Marzec 2016

Nowość wydawnictwa Rebis

Ryszard Wolański - Eugeniusz Bodo. "Już taki jestem zimny drań".


Drugie, uaktualnione wydanie książki, z licznymi dodatkowymi zdjęciami i nowym materiałem, m.in. o serialu TVP Bodo.

"Gra pan jak Bodo! Dlaczego? Bo do du...". To tylko żartobliwy kalambur Adolfa Dymszy, prawda bowiem była zupełnie inna. Eugeniusz Bodo grał "jak z nut", chociaż ich nie znał. Dwa etapy jego życia upłynęły mu śpiewająco. Otaczała go wtedy miłość rodzinnego domu, sława zdobyta w warszawskich kabaretach, wreszcie uwielbienie kinowej widowni za ekranową wszechstronność. I kto wie, jak potoczyłyby się jego artystyczne losy, gdyby nie wojna. Tragiczna, niesprawiedliwa i okrutna. O tym właśnie opowiada ta książka.

"Sądziłam, że będzie to jeszcze jedna biografia w dorobku Ryszarda Wolańskiego. Nie miałam wątpliwości, że będzie świetna i bardzo rzetelna, bo autor słynie z dokładności, skrupulatności i umiłowania archiwaliów. Jednak to jest coś więcej niż doskonała biografia Eugeniusza Bodo, to książka, która ujawnia fakty zupełnie nieznane. Rozdział o wojennych losach Bodo jest wstrząsający. Protokoły z przesłuchań aktora przez NKWD obnażają całą podłość sowieckiego systemu. Nie chce się wierzyć, że to mogło się zdarzyć.

Moja babcia była zafascynowana międzywojenną Warszawą, nazywała ją «Paryżem północy». Czytając książkę Wolańskiego, wierzy się, że tak rzeczywiście było. Udało mu się uchwycić atmosferę i czar tamtego miasta, którego Bodo był królem. Już nic więcej Państwu nie powiem. Trzeba to koniecznie przeczytać. Gratulacje, Rysiu!".

Maria Szabłowska

Ryszard Wolański

W samo południe - odsłona CCXVII - ogłoszenie wyników

Wtorek, a chciałoby się piątek. Tak źle, tak niedobrze, powiedzcie mi, jak to jest? Jak żyć?

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Kto w zajawce Czerwonego Rycerza chce odgryźć, zresztą, co tam odgryźć, odegryźć, rycerzowi głowę w hełmie? Część druga. W zeszłym tygodniu ukazało się w MAGu wznowienie jednego z tomów jednej z trylogii pewnego bestsellerowego cyklu autorki słynącej opowieściami o skrytobójcach i żywostatkach. Proszę podać polski tytuł wspomnianej trylogii i angielski tytuł zbiorczy całego cyklu. No i jeszcze możecie podać imię i nazwisko tej autorki.

1.1. Wiwerna
1.2. Złotoskóry, The Realom of the Elderlings, Robin Hobb

2. Historyczne: W zajawce Czerwonego Rycerza jest mowa o Jerzym i smoku. Jak miał na imię ten smok? Podajcie imię i nazwisko autora, który ich, znaczy, Jerzego i owego smoka, ze sobą zapoznał? No, mniej więcej zapoznał.

Gorbash, Gordon Dickson

3. Szortalowe: Proszę podać imię recenzenta, którego tekst był pierwszym w tegorocznie lutowym Subiektywnie.

Rafał.

Zwycięzcy:

1. Mateusz Zyg,

2. Krzysztof Grzebuła,

3. Ewa Frankowicz.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Nowości wydawnictwa Rebis

Luis Montero Manglano - Stół króla Salomona

Pełna inteligentnego humoru i zagadek powieść osnuta tajemnicą, w której śmierć i niebezpieczeństwo czają się na uliczkach współczesnych miast i w podziemiach średniowiecznych zamków

Tirso Alfaro, doktorant na wydziale historii sztuki, podczas praktyki w muzeum w Canterbury jest świadkiem kradzieży zabytkowej pateny. Po powrocie do Madrytu odpowiada na enigmatyczną ofertę pracy i bierze udział w osobliwym procesie rekrutacji, nawet nie podejrzewając, że na próbę wystawia go tajna organizacja - Narodowy Korpus Poszukiwaczy, którego celem jest odzyskanie cennych dzieł sztuki należących do dziedzictwa Hiszpanii. Wkrótce Tirso włączy się do szaleńczej pogoni za mitycznym Stołem Salomona, który wedle legend może przynieść tylko nieszczęście. Tym samym zostanie wciągnięty w oszałamiającą spiralę niebezpieczeństw, zdrady i śmierci.

Luis Montero Manglano

- brat Carli Montero, autorki bestsellerowej Szmaragdowej Tablicy - urodził się w Madrycie w 1981 roku. Jest dyrektorem ds. kształcenia oraz wykładowcą historii i sztuki średniowiecznej w Ośrodku Studiów Romańskich w Madrycie. Opublikował książkę El lamento de Caín, wyróżnioną nagrodą EATER dla najlepszej powieści grozy 2012 roku.Hanna Cygler - Za cudze grzechy

Europejska podróż pełna namiętności

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Janet Evanovich - Stephanie Plum. Smakowita piętnastka (11 marca 2016)


Kolejna już książka bestsellerowej serii przygód Stephanie Plum.

Przepis na katastrofę: Znany kucharz Stanley Chipotle przyjeżdża do Trenton, aby wziąć  udziału w konkursie kulinarnym i traci głowę - dosłownie.
Dodaj przyprawy: Lula jest świadkiem przestępstwa.
Podkręć ogień: Milion dolarów nagrody dla każdego, kto dostarczy informacji pomocnych w schwytaniu zabójców.
Zamieszaj: Lula rekrutuje łowczynię nagród Stephanie Plum, aby szybciej znaleźć  morderców i zgarnąć forsę.
Dodaj tajny składnik: Babcia Mazurowa. Tyle w temacie.
Doprowadź do wrzenia: Stephanie Plum dostaje również zlecenie od Komandosa. Ma wyśledzić zdrajców, którzy starają się doprowadzić do bankructwa jego agencję ochrony.
Tym razem zniszczeniu ulegają co najmniej 4 samochody, w tym dwa Komandosa.


Janet Evanovich
Jest numerem jeden na liście najlepiej sprzedających się autorów New York Timesa. Spod jej pióra wyszła bestsellerowa seria o Stephanie Plum, Lizzy i Dieslu, dwanaście romansów, powieści o Barnaby i Hookerze i powieść graficzna “Trouble Maker” oraz podręcznik Jak piszę: tajemnice Autorki Bestsellerów.
Odwiedźcie stronę Janet Evanovich pod adresem:
www.evanovich.com

Informacja księgarni Dom Książki MDM oraz wydawnictwa Prószyński i S-ka

Spotkanie autorskie - Katarzyna Puzyńska (8 marca 2016)

Serdecznie zapraszamy wraz z Prószyński i S-ka na spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską.

Dom Książki MDM
ul. Koszykowa 34/50
Warszawa


wstęp bezpłatny!

Katarzyna Puzyńska w trakcie spotkania "Kryminalnie o kobietach" odpowie na pytania zadane przez internautów - prosimy o zadawanie pytań w dyskusji na tym wydarzeniu.

Katarzyna Puzyńska - z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoim psem, zajmuje się kotem i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię.
Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę kryminalną o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Leon Sowa - Kto wydał wyrok na miasto? (17 marca 2016)

Powstanie Warszawskie - prawda ukryta w dokumentach

Dyskusja na temat konieczności i sensu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się jeszcze przed jego wybuchem i toczy się nadal. Dziś w ręce czytelników trafia nowy i niezwykle ważny głos w tej dyskusji — książka Andrzeja Leona Sowy, wybitnego historyka cenionego za niezwykle rzeczowe podejście do omawianych zagadnień i za skrupulatność w badaniu źródeł.
 
Kto wydał wyrok na miasto? to nie tylko analiza krytyczna przyczyn Powstania Warszawskiego. Andrzej Leon Sowa w oparciu o źródła i dokumenty obala mity, ujawnia tajemnice i przybliża słabo znane, a kluczowe szczegóły decyzji polskiego dowództwa od 1939 roku oraz ukazuje na nowo działania Armii Krajowej, ich założenia i przebieg. Od dziś żadna merytoryczna dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie będzie mogła odbyć się z pominięciem głosu Andrzeja Leona Sowy, bez względu na to, czy ostatecznie zgodzimy się z tezami autora, czy też nie.
 
Kto wydał wyrok na miasto? ma szansę stać się pozycją klasyczną, a już na pewno — jedną z najważniejszych książek historycznych tego roku.

Stół króla Salomona - Luis Montero Manglano

Hiszpański Indiana Jones

Mirosław Gołuński

Salomon, to obok Dawida jeden z ulubionych przez popkulturę biblijnych władców. Były już nazwane jego imieniem „kopalnie”, w powieściach o templariuszach często pojawiają się artefakty związane z tym królem, a to pierścienie, przy pomocy których panował nad demonami, a to miecze, przy pomocy których demony te mógł zabijać. Luis Montero zaproponował nam przygodowo-sensacyjne poszukiwania niezupełnie nowego artefaktu (mówi się o nim w mało znanym w Polsce hiszpańskim filmie Carlosa Saury Buñuel i stół króla Salomona), za to nawiązujący swoją historią i teoretycznymi właściwościami do alchemicznych stołów wywołujących duchy z XVI i XVII wieku. A przy tym daje nam solidną dawkę wiedzę o prawdziwej (lub nie) historii hiszpańskich zabytków.

Tirso Alfaro, narrator przeważającej części powieści, o stole króla Salomona słyszał od dziecka. W rzadkich chwilach kontaktów z ojcem była to ulubiona bajka, którą rodzic mu opowiadał. Mały hiszpański chłopiec, syn znanej archeolożki, nie mógł wówczas przypuszczać, że artefakt ten stanie się niemal obsesją jego życia. Ukończywszy studia i nie mając kompletnie pomysłu na siebie, zabrał się za doktorat z historii sztuki mezoarabskiej, który skierował jego kroki do Anglii. Pracując w muzeum, staje się świadkiem dziwnej kradzieży zabytkowej pateny, która była przedmiotem jego naukowych dociekań. Po tym wydarzeniu zostaje wyrzucony z pracy i wraca do domu. W Madrycie szukając pracy, natrafia w internecie na dziwną propozycję castingu na tajemnicze stanowisko. W ten sposób zaczyna się niezwykła przygoda, która zaprowadzi bohatera nie tylko do stołu króla Salomona, ale również sprawi, że weźmie udział w pierwszej z wielkich przygód jego życia (w zakończeniu książki zapowiadany jest już drugi tom).

Montero Manglano w Subiektywnie

Salomon, to obok Dawida jeden z ulubionych przez popkulturę biblijnych władców. Były już nazwane jego imieniem „kopalnie”, w powieściach o templariuszach często pojawiają się artefakty związane z tym królem, a to pierścienie, przy pomocy których panował nad demonami, a to miecze, przy pomocy których demony te mógł zabijać. Luis Montero zaproponował nam przygodowo-sensacyjne poszukiwania niezupełnie nowego artefaktu (mówi się o nim w mało znanym w Polsce hiszpańskim filmie Carlosa Saury Buñuel i stół króla Salomona), za to nawiązujący swoją historią i teoretycznymi właściwościami do alchemicznych stołów wywołujących duchy z XVI i XVII wieku. A przy tym daje nam solidną dawkę wiedzę o prawdziwej (lub nie) historii hiszpańskich zabytków.

Premierowo zapraszam Was na szortalową premierę omówienia premierowo wydanej dziś przez Rebis książki Luisa Montero Manglano.

Nowości wydawnictwa Albatros

Nicholas Sparks, Billy Mills - Nowe życie, nowy początek. Wokini

DUCHOWY PRZEWODNIK DLA WYZNAWCZYŃ (I WYZNAWCÓW) NICHOLASA SPARKSA
 
Pierwsza książka Nicholasa Sparksa, napisana współnie z Billym Millsem, drugim rdzennym Amerykaninie, który startując na olimpiadzie zdobył medal dla Stanów Zjednoczonych.
 
„Wokini – osobista droga ku szczęściu i rozumieniu siebie” – to alegoria, która pokaże Wam, jakie praktyczne kroki trzeba podjąć, aby polepszyć własne życie we wszystkich jego sferach.
 
Młody indiański chłopiec David po śmierci swojej siostry jest przekonany, że nigdy nie zazna szczęścia. Ojciec daje mu w prezencie zwój z siedmioma ręcznie malowanymi rysunkami. Ich właściwa interpretacja pozwoli Davidowi zrozumieć samego siebie. Tak wygląda warstwa fabularna „Wokini”.


Michael Acton Smith - Calm

WYJĄTKOWY PRZEWODNIK, KTÓRY POZWOLI ZYSKAĆ NIECO CZASU I PRZESTRZENI WE WSPÓŁCZESNYM, ROZPĘDZONYM DO GRANIC MOŻLIWOŚCI ŚWIECIE
 
PRZEŁOMOWA KSIĄŻKA, KTÓRA IDEALNIE RÓWNOWAŻY POTRZEBĘ ODZYSKANIA SPOKOJU Z REALIAMI NOWOCZESNEJ CODZIENNOŚCI
 
Żeby odzyskać spokój, nie potrzeba specjalistycznego treningu, wystarczą umiejętności, z którymi rodzi się każdy z nas. Nie trzeba zbioru zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Oto praktyczny dziennik swobodnych inspiracji, dzięki którym spokój może osiągnąć każdy. W dziewięciu rozdziałach uwzględniających każdy aspekt życia znajdziemy mix najnowszych badań naukowych, działań twórczych, ćwiczeń i inspiracji, które pozwolą uspokoić umysł i zacząć zmieniać świat wokół nas.

Nowości wydawnictwa Albatros

Peter May - Wyspa powrotów
 
Kiedy detektyw Sime Mackenzie wsiada do niewielkiego samolotu na lotnisku św. Huberta w Montrealu, nawet nie ogląda się za siebie. Licząca 850 mil podróż jest dla niego okazją, by uciec przed samotnością i żalem, które od dłuższego czasu naznaczają jego życie.
Sime wchodzi w skład ośmioosobowej grupy śledczej, a celem wyprawy jest wyspa Entry w Zatoce Świętego Wawrzyńca – szeroka na dwa kilometry, długa na trzy i licząca niespełna 130 mieszkańców, z których najbogatszy został właśnie zamordowany w swoim domu. Śledztwo wydaje się formalnością: dowody wskazują na zabójstwo w afekcie, a żona ofiary jawi się jako mściwa sprawczyni. Sprawa przybiera niespodziewany obrót, gdy Sime staje oko w oko z podejrzaną i jest przekonany, że ją zna, choć nigdy wcześniej się nie spotkali.
 
Prześladowanego przez tę pewność i cierpiącego na bezsenność detektywa zaczynają nawiedzać sny o wydarzeniach, jakie rozgrywały się w odległej przeszłości na szkockiej wyspie 300 mil dalej. Sny, w których wdowa odgrywa główną rolę. Sprawa ta staje się dla Sime'a obsesją. Pomimo dowodów obciążających oskarżoną, wierzy niezachwianie w jej niewinność, narażając się na konflikt między zawodowym obowiązkiem, który musi wypełnić, a przeznaczeniem, od którego nie może uciec.  
 
Książki Szkota Petera Maya właściwie automatycznie umieszcza się w obrębie tartan noir,
podgatunku obejmującego mroczne kryminały osadzone w szkockich realiach, których mistrzem jest łan Rankin.
Można się z takim przyporządkowaniem spierać, zważywszy że popularność Mayowi przyniosły thrillery,
których akcja rozgrywa się w Chinach, zaś jego „Wyspa Lewis" po raz pierwszy opublikowana została w języku francuskim,
ponieważ pisarz nie mógł znaleźć brytyjskiego wydawcy.
Nie zmienia to jednak tego, że wspomniana trylogia, na którą składają się powieści

Nowość wydawnictwa SQN

Leslye Walton - Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Zbliża się magiczna noc przesilenia letniego…

Noc, w której niebo się otworzy, a powietrze wypełnią deszcz i pióra.

Ava urodziła się ze skrzydłami. Pragnie poznać prawdę, odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące jej pochodzenia. Niezwykłe wypadki, cudowne zdarzenia, dziwne zbiegi okoliczności i baśniowe rozterki zaprowadzą ją tam, gdzie nie spodziewała się dotrzeć. Kawałek po kawałku odsłania pełną boleści i trosk historię rodziny Roux. Ava Lavender może być pierwszą, która uniknie zguby i ucieknie obojętności. Czy uda jej się odnaleźć prawdziwą miłość?
Dramat Avy rozpoczyna się, kiedy wielce pobożny Nathaniel Sorrows bierze ją za anioła, a jego obsesja na punkcie dziewczyny rośnie…

Leslye Walton
Dawno temu żyła bardzo dziwna dziewczyna obdarzona wybujałą wyobraźnią. W końcu wyrosła na bardzo dziwną kobietę obdarzoną równie wybujałą wyobraźnią. Wszyscy byli tym zawiedzeni. Ale wtedy kobieta została pisarką. I wszystko uległo zmianie.

Leslye Walton urodziła się gdzieś na północno‑zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Uważa, że właśnie dlatego największa więź łączy ją z żonkilami, które ujawniają swoje prawdziwe piękno podczas deszczu. Pomysł na debiutancką powieść – Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender – zrodził się właśnie podczas szczególnie zimnej ulewy, kiedy Leslye rozważała logikę czy też raczej brak logiki miłości.

Kiedy Leslye Walton nie tworzy, uczy w szkole średniej, jak czytać i pisać, a przede wszystkim jak być miłym dla innych (zwłaszcza wtedy, kiedy jest to szczególnie trudne). Aktualnie pracuje nad kolejną powieścią. Mieszka w Seattle.

Nowość wydawnictwa Świat Książki

Joanna Jodełka - Wariatka

Pisarka Joanna stara się wrócić do siebie po ciężkich przeżyciach związanych ze śmiercią męża. Ale ponura rzeczywistość szpitala psychiatrycznego tylko pogłębia jej fatalny stan. Otumanioną lekami, zrezygnowaną kobietę wyrywa z apatii dopiero egzemplarz książki, który przynosi jej tajemniczy młody mężczyzna. To pierwsza powieść Joanny, nigdy dotąd niewydana, a zainspirowana niewyjaśnioną sprawą sprzed dziesięciu lat – zniknięciem Justyny Lenart, młodej żony i matki. Joanna jest zaniepokojona: nie dość, że nie wie, kto wydał jej powieść, to jeszcze nie rozumie, dlaczego występującym w niej postaciom przywrócono autentyczne imiona i nazwiska. Co gorsza, ma wrażenie, że ktoś próbuje ją zabić. Czy dlatego, że historia, przetworzona w jej wyobraźni w literacką fikcję, po latach niebezpiecznie zbliżyła się do prawdy, wprowadzając ferment w życie bohaterów książki? Pisarka postanawia rozwikłać zagadkę i na własne życzenie opuszcza szpital. Gra okazuje się niebezpieczna, rozpoczyna się wyścig z czasem.Nowa powieść sensacyjna autorki „Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru „Polichromii" nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.

Nowości wydawnictwa Mag

Joe Abercrombie - Nim zawisną

Jak bronić miasta, które jest otoczone przez wrogów i infiltrowane przez zdrajców, kiedy sojusznikom nijak nie możesz zaufać, a twój poprzednik przepadł bez śladu? Nawet oprawca miałby ochotę uciec jak najdalej (gdyby tylko mógł poruszać się bez laski), a inkwizytor Glokta musi poznać odpowiedzi, zanim gurkhulska armia załomocze do bram.

Północni przekroczyli granicę Anglandu i szerzą spustoszenie w tej mroźnej krainie. Książę Ladisla jest gotowy odeprzeć ich i zyskać wieczną chwałę… Ma tylko jeden problem: najgorzej uzbrojoną, najgorzej wyszkoloną i najgorzej dowodzoną armię na świecie.
Tymczasem Bayaz, Pierwszy Wśród Magów, prowadzi grupę odważnych poszukiwaczy przygód na wyprawę wśród ruin przeszłości. Kobieta powszechnie znienawidzona na Południu, mężczyzna budzący największą zgrozę na Północy i najbardziej egoistyczny młodzik w Unii to dość niezwykła zbieranina. Razem mogliby jednak stworzyć zabójczą kompanię – gdyby nie fakt, że serdecznie się nie cierpią.

Odkrywanie prastarych tajemnic. Krwawe bitwy, zwycięskie i przegrane. I przebaczenie dla zajadłych wrogów – jednak nie wcześniej, nim zawisną.

Nowość wydawnictwa Insignis

Denis Szabałow - Prawo do użycia siły

W schronach rozrzuconych po skażonym terytorium gnieżdżą się i wegetują niedobitki ludzkości. Oczekują pomocy, którą zdolni są im przynieść tylko stalkerzy, bo tylko oni posiadają specjalne umiejętności i znają ten nowy świat jak nikt inny.

Stalkerem nikt się nie rodzi, stalkerem się zostaje. A może trzeba się nim także urodzić? Zwłaszcza jeśli dowódcą twojego Schronu jest pułkownik specnazu GRU, wokół rozciągają się radioaktywne ruiny pełne krwiożerczych mutantów, a sąsiad aż się rwie, by strzelić ci w plecy… Jeśli każdego dnia musisz walczyć o życie: swoje, swoich bliskich, przyjaciół… nadzieję pokładając tylko w wiernym wintoriezie, wypróbowanym w niezliczonych potyczkach partnerze i szczęściu.

Za istnienie płacisz nabojami, a za błędy – krwią wciąż na nowo udowadniając światu swoje prawo do użycia siły…

Powieść Szabałowa ucieszy też miłośników militariów. Autor – pasjonat wojskowości – starał się, by wszystko było tu realistyczne: język, sprzęt, którym posługują się bohaterowie, taktyka. Akcja toczy się w Sierdobsku – wyjątkowo ponurym miejscu, rojącym się od mutantów, anomalii i niewyjaśnionych zjawisk.

Do wydania jest dołączony bezpłatny zbiór opowiadań wyróżnionych w III konkursie na opowiadanie w Uniwersum Metra 2033, czyli Echo zgasłego świata.


Antologia - Echo zgasłego świata

Echo zgasłego świata to kolejny zbiór opowiadań polskich fanów Uniwersum Metro 2033, inspirowanych postapokaliptycznym światem wykreowanym przez Dmitrija Glukhovsky’ego.

Nowość wydawnictwa Insignis

Garri Kasparow - Nadchodzi zima

Szokująca opowieść o tym, jak Rosja stacza się z powrotem ku dyktaturze, i o tym, jak Zachód płaci teraz za to, że do tego dopuścił.

Dojście do władzy Władimira Putina, objęcie w 1999 roku urzędu prezydenta przez byłego podpułkownika KGB, było silnym sygnałem, że Rosja oddala się od demokracji. Mimo to w kolejnych latach – kiedy Ameryka i inne czołowe mocarstwa świata nie przestawały mu ustępować – Putin stał się nie tylko dyktatorem we własnej ojczyźnie, lecz zagrożeniem na scenie międzynarodowej. Dysponując potężnymi zasobami i ­arsenałem jądrowym, Putin jest kluczową postacią prowadzonego w wielu krajach ataku na wolność polityczną i porządek współczesnego świata.
Dla Garri Kasparowa to żadne nowiny. Od ponad dekady głośno wyraża krytyczne opinie pod adresem Putina. Poprowadził prodemokratyczną opozycję w zakończonych farsą wyborach prezydenckich w 2008 roku. Ale kolejne lata, z upływem których Kasparow widział, jak jego przewidywania co do zamiarów Putina spełniają się niczym przepowiednie Kasandry, przekonały go, że prawda jest jeszcze mroczniejsza: Rosja Putina, tak jak ISIS i Al-Kaida, znajduje własne samookreś­lenie w opozycji wobec państw wolnego świata.
W miarę jak Putin stawał się coraz potężniejszy, zagrożenie, jakie stwarza, zmieniło charakter z lokalnego na regionalny, a wreszcie na globalny. W swojej alarmującej książce Kasparow pokazuje, że upadek Związku Sowieckiego nie był punktem końcowym historii, a jedynie zmianą pory roku: zimna wojna stopniała w promieniach nowej wiosny; teraz jednak, po latach samozadowolenia i błędów w ocenie sytuacji, znowu przychodzi do nas zima.

Nadchodzi zima: książka, której siłą jest Garri Kasparow ze swoim niezwykłym intelektem, dobitnie ukazuje, kim naprawdę jest Putin: jawnym zagrożeniem dla świata.

Liga Sprawiedliwości. Tom 5. Wieczni Bohaterowie – Geoff Johns, Ivan Reis, Doug Mahnke i inni

Wieczne schematy

Maciej Rybicki

Wydany przez Egmont pod koniec ubiegłego roku event Wieczne Zło był (jest?) chyba pierwszym tego typu wydarzeniem prezentowanym polskiemu czytelnikowi w tak szerokim zakresie. Historie prowadzące do opowieści zebranej w głównym tomie rozciągały się bowiem na kilka równoległych serii i albumów. Lutowe premiery Egmontu (przynajmniej te z serii Nowe DC Comics) pozostały jednak w ramach fabuły traktującej o przybyciu na naszą Ziemię członków Syndykatu Zbrodni – złowieszczych sobowtórów członków Ligi Sprawiedliwości wprost z równoległego wszechświata. Między innymi dostaliśmy równoległą historię dziejącą się w Gotham City pod nieobecność Batmana, w serii Liga Sprawiedliwości mamy za to możliwość, z jednej strony, poznania nieco historii członków Syndykatu, z drugiej zaś, możemy dowiedzieć się, jak radzili sobie herosi nie grający pierwszych skrzypiec w głównym tytule (co po prawdzie nie powinno dziwić, gdyż w nim główne role odgrywają broniący ludzkości złoczyńcy).

Johns, Reis, Mahnke i inni w Subiektywnie

...Wieczni bohaterowie, czyli piąty tom pisanej przez Geoffa Johnsa serii, pozwala dostrzec, jak duży rozmach ma opowiadana przez niego historia. Można wyróżnić tu cztery główne wątki...

Tym razem to dla zajawienia Wam omówienia Maćka użyłem fragmentu ze środka tekstu. "Dlaczego?" zapytacie? Bo tak. Żeby nie było nudno, że tylko wstępy i wstępy.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Luca Dotti - Audrey w domu

Odkryj prywatny świat Audrey Hepburn w niezwykłej bestsellerowej biografii napisanej przez syna aktorki!

Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum! To wszystko składa się na wyjątkową książkę, którą porównać można jedynie z głośnymi przed kilku laty „Fragmentami” Marilyn Monroe.

Tym bardziej niezwykła to lektura, że ukazuje osobę zupełnie inną niż ekranowa Audrey-trzpiotka, którą wielbiły tłumy. Lucca Dotti tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, wielbicielki domowego ogniska, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie. Trzon książki stanowią osadzone w rodzinnym kontekście przepisy kulinarne. Są one jednak smakowitym, ale tylko pretekstem, niecodziennym sposobem na bezprecedensowe pokazanie prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Emmanuel Carrère - Królestwo

Książka roku we Francji według dziennika „Le Monde”. Ponad 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

 

Porywające dzieło o początkach chrześcijaństwa, religijnej ekstazie i utracie wiary.

 

Emmanuel Carrere, ceniony francuski pisarz i reżyser filmowy, dwadzieścia lat temu przeżył religijne uniesienie – zaczął codziennie chodzić do kościoła i przyjmować eucharystię. Każdą wolną chwilę spędzał nad lekturą Pisma Świętego i dzieł ojców Kościoła, filozofów i wybitnych teologów. Wszystkie swoje myśli skrupulatnie zapisywał. Jednak pewnego dnia wiara odeszła. Równie niespodziewanie, jak się pojawiła.

 

Nowość wydawnictwa Noir sur Blanc

William Dalrymple - Miasto dżinów. Rok w Delhi

Miasto Dżinów
, wydane w 1993 roku, to owoc sześcioletniego pobytu autora w Indiach. Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz stolicy Indii - miasta „stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne”, miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta-chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym  stulecia, a nawet millenia, przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii. Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) „na jubel”, pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magda Rem - Tysiąc róż

Michał i jego żona Elżbieta wiodą spokojne życie w domu na uboczu. Regularnie włączają zraszacz, rozmawiają z sąsiadem, odwiedza ich listonosz, mają swoje nawyki i zwyczaje. O stałej porze słychać stukot maszyny do pisania. Bo Elżbieta jest pisarką popularnych romansów, Michał zaś grafikiem projektującym okładki.
Tak było. Jeszcze do wczoraj.
Bo już tak nie będzie.
Jedna chwila zmienia ich życie w teatr pozorów. Tylko kto w nim obsadza role?
Znakomicie skonstruowana powieść psychologiczna z elementami thrillera. Hitchcockowskie klimaty – atmosfera rodem z „Psychozy"… i wyczekiwanie na pojawianie się matki Normana.

Magda Rem urodziła się w Koninie, ale od lat mieszka w Anglii. Wyjechała tam z rodzicami jako nastolatka w 1999 roku. Założyła polsko-angielską rodzinę, pracuje jako grafik komputerowy, a powieści – czytane przez nią, teraz zaś także przez nią pisane - stanowią jej sposób na codzienny kontakt z językiem ojczystym, bo w Polsce bywa rzadko. Uważa, że o człowieku i jego wrodzonych dobrych skłonnościach więcej mówią ludzkie zbrodnie niż zacne uczynki. To brutalny kontrast sił i zamiarów sprawia, że życie ludzkie bywa rozpaczliwie dramatyczne. Żeby o tym opowiedzieć, trudno sobie wymarzyć lepszy gatunek od thrillera.

Informacja wydawnictwa W.A.B.

Spotkanie autorskie - Grzegorz Uzdański (12 marca 2016)


Wydawnictwo W.A.B. Teatr Improwizowany Klancyk i Klub Komediowy zapraszająna wyjątkowy wieczórz okazji premiery debiutanckiej powieści Wakacje Grzegorza Uzdańskiego, twórcy Nowych Wierszy Sławnych Poetów.

12 marca 2016 (sobota)

Spotkanie autorskiegodz. 19:00 [wstęp wolny]

Klancyk zagra spektakl improwizowany do książki WAKACJE godz. 20:00


Klub Komediowy
ul. Nowowiejska 1
Warszawa


Opis książki:
Marta – matka i Justyna – córka spędzają razem tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z ukrytą historią rodzinną: powracająca we wspomnieniach bohaterek babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu lub ocalałych członkach rodu. Ta podróż ma także drugi nurt: matka i dorosła córka próbują spędzić razem czas wyłączony z codzienności, odkładając na bok nieporozumienia i konflikty, których istnienia są boleśnie świadome, i zbudować platformę porozumienia i bliskości, a przynajmniej zapewnić sobie przyjemne wspomnienia ze wspólnej wyprawy. Plany ambitne, a rzeczywistość sobie: z wielkiej wyprawy do korzeni robią się… zwyczajne wakacje.

Zapowiedź wydawnictwa Drageus Publishing House

Arkady Saulski - Czarna kolonia (16 marca 2016)

Czerwona Planeta – tak bliska i tak daleka – wreszcie staje przed nami otworem. Postęp technologii umożliwia podróże na inne planety, terraformację wspomagają odkrycia dokonywane już na miejscu, na Marsie. Pustynia zamienia się w dżunglę, pojawiają się rzeki, jeziora, oceany, niezwykłe gatunki. Niesamowite możliwości planety przyspieszają kolonizację, na Marsie powstaje nowy, wspaniały świat, świat, w którym każdy znajdzie swoje miejsce – tak przynajmniej wyglądają reklamy emitowane przez korporacje, które kontrolują planetę i procesy osiedleńcze.

Co naprawdę dzieje się na Czerwonej Planecie? Ilu najemników i ile broni sprowadziły tam wielkie firmy? I najważniejsze – w jakim celu? Co takiego jest na Marsie, że najpotężniejsze korporacje chcą położyć na tym łapę?

Arkady Saulski przenosi nas w przyszłość, która w wielu aspektach zaskakuje, choć niekiedy wydaje się dziwnie znajoma. Oryginalnie prowadzona narracja, wartka akcja, nowoczesne technologie i zaskakujące rozwiązania – to wszystko składa się na naprawdę udany debiut.

Arkady Saulski
Urodzony 20 lutego 1987 roku w Gdyni. Absolwent stosunków międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej, gdzie skutecznie zarażono go szacunkiem do munduru i ludzi morza. Pierwsze opowiadanie opublikował w 2010 roku w „Nowej Fantastyce” („Dzieci Syberyjskie”), potem przestał zajmować się fantastyką, do której powrócił dopiero w „Czarnej Kolonii”. Opublikował również kilkanaście opowiadań niefantastycznych. W 2012 roku korespondent zagraniczny z Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a obecnie zawodowo dziennikarz „Gazety Bankowej” i członek zespołu redakcyjnego oraz wydawca portalu wGospodarce.pl. Żonaty. Mieszka w Rumi.

Nauka perswazji, czyli jak w 8 minut postawić na swoim - Kevin Hogan

Perswazja w praktyce, czyli podręcznik dla sprzedawców

Marta Kładź-Kocot

Tak się składa, że od lat uczę retoryki. Na jej pograniczu tkwi sobie, opalizując fascynująco i niebezpiecznie, słowo „manipulacja”. Pierwszy „podręcznik manipulacji”, przewrotna i wredna Zakazana retoryka Glorii Beck, wpadł mi w ręce lata temu i otworzył oczy na wiele spraw. Od tej pory zaczęłam tego typu publikacje kompulsywnie gromadzić i czytać. Osiągnęłam jednak w ten sposób pewien poziom nasycenia wiedzą, co powoduje, że niełatwo mnie w tym temacie zadowolić.

Od razu muszę zatem uprzedzić potencjalnego czytelnika Nauki perswazji: to nie jest uniwersalna publikacja popularnonaukowa, dotycząca sekretów skutecznej perswazji. To jest praktyczny podręcznik dla sprzedawców, który idzie przede wszystkim za ustaleniami amerykańskiego guru teorii wpływu społecznego, Roberta Cialdiniego. Wykracza poza nie przede wszystkim w aspekcie pragmatycznym – omawiając tajniki sprzedaży, które nie były przedmiotem zainteresowania psychologa. Tam, gdzie Cialdini daje przenikliwe komentarze na temat ludzkiej natury i przytacza wyniki eksperymentów, Hogan daje proste, praktyczne wskazówki. A do tego pochwałę neoliberalnej wizji świata, czyli innymi słowy sytuacji, w której ich pieniądze znajdą się w naszych kieszeniach.

Hogan w Subiektywnie

Tak się składa, że od lat uczę retoryki. Na jej pograniczu tkwi sobie, opalizując fascynująco i niebezpiecznie, słowo „manipulacja”. Pierwszy „podręcznik manipulacji”, przewrotna i wredna Zakazana retoryka Glorii Beck, wpadł mi w ręce lata temu i otworzył oczy na wiele spraw. Od tej pory zaczęłam tego typu publikacje kompulsywnie gromadzić i czytać. Osiągnęłam jednak w ten sposób pewien poziom nasycenia wiedzą, co powoduje, że niełatwo mnie w tym temacie zadowolić.

Dziś bardzo grzecznie i bez wyskoków zapraszam Was do lektury krótkiej i rzeczowej recenzji Marty.

Nowość wydawnictwa Albatros

Wilbur Smith - Bóg Nilu

Starożytny Egipt pod rządami faraona Mamose jest państwem chylącym się ku upadkowi: bezlitośni bandyci pustoszą kraj, administrację toczy korupcja, w Delcie Nilu zagnieździł się uzurpator, tymczasem arystokracja pławi się w złocie i rozrywkach. Wielki wezyr Intef, faktycznie rządzący Egiptem, ma tylko jedną ambicję - zasiąść na tronie faraonów. Aby zrealizować ten cel, gotów jest poświęcić jedyną córkę, piękną księżniczkę Lostris...

WILBUR SMITH, światowej sławy pisarz pochodzący z Afryki, piszący po angielsku. Debiutował w 1964 roku powieścią Gdy poluje lew. Była to pierwsza pozycja z jego najbardziej popularnej sagi historyczno-przygodowej opisującej dzieje rodziny Courtneyów, w której skład weszły m.in. Odgłos gromu, Płonący brzeg, Władza miecza, Monsun,Triumf słońca oraz Assegai. Pełny dorobek Smitha obejmuje 34 powieści, w tym dwie najnowsze: Piekło na morzu i Okrutny krąg. Po jego prozę chętnie sięgają twórcy filmowi. Na duży ekran przeniesiono Kopalnię złota, Zakrzyczeć diabła i Najemników. Na podstawie kilku innych tytułów, m.in. Płonącego brzegu, Władzy miecza, Nilu i Siódmego papirusa, powstały miniseriale telewizyjne. Smith jest miłośnikiem dzikiej przyrody; pasjonuje się współczesną historią Afryki, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości literackiej. Sporo podróżuje, zwykle w okresie zimowym. Mieszka w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w Republice Południowej Afryki.

Nowość wydawnictwa W.A.B.

Agnieszka Hałas - Olga i osty

Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa na pasjonujące, dorosłe życie.


Nowość wydawnictwa Jaguar

Virginia Boecker - Łowczyni

Elizabeth Grey służy w doborowej jednostce królewskich łowców czarownic. Wraz z kolegami całe życie poświęciła wyplenieniu z Anglii wszelkich przejawów magii, której uprawianie zakazane jest na mocy prawa. W tajemniczych okolicznościach jednak, sama Elizabeth zostaje oskarżona o posługiwanie się czarami, aresztowana i skazana na śmierć na stosie. Jej wybawicielem okazuje się człowiek, którego uważała za swojego najbardziej zaciętego wroga,- Nicholas Perevil, najpotężniejszy mag w królestwie. Czarownik składa jej propozycję – uratuje dziewczynę, jeśli ona w zamian pomoże zdjąć ciążącą na nim klątwę.
Problemem jest jednak przeszłość Elizabeth – byłej łowczyni czarownic – o której nowi towarzysze nie mają pojęcia. Jeżeli się dowiedzą, stos może się okazać najmniejszym z jej problemów. Próbująca znaleźć ratunek w magicznym świecie wiedźm, duchów i piratów oraz pewnego szalenie przystojnego uzdrowiciela, dziewczyna będzie musiała poważnie się zastanowić nad znaczeniem przyjaźni i wrogości, miłości i nienawiści, oraz dobra i zła.

Fight Club 2, tom 6 i 7 - Chuck Palahniuk i Cameron Stewart

Głębiej w psychozę

Marek Adamkiewicz

Kolejne zeszyty Fight Club 2 ukazują się na naszym rynku ze sporą regularnością. Ledwo mieliśmy okazję zapoznać się z numerem piątym, już w ręce czytelników trafiają dwa kolejne. Do tej pory Chuckowi Palahniukowi udawało się utrzymać zainteresowanie odbiorcy dzięki umiejętnemu balansowaniu między ironią, przemocą i zjadliwą krytyką konsumpcjonizmu. Jak widać, scenarzysta ma pomysł na tę historię. I mimo tego, że poziom dotychczasowych zeszytów jest jednak niższy od części pierwszej, to wciąż warto zanurzyć się w świat Tylera Durdena. Po lekturze dwóch kolejnych odsłon jego perypetii, taki stan rzeczy nie powinien ulec większej zmianie.

Gdy żegnaliśmy się z bohaterami poprzednim razem, Sebastian był na granicy śmierci. Nie trzeba wielkiej przewidywalności, by domyślić się, że wyjdzie jednak z opresji cało. Wszak do zakończenia wciąż zostało kilka zeszytów, prawda? Akcja tym razem ulega sporemu zagęszczeniu. Pojawiają się poszlaki, że dziecko dwójki bohaterów wcale nie zostało porwane. Sebastian toczy walkę ze swoim alter ego, a na scenę wkracza nowy gracz, który ma ambicje do pociągania za sznurki. W tym czasie Marla, wraz z podopieczną z grupy wsparcia, przemierzają światowe strefy konfliktów, przy okazji odkrywając pewne istotne rzeczy.

Palahniuk i Steward w Subiektywnie

Kolejne zeszyty Fight Club 2 ukazują się na naszym rynku ze sporą regularnością. Ledwo mieliśmy okazję zapoznać się z numerem piątym, już w ręce czytelników trafiają dwa kolejne. Do tej pory Chuckowi Palahniukowi udawało się utrzymać zainteresowanie odbiorcy dzięki umiejętnemu balansowaniu między ironią, przemocą i zjadliwą krytyką konsumpcjonizmu. Jak widać, scenarzysta ma pomysł na tę historię...

Nareszcie! Piątek-piąteczek-piątunio! Ale żeby nie było za słodko, dzisiejsza słodycz ma żelazisty zapach krwi z nosa. Znaczy, przed Wami najnowsza, napisana przez Marka (Chala -Cheneta) recenzja komiksów z serii Fight Club 2.

Króciak

Wszyscy kierowcy chyba się ze mną zgodzą, że Kultury jazdy nigdy za wiele. Marta Kładź-Kocot zapewnia jej nieco na Szortalu.

I że ci nie odpuszczę - Joanna Szarańska

Życie pełne niespodzianek

Paulina Kuchta

Z debiutami jest różnie. Zawsze to jedna, wielka niewiadoma. Równie dobrze może być świetnie, jak i przeciętnie. Chociaż mam świadomość ryzyka, że może spotkać mnie rozczarowanie, to chętnie wybieram literackie debiuty, zwłaszcza polskich autorów, i zazwyczaj przekonuję się, że było warto. Mając to na uwadze, jeśli jest taka możliwość, czytam przynajmniej fragment żeby zobaczyć, jak autor/autorka pisze. Z I że ci nie odpuszczę było inaczej. Zachęcona opisem fabuły, blurbem i gatunkiem (bardzo lubię komedie z wątkiem kryminalnym), nie mając najmniejszej próbki pisarskich możliwości Joanny Szarańskiej postanowiłam zaryzykować. Trudno, raz kozie śmierć! A nuż, odkryję nową, interesującą autorkę?

Kalina tuż przed Wielkim Dniem zaprasza przyjaciółki, by omówić szczegóły związane z ceremonią ślubną. Oczywiście, tak to się nazywa, bo przecież trzeba ukoić skołatane nerwy szampanem, białym półsłodkim, czekoladą, chipsami. To nic, że następnego dnia mogą być lekkie problemy z koncentracją. Kalina dobrze sobie radzi, ceremonia odbywa się bez zakłóceń. Przynajmniej do czasu, gdy jej przyjaciółka wprawia wszystkich w osłupienie i oświadcza, że to małżeństwo nie może być zawarte, bo pan młody wkrótce zostanie ojcem jej dziecka. Kalina po tej informacji wychodzi z kościoła. W domu, zmuszona przez rodzicielkę do zjedzenia trzypiętrowego tortu, przeskakuje pilotem po kanałach. Niedługo potem otrzymuje voucher do spa w zabytkowym dworku w Kamionkach, jedyny prezent ślubny, jaki dostaje i może wykorzystać. Wyjeżdża, by dojść do siebie, a przy okazji zakosztować odrobiny zasłużonego luksusu. Jednak w spa nie jest do końca tak, jak sobie wyobrażała. Zamiast wanny z hydromasażem jest balia z udawanym kozim mlekiem, czyli krowim z kartonu, zabiegi na twarz zamieniono na plastry ogórka, a jedno malutkie kłamstewko Kaliny spowoduje, że będzie gościć w Kamionkach w innym charakterze, zmuszona by rozwikłać zagadkę. Bo jak nie Kalina Radecka, to kto?

Szarańska w Subiektywnie

Z debiutami jest różnie. Zawsze to jedna, wielka niewiadoma. Równie dobrze może być świetnie, jak i przeciętnie. Chociaż mam świadomość ryzyka, że może spotkać mnie rozczarowanie, to chętnie wybieram literackie debiuty, zwłaszcza polskich autorów, i zazwyczaj przekonuję się, że było warto. Mając to na uwadze, jeśli jest taka możliwość, czytam przynajmniej fragment żeby zobaczyć, jak autor/autorka pisze. Z I że ci nie odpuszczę było inaczej...

Jak? Tego dowiecie się z najnowszej recenzji Pauliny.

Drabble

Niedziela to doskonały dzień na Podróż. Szczególnie taką na sto słów Jakuba Rykowskiego.

Zagraniczniak - Longar

Nowy tydzień zaczynamy od Testu daega Jeremy'ego Szala. Spokojnie, nie wyjmujcie karteczek, wystarczy przeczytać.

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Artur Laisen - wywiad

Artur Laisen
Urodzony… niestety już jakiś czas temu, w mieście względnie prowincjonalnym, do którego i tak w końcu zawsze fatalistycznie powraca z najdalszych nawet wojaży. W poprzednim, beztroskim wcieleniu autor kilku opowiadań i laureat jednego z konkursów poetyckich. Obecnie prozaiczny, pragmatyczny i zapracowany właściciel drobnego przedsiębiorstwa, mąż swojej żony i ojciec swoich dzieci. Ostatnio również laureat konkursu na opowiadanie Wydawnictwa Paperback („Księdza Marka trzy spotkania z demonem”, opublikowany w antologii „Science Fiction po polsku”, Paperback 2012). Prywatnie pasjonat fotografii, podróży dalekowschodnich, kultury chińskiej i japońskiej oraz takiejże kuchni, ze względów praktycznych starający się aktywnie łączyć swe pasje.
Podobnie jak i wielu innych autorów Genius Creations, miłośnik fantastyki od zawsze, wychowany na Lemie i Zajdlu. Po przejściu smugi cienia koneser dobrej literatury w ogóle, o eklektycznym guście. Lista wszystkich jego literackich fascynacji byłaby zbyt długa, by zamieszczać ją w tym miejscu, ostatnio jednak na topie są zwłaszcza Haruki Murakami, Richard Morgan, Yasutaka Tsutsui, Jose Carlos Somoza, Miyuki Miyabe oraz Aleksander Kościów.
Wyznawca zasady, iż najpierw warto coś przeczytać, a dopiero potem, ewentualnie, jeśli naprawdę nie ma już żadnego innego wyjścia, napisać. Niestety, wbrew tym zasadom aktualnie pracuje nad kontynuacją „Studni Zagubionych Aniołów”, po czym planuje zasiąść do pisania kolejnych pięciu powieści i dwóch zbiorów opowiadań.


Twoja debiutancka powieść „CK Monogatari” była książką raczej nietypową, jeśli chodzi o przynależność gatunkową – określasz ją „thrillerem metafizycznym” czy też „współczesną powieścią obyczajową z elementami fantastyki”. Pierwsza część „Teraii” czyli „Studnia Zagubionych Aniołów” to fantasy nawiązująca bardziej do klasyki gatunku niż do najnowszych powieści Martina czy Eriksona. Skąd ten zwrot?

W samo południe - odsłona CCXVIII - ogłoszenie wyników

Poniedziałek. A to się Hubert zdziwi :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Jaką antologię można od niedana pobrać za darmo ze strony GC? Z jakiej okazji się ona ukazała? Proszę podać minimum trzy nazwiska tych spośród autorów zamieszczonych w niej tekstów, których książki były na Szortalu recenzowane.

Geniusze fantastyki. Z okazji drugiego roku działalności GC. Marcin Cholewa, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Daniel Nogal, Romuald Pawlak i Marcin Pągowski.

2. Historyczne: Skoro ta edycja WSP kręci się wokół geniuszy, to i pytanie historyczne będzie jednego z nich dotyczyło. Był sobie kiedyś pisarz, autor ponad pięćdziesięciu powieści, kilkunastu opowiadań, kilkunastu sztuk teatralnych, a do tego pewnej ilości esejów, wielu artykułów prasowych i kilku książek naukowych (no, bardziej naukowych niż popularno-naukowych). W jego utworach pojawiło się wiele wynalazków, które zaistniały naprawdę. Tasery, wiadomości telewizyjne, video-konferencje, lądujące w morzu kapsuły załogowe statków kosmicznych, żagle słoneczne, reklamy powietrzne (no wiecie, takie "napisy na niebie" robione samolotem), elektryczne łodzie podwodne i takie tam. Proszę podać imię i nazwisko tego autora.

Juliusz Verne.

3. Szortalowe: Część z autorów Geniuszy fantastyki publikowała swoje teksty na Szortalu. Proszę podać ich imiona i nazwiska. Wszystkich. Bo zasłużyli.

Michał Chmielewski, Maria Dunkel, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Romuald Pawlak, Marcin Pągowski, Katarzyna Rupiewicz i Jacek Wróbel.

Zwycięzcy:

1. Krzysztof Kochańczyk (Order),

2. Marta Machcińska (Po drugiej stronie),

3. Krystyna Bogucka (Spalić wiedźmę),

4. Katarzyna Iwańczak (Studnia zagubionych aniołów).

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

W Samo Południe - odsłona CCXIX

Witajcie w pachnącej szkłem edycji W Samo Południe! Tak, tym razem możecie wygrać jeden z trzech egzemplarzy Zapachu szkła Andrzeja Ziemiańskiego, które to książki ufundował ich wydawca - Fabryka Słów.

Zasady pozostawiamy w spokoju. Znaczy, nie, że macie ich nie czytać. Absolutnie odwrotnie - Wy je czytacie, a my egzekwujemy ich znajomość. Ale ich nie zmieniliśmy w ostatnim czasie, więc stąd "pozostawienie w spokoju". Czy jakoś tak.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł nosi najnowsza książka Andrzej Pilipiuka? Część druga. Jak tytuł nosi nadchodząca powieść Jacka Komudy?

2. Historyczne: Jak się nazywa najdłużej wydawana seria wydawnicza Fabryki Słów? Proszę wymienić wszystkie książki Andrzeja Ziemiańskiego, które się w niej ukazały.

3. Szortalowe: Gdyby nagle stało się tak, że moglibyście kupić w kiosku papierowe wydanie Szortalu, to czym byście chcieli, żeby pachniało? Z krótkim, jednozdaniowym wyjaśnieniem, dlaczego tak, a nie inaczej.

To wszystko - do boju!

Ślepe stado – John Brunner

Apokalipsa Johna

Marcin Knyszyński

Trzecia książka Johna Brunnera w serii Artefakty jest programową kontynuacją przestróg, które ów pisarz serwował współczesnemu mu światu w swoich poprzednich powieściach. Programowa jest również narracja, sposób prowadzenia wątków, charakterystyczny, mozaikowy układ rozdziałów, przywodzący na myśl raczej program telewizyjny przerywany reklamami niż standardową powieść. Wszystko to już znamy, wszystko to już Brunner nam pokazał. Czy zatem możemy znaleźć w Ślepym stadzie coś, co pozwoli nam po lekturze uznać, że czas spędzony nad nią nie był stracony? I będziemy do niej chcieli kiedyś wrócić? Oczywiście. I to całkiem sporo.

Książka nie ma głównych bohaterów. To znaczy ma jednego - świat przedstawiony. Jest to świat o kilkadziesiąt lat oddalony od czasów, w których John Brunner pisał Ślepe stado. Ziemia jest na skraju ekologicznej zapaści, brakuje czystej wody, czystego powietrza, niezatrutej gleby. Biosfera jest zniszczona przez produkty wysoko rozwiniętej ludzkiej cywilizacji, środki chemiczne, odpady przemysłowe, smog, pestycydy. Szerzą się epidemie wywoływane przez bakterie uodpornione na antybiotyki, grzyby uodpornione na bakterie, insekty uodpornione na środki owadobójcze. Skala nieszczęść i ilość traum, które dotykają ekosystem naszej planety jest wprost niewiarygodna - doprawdy w żadnej książce nie spotkałem się z tak rozbuchaną wizją chemiczno-biologicznej hekatomby.

Brunner w Subiektywnie

Trzecia książka Johna Brunnera w serii Artefakty jest programową kontynuacją przestróg, które ów pisarz serwował współczesnemu mu światu w swoich poprzednich powieściach. Programowa jest również narracja, sposób prowadzenia wątków, charakterystyczny, mozaikowy układ rozdziałów, przywodzący na myśl raczej program telewizyjny przerywany reklamami niż standardową powieść. Wszystko to już znamy, wszystko to już Brunner nam pokazał. Czy zatem możemy znaleźć w Ślepym stadzie coś, co pozwoli nam po lekturze uznać, że czas spędzony nad nią nie był stracony? I będziemy do niej chcieli kiedyś wrócić?

Odpowiedzi znajdziecie w czasie lektury najnowszego tekstu Marcina.

Drabble

Marianna Szygoń opowiada dziś o pewnej Praktyce z tradycjami, choć naturalnie nie wszystkie tradycje należy podtrzymywać.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Melissa Hill - Ile kosztują marzenia

Kiedy na schodach kawiarni Elli zostaje znalezione niemowlę, wszyscy zadają sobie pytanie – jacy rodzice są w stanie porzucić własne dziecko?
Hollywoodzka aktorka Ruth Seymour wraca do rodzinnego Lakeview na kilka letnich miesięcy. Czy jednak jej jednorazowa przygoda z przystojnym kolegą z planu nie będzie miała poważniejszych konsekwencji?
Jess czuje się coraz bardziej obco w towarzystwie przyjaciółek, które niedawno zostały mamami. Przerażona, że wkrótce może je całkiem utracić, postanawia jak najszybciej zajść w ciążę. Jednak czy na pewno jest gotowa na macierzyństwo?
Po paskudnym rozstaniu z partnerem Nina wprowadza się do ojca, Patricka, z którym od dawna nie utrzymywała kontaktu. Czy odważy się zdradzić mu pilnie strzeżony sekret?
Jedno jest pewne: ktoś w miasteczku wie więcej, niż się do tego przyznaje. Ale prawdy nie można ukrywać wiecznie…

Więcej zaskakujących zwrotów akcji niż zakrętów w kolejce górskiej – doskonała lektura.
 „Mail on Sunday”

Książka, od której nie sposób się oderwać… Znakomita.
„Sunday Independent”

Melissa Hill mieszka z mężem Kevinem, córką Claire i psem Homerem w Blackrock w hrabstwie Dublin. Jest autorką powieści obyczajowych – zajmują one pierwsze miejsca na listach bestsellerów, przetłumaczono je na 25 języków.


Philip Short - Pol Pot. Pola śmierci

Catwoman: Na Tropie Catwoman – Ed Brubaker, Darwyn Cooke i inni

Kotka w wielkim mieście

Marek Adamkiewicz

Catwoman to postać, która zazwyczaj stała w cieniu Batmana. Uzupełniała jego przygody i była, to prawda – interesującym, ale zaledwie tłem. A pojawiła się w orbicie zainteresowania czytelników już w 1940 roku, wówczas jeszcze jako The Cat. Dosyć szybko okazało się, że jest to bohaterka wielce interesująca i ciężka do jednoznacznej moralnej oceny. Zawsze balansowała na granicy prawa, ewoluując z czasem z roli antagonistki Batmana, do jego (dyskusyjnego) sprzymierzeńca. Swoją własną serię otrzymała jednak stosunkowo późno, bo pod koniec lat 80. zeszłego wieku. Tytuł do własnej dyspozycji to oczywiście doskonała okazja, by spojrzeć na jej perypetie świeżym okiem, a także we właściwy sposób przedstawić wartą poznania personę.

Wewnątrz pięknie wydanego tomu znajdziemy kilka opowieści z seksowną kotką w roli głównej. Na pierwszy ogień idzie historia Darwyna Cooke’a – Wielki Skok Seliny Kyle. Jak sam tytuł wskazuje, wewnątrz znajdziemy opis perypetii bohaterki, która zebrawszy odpowiednią ekipę, szykuje się do skoku na pociąg z forsą. Kolejne składowe, pisane już przez Eda Brubakera, traktują najpierw o poszukiwaniu zaginionej panny Kyle, a następnie o jej przygodach w Gotham. Bohaterka, po powrocie do czynnej aktywności, musi zmierzyć się z zabójcą „dziewczyn pracujących”, poradzić sobie z łajdakiem wykorzystującym dzieci do przemytu narkotyków, a także wyjść obronną ręką ze skomplikowanej afery z policjantami w roli głównej. Wszystkie wymagać będą sporych umiejętności, nie tylko fizycznych, ale i w materii sprytu oraz dedukcji.

Brubaker, Cooke i inni w Subiektywnie

Catwoman to postać, która zazwyczaj stała w cieniu Batmana. Uzupełniała jego przygody i była, to prawda – interesującym, ale zaledwie tłem. A pojawiła się w orbicie zainteresowania czytelników już w 1940 roku, wówczas jeszcze jako The Cat. Dosyć szybko okazało się, że jest to bohaterka wielce interesująca i ciężka do jednoznacznej moralnej oceny. Zawsze balansowała na granicy prawa, ewoluując z czasem z roli antagonistki Batmana, do jego (dyskusyjnego) sprzymierzeńca. Swoją własną serię otrzymała jednak stosunkowo późno, bo pod koniec lat 80. zeszłego wieku. Tytuł do własnej dyspozycji to oczywiście doskonała okazja, by spojrzeć na jej perypetie świeżym okiem, a także we właściwy sposób przedstawić wartą poznania personę.

Wtorkowym podwieczorkiem zapraszam Was do lektury najnowszej recenzji Marka (Chala-Cheneta).

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Hugh Howey - Silos

Jeden z największych bestsellerów wydawniczych ostatnich lat.
“Silos” to niezwykły sukces wydawniczy, który zamienił nieznanego autora, publikującego na własny rachunek w światową gwiazdę literatury science-fiction ze szczytów list bestsellerów New York Timesa.
Po wielkim sukcesie wydawniczym “Silosu” prawa do sfilmowania tej niezwykłej powieści zakupił sam Ridley Scott, reżyser takich klasyków jak “Obcy” czy “Łowca androidów”.
“Silos”, który został nazwany Igrzyskami Śmierci dla dorosłych, to niezwykłe zaproszenie do wyjątkowo wykreowanej rzeczywistości, w której społeczność zamieszkuje w ogromnym podziemnym silosie.
Ta powieść odkryje przed tobą prawdziwy labirynt tajemnic, sekretów i kłamstw i sprawi, że będziesz pochłaniał ją w napięciu do ostatniej strony.

W przyszłości, gdy Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, przetrwać zdołała ledwie garstka ludzi, zamieszkujących gigantyczny podziemny silos.
Odcięci od świata zewnętrznego, wiodą życie pełne nakazów i zakazów, sekretów i kłamstw.
By przeżyć, muszą ściśle przestrzegać pewnych zasad. Niektórzy jednak się na to nie godzą.
Ci stanowią największe zagrożenie – mają czelność marzyć i śnić, zarażać innych swoim optymizmem.
Czeka ich prosta i zabójcza kara: zostaną wypuszczeni na zewnątrz.
Jules jest jedną z takich osób. Być może już ostatnią.

Katy Evans - Real


Gorący. Seksowny. Potężny. Bolesny. Prawdziwy.
Pełen żaru, międzynarodowy bestseller, który odziera ze wszystkiego, co wiedziałaś o namiętności…

Remington Tate na ringu i poza nim posiada reputację awanturnika, twarde jak granit ciało oraz dziki, zwierzęcy magnetyzm, który wprawia jego fanki w szał. Lecz od chwili, kiedy spotykają się ich oczy, jedyną kobietą, której pragnie, jest Brooke Dumas. Jego pożądanie jest czyste, nieposkromione i realne.

Nowości wydawnictwa Albatros

Lee Child - Bez litości

O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego - że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.

Lee Child - Czasami warto umrzeć

Nowość wydawnictwa Albatros

James Rollins - Burza piaskowa

Książka otwierająca serię SIGMA FORCE.

Potężna eksplozja niszczy wystawę w Muzeum Brytyjskim. Badanie pozostałości wybuchu ujawnia śladowe promieniowanie o sygnaturze odpowiadającej anihilacji antymaterii. Piękna kustoszka muzeum Safia al-Maaz odkrywa zagadkowy zapis na szczątkach antycznego posągu datowanego na rok dwusetny przed naszą erą - wskazówkę, która może posłużyć do rozwiązania jednej z największych zagadek archeologii. Co łączy posąg z eksplozją i słynnym meteorytem tunguskim? Zapada decyzja o zorganizowaniu ekspedycji do Omanu. Jej celem jest zaginione przed tysiącami lat miasto (będące jak głosi legenda, kolebką królowej Saby) nazywane przez beduinów Ubar, a przez poszukiwaczy - "Atlantydą Piasków". Oprócz Safii i jej przyjaciółki Kary, której ojciec zaginął na pustyni wiele lat wcześniej, w wyprawie uczestniczy awanturniczy archeolog Ohama Dunn oraz Painter Crowe, agent DARPA, supertajnej agendy Ministerstwa Obrony USA. Jakie tajemnice kryje mityczny Ubar? Niewyobrażalne skarby, czy źródło energii zdolnej zniszczyć całą planetę?

Amerykanin - Henry James

Amerykanin w Paryżu

Mirosław Gołuński

Imaginologia to stosunkowo młoda dziedzina nauk humanistycznych. Zajmujący się nią badacze skupiają uwagę na społecznych i symbolicznych obrazach (image) własnych poszczególnych społeczeństw. Powstała ona na skrzyżowaniu literaturoznawstwa, socjologii i historii idei. Jak łatwo się domyśleć, takie obrazy można ze sobą porównywać i w ten sposób odnajdywać podobieństwa i różnice między kulturowym i symbolicznym funkcjonowaniem różnych społeczeństw. Zamęczam Czytelników tym trudnym słowem, gdyż znajomość takiego sposobu myślenia może przynieść liczne owoce intelektualnego wysiłku włożonego w lekturę jednej z najbardziej klasycznych amerykańskich powieści, Amerykanina Henry Jamesa.

Powstała w na samym początku ostatniej ćwierci XIX wieku powieść od pierwszych stron nasuwa skojarzenia z klasycznymi tekstami naszej literatury. Któż bowiem nie męczył się w szkole, czytając smutne dzieje doktora Tomasza Judyma w Ludziach bezdomnych? Znakomita większość pamięta więc również, że powieść tę otwiera scena w Luwrze, gdy młody, biedny Polak zwiedza to niezwykłe muzeum, a obrazy i dzieła sztuki, którym się przygląda, lub o których mówi, są z jednej strony zapowiedzią jego dalszych losów (rzeźba Amor i Psyche, przy której po raz pierwszy zobaczył Joasię Podborską), z drugiej zaś wyznacza ideowy przekaz powieści (obraz Rybak). Przypominam o tym, gdyż bohatera powieści Jamesa, Christopher Newman (jakże znaczące imię i nazwisko), również poznajemy w Luwrze. Nie czuje się on tam jednak intruzem, nie przemyka od obrazu do rzeźby, wstydząc się samego siebie. Nie, Amerykanin siedzi w samym centrum sali, zajmując więcej niż jedno miejsce, gdyż… jest bogaty. Jak się okaże, nie ma gustu artystycznego (co wytknie mu dość odważna, a nawet bezczelna paryżanka), rzadko wie, jak się zachować w towarzystwie, ale dla niego to nie ma znaczenia, gdyż… jest bogaty. Powiecie Państwo, cóż za snob – jak można go porównywać z idealistą, Judymem (a za chwilę wprowadzę na scenę jeszcze Wokulskiego). Ano można,  a nawet trzeba, gdyż… Newman nie zawsze był bogaty.

James w Subiektywnie

Imaginologia to stosunkowo młoda dziedzina nauk humanistycznych. Zajmujący się nią badacze skupiają uwagę na społecznych i symbolicznych obrazach (image) własnych poszczególnych społeczeństw. Powstała ona na skrzyżowaniu literaturoznawstwa, socjologii i historii idei. Jak łatwo się domyśleć, takie obrazy można ze sobą porównywać i w ten sposób odnajdywać podobieństwa i różnice między kulturowym i symbolicznym funkcjonowaniem różnych społeczeństw. Zamęczam Czytelników tym trudnym słowem, gdyż znajomość takiego sposobu myślenia może przynieść liczne owoce intelektualnego wysiłku włożonego w lekturę jednej z najbardziej klasycznych amerykańskich powieści, Amerykanina Henry Jamesa.

A na spotkanie z Amerykaninem, w swoim najnowszym omówieniu, zabiera nas dziś Mirek.

Króciak

Dziś dla odmiany mamy dla Was Debatę telewizyjną prowadzoną przez Marka Szalszę.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Barbara Hollender - Od Kutza do Czekaja

Panorama polskiego kina.

Dlaczego Kazimierz Kutz uważa, że wszystko w jego życiu spóźniło się o 20 lat? Czy Jerzy Antczak myślał o powrocie na stałe do Polski? Czego brakuje w życiu Robertowi Glińskiemu? I o czym mówił Marcin Wrona krótko przed swoją śmiercią?
Po książce „Od Wajdy do Komasy” to kolejny zbiór szkiców Barbary Hollender, który układa się w panoramę polskiego kina. Od Kazimierza Kutza, Tadeusza Chmielewskiego i Filipa Bajona, przez Roberta Glińskiego i Kingę Dębską, aż po Borysa Lankosza i Kubę Czekaja. Historia kina z Polską w tle, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy tę Polskę próbują opowiedzieć widzom.

Hollender widzi w reżyserach ludzi, a w filmie – zadania estetyczne i moralne. Kiedy brukowe media pastwią się nad tragediami artystów, ona potrafi ich dotknąć najdelikatniej, jak tylko można, po ludzku.
Tadeusz Sobolewski, Wyborcza.pl

Barbara Hollender
— krytyk filmowy, przewodnicząca Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), członek Europejskiej Akademii Filmowej. Od 1992 r. jest związana z dziennikiem „Rzeczpospolita”, dla którego relacjonuje m.in. festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”, jest autorką szkiców o polskim kinie w przewodniku „International Film Guide” wydawanym przez brytyjskie wydawnictwo Wallflower Press i współautorką książek „Gwiazdy w zbliżeniu”, „Studio Tor” (razem z Zofią Turowską). W 2014 roku wydała tom szkiców o ludziach kina „Od Wajdy do Komasy”. Przetłumaczyła na język polski kilka powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”.

Sokrates półpies - Joann Sfar i Christophe Blain

Kot – pies, a właściwie pół-pies, pół-filozof

Aleksander Kusz

Kiedy omawiałem Kota Rabina, tłumaczyłem Wam, że wprawdzie kot to inteligentne zwierzę, ale gdzie mu tam do psa! Joann Sfar także zrozumiał, że popełnił mały nietakt i żeby się zrehabilitować stworzył Sokratesa – mówiącego psa.

Podobnie jak było z  Kotem Rabina (5 części w jednym tomie) dostajemy omnibusa - w jednym tomie wszystkie trzy wydane do tej pory opowieści o Sokratesie. Czwarta została zapowiedziana, ale minęło bardzo dużo czasu od tej zapowiedzi i wygląda na to, że możemy się tej części nie doczekać.

Pierwsza część Sokratesa półpsa  to powtórzenie pomysłu z Kota Rabina, ale w innej wersji. Tam mieliśmy rozmowę dwóch inteligentnych postaci, więc poruszane tematy dotyczyły spraw bardzo górnolotnych - religii, filozofii i duchowości człowieka. Natomiast tu pies nie ma z kim rozmawiać, bo jego właściciel, Herakles, okazuje się być osiłkiem obdarzonym inteligencją polnej myszki (tutaj trochę ryzykuję, bo jeszcze Sfar wymyśli niedługo komiks o inteligentnej i mówiącej polnej myszce, a ja poczuję się wtedy głupio). W rezultacie więc mamy tu komentarze wypowiadane przez psa filozofa (bo Sokrates jest pół psem, a pół filozofem, jak sam o sobie mówi). Komentarze te z reguły dotyczą jego pana, więc naturalnie nie mogą dotyczyć spraw ‘wyższych’. Dotyczą poczynań Heraklesa, które sprowadzają się do jego podbojów fizycznych i miłosnych.

Sfar i Blain w Subiektywnie

Czy Wy wiecie, Siostry-Kociarki i Bracia-Kociarze, jak Alek zaczął swoją najnowszą recenzję? O tak zaczął:

Kiedy omawiałem Kota Rabina, tłumaczyłem Wam, że wprawdzie kot to inteligentne zwierzę, ale gdzie mu tam do psa! Joann Sfar także zrozumiał, że popełnił mały nietakt i żeby się zrehabilitować stworzył Sokratesa – mówiącego psa.

A dalej jest jeszcze grubiej...
Jakby co, prowadzę zapisy na listę kolejkową dla chętnych do protestowania pod domem Alka. Własne transparenty i zgniłe warzywa mile widziane. Tylko
uważajcie na prowokatorów ze zdechłymi kotami. Bo jakby co - bana prowokatorom!

Nowości wydawnictwa Albatros

Kazuo Ishiguro - Okruchy dnia

Uhonorowana Bookerem trzecia powieść Ishiguro. Ogromny rozgłos przyniosła jej ekranizacja z Anthonym Hopkinsem, wyróżniona 8 nominacjami do Oscara. Narratorem książki jest Stevens, angielski kamerdyner, który wierność wobec pracodawcy i wypełnianie obowiązków stawia ponad wszystko. Swoje dotychczasowe życie w całości podporządkował służbie u lorda Darlingtona. Po śmierci chlebodawcy nadal prowadzi jego dom. Podczas krótkiego urlopu wyrusza samochodem do Kornwalii, by namówić do powrotu dawną gospodynię pannę Kenton. Rozpamiętuje minione lata. Proces analizy jest bolesny i przypomina budzenie się z długiego snu. Drobiazgowy Stevens odkrywa, że cała jego egzystencja była w istocie jedynie namiastką prawdziwego życia, że bezpowrotnie utracił szansę na osobiste szczęście.

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz i scenarzysta. Urodzony w 1954 roku w Japonii, od 1960 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Autor siedmiu powieści – m.in. Pejzaż w kolorze sepii, Okruchy dnia, Malarz świata ułudy, Nie opuszczaj mnie – oraz tomu opowiadań Nokturny. Do wzrostu popularności pisarza niewątpliwie przyczyniły się ekranizacje jego powieści, jak niezapomniane Okruchy dnia z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson czy Nie opuszczaj mnie z Keirą Knightley i Carey Mulligan.Erich Segal - Akt wiary

Historia trójki młodych ludzi ukazana na tle nowojorskiego Brooklynu, izraelskich kibuców, nowoczesnej Brazylii i świętych miast - Rzymu i Jerozolimy. Powieść o poszukiwaniu wiary, zakazanej miłości, o grzechu i zbawieniu.

Erich  Segal (ur. 16 czerwca 1937 w Brooklynie, zm. 17 stycznia 2010 w Londynie) współczesny amerykański pisarz, scenarzysta i naukowiec.

Zapowiedź wydawnictwa Genius Creations

Marta Krajewska - Idź i czekaj mrozów (30 marca 2016)


Wilcza dolina Tom I

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców Wilczej Doliny. Przyjdzie jej mierzyć się nie tylko z bogami czy stworzeniami nocy, ale znacznie groźniejszymi przeciwnikami: samotnością, strachem i zwątpieniem.
Na oczach Vendy wypełnia się starożytne proroctwo. Do Wilczej Doliny powraca DaWern – ostatni z Wilkarów. Zemsta Pana Lasów za rzeź jego dzieci wydaje się nieunikniona. Czy zakazana miłość stanie na drodze przeznaczeniu, czy też pozwoli wypełnić przerażającą przepowiednię? Jak potoczą się losy zakochanego w zielarce syna karczmarza, pięknej minstrelki Stalki, towarzyszącego jej wojownika i innych mieszkańców wioski, z których każdy skrywa swoje tajemnice?

„Stare opowieści krążą między nami, a my żyjemy między nimi. Magia w powieści Marty Krajewskiej wydaje mi się potężna, bo jest równocześnie znajoma i nowa. Za sprawą autorki wszedłem do świata nieoswojonego, w którym demony to część natury, a ludzie – zwyczajni, nie książęta i herosi – zmagają się z nimi niczym z częścią powszedniego trudu. Podążałem znajomymi tropami, gubiłem się w nich i dawałem oplatać pełnej grozy magii, w którą schwytała mnie autorka.”
Paweł Majka, autor „Pokoju światów”, zdobywca Literackiej Nagrody im. Żuławskiego
 

„Autorka wymieszała z wprawą dobrze wyszkolonej zielarki elementy demonologii i mitologii słowiańskiej, komponując własną, smakowitą mieszankę. Mimo tak różnorodnych składników, stworzona przez nią wizja jest zaskakująco spójna. Oto świat pogański, przedchrześcijański w pełnej krasie: piękny, ale i groźny, pociągający, fascynujący, a chwilami przerażający.”
Witold Jabłoński, autor cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”
 

"To jedna z książek, na które czekałem z niecierpliwością."
Jacek Łukawski, autor „Krwi i stali”

Marta Krajewska. Kulturoznawca, interesuje się życiem codziennym, kulturą i demonologią wczesnych Słowian.

Wiedza i władza - George Gilder

O bogactwie i ubóstwie Ameryki

Mirosław Gołuński

Staję oto przed zadaniem niemal beznadziejnym: nakłonić do lektury książki, z którą fundamentalnie się nie zgadzam. Ale właśnie dlatego nakłonić, że się z nią nie zgadzam, czyli jednocześnie namówić do lektury i zasugerować, by nie dać jej się zwieźć, by jednak do końca nie uwierzyć. Wiem, że Polacy, na szczęście, generalnie niczego specjalnie nie przyjmują na wiarę, więc zadanie mam nieco ułatwione, ale i tak uważam je za karkołomne.

George Gilder to finansista, doradca giełdowy, ale również teoretyk przedsiębiorczości. W recenzowanej tutaj książce chętnie przywołuje swoje poprzednie dzieła, więc nie mamy wątpliwości, że pisze dużo, sprawnie i zapewne nieźle na tym zarabia – a o zarabianiu pieniędzy jest ta książka. Nie, nie jest to kolejny podręcznik, jak stać się milionerem w pół roku (najprościej obrabować bank), ani jak nie dać się oszukać urzędom państwowym (zaufanie Amerykanów do ich własnej administracji wcale nie jest wielkie, choć z zupełnie innych powodów niż Polaków), ale o nowym, naukowym sposobie patrzenia na przedsiębiorczość. Niewydrukowany na okładce podtytuł książki głosi, że to Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja. Czy tak jest w istocie?

Gilder w Subiektywnie

Staję oto przed zadaniem niemal beznadziejnym: nakłonić do lektury książki, z którą fundamentalnie się nie zgadzam. Ale właśnie dlatego nakłonić, że się z nią nie zgadzam, czyli jednocześnie namówić do lektury i zasugerować, by nie dać jej się zwieźć, by jednak do końca nie uwierzyć...

Przyznacie, że zajawka najnowszego omówienia Mirka brzmi intrygująco? Klikajcie i czytajcie!

Drabble

Marcin Jamiołkowski przedstawia dziś nową dziedzinę medycyny - Spirytokulistykę.

Nieznajomy - Harlan Coben

Nie ufaj nieznajomym

Justyna Chwiedczenia

Dosyć sceptycznie podchodzę do wielkich haseł reklamujących nowości wydawnicze. Kiedy czytam napisanymi wielkimi jak wół literami "NAJLEPSZA POWIEŚĆ OD CZASÓW NIE MÓW NIKOMU" lub "TEGO JESZCZE NIE BYŁO" z masą wykrzykników i podkreśleń, mam ochotę machnąć ręką, pokiwać głową i pójść dalej. Jasne. Każdy nowy film Wood'yego Allena jest reklamowany jako ten najlepszy na świecie, a w efekcie okazuje się być powtarzalną,rozczarowującą i mdłą mamałygą. Coben, nie oszukujmy się, to facet z talentem, chociaż mam wrażenie, że ostatnio jakby lekko zatrzymał się w rozwoju i teraz odcina kupony od swojego nazwiska. Kto nie kupi Cobena, jeśli polubił chociaż jedną z wcześniejszych jego książek? Reklama to potęga, dziecino.

No cóż. Jestem jedną z tych naiwnych, które lecą na nazwisko. Coben to dla mnie zawsze nieskomplikowana, czysta rozrywka. Jak tu nie kochać gościa bez kompleksów, który nie sili się na ambitne "niewiadomoco" i robi swoją robotę, najlepiej jak potrafi? Pierwsze, co zauważyłam po kilku stronach "Nieznajomego", było to, że Albatros zmienił rozmiar czcionki. Po wielkich kobyłach z ostatnich pozycji, nagle wrócili do mniejszych liter i to mi się podoba, bo nie czuję się jak uczeń podstawówki, który dopiero uczy się czytać. Moje oczy natomiast wysyłają wiązkę nienawiści w kosmos, bo szybciej się męczą. To takie polskie, wszystko nie tak.

Coben w Subiektywnie

Dosyć sceptycznie podchodzę do wielkich haseł reklamujących nowości wydawnicze. Kiedy czytam napisanymi wielkimi jak wół literami "NAJLEPSZA POWIEŚĆ OD CZASÓW NIE MÓW NIKOMU" lub "TEGO JESZCZE NIE BYŁO" z masą wykrzykników i podkreśleń, mam ochotę machnąć ręką, pokiwać głową i pójść dalej. Jasne. Każdy nowy film Wood'yego Allena jest reklamowany jako ten najlepszy na świecie, a w efekcie okazuje się być powtarzalną,rozczarowującą i mdłą mamałygą. Coben, nie oszukujmy się, to facet z talentem, chociaż mam wrażenie, że ostatnio jakby lekko zatrzymał się w rozwoju i teraz odcina kupony od swojego nazwiska. Kto nie kupi Cobena, jeśli polubił chociaż jedną z wcześniejszych jego książek? Reklama to potęga, dziecino.

Sobota. Thillery w multiplexach. Thrillery w wiadomościach i nocnym kinie. Thrillery w radiu (po części też w wiadomościach, ale jeszcze bardziej na Trójkowej Liście Przebojów). Thrillery na Szortalu. A konkretnie to jeden szczególny, zrecenzowany przez Justynę. Zapraszam!

Drabble

Czy można lepiej zakończyć tydzień niż Szczęśliwym zakończeniem? Zapewnił je nam Artur Grzelak.

Szortal Na wynos - marzec 2016

W wiecznym pędzie, w cyklu, którego zatrzymać już się nie da, Szortal wchodzi w marzec. Niebawem wiosna, choć na nadmiar zimy w tym roku raczej nikt nie narzekał.
Coś tam zakwitnie, coś innego się zazieleni. Może na chwilę wrócą mrozy i biel zdominuje inne barwy. Tego nie wiedzą jeszcze nawet górale, choć pewnie żaden się do tego nie przyzna.
Szortal nie przejmuje się anomaliami pogodowymi, przynosi solidną porcję literatury oraz publicystyki, szarość udoskonala wspaniałymi grafikami, dopełnia całość kolejną odsłoną komiksu.
Na deser zaś proponuje... Na Deser. Do zgarnięcia są trzy egzemplarze nowości Fabryki Słów a do wykonania, drobiazg, pozostawienie poniżej tego newsa  odpowiedzi na zadane w numerze pytania.

Miłej - inaczej być nie może - lektury
Redakcja

Odwrócony świat - Christopher Priest

Żyć znaczy podróżować

Mirosław Gołuński

Napisana ponad czterdzieści lat temu powieść Christophera Priesta, Odwrócony świat, zaskakuje na kilku płaszczyznach. Na rewelacyjnej (jak zawsze w przypadku Artefaktów) okładce wita nas fragment dziwnej maszyny na torach kolejowych, nie wiadomo, czy to parowóz, czy jest cały, czy też płonie, na jego wielkość wskazują drobne postacie ludzkie nie większe od połowy kolejowego koła. Pierwsze skojarzenie przywołuje popularny dziś steampunk. No tak, ale jak wiadomo, subkonwencja ta wyłoniła się dopiero pod koniec lat 80. Czyżby pre-steampunk? Okazuje się, że nie, gdyż akcja toczy się w świecie, który nie ma nic wspólnego z tym, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na kolejnym planie mamy dwa rodzaje narracji, część powieści to zwyczajny tryb trzecioosobowy, ale długie partie relacjonuje Helward Mann. W omawianej powieści największe wrażenie robią zagadki, które wyłaniają się z kolejnych epizodów, a ich rozmach i precyzja rozwiązania podstawowych problemów zaskoczą prawie każdego czytelnika.

Priest w Subiektywnie

Napisana ponad czterdzieści lat temu powieść Christophera Priesta, Odwrócony świat, zaskakuje na kilku płaszczyznach. Na rewelacyjnej (jak zawsze w przypadku Artefaktów) okładce wita nas fragment dziwnej maszyny na torach kolejowych, nie wiadomo, czy to parowóz, czy jest cały, czy też płonie, na jego wielkość wskazują drobne postacie ludzkie nie większe od połowy kolejowego koła. Pierwsze skojarzenie przywołuje popularny dziś steampunk. No tak, ale jak wiadomo, subkonwencja ta wyłoniła się dopiero pod koniec lat 80. Czyżby pre-steampunk?

Tydzień kończymy najnowszą recenzją Mirka.

Drabble

Przesilenie zimowe... czyżby to dziś? Przynajmniej na Szortalu, o co zadbała Izabella Gaudyńska.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Justyna Wydra - Ponieważ wróciłam

Po rewelacyjnie przyjętym debiucie autorka Esesmana i Żydówki powraca w nowej odsłonie.

Jak to jest odejść, a potem powrócić z martwych? Otrzymać drugą szansę i anioła stróża, którego można zobaczyć, dotknąć, poczuć… i który przybywa z pomocą zawsze, gdy to konieczne. Dzieli się tym, co sam wie o ludziach i życiu, dobru i złu. Jedyny temat, na jaki milczy, to relacja z jego podopieczną, Magdaleną. Chłodną karierowiczką z wielkiego miasta, która tak naprawdę nie wie, po co ani dla kogo żyje. A przecież to ta sama kobieta, która kiedyś pragnęła umrzeć z miłości!

Historia, którą za moment przeczytasz, utkana została z moich wspomnień. Oczywiście nie poznasz ich w całości. Opowiem ci tylko najważniejsze wydarzenia z mojego życia. Życia z aniołem. Zanim zacznę, muszę cię ostrzec. Przypuszczalnie już jutro nie będziesz pamiętać mojej historii. Nie doszukuj się w tym magii. To normalne. „Możesz o mnie opowiedzieć innym ludziom, ale to bezcelowe. Niczego nie zapamiętają, nie zrozumieją” – to jego słowa, nie moje. Wierzę mu, ponieważ nigdy mnie nie okłamał. Nie potrafi oszukiwać. Nie posiada też wolnej woli. Ani poczucia humoru.  Mimo wszystko liczę na to, że ty zrozumiesz...


Weronika Kurosz - Moje lato z szablozębnym

W tej historii jest wszystko – dzikie bestie, ukryte skarby, tajemnicze kryjówki, pożary. Ale na pewno nie ma nudy!

Czy wyobrażacie sobie, co by się stało, gdyby ktoś nagle odciął dopływ prądu? Telewizor nie działa, komórka i komputer padły... Czy potrafilibyście się dobrze bawić? A gdyby nagle trzeba było się zmierzyć z tygrysem szablozębnym i plagą insektów? Myślicie, że przeszlibyście ten test?

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Peter Ackroyd - Blake

Blake, genialny osiemnastowieczny poeta, malarz i rytownik, był głęboko przeświadczony, iż duchowemu światu, który jest wiekuisty, najbardziej zagrażają szydercy zaślepieni wiarą w naukowy racjonalizm. Wbrew nim pozostał wierny własnej wizji rzeczywistości – wizji, którą w niezwykły sposób dokumentują wszystkie jego dzieła.

Ackroyd z wyjątkowym talentem narracyjnym ukazuje artystę jako wizjonera, przedstawiciela londyńskich rzemieślników i kupców, wreszcie jako proroka. Snując tę opowieść, w sobie tylko właściwy i niezrównany sposób dokonuje błyskotliwej rekonstrukcji życia w osiemnastowiecznym Londynie.

Informacja wydawnictwa Rebis

Autorzy serii Horyzonty zdarzeń - spotkanie autorskie (17 marca 2016)

Dom Wydawniczy Rebis zaprasza na spotkanie z autorami książek wydawanych w serii Horyzonty zdarzeń. Nowe tytuły, plany na najbliższy rok i wiele innych ciekawych informacji o serii i tworzących ją pisarzach. Udział wezmą: Paweł Majka, Marcin Przybyłek, Andrzej Sawicki, Robert J. Szmidt, Andrzej Zimniak. Serdecznie zapraszamy!

EMPIK JUNIOR Warszawa
17 marca, godzina 18.00
ZAPRASZAMY!

Zapowiedź wydawnictwa Paperback

Tomasz Duszyński - Staszek i smocza przygoda (6 kwietnia 2016)

Nazywam się Staszek Wolski. Nie wiem, czy ktoś odnajdzie ten list, jeśli tak, proszę przekażcie go moim rodzicom. Być może mnie i mojemu przyjacielowi Karolowi Majchrowi nigdy nie uda się wrócić do domu.

To wszystko stało się przez chińską szafę. Chińską magiczną szafę z mojego pokoju.

Na początku wszystko wydawało się ekstra. Szafa spełniała nasze życzenia. Wiedziałem jednak, że gdzieś musi tkwić haczyk. Już wtedy podejrzewałem, że ta pomoc nie będzie za darmo. Uparciuch Karol, nie żebym zwalał na niego winę, całkowicie się tym nie przejmował. Czasem mam ochotę go udusić, oczywiście nie dosłownie, ale gdybyście go poznali, to zrozumielibyście o co chodzi. Teraz mamy za swoje. Gdy wydawało się, że z szafą daliśmy sobie radę, na strychu znaleźliśmy kufer. One muszą być ze sobą w jakiś sposób powiązane. Okazało się, że kufer był pułapką. Wciągnął nas. Tak, tak! Dosłownie wciągnął nas jak odkurzacz. Znaleźliśmy się w bardzo odległym miejscu i utknęliśmy tu chyba na dobre. Nie wiem, co mamy robić. Jeśli ktoś nam nie pomoże… wolę o tym nie myśleć. Cała ta historia staje się coraz bardziej przerażająca i…


Tomasz Duszyński, Monika Łukasik-Duszyńska - Legendy polskie (6 kwietnia 2016)

Czy skrzaty są naprawdę pomocne? Czy z diabłem można zagrać w kręgle o własną duszę? Czy legenda o strzale i pięknej Beatrycze jest prawdziwa? Wierszowane, pięknie ilustrowane legendy dla dzieci i dorosłych. Te opowieści, których zapewne jeszcze nie znacie, uprzyjemnią Wam wieczory i dodadzą magii wielu miejscom Dolnego Śląska.

W Samo Południe - odsłona CCXX

Witajcie! Mamy poniedziałek, dochodzi południe (czasu suwalsko-szortalowego, oczywiście), więc czas na nowe W Samo Południe. Tym razem nagrodami są trzy egzemplarze powieści Transmisja Marcina Strzyżewskiego, które to książki ufundował ich wydawca - Czwarta Strona.

Zasady znowu bez zmian. To już zaczyna być nudne, nie? Może za tydzień coś się zmieni...

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł ma nadchodząca powieść Remigiusza Mroza? Część druga. Co ma na nogach postać z okładki Transmisji Strzyżewskiego?

2. Historyczne: W tym tygodniu obchodzimy jedenasta rocznicę śmierci pewnej pisarki, którą wszyscy chyba zapamiętamy jako autorkę jednego z najdłuższych cykli fantasy w historii ludzkości, pisanego na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Ale oprócz tego cyklu, którego nazwa będzie częścią odpowiedzi na to pytanie, ta pani napisała też powieść post-apo, której akcja dzieje się w przyszłości (za nieco ponad dwieście lat), na terenie dawnych Stanów Zjednoczonych. Tytuł tej powieści będzie drugą części odpowiedzi.

3. Szortalowe: Kto ostatnio recenzował u nas książkę wydaną przez Czwartą Stronę?

To wszystko, do boju!

Zombie.pl - Robert Cichowlas, Łukasz Radecki

Człowiek człowiekowi zombie

Anna Szumacher

Co najgorszego - poza kacem - może spotkać człowieka po suto zakrapianej imprezie? Pusty portfel? Obudzenie się z kimś potwornie brzydkim i cztery razy starszym? A może wysoce zastanawiający i wstydliwy tatuaż świeżo wydziergany na pośladku?

Duet Cichowlas i Radecki uznał, że jest to zakrwawiony trup kumpla z oderwaną głową i zombie apokalipsa za oknem. Powyobrażajcie to sobie przez chwilę. I myślcie o tym za każdym razem, kiedy będziecie chcieli powiedzieć coś złego o poniedziałkowym poranku… 

Karol Szymkowiak, którego możemy spokojnie uznać za trzecioosobowego narratora wydarzeń opisanych w książce Zombie.pl, aż do dnia wspomnianej już zombie apokalipsy nie miał w sumie na co narzekać. Miał młodość, pieniądze, dobrze prosperującą firmę, ukochane dziecko i żonę, z którą może nie było idealnie, ale wystarczająco dobrze, by nie załamywać rąk. Ot, normalne, życiowe problemy. Potem była impreza w Gdańsku, podczas której Karol wraz z kolegą zapili bardziej niż jakakolwiek ustawa przewiduje i kiedy nadszedł poranek, okazało się, że wszystko to, co „normalne” i „życiowe”, a nawet „żywotne”, odeszło. To, co przyszło, zawodziło, człapało i rozrywało, zostawiając za sobą trupy, zombie, więcej trupów i więcej zombie oraz ogólny chaos i flaki wiszące na latarniach. Te ostatnie nie zawsze metaforycznie. Ci, którzy przeżyli niewytłumaczalną zombie-modyfikację, muszą przetrwać i nauczyć się, jak żyć. Albo dołączyć do wesołej gromadki żywych trupów, włóczącej się po ulicach.

Wbrew temu, czego niektórzy mogliby oczekiwać, Karol nie jest żadnym Rambo. Jedyny sport, jaki uprawia, to biegi. Ale ile można w końcu biegać? Szczególnie, że Karol się męczy, a zombiaki nie. Poza tym Szymkowiaka gna do żony i dziecka, których losu nie zna. Jego walka o przetrwanie i podróż do rodziny do Poznania mogłaby stać się kanwą do wielkiego, epickiego filmu o przetrwaniu, podczas którego Szymkowiak, jak ta Zjawa, przemykałby z miasta do miasta… nawet wiem, kogo widziałabym w roli głównej. Oscar murowany.

Cichowlas i Radecki w Subiektywnie

Co najgorszego - poza kacem - może spotkać człowieka po suto zakrapianej imprezie? Pusty portfel? Obudzenie się z kimś potwornie brzydkim i cztery razy starszym? A może wysoce zastanawiający i wstydliwy tatuaż świeżo wydziergany na pośladku?

Czuję, że ta kwestia nie da Wam dziś spać w nocy. Ale za nim co, przeczytajcie sobie najnowszą recenzję Ani (Cet).

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Magdalena Adaszewska, Iga Cembrzyńska - Mój intymny świat


Nowości wydawnictwa Rebis

Robert J. Szmidt - Ucieczka z raju

Kontynuacja Łatwo być bogiem

Połowa dwudziestego czwartego stulecia. Ludzkość po skolonizowaniu niemal dziesiątej części Ramienia Oriona trafia w końcu na obcą, zaawansowaną cywilizację, która nie wykazując najmniejszej woli kontaktu, rozpoczyna wojnę totalną. Stawką jest nie tylko podbój nowego terytorium, ale też fizyczne unicestwienie wroga..

Na jednej z ewakuowanych pośpiesznie planet zrehabilitowany kapitan Święcki toczy swoją prywatną wojnę o ocalenie jak największej liczby ludzi. Kolonia na Delcie Ulietty kryje jednak o wiele większą tajemnicę, która być może pozwoli odmienić losy całej wojny.
Łatwo być Bogiem to fascynujący wstęp do epickiej space opery. Czytając o przygodach barwnych postaci, takich jak załoga Nomady, czytelnik wstrzymuje oddech i odkrywa tajemnice, które mogą zmienić losy Galaktyki. - Nancy Kress, zdobywczyni nagród Hugo i NebulaW "Polach dawno zapomnianych bitew" Robert J. Szmidt wykazał się niezwykle bogatą wyobraźnią, opowiadając swoją historię z ogromnym wdziękiem i oryginalnością. Szczerze polecam - Mike Resnick, laureat nagród Hugo i NebulaWartka opowieść o skorumpowanej załodze kolapsarowca, która eksplorując kolejne wrakowiska, odkrywa więcej, niżby chciała... Tak zaczyna się ta wciągająca lektura- Jack Campbell, autor bestsellerowego cyklu "Zaginiona Flota"

Nowości wydawnictwa Rebis

Amos Oz - Opowieści o miłości i mroku

Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości

Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza (ur. 1939) to historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy i wczesnej młodości w kibucu. Ojciec, pedantyczny racjonalista, i tajemnicza, wrażliwa matka stanowili nie najlepiej dobraną parę. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą. Amos Oz po raz pierwszy odsłania ciągle niezabliźnioną ranę, jaką zadało mu samobójstwo matki. Jest to jedna z najważniejszych książek pisarza, klucz do zrozumienia całej jego twórczości.

Amos Oz - laureat literackiej Nagrody Izraela, najsłynniejszy i najpoczytniejszy na świecie izraelski pisarz, został uhonorowany licznymi międzynarodowymi nagrodami, między innymi Nagrodą Goethego, Nagrodą Heinego oraz Nagrodą Księcia Asturii. Jego książki zostały przełożone na trzydzieści siedem języków. Polski czytelnik zna m.in. jego powieści Mój Michał, Czarna skrzynka i Opowieść o miłości i mroku. Nakładem REBISU ukazały się Fima, Poznać kobietę, Pantera w piwnicy, Rymy życia i śmierci, Nagle w głębi lasu, Sceny z życia wiejskiego, Tam, gdzie wyją szakale i Dotknij wiatru, dotknij wody. Od kilku lat Oza wymienia się wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.


Daniel Galera - Broda zalana krwią

Nowości wydawnictwa Rebis

Isaac Asimov - Narodziny Fundacji

Kolejny tom epokowego cyklu SF "Fundacja"

Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie - po zniknięciu R. Daneela Olivawa - zostaje nieoczekiwanie Pierwszym Ministrem. Dzieląc czas pomiędzy badania nad psychohistorią a walkę ze spiskowcami i rządem wojskowych, usiłuje za wszelką cenę zapanować nad chaosem, w którym pogrąża się Trantor i Światy Zewnętrzne. Przenosi swe biuro do Biblioteki Imperialnej - największej składnicy wiedzy o ludzkiej cywilizacji. Wie już, że Imperium nie można uratować, ale robi wszystko, by położyć podwaliny pod nowy świat. Zakłada Pierwszą i Drugą Fundację...

Isaac Asimov (1920- 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem "Fundacja", sagą o Imperium Galaktycznym, które -  choć wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy REBIS opublikował siedmiotomowy cykl "Fundacja" Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl "Roboty", zbiór opowiadań Złoto i magia i tom esejów Magia i złoto.


Steven Saylor - Gniew Furii


Najnowsza powieść z cyklu "Roma sub rosa", której akcja toczy się w starożytnym Rzymie u schyłku republiki, a jej bohaterem jest Gordianus Poszukiwacz

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Marta Krajewska - Idź i czekaj mrozów - elektroniczna prapremiera

14 marca do sprzedaży trafił ebook powieści Marty Krajewskiej, "Idź i czekaj mrozów". Książka w wersji tradycyjnej ukaże się zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami 30 marca. Powieść można zakupić w księgarni wydawnictwa.

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców Wilczej Doliny...

„Stare opowieści krążą między nami, a my żyjemy między nimi. Magia w powieści Marty Krajewskiej wydaje mi się potężna, bo jest równocześnie znajoma i nowa. Za sprawą autorki wszedłem do świata nieoswojonego, w którym demony to część natury, a ludzie – zwyczajni, nie książęta i herosi – zmagają się z nimi niczym z częścią powszedniego trudu. Podążałem znajomymi tropami, gubiłem się w nich i dawałem oplatać pełnej grozy magii, w którą schwytała mnie autorka.”
Paweł Majka, autor „Pokoju światów”, zdobywca Literackiej Nagrody im. Żuławskiego

„Autorka wymieszała z wprawą dobrze wyszkolonej zielarki elementy demonologii i mitologii słowiańskiej, komponując własną, smakowitą mieszankę. Mimo tak różnorodnych składników, stworzona przez nią wizja jest zaskakująco spójna. Oto świat pogański, przedchrześcijański w pełnej krasie: piękny, ale i groźny, pociągający, fascynujący, a chwilami przerażający.”
Witold Jabłoński, autor cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”

„To jedna z książek, na które czekałem z niecierpliwością.”
Jacek Łukawski, autor „Krwi i stali”

Inwit - Michał Cholewa

Fantastyczna, militarna cebula

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że się wierzy w początkującego pisarza. Że się w pierwszych jego książkach dostrzeże to coś, ten przebłysk geniuszu, to ziarenko wspaniałości, które może się w przyszłości rozwinąć i zaświecić równie mocno, jak słońce. I czasami jest tak, że rzeczywiście się rozwija. Niestety, równie często się okazuje, że to, co zauważyliśmy, to był tylko wypadek przy pracy*, albo może wydatna pomoc redaktora nadzorującego proces twórczy, bo sam autor osiągnął już granice swoich możliwości i nie potrafi, albo nie chce ich przesunąć. Jak by nie było, z początkującymi pisarzami może być różnie. Normalnie w tym miejscu zadałbym fundamentalne pytanie, np. czy Michał Cholewa poradził sobie z presją i własnymi słabościami i zdołał napisać książkę, która jest niesamowicie dobra i pewnie wejdzie do kanonu polskiej fantastyki? I wiecie co, normalnie zdrowo to właśnie zrobię. A więc. Czy Michał Cholewa poradził sobie z presją i własnymi słabościami i zdołał napisać książkę, która jest niesamowicie dobra i wejdzie do kanonu polskiej fantastyki?

W sierpniu 2014 roku miałem przyjemność omówienia Forty, trzeciej części cyklu Algorytm Wojny i zarazem trzeciej książki w dorobku tego autora. Powieść miała swoje wady, ale i tak była jedną z lepszych polskich powieści military fiction, jakie przeczytałem**. Więcej. Była on też jedną z lepszych powieści military fiction w obrębie całej literatury światowej tego gatunku, która się przewinęła przez moje łapki***. A było tego całkiem sporo. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że Cholewa dostał u mnie spory kredyt zaufania i święcie wierzyłem, że na tym biznesie nie stracę. Ale zanim powiem Wam, jak sytuacja wygląda teraz, parę słów o fabule czwartej powieści z cyklu, zatytułowanej Inwit.

Cholewa w Subiektywnie

Z tradycyjną dozą nieśmiałości informuję, że w Subiektywnie pojawiła się moja najnowsza recenzja.

Króciak

Dziś Artur Grzelak ma dla nas jakże pouczającą Przypowieść o kupcu i rybaku.

Nowości wydawnictwa Drageus Publishing House

Arkady Saulski - Czarna kolonia

Czerwona Planeta – tak bliska i tak daleka – wreszcie staje przed nami otworem. Postęp technologii umożliwia podróże na inne planety, terraformację wspomagają odkrycia dokonywane już na miejscu, na Marsie. Pustynia zamienia się w dżunglę, pojawiają się rzeki, jeziora, oceany, niezwykłe gatunki. Niesamowite możliwości planety przyspieszają kolonizację, na Marsie powstaje nowy, wspaniały świat, świat, w którym każdy znajdzie swoje miejsce – tak przynajmniej wyglądają reklamy emitowane przez korporacje, które kontrolują planetę i procesy osiedleńcze.

Co naprawdę dzieje się na Czerwonej Planecie? Ilu najemników i ile broni sprowadziły tam wielkie firmy? I najważniejsze – w jakim celu? Co takiego jest na Marsie, że najpotężniejsze korporacje chcą położyć na tym łapę?

Arkady Saulski przenosi nas w przyszłość, która w wielu aspektach zaskakuje, choć niekiedy wydaje się dziwnie znajoma. Oryginalnie prowadzona narracja, wartka akcja, nowoczesne technologie i zaskakujące rozwiązania – to wszystko składa się na naprawdę udany debiut.Kennedy Hudner - Zgiełk wojny Tom I

Pierwszy tom całkowicie nowej serii w Drageusie!

Ludzkość opuściła Starą Ziemię i skolonizowała odległe światy. Stało się to możliwe dzięki odkryciu tuneli czasoprzestrzennych, które skróciły drogę do układów gwiezdnych z planetami nadającymi się do zamieszkania. Nie są to jednak proste skróty, każdy tunel jest jednokierunkowy. Właśnie dlatego sektor Victorii stał się węzłem komunikacyjnym i handlowym dla pozostałych systemów zasiedlonych przez ludzi – znajduje się tutaj aż siedem tuneli czasoprzestrzennych. I aż siedem powodów, aby zdobyć ten obszar kosmosu.

Nowości wydawnictwa Albatros

Tomasz Bułhak - Tata w budowie. Felietony o tym, jak być ojcem i zwariować (ze szczęścia)

"Tata w budowie" to książka dla wszystkich zainteresowanych tematem nieopierzonego tacierzyństwa.

Ilustracje do książki wykonała Maria Apoleika z kultowego bloga Psie Sucharki!

"Wierzę, że wolny przepływ myśli, doświadczeń i refleksji działa wpierająco, ośmiela i utwierdza w przekonaniu, że warto walczyć o świadome, pełne rodzicielstwo. Staram się pisać o tym, jak wiele daje ojcu kontakt z dzieckiem, jak kluczowy jest w tym kontakcie wspólny czas, dlaczego warto atakować każdy front. Będąc ojcem, warto świadomie wkraczać na każde terytorium, od pieluch, przez codzienną pielęgnację, po wspólne spacery. Dlaczego? Ponieważ prozaiczne sytuacje budują kontakt, więź i pewność siebie. Nie ma sensu bać sie własnego dziecka. Rodzicielstwo zapewnia dostęp do pełnej skali emocji – od radości do frustracji i zniecierpliwienia. Dlatego warto do sprawy podejść z odpowiednim dystansem do siebie, zahaczającym o  autoironię".

Tomasz Bułhak - autor popularnego bloga "Tata w budowie", w programie "Pytanie na śniadanie" opowiadał o pełnych emocji zmaganiach świeżo upieczonego taty z atrakcjami, jakich dostarcza obcowanie z niemowlakiem oraz o nieustannym odkrywaniu nowych perspektyw i punktów widzenia na sytuacje, które trzeba redefiniować, bo pojawił się nowy aktor.


Tony Parsons - Krwawa wyliczanka


Pierwszy tom trylogii z detektywem Maxem Wolfe'em
Udany Debiut Tonego Parsonsa w gatunku kryminału
Połączenie znakomitej powieści obyczajowej
z brutalnym kryminałem, w którym pierwsze skrzypce gra Pani Zemsta

Nowość wydawnictwa Mag

Tui T. Sutherland - Zaginiona sukcesorka

Saga „Skrzydeł Ognia” trwa – tym razem czeka nas podwodna przygoda i tajemnica, która wszystko odmieni!

Tsunami z Morskoskrzydłych nie posiada się z radości, mogąc wrócić do pobratymców – smoków żyjących w morzu. Po raz pierwszy w życiu czuje, że znalazła swoje miejsce.

Jednakże nie wszystko jest takie idealne, jak to się wydaje pod wodą. Tsunami i pozostałe „smoczęta przeznaczenia” w żaden sposób nie przybliżają się do zakończenia wojny w Pyrrii. W dodatku ktoś w królestwie Morskoskrzydłych chce ich śmierci, zanim choćby spróbują tego dokonać. Tsunami pragnie zostać ze swoim plemieniem Morskoskrzydłych, ale czy zdoła jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo przyjaciołom?

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Michał Gołkowski - Komornik

Nadchodzi Koniec.
Ale taki w cholerę prawdziwy, biblijny. Ziemia zatrzymuje się, gwiazdy spadają, woda zamienia się w krew. Umarli wstają z grobów, otwiera się otchłań. Państwa upadają, brat powstaje przeciw bratu, a dzieci podnoszą rękę na rodziców. Widać, że lada chwila świat spłonie.
Tylko że coś w systemie nie zaskoczyło. Generalnie, zasadniczo i pobieżnie: zamiast bomby termojądrowej wychodzi fajerwerk.
Bo ludzi jest dużo za dużo, o wiele więcej, niż gdy święty Jan spisywał ostatnie wersety swego dzieła. Technologia poszła mocno naprzód, więc przed rydwanem jeźdźca Apokalipsy można uciec, pedałując na rowerze. O dziwo, w ogóle nikt nie chce umierać, nawet jeśli plakaty i ulotki reklamowe obiecują Życie Wieczne w jaskrawych barwach pasteli.
I tak to zostaje - na wpół rozbabrana Apokalipsa.
W końcu ktoś na Górze decyduje, że trzeba ten burdel ogarnąć.
Powołani zostają do życia Aniołowie Apokryficzni. Postawione zostaje przed nimi proste zadanie: jak najszybciej i najskuteczniej rozporządzić masą upadłościową, w którą zamieniła się nasza Ziemia. Mają dokonać inwentaryzacji, zdecydować co zrobić ze stanem zastanym, zlikwidować środki trwałe, upłynnić aktywa, wymieść brudy, zgasić światło i oddać klucz na portierni.
Co robią Apokryficzni, przez ludzi wymyśleni, przez ludzi napisani i myślący częściowo jak ludzie?
Najkrócej mówiąc decydują, że mają to w dupie. Że nie mają kompetencji i im się nie chce. Zwalają czarną robotę na ludzi.
Na ziemię zstępują Komornicy.

Nowości wydawnictwa Papierowy Księżyc

Jack Ketchum - Dziewczyna z sąsiedztwa

Dziewczyna z sąsiedztwa to jedna z najsłynniejszych powieści grozy ostatnich lat, uznawana za jedną z najbardziej wstrząsających książek w historii literatury. To legendarna już opowieść o szaleństwie rodzącym się w ludzkim umyśle i o tym, jak to szaleństwo zaraża wszystkich wokół, jak infekuje niewinne umysły i prowadzi do eskalacji cierpienia, bólu i nienawiści.

Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Dziewczyna z sąsiedztwa wstrząsa czytelnikiem do granic wytrzymałości i pozostawia w emocjonalnym szoku jeszcze przez długi czas po zamknięciu ostatniej strony.

Wstęp do książki napisał sam Stephen King, co będzie wielką gratką dla jego licznych fanów!

Przedmieścia. Ciemne ulice, przystrzyżone trawniki i przytulne domy. Miła, spokojna okolica. Jednak nie dla nastoletniej Meg i jej kalekiej siostry Susan. W domu Chandlerów, przy ślepej uliczce, w ciemniej, zawilgoconej piwnicy, Meg i Susan zdane są na łaskę kapryśnej i cierpiącej na ataki szału ciotki Ruth, którą szybko ogarnia szaleństwo. Szaleństwo, którym zaraża swoich trzech synów oraz całą okolicę. Jedynie jeden zatroskany chłopiec spróbuje oprzeć się złu zarażającemu niewinne umysły. Musi podjąć bardzo dorosłą decyzję i wybrać między miłością
i współczuciem, a pożądaniem i złem... Którą drogę wybierze?

„Absolutnie szokująca... Nie jest jedynie obietnicą przerażenia, ale naprawdę w nie wprawia!”Stephen King, król horroru


Neal Shusterman - Podzieleni

Igrzyska Śmierci święcą właśnie swoje triumfy na ekranach kin, tak jak kilka lat wcześniej na listach książkowych bestsellerów. Po wydaniu trylogii Suzanne Collins jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać książki się na niej wzorujące.

Jest jednak pewna powieść, która w USA ma już status kultowej i na pewno nie można powiedzieć, że jest kopią Igrzysk Śmierci, ponieważ... została wydana rok przed Igrzyskami.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Kathleen Grissom - Dom służących


„Dom służących” autorstwa Kathleen Grissom, to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment.

„Dom służących” w pasjonujący sposób łączy powieść historyczną z elementami obyczajowymi, kreśląc fascynującą historię pełną tajemnic i emocji, która z pewnością trafi w gusta tych czytelników, którym podobały się „Służące”.

Przybycie małej białej dziewczynki na plantację pociąga za sobą tragedię, która wydobywa na światło dzienne to, co w ludziach, których nazywa swoją rodziną jest najlepsze i to, co najgorsze.
Siedmioletnia Lavinia zostaje osierocona na pokładzie statku płynącego z Irlandii. Na plantacji tytoniu, do której zostaje zabrana i gdzie ma pracować, trafia do domu niewolników. Będąc pod opieką Belle, nieślubnej córki właściciela, Lavinia zżywa się ze swoją przybraną rodziną, chociaż dzieli ich kolor skóry.
W końcu właściciele plantacji przygarniają Lavinię do swojego domu, gdzie pan jest wciąż nieobecny, a pani zmaga się z uzależnieniem od opium. Lavinia jest rozdarta pomiędzy dwoma domami. Kiedy zostaje zmuszona do dokonania wyboru, jej lojalność zostaje podważona, tajemnice zostają wyciągnięte na światło dzienne, a ludzkie życie znajduje się w niebezpieczeństwie.

„Dom służących” to trzymająca w napięciu powieść o tym jak ważna jest rodzina, w której miłość i lojalność triumfują.

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Boris Akunin - Diamentowa karoca

Pamięci wieku XIX, kiedy to literatura była wielka, wiara w postęp – bezgraniczna, a zbrodnie popełniano i wykrywano ze smakiem tudzież elegancją.

Rosja, maj roku 1905. Trwa wojna z Japonią. Losy wojny i rewolucji przechylić chce nieuchwytny japoński dywersant, zwany Akrobatą. Nieubłaganie tropi go cywilny doradca rządowy do spraw bezpieczeństwa kolei Erast Pietrowicz Fandorin. „Łowca ważek", jak sam siebie nazywa, świetnie wie, kto go ściga. I chciałby mu powiedzieć coś bardzo ważnego...

Japonia, maj roku 1878. Z rąk zamachowców ginie twórca nowoczesnej Japonii, potężny minister Okubo. Dopaść sprawców zbrodni próbuje młody rosyjski dyplomata z Jokohamy, Erast Pietrowicz Fandorin. Choć nie ma pojęcia o Japonii i nie zdoła ukarać zabójców ministra, pozna kraj, który pokocha, znajdzie największą miłość swego życia i czeka go spotkanie z mędrcem, który zdołał wzbić się myślą ponad dobro i zło…

Boris Akunin (Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili), ur. w 1956 r. w Gruzji. Japonista, tłumacz, autor znanych serii powieści „Przygody Erasta Fandorina”, „Przygody siostry Pelagii”, „Przygody magistra”, „Gatunki”. Był nominowany do nagrody Bookera i otrzymał tytuł Rosyjskiego Pisarza Roku. „Azazel” i „Gambit turecki” zostały przeniesione na ekran. Książki Borisa Akunina przetłumaczono na 35 języków i wydano w nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy.


Mary Chamberlain - Krawcowa z Dachau

Dramatyczna opowieść o młodej dziewczynie – o miłości, rozdarciu, zdradzie i pełnej determinacji walce o przetrwanie

Nowości wydawnictwa Świat Książki

Ben Macintyre - Szpieg wśród przyjaciół

Kim Philby – podwójny agent, czarujący intelektualista i bezwzględny oszust w jednej osobie – zdradzał Rosjanom szczegóły wszystkich najważniejszych tajnych operacji prowadzonych przez aliantów w pierwszych latach zimnej wojny. W okresie bezpośrednio po II wojnie światowej Philby, Nicholas Elliott i James Jesus Angleton należeli do grona wschodzących gwiazd na firmamencie brytyjskich i amerykańskich tajnych służb, osób, które miały dostęp do wszelkiego rodzaju tajemnic. Elliott i Angleton żyli w przekonaniu, że znają Philby’ego jak nikt inny – po czym ze zdumieniem odkryli, że nie mieli pojęcia, kim był naprawdę.

Oto opowieść o lojalności, zaufaniu i zdradzie, przynależności klasowej i sumieniu, o wykuwaniu się wyjątkowej męskiej przyjaźni i jej niszczeniu.

Ben Macintyre, mając dostęp do niedawno odtajnionych i nigdy wcześniej niepublikowanych dokumentów MI5, ujawnia szczegóły tego, co należy uznać za ostatnią wielką tajemnicę zimnej wojny.


Anna Hope - Przebudzenie

Listopad 1920 roku. Londyn czeka na sprowadzenie zwłok Nieznanego Żołnierza z Francji, trzy kobiety zmagają się, każda na swój sposób, z poczuciem straty: Hettie, fordanserka, za sześć pensów tańczy z gośćmi walca w Hammersmith Palais; Evelyn, która haruje na podrzędnej posadzie w wydziale rent i emerytur; i Ada, gospodyni domowa, którą dręczą wizje nieżyjącego syna. Pewnego dnia do Ady przychodzi młody mężczyzna. Nosi w sobie wojenną tajemnicę, która połączy te kobiety i ukoi, a zarazem rozedrze im serca.

Przebudzenie to trzy splecione historie życia, uchwycone na pograniczu czasów imperialnych i nowoczesnych, które obrazują kraj w zaraniu nowej ery, w dobie, gdy odczucia narodu zmieniły się na zawsze.

„Fascynująca i przejmująca powieść, która opowiada o bolesnych przeżyciach będących pokłosiem wojny. Zachwyciłam się tą książką".
Rachel Joyce, autorka „Niezwykłej wędrówki Harolda Fry”

Nowość wydawnictwa Insignis

Oliver Bowden - Assassin's Creed: Podziemie

Zhańbiony asasyn.
Tajny agent.
Odkupicielska misja.


Rok 1862. W ogarniętym rewolucją przemysłową Londynie powstaje pierwsza na świecie podziemna kolej. Kiedy w wykopie zostaje znalezione ciało, rozpoczyna się kolejny morderczy rozdział odwiecznej wojny między asasynami a templariuszami.
Działający w tajemnicy asasyn skrywa mroczne sekrety. Jego misją jest pokonać templariuszy, którzy przejęli pełną kontrolę nad stolicą kraju.
Wkrótce Bractwo dowie się, że to Henry Green, mentor Jacoba i Evie Frye. Ale teraz jest on po prostu Duchem.

Oliver Bowden – autor książek na podstawie bestsellerowych gier firmy Ubisoft Assassin’s Creed oraz Assassin’s Creed II. Jak dotąd nakładem naszego wydawnictwa ukazały się tytuły: Assassin’s Creed: Renesans,  Assassin’s Creed: Bractwo, Assassin’s Creed: Tajemna Krucjata oraz Assassin’s Creed: Objawienia.

Zapowiedź wydawnictwa Jaguar

Joseph Delaney - Arena 13 Tom I (23 marca 2016)

Pierwszy tom trylogii autora bestsellerowej serii Kronik Wardstone.
Witajcie na Arenie 13. To tutaj zmagają się ze sobą najlepsi wojownicy, których nigdy nie opuszcza widmo śmierci.
Leif pragnie tylko jednego: stać się najlepszym wojownikiem na osławionej Arenie 13. To tutaj bowiem odbywają się zakłady o to, który z zawodników zostanie ranny jako pierwszy, a który polegnie w walce. O życiu lub śmierci każdego zawodnika decyduje okrutny Hob, rozkoszujący się widokiem mężczyzn zmagających się ze sobą na Arnie 13. To on sprawuje władzę nad losem każdego stającego do walki mężczyzny.
Największym marzeniem Leifa jest zemsta na okrutnym Hobie. Młody mężczyzna chce zniszczyć człowieka, który doprowadził do śmierci całej jego rodziny. Ma zamiar podjąć walkę, nawet jeśli przypłaci ją życiem.

Joseph Delaney jest brytyjskim pisarzem, znanym przede wszystkim jako autor książek z kręgu science fiction oraz fantasy. Z wykształcenia i zawodu jest pedagogiem. Absolwent Uniwersytetu w Lancaster. Urodził się w 1945 roku. Najbardziej znany czytelnikom jako autor powieści z cyklu "Kroniki Wardstone" wydawanej od 2004 roku. W 2015 roku ukaże się ich ekranizacja filmowa. Prywatnie, Delaney ma trójkę dzieci oraz dziewięcioro wnucząt.

Zapowiedź wydawnictwa Insignis

Hanni Münzer - Miłość w czasach zagłady (30 marca 2016)

Jak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci? Do czego zdolna jest córka, by pomścić ojca? Czy głęboka, pokonująca wszystkie przeszkody miłość może przetrwać pokolenia i zabliźnić stare rany?

Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z SS Obersturmbannführerem Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu jej córki. Młoda amerykanka Felicity poszukując w Rzymie matki, natyka się na mroczną historię swojej rodziny. Aby ją wyjaśnić, musi się cofnąć do najbardziej ponurego rozdziału dwudziestowiecznej historii i poznać dramatyczne losy swojej prababki – słynnej śpiewaczki operowej Elisabeth Malpran i jej córki Deborah. Splot miłości, winy i pojednania zniszczył obie kobiety i przez pokolenia rzucił cień także na życie Felicity.

Hanni Münzer od najmłodszych lat przejawiała – ku utrapieniu rodziców i nauczycieli – nadzwyczaj żywą wyobraźnię i już jako sześciolatka pochłaniała każdą książkę, jaka wpadła jej w ręce. Z czasem mały mól książkowy przeistoczył się w pisarkę.

Dziewczyna z rewolwerem - Amy Stewart

Dziewczyna i broń

Anna Szumacher

Mark Twain mógłby spokojnie powiedzieć, że "Prawda jest dziwniejsza od fikcji, a to dlatego, że fikcja musi być prawdopodobna", gdyby usłyszał historię sióstr Kopp i tego, jak do nich dotarła autorka książki Dziewczyna z rewolwerem.

Wszystko zaczęło się od przemytnika ginu, Henry’ego Kaufmana, którego pisarka, Amy Stewart, poszukiwała w starej prasie, tworząc zupełnie inną książkę, niż recenzowana. Wtedy wpadła na trop innego Heńka Kaufmana, potentata amerykańskiego i właściciela farbiarni jedwabiu. Ów Heniek, sto lat temu, doprowadził do wypadku samochodowo-bryczkowego, niechcący zapisując się złotymi zgłoskami w historii wielkich kobiet. Ot, ironia losu, bo Kaufman rzeczywisty, tak jak i przedstawiony przez Amy Stewart, był strasznym bucem, chamem i szowinistą. Nie dość, że spowodował wypadek i wjechał w środek transportu trzech młodych dziewcząt, to jeszcze nie chciał się przyznać i zapłacić. To jedna strona medalu.

Druga strona medalu jest taka, że w bryczce jechały trzy siostry Kopp, które zupełnie nie nadawały się do życia na początku XX wieku. To wcale nie tak dawno temu, patrząc na historię ludzkości, warto jednak pamiętać, że Ameryka w 1914 roku była męskim, męskim światem*. Kobiety nie miały prawa głosu w wyborach, rzadko która kończyła studia, a bez męskiego opiekuna dorabiały się jak najgorszej reputacji. Tymczasem trzy siostry Kopp mieszkały same na olbrzymiej farmie, a na dodatek najstarsza z nich, Constance, postanowiła nie odpuścić Kaufmanowi i wycisnąć z niego odszkodowanie, choćby miała w tym celu pójść do samego piekła i z powrotem. Była to elegancka i ładna, ale przy tym straszliwie charakterna baba i zanim ktokolwiek się spostrzegł, utarczka o bryczkę przerodziła się w prawdziwą wojnę domową w małym miasteczku Paterson. I to do etapu stosowania pogróżek słownych i listownych, wyłudzania pieniędzy, grożenia porwaniami, niszczenia mienia i podpalania domów.

Stewart w Subiektywnie

Wszystko zaczęło się od przemytnika ginu, Henry’ego Kaufmana, którego pisarka, Amy Stewart, poszukiwała w starej prasie, tworząc zupełnie inną książkę, niż recenzowana. Wtedy wpadła na trop innego Heńka Kaufmana, potentata amerykańskiego i właściciela farbiarni jedwabiu. Ów Heniek, sto lat temu, doprowadził do wypadku samochodowo-bryczkowego, niechcący zapisując się złotymi zgłoskami w historii wielkich kobiet...

Przed Wami najnowsza recenzja Ani (Cet), zapraszam!

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

John Irving - Hotel New Hampshire

„Hotel New Hampshire” to klasyczny przykład tak zwanej „czarnej komedii”. Pierwsze skrzypce w tej brawurowo napisanej, przesyconej erotyzmem powieści grają członkowie rodziny Berrych, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem stworzenia dochodowego hotelu. Szukając odpowiedniego miejsca do realizacji projektu, a także własnego miejsca w życiu, co raz konfrontowani z niespodziewanymi tragediami, ludzie ci wikłają się w różne zwariowane sytuacje, które równie często wywołują u czytelnika salwy śmiechu, jak wyciskają mu z oczu łzy. Warto, więc chyba przy lekturze tej świetnej powieści pamiętać o jednej z zawartych w niej maksym: „Życie jest na serio, a sztuka dla frajdy”.

John Irving (ur. 1942) – jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy. Debiutował w 1968 roku powieścią „Uwolnić niedźwiedzie”, a jego czwarta książka, „Świat według Garpa”, przyniosła mu rozgłos na skalę światową, została też z sukcesem sfilmowana. Jest znany i podziwiany na całym świecie, a jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.
Laila Shukri - Perska zazdrość

Nowa książka autorki bestselleru „Byłam służącą w arabskich pałacach".

Znana z kart „Perskiej miłości” Joanna, żona bogatego kuwejckiego biznesmena Alego, wiedzie ekskluzywne, przepełnione przyjemnościami życie. Razem ze swoją amerykańską przyjaciółką, Angeliką, świetnie bawi się w Dubaju, w którym odwiedza najdroższe sklepy, restauracje i hotele. Ale co się dzieje, gdy luksus przez duże L przysłoni inne wartości? A ukochany, dbający o rodzinę mąż nagle zainteresuje się inną kobietą?

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Dorota Sumińska - spotkania autorskie w Warszawie i Łodzi

30 marca 18.00 Warszawa
Wydawnictwo Literackie  i Księgarnia Matras zapraszają na premierę bestsellerowych zgadywanek Doroty Sumińskiej "Dlaczego hipopotam jest gruby?".
Z Autorką o sekretach nie tylko świata zwierząt rozmawia Magdalena Walusiak. Serdecznie zapraszamy.
30 marca (środa), godz. 18.00
Księgarnia Matras, al. Solidarności 113


2 kwietnia, 16.00  Łódź
Wydawnictwo Literackie i Empik Manufaktura zapraszają na premierę bestsellerowych zgadywanek Doroty Sumińskiej "Dlaczego hipopotam jest gruby?".
Z Autorką o sekretach nie tylko świata zwierząt rozmawia Paulinę Klimas – Stasiak. Serdecznie zapraszamy.
2 kwietnia (środa), godz. 16.00
Empik Manufaktura, ul. Karskiego 5


Książka Doroty Sumińskiej Dlaczego oczy kota świecą w nocy? stała się jedną z najbardziej ulubionych lektur edukacyjnych, które w ubiegłym roku pojawiły się w księgarniach. Piękną książkę ilustrowaną przez Joannę Żero polubiły dzieci, rodzice i dziadkowie.
Wspólna zabawa w odkrywanie tajemnic zwierząt tak się podobała czytelnikom, że powstał tom drugi: Dlaczego hipopotam jest gruby?

Czy to prawda, że niektóre zwierzęta mają błękitną krew?
Czy hipopotam jest kuzynem wieloryba?
Jaki ssak znosi jajka i dlaczego pijawka ma 32 mózgi!?

Kilkadziesiąt nowych pytań i odpowiedzi. Idealna lektura dla dzieci, które lubią wiedzieć więcej.
I dla rodziców, którzy chcą przekazać swoim pociechom miłość i szacunek do przyrody.

W samo południe - odsłona CCXIX - ogłoszenie wyników

Czwartkowy wieczór.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł nosi najnowsza książka Andrzej Pilipiuka? Część druga. Jak tytuł nosi nadchodząca powieść Jacka Komudy?

1.1 Reputacja to najnowsza książka Andrzeja Pilipiuka. Mogę dodać, że zapowiadana jest już następna pozycja: Litr ciekłego ołowiu.

1.2 Tutaj uznaję dwie odpowiedzi, bo w kwietniu FS wyda książkę Hubal, ale wcześniej, w marcu, ukaże się wznowienie Diabła Łańcuckiego.

2. Historyczne: Jak się nazywa najdłużej wydawana seria wydawnicza Fabryki Słów? Proszę wymienić wszystkie książki Andrzeja Ziemiańskiego, które się w niej ukazały.

Bestsellery Polskiej Fantastyki: Achaja t. I, t. II, t. III,  Zapach szkła, Toy Wars, Breslau forever, Pomnik Cesarzowej Achai. Tom 1 (tutaj uznawałem minimum trzy z wymienionych odpowiedzi).

3. Szortalowe: Gdyby nagle stało się tak, że moglibyście kupić w kiosku papierowe wydanie Szortalu, to czym byście chcieli, żeby pachniało? Z krótkim, jednozdaniowym wyjaśnieniem, dlaczego tak, a nie inaczej.

Dużo ciekawych odpowiedzi, jak zwykle. Gdy będę miał czas, to opublikuję :) Przede wszystkim pisaliście o zapachu papieru, ale napalm o poranku też się pojawił...

Zwycięzcy:

1. Wojciech Miemiec,

2. Piotr Baczmaga,

3. Sławomir Duda-Klimaszewski.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Krew i Stal – Jacek Łukawski

Fantasy w swojskim wydaniu

Marek Adamkiewicz

Mądrzy ludzie powiadają, że reklama jest dźwignią handlu. Coś w tym powiedzeniu bezsprzecznie jest, na pewno przekłada się ono także na świat książek. Czytelnik zawsze chętniej sięgnie po powieść odpowiednio zarekomendowaną, która zgarnia dobre recenzje i o której mówi się dużo oraz (najczęściej) dobrze. Oczywiście, czasami taki marketing może przynieść więcej szkód niż pożytku, dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy jakość promowanego produktu okazuje się być co najwyżej przeciętna i nijak nie współgra z zachwalającymi opiniami zawartymi czy to na okładce, czy na łamach przeróżnych literackich periodyków i portali. O debiutanckiej powieści Jacka Łukawskiego słychać było ostatnio dużo, a nazwiska, które zagnano do promocji tego tytułu mogą robić wrażenie. O efektach tego zabiegu można przeczytać poniżej.

W głąb krainy zwanej Martwicą, wyrusza wysłana przez władcę Wondettel wyprawa. Jej cel wydaje się prosty – odnaleźć i sprowadzić do domu członków poprzedniej ekspedycji. Sęk w tym, że jej uczestnicy od dłuższego czasu nie dają żadnych znaków życia, nie do końca jasne jest także, po co w ogóle zagłębiali się w wyjątkowo nieprzyjazne człowiekowi regiony. Wiadomo tylko, że dzięki znalezisku, można ocalić królestwo. Dowodzeni przez doświadczonego Dartora żołnierze, otrzymując wsparcie Arthorna – tajnego wysłannika królewskiego doradcy, zmierzają ku dosyć enigmatycznemu celowi. Jego osiągnięcie może być jednak początkiem zupełnie nowej, znacznie trudniejszej misji, w której przebieg chce ingerować zdecydowanie zbyt wiele, zbyt potężnych sił.

Łukawski w Subiektywnie

Mądrzy ludzie powiadają, że reklama jest dźwignią handlu. Coś w tym powiedzeniu bezsprzecznie jest, na pewno przekłada się ono także na świat książek. Czytelnik zawsze chętniej sięgnie po powieść odpowiednio zarekomendowaną, która zgarnia dobre recenzje i o której mówi się dużo oraz (najczęściej) dobrze. Oczywiście, czasami taki marketing może przynieść więcej szkód niż pożytku, dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy jakość promowanego produktu okazuje się być co najwyżej przeciętna i nijak nie współgra z zachwalającymi opiniami zawartymi czy to na okładce, czy na łamach przeróżnych literackich periodyków i portali. O debiutanckiej powieści Jacka Łukawskiego słychać było ostatnio dużo, a nazwiska, które zagnano do promocji tego tytułu mogą robić wrażenie. O efektach tego zabiegu można przeczytać poniżej.

Znaczy, najpierw musicie kliknąć link, pod którym ukrywa się najnowsza recenzja Marka (Chala-Cheneta), a dopiero tam, pod wstępem, znajdziecie jego ocenę wspomnianych efektów.

Zagraniczniak

Dziś wspominamy zimowe Wydanie Specjalne wraz z Pierwszym gościem Deborah Walker.

Nowości wydawnictwa Albatros

Philippe Jaenada - Przestępca z zasadami

Oparta na faktach opowieść o współczesnym Arsenie Lupin. Bruno Sulak - złoczyńca-dżentelmen - żył naprawdę. Na początku lat 80. dwudziestego wieku był najbardziej poszukiwanym człowiekiem we Francji. W innych okolicznościach mógłby zostać najlepszym francuskim gliną, ale przypadek sprawił, że został przestępcą i jednocześnie najbardziej fascynującą postacią swoich czasów. Philippe Jaenada pieczołowicie odtwarza losy Sulaka i jego ewolucję jako gangstera. Nie szczędzi czytelnikom anegdot i szerokiego tła historyczno-społecznego, a bohaterowi  wyrazów sympatii (a może nawet uznania) dla jego bezkrwawych i pełnych fantazji poczynań.


David Servan-Schreiber - Antyrak, zdrowiej! - Omnibus

 „Antyrak” odpowiada na pytania kluczowe dla zdrowia większości ludzi: Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Co robić, aby zahamować jego rozwój? Co jeść i jakie stosować diety? Czego i jakich potraw unikać? Dr Servan-Schreiber, neurochirurg i psychiatra, zajmował się terapią osób cierpiących na nowotwory i inne ciężkie choroby. Gdy piętnaście lat temu wykryto u niego guz mózgu przeżył dwie operacje i nawrót choroby. Choć był zwolennikiem niekonwencjonalnych metod leczenia, nie odrzucał sposobów tradycyjnych. Jego książka "Antyrak. Nowy styl życia" stała się światowym fenomenem wydawniczym.
 
„Zdrowiej! Pokonaj lęk, stres i depresję” jest kolejną publikacją dr Davida Servana-Schraibera po bestsellerowej książce „Antyrak. Nowy styl życia”.

Nowość wydawnictwa Erica

Justyna Krajewska - Warszawa w rozmowach


Warszawa w rozmowach to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata niezłomnej stolicy. W jednym momencie widzimy Warszawę z punktu widzenia przedwojennych kabaretów, za chwile degustujemy smak stołecznych cukierni aby moment później znaleźć się na powstańczej barykadzie. Przemijający świat wartości, heroizm, oddanie i wyżyny ludzkiego charakteru to słowa klucze, które otwierają bramy w świat nazywany przez autorkę Atlantydą. Książka jest zbiorem najwznioślejszych wartości, mapą Warszawy, kompasem duszy, przewodnikiem zatartych szlaków, organizatorem przestrzeni umysłu.
Każde ze spotkań autorki z rozmówcami traktowane jest jak uchylanie kolejnych bram, kamienic - losów warszawiaków i aspektów egzaltacji miasta. Zgromadzony materiał jest jak obraz. Każde zdanie to pociągnięcie pędzla, każda łza w oku to zarys nowych konturów, warszawskich ulic, parków i miejsc, których już nie ma, lub które zmieniły się bezpowrotnie.
Spisane historie okraszone są obfitym materiałem zdjęciowym, z prywatnych archiwów, co stanowi bezcenny dodatek, unaoczniający fragmenty najpiękniejszych lat życia rozmówców. Swoje osobiste wpisy, zadedykowali swojemu miastu – Warszawie.

Justyna Krajewska - dziennikarka młodego pokolenia, absolwentka Collegium Civitas, jej największą życiową pasją jest odkrywanie historii i poznawanie losów ludzi, którzy budowali współczesną rzeczywistość.

Studnia Zagubionych Aniołów - Artur Laisen

Świat zaklęty w studni

Anna Szumacher

Studnia Zagubionych Aniołów to pierwsza powieść z sagi Teraia, którą ma w planach Artur Laisen. Tutaj wszystko dopiero się zaczyna. Nowi bohaterowie wprowadzeni są do zupełnie nieznanego świata... i to nie tylko w sposób metaforyczny, bo przemieszczanie się między wymiarami ma tutaj bardzo duże znaczenie.

Fabuła Studni Zagubionych Aniołów rozgrywa się na kilku płaszczyznach i na dodatek w kilku równoległych światach. Mamy więc zerknięcie na odległą wojnę między nieokreślonymi istotami, która kończy się wśród śmierci i lodu, ale też zapowiedzi, że to, co wydaje się końcem, jest tak naprawdę początkiem czegoś jeszcze większego. Mamy też grupę magów i mędrców zmierzających ku groźnej i mitycznej szklanej wieży, w której rezyduje wszechwiedzący astronom. I jest jeszcze nasz świat, czasy współczesne. Właśnie tutaj poznajemy całkiem sporo osób ważnych dla rozwijającej się powoli historii: meneli, prawników, dziennikarzy, w tym również naszych głównych bohaterów: Joannę, Tomasza, Kingę i Michała - to właśnie Joanna i Tomasz będą grali w tym tomie pierwsze skrzypce. Nie zabraknie też współczesnego czarownika czy postaci-cienia, wyrwanej z bezcielesnej drzemki. A jakby tego było mało, nad wszystkimi wisi straszliwe, wrogie oko, pochodzące z innego wymiaru.

To sporo wątków i można się w nich na początku powieści pogubić, jednak w pewnym momencie łączą się w jedną, spójną historię i wtedy tak naprawdę zaczyna się główna przygoda.

Laisen w Subiektywnie

Studnia Zagubionych Aniołów to pierwsza powieść z sagi Teraia, którą ma w planach Artur Laisen. Tutaj wszystko dopiero się zaczyna. Nowi bohaterowie wprowadzeni są do zupełnie nieznanego świata... i to nie tylko w sposób metaforyczny, bo przemieszczanie się między wymiarami ma tutaj bardzo duże znaczenie.

Ja ze swej strony proponuję Wam inny rodzaj przemieszczania - taki za pomocą linku. Od zajawki, do recenzji. A konkretnie, to najnowszej recenzji Ani (Cet).

Drabble

Czy Los pięknej królewny zawsze jest godny pozazdroszczenia? Odpowiedzi na to pytanie w stu słowach udziela dziś Dagmara Adwentowska.

Gra pozorów - Joanna Opiat-Bojarska

Gdy pamięć jest przeszkodą

Paulina Kuchta

Po przezabawnej powieści I że ci nie odpuszczę Joanny Szarańskiej sięgnęłam tym razem po kryminał całkiem na serio. Moją uwagę zwróciła najnowsza powieść Joanny Opiat-Bojarskiej, Gra pozorów. Autorka zdążyła już sobie wyrobić markę na rynku polskiej powieści kryminalnej. Znana jest z dużego ładunku emocjonalnego, starannego odwzorowania realiów, niespodziewanych zwrotów akcji, zawartych w tekstach. Gra pozorów jest już ósmą powieścią w dorobku poznańskiej pisarki.

Aleksandra Wilk, trzydziestopięcioletnia pani psycholog, matka dwójki dzieci zostaje porwana, przetrzymywana i faszerowana narkotykami. Kiedy już uwolniona usiłuje sobie przypomnieć wydarzenia z ostatnich siedmiu dni, natrafia na lukę w pamięci wstecznej. Kobieta rok wcześniej przeżywała zaginięcie męża, po jakimś czasie oglądała jego egzekucję. Podejrzewa, że ma to związek z jej porwaniem. Aleksandra za wszelką cenę usiłuję rozwikłać zagadkę. Musi dowiedzieć się, co działo się z nią przez ostatnie dni. Zbierając informacje wydobywa na światło dzienne bolesne fakty, których wolałaby nigdy nie poznać. Nic nie jest proste, ani takie, jakim się wydaje. Porywacz, niestety, też nie daje o sobie zapomnieć. Kobieta musi wziąć udział w grze pozorów. Rozpoczyna się prawdziwy wyścig z czasem.

Powieść Joanny Opiat-Bojarskiej jest bardzo umiejętnie rozpisana, tak by czytelnik nie mógł się oderwać, ani w porę domyśleć, kto za wszystkim stoi. Jeśli już wpadnie na trop, to autorka podsuwa mu nowy i to na nim się koncentruje. Jak w dobrym kryminale. Dajemy się wciągnąć w swoistą grę.

Spodobał mi się wiarygodny portret psychologiczny kobiety przypartej do muru, ale odnajdującej w sobie siłę. Walczącej o najbliższe osoby w jej życiu. Aleksandra Wilk, jest bardzo złożoną postacią, ma tajemnicę, której możemy się tylko domyślać i została postawiona w sytuacji bez wyjścia. Musi dać z siebie wszystko. Poskładać rozsypane fragmenty układanki i ułożyć je na nowo w całość. Jednak nie jest to takie proste. Problemem jest zawodna pamięć i nieubłaganie płynący czas. 

Opiat-Bojarska w Subiektywnie

Po przezabawnej powieści I że ci nie odpuszczę Joanny Szarańskiej sięgnęłam tym razem po kryminał całkiem na serio. Moją uwagę zwróciła najnowsza powieść Joanny Opiat-Bojarskiej, Gra pozorów. Autorka zdążyła już sobie wyrobić markę na rynku polskiej powieści kryminalnej. Znana jest z dużego ładunku emocjonalnego, starannego odwzorowania realiów, niespodziewanych zwrotów akcji, zawartych w tekstach. Gra pozorów jest już ósmą powieścią w dorobku poznańskiej pisarki.

Przed Wami najnowsza recenzja Pauliny.

Informacja patronacka

Eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo - Nikomu się nie śniło (konkurs)


Eksperymentalny projekt literacki Wykup Słowo ogłasza konkursu literacki na opowiadanie inspirowane hasłem: „Nikomu się nie śniło”. Szortal obejmuje to wydarzenie patronatem.
Najciekawsze konkursowe prace zostaną opublikowane na blogu wykupslowo, a autor najlepszego tekstu zostanie zaproszony do udziału w 2. edycji projektu Wykup Słowo.
Więcej o projekcie można przeczytać tu: O projekcie Wykup Słowo

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Elżbieta Rodzeń - Dziewczyna o kruchym sercu


Janek to chłopak towarzyski i lubiany, w szkole wzorowy uczeń, a w wolnych chwilach wolontariusz. Ulka to jego przeciwieństwo – opryskliwa, nieufna, skryta.

Oboje są w klasie maturalnej, a z racji częstych nieobecności dziewczyna ma zaległości z matematyki. Janek zgłasza się na ochotnika, aby jej pomóc. Chce po prostu wypełnić kolejne zadanie. Z biegiem czasu z zaskoczeniem odkrywa, że coraz bardziej zależy mu na Uli. Dziewczyna jednak cały czas go odpycha… Jaka tajemnica połączy tych oboje? Czy Ula pozwoli Jankowi zbliżyć się do siebie? Czy mają szansę być razem?

Nie jestem aniołem, choć to jako pierwsze może przyjść do głowy. Po prostu mam misję. Ważniejszą niż noszenie skrzydeł. Nie jestem jedyny, ale pracuję sam. Mam podopieczną, Ulę. Miałem dopilnować, żeby umarła, zniknęła. Nie spodziewałem się, że będzie tak intensywna. Słodka i pikantna. I wywróci moje życie do góry nogami. Będzie sądzić, że jestem lekiem, którego potrzebowała, ale to błąd. Jak mam ją ochronić? Kiedy jej serce pęknie, moje pójdzie w jego ślady. Jak mam ją uratować, skoro przyszedłem ją odprowadzić?


Jan Karon - Blisko i bezpiecznie

Ciepła i pogodna opowieść o społeczności małego Mitford, która urzekła miliony osób na całym świecie!

Po pięciu latach emerytury i przerwie w pełnieniu obowiązków pastora w Lord’s Chapel ojciec Tim Kavanagh i jego żona Cynthia wracają do Mitford, po „wakacyjnej” wyprawie do ziemi jego irlandzkich przodków.
 

W Samo Południe - odsłona CCXXI

Witajcie! Nadszedł długo oczekiwany czas dwieście dwudziestej pierwszej odsłony naszego najdłuższego konkursu. Dziś mamy dla Was trzy egzemplarze Długiej Utopii Stephena Baxtera i Terry'ego Pratchetta. Książki ufundował ich wydawca - Prószyński i S-ka.

Zasady znajdziecie tutaj.

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Najpierw banał na rozgrzewkę. Jak się nazywa najdłuższy cykl powieściowy Terry'ego Pratchetta? Część druga. Proszę podać tytuły i autorów dwóch książek z serii Kim był... - tej, która ukaże się w tym tygodniu i następnej w kolejce w zapowiedziach Prószyńskiego i S-ki.

2. Historyczne: Część pierwsza. Kto był autorem pierwszego, klasycznego już tłumaczenia na język polski Hotelu New Hampshire Johna Irvinga, a kto tłumaczył tę książkę w najnowszym wydaniu Prószyńskiego i S-ki? Część druga. Proszę podać tytuł i autora znanej powieści fantasy, opowiadającej o ostatnim żyjącym osobniku pewnego mitycznego stworzenia, wydanej przez Prószyńskiego i S-kę - podpowiedź: przekładu tej powieści na język polski dokonał tłumacz Hotelu New Hampshire.

3. Szortalowe: Ile szortów polskich autorów można znaleźć w najnowszym Szortalu na Wynos? Podajcie pierwsze litery tytułów tych szortów w tej kolejności, w której ukazały się w czasopiśmie.

To wszystko - do boju!

Mara Jade: Ręka Imperatora – Timothy Zahn, Michael A. Stackpole i Carlos Ezquerra

Teatr jednej aktorki

Marek Adamkiewicz

Mara Jade to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci uniwersum Star Wars sprzed jego restartu. Autorzy kolejnych publikacji uczynili z niej istną heroinę, która w swoim życiu przeszła naprawdę długą i wyboistą drogę. Na kartach kolejnych powieści i komiksów była m.in. tajną bronią imperatora, przemytniczką, czy też, w końcu, członkinią Nowego Zakonu Jedi. Jej pierwsze pojawienie się w ówczesnym kanonie to powieść Dziedzic Imperium, pierwsza część słynnej (choć i nieco przecenianej) Trylogii Thrawna. Jedno jest pewne – także dzięki Marze Jade, marka Star Wars ponownie stała się popularna. W Ręce Imperatora mamy okazję poznać jej wcześniejsze perypetie, jeszcze z czasów służby Palpatine’owi.

Akcja komiksu dzieje się w okolicach Powrotu Jedi i skupia się najpierw na pokazaniu jednej z misji tytułowej Ręki Imperatora, później zaś na przedstawieniu jej losów już po tym jak Palpatine ginie na drugiej Gwieździe Śmierci. Misja likwidacji jednego z przywódców Czarnej Mgławicy, rosnącej w siłę przestępczej organizacji, kończy się fiaskiem. Sytuacja komplikuje się w obliczu chaosu, jaki spada na imperium po zgonie przywódców. Jade trafia do aresztu, a jako że wcześniej działała w cieniu, ciężko jest jej przekonać nowych mocodawców o swojej przydatności. Pobyt w przymusowym odosobnieniu jest wyjątkowo nie na rękę pięknej agentce, która zrobi wszystko by odzyskać wolność, a później spróbować podjąć przerwaną wcześniej misję.

Zahn, Stackpole i Ezquerra w Subiektywnie

Mara Jade to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci uniwersum Star Wars sprzed jego restartu. Autorzy kolejnych publikacji uczynili z niej istną heroinę, która w swoim życiu przeszła naprawdę długą i wyboistą drogę. Na kartach kolejnych powieści i komiksów była m.in. tajną bronią imperatora, przemytniczką, czy też, w końcu, członkinią Nowego Zakonu Jedi...

Nowy, subiektywny tydzień zaczynamy napisanym przez Marka (Chala-Cheneta) omówieniem komiksu.

Zagraniczniak - Longar

Dziś Frank Roger po raz kolejny zgłębia swój ulubiony temat, jakim są podróże w czasie. Czy są one Poza zasięgiem, czy może chodzi o coś zupełnie innego, musicie sprawdzić sami.

Nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Roberta Edwards - Kim był Leonardo da Vinci?

Kim był Leonardo da Vinci?
Czy Leonardo da Vinci był wielkim malarzem? Odkrywcą? Niezwykłym wynalazcą, wyprzedzającym swoją epokę? A może wszystkim tym jednocześnie?
Jakie obrazy jego autorstwa do dziś pozostają przedmiotem fascynacji miłośników sztuki na całym świecie?
Jakie pomysły Leonarda znalazły zastosowanie we współczesnej technice?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także na wiele innych, znajdziecie w książce „Kim był Leonardo da Vinci?”.

Seria książek „Wielcy i sławni” przedstawia pasjonujące historie wybitnych naukowców, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.


Natalia Rogińska - Pokalane poczęcia

Bohaterowie, których łączy wspólny wątek − poczęcie człowieka.
Każda z tych historii wychodzi poza wszelkie akceptowalne społecznie schematy, a zdarzenia zaskakują ich samych.
Poznajcie pacjentki różowego gabinetu na Chmielnej: Gretę, która desperacko pragnie macierzyństwa, Michalinę, która posuwa się bardzo daleko, aby mieć dziecko, Adrianę, która maksymalnie medykalizuje proces poczęcia córki, Beatę, tradycyjną katoliczkę, która musi zmierzyć się z niebożymi realiami, Honoratę − ofiarę − oraz Agatę, która zachodząc w ciążę, bardzo wiele ryzykuje.
Początki życia absolutnie niezgodne z wyobrażeniem ideału. Ciąże, które nie zawsze biorą się z obopólnej decyzji partnerów, nawarstwiają problemy, wiążą się z dużym ryzykiem albo obnażają dodatkowe okoliczności relacji przyszłych rodziców.

Informacja wydawnictwa Rebis

Robert J. Szmidt, Marcin Przybyłek, Andrzej W. Sawicki - spotkanie autorskie (23 marca 2016)

Co szykują w najbliższych miesiącach polscy autorzy piszący fantastykę? Wraz z Domem Wydawniczym Rebis zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem wybitnych autorów. Wezmą w nim udział: Marcin Przybyłek, Andrzej Sawicki i Robert J. Szmidt, którzy opowiedzą o swoich planach oraz odpowiedzą na wszystkie pytania czytelników. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do rozmowy odnośnie premiery najnowszej książki Roberta J. Szmidta „Ucieczka z raju. Tom 2. Pola dawno zapomnianych bitew” wydane w serii „Horyzonty zdarzeń”.

15 kwietnia, godz. 18:00
empik, Manufaktura,
Łódź, ul. Karskiego 5


Strona wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/965129733534601/

Informacja wydawnictwa Genius Creations

Ten pierwszy raz - konkurs literacki

Zmagania literackie w naszym konkursie "Ten pierwszy raz" powoli dobiegają końca - otrzymaliśmy już kilkadziesiąt prac, i liczba ta stale rośnie!
Przypominamy jednak, że czasu na nadesłanie własnej mikropowieści zostało niewiele, bo te przyjmujemy do końca marca.
Nie czekajcie na ostatnią chwilę i zmierzcie się z tematem pierwszego kontaktu!

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie konkursu: http://geniuscreations.pl/ten-pierwszy-raz/

Możliwość wyspy – Michel Houellebecq

Porzućcie wszelką nadzieję

Marcin Knyszyński

Czytając kolejną książkę Michela Houellebecqa, trudno oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę jest to ta sama książka, co poprzednie. Kolejny odstręczający bohater-mizantrop, produkt konsumpcyjnego świata Zachodu, bezowocnie szukający seksualnego spełnienia, personifikujący całe zło nowoczesnego stylu życia. Jednak Możliwość wyspy ma pewną, niemożliwą do pominięcia przewagę. Jest bowiem zwieńczeniem ekstremalnego nihilizmu autora, spójnym podsumowaniem myśli filozoficznej o jednoznacznym przesłaniu. Nihilizm ten jest bardzo podobny w wielu aspektach do poglądów Thomasa Ligottiego, ale jednocześnie całkiem inny w stopniu emocji przekazu. Houellebecq jest konsekwentnie spokojny, chłodny, metodyczny i nieubłagany w swoim sposobie na uświadomienie nam, że nowoczesny świat skazany jest na zagładę.

Houellebecq w Subiektywnie

Czytając kolejną książkę Michela Houellebecqa, trudno oprzeć się wrażeniu, że tak naprawdę jest to ta sama książka, co poprzednie. Kolejny odstręczający bohater-mizantrop, produkt konsumpcyjnego świata Zachodu, bezowocnie szukający seksualnego spełnienia, personifikujący całe zło nowoczesnego stylu życia. Jednak Możliwość wyspy ma...

O tym, co wg. Marcina ma Możliwość wyspy, dowiecie się z jego najnowszego omówienia.

Króciak

Co powiecie na 5 powodów, aby pokochać siebie? Olga Niziołek takim właśnie poradnikiem debiutuje na Szortalu.

Nowości wydawnictwa Albatros

Joel Dicker - Ostatnie dni naszych ojców

Londyn, rok 1940. Winston Churchill powołuje do życia tajne służby, które będą prowadzić akcję na tyłach wroga. Kilka miesięcy później Paul-Émile opuszcza Paryż oraz ukochanego ojca i rozpoczyna specjalistyczny kurs szkoleniowy w Służbach Specjalnych w Anglii. Agenci – komandosi, francuscy „cichociemni” – czekają na rozkaz udania się z misją do kraju. Podczas jednej z akcji Paul znajdzie się w Paryżu. Pokusa, by w jakiś sposób skontaktować się z ojcem, będzie bardzo silna.

Istnienie jednostek specjalnych SOE przez długi czas utrzymywano w tajemnicy. 65 lat po rzeczywistych wydarzeniach książka przypomina je i odkrywa prawdziwe relacje pomiędzy Ruchem Oporu i Wielką Brytanią
France Culture


Yann Martel - Ja

Eksperymentalna powieść hybryda, w której słychać echa książki Virginii Wolf „Orlando” i jej znakomitej ekranizacji z Tildą Swinton w roli tytułowej
 
Yann Martell dokonuje próby opisania „ja” totalnego i jednocześnie uniwersalnego, wyzwolonego z płci. Bohater nie ma imienia – ani jako chłopiec, ani jako dziewczyna. Jest połączeniem obojga, przy czym ważniejsze jest „ja” kobiece – pełniejsze i bardziej zróżnicowane wewnętrznie (i zewnętrznie).

Nowość wydawnictwa Albatros

David Servan-Schreiber - Nasze ciało kocha prawdę

Autor bestsellerowego "Antyraka" i "Zdrowiej" tym razem pisze o zdrowiu psychicznym. Książka zbiera teksty powstałe na przestrzeni 12 lat, dokumentujące holistyczne podejście do zdrowia doktora Davida Servana-Schreibera neuropsychiatry, profesora psychiatrii klinicznej w Szkole Medycznej University of Pittsburgh, wykładowcy Akademii Medycznej w Lyonie, który zajmował się terapią osób cierpiących na nowotwory i inne ciężkie choroby.
 
Servan-Schreiber był zwolennikiem niekonwencjonalnych metod leczenia, nie odrzucał też sposobów tradycyjnych. Zmarł na raka w 2011 roku.

Nowość wydawnictwa Papierowy Księżyc

Karin Fossum - Czarne sekundy


"Czarne sekundy" to kolejny na polskim rynku i długo wyczekiwany tom przygód inspektora Sejera, autorstwa Karin Fossum, jednej z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie, nazywanej norweską królową zbrodni.

Seria o przygodach inspektora Sejera wydawana jest w kilkunastu krajach i od lat uznawana za jedną z najciekawszych serii kryminalnych.

Ida Joner jedzie swoim nowiutkim rowerem kupić słodycze. Sympatyczna, szczęśliwa dziewczynka niedługo będzie świętować dziesiąte urodziny. Kiedy jej powrót do domu opóźnia się o ponad pół godziny, jej matka zaczyna się niepokoić. Dzwoni do przyjaciół córki i do sklepu, ale małej Idy nikt nie widział. Rodzina zawiadamia policję i wyrusza na poszukiwania zaginionego dziecka. Najgorszy koszmar matki właśnie staje się rzeczywistością.

Setki ochotników przeczesują okolicę, ale nigdzie nie ma śladu Idy ani jej roweru. Rodzina jest już na skraju psychicznego załamania, media rozpętują szaleństwo, lecz inspektor Sejer zachowuje spokój, dodając matce otuchy. On także sądzi, że to bardzo zagadkowa sprawa. Zazwyczaj zaginione dzieci odnajdują się w ciągu czterdziestu ośmiu godzin, a Ida Joner zniknęła bez śladu.


Nowość wydawnictwa Jaguar

Joseph Delaney - Arena 13


Pierwszy tom trylogii autora bestsellerowej serii "Kronik Wardstone".

Witajcie na Arenie 13. To tutaj zmagają się ze sobą najlepsi wojownicy, których nigdy nie opuszcza widmo śmierci.

Leif pragnie tylko jednego: stać się najlepszym wojownikiem na osławionej Arenie 13. To tutaj bowiem odbywają się zakłady o to, który z zawodników zostanie ranny jako pierwszy, a który polegnie w walce. O życiu lub śmierci każdego zawodnika decyduje okrutny Hob, rozkoszujący się widokiem mężczyzn zmagających się ze sobą na Arenie 13. To on sprawuje władzę nad losem każdego stającego do walki mężczyzny.

Największym marzeniem Leifa jest zemsta na okrutnym Hobie. Młody mężczyzna chce zniszczyć człowieka, który doprowadził do śmierci całej jego rodziny. Ma zamiar podjąć walkę, nawet jeśli przypłaci ją życiem.


Joseph Delaney jest brytyjskim pisarzem, znanym przede wszystkim jako autor książek z kręgu science fiction oraz fantasy. Z wykształcenia i zawodu jest pedagogiem. Absolwent Uniwersytetu w Lancaster. Urodził się w 1945 roku. Najbardziej znany czytelnikom jako autor powieści z cyklu "Kroniki Wardstone" wydawanej od 2004 roku. W 2015 roku ukaże się ich ekranizacja filmowa. Prywatnie, Delaney ma trójkę dzieci oraz dziewięcioro wnucząt.

Informacja wydawnictwa Insignis

Metro 2033 - casting do teledysku

Wkrocz w mroczny świat Uniwersum Metro 2033 i przeżyj przygodę na planie teledysku!

Rok 2016 obfituje w długo wyczekiwane premiery spod znaku Uniwersum Metro 2033. Po „Prawie do użycia siły” Denisa Szabałowa oraz fanowskiej antologii „Echo zgasłego świata” przyszła pora na kolejną powieść sygnowaną marką najlepszej serii postapo! W związku ze zbliżającą się premierą ruszamy z produkcją teledysku stworzonego specjalnie na tę okazję!

Jesteś fanem Uniwersum? Chciałbyś wziąć udział w szalonym przedsięwzięciu? Masz zacięcie aktorskie i ciekawi Cię praca na planie? Być może czekamy właśnie na Ciebie!
Startujemy z castingiem na odtwórcę głównej roli męskiej! Jeśli jesteś szczupłym, niewysokim (maksymalnie 170 cm), krótkowłosym 20-latkiem i chcesz wystąpić przed kamerą, skontaktuj się z nami!
Poszukujemy również statystów i odtwórców ról trzecioplanowych chętnych, by wziąć udział w naszym przedsięwzięciu. Startujemy 1 kwietnia w Poznaniu! Prócz niezapomnianej przygody i  świetnej pamiątki, dla wszystkich przygotowaliśmy upominki!

Poszukujemy:


 • dwóch dobrze zbudowanych mężczyzn w wieku powyżej 20 lat (strażnicy)
 • kobiety lub mężczyzny w dowolnym wieku (mocno zniszczona, przybrudzona odzież)
 • dwóch kobiet ok. 40-letnich oraz trzech ok. 25-letnich (prowokujące ubrania)
 • mężczyzny ok. 40-letniego (mężczyzna w barze – zniszczone ubranie)
 • kobiety ok. 60-letniej (przechodzony jedwabny szlafroczek i zniszczone klapki, mocny makijaż)
 • 14 mężczyzn powyżej 20 lat (mieszkańcy metra w podniszczonych ubraniach)
 • 4 mężczyzn w dowolnym wieku (2 stalkerów + 2 walczących w klatce)
 • 5 dobrze zbudowanych wygolonych na łyso mężczyzn powyżej 20 lat (ubrani na czarno)
 • dwóch mężczyzn ok. 35-letnich z wyraźnym zarostem (najlepiej z brodą – niechlujne zniszczone ubranie)
 • długowłosej blondynki w wieku powyżej 20 lat (zniszczone ubranie eksponujące dekolt)
 • ok. 40 osób w różnym wieku, kobiet i mężczyzn (mieszkańcy metra w podniszczonych ubraniach)

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Angus Watson - Czas Żelaza T. II  Żelazna Wojna (30 marca 2016)

Druga część trylogii.
Część pierwsza „żelaznej” trylogii „Czas Żelaza” została wybrana najlepszą powieścią Fantasy Fiction 2014 w Stanach Zjednoczonych
.

Przywódcy hartują się w ogniu wojen.
Wojownicy Wieku Żelaza, Dug i Lowa, opanowali zamek Maidun i oswobodzili niewolników. Ale teraz muszą utrzymać twierdzę. 
Plemiona brytyjskie zamiast jednoczyć się w obliczu rzymskiej inwazji, stają przeciw sobie, a Maidun jawi się im, jako łatwy cel.
Szpiedzy Lowy przenikają do Galii. Odkrywają brytyjskich druidów na usługach Rzymian i spotykają charyzmatycznego generała - Juliusza Cezara. Na lojalności pojawia się rysa.
War is coming. Kto zapłaci jej cenę?

Angus Watson
W wieku lat dwudziestu kilku Angus Watson miał już za sobą liczne i różnorodne doświadczenia zawodowe, od operatora wózka widłowego po bankiera inwestycyjnego. Odkąd ukończył 30 lat wykonywał rozmaite zlecenia jako pisarz freelancer: szukał na potrzeby artykułu do „Telegraph” Wielkiej Stopy w Ameryce, nurkował z niemiecką flotą w Scapa Flow, pisał do „Financial Timesa” i pływał wśród lwów morskich u wybrzeży Wysp Galapagos, aby napisać artykuł dla „The Times”. Teraz, gdy idzie mu na czwarty krzyżyk, Angus jest szczęśliwym mężem Nicoli i wychowuje w Londynie swojego synka Charliego. Będąc fanem zarówno powieści historycznych, jak i epickiej fantasy, zwiedzając brytyjskie forty w ramach wykonywania zlecenia dla „Telegraph”, wpadł na pomysł napisania powieści fantastycznej osadzonej w realiach epoki żelaza, a koncept fabularny rozwinął, przemierzając starożytne brytyjskie szlaki podczas pracy nad kolejnymi artykułami. Możecie zaczepić go na Twitterze (@GusWatson) lub odwiedzić jego stronę internetową (www.guswatson.com).

Informacja Wydawnictwa Literackiego

Światy Równoległe – Fantastyczna Kolekcja


Znakomite dzieła najciekawszych współczesnych polskich pisarzy
Nowa kolekcja prasowa Wydawnictwa Literackiego i wydawnictwa Ringier Axel Springer w ramach Biblioteki „Newsweeka”


Pobudzamy wyobraźnię, poszerzamy horyzonty i zapraszamy do odkrywania nowych światów! 29 marca ukaże się pierwszy tom „Światów Równoległych” – trzydziestotrzytomowej kolekcji najlepszej polskiej literatury fantastycznej.
W jej skład wchodzą książki największych polskich autorów, wielokrotnie nagradzanych, poczytnych, kształtujących obraz współczesnej fantastyki w Polsce i za granicą, niejednokrotnie przekraczających granice gatunku. Znajdziemy w niej powieści oraz zbiory opowiadań Stanisława Lema, Jacka Dukaja, Anny Brzezińskiej, Łukasza Orbitowskiego, Szczepana Twardocha i Krzysztofa Piskorskiego. Otwierać ją będzie „Lód” Jacka Dukaja w specjalnej cenie 8,99 PLN.
„Światy Równoległe” to jedyna taka kolekcja na rynku – przygotowana z niezwykłą starannością, w doskonałej szacie graficznej. Po raz pierwszy w komplecie tak znakomite nazwiska i tak rewelacyjne tytuły. „Światy Równoległe” to prawdziwa literacka uczta dla miłośników fantastyki, kolekcjonerów oraz wszystkich czytelników poszukujących po prostu najlepszej, porywającej literatury.  
Zapraszamy na stronę kolekcji: www.literia.pl/fantastyka
Kolekcja będzie dostępna także w kioskach i salonach prasowych, co 2 tygodnie w środę na rynku będzie ukazywał się kolejny tom.
Zaraz po premierze serii, dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Wydawnictwo Literackie zapraszają na dyskusję o perspektywach futurologii. 7 kwietnia, w Krakowie spotkają się Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński.
Szczegóły już wkrótce!

W serii ŚWIATY RÓWNOLEGŁE - FANTASTYCZNA KOLEKCJA ukażą się:
Tom 1
w sprzedaży od 29 marca 2016

All-New X-Men: Zagubieni - Brian Michael Bendis, Stuart Immonen, David Lafuente

X-rozterki

Maciej Rybicki

Pisząc o poprzednich odsłonach serii All-New X-Men wspominałem, że choć opiera się ona na doskonałym pomyśle wyjściowym - przeniesienia w czasie młodych X-Men z lat 60. w celu skonfrontowania starszej, butnej wersji Cyclopsa ze swym młodym, idealistycznym alter ego – to jednocześnie rodzi obawy, czy poza tym jednym elementem ma czytelnikom do zaoferowania coś więcej, niż jedynie opracowywanie tego wątku na wszystkie możliwie sposoby. Brian Michael Bendis przyzwyczaił czytelników Marvela do złożonych, pomysłowych, a przede wszystkim odważnych fabuł. Powstaje zatem pytanie, czy po pierwszych dziesięciu zeszytach regularnej serii udało mu się wprowadzić do mutanckiej serii jakieś nowe wątki.

Bendis, Immonen, Lafuente i inni w Subiektywnie

Pisząc o poprzednich odsłonach serii All-New X-Men wspominałem, że choć opiera się ona na doskonałym pomyśle wyjściowym - przeniesienia w czasie młodych X-Men z lat 60. w celu skonfrontowania starszej, butnej wersji Cyclopsa ze swym młodym, idealistycznym alter ego – to jednocześnie rodzi obawy, czy poza tym jednym elementem ma czytelnikom do zaoferowania coś więcej, niż jedynie opracowywanie tego wątku na wszystkie możliwie sposoby...

Tradycyjnie już, całość zajawianej właśnie recenzji Maćka rozwieje wasze wątpliwości.

Króciak

Kogo dziś Artur Grzelak skazuje na Niebyt? Zapraszam do Szortowni.

W samo południe - odsłona CCXX - ogłoszenie wyników

Czwartek i to na dodatek słoneczny czwartek.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Jaki tytuł ma nadchodząca powieść Remigiusza Mroza? Część druga. Co ma na nogach postać z okładki Transmisji Strzyżewskiego?

1.1. Rewizja.
1.2. Klapki, a konkretnie, to japonki.

2. Historyczne: W tym tygodniu obchodzimy jedenasta rocznicę śmierci pewnej pisarki, którą wszyscy chyba zapamiętamy jako autorkę jednego z najdłuższych cykli fantasy w historii ludzkości, pisanego na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Ale oprócz tego cyklu, którego nazwa będzie częścią odpowiedzi na to pytanie, ta pani napisała też powieść post-apo, której akcja dzieje się w przyszłości (za nieco ponad dwieście lat), na terenie dawnych Stanów Zjednoczonych. Tytuł tej powieści będzie drugą części odpowiedzi.

2.1. Świat Czarownic
2.2. Świt 2050

3. Szortalowe: Kto ostatnio recenzował u nas książkę wydaną przez Czwartą Stronę?

Paulina.

Zwycięzcy:

1. Artur Grzelak,

2. Anna Hebel,

3. Patrycja Paliczka.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Adriana Lisboa - Symfonia w bieli (29 marca 2016)

Już 29 marca ukaże się Symfonia w bieli Adriany Lisboi. To druga powieść w nowej serii przedstawiającej prozę brazylijską. Autorka w 2013 roku otrzymała prestiżową portugalską nagrodę im. José Saramago właśnie za tę książkę.
Sam José Saramago powiedział o niej: „Oto poznaliśmy pisarkę, która na zawsze znajdzie swoje miejsce w światowej literaturze”.

Nie musisz nic wiedzieć o Brazylii, by pokochać Symfonię w bieli - na jej kartach poznasz fascynujące miejsce, urokliwe, pełne zmagań i mrocznych sekretów

Maria Ines, Clarice, Tomás - troje bohaterów, trzy historie życia, które przeplatają się, tworząc coraz bardziej wciągającą i coraz bardziej niesamowitą opowieść. Jej sednem są traumy z dzieciństwa i pragnienie zemsty, bolesne rodzinne tajemnice, zawiedzione uczucia, zdrada i seksualne niespełnienie, nigdy niewyjaśnione sprawy i poszukiwanie siebie i własnego miejsca. Wydarzenia rozgrywają się zarówno na zalewanej słońcem brazylijskiej fazendzie, jak i w klimatyzowanym luksusie Rio de Janeiro.

Wszystko to składa się na wyrafinowaną, mistrzowską powieść, którą po prostu się smakuje!

Informacja wydawnictwa Zysk i S-ka

Justyna Wydra i  Hanna Dikta - Spotkania autorskie


Justyna Wydra

Spotkanie autorskie 30 marca w Gliwicach,
Księgarnia Mercurius (ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 14),
godzina 17:30

Hanna Dikta
Spotkanie autorskie 31 marca w Piekarach Śląskich,
Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Kalwaryjska 62 D),
godzina 17:00

Wszystko, czego wam nie powiedziałam - Celeste Ng

Co się stało z Lydią Lee?

Paulina Kuchta

Pierwsze zdania, opis fabuły i blurby reklamowe sprawiły, że wiele obiecywałam sobie po debiucie Celeste Ng. Mam świadomość, że polecanki na okładkach są często przesadzone i prawie każda powieść jest porównywana do innej głośnej. Wszystko, czego wam nie powiedziałam, ma przywodzić na myśl Nostalgię anioła Alice Sebold. I coś w tym jest, ale to zupełnie inna, choć równie przejmująca historia.

Trzeci maja tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego siódmego roku. Miasteczko uniwersyteckie Middlewood. Poranek w domu państwa Lee wygląda jak każdy inny. Z jednym wyjątkiem. Najstarsza córka Jamesa i Marilyn nie schodzi na śniadanie. Lydia nie żyje. Dowiedzą się o tym jednak, dopiero kilka dni później, gdy ciało nastolatki zostanie odnalezione w jeziorze. Od tego tragicznego momentu, zaczyna się najtrudniejszy okres w życiu rodziny. Każdy na swój sposób próbuje poradzić sobie z tragedią i odkryć, dlaczego zginęła Lydia.

Wszystko, czego wam nie powiedziałam, to opowieść o różnych sposobach radzenia sobie z utratą kogoś bliskiego. Historia pełna emocji, pięknie napisana i poruszająca bardzo ciekawe kwestie. Niespełnione ambicje, które są przenoszone na kolejne pokolenia. Ustawianie przyszłości swoich pociech tak, by ich życie przypominało przez nas wymarzone.

Ciekawym aspektem poruszanym w powieści Celeste Ng jest niezrozumienie i poczucie wyobcowania. Doskonale jest to widoczne w postaci ojca Lydii, który mimo że osiągnął wiele, wciąż czuje się gorszy i pozbawiony akceptacji otoczenia z powodu swojego chińskiego pochodzenia. Czy możemy być zaakceptowani w środowisku, gdzie jako jedyni wyróżniamy się innym kolorem skóry lub wyglądem? Czy zawsze będziemy kimś gorszym, traktowanym jak zło konieczne? Jak dobrze znamy swoich najbliższych? Czy wymagania stawiane dzieciom przez rodziców służą ich dobru, czy może często są tylko próbą ułożenia im życia? Na te pytania stara się odpowiedzieć Celeste Ng w swojej powieści.

Ng w Subiektywnie

Pierwsze zdania, opis fabuły i blurby reklamowe sprawiły, że wiele obiecywałam sobie po debiucie Celeste Ng. Mam świadomość, że polecanki na okładkach są często przesadzone i prawie każda powieść jest porównywana do innej głośnej. Wszystko, czego wam nie powiedziałam, ma przywodzić na myśl Nostalgię anioła Alice Sebold. I coś w tym jest, ale to zupełnie inna, choć równie przejmująca historia.

Czwartkowo zapraszam Was do lektury najnowszej recenzji Pauliny.

Nowość wydawnictwa Albatros

Stephen King - Bezsenność


Ralph Roberts cierpi na bezsenność. Im krócej sypia, tym dziwniej postrzega świat i ludzi – wydaje mu się, że zaczyna widzieć ich „aury”, a także tajemnicze istoty towarzyszące zgonom jego znajomych i przyjaciół. Derry (miasteczko, w którym mieszka) jest podzielone w związku z powstaniem szpitala, „centrum opieki”, w którym dokonuje się m.in. zabiegów aborcji. Niepokoje inspirują zrzeszeni w „ProLife” obrońcy życia nienarodzonych dzieci. Na czele ruchu stoi człowiek obłąkany, sadysta skazany za znęcanie się nad własną rodziną. Planuje on zamach na centrum i zgładzenie przebywających tam ludzi. Jest wśród nich chłopiec, w którego rękach spoczywa los wszechświata. Tylko Ralph, dzięki swoim niezwykłym zdolnościom, postrzegania może go ocalić...


Stephen King, wybitny amery­kański pisarz, nazywany Królem Horroru, został w 2003 r. uhonoro­wany prestiżową nagrodą literacką National Book. Debiutował pod ko­niec lat sześćdziesiątych, ale świa­tową sławę przyniosła mu wydana w 1973 r. powieść Carrie. Kolejne utwory – powieści, zbiory opowia­dań, komiksy, scenariusze filmowe i sztuki teatralne – opublikowano w setkach milionów egzempla­rzy i przełożono na kilkadziesiąt języków. Są wśród nich tak zna­ne książki, jak: Lśnienie, Sklepik z marzeniami, Christine, Zielona Mila, Desperacja, Komórka, Ręka mistrza, Pod kopułą, Czarna bez­gwiezdna noc, To, Cujo, Pan Mer­cedes i ośmiotomowy cykl fantasy Mroczna Wieża. Proza Kinga na­leży do najczęściej ekranizowa­nych, a wśród reżyserów, którzy podejmowali się tego zadania, znaleźli się Brian de Palma, Stan­ley Kubrick czy David Cronenberg.

Na podstawie Pana Mercedesa – odznaczonego Edgar Allan Poe Award dla najlepszego kryminału 2014 r. – powstaje miniserial w reżyserii Jacka Bendera
(twórcy Lost).

Zapowiedź wydawnictwa Rebis

Django Wexler - Cena męstwa (29 marca 2016)

Po śmierci króla Vordan ogarnęła wojna. W stolicy rządzi fanatyk, który zdrajców widzi w każdym kącie. Nowa królowa nie po to jednak pomogła uwolnić swój kraj od jednego rodzaju tyranii, żeby wpadł w odmęty drugiej. Bieg wydarzeń odmienić ma lojalny żołnierz, Marcus D’Ivoire.
Gdy wszystkie mocarstwa kontynentu stają do wojny z Vordanem, tajemniczy i błyskotliwy generał Janus bet Vhalnich ukazuje Vordanajom drogę do zwycięstwa. Winter Ihernglass, awansowana na dowódcę pułku, odnalazła swoją kochankę i przyjaciół, lecz stanęła przed perspektywą poprowadzenia ich do krwawej bitwy.
A bronią nieprzyjaciela są nie tylko muszkiety i działa. Złowrodzy kapłani prastarego zakonu, dysponujący zakazaną magią, przeniknęli do Vordanu, aby powstrzymać Janusa wszelkimi sposobami...


Django Wexler ukończył Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Pracuje w firmie Microsoft w Seattle, gdzie mieszka z dwoma kotami i chwiejną piramidą książek. Kiedy nie planuje „Kampanii Cienia” ( w przygotowaniu tom czwarty, The Guns of Empire), maluje żołnierzyki i gra we wszelkiego rodzaju gry. Jest także autorem cyklu fantasy dla młodzieży „The Forbidden Library”, określanego jako „połączenie Harry’ego Potteraz Alicją w krainie czarów”.

Informacja wydawnictwa Rebis

Paweł Majka, Marcin Przybyłek, Andrzej W. Sawicki, Robert J. Szmidt - Spotkanie autorskie (30 marca 2016)


Spotkanie autorskie odbędzie się 30 marca w Krakowie
Księgarnia Matras Rynek Główny 23
Godzina 18:00

Czarna Kolonia - Arkady Saulski

Żołnierskie boje

Magdalena Golec

Okno.
Spoglądam przez nie.
Dzień chyli się ku końcowi. Ostatnie promienie słońca odbijają się od szyb budynku po drugiej stronie ulicy.
Siadam.
Na fotelu wygodnym, dużym, z drewnianymi nóżkami. Przykrywa go narzuta. Szara. Jakaż ona mięciutka!
Trzymam w ręku książkę.
Debiutanta. Z okładką Tomasza Marońskiego. Czerwoną. Dynamiczną. Dopracowaną. Z żołnierzami na ziemi i statkami bojowymi na górze.
Myśli krążą wokół fabuły.
Korporacje wyciągają ręce po nowe planety. Terraformacja Marsa. Najemnicy. Krwawe walki.
Ciekawość.
Co mnie czeka?
Otwieram książkę.
Czytam.


Przenieśmy się w przyszłość. Wyobraźcie sobie, że Mars poddano procesom terraformowania i po długich latach wreszcie skolonizowano. Jakże tam pięknie! Pełen kolaż barw: zielone łąki, dżungle, czerwone pustynie, krystalicznie przejrzyste jeziora, białe lodowce, kolorowe rośliny. Pośród tego wspaniałego krajobrazu stoją jasne budynki kolonistów, po czystych ulicach przechadzają się zadowoleni mieszkańcy, dzieci bawią się na placykach. Jak powiedziałby nasz szortalowy Nieświeć, normalny zdrowy raj! Byłby nim, gdyby to nie były jedynie reklamy. Taki właśnie wizerunek Marsa pokazywany jest na Ziemi przez wielkie firmy, które przejęły pełną kontrolę nad zdobywaniem kosmosu. A jak naprawdę wygląda sytuacja na, już nie tak czerwonej, planecie? Na własnej skórze przekona się o tym sierżant Kera Puławska. Wraz z wieloma innymi najemnikami stanowiącymi armię korporacji ma zasilić Korpus Obrony Kolonii. Przynajmniej oficjalnie.

Okładka, streszczenie powieści wzbudziły we mnie przekonanie, że będę miała do czynienia z militarną fantastyką, a tym samym pojawiło się też pewne wyobrażenie co do formy książki. Niespodzianka pojawiła się już na samym początku. Zaskoczyła mnie pierwsza scena. Podwójnie. I nie mogę powiedzieć, że pozytywnie.

Saulski w Subiektywnie

Okno.
Spoglądam przez nie.
Dzień chyli się ku końcowi. Ostatnie promienie słońca odbijają się od szyb budynku po drugiej stronie ulicy.
Siadam.
Na fotelu wygodnym, dużym, z drewnianymi nóżkami. Przykrywa go narzuta. Szara. Jakaż ona mięciutka!
Trzymam w ręku książkę.
Debiutanta. Z okładką Tomasza Marońskiego. Czerwoną. Dynamiczną. Dopracowaną. Z żołnierzami na ziemi i statkami bojowymi na górze.
Myśli krążą wokół fabuły.
Korporacje wyciągają ręce po nowe planety. Terraformacja Marsa. Najemnicy. Krwawe walki.
Ciekawość.
Co mnie czeka?
Otwieram książkę.
Czytam.


Dlaczego właśnie tak Magda (magfre) zaczyna swoją najnowszą recenzję? Dowiecie się z lektury całości tekstu.

Króciak

Przygoda w parku może spotkać każdego. Wrażenia zapewnia Marek Szalsza.

Fatale. Tom 4. Modlitwa o deszcz – Ed Brubaker, Sean Phillips

Mroczne perypetie femme fatale

Marek Adamkiewicz

Poprzednie trzy tomy zbiorcze tomy serii Fatale ustawiły poprzeczkę niezwykle wysoko. Edowi Brubakerowi udało się stworzyć niebanalną i wręcz ociekającą mrocznym klimatem historię tajemniczej femme fatale, niejakiej Josephine. Ścigana przez bezwzględnych prześladowców bohaterka przemierzała zarówno przestrzeń, jak i czas, pozostawiając za sobą zrujnowane męskie życia. Praktycznie każda kolejna odsłona jej perypetii przynosiła czytelnikom kolejne zaskoczenia. Nie było żadnego powodu do przypuszczeń, jakoby następna porcja tej fascynującej opowieści miała stać na niższym poziomie. I w istocie, czwarty tom zbierający w całość pojedyncze zeszyty z tej serii, ponownie przenosi nas w imponujący sposób w świat mrocznych rytuałów, permanentnego zagrożenia i nieustannego napięcia.

Akcja dzieje się tym razem pod koniec XX wieku w amerykańskim Seattle, w czasie szczytu popularności nurtu grunge. Amsterdam, jedna z kapel uprawiająca ten gatunek muzyczny wynajmuje dom, w którym oczekuje na przypływ weny swojego lidera. Ten jednak, zamiast pisać nowe piosenki, ucieka w narkotykowy high. Wokalista zespołu, by zyskać środki na nakręcenie teledysku, decyduje się na ryzykowny krok, postanawia napaść na bank. Po skoku, w okolicy domu, natyka się na błąkającą się tajemnicza kobietę. Jane Doe ma amnezję i nie wie, skąd się w tym miejscu wzięła. Wydaje się, że przygarnięcie kobiety to krok naturalny i odpowiedni, jednak za bohaterką podąża niebezpieczne zagrożenie. Jej obecność w mieszkaniu, także ze względu na niepokojący wpływ, jaki wywiera na domowników, może być brzemienna w skutkach. 

Brubaker i Phillips w Subiektywnie

Poprzednie trzy tomy zbiorcze tomy serii Fatale ustawiły poprzeczkę niezwykle wysoko. Edowi Brubakerowi udało się stworzyć niebanalną i wręcz ociekającą mrocznym klimatem historię tajemniczej femme fatale, niejakiej Josephine. Ścigana przez bezwzględnych prześladowców bohaterka przemierzała zarówno przestrzeń, jak i czas, pozostawiając za sobą zrujnowane męskie życia. Praktycznie każda kolejna odsłona jej perypetii przynosiła czytelnikom kolejne zaskoczenia. Nie było żadnego powodu do przypuszczeń, jakoby następna porcja tej fascynującej opowieści miała stać na niższym poziomie...

Ale czy rzeczywiście poziom został zachowany? Przeczytajcie najnowsze omówienie Marka (Chala-Cheneta), aby się tego dowiedzieć.

Drabble

Mam nadzieję, że Was nie dopadnie żadna Tajemnicza choroba. Oczywiście poza tekstem Marty Krawczuk.

Zagraniczniak - Longar

Skuty lodem ul jej umysłu brzmi intrygująco, prawda? Do lektury zaprasza dobrze Wam znana Deborah Walker.

W Samo Południe - odsłona CCXXII

Witajcie! Jako że Lany Poniedziałek prawie już mamy za sobą, to znaczy, że tegoroczna wodna apokalipsa zmierza ku końcowi. Więc najwyższy czas na post-apokalipsę! I w tym świąteczno-post-apokaliptycznym duchu mamy dziś dla Was trzy pakiety składające się z dwóch najnowszych książek z Uniwersum Metra 2033 - fanowskiej antologii Echo zgasłego świata i powieści Denisa Szabałowa Prawo do użycia siły. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Insignis.

Zasady wciąż bez zmian...

Pytania:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Podajcie proszę, ile książek z Uniwersum Metra 2033 ukazało się w Polsce nakładem Insignisu oraz tytuły tych, które były napisane przez polskich autorów (antologie też). Część druga. Kilka tygodni temu Insignis wydał książkę rosyjskiego arcymistrza szachowego i opozycyjnego polityka. Proszę podać jej tytuł oraz imię i nazwisko autora.

2. Historyczne: W tym roku na ekranach kin pojawi się sequel filmu Dzień niepodległości. A to dobra okazja aby przypomnieć o człowieku, któremu przypisuje się pierwsze użycie słowa "Marsjanie" w literaturze beletrystycznej. Proszę podać, jak ten pan się nazywał (pełne nazwisko, bez żadnych skrótów) i jaki jest tytuł jego książki, w której to pojawili się Marsjanie.

3. Szortalowe: Proszę podać tytuły książek z Uniwersum Metra 2033, które były u nas recenzowane.

To wszystko - do boju!

A oni wciąż mnie szukają - Maria Stefanelli, Manuela Mareso

‘Ndrangheta nie zapomina

Paulina Kuchta

Chyba nie ma drugiego takiego państwa na świecie, które kojarzyłoby się z mafią, jak Włochy. Mimo że organizacje te z powodzeniem funkcjonują w wielu rejonach świata (m. in. chińskie triady, japońska yakuza, kolumbijskie kartele narkotykowe, rosyjska Brać Sołncewska), to właśnie z Italią utożsamiane są najczęściej (W głównej mierze przyczynia się do tego popkultura. Bo kto nie oglądał ekranizacji Ojca Chrzestnego Mario Puzo, Życia Carlita, Chłopców z ferajny, Człowieka z blizną?). Z największych organizacji mafijnych pewnie większość kojarzy sycylijską cosa nostrę i neapolitańską camorrę. Ale jest jeszcze jedna, przez lata pozostająca w cieniu. To kalabryjska ‘ndrangheta, która ostatnimi czasy bardzo urosła w siłę. Za jednego z jej bossów wyszła za mąż Maria Stefanelli.

A oni wciąż mnie szukają to prawdziwa historia wdowy po Francescu Marando, która wystąpiła przeciwko kryminalnej organizacji i jako świadek koronny w słynnym procesie Minotaur przyczyniła się do aresztowania stu pięćdziesięciu osób. To opowieść o tym, jak wygląda ten świat od środka i rządzących nim mechanizmach. O zmowie milczenia (omertà), niepisanej umowie zabraniającej informowania organów ścigania o popełnionych przestępstwach, życiu w strachu, całkowitemu poświęceniu się organizacji.

Jaki los spotyka wybranki mafiosów? Często smutny, marny żywot, doświadczanie przemocy, izolacja, osamotnienie. Kobiety, które chciały wyrwać się z tej mafijnej spirali, odsunąć od rodziny, a nie siedzieć zamknięte w domu, niejednokrotnie płaciły najwyższą cenę. Maria Stefanelli zbyt wiele słyszała o “białych strzelbach” (lupara bianca), zaginionych kobietach, których nikt nie szukał, będących ofiarami egzekucji, rozpuszczonych w kwasie, zasypanych wapnem, zatopionych w cemencie lub na bagnach. Gdy nie ma ciała, nie ma zbrodni. Autorce książki udało się nie podzielić ich losu. Mogła zeznawać, nie godząc się więcej na przemoc i wychowywać córkę w normalnym środowisku.

Stefanelli i Mareso w Subiektywnie

Chyba nie ma drugiego takiego państwa na świecie, które kojarzyłyby się z mafią, jak Włochy. Mimo że organizacje te z powodzeniem funkcjonują w wielu rejonach świata (m. in. chińskie triady, japońska yakuza, kolumbijskie kartele narkotykowe, rosyjska Brać Sołncewska), to właśnie z Italią utożsamiane są najczęściej...

Ten tydzień zaczynamy od recenzji Pauliny. Zapraszam!

Longar

Konrad Jaskólski zapewnia nam dziś longarowy powiew pesymizmu. Już sam tytuł Jedną nogą na tamtym świecie wprowadza stosowny nastrój, a zaczyna się tak: "Słota. Ciemno, chłód, deszcz". Dalej może być już tylko bardziej ponuro...

Nowości wydawnictwa Rebis

Adriana Lisboa - Symfonia w bieli

Nie musisz nic wiedzieć o Brazylii, by pokochać Symfonię w bieli - na jej kartach poznasz fascynujące miejsce, urokliwe, pełne zmagań i mrocznych sekretów

Maria Ines, Clarice, Tomás - troje bohaterów, trzy historie życia, które przeplatają się, tworząc coraz bardziej wciągającą i coraz bardziej niesamowitą opowieść. Jej sednem są traumy z dzieciństwa i pragnienie zemsty, bolesne rodzinne tajemnice, zawiedzione uczucia, zdrada i seksualne niespełnienie, nigdy niewyjaśnione sprawy i poszukiwanie siebie i własnego miejsca. Wydarzenia rozgrywają się zarówno na zalewanej słońcem brazylijskiej fazendzie, jak i w klimatyzowanym luksusie Rio de Janeiro.

Wszystko to składa się na wyrafinowaną, mistrzowską powieść, którą po prostu się smakuje!


Georg Rauch - Niezwykły żołnierz

Rauch stworzył barwny autoportret, a zarazem przejmujący obraz czasów wojny

Nowość wydawnictwa Rebis

Django Wexler - Cena męstwa

Trzeci tom cyklu KAMPANIE CIENIA, kontynuacja Tysiąca imion oraz Mrocznego tronu. Muszkiety i magia - eksplodująca lektura!


Po śmierci króla Vordan ogarnęła wojna. W stolicy rządzi fanatyk, który zdrajców widzi w każdym kącie. Nowa królowa nie po to jednak pomogła uwolnić swój kraj od jednego rodzaju tyranii, żeby wpadł w odmęty drugiej. Bieg wydarzeń odmienić ma lojalny żołnierz, Marcus D'Ivoire.

Gdy wszystkie mocarstwa kontynentu stają do wojny z Vordanem, tajemniczy i błyskotliwy generał Janus bet Vhalnich ukazuje Vordanajom drogę do zwycięstwa. Winter Ihernglass, awansowana na dowódcę pułku, odnalazła swoją kochankę i przyjaciół, lecz stanęła przed perspektywą poprowadzenia ich do krwawej bitwy.

A bronią nieprzyjaciela są nie tylko muszkiety i działa. Złowrodzy kapłani prastarego zakonu, dysponujący zakazaną magią, przeniknęli do Vordanu, aby powstrzymać Janusa wszelkimi sposobami...

Porywająca książka z nurtu "flintlock fantasy", prawdziwa uczta dla fanów Briana McClellana, Naomi Novik, Brenta Weeksa.
Bardzo rozrywkowe fantasy, ale przede wszystkim piekielnie dobra książka. A jeśli nie czytasz jeszcze "Kampanii cienia" Wexlera, no cóż - na co do diaska jeszcze czekasz? - Liz Bourke at Tor.comŚwietni bohaterowie ukazani na fascynującym tle militarnego i politycznego konfliktu tworzą doskonałą powieść i kolejną wspaniałą odsłonę w pochłaniającej bez reszty serii "muszkietowej fantasy". - www.sffworld.com

Django Wexler ukończył Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Pracuje w firmie Microsoft w Seattle, gdzie mieszka z dwoma kotami i chwiejną piramidą książek. Kiedy nie planuje "Kampanii Cieni", maluje żołnierzyki i gra we wszelkiego rodzaju gry. Jest także autorem powieści The Forbidden Library, której akcja rozgrywa się w średniowieczu.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Georgina Howell - Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell.

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, niebezpiecznych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją „królową pustyni”. Również w Wielkiej Brytanii uważano ją za znawczynię Bliskiego Wschodu, który wnikliwie zbadała podczas zorganizowanych przez siebie wypraw. Nieraz ryzykowała życie, eksplorując obszary objęte walkami zwaśnionych plemion.

Córka pustyni to historia silnej i nieugiętej Gertrude Bell, która osiągnęła najwyższą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, wówczas niedostępną dla kobiet. Jej życie to przygoda, w której realizowały się wszystkie marzenia – poza jednym – spełnioną miłością.

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Stephen W. Hawking - Ilustrowana teoria wszystkiego

Stephen Hawking jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia. Ilustrowana teoria wszystkiego składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru.

Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble'a - ponad dwa tysiące lat później - że wszechświat się rozszerza. To stanowi dla niego punkt wyjścia w wyprawie do granic współczesnej fizyki - omawia teorie powstania wszechświata (m.in. teorię wielkiego wybuchu), czarne dziury i naturę czasoprzestrzeni. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają odpowiedzi - jak połączyć teorie opisujące różne zjawiska w jedną, ogólną "jednolitą teorię wszystkiego". "Jeśli poznamy odpowiedź na to pytanie - twierdzi Stephen Hawking - będzie to największy triumf ludzkiego rozumu."
Tomasz Kaźmierowski, Maciej Mizerka, Artur Paszczak - Podróże z kwasem, garbnikiem i słodyczą

Nowości wydawnictwa Zysk i S-ka

Brandon Sanderson - Pożar

Twierdzili, że to niemożliwe, by Mściciel zabił potężnego Epika, a przynajmniej nikomu się to dotąd nie udało. Jednak Stalowe Serce, niezwyciężony, nieśmiertelny, niepokonany, jest martwy. I zginął  z ręki  Dawida Charlestona.

Wyeliminowanie Stalowego Serca miało uczynić życie prostszym i znośniejszym. Zamiast tego David uzmysłowił sobie, że ma coraz więcej pytań. Fundamentalnych. I nie ma nikogo w Newcago, kto mógłby mu udzielić na nie odpowiedzi.

Babilar odrestaurowano, stara część  Manhattanu ma duży potencjał pod rządami  tajemniczego Epika o imieniu Regalia. David jest pewien, że w tym nowym Babilarze znajdzie odpowiedzi na dręczące go pytania. Także na temat Megan, czyli Pożaru, Epika o nadnaturalnych mocach, który przeszedł na stronę Mścicieli, by walczyć ze złem…


Barbara Spychalska-Granica - Marzenia na agrafce


Lato to pora słonecznych plaż, bosych stóp, zwiewnych sukienek i… miłości. To właśnie o niej marzy Bogumiła, dziewczyna pełna kompleksów, walcząca z nadwagą i przykrymi wspomnieniami. Liczy na to, że wyjazd z Rafałem nad Bałtyk okaże się pod każdym względem przełomowy.

Niestety, wymarzone wakacje od początku nie przebiegają tak, jak sobie zaplanowała. W nadmorskiej miejscowości zjawia się sama i od razu – w niezbyt miłych okolicznościach – poznaje Waldemara, samotnego mężczyznę z kilkuletnim synem. Niebawem na horyzoncie pojawia się przystojny Karol, a na dodatek okazuje się, że Rafał jednak przyjeżdża nad morze...

Pobyt nad Bałtykiem dostarczy Bogumile niezapomnianych wrażeń, ale czy będzie umiała wybrać to, co dla niej najlepsze?

Ogłoszenie - nabór do Ekipy cz.1

Szortal ogłasza nabór do Ekipy na niżej wymienione stanowiska:
1. Koordynator działu Subiektywnie

Zadania
- Kwalifikacja tekstów publicystycznych na portal.
- Przeprowadzanie korekty tekstów publicystycznych przed zamieszczeniem na portalu
- Zamieszczanie tekstów publicystycznych na portalu.
- Udostępnianie newsów publicystycznych na naszym szortalowym FB
- Gromadzenie tekstów publicystycznych w formacie .docx (Times New Roman 12,
obustronne wyrównanie tekstu, dopuszczalne zmiany czcionki: bold, italic,
italicbold)
- Gromadzenie okładek do recenzji (Min. 587 pikseli na wysokość)
- Współdecydowanie o przyjmowaniu nowych recenzentów.

Wymagania
- Znajomość zasad pisowni.
- Posiadanie konta na FB2. Koordynator działu Konkursy

Zadania
- Organizowanie konkursów portalowych: ("W Samo Południe", "Rychło w Czas",
"Liga Ekstraordynaryjnie Oczytanych Szortalowiczów", konkursów literackich)
- Zamieszczanie newsów konkursowych na portalu.
- Udostępnianie newsów konkursowych na naszym szortalowym FB

Wymagania
- Posiadanie konta na FB

Oferty proszę kierować na adres redakcja@szortal.com

Wieczny Batman. Tom 1 - Scott Snyder, James Tynion IV, Jason Fabok i inni

Wielka draka w Gotham

Marek Adamkiewicz

Batman to jeden z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów na świecie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W 2014 roku przypadła 75-ta rocznica jego powołania do życia i walki ze zbrodnią i z tej okazji wydawnictwo DC Comics postanowiło przedstawić fanom okolicznościową, zakrojoną na 52 numery serię. Wieczny Batman miał odświeżyć wizerunek Nietoperza i pokazać jego perypetie w sposób atrakcyjny dla dzisiejszego odbiorcy. Główny pomysł przyszedł od Scotta Snydera i Jamesa Tyniona IV, twórców niezwykle istotnych dla zrestartowanego uniwersum DC. Swoim talentem wspomogli ich inni scenarzyści, a za warstwę ilustracyjną wzięła się grupa artystów z Jasonem Fabokiem na czele. Projekt zapowiadał się iście monumentalnie.

Cała historia rozpoczyna się w momencie, gdy ścigający przestępcę James Gordon strzela do, jak się później okazuje, nieuzbrojonego mężczyzny i powoduje tragiczny wypadek kolejowy. Giną w nim setki mieszkańców Gotham, a sam komisarz zostaje zatrzymany i postawiony w stan oskarżenia. Gordon jest przekonany, że ścigany miał broń, ale wszystkie dowody temu przeczą. W winę przyjaciela nie wierzy Batman, jednak on sam ma też inne sprawy na głowie. W mieście wybucha wojna gangów, a ktoś chce, by na ulicach panował nieustanny chaos. W walce z przestępczością może pomóc sprowadzony do Gotham przez Gordona, Jason Bard, młody policjant-idealista. Sprawy z każdym kolejnym dniem nabierają większego ciężaru, a w ich rozwiązanie musi się zaangażować więcej członków bat-rodziny.

Snyder, Tynion IV, Fabok i inni w Subiektywnie

Batman to jeden z najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów na świecie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W 2014 roku przypadła 75-ta rocznica jego powołania do życia i walki ze zbrodnią i z tej okazji wydawnictwo DC Comics postanowiło przedstawić fanom okolicznościową, zakrojoną na 52 numery serię. Wieczny Batman miał odświeżyć wizerunek Nietoperza i pokazać jego perypetie w sposób atrakcyjny dla dzisiejszego odbiorcy...

Wtorek kończymy najnowszym omówieniem Marka (Chala-Cheneta).

Drabble

Nie odwracaj się. Prosi czy grozi Jakub Tyszkowski? Sprawdźcie sami.

W samo południe - odsłona CCXXI - ogłoszenie wyników

Nadeszła środa. Wszyscy się radujmy!

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Część pierwsza. Najpierw banał na rozgrzewkę. Jak się nazywa najdłuższy cykl powieściowy Terry'ego Pratchetta? Część druga. Proszę podać tytuły i autorów dwóch książek z serii Kim był... - tej, która ukaże się w tym tygodniu i następnej w kolejce w zapowiedziach Prószyńskiego i S-ki.

1.1. Świat Dysku.
1.2. Kim był Leonardo da Vinci? Roberty Edwards i Kim był Isaac Newton? Janet B. Pascal

2. Historyczne: Część pierwsza. Kto był autorem pierwszego, klasycznego już tłumaczenia na język polski Hotelu New Hampshire Johna Irvinga, a kto tłumaczył tę książkę w najnowszym wydaniu Prószyńskiego i S-ki? Część druga. Proszę podać tytuł i autora znanej powieści fantasy, opowiadającej o ostatnim żyjącym osobniku pewnego mitycznego stworzenia, wydanej przez Prószyńskiego i S-kę - podpowiedź: przekładu tej powieści na język polski dokonał tłumacz Hotelu New Hampshire.

2.1. Zmyłka :)  To jest ta sama osoba - Michał Kłobukowski.
2.2. Ostatni jednorożec Petera S. Beagle'a.

3. Szortalowe: Ile szortów polskich autorów można znaleźć w najnowszym Szortalu na Wynos? Podajcie pierwsze litery tytułów tych szortów w tej kolejności, w której ukazały się w czasopiśmie.

Siedem. PFBKPRD.

Zwycięzcy:

1. Magdalena Basseville - Lipka,

2. Michał Odziemczyk,

3. Katarzyna Pięta.

Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Martin Caparros - Głód

Reportaż totalny. Kronika naszych czasów. Jedna z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

Ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód.

Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść.

Niemal połowa dzieci, które kończą życie przed piątymi urodzinami, umiera z powodu niedożywienia – 3 miliony każdego roku.

"Większość głodujących to ubodzy mieszkańcy krajów rozwijających się. Wciąż jest na świecie 1,4 miliarda ubogich […]. Miliard czterysta milionów ubogich, czyli ludzi, którzy nie mają niczego z rzeczy uznawanych przez nas za tak codzienne, tak oczywiste – domu, jedzenia, ubrania, światła, wody, perspektyw, nadziei, przyszłości – nie mają teraźniejszości".

Argentyński dziennikarz i pisarz Martin Caparrós zjeździł świat, próbując zrozumieć, dlaczego nawet dzisiaj dla dużej liczby z nas największym wyzwaniem pozostaje znalezienie odrobiny jedzenia. Przemierza Niger, Sudan Południowy, Madagaskar, Bangladesz, Indie, Stany Zjednoczone, Argentynę. Pisze o Chinach, i Barcelonie, w której, w momencie kiedy pisarz kończy pracę nad książką, przybywa ludzi szukających resztek jedzenia w śmietnikach.

Caparrós w porywający sposób przedstawia historię zmagań człowieka z głodem na przestrzeni wieków i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Nowości wydawnictwa Fabryka Słów

Angus Watson - Czas Żelaza T. II  Żelazna Wojna

Druga część trylogii.
Część pierwsza „żelaznej” trylogii „Czas Żelaza” została wybrana najlepszą powieścią Fantasy Fiction 2014 w Stanach Zjednoczonych.


Przywódcy hartują się w ogniu wojen.
Wojownicy Wieku Żelaza, Dug i Lowa, opanowali zamek Maidun i oswobodzili niewolników. Ale teraz muszą utrzymać twierdzę.
Plemiona brytyjskie zamiast jednoczyć się w obliczu rzymskiej inwazji, stają przeciw sobie, a Maidun jawi się im, jako łatwy cel.
Szpiedzy Lowy przenikają do Galii. Odkrywają brytyjskich druidów na usługach Rzymian i spotykają charyzmatycznego generała - Juliusza Cezara. Na lojalności pojawia się rysa.
War is coming. Kto zapłaci jej cenę?

Angus Watson
W wieku lat dwudziestu kilku Angus Watson miał już za sobą liczne i różnorodne doświadczenia zawodowe, od operatora wózka widłowego po bankiera inwestycyjnego. Odkąd ukończył 30 lat wykonywał rozmaite zlecenia jako pisarz freelancer: szukał na potrzeby artykułu do „Telegraph” Wielkiej Stopy w Ameryce, nurkował z niemiecką flotą w Scapa Flow, pisał do „Financial Timesa” i pływał wśród lwów morskich u wybrzeży Wysp Galapagos, aby napisać artykuł dla „The Times”. Teraz, gdy idzie mu na czwarty krzyżyk, Angus jest szczęśliwym mężem Nicoli i wychowuje w Londynie swojego synka Charliego. Będąc fanem zarówno powieści historycznych, jak i epickiej fantasy, zwiedzając brytyjskie forty w ramach wykonywania zlecenia dla „Telegraph”, wpadł na pomysł napisania powieści fantastycznej osadzonej w realiach epoki żelaza, a koncept fabularny rozwinął, przemierzając starożytne brytyjskie szlaki podczas pracy nad kolejnymi artykułami. Możecie zaczepić go na Twitterze (@GusWatson) lub odwiedzić jego stronę internetową (www.guswatson.com).


Jan Waletow - Ziemia niczyja

Nowość wydawnictwa Mag

Cassandra Clare - Pani noc

Nocni Łowcy z Los Angeles są głównymi bohaterami powieści „Pani Noc”, pierwszej odsłony najnowszego cyklu Cassandry Clare zatytułowanego „Mroczne Intrygi”, kontynuacji bestsellerowej serii „Dary Anioła”.

Minęło pięć lat od wydarzeń przedstawionych w „Mieście Niebiańskiego Ognia”, po których Nocni Łowcy znaleźli się na skraju zagłady. Emma Carstairs nie jest już pogrążoną w żałobie dziewczynką, lecz młodą kobietą, która zamierza za wszelką cenę dowiedzieć się, kto zabił jej rodziców, i pomścić ich śmierć.

Wraz ze swoim parabatai, Julianem Blackthornem, musi się nauczyć ufać swojemu sercu i rozumowi, gdy odkrywa demoniczny spisek obejmujący zasięgiem całe Los Angeles, od Sunset Strip aż po morskie fale roztrzaskujące się na plażach Santa Monica. Gdyby
jeszcze serce nie prowadziło jej na manowce…

Jakby mało było tych komplikacji, brat Juliana Mark – uprowadzony przez faerie przed pięcioma laty – zostaje teraz uwolniony w geście dobrej woli ze strony porywaczy. Faerie rozpaczliwie poszukują mordercy, który zbiera wśród nich krwawe żniwo – i w tych poszukiwaniach potrzebują pomocy Nocnych Łowców. Kłopot w tym, że w krainie faerie czas płynie inaczej i Mark nie tylko prawie się nie postarzał, ale na dodatek nie rozpoznaje nikogo ze swoich bliskich. Czy będzie w stanie naprawdę wrócić na łono rodziny? I czy faerie naprawdę na to pozwolą?

Oto rozdzierające serce wprowadzenie do nowej serii Cassandry Clare, „Mroczne Intrygi”, wciągająca gra pozorów, pełna magii i obfitująca w przygody Nocnych Łowców.

Nowość wydawnictwa Albatros

Graham Masterton - Uznani za zmarłych

CZWARTA CZĘŚĆ SERII O KATIE MAGUIRE

Radosne wesele w Cork kończy się gwałtownie i przerażająco, kiedy państwo młodzi w trakcie krojenia tortu znajdują w nim odciętą ludzką głowę. Kiedy detektyw Katie Maguire przeprowadza śledztwo, odkrywa, że głowa należała do znajdującego się na skraju bankructwa piekarza, który został porwany przez gang każący nazywać się Arcykrólami Erin.

Celem gangu jest przywrócenie Irlandii jej dawnej wielkości, utraconej w wyniku krachu ekonomicznego. Pomóc ma w tym wymuszanie okupów od drobnych przedsiębiorców, którzy zapożyczyli się na większe kwoty niż kiedykolwiek mogli spłacić, przyczyniając się tym samym do upadku celtyckiego tygrysa.
Katie przy wsparciu swojego ojca, byłego inspektora, odkrywa, że Arcykrólowie Erin działali już wcześniej.

GRAHAM MASTERTON urodził się w Edynburgu 16 stycznia 1946 roku. Jego dziadkiem był Thomas Thorne Baker, znakomity naukowiec, który wynalazł DayGlo i jako pierwszy przekazał zdjęcia przez radioodbiornik. Po ukończeniu szkoły Whitgift w Croydon pracował jako dziennikarz w „Crawley Observer”. W wieku 24 lat został mianowany na współpracownika „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Początkowo pisał poradniki seksuologiczne, jednym z których była Magia seksu. Zadebiutował jako autor horrorów w 1976 roku książką o tytule Manitou, na podstawie której po dwóch latach nakręcono film o tym samym tytule. Od tej pory Graham wydał ponad 40 horrorów i otrzymał nagrody za:

Kostnica (Charnel House), za którą otrzymał nagrodę Special Edgar przez Mystery Writers of America
Zwierciadło piekieł (Mirror) nagrodzone Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books,
Wizerunek zła (Family portrait), będące aktualizacją opowieści Oscara Wilde’a The picture of Dorian Gray, za którą zdobył nagrodę Prix Julia Verlanger jako jedyny pisarz niefrancuski.

Nowość wydawnictwa Insignis

Hanni Münzer - Miłość w czasach zagłady

Jak daleko posunie się matka, by ratować swoje dzieci?
Do czego zdolna jest córka, by pomścić ojca?
Czy głęboka, pokonująca wszystkie przeszkody miłość może przetrwać pokolenia i zabliźnić stare rany?


Kiedy Elisabeth Malpran, chcąc ratować rodzinę, wiąże się z wysoko postawionym oficerem SS Albrechtem Brunnmannem, nie wie jeszcze, że zawiera pakt z diabłem… Pakt, który położy się cieniem na życiu jej córki.

Wiele lat później młoda Amerykanka Felicity wyrusza do Europy śladem matki, która znikła w tajemniczych okolicznościach. Podczas poszukiwań w Rzymie kobieta odkrywa mroczną historię swojej rodziny. Aby ją zrozumieć, musi się cofnąć do najbardziej ponurego rozdziału dwudziestowiecznej historii. Dramatyczne losy słynnej śpiewaczki operowej Elisabeth oraz jej córki Debory poznaje z kart odnalezionego pamiętnika. Sceną jest Monachium i Kraków lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku.

Destrukcyjny splot miłości, poświęcenia, tęsknoty i bólu rzuca się cieniem na cztery pokolenia niezwykłych kobiet, o których losach przesądziły meandry historii.

Jeden z największych sukcesów self-publishingu na świecie.
Pół miliona sprzedanych egzemplarzy w Niemczech.


Hanni Münzer od najmłodszych lat przejawiała – ku utrapieniu rodziców i nauczycieli – nadzwyczaj żywą wyobraźnię i już jako sześciolatka pochłaniała każdą książkę, jaka wpadła jej w ręce. Z czasem mały mól książkowy przeistoczył się w pisarkę.

Nowość wydawnictwa Genius Creations

Marta Krajewska - Idź i czekaj mrozów

W świecie, gdzie puszczą włada leszy, w jeziorze żyją topielce, a nocami wśród chat przemykają zmory i strzygonie, młodziutka Venda musi stanąć na straży bezpieczeństwa mieszkańców Wilczej Doliny. Przyjdzie jej mierzyć się nie tylko z bogami czy stworzeniami nocy, ale znacznie groźniejszymi przeciwnikami: samotnością, strachem i zwątpieniem.

Na oczach Vendy wypełnia się starożytne proroctwo. Do Wilczej Doliny powraca DaWern – ostatni z Wilkarów. Zemsta Pana Lasów za rzeź jego dzieci wydaje się nieunikniona. Czy zakazana miłość stanie na drodze przeznaczeniu, czy też pozwoli wypełnić przerażającą przepowiednię? Jak potoczą się losy zakochanego w zielarce syna karczmarza, pięknej minstrelki Stalki, towarzyszącego jej wojownika i innych mieszkańców wioski, z których każdy skrywa swoje tajemnice?

„Stare opowieści krążą między nami, a my żyjemy między nimi. Magia w powieści Marty Krajewskiej wydaje mi się potężna, bo jest równocześnie znajoma i nowa. Za sprawą autorki wszedłem do świata nieoswojonego, w którym demony to część natury, a ludzie – zwyczajni, nie książęta i herosi – zmagają się z nimi niczym z częścią powszedniego trudu. Podążałem znajomymi tropami, gubiłem się w nich i dawałem oplatać pełnej grozy magii, w którą schwytała mnie autorka.”
Paweł Majka, autor „Pokoju światów”, zdobywca Literackiej Nagrody im. Żuławskiego

„Autorka wymieszała z wprawą dobrze wyszkolonej zielarki elementy demonologii i mitologii słowiańskiej, komponując własną, smakowitą mieszankę. Mimo tak różnorodnych składników, stworzona przez nią wizja jest zaskakująco spójna. Oto świat pogański, przedchrześcijański w pełnej krasie: piękny, ale i groźny, pociągający, fascynujący, a chwilami przerażający.”
Witold Jabłoński, autor cyklu „Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer”

„To jedna z książek, na które czekałem z niecierpliwością.”
Jacek Łukawski, autor „Krwi i stali”

Longar

Marzec kończymy czymś specjalnym, a konkretnie tekstem z zimowego Wydania Specjalnego. Telegonia Sebastiana Uznańskiego już czeka w dziale longarowym.

Nowości Wydawnictwa Literackiego

Andrzej Leon Sowa - Kto wydał wyrok na miasto?

Powstanie Warszawskie - prawda ukryta w dokumentach

Dyskusja na temat konieczności i sensu Powstania Warszawskiego rozpoczęła się jeszcze przed jego wybuchem i toczy się nadal. W ręce czytelników trafia nowy i niezwykle ważny głos w tej dyskusji — książka Andrzeja Leona Sowy, wybitnego historyka cenionego za niezwykle rzeczowe podejście do omawianych zagadnień i za skrupulatność w badaniu źródeł.

Kto wydał wyrok na miasto? to nie tylko analiza krytyczna przyczyn Powstania Warszawskiego. Andrzej Leon Sowa w oparciu o źródła i dokumenty obala mity, ujawnia tajemnice i przybliża słabo znane, a kluczowe szczegóły decyzji polskiego dowództwa od 1939 roku oraz ukazuje na nowo działania Armii Krajowej, ich założenia i przebieg. Od dziś żadna merytoryczna dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie będzie mogła odbyć się z pominięciem głosu Andrzeja Leona Sowy, bez względu na to, czy ostatecznie zgodzimy się z tezami autora, czy też nie.

Kto wydał wyrok na miasto? ma szansę stać się pozycją klasyczną, a już na pewno — jedną z najważniejszych książek historycznych roku.

Andrzej Leon Sowa
(ur. 1946), profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się obecnie stosunkami polsko-ukraińskimi i historią Polski w XX wieku.


Tom Michell - Lekcje z pingwinem

Najlepsze opowieści pisze życie

Informacja wydawnictwa Rebis

David Weber - spotkanie autorskie (7 kwietnia 2016)

Dom Wydawniczy REBIS zaprasza na spotkanie z Davidem Weberem, gwiazdą militarnej fantastyki w Warszawie, w EMPIKU ARKADIA, 7 kwietnia, o godzinie 18.00. Pretekstem będzie premiera jego nowej powieści Wezwanie do broni rozpoczynającej serię „Kroniki Manricore” (pisaną wespół z Timothym Zahnem).

Następnie Weber będzie gwiazdą poznańskiego PYRKONU (8-10 kwietnia), na którym zaplanowano z nim cykl spotkań i podpisywań książek.