekawszych komiksowych cykli na polskim rynku. Wydawany przez nieoceniony Egmont, prezentuje czytelnikowi najciekawsze tytuły z bogatej oferty DC Comics. Jako jedna z pierwszych przedstawionych w jej ramach opowieści, w ręce fanów wpadła świetna historia z alternatywnej Ziemi, prezentująca losy Batmana na nowo. Tom pierwszy „Ziemi Jeden” traktował o jego przygodach z innego świata (tzw. Elseworld), bliźniaczo podobnego do naszego, a jednak różniącego się w znaczących detalach. Wówczas zobaczyliśmy początki pracy Nietoperza w Gotham, pełne nieporadności i poszukiwań. Teraz nadszedł czas na kontynuację tej błyskotliwej i nietypowej opowieści.

Marek pisze dzisiaj o drugim tomie komiksu Batman: Ziemia Jeden.

Thanos Powstaje – Jason Aaron, Simone Bianchi

Pokaż mi jak zabijają bogowie*

Maciej Rybicki

Gdyby przyjrzeć się najpotężniejszym postaciom w uniwersum Marvela, po stronie złoczyńców niemal na pewno wymieniony został by Thanos – pochodzący z Tytana zdobywca światów, istota o mocy niemal boskiej. Aż dziw bierze, że przez wiele lat, jakie minęły od jego debiutu, nie powstała opowieść opowiadająca historię tego jak stał się tym, kim jest obecnie (umówmy się, to bardzo niekonkretne określenie… i takim być powinno w komiksowym bezczasie). Gdy za pisanie jego genezy zabiera się autor tej klasy co Jason Aaron można spodziewać się pozycji co najmniej dobrej. Tak jest w przypadku Thanos powstaje, tym bardziej, że całość została też „ubrana” w znakomite rysunki Simone Bianchi’ego.

Aaron i Bianchi w Subiektywnie

Gdyby przyjrzeć się najpotężniejszym postaciom w uniwersum Marvela, po stronie złoczyńców niemal na pewno wymieniony został by Thanos – pochodzący z Tytana zdobywca światów, istota o mocy niemal boskiej. Aż dziw bierze, że przez wiele lat, jakie minęły od jego debiutu, nie powstała opowieść opowiadająca historię tego jak stał się tym, kim jest obecnie (umówmy się, to bardzo niekonkretne określenie… i takim być powinno w komiksowym bezczasie). Gdy za pisanie jego genezy zabiera się autor tej klasy co Jason Aaron można spodziewać się pozycji co najmniej dobrej. Tak jest w przypadku Thanos powstaje, tym bardziej, że całość została też „ubrana” w znakomite rysunki Simone Bianchi’ego.

Niedzielne odwiedziny w Subiektywnie zaowocują lekturą recenzji Maćka, który przeczytał komiks Thanos powstaje i dzieli się wrażeniami.

W Samo Południe. Odsłona CCLI

Dziś poniedziałek, więc czas na kolejną odsłonę W Samo Południe! Dzisiaj nagrodami są 3 egzemplarze wspaniałej książki " Clovis LaFay.Magiczne akta Scotland Yardu" autorstwa Anny Lange. Nagrody ufundowało wydawnictwo SQN. Aby otrzymać te niezwykłą lekturę wystarczy odpowiedzieć na nasze 3 proste pytania:Zasady niezmienne

Pytania konkursowe:

1. Wydawnicze: Co oznacza skrót SQN?
2. Szortalowe : Wymień min 5 członków ekipy Szortalu
3: Historyczne: Kim są prawdziwi rodzice Gwendolyn? ("Zieleń szmaragdu")

Powodzenia!

Drabble

Dzisiaj drabble niezwykłe, bo potrójne, autorstwa Joanny Maciejewskiej, pod wspólnym tytułem Tryptyk Cisza-Szept-Krzyk.

Zapowiedź wydawnictwa SQN

Aneta Jadowska - Dziewczyna z Dzielnicy Cudów (14 września 2016)

Są przyjazne i urocze miasta alternatywne. I jest Wars – szalony i brutalny – oraz Sawa – uzbrojona w kły i pazury. Pokochasz je i znienawidzisz, całkiem jak ich mieszkańcy.

Jak ona. Nikita. To tylko jedno z jej imion, jedna z jej tajemnic. Jako córka zabójczyni i szaleńca chce od życia jednego – nie pójść ścieżką żadnego z rodziców. Choć na to może być już za późno.

Z Dzielnicy Cudów – części miasta, która w wyniku magicznych perturbacji utknęła w latach 30. ubiegłego wieku – zostaje uprowadzona jedna z piosenkarek renomowanego klubu Pozytywka. Sprawą zajmuje się Nikita. Trop szybko zaprowadzi ją tam, gdzie nigdy nie chciałaby się znaleźć. Na szczęście jej pleców pilnuje Robin. Czy na pewno? Kim on właściwie jest?

***

Jadowska przyzwyczaiła swoich czytelników do kilku rzeczy: nietuzinkowych bohaterek, alternatywnych miast pełnych złowrogich stworzeń i niedających się przewidzieć zwrotów akcji. W Dziewczynie… jest to wszystko, za co czytelnicy pokochali serię o Dorze Wilk, i dużo, dużo więcej!

Anna Misztak, red. nacz. Lubimyczytac.pl

Nadając swojej bohaterce jakże ważne dla kinomanów imię Nikita, Aneta wzięła sobie na plecy ogromny popkulturowy ciężar. Tym większy podziw należy się jej pisarskiej kondycji, bo mimo bagażu stąpa lekko i ma dość siły, by narzucić czytelnikowi mordercze tempo.
Jakub Ćwiek

Nowości wydawnictwa Rebis

Hanna Cygler - 3 razy R

Sensacja, miłość, zdrada – na tle polskich realiów lat transformacji


Lata dziewięćdziesiąte. Trzy młode kobiety prowadzące wspólny biznes, szukając w życiu szczęścia, dokonują ważnych wyborów. Olga musi zwalczyć bolesne wspomnienia fatalnego małżeństwa i uważniej przyjrzeć się teraźniejszości, Klaudia próbuje zapanować nad swoim temperamentem, który zbyt często rzuca ją w ramiona nieodpowiednich mężczyzn, Lidkę zaś dręczy zazdrość o męża. Czy ich przyjaźń przetrwa niespodziewany obrót wydarzeń?

Losy bohaterek wciągają, bawią i wzruszają. Pojawiają się tu już postaci, które będą głównymi bohaterami późniejszych książek, jak choćby Zosia Reinert.

Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu, Grecka mozaika, Głowa anioła, Dwie głowy anioła, Czas zamknięty, Pokonani, Złodziejki czasu, Za cudze grzechy oraz Przekład dowolny.


Amelia Noguera - Malarka gwiazd

Dwie historie z dwóch różnych epok, dwie bolesne pasje, dwoje ludzi, którzy w poszukiwaniu prawdy odnajdują się w jednym obrazie, który być może skrywa coś więcej.

Nowości wydawnictwa Rebis

D.D. Everest - Archie Greene i Klub Alchemików

Drugi tom przygód Archiego Greene’a

Ręka Thistle’a wystrzeliła w górę i złapała płomień. Przez chwilę kula jarzyła się i skrzyła w jego dłoni, drgając i wirując. Potem zmieniła barwę z żółtej na niebieską i zniknęła…

W świecie Archiego Greene’a magia wpisana jest w codzienność. Jako Strażnik Płomienia chłopiec sprawuje pieczę nad magicznymi książkami. Gdy podczas inicjacji jego kuzyna Thistle’a dzieje się rzecz niezwykła, Archie musi się zmierzyć z potężną i niebezpieczną magią, aby wyjaśnić tajemnicę klątwy ciążącej na alchemikach…

D. D. Everest
mieszka ze swoją rodziną, a także dwoma pięknymi kotami, w starym, pełnym zakamarków edwardiańskim domu pod Londynem, w pobliżu Ashdown Forest, pierwowzoru Puchatkowego Stumilowego Lasu. Kiedy nie pisze, trenuje młodzież w miejscowym klubie piłkarskim i bywa technikiem muzycznym w kolejnych rockandrollowych grupach swojego syna. Ale nie narzeka. W każdym razie nie tak bardzo. W wolnym czasie zajmuje się dziennikarstwem i pisaniem książek. Jego powieść, Archie Greene i sekret czarodzieja, trafiła na krótką listę kandydatów do National Book Award w kategorii literatury dziecięcej.


Linda Nagata - Czerwień. Misja "Brzask"

Pierwszy tom militarnej SF osadzony w bliskiej przyszłości, świecie reality TV i zaawansowanych technologii
Najlepsza książka 2015 roku – zdaniem „Publishers Weekly” Finalistka nagród NEBULA i JOHNA CAMPBELLA!

Nowości wydawnictwa Rebis

Gilberto Villahermosa - Spadochroniarz Hitlera

Życie i bitwy Rudolfa Witziga, zdobywcy fortu Eben-Emael


Biografia Rudolfa Witziga (1916–2001), oficera niemieckich sił powietrznodesantowych. Sławę zyskał już w maju 1940 roku, gdy jako młody porucznik zaplanował i poprowadził operację zdobycia fortu Eben-Emael w Belgii. To strategiczne zwycięstwo było pierwszą w historii akcją przeprowadzoną przez niemieckich strzelców spadochronowych, korzystających z szybowców desantowych i posługujących się ładunkami kumulacyjnymi. Spadochroniarze odnieśli spektakularny sukces, nagłośniony przez hitlerowską machinę propagandową. Witzig, który nigdy nie został członkiem partii nazistowskiej, walczył również m.in. na Krecie, w Afryce Północnej, w czerwcu 1944 roku we Francji, potem w krajach bałtyckich i pod koniec wojny w Holandii. Zakończył wojnę w stopniu majora. Za walki w Prusach Wschodnich w 1944 roku został odznaczony osobiście przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i jest jednym z zaledwie piętnastu spadochroniarzy, którzy otrzymali ten order.


Christian Jacq - Śledztwa księcia Setny T.3 Złodziej dusz

NAD EGIPTEM GROMADZĄ SIĘ CZARNE CHMURY. DALSZY CIĄG PRZYGÓD KSIĘCIA SETNY I JEGO PIĘKNEJ NARZECZONEJ.

Zamęt na dworze Ramzesa II. Nad królestwo nadciągają chmury podejrzeń, napięć, niepewności. Książę Setna i jego towarzyszka Sekhet nadal prowadzą walkę ze Złem. Jednak obrót zdarzeń komplikuje ich misję.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Janet Evanovich - Stephanie Plum. Obłędna szesnastka (9 września 2016)

Książki o Stephanie Plum są śmieszne i wciągające jak kolejne odcinki serialu. Każda kolejna to oddzielna historia oraz nowe przygody trzydziestolatki z Jersey, która pracuje jako łowczyni nagród.
 
Stephanie Plum odziedziczyła po wujku Pipie „szczęśliwą” butelkę. Problem w tym, że wujek nie sprecyzował, na czym to szczęście będzie polegać.
Vinnie, szef agencji poręczycielskiej, dorobił się długów karcianych w wysokości 786.000$. Gangster Bobby Słonecznik zamierza więzić Vinniego, póki ktoś nie spłaci jego zobowiązań.
Wyposażona w "szczęśliwą" butelkę Stephanie Plum wraz z Connie i Lulą u swego boku, muszą „jedynie” odnaleźć Vinniego, ocalić agencję, zorganizować wyprzedaż chodnikową i konwent Hobbitcon, po drodze jeszcze ścignąć bigamistę, rabusia papieru toaletowego i gangstera o wdzięcznym przezwisku Obrzyn.
Ale wszystko to przecież pestka dla takiej „szczęściary”…

Janet Evanovich
- Jest numerem jeden na liście najlepiej sprzedających się autorów New York Timesa. Spod jej pióra wyszła bestsellerowa seria o Stephanie Plum, Lizzy i Dieslu, dwanaście romansów, powieści o Barnaby i Hookerze i powieść graficzna “Trouble Maker” oraz podręcznik Jak piszę: tajemnice Autorki Bestsellerów.
Odwiedźcie stronę Janet Evanovich pod adresem:
www.evanovich.com

Nowość wydawnictwa Replika

Boris Akunin - Bruderszaft ze śmiercią Tom 2

Druga odsłona cyklu Bruderszaft ze śmiercią to kolejne dwie minipowieści utrzymane w eksperymentalnej konwencji „powieści-filmu”, która ma na celu połączenie tekstu literackiego z wizualnością dzieła filmowego.
W Latającym słoniu poznajemy wyborną historię o szpiegowskich aferach z 1915 roku – aferach, które zrewolucjonizowały rosyjskie lotnictwo… Kapitan Josef von Teofels otrzymuje niecodzienną misję – dostać się do elitarnej załogi Ilji Muromca. Rzeczywistość pokaże, że nie jest to wcale takie proste…
W Dzieciach Księżyca napotykamy na agenta rosyjskiego kontrwywiadu, który ma za zadanie rozpracować siatkę szpiegowską. Aby wykonać zadanie, musi przeniknąć do artystycznego klubu i kabaretu „Dzieci Księżyca”. A zbierają się tam ludzie bardzo szczególni − dekadenci…
Wyborny humor i doskonale skonstruowana fabuła tylko potwierdzają kunszt pisarski Borisa Akunina!

Thunderbolts. Czerwony Postrach – Daniel Way, Chris Soule, Phil Noto, Steve Dillon

Nikt nikomu nie ufa

Maciej Rybicki

Żyjemy w czasach, gdy (czy nam się to podoba, czy nie) antybohater stał się ciekawszy od bohatera. Proste postacie, czyniące dobro zdają się być nudne, oczywiste, czasem mało pociągające. Stąd też w przypadku tych protagonistów, którzy w popkulturze umościli sobie gniazdko już wiele lat temu, ciągle próbuje się coś zmieniać, „udoskonalać” itd. – właśnie po to, by przykuć (lub odzyskać) uwagę odbiorcy. Nieco inaczej jest z antybohaterami. Pal sześć, że jest ich w zasadzie kilka „rodzajów”: od „szlachetnego łotra”, przez „brudnego Harry’ego”, aż po „Hannibala Lectera”. Antybohater jest mniej oczywisty, często też bardziej wyrazisty – nie jest przecież krępowany wieloma z ograniczeń klasycznego protagonisty. Nie jesteśmy też nigdy pewni jak się zachowa, czy nie zmieni zdania? Itd. A jeśli jeszcze weźmiemy kilka takich postaci i zmusimy do działania razem? Noooo… to już się na pewno dziać będą rzeczy intrygujące. Z tego faktu wynika tez po części popularność takich komiksowych serii jak np. Suicide Squad czy Thunderbolts. Druga z nich, wydana w linii Marvel Now, choć zapowiadała się jako hit (choćby ze względu na fakt, iż w składzie grupy są tak popularne postacie jak Czerwony Hulk, Punisher, Deadpool, Elektra i Venom) okazała się lekkim rozczarowaniem. Przeciętny scenariusz Waya i wyjątkowo kiepskie jak na Steve’a Dillona rysunki zdecydowanie nie udźwignęły potencjału tkwiącego w serii. Można by oczekiwać, że drugi tom musi być lepszy (bo gorszy już raczej być nie może). Czy faktycznie tak jest?

Way i Soule oraz Noto i Dillon w Subiektywnie

Żyjemy w czasach, gdy (czy nam się to podoba, czy nie) antybohater stał się ciekawszy od bohatera. Proste postacie, czyniące dobro zdają się być nudne, oczywiste, czasem mało pociągające. Stąd też w przypadku tych protagonistów, którzy w popkulturze umościli sobie gniazdko już wiele lat temu, ciągle próbuje się coś zmieniać, „udoskonalać” itd. – właśnie po to, by przykuć (lub odzyskać) uwagę odbiorcy. Nieco inaczej jest z antybohaterami. Pal sześć, że jest ich w zasadzie kilka „rodzajów”: od „szlachetnego łotra”, przez „brudnego Harry’ego”, aż po „Hannibala Lectera”. Antybohater jest mniej oczywisty, często też bardziej wyrazisty – nie jest przecież krępowany wieloma z ograniczeń klasycznego protagonisty. Nie jesteśmy też nigdy pewni jak się zachowa, czy nie zmieni zdania? Itd. A jeśli jeszcze weźmiemy kilka takich postaci i zmusimy do działania razem? Noooo… to już się na pewno dziać będą rzeczy intrygujące. Z tego faktu wynika tez po części popularność takich komiksowych serii jak np. Suicide Squad czy Thunderbolts. Druga z nich, wydana w linii Marvel Now, choć zapowiadała się jako hit (choćby ze względu na fakt, iż w składzie grupy są tak popularne postacie jak Czerwony Hulk, Punisher, Deadpool, Elektra i Venom) okazała się lekkim rozczarowaniem. Przeciętny scenariusz Waya i wyjątkowo kiepskie jak na Steve’a Dillona rysunki zdecydowanie nie udźwignęły potencjału tkwiącego w serii. Można by oczekiwać, że drugi tom musi być lepszy (bo gorszy już raczej być nie może). Czy faktycznie tak jest?

Jeżeli chcecie poznać odpowiedź na zadane przez Maćka pytanie, zajrzyjcie do Subiektywnie by przeczytać resztę recenzji komiksu Thunderbolts. Czerwony Postrach.

Nowości wydawnictwa Czwarta Strona

Remigiusz Mróz - Immunitet

Najmłodszy w historii sędzia Trybunału Konstytucyjnego zostaje publicznie oskarżony o zabójstwo człowieka, z którym nic go nie łączy. Ofiara pochodzi z innego miasta i nigdy nie spotkała swojego rzekomego oprawcy, mimo to prokuratura zaczyna zabiegać o uchylenie immunitetu.

Spisek na szczytach władzy? Polityczna zemsta? A może sędzia jest winny?

Oskarżony zwraca się o pomoc do znajomej ze studiów, Joanny Chyłki. Nie wie, że prawniczka, która niegdyś brylowała w salach sądowych, teraz zmaga się z chorobą alkoholową i upiorami z czasów młodości.

Razem zaczynają odkrywać tropy prowadzące do miejsc, gdzie zasady prawa nie sięgają…


Małgorzata Łatka - Kamfora


NAWET TO, CZEGO NIE POWIESZ, MOŻE ZOSTAĆ UŻYTE PRZECIWKO TOBIE

W centrum Krakowa dochodzi do wstrząsającego odkrycia. Brutalnie okaleczone ciało kobiety zostaje odnalezione w parku. Przyczyna śmierci – liczne ciosy zadane ostrym narzędziem. W ciągu kilku miesięcy już trzy ofiary zamordowano w podobny sposób. Prowadzący sprawę komisarz Jakub Zagórski jest pewien, że ma do czynienia z seryjnym zabójcą.

Co łączy te kobiety? Przypadek czy misternie ułożony plan?

Komisarz Zagórski zwraca się o pomoc do Leny Zamojskiej – specjalistki od mowy ciała. Jej wiedza i doświadczenie mają pomóc w ujęciu przestępcy. Śledztwo nabiera tempa. Czy uda im się powstrzymać mordercę zanim zginie kolejna kobieta?

Nowość wydawnictwa Czwarta Strona

Marcin Hybel - Ballada o przestępcach

Średniowieczna Anglia i dwóch chłopców, którzy będą musieli stoczyć walkę o przeżycie.

W drodze do Londynu wędrowna trupa zostaje napadnięta przez szajkę bezwzględnych łotrów. Dochodzi do masakry, z której uchodzi z życiem dwóch chłopców: ośmioletni Gilbert i dwunastoletni William. Bandyci zabierają dzieci do podlondyńskiej mieściny, gdzie chłopcy przechodzą szkolenie żebracze, poznają czym jest gniew i cierpienie.

Wkrótce bracia zostają rozdzieleni. Gilbert jest szkolony na mordercę, William zaś uczy się złodziejskiej sztuki. Na ich drodze czai się wiele niebezpieczeństw, a poczucie spokoju jest tylko złudzeniem…

Pełna zwrotów akcji opowieść o walce i miłości w bezwzględnym świecie łotrzykowskich porachunków.

Nowości wydawnictwa Czarne

Luba Winogradowa - Nocne wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera

„Nawigacja w ciemnościach za pomocą tylko podstawowych instrumentów wymagała niezwykłego opanowania […]. Główne zadanie polegało na przelatywaniu nad terytorium wroga ze zgaszonymi silnikami. Zrzucano bomby z szybujących jak duchy samolotów. Gdy Niemcy dowiedzieli się, kto nimi steruje, nazwali kobiety Nocnymi Wiedźmami”.

16 października 1941 roku do pociągu towarowego w Moskwie wsiadła grupa radzieckich rekrutów. Na jej czele stała major Marina Raskowa – pierwsza kobieta w ZSRR, która zyskała uprawnienia nawigatora lotniczego.

Oddział pod jej dowództwem różnił się jednak od innych wysłanych do walki z nazistami. Była to pierwsza na świecie jednostka bojowa złożona wyłącznie z kobiet.

Luba Winogradowa na podstawie rozmów i zachowanych wspomnień weteranek ze słynnego oddziału przedstawia życiorysy nieustraszonych żołnierek, które kochały, walczyły i ginęły za wolność, pokój i kobiecą niezależność.


David I. Kertzer - Papież i Mussolini. Nieznana historia Piusa XI i rozkwitu faszyzmu w Europie

Trudno o bardziej odmienne postaci: Pius XI spędził większość życia pochylony nad średniowiecznymi manuskryptami. Benito Mussolini był zanurzonym w teraźniejszości podżegaczem, awanturnikiem i antyklerykałem. Istniały jednak i podobieństwa. Obaj mieli wybuchowy temperament, obaj domagali się bezwarunkowego posłuszeństwa i wywoływali u swoich podwładnych strach, obaj uważali komunizm za zagrożenie. I z czasem docenili znaczenie współpracy.

Nowość wydawnictwa Czarne

Hampton Sides - Krew i burza. Historia z Dzikiego Zachodu

W 1846 roku Stany Zjednoczone, wiedzione ideą terytorialnego ekspansjonizmu, zwanego Boskim Przeznaczeniem, zaatakowały Meksyk, żeby zająć jego zachodnie terytoria; w konsekwencji rozpoczęły trwającą kilkadziesiąt lat walkę z plemieniem Nawahów, nieustraszonych władców rozległych górzystych pustkowi.

Hampton Sides z rozmachem i swadą opowiada imponującą historię podboju Dzikiego Zachodu. W centrum opowieści znajduje się Kit Carson, niepiśmienny człowiek gór, traper i żołnierz, który dzięki swoim niezwykłym przygodom i brawurowym dokonaniom jeszcze za życia stał się legendą. Carson szanował zachodnie plemiona i zapewne rozumiał je lepiej niż jakikolwiek inny Amerykanin, a jednak zgodził się wykonywać rozkazy, które doprowadziły do upadku dzielnych Nawahów.

Nowość wydawnictwa Mag

Neil Gaiman - Nigdziebądź wyd. 8

Wersja preferowana przez autora.
Zawiera nowy wstęp i opowiadanie "O tym jak markiz odzyskał swój płaszcz".

Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego nudne życie w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania. Dziewczyna ma na imię Drzwi, ucieka przed dwoma zabójcami w czarnych garniturach i pochodzi z Londynu Pod.
Zwykły odruch litości poprowadzi Richarda w miejsce pełne potworów i aniołów, gdzie w labiryncie mieszka Bestia, a stary Hrabia urządził sobie dwór w pociągu metra.
Wszystko to jest dziwnie znajome, a przecież kompletnie obce...

Nowość wydawnictwa Insignis

Denis Szabałow - Uniwersum Metro 2033 Prawo do życia

Historia ludzkości to niekończące się wojny. Walka o przeżycie, o środki, o niepodległość, za wiarę, o ideały…
Gdzie tu miejsce na przykazanie miłości, na humanizm?! Chcesz żyć? Zabij i zabierz. Oto cała filozofia. Przecież prawo do życia zawsze idzie w parze z prawem do użycia siły.
Daniła Dobrynin i jego towarzysze broni dobrze wiedzą, że jeśli nie wezmą szturmem składu Rosrezerwy, ich rodzinny Schron wcześniej czy później przemieni się w cmentarzysko. Oni po prostu chcą żyć, i to ich prawo – prawo do życia.

Prawo do życia to kontynuacja książki Denisa Szabałowa Prawo do użycia siły. Ta trzymająca w napięciu, wartka i realistyczna do bólu powieść wyszła spod pióra człowieka, który wie prawie wszystko o broni, survivalu i sztukach walki. Ale nie obawiajcie się – Szabałow nie stworzył kolejnego poradnika przetrwania! Owszem, zebraną wiedzą podkręcił akcję, nadając jej przy tym sznyt autentyzmu, ale nie omieszkał także podzielić się z czytelnikami swoimi refleksjami i filozofią życiową. Prawo do użycia siły było bestsellerem. Wygląda na to, że Szabałow zgromadził prawdziwą armię fanów.
Dmitry Glukhovsky

Przypominamy, że trwa IV edycja konkursu na fan fiction Uniwersum Metro 2033. Zwycięskie opowiadania zostaną opublikowane w formie elektronicznej jak i drukowanej. Zachęcamy do udziału, więcej szczegółów na stronie www.metro2033.pl

Drabble

Jaka jest Cena uwagi? Odpowiedzi w stu słowach udzieli nam dzisiaj Tomasz Jarząb.