luty 2013

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dowództwo Starka

Jack Campbell

Jack Cambell to prawdziwy psycholog wojny.

„Dowództwo Starka” jest porażająca wizją wojny. I choć walka trwa na Księżycu w bardzo odległej przyszłości, przekaz pozostaje uniwersalny. Żołnierze to tylko numery zapisane w aktach, plikach i rozporządzeniach zwierzchników.

Siłą wojny może być bunt. Sierżant Stark wie o tym najlepiej. Obejmuje dowództwo, gdy rząd U.S.A. sieje tylko zniszczenie we własnej armii, staje się przeciwnikiem.

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o podboju kosmosu, sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje.

Stark sunął w dół zbocza ledwie muskając stopami grunt, taką biegłość można było wyrobić sobie tylko podczas długiej służby na powierzchni Srebrnego Globu. Nauczył się zmieniać kierunek każdego skoku, by zmylić ewentualnego strzelca, który chciałby go teraz namierzyć. Pozostali żołnierze biegli tuż za nim, przetoczyli się przy tym – i to dosłownie – przez kilku rzucających broń przeciwników. Przed nimi znajdowało się główne zgrupowanie sił wroga, które właśnie zaczynało się cofać i to równie szybko, jak przed chwilą parło naprzód.

W samo południe - odsłona LVI - ogłoszenie wyników

I znowu piątek, znowu nie udało mi się wcześniej, ale lepiej w piątek, niż w poniedziałek :) Więc szybko, bez zbędnych wstępów.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Elżbieta Cherezińska opublikowała w wydawnictwie Zysk i S-ka pewną książkę, której akcja rozgrywa się w jednym z tych bardzo nielicznych momentów w dziejach, kiedy to stosunki pomiędzy Polską a Niemcami były prawie że przyjacielskie - tzn. ich młody, chorowity i idealistycznie nastawiony do świata władca tego chciał, a nasz gieroj, mimo że mu taka przyjaźń bardzo pasowała, to i tak cały czas pokazywał, że jakby co, to będziemy w stanie porządnie oddać. Proszę podać tytuł tej powieści i wokół jakiego historycznego wydarzenia kręci się jej akcja.

"Gra w kości". Głównym wydarzeniem powieści jest Zjazd Gnieźnieński.

Drabble

W drabbelkowni tekst Joanny Maciejewskiej Rozbitkowie. Zapraszamy!

Córka Żelaznego Smoka. Smoki Babel - Michael Swanwick

Marek Adamkiewicz

Czy w temacie, wydawałoby się klasycznym i ogranym aż do bólu, można powiedzieć coś ponad to, co zostało już do tej pory przedstawione? Wyjść poza ramy gatunku i dać czytelnikowi coś więcej, dzięki czemu powieść, którą bierze do ręki, zostanie mu w głowie na długo? Zapewne tak, częściowo nawet dzieje się tak w omawianych niżej powieściach. W pewnych elementach Swanwick zaskakuje świeżością i pokazuje znane już motywy w innej postaci. Jednak tak kolorowo nie jest niestety cały czas.

W wydanym przez MAGA tomie znalazło się miejsce aż dla dwóch powieści. Obie łączy świat, w którym rozgrywa się akcja, obie mają także pewne wspólne fabularne rysy. „Córka Żelaznego Smoka” opowiada historię Jane, młodego podrzutka, która dorasta w zindustrializowanym świecie. Jej domem jest fabryka mechanicznych smoków, gdzie powstają elementy wielkich, półmechanicznych bestii. Dziewczyna przypadkiem trafia na prawie-że-wrak jednego z nich, jednak smok okazuje się być całkiem sprawny. Pojawia się szansa, by wyrwać się na zewnątrz. Ku wolności. Z kolei w „Smokach Babel” poznajemy Willa. Na jego wioskę spada uszkodzony w wyniku działań wojennych smok. Jego jeździec umiera, a bestia obwołuje się władcą wieśniaków. Jej rzecznikiem zostaje główny bohater. Wraz ze smokiem doprowadzają do tego, że prawie wszyscy nienawidzą i boją się chłopca. Konflikt narasta, aż w końcu Will musi opuścić swoje rodzinne strony i wyruszyć na wędrówkę w nieznane.

Pierwsze co zwraca uwagę podczas lektury, to duże bogactwo świata przedstawionego. I to w obu powieściach. Z jednej strony mamy tu klasyczne motywy literatury fantasy, przejawiające się głównie w postaci poszczególnych ras (elfy, smoki, krasnoludy) oraz istnieniu magii, z drugiej jednak, scenerii w której egzystują, blisko momentami do steampunku. Technologia spowija bohaterów dosyć szczelnym płaszczem i jest znaczącym elementem ich życia. Ten aspekt zapisać można Swanwickowi zdecydowanie na plus.

Swanwick w Subiektywnie

Marek przeczytał i ocenił "Córkę Żelaznego Smoka. Smoki Babilonu" Swanwicka. Jaka to ocena? Dowiecie się tego z jego recenzji. Zapraszamy do jej przeczytania.

Archiwum polskiej fantastyki

Po Galaktyce Gutenberga Solaris rozpoczął nową serię: Archiwum polskiej fantastyki. Zamierzają przypomnieć nie wydawane od dawna dobre polskie sf, godne pochwały działania :) Książki będą drukowane tak jak książki z serii Galaktyka Gutenberga - na zamówienie i tylko w księgarni internetowej wydawnictwa - SolarisNet. Na pierwszy ogień zostały wydane trzy książki. Pierwszą przedstawię w tej notce, dwie pozostałe w drugiej, takie wymogi systemu :)


Mirosław P. Jabłoński - Elektryczne banany


Elektryczne banany opublikowano w 1996 roku. To zakręcona powieść będąca gotowym scenariuszem filmowym pokazująca wszystkie najlepsze cechy pisarstwa Jabłońskiego – erudycję, humor, ironiczne i cyniczne obserwowanie otaczającego świata.

Niedaleka przyszłość. Państwa korporacje toczą skrycie i jawnie ekonomiczne wojny o dominację nad światem. Watykan zniszczony muzułmańską brudną bombą walczy o przetrwanie wiary. Oskar enklawy Hollywoodu zamierza zabić papieża w odwecie za ciągłe klątwy rzucane na Fabrykę Snów. Do tego celu wynajmuje podrzędnego scenarzystę...

Archiwum polskiej fantastyki - Bohdan Petecki

Bohdan Petecki - Tylko cisza

Tylko cisza to jedna z najciekawszych polskich powieści SF, oparta na oryginalnym pomyśle badania przez ludzkość najbliższych gwiazd i jednocześnie ekologicznej odnowy Ziemi. W kosmos wyruszają setki statków badawczych, a w tym czasie cała ludzkość zostaje zahibernowana w miastach, na 80 lat, aby planeta w tym czasie oczyściła się, na nowo zazieleniła, atmosfera odnowiła. Do pilnowania uśpionej ludzkości przygotowano automaty i dyżurnych astronautów, ludzi przygotowanych do długoletniego życia w samotności. Ale czy szkolenie ich do tego faktycznie przygotowało?

Bohdan Petecki - Messier 13

Messier 13 to klasyczna polska powieść SF opowiadająca o kontakcie z obcą cywilizacją. Napisana z punktu widzenia żołnierza Słonecznej Agencji Ochrony, która chroni wysunięte gwiezdne placówki badawcze na odległych światach. Ludzie po latach eksploracji natykają się na odległej planecie na artefakty po wymarłej cywilizacji, a na orbicie na statek z martwym pilotem należącym do innej rasy. Po jakimś czasie na powierzchni planety rozpoczynają się dziwne świetlne miraże. Czy jest to próba nawiązania kontaktu?

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica

W zapowiedziach na marzec 2013 roku Instytut Wydawniczy Erica przedstawił nową książkę Andrzeja Sawickiego - Honor Legionu.

Kampanie Kazimierza Luxa

Prawdziwa historia żołnierza, pirata i obieżyświata

Major Kazimierz Lux (1780-1846) – polski żołnierz Napoleona. Legionista w korpusie Dąbrowskiego, weteran batalii na San Domingo, pirat karaibski, bohater wojny wyzwoleńczej 1807 roku, oficer armii Księstwa Warszawskiego, uczestnik wyprawy na Moskwę 1812 roku, żołnierz armii Królestwa Kongresowego. Odznaczony Legią Honorową, Krzyżem Złotym Virtuti Militari i Orderem św. Stanisława. Awanturnik, bohater, poszukiwacz przygód, dzielny żołnierz, a w potrzebie oddany przyjaciel. Walczył o honor i ojczyznę, równość, wolność, braterstwo, za Cesarza oraz o złoto i sławę.

Oto jego historia.

Honor Legionu

Rok 1797, Polska nie istnieje. Czas ten nie jest łaskawy także dla słonecznej Italii. Armia dyszących nienawiścią do arystokracji i Kościoła rewolucjonistów francuskich zajęła północ kraju, a teraz stoi u wrót Rzymu. Dla głęboko wierzących Włochów ratunkiem okazuje się niedawno sformowany za zgodą generała Bonapartego Legion Polski. Wieśniacy i mieszczanie Państwa Kościelnego wolą się poddawać tym zdyscyplinowanym uciekinierom z zimnej Północy, niż słynącym z okrucieństwa rewolucjonistom. Dowódca Legionu, Jan Henryk Dąbrowski, postanawia wykorzystać nastroje miejscowej ludności i siłą, jedynie polskich oddziałów, zająć środkową Italię…

Do armii legionowej dołącza młody Kazimierz Lux. Sprytny i wykształcony, znakomicie sobie radzi jako kwatermistrz. A że jest przystojny, zabawny i ma stopień podoficera, nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony Włoszek. Jednak przyjemne dni na ciepłej wojskowej posadce kończą się, gdy zostaje wplątany w międzynarodowe rozgrywki szpiegów i organizacji masońskich. Aby ocalić głowę, będzie musiał rzucić się w wir walki wywiadów i zabijać, by samemu nie zostać zabitym.

W samo południe - odsłona LVIII

Witam i zapraszam do wzięcia udziału w LVIII odsłonie naszego stałego konkursu.

Tym razem nagrodami są trzy egzemplarze "Drugiego Mesjasza" Glenna Meade'a, ufundowane przez Fabrykę Słów.

Zasady pozostają bez zmian: prawidłowe odpowiedzi przesyłamy mailem na adres akusz@szortal.com do następnego poniedziałku (11-go lutego) do godz. 10:00. W tytule maila musi być podany numer odsłony konkursu, a mail trzeba podpisać imieniem i nazwiskiem. Ogłoszenie wyników tradycyjnie nastąpi. Potem.

Pytania:

1. Wydawnicze: Fabryka Słów, w cyklu wydawniczym Fabryka Sensacji wydała książki kilku polskich autorów mających na swoim koncie także utwory fantastyczne. Proszę podać ich imiona i nazwiska. Jeden z nich napisał także powieść, która miała być dodatkiem do pewnej gry komputerowej. Proszę wskazać tego autora i podać tytuły gry i powieści.

2. Historyczne: Proszę podać tytuł i autora pierwszej wydanej przez Fabrykę Słów powieści fantastycznej, której akcja dzieje się w Polsce w czasach przedrozbiorowych. Analogicznie proszę to samo zrobić w odniesieniu do najnowszej takiej powieści fantastycznej z FS. To jest część pierwsza pytania. Część druga jest następująca: jakiemu złemu człowiekowi poświęcili swoje powieści Adam Krechowiecki, Kazimierz Korkozowicz i Jacek Komuda. Proszę podać imię i nazwisko, piastowany urząd (najważniejszy) i tytuły książek tych trzech Autorów, w których "negatywnie bohaterował".

No to co? Hej szable w dłoń? ;)

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Wydawnictwo Fabryka Słów postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom ogromnej rzeszy fanów fantastyki i przygotować trailer „Pana Lodowego Ogrodu”, jednej z najważniejszych powieści ostatniej dekady.

Zaczęło się od piosenki, która była zachętą do rozpoczęcia przygody ze światem Midgaardu. „Ocalona pieśń” zabrzmiała w kilku stacjach radiowych i podczas uroczystej premiery 4 tomu książki, natomiast na kanale Youtube zanotowała ponad 7 tysięcy wyświetleń. Oprócz tego, wydawnictwo przygotowało cykl filmów promujących czytelnictwo. Fragmenty powieści prezentowali aktorzy, sportowcy i piosenkarze tacy jak: Tomasz Majewski, Jacek Rozenek, Sławomir Orzechowski, Anja Orthodox, Piotr Gociek i Magda Wójcik z zespołu Goya.

I choć premiera 4 tomu książki miała miejsce 30 listopada 2012, wszystkie tomy „Pana Lodowego Ogrodu” sprzedają się świetnie i do dziś nie schodzą z list księgarskich bestsellerów. Jarosław Grzędowicz cieszy się ogromnym zainteresowaniem, co pokazały tłumy czytelników na kilku ostatnich spotkaniach autorskich w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Takie spotkania udowadniają, że Polacy chcą czytać i kupować książki.

Już niebawem zaprezentujemy Państwu oficjalny trailer „Pana Lodowego Ogrodu”. Przygotujcie się na kolejne spotkanie z Midgaardem. Oto kilka migawek z filmu.

Vuko powraca…

Króciak

Dziś w szortowni aż dwa teksty. Bartosz Orlewski zabierze nas do "Armadillo" oraz "Armadillo II". Czy warto się wybrać na taką wycieczkę? Przeczytajcie sami :)

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka


Liliana Bodoc

Saga o rubieżach - Tom II

Po odparciu najeźdźców mieszkańcy Żyznych Ziem odetchnęli. Lecz nie na długo. Porażki nie osłabiają Nienawiści. Przeciwnie – po każdej z nich podnosi się i ryczy z furią na cztery strony świata. Wkrótce do wybrzeży kontynentu przybija kolejna flota Misaianesa. W drugim tomie „Sagi o Rubieżach” Żyzne i Stare Ziemie łączą siły, by stoczyć decydującą wojnę. Syn Śmierci dowodzi bitwami, nie ruszając się z wnętrza swojej góry. Matka obserwuje go z oddali. By pokonać Misaianesa, wojna, polityka i magia muszą działać jak jeden organizm. Tylko czy to możliwe?

„Sagą o Rubieżach” Liliana Bodoc przebojem wdarła się do czołówki literatury latynoamerykańskiej, wytyczając nowe trendy i zaskarbiając sobie tłumy zagorzałych fanów oraz przychylność krytyków. Brawurowe połączenie fantastyki z historią i mitologią prekolumbijskiej Ameryki fascynuje rozmachem i skłania do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Rychło w czas - część trzecia

Rychło w czas strikes back! Zapraszamy do udziału w naszej błyskawicznej zabawie!

Nagrodą jest jeden egzemplarz zbioru opowiadań "Testimonium" Jana Maszczyszyna, wydanego przez Warszawską Firmę Wydawniczą.

Książkę wygra ta osoba, która jutro, tj. w środę (6-go lutego), punktualnie o godzinie 21:00, zamieści tu komentarz z prawidłową odpowiedzią na następujące pytanie:

Proszę podać tytuł utworu, którym Jan Maszczyszyn zadebiutował i w którym roku to było?

Wiem, że to banalnie proste, ale potraktujcie to jako rozgrzewkę przed następnymi edycjami Rychło w czas ;)

Trailer Pana Lodowego Ogrodu

Szanowni Państwo!

Poznajcie Midgaard - świat istot rozumnych i magii.

Świat, który został wykreowany przez Jarosława Grzędowicza w powieści „Pan Lodowego Ogrodu". Powieści w 4 tomach, napisanej z rozmachem godnym dzieł Hieronima Boscha, Stevena Spielberga, J.R.R. Tolkiena i George'a R.R. Martina.

Trailer zrealizował Bogusław Kurek, na podstawie grafik Piotra Cieślińskiego. Wykorzystano też motyw muzyczny z „ocalonej pieśni” autorstwa Kuby Jabłonki.

Zapraszamy do oglądania.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Składany nóż - K.J. Parker

 

BASSO WSPANIAŁY. BASSO WIELKI. BASSO MĄDRY.


Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to nadzwyczajny człowiek.

Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Niestety, potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował decyzje o kluczowym znaczeniu i popełnił tylko jeden błąd. Ale jeden błąd niekiedy wystarcza.


 Zdarzało już mi się recenzować książki moim zdaniem kandydujące do wielkości. K.J. Parker raz po raz tworzy dzieła, które po prostu trzeba zaliczyć do tej kategorii. – Orson Scott Card

Powieść o morderstwie, obsesji i polityce, autorstwa jednego z czołowych głosów fantasy. – SFX


Fragment powieści.

Długa Ziemia - Terry Pratchett i Stephen Baxter

Alternatywna kolonizacja

Hubert Przybylski


Terry Pratchett i Stephen Baxter. Taki oto pisarski duet stoi za niedawno wydaną przez wydawnictwo Prószyński i S-ka powieścią pt. "Długa Ziemia". Ten pierwszy, to pisarz-legenda, a jego twórczości i osiągnięć przedstawiać chyba nie trzeba. Z kolei Baxter jest nieco mniej znanym pisarzem (przynajmniej w Polsce), ale i jego dorobek jest niemały i znaczący, przez co autor ma dość wysoką pozycję na wydawniczym rynku. Zresztą, gdyby było inaczej, to ani Arthur C. Clarke nie chciałby z nim współpracować (a napisali razem cztery książki), ani jako jedyny pisarz na świecie nie dostałby błogosławieństwa na napisanie kontynuacji "Wehikułu czasu" Wellsa. Powiedzcie sami, czy w takich "okolicznościach przyrody" można by się było po "Długiej Ziemi" spodziewać czegoś na poziomie niższym niż bardzo dobry?

Książka opowiada o tym, jak to pewnego dnia ludzkość odkrywa, że nasza Ziemia jest jedną z nieskończonej liczby alternatywnych Ziem, których łańcuch tworzy Długą Ziemię i że przy pomocy bardzo prostego urządzenia, nazwanego krokerem, można pomiędzy nimi podróżować. Wydawać by się mogło, że dla ludzkości oznacza to same błogosławieństwa. Problem przeludnienia? Rozwiązany. Problem odwiecznych konfliktów kulturowych czy religijnych? Rozwiązany. Kurczące się zasoby surowców? Od dziś są nieskończonymi zasobami surowców. Normalna zdrowa sielanka. Tyle, że wkrótce się okazuje, że nieskończone zasoby surowców to przekleństwo dla ekonomii. Mało tego - nie wszyscy mogą pomiędzy Ziemiami podróżować, a z tych co mogą, większość musi taką podróż odchorować. I co gorsza, są też tacy, którzy do podróżowania nie potrzebują krokera. I właśnie jednym z tych ostatnich jest bohater powieści, Joshua Valienté, który na pokładzie eksperymentalnego, sterowanego przez sztuczną inteligencję o imieniu Lobsang sterowca rusza na ekspedycję wzdłuż łańcucha alternatywnych Ziem.

Pratchett i Baxter w Subiektywnie

Jeśli chcecie poznać moją opinię na temat "Długiej Ziemi" duetu Pratchett & Baxter, to zajrzyjcie tutaj. Zapraszam!

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Od 19 lutego w sprzedaży - Kości niezgody Charlaine Harris.

Aurora Teagarden, detektyw amator do zadań specjalnych, na tropie kolejnej niezwykłej zagadki!

W życiu Aurory „Roe” Teagarden, sympatycznej okularnicy z niewielkiego miasteczka Lawrenceton w stanie Georgia, dużo się ostatnio dzieje. Niestety, w sprawach sercowych o żadnych rewolucjach nie może być mowy, zwłaszcza że jej były chłopak właśnie bierze ślub z inną...

Niespodziewanie Roe dowiaduje się, że właśnie otrzymała pokaźny spadek, w tym dom z pewną wyjątkowo niewygodną tajemnicą w środku. Wewnętrzny przymus nakazuje jej ruszyć tropem zbrodni, jaka miała miejsce w posiadłości przy Honor Street. Jednak Jane Engle, poprzednia właścicielka domu, również uwielbiała tajemnice i jeżeli zostawiła jej jakiekolwiek wskazówki, odnalezienie ich z pewnością nie będzie proste.

Na szczęście z wszystkimi problemami inteligentna bibliotekarka nie będzie musiała mierzyć się sama – towarzyszyć będą jej ruda, wyjątkowo gruba kotka i pewien przystojny młody mężczyzna...

Fragment powieści.

Konkurs literacki - Ostatni dzień pary


Konkurs literacki - Ostatni dzień pary. Krakon 2013.

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich braci i siostry w piórze do wzięcia udziału w konkursie na opowiadanie w klimatach Steampunk i Postapo. Zwycięskie teksty zostaną włączone do antologii "Ostatni dzień pary", której premiera będzie odbywać się na konwencie Krakon 2013, zaś ich autorzy dostaną prócz tego nagrody książkowe, pieniężne i darmowe wejściówki na całe 4 dni konwentowej zabawy!
Wyboru zwycięskich prac dokona Jury w składzie:
Romuald Pawlak, Anna Kańtoch, Krzysztof Piskorski, Michał Stonawski

Pióra w dłoń, niech kartki płoną ogniem apokalipsy, zaś para uchodzi z rozgrzanych mózgów!

Regulamin konkursu.

Rymowisko

W rymowisku chodzą słuchy, że nadchodzi Zima. Wszystko za sprawą Arkadiusza Tuszyńskiego. Ale nabroił ;)

Gracze - Renata Chaczko

Paulina Kuchta

Ostatnio na rynku wydawniczym można zauważyć wzrost zainteresowania powieściami erotycznymi. Po sukcesie 50 twarzy Greya E. L. James, która do dziś nie schodzi z list bestsellerów, jeszcze nie raz przyjdzie nam zetknąć się z tego typu literaturą. Do tego gatunku zaliczyć można również Graczy. Do lektury tej książki podeszłam bardzo sceptycznie. Daleko mi do bycia fanką literatury erotycznej i początkowo myślałam o tej książce jak o blogerskim erotyku. Spodziewałam się, że lektura Graczy będzie drogą przez mękę i może to nastawienie sprawiło, że właściwie to miło się rozczarowałam.

Książka jest podzielona na osiem rozdziałów, a każdy przedstawia historię jednej z osób, tytułowych Graczy, których łączy jeden rekwizyt – zapalniczka z nazwą holenderskiego klubu „PLAYERS”. Co otrzymują tytułowi Gracze? Zamiast miłości - seks, zamiast bliskości -  pożądanie, a mając tysiąc znajomych na facebooku samotność. Niektórzy z nich pozostają w związkach, ale tak naprawdę każdy jest samotny, zagubiony, a upijanie się na imprezie i przygodny seks traktują jak wypełnienie pustki spowodowanej brakiem akceptacji i miłości.

Marta to niezadowolona z życia samotna trzydziestolatka pracująca w PR, nie stroniąca od alkoholu i przygodnego seksu. Piotr to zadufany w sobie aktor. Uważa się za gwiazdę stworzoną do wyższych celów, reszta to plebs i wazeliniarze. Czuje się jak gracz, który wygra wszystko. Felicja męczy się w nieszczęśliwym związku z Markiem. Chce dać  im szansę, ale gdy dowiaduje się bolesnej prawdy, wie że to nie ma już sensu. Dalej poznajemy losy Sylwii, Pawła, Wiktorii i Dominika, które splatają się ze sobą, a czytelnika prowadzą do tragicznego w skutkach finału.

Chaczko w Subiektywnie

Paulina przeczytała "Graczy" Renaty Chaczko. O tym, co sądzi o książce, dowiecie się z jej recenzji. Zapraszamy!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już od 22 lutego w sprzedaży:

Starcraft II: Punkt krytyczny - Christie Golden

KRÓLOWA OSTRZY UPADŁA

NADCHODZI SARA KERRIGAN

– Jim, wiem, co zrobiłam. Pamiętam... Miliony zabitych... PRZEZE MNIE!

– To bez znaczenia. Sara Kerrigan, Królowa Ostrzy... Nie rozumiesz – westchnęła Kerrigan. – I pewnie nigdy nie zrozumiesz. Mam to wrodzone, tę zdolność niszczenia. Wszystkiego, czego dotknę, wszystkiego, na czym mi zależy... Dlatego zergi mnie wybrały, Jim. Dlatego, że WSZYSTKO NISZCZĘ...

Powieść ukazuje nieznane dotąd fragmenty przeszłości Jima Raynora i Sary Kerrigan. Otwiera okno na świat namiętności, akcji i przygody. „StarCraft II: Punkt krytyczny” opisuje zdarzenia rozgrywające się między tym, co zaszło w „StarCraft II: Wings of Liberty”, a co dopiero się zdarzy w „StarCraft II: Heart of the Swarm”.

I choć nie ma już Królowej Ostrzy, to Sara Kerrigan żyje. Kobieta, która niegdyś władała niezliczonymi umysłami obcych i wiodła zergów do gwiazd, została zdetronizowana przez tego samego człowieka. Teraz fl ota Dominium Arcturusa Mengska depcze jej po piętach i żąda krwi. Dla Jima Raynora będzie to sprawdzian jego siły, sprytu i lojalności, skoro wbrew wszystkiemu pragnie chronić kobietę, którą kocha.

Informacja wydawnictwa Powergraph

Z przyjemnością informujemy, że Powergraph uruchomił sprzedaż e-booków w swoim sklepie – w tym najnowszej antologii walentynkowej z opowiadaniami erotycznymi Pożądanie. Zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi pakietami (e-book plus książka). Jednocześnie informujemy, że cały czas będziemy poszerzać, na razie jeszcze skromną, ofertę książek w wersji elektronicznej. W najbliższym czasie postaramy się zamieścić wszystkie tytuły, które ukazały się w ubiegłym roku.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Przebudzenie Lewiatana t.1 - James S. A. Corey

Skolonizowaliśmy Marsa, Księżyc, Pas Asteroidów, satelity Planet Zewnętrznych. Jesteśmy władcami Układu Słonecznego. Gwiazdy wciąż są nieosiągalne.

Holownik Canterbury, transportujący ogromne bryły lodu z Pierścieni Saturna do baz górniczych, natrafia na opuszczony statek Scopuli. Ktoś zadał sobie wiele trudu, by go ukryć. Ktoś wystarczająco potężny i wystarczająco bezwzględny, by nie przejmować się tym, ilu ludzi trzeba zabić, by tajemnica skrywana we wnętrzu Scopuli nigdy nie została odkryta. 

Przecięcie pokrywy luku zajęło jej dwie godziny pracy z palnikiem i znalezionymi w warsztacie mechanicznym łomami. Hydraulika wysiadła, musiała więc otworzyć go ręcznie. Owionęła ją fala ciepłego, wilgotnego i niosącego ze sobą szpitalną woń środków odkażających powietrza. I mdlący zapach o miedzianym, posmaku. Znaczy, sala tortur. Jej przyjaciele powinni być wewnątrz, pobici, lub porżnięci w dzwona. Julie zważyła w dłoni ciężki klucz francuski i przygotowała się do rozwalenia przynajmniej jednego czerepu, zanim tamci ją zabiją.

Przebudzenie Lewiatana jest wielką powieścią pełną godnych kina kosmicznych bitew, walki wręcz i kilku historii miłosnych .

Przystępną, świetnie się czytającą i w dobrym tego słowa znaczeniu rozrywkową.

Zwycięskie połączenie nowoczesnej wrażliwości i oldskulowej space opery...

Najlepsza książka z zombie, jaką kiedykolwiek czytałem

- George R.R. Martin

W samo południe - odsłona LVII - ogłoszenie wyników

Znowu piątek, nie wiem czemu mi tak wychodzi, może przyjmiemy, że ogłoszenie wyników jest w piątek? A jak będzie wcześniej to też przecież będzie dobrze :)

Z tym konkursem jest taki kłopot, że nikt nie odpowiedział prawidłowo na pytanie numer 1, prawidłowo, czyli zgodnie z tym co Hubert mi przesłał. Podpowiedział, że to nie cztery, więc większość przesyłała trzy, a faktycznie jest pięć :( Po długich przemyśleniach postanowiłem rozlosować nagrody wśród tych, co podali cztery tytuły, tak będzie uczciwie.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Kilka lat temu, nakładem wydawnictwa MAG ukazała się pewna post-apokaliptyczna książka-legenda. Proszę podać jej tytuł i autora oraz wymienić wszystkie ważniejsze ekranizacje tej książki.

Chodzi o "Jestem legendą" Richarda Mathesona, a ekranizacje (chronologicznie) to "Ostatni człowiek na Ziemi" ("The Last Man on Earth", 1964), "Soy leyenda" (1967, jedyny odnotowany w kronikach ludzkości filmowy szort, jaki nakręcono na podstawie tej książki), "Człowiek Omega" ("The Omega Man", 1971), "Ostatni żywy człowiek" ("I am Omega", 2007) i "Jestem Legendą" ("I am Legend", 2007). Kto jak kto, ale Szortalowicze szorta przegapić nie powinni ;)

2. Historyczne: Lata po wojnie atomowej niedobitki ludzkości ukrywają się w górach, w mieście przykrytym rozpadającą się betonową kopułą, czekając na przybycie Arki, która zabierze wszystkich do lepszego świata. Tak można by było w wielkim skrócie opisać scenerię, w jakiej odgrywa się akcja pewnego fantastycznego tekstu, którego ekranizacja równo 28 lat temu miała swoją premierę. Proszę podać tytuł tego tekstu, jego autora, tytuł ekranizacji i nazwisko jej reżysera.

Króciak

Dziś w szortowni gościmy Joannę Rogalską. Ale może lepiej będzie, jeśli przejdziemy do Meritum.

Rychło w czas - część czwarta

Witajcie! Zapraszam do czwartej odsłony konkursu Rychło w czas, w którym będzie można wygrać ostatni już egzemplarz "Testimonium" Jana Maszczyszyna.

Nagroda powędruje do tego szczęśliwca, który jutro, tzn. w niedzielę 10-go lutego, punktualnie o 20:00 wrzuci pod konkursem komentarz z prawidłową odpowiedzią na następującą zagadkę:

W ofercie Warszawskiej Firmy Wydawniczej pojawiły się wspomnienia jednego ze współtwórców pewnego kultowego programu popularnonaukowego. Proszę podać imię i nazwisko tego współtwórcy, tytuł jego książki i kiedy wyemitowano pierwszy odcinek tego programu telewizyjnego.

No to do jutra! Pamiętajcie - punktualnie 20:00
.

Wallenrod - Marcin Wolski

Wallenrod była kobietą?

Hubert Przybylski


Od jakiegoś czasu coraz popularniejszym staje się pogląd części historyków, którzy stawiają tezę, że w końcówce lat 30-tych XX wieku Polska, zamiast decydować się na współpracę gospodarczą, militarną i polityczną z Francją i Wielką Brytanią, powinna była zawrzeć pakt sojuszniczy z Trzecią Rzeszą i razem z nią zaatakować Sowietów. Dzięki temu uniknęlibyśmy klęski wrześniowej i tego wszystkiego, co nas później spotkało. Teoria ta zdaje się zyskiwać coraz więcej sympatyków i dziwnym nie jest, że znalazła swój oddźwięk także wśród pisarzy. Najlepszym tego przykładem jest "Wallenrod" Marcina Wolskiego.

Główną bohaterką powieści jest Halina Szymańska z domu Silberstein (jej ojciec jest Żydem, a matka Polką), która w 1931 roku podejmuje pracę w II Oddziale Sztabu Generalnego (wywiad i kontrwywiad), aby w kilka lat później, jako Helena Wichmann, zostać szpiegiem działającym na terenie najpierw USA, a później Niemiec. Dzięki swojej inteligencji, fenomenalnej pamięci i wielu innym przymiotom rozumu, duszy i ciała powoli pnie się po szczeblach kariery, aby w końcu znaleźć się w najbliższym otoczeniu Hitlera i tym samym, w nabierającej rozpędu wielkiej grze o wszystko pomiędzy Trzecią Rzeszą a Polską, stać się prawdziwym asem w rękawie Rzeczpospolitej.

Autor nie poprzestaje jednak wyłącznie na sensacyjno-obyczajowej warstwie przygód naszej dzielnej Haliny/Heleny. Jej wątek co chwila przeplata się z drugim najważniejszym wątkiem powieści - alternatywną historią świata, która w powieści wyrasta do rangi równorzędnej głównej bohaterki. Wolski zdecydował się na "przestawienie zwrotnic czasu" w 1930 roku, kiedy to za namową swoich najbliższych współpracowników Marszałek Piłsudski poddaje się tajemniczej kuracji równie tajemniczego francuskiego doktora Vallbonnea, dzięki czemu nie umiera w 1935 roku, tylko z nową energią zabiera się za rządzenie Polską. Skutki tego dają się zauważyć natychmiast - wiecznie skłóceni politycy zostają "wzięci za mordę", a Polska, zamiast pogrążać się w politycznym chaosie, rozwija się w ekspresowym tempie.

Wolski w Subiektywnie

Kilka nocy wyrwanych z życiorysu i "Wallenrod" Marcina Wolskiego już za mną. Czy było warto? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie tutaj. Zapraszam!

Na wynos - Styczeń 2013 - format epub, mobi

Styczniowy "Szortal na wynos". Zapraszamy do pobierania ;)

W samo południe - odsłona LIX

Witamy w kolejnej, nieco nietypowej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu!

Dzisiejszymi nagrodami są ufundowane przez Narodowe Centrum Kultury egzemplarze trzech książek: "Fausterii" Wojciecha Szydy, "Śniąc o potędze" Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza oraz "Orła bielszego niż gołębica" Konrada T. Lewandowskiego.

Tak jak nasi dziadowie i ojcowie, tak i my będziemy czekać na Wasze odpowiedzi do następnego poniedziałku (18-go lutego) do godziny 10:00. Zgodnie z odwiecznym zwyczajem muszą być one przesłane na adres akusz@szortal.com, maile powinny być podpisane, a w ich tytułach musi się znaleźć numer odsłony konkursu. Natomiast zbójeckie prawo mówi, że ogłoszenie wyników nastąpi. Jako, że do wygrania jest tylko po jednym egzemplarzu każdego z w/w tytułów, więc pierwszy wylosowany zwycięzca otrzyma "Fausterię", drugi "Śniąc o potędze", a trzeci "Orła..."

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Ile książek z serii "Zwrotnice Czasu" wydało do tej pory NCK i która z nich jest najnowsza (tytuł oraz imię i nazwisko autora)?

2. Historyczne: Tym razem jednak chodzi o Waszą osobistą historię. Podajcie tytuł literackiej historii alternatywnej, którą przeczytaliście. Dodatkowe "punkty" możecie zdobyć, jeśli w maksymalnie 20 - 30 słowach napiszecie, czy było warto. Oczywiście, jeśli nie czujecie się na siłach, to może być nawet krócej ;)


Powodzenia!

Króciak

Artur Kuchta i jego Narrator.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Jonathan Strange i Pan Norrell - Susanna Clarke

 

    Anglia, początek XIX wieku. Tajemniczy pan Norrell jest jednym z nielicznych, którzy zajmują się jeszcze czarami. Ale to właśnie dzięki niemu i jego młodemu przyjacielowi - Jonathanowi Strange'owi, Anglia stanie się na powrót krainą tajemnej sztuki. Dwaj bohaterowie posiądą niezwykłą władzę, a sam  rząd poprosi ich o pomoc w walce z Napoleonem. Lecz magia ma swoją cenę...

 

„Bez wątpienia najwspanialsza angielska powieść fantastyczna, jaką napisano na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat – zabawna, wzruszająca, przerażająca, niesamowita, praktyczna i magiczna podróż poprzez światło i cień. Zachwycająca lektura, zarówno przez wzgląd na elegancję i precyzję w operowaniu słowami, którymi pani Clarke posługuje się równie roztropnie i niebezpiecznie jak niegdyś Wellington swoim wojskiem, jak i ze względu na rozmach opowieści, krętej i poplątanej jak uliczki starego Londynu albo mroczne angielskie lasy. Kiedy po ośmiuset stronach odkładałem Jonathana Strange’a i pana Norrella, żałowałem tylko jednego: że książka nie jest dwa razy grubsza… Od początku do końca, przyjemność doskonała”.  - Neil Gaiman, autor "Amerykańskich bogów"


Fragment powieści.

Drabble

Już od rana atakujemy tekstami. Na początek coś lekkiego, czyli Psychologia Michała Zielińskiego. Zapraszamy :)

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Czerwona kraina - Joe Abercrombie


Spalili jej dom.
Porwali jej brata i siostrę.
Ale zbliża się czas zemsty.

Płoszka Południe miała nadzieję pogrzebać krwawą przeszłość i z uśmiechem odjechać w dal, ale zamiast tego będzie musiała odkurzyć dawne paskudne zwyczaje, by odzyskać swoją rodzinę, a nie należy do kobiet, które zawahają się przed uczynieniem tego, co konieczne. Wyrusza w pogoń, zabierając jedynie parę wołów oraz swojego tchórzliwego starego ojczyma Owcę. Jednakże okazuje się, że Owca również ucieka przed krwawą przeszłością, a tej nie da się pozostawić za sobą w pozbawionej praw Dalekiej Krainie.

Pościg powiedzie ich przez jałowe równiny do przygranicznego miasteczka ogarniętego gorączką złota, poprzez konflikty, pojedynki i masakry, wysoko w nieznane góry, gdzie czekają Duchy. A co gorsza, zmusi ich do sojuszu z Nicomo Coscą, niesławnym najemnikiem, oraz jego nieporadnym prawnikiem Temple’em, czyli ludźmi, którym nikt nigdy nie powinien zaufać...


Fragment powieści.

Drabble

To nie był mój pomysł, żeby tu się rozpisywać. Wypada jednak coś o walentynkach napomknąć. Napomykam. Napomknąwszy, odsyłam do tekstu Komplikacja, który skreśliła dla nas Anna Tess Gołębiowska. Polecam :)

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Liliana Bodoc

Saga o rubieżach - Tom II

Po odparciu najeźdźców mieszkańcy Żyznych Ziem odetchnęli. Lecz nie na długo. Porażki nie osłabiają Nienawiści. Przeciwnie – po każdej z nich podnosi się i ryczy z furią na cztery strony świata. Wkrótce do wybrzeży kontynentu przybija kolejna flota Misaianesa. W drugim tomie „Sagi o Rubieżach” Żyzne i Stare Ziemie łączą siły, by stoczyć decydującą wojnę. Syn Śmierci dowodzi bitwami, nie ruszając się z wnętrza swojej góry. Matka obserwuje go z oddali. By pokonać Misaianesa, wojna, polityka i magia muszą działać jak jeden organizm. Tylko czy to możliwe?

„Sagą o Rubieżach” Liliana Bodoc przebojem wdarła się do czołówki literatury latynoamerykańskiej, wytyczając nowe trendy i zaskarbiając sobie tłumy zagorzałych fanów oraz przychylność krytyków. Brawurowe połączenie fantastyki z historią i mitologią prekolumbijskiej Ameryki fascynuje rozmachem i skłania do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Fragment powieści.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Kelley Armstrong - OSACZENIE, tom I

Maya Dalaney czuła się zawsze związana z naturą. Lasy wokół domu są jej ukochanym schronieniem, a znamię w kształcie łapy, które ma na biodrze, jest jakby znakiem tego, dokąd przynależy. Ale wokół Salmon Creek, małego ośrodka badań medycznych, zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Młoda dziewczyna tajemniczo tonie pośrodku spokojnego jeziora. Koło domu Mai pojawiają się pumy i nie zamierzają się wynieść. Jej najlepszy przyjaciel, Daniel, zaczyna miewać dziwne uczucia w odniesieniu do niektórych ludzi i przedmiotów. Jedną z takich osób jest Rafa, nowy łobuziak w miasteczku. Jaką tajemnicę skrywa jego nagłe zainteresowanie Mayą...

Króciak

Krzysztof Baranowski napisał tekst. Chyba z myślą o dzisiejszym dniu. Najpiękniejszy list miłosny w szortowni!

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Mull, lepiej znany jako autor popularnego cyklu Fablehaven, przedstawia nową przygodę fantasy, w której Jason i Rachel, dwójka amerykańskich dzieciaków, zostaje – osobno – wciągnięta do alternatywnego świata zwanego Lyrian. Chcą wrócić do domu, ale nie wiedzą jak to zrobić. Trzynastoletni Jason podejmuje się misji zdobycia magicznego słowa, potrzebnego do obalenia Maldora, złego cesarza Lyrianu, a pomaga mu w tym Rachel, Ślepy Król i inni sojusznicy. Dwoje nastolatków wyrusza, by odnaleźć pilnie strzeżone sylaby słowa, udaremniając jednocześnie plany przebiegłych i podłych sługusów Maldora. Szaleńcze przygody, z polotem wymyślone stwory i zaskakujące zwroty akcji – wszystko to pojawia się w czasie wędrówki Jasona i Rachel po niebezpiecznym świecie. Zakończenie książki jest nie tyle finałem, ile chwilą wytchnienia przed następną częścią. Czytelnicy, którzy szukają bogatej, wypełnionej przygodami fabuły, powinni spróbować najnowszej powieści Mulla.

Świat bez bohaterów ukazuje się 20 lutego 2013 nakładem Wydawnictwa Mag.

Tapeta do pobrania ze strony MAG

Nowość wydawnictwa Almaz

W dniu dzisiejszym do sklepów trafił Kontratak - Michaiła Achmanowa. To druga część, niezwykle popularnego i wielokrotnie wznawianego w Rosji cyklu Przybysze z ciemności. Na kartach książki poznajemy dalsze losy bohaterów Inwazji - Pawła Litwina, Abigail McNeal, Io oraz ich potomków i następców. W tej powieści znajdziecie wszystko, czego wam trzeba: przygody, walki, niebezpieczeństwa, intrygi, miłość i nienawiść.

Od Inwazji minęło prawie czterdzieści lat. Ludzkość poniosła ogromne straty, ale i wiele zyskała. Nowe technologie otworzyły człowiekowi drogę ku odległym gwiazdom. Dorosło następne pokolenie urodzone i wychowane w cieniu tragicznych wydarzeń. Potężne krążowniki nowej floty wyruszają na krańce Galaktyki w pościgu za wrogiem. Lecz największym atutem tej armady będzie nie sprzęt, tylko kierujący nim ludzie. To oni zadecydują o powodzeniu lub klęsce misji. Niełatwo jednak działać, gdy polityka ściera się z emocjami, marzenia z rzeczywistością, pragnienia z poczuciem obowiązku, a przyszłość, nawet ta najbliższa jest wielką niewiadomą.

W samo południe - odsłona XLVIII - ogłoszenie wyników

Teraz to już na śmierć zapomniałem, przepraszam. Obiecuję, że następny konkurs będzie rozstrzygnięty najpóźniej w środę :)

Przechodzimy szybko do rzeczy, znaczy się do odpowiedzi i zwycięzców :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Fabryka Słów, w cyklu wydawniczym Fabryka Sensacji wydała książki kilku polskich autorów mających na swoim koncie także utwory fantastyczne. Proszę podać ich imiona i nazwiska. Jeden z nich napisał także powieść, która miała być dodatkiem do pewnej gry komputerowej. Proszę wskazać tego autora i podać tytuły gry i powieści.

Nowość w Rymowisku

Dziś w Rymowisku tekst, który zajął pierwsze miejsce w naszym konkursie z grudniowego "Na wynos". Agnieszka Kunicka Nie w porę. Zapraszamy i jeszcze raz gratulujemy Agnieszce!

Nowość w Rymowisku

Teraz przyszedł czas na miejsce drugie w naszym konkursie z grudniowego "Na wynos". Robert Rusik postanowił opowiedzieć nam, jak to jest Być poetą, być poetą...

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Chitra Banerjee Divakaruni - Jedna niezwykła rzecz

Późne popołudnie w biurze paszportów i wiz konsulatu indyjskiego w nienazwanym mieście Stanów Zjednoczonych. Większość interesantów już wyszła, podobnie jak większa część urzędników, ale dziewięć osób wciąż pozostało w ambasadzie. Punkowa nastolatka, która ma niezwykły talent. Zamożna para małżonków z wyższej warstwy społecznej, których związek przeżywa kryzys. Młody Muzułmanin, urodzony w Ameryce, zmagający się ze skutkami zamachów z jedenastego września. Absolwentka uczelni, dręczona pytaniami o sens miłości. Były amerykański żołnierz, który chce odkupić swe winy. Starsza Chinka, w której przeszłości tkwi pewien sekret. Dwoje pracowników ambasady na progu miłosnej przygody.

Kiedy spokojne popołudnie przerywa nagłe trzęsienie ziemi, dziewięcioro bohaterów zostaje uwięzionych w konsulacie. Początkowo ich wysiłki skierowane są wyłącznie ku temu, by przetrwać. Mają mało jedzenia. Biuro zaczyna zalewać woda. Potem zaś, gdy emocjonalny i fizyczny stres zdaje się być już nie do wytrzymania, młoda absolwentka uniwersytetu proponuje, by każdy opowiedział historię ze swego życia, która zawierałaby „jedną niezwykłą rzecz” i która nigdy nie została opowiedziana nikomu wcześniej. I kiedy pomimo zagrożenia śmiercią snute są historie o z pozoru przyziemnych sprawach: romansach, małżeństwie, rodzinie, politycznym wstrząsie i odkrywaniu swej duszy, ujawnia się w nich nagle transcendentalna prawda o życiu i siłach, które nas motywują

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Szanowni Państwo!

Już 20 lutego w księgarniach pojawi się najnowsza książka Rafała. A. Ziemkiewicza - „Uwarzałem że”.

To Ziemkiewicz, jakiego nie było w żadnej z dotychczas wydanych książek. Bardzo prywatny i emocjonalny.

Przypominamy o spotkaniu autorskim w empik „Junior”.

Spotkanie poprowadzi Piotr Gociek.

W trakcie spotkania będzie możliwość rozmowy z autorem, zakupienia książki i otrzymania pamiątkowego wpisu.

Zapraszamy serdecznie 20 lutego 2013 o godz. 18.00

Salon empik „Junior” ul. Marszałkowska 116/122, Warszawa.

W samo południe - odsłona LX

Witam w najnowszej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu. Od razu przepraszam za spóźnienie, ale jakby co - to przez Sawickiego i jego "Honor Legionu" ;)

Jak widać po zamieszczonym obok obrazku, dzisiejszymi nagrodami będą trzy egzemplarze antologii "Pożądanie", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Powergraph.

Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do następnego poniedziałku (25-go lutego), do godziny 10:00. Owe odpowiedzi należy wysłac mailem na adres akusz@szortal.com, w tytule maila trzeba zamieścić numer odsłony konkursu, a sam mail musi być podpisany imieniem i nazwiskiem. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi w terminie późniejszym.

A teraz szybciutko pytania:

1. Wydawnicze: Ile antologii wydał do tej pory Powergraph?

2. Historyczne: Część pierwsza: Proszę podać nazwiska dwóch pierwszych polskich twórców erotyków. Część druga: Pewien zmarły w połowie lat 90-tych XX wieku pisarz zdobył popularność pewnym cyklem powieści dla młodzieży. Ale oprócz tego, napisał też kilka powieści dla dorosłych. Proszę podać tytuł najsłynniejszej z tych powieści.

Proste, nieprawdaż? :)

Śniąc o potędze - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz

Alternatywnie alternatywna alternatywa antologii?

Hubert Przybylski


Dużo wody musiało upłynąć, zanim pojawił się ktoś, kto zechciał pociągnąć zaczętą przez Juliana Tuwima i kontynuowaną potem przez Stefana Otcetena trudną i żmudną robotę odkrywania przed czytelnikami na nowo starych rodzimych utworów fantastycznych. Te osoby, to Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz, którzy tę starą, polską fantastykę wspominali na łamach "Nowej Fantastyki". A niedawno, w wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury serii Zwrotnice Czasu, ukazała się ich wspólna książka, w której owe wspominki są kontynuowane - "Śniąc o potędze".

Książka podzielona jest na siedem części podporządkowanych konkretnemu trendowi, tematyce, wokół której krążyła fabuła, czy też myśl przewodnia wspominanych tekstów. I tak, mamy część poświęconą problemowi walki o niepodległość, mamy zagrożenia ze strony ludów azjatyckich, są części o naszych zapędach mocarstwowych czy kolonialnych oraz o wojnie totalnej, różnego rodzaju apokalipsach i życiu po nich. W każdej z tych części pojawiają się po trzy (jedynie w ostatniej są dwa) fragmenty utworów, w większości zapomnianych już dzisiaj autorów. Choć są też i tacy, jak Bolesław Prus (Aleksander Głowacki), czy Antonii Słonimski, których zna
chyba każdy.

Ale "Śniąc o potędze" to nie tylko zbiór tekstów fantastycznych z pierwszej połowy XX wieku. Haska i Stachowicz swoją książkę obdarzyli także obszernym wstępem i omówieniami trendów, którym przyporządkowane są jej poszczególne części, oraz zamieszczonych w niej utworów. Całość dopełnia posłowie pióra Pawła Dunina-Wąsowicza.

Wbrew pozorom, to właśnie ta analityczna część książki jest jej najmocniejszą stroną. Podziw budzi we mnie nie tylko ogrom pracy, jaki w "Śniąc o potędze" musieli włożyć jej Autorzy, ale także to, że udało im się przedstawić wyniki tej pracy w tak ciekawy sposób. Dodatkowym atutem jest aktualność poruszanych w książce tematów, gdyż wszystkie omówione w niej motywy przewodnie są we współczesnej polskiej fantastyce równie aktualne i popularne, jak było to prawie sto lat temu.

Haska i Stachowicz w Subiektywnie

Zapraszam do mojego omówienia książki "Śniąc o potędze" Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Gregg Olsen - Wszędzie śnieg

Hannah Griffin była dzieckiem, gdy na rodzinnej farmie doszło do tragedii. Wciąż pamięta blask płomieni odbijający się od świeżego śniegu i trupy, które znalazła policja – w tym ciało jej matki. Było to jedno z najbardziej makabrycznych miejsc zbrodni, jakie Ameryka widziała od dziesięcioleci, a mordercy nigdy nie znaleziono... Dwadzieścia lat później, gdy Hannah robi błyskotliwą karierę w laboratorium kryminalistycznym, przeszłość znów puka do jej drzwi. Tłumione do tej pory pytania domagają się odpowiedzi. Zabójca po latach pragnie wyrównać rachunki. Anonimowa wiadomość mrozi Hannah krew w żyłach: Dzwoniła Twoja matka...

Gregg Olsen – dziennikarz, autor bestsellerowych kryminałów. Urodzony w Seattle, mieszka w stanie Waszyngton wraz z żoną i córkami. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.greggolsen.com.

Honor Legionu - Andrzej Sawicki

Ratując honor...

Hubert Przybylski


W przeciwieństwie do średniowiecza, tudzież szesnastego i siedemnastego wieku, epoka napoleońska, jako tło powieści awanturniczo-przygodowej, nigdy nie była jakoś specjalnie popularna wśród naszych rodzimych pisarzy. Nawet nie wiem, czy dałoby się zebrać choć ze dwadzieścia - trzydzieści powieści, których akcja działaby się w tych właśnie czasach i poza tymi kilkoma, które napisał Wacław Gąsiorowski, pozostałe są praktycznie rzecz biorąc tylko jednorazowymi "wyskokami" różnych autorów. Co gorsza, większość z tych powieści to w gruncie rzeczy nie jest wcale literatura awanturniczo-przygodowa, tylko, tak jak utwory wspomnianego Gąsiorowskiego, czystej wody romansidła (bleh!). Na szczęście pojawił się Autor, który dostrzegł tę jawną niesprawiedliwość dziejową i próbuje ją naprawić. Tym Autorem jest Andrzej Sawicki, którego najnowsza powieść, "Honor Legionu", ma za kilka tygodni ujrzeć światło dzienne.

Akcja "Honoru Legionu" dzieje się w grudniu 1797 roku, kiedy to Legiony Dąbrowskiego wzięły udział w podboju Państwa Kościelnego. Bohaterem powieści jest kapral-furier Kazimierz Lux, siedemnastoletni ochotnik z Warszawy, który Boga, honor i Ojczyznę ma gdzieś (domyślnie - "indziej") i służbę w Legionach (w kwatermistrzostwie) traktuje tylko jako drogę do zdobycia majątku i finansowego ustawienia się na resztę życia. Niestety, przewrotny los niezbyt mu w osiągnięciu tego celu sprzyja, toteż Lux co chwila wplątuje się w jakąś kabałę, a wychodzi z nich cało tylko po to, żeby za momencik wpakować się w jeszcze większe kłopoty. Szpiedzy Królestwa Neapolu, masoni, bandyci, mordercy, truciciele, zdrajcy i najgorsi z nich - wredni przełożeni - wszyscy oni tylko czekają, żeby uprzykrzyć życie naszego dzielnego młodziana.

Sawicki w Subiektywnie

Niedługo w sklepach pojawi się "Honor Legionu" Andrzeja Sawickiego. Czy warto na niego czekać? Tego możecie się dowiedzieć klikając w odnośnik. Zapraszam!

Nowość w Rymowisku

Czas na miejsce trzecie naszego rymowanego konkursu z grudniowego Na wynos. Andrzej Betkiewicz Na łące.

Pozaświatowcy. Świat bez bohaterów - Brandon Mull

Nastoletni herosi

Bartłomiej Cembaluk


Brandon Mull jest w Polsce znany głównie z cyklu książek fantasy dla dzieci pod tytułem „Baśniobór”. Niebawem na naszym rynku pojawi się kolejna jego powieść - „Świat bez bohaterów”, otwierająca trylogię o Pozaświatowcach. Tym razem również jest to dzieło przeznaczone raczej dla młodszych czytelników i choć ja już niespecjalnie pasuję do tego targetu, to postanowiłem się z nim zapoznać i zobaczyć co z tego spotkania wyniknie.

Jason jest trzynastoletnim chłopcem mieszkającym w stanie Kolorado, któremu dni upływają na nauce, grze w baseball i pracy wolontariusza w miejscowym ogrodzie zoologicznym. Pewnego dnia jego spokojne życie całkowicie się zmienia, kiedy przypadkowo zostaje połknięty przez hipopotama i za sprawą umieszczonego w nim portalu trafia do dziwnego świata o nazwie Lyrian. Próbuje jak najszybciej odnaleźć drogę powrotną do domu, ale przez swoją ciekawość i przekorę wplątuję się w misję ratowania tajemniczej krainy, rządzonej przez potężnego czarnoksiężnika Maldora. Zadanie polega na znalezieniu sześciu sylab magicznego słowa, które ma moc zniszczenia okrutnego cesarza. Jasonowi w podróży towarzyszy inna mieszkanka Ziemi – Rachel, tak jak on znajdująca się w Lyrianie wbrew własnej woli.

Dość niezwykły sposób w jaki główny bohater dostał się do zupełnie obcego świata wzbudził we mnie skojarzenia z „Opowieściami z Narni”, czy też z „Alicją w krainie czarów”. Lyrian jest jednak trochę innym miejscem, które różni się od naszej rzeczywistości nieco odmienną fauną i florą, a także postępem technologicznym, znajdującym się mniej więcej na etapie średniowiecza. Nie można także zapomnieć o wszechobecnej w nim magii, która przyczyniła się m.in. do powstania niezwykłych humanoidalnych ras, takich jak rozsadnicy i lud Amar Kabal. Ci pierwsi potrafią rozczłonkowywać swoje ciało i składać je z powrotem, natomiast drudzy wyrastają z ziarna, które zapewnia im możliwość odrodzenia się po śmierci. Na tym niestety kończą się krajoznawcze ciekawostki, ponieważ autor jest bardzo oszczędny w opisywaniu stworzonego przez siebie świata.

Mull w Subiektywnie

"Pozaświatowcy. Świat bez bohaterów" Brandana Mulla już są w księgarniach. Jeśli ktoś przegapił napisaną przez Bartka recenzję, albo nie pamięta jego oceny - zapraszamy do kliknięcia odnośnika.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

DZIŚ PREMIERA drugiego tomu powieści Andrzeja Ziemiańskiego

Drugi tom powieści „Pomnik cesarzowej Achai” już od dziś dostępny w księgarniach. To chwila, na którą czekało niemal pół miliona czytelników książek Andrzeja Ziemiańskiego.

Speckurwy vs. magia, tajemnica i nowoczesna technika.

Jest brutalnie, krwawo i szybko jak w „Gladiatorze”, „Troi” i „Grze o tron”.

Andrzej Ziemiański - „Pomnik cesarzowej Achai” tom 2 – premiera 20 lutego

W samo południe - odsłona LIX - ogłoszenie wyników

Właśnie przypomniałem sobie, że obiecałem do środy, więc można powiedzieć, że zdążyłem :)

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Ile książek z serii "Zwrotnice Czasu" wydało do tej pory NCK i która z nich jest najnowsza (tytuł oraz imię i nazwisko autora)?

Tutaj okazało się, że nie zawsze strona wydawcy jest najbardziej aktualna :), bo na stronie jest dziewięć, a faktycznie wyszło jedenaście. Tomem o numerze 11 jest książka Konrada T. Lewandowskiego - Orzeł bielszy niż gołębica.

2. Historyczne: Tym razem jednak chodzi o Waszą osobistą historię. Podajcie tytuł literackiej historii alternatywnej, którą przeczytaliście. Dodatkowe "punkty" możecie zdobyć, jeśli w maksymalnie 20 - 30 słowach napiszecie, czy było warto. Oczywiście, jeśli nie czujecie się na siłach, to może być nawet krócej ;)

To potraktowałem jako pytanie wolne, bo jak inaczej mogłem potraktować, odpowiedzi i krótkie notki były różne, poniżej, w komentarzach zamieszczę książki o których wspomnieliście, tak dla informacji i może polecanek, kto wie?

Mogę tylko dodać, że najczęściej wymienianą historią alternatywną był Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa K. Dicka, za co Was bardzo lubię :), a najczęściej wymienianym autorem historii alternatywnych był Marcin Wolski.

Ogień - Łukasz Orbitowski

Hubert Stelmach

Łukasz Orbitowski jak zwykle zaskakuje i nie boi się eksperymentów. Jego najnowsza książka ("Ogień"), która ukazała się w serii "Zwrotnice Czasu", nie jest powieścią - autor zdecydował się na dramat. Na początku wywoływało to u mnie pewien sceptycyzm, jednak po lekturze doszedłem do wniosku, że ta historia wymagała właśnie takiej formy.

Artur, Piotrek i Basia wynajęli na weekend górską chatkę. Chcą się dogadać po śmierci ojca, który w testamencie zostawił niezbyt przyjemną niespodziankę. Sytuacja robi się niepokojąca, gdy spotykają markotnego górala i dziwnie milczącego żołnierza. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej w momencie znalezienia pamiętnika Józefa Kurasia, pseudonim "Ogień" - legendy Podhala działającej w antykomunistycznym podziemiu - dla jednych bohatera, dla innych bandyty.

Zaczyna się zwyczajnie, wręcz sztampowo. Wycieczka do lasu, dziwne wydarzenia, duchy - Orbitowski zgrabnie żongluje motywami typowymi dla popularnego horroru. Jednak gdy do głosu dochodzą wątki historyczne, wspomniany już "Ogień", całość staje się dużo mniej oczywista. Atmosfera robi się gęsta i duszna, co forma dramatu idealnie podkreśla. Bohaterowie, pomimo, że jest ich niewielu, tworzą mocno skontrastowane pary. Takie postawienie obok  siebie przeciwieństw sprawia, że dialogi, a nawet drobne gesty trzymają cały czas w napięciu. Czytelnik nie wie, kiedy i czy w ogóle taka mieszanka wybuchnie.

Jednak o sile "Ognia" nie stanowią ciekawe postaci, ani intrygująca fabuła. Najciekawsze jest to, co "poza" dramatem, przez co książka nie jest łatwa w odbiorze. Cały czas mamy do czynienia z dwiema przeplatającymi się płaszczyznami, które zdają się walczyć o pierwszeństwo i uwagę czytelnika. Współczesność i przeszłość mieszają się ze sobą i wykazują pewne analogie. Autor rozważa wiele pytań stawianych przez historiozofię. Co wpływa na dzieje? Czy istnieje cykliczność? Może za wszystkim stoi jakaś nienazwana siła, która wpływa na ludzkie postępki? Orbitowski nawet nie próbuje znaleźć konkretnej odpowiedzi i zostawia czytelnika z wieloma możliwymi interpretacjami.

Orbitowski w Subiektywnie

Mój młodszy imiennik przeczytał i ocenił "Ogień" Łukasza Orbitowskiego. Szczegółów dowiecie się klikając w odnośnik. Zapraszamy!

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Już od 20 marca 2013 roku w sprzedaży: Dreszcz - Jakub Ćwiek

Oto Dreszcz! Rock N' Roll is Not Dead! 

Keith Richards na osiedlu Tysiąclecia? Why not?! 

Rychu Zwierzchowski wiedzie żywot pasożyta-luzaka - sex drugs and rock n’roll. Pije, pali, gra na streecie i usilnie stara się nie znaleźć poważnej, regularnej pracy. Utrzymuje go córka, która co jakiś czas dba o uzupełnienie jego finansowych potrzeb.

Całe życie „Dreszcza” to koncerty i AC/DC ponad wszystko.

Są przyjaciele i wrogowie, choć tych drugich rzecz jasna więcej. Aż pewnego dnia „Dreszcz” obrywa piorunem i... zyskuje nowe super moce. Tylko czy to coś zmienia?

Jak to u Ćwieka bywa - muza głośno ryczy, a każda strona wali po uszach siłą decybeli. Tak było w „Kłamcy”, tak jest w „Dreszczu”. I dobrze.

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Małgorzata Ziółkowska - Poszukiwana

Jesień 1904r., Kraków. Witold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic. Jeden z jego służących znika w zagadkowych okolicznościach. Przesłuchiwani świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych. W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a zarazem uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych ̶  przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską.

Poszukiwana to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne...

Małgorzata Kochanowicz właściwie Ziółkowska. Debiutowała w 2011 roku kryminałem w stylu retro pt. "Latarnie umarłych", w 2012 r. pojawiła się jej druga książka pt. "Piramida śmierci". Z wykształcenia ekonomistka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od lat związana z kulturą. Mieszka i pracuje we Włocławku.

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Starcraft II: Punkt krytyczny - Christie Golden

KRÓLOWA OSTRZY UPADŁA                              NADCHODZI SARA KERRIGAN

– Jim, wiem, co zrobiłam. Pamiętam... Miliony zabitych... PRZEZE MNIE!

– To bez znaczenia. Sara Kerrigan, Królowa Ostrzy... Nie rozumiesz – westchnęła Kerrigan. – I pewnie nigdy nie zrozumiesz. Mam to wrodzone, tę zdolność niszczenia. Wszystkiego, czego dotknę, wszystkiego, na czym mi zależy... Dlatego zergi mnie wybrały, Jim. Dlatego, że WSZYSTKO NISZCZĘ...

Powieść ukazuje nieznane dotąd fragmenty przeszłości Jima Raynora i Sary Kerrigan. Otwiera okno na świat namiętności, akcji i przygody. „StarCraft II: Punkt krytyczny” opisuje zdarzenia rozgrywające się między tym, co zaszło w „StarCraft II: Wings of Liberty”, a co dopiero się zdarzy w „StarCraft II: Heart of the Swarm”.

I choć nie ma już Królowej Ostrzy, to Sara Kerrigan żyje. Kobieta, która niegdyś władała niezliczonymi umysłami obcych i wiodła zergów do gwiazd, została zdetronizowana przez tego samego człowieka. Teraz fl ota Dominium Arcturusa Mengska depcze jej po piętach i żąda krwi. Dla Jima Raynora będzie to sprawdzian jego siły, sprytu i lojalności, skoro wbrew wszystkiemu pragnie chronić kobietę, którą kocha.

Słuchowisko "Żywe trupy"

Słuchowisko "Żywe Trupy" – pierwsza na świecie adaptacja dźwiękowa kultowego komiksu.

To trzymająca w napięciu historia Ricka, wzorowego policjanta z małego miasteczka, który postrzelony podczas pościgu za zbiegami budzi się ze śpiączki w opustoszałym szpitalu. Staje przed niezwykle trudnym zadaniem - w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie musi odnaleźć żonę i syna. Ale najpierw - musi przeżyć.
Na podstawie komiksu powstał bijący rekordy popularności serial telewizyjny pod tym samym tytułem.
Adaptacja audio komiksu, to niezwykle trudne zadanie, którego podjęli się twórcy superprodukcji Gra o Tron - studio Sound Tropez.
W przedsięwzięciu udział wzięli m.in. Anna Dereszowska, Maria Seweryn, Jacek Rozenek i Szymon Bobrowski.
Znakomita obsada, wciągająca fabuła, świetna muzyka i spektakularne efekty specjalne to gwarancja doskonałej rozrywki.
Superprodukcja Żywe Trupy - już wkrótce do nabycia w formie cyfrowej oraz na płycie CD.

Tutaj można zobaczyć:

- teaser https://www.youtube.com/watch?v=WlN-e9_iwOI

- pierwszy odcinek https://www.youtube.com/watch?v=HOVcxOXsoVA

Rymowisko

W Rymowisku pojawia się kolejny tekst. Taki sobotni. Artur Kuchta Skwar.

Zapowiedź wydawnictwa Replika

Wydawnictwo Replika zapowiada następną książkę na przełom lutego i marca.

Wydawać by się mogło, że w świecie, w którym umarli powstają z grobów, a słowa „życie” i „śmierć” tracą swoje znaczenie, nie ma już miejsca na miłość.

Martwy R nie pamięta swojej przeszłości. Jest zombie i działa instynktownie, dopóki nie spotka na swej drodze wyjątkowej dziewczyny z krwi i kości. Julie staje się promykiem światła w szarym krajobrazie R. I choć serce chłopaka od dawna nie bije, w jego wnętrzu zaczyna rozkwitać… życie.

Na styku dwóch wrogich światów, żywych i martwych, rodzi się miłość, jak u najsłynniejszych kochanków wszech czasów...

Na podstawie książki WIECZNIE ŻYWY powstał kolejny kinowy hit.

Rymowisko

W Rymowisku tekst Joanny Rogalskiej *** [Napoczęta kartka]. Kilka bardzo prawdziwych słów.

Biblioteka Grozy - Wydawnictwo C&T - Zew Cthulhu - H.P. Lovecraft

Nadchodzi koniec lutego i wymyśliłem, że tym razem przedstawię Wam serię Wydawnictwa C&T Crime & Thriller - Biblioteka Grozy.
Dla mnie jest to bardzo dobra kontynuacja serii tzw. białookładkowej Wydawnictwa Literackiego - Fantastyka i Groza, w której zostały przedstawione niesamowite książki z pogranicza horroru, grozy i fantastyki, książki których nie da się zaszufladkować.

Pierwszą pozycją, która wyszła w serii Biblioteka Grozy Wydanwictwa C&T był Zew Cthulhu Howarda Phillipsa Lovecrafta.

Książki nie trzeba przypominać, zawiera same klasyczne opowiadania Lovecrafta: Duch ciemności, Kolor z przestworzy, Koszmar w Dunwich, Muzyna Ericha Zanna, Szepczący w ciemności, Widmo nad Innsmouth oraz tytułowy Zew Cthulhu.

Klasyka klasyki, książka, którą właściwie każdy lubiący grozę powinien znać. Książka, którą pewnie każdy czytał.

W samo południe - odsłona LXI

Witamy w najnowszej odsłonie naszego konkursu! Dzisiejsze nagrody, trzy egzemplarze "Kontrataku", drugiej części cyklu "Przybysze z ciemności" Michaiła Achmanowa, ufundowało wydawnictwo Almaz.

Zasady konkursu pozostają bez zmian. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do następnego poniedziałku, (4-go marca), do godziny 10:00. Odpowiedzi należy przesłać podpisanym imieniem i nazwiskiem mailem na adres akusz@szortal.com, a w tytule maila musi się znaleźć numer odsłony konkursu. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona ździebko później.

A teraz pytania:

1. Wydawnicze: Którym z kolei cyklem
wydawanym przez Almaz są "Przybysze z ciemności"?

2. Historyczne: Michaił Achmanow jest jednym z wielu pisarzy, którzy tworzyli dalsze przygody Conana. Tym, co go z tego tłumu twórców wyróżnia, jest fakt, że napisał również cykl utworów będących parodiami przygód Conana. Proszę podać imię bohatera tego cyklu i w jakiej (wydanej w Polsce) antologii można zamieszczono jedną z jego przygód.


Skuś baba... Znaczy, powodzenia! ;)

Nowa Fantastyka 3 (366) 2013

Już na rynku marcowy numer miesięcznika „Nowa Fantastyka”

Spis treści NF 03/2013

PUBLICYSTYKA

ZAPOWIEDZI, FILMOWCY Z KRAINY OZ Andrzej Kaczmarczyk, PRAWDZIWI SUPEBOHATEROWIE Aleksander Daukszewicz, GARGULEC NA DACHU Łukasz Czarnecki, KOCHAJCIE POTWORA, DZIEWCZĘTA! Mateusz Albin, REŻYSER MŁODY KINEM Bartosz Czartoryski, ZMIANA WARTY Michał Cetnarowski, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 15 Michael J. Sullivan, ZAGINIONE ŚWIATY Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz, LITERACKIE RZUCANIE MIĘSEM Rafał Kosik, ANTY-AVATAR Peter Watts, KRYZYS MA SIĘ DOBRZE Łukasz M. Wiśniewski, OBECNOŚĆ NIEPRZYJACIELA Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

EUKLIDESJA Maciej Parowski, CHIMAERUS Jędrzej Burszta, AGNOZJA Alexander Gütsche

PROZA ZAGRANICZNA

O MAŁO NIE OSZALELIŚMY Z RADOŚCI David Marusek

Drugi Obieg Fantastyki

Ukazał się trzeci numer DOFu – jak zwykle do pobrania z tego miejsca.

Znajdziecie w nim między innymi znakomite opowiadania Henryka Tura i Emila Strzeszewskiego oraz całe mnóstwo publicystyki, spośród której polecamy zwłaszcza recenzję najnowszej książki Petera Wattsa – „Behemot” - którą oceniał Dawid „Fenrir” Wiktorski.

Króciak

Diabli nadali... nowe opowiadanie w dziale szortownia! Przemysław Hytroś i jego A.Bodaj - to wszyscy diabli. Zapraszamy ;)

Biblioteka Grozy - Wydawnictwo C&T - M. R. James - Opowieści starego antykwariusza

Drugim tomem serii wydawnictwa C&T Bibioteka Grozy jest zbiór opowiadań M. R. Jamesa - Opowieści starego antykwariusza.

Po raz pierwszy w pełnym wydaniu zbiór najlepszych opowieści grozy M. R. Jamesa - najsłynniejszego po H. P. Lovecrafcie klasyka gatunku (poprzednie wydanie w serii Wydawnictwa Literackiego - Stanisław Lem poleca).

Ze specjalnie do tej edycji napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego.

Piętnaście legendarnych "opowieści starego antykwariusza" zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

Spis treści:

Nowa Fantastyka 2 (365) 2013

Umarł król, niech żyje król

Sławomir Szlachciński

Kończy się pewna epoka, Maciej Parowski ustępuje miejsca na poletku literatury polskiej. Próba podsumowania jego zasług w kilku zdaniach mija się z celem, wszak to epoka. Cóż, cześć i dzięki za ryby. Pewnie jak my wszyscy, z zainteresowaniem będę się przyglądał działaniom jego następcy na tym zaszczytnym stołku. Naturalnie, życzę Michałowi samych sukcesów. Plus jednej czy dwóch porażek dla zachowania zdrowia psychicznego. No dobra, skoro formalności mamy załatwione, zajrzyjmy do wnętrza.

Numer otwiera bardzo dobre opowiadanie Bernadety Prandzioch, Ceną będzie samotność. Pomysł jest skromny acz smaczny, fabularne rozwinięcie raczej ascetyczne, jednak to wszystko jest niezbyt istotne, jako że ładunek emocjonalny zawarty pomiędzy wierszami nosi znamiona rzadko spotykanej urody. Nieporuszonym pozostanie jedynie czytelnik o empatii drewnianego kloca.

Brighella Ciećwierza miewa swoje wzloty i upadki, niemniej zazwyczaj udaje się autorowi utrzymać pewien przyzwoity poziom. Nie inaczej jest tym razem. Non serviam jest opowiadaniem odrobinę zagmatwanym znaczeniowo. Niedopowiedziana metafizyka w pomieszaniu z bardziej przyziemną etyką dają wydawałoby się pewną głębię, która jednakowoż przypomina głębię oceanu zaraz za burtą wycieczkowca. Jako pasażer patrzysz w mętne fale i tak naprawdę nie wiesz czy to dziesięć metrów czy dziesięć tysięcy. Przynajmniej ja nie wiem.

Po dwóch bardzo poważnych w nastroju opowiadaniach, dla rozluźnienia otrzymujemy sympatyczną opowiastkę Macieja Musialika, Rzeźbiarze światła. Zwarta, zgrabna, bez udziwnień, z rzetelnym pomysłem. Niby nic wielkiego ale czyta się z dużą przyjemnością. Od dziś odrobinę inaczej będę patrzył na piękne kobiety w windzie. Nie wiem czy dziękować autorowi czy złorzeczyć.

Nowa Fantastyka 2/2013 w Subiektywnie

Zapraszamy do zapoznania się z napisaną przez Sławka recenzją drugiego w tym roku numeru Nowej Fantastyki!

Konkurs religijny

Przerwa była? Odpoczęli? Sił nabrali? Buzują pomysłami? No to świetnie, bo mnie tu tyrpają, że się ociągam, konkursów nie robię.

Czyli w sam raz. Do roboty.

 

Temat: Wiara góry przenosi

Uczyńcie przedmiotem swego szorta, albo jego bohaterem – religię.

 

Wymogi: prosto i bez kombinacji – ma być fantastycznie

Czyli fantastyka.

 

Limit znaków: minimum 3000, maximum 5000 znaków (ze spacjami)

Termin: szorty należy przysłać do 13 marca 2013r. do godziny 12.00 (południe)

Inne: jeden autor – jeden tekst

Biblioteka Grozy - Wydawnictwo C&T - Wendigo i inne upiory - Algernon Blackwood

Następną pozycją z serii Biblioteka Grozy wydawnictwa C&T jest zbiór opowiadań Algernona Blackwooda - Wendigo i inne upiory.

Po latach oczekiwań polski przekład najlepszych opowieści grozy Algernona Blackwooda. Dla H.P.LLovecrafta był mistrzem niesamowitej atmosfery. Dla znawców gatunku autorem najlepszego opowiadania grozy wszech czasów: "Wierzb". Edycja ze specjalnie do niej napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy, Marka S. Nowowiejskiego. 13 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.
Kultowa edycja!

Spis treści:

Dotrzymana obietnica, Drugie skrzydło, Max Hensig, Pradawna magia, Przejęcie, Pusty dom, Sekretny kult, Tajemniczy lokator, Urok śniegu, Wendigo, Wierzby, Współwinny ante factum, Z przeszłości

Mocarstwo - Marcin Wolski

Siłą rozpędu?

Hubert Przybylski


Z kontynuacjami książek bywa różnie. Takie jest zbójeckie prawo natury, że raz się autorom udaje napisać coś równie jak pierwsza książka dobrego, a raz wręcz przeciwnie. Przykład z naszego fantastycznego podwórka: Kres i Sapkowski. U Kresa wszystkie części Księgi Całości są na mniej więcej równym poziomie, podczas gdy saga wiedźmińska Sapkowskiego z tomu na tom słabnie w oczach (tak, to moja subiektywna opinia), choć przyznaję, że nie jest to tak spektakularny spadek jakości, jak w przypadku Hellera i kontynuacji "Paragrafu 22" (konwencja genewska zabrania podawania jej tytułu). A jak to jest z Marcinem Wolskim i "Mocarstwem" - jego nową powieścią, której akcja dzieje się w znanym z "Wallenroda" alternatywnym uniwersum? Cóż...

Jest maj 1982 roku, w naszej Polsce trwa właśnie stan wojenny. Marek Kopiński jest zwykłym facetem dochodzącym do trzydziestki. Rozwiedziony, mieszka z matką, pracuje w telewizji, trochę udziela się w Solidarności, a szarość życia codziennego urozmaica sobie miłosnymi podbojami. I to przez jeden z nich, a konkretnie - uciekając przed zazdrosnym narzeczonym swojego kolejnego "podboju" - przenosi się do świata alternatywnego, w którym nie było września '39 i okupacji hitlerowskiej, ani prawie czterdziestu lat komuny, a Polska jest światowym mocarstwem. Tyle, że alternatywni Polacy muszą bardzo mocno starać się, żeby państwo utrzymało swoją pozycję. Z każdej strony czyhają wrogowie, wszędzie kłębią się spiski, intrygi i konflikty, a nasz bohater wpada w sam środek tego chaosu. Czy bohaterka poprzedniej części, Halina Szymańska, pomoże mu się z tego wyplątać? Czy też przeważą racje stanu i Marek zostanie poświęcony dla ocalenia Polski?

Wolski w Subiektywnie

Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją "Mocarstwa" Marcina Wolskiego. Poniżej króciutka zajawka:

Z kontynuacjami książek bywa różnie. Takie jest zbójeckie prawo natury, że raz się autorom udaje napisać coś równie jak pierwsza książka dobrego, a raz wręcz przeciwnie. Przykład z naszego fantastycznego podwórka: Kres i Sapkowski. U Kresa wszystkie części Księgi Całości są na mniej więcej równym poziomie, podczas gdy saga wiedźmińska Sapkowskiego z tomu na tom słabnie w oczach (tak, to moja subiektywna opinia), choć przyznaję, że nie jest to tak spektakularny spadek jakości, jak w przypadku Hellera i kontynuacji "Paragrafu 22" (konwencja genewska zabrania podawania jej tytułu). A jak to jest z Marcinem Wolskim i "Mocarstwem" - jego nową powieścią, której akcja dzieje się w znanym z "Wallenroda" alternatywnym uniwersum? Cóż...

Pożądanie - antologia

11. Pożądaj

Hubert Stelmach


Wydawnictwo Powergraph eksploruje coraz to kolejne obszary fikcji. Wraz ze zbiorem "Pożądanie" wzięło na warsztat bardzo szeroko pojętą erotykę. W zasadzie sam podtytuł książki - "antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych" zdecydowanie lepiej oddaje charakter zbioru, niż "Pożądanie", które wraz z okładką jest nieco mylące. Pewnie dlatego w wielu księgarniach trafiła pomiędzy bardziej pikantne pozycje. Nie zmienia to faktu, że opowiadania czyta się z przyjemnością i można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki.

Antologię otwiera tekst “Koźlęta gazeli” Wita Szostaka. Krakowski wykładowca spędza urlop w Hiszpanii - głównie na plaży nudystów. Tam spotyka kogoś, o kim nie może przestać myśleć. Bohater Szostaka nie należy do specjalnie oryginalnych: zmanierowany, pedantyczny, niezadowolony z życia, ale nic z tym nie robiący. Przypomina Adasia Miauczyńskiego, a fabuła momentami “Dzień Świra”. Opowiadanie zmysłowe.

Na drugim miejscu “Człowiek nieciągły” Anny Kańtoch - krótka historia morderstwa i człowieka, który nie ufał swoim wspomnieniom. Również zmysłowe.

“Zimno, gdy zajdzie” Nowaka jest pierwszym fantastycznym tekstem w antologii. Co by się stało, gdyby śmierć nie kończyła życia? Gdyby zdarzały się powroty, ale okupione straszną ceną? W końcu na człowieka oprócz duszy składa się również pierwiastek cielesny. Zdecydowanie miłosne.

Cetnarowski i jego “RP Production” to opowiadanie wywołujące uśmiech na twarzy. Gdy Paweł był jeszcze w szkole (“ortalionowe lata 90.”), ojciec jego kolegi przywiózł z Niemiec pornosa. Właśnie wtedy, tego pamiętnego dnia, nastolatek odkrył swoją pasję. Został onanistą. Autor zaprezentował mistrzowskie posługiwanie się językiem oraz, a może przede wszystkim, bogactwo naszej mowy ojczystej dotyczącej sfery, hmm, intymnej. Humor, czasem gorszy, czasem lepszy, ale cały czas przaśny, skutecznie podbudowuje człowieka po naprawdę melancholijnej opowieści Nowaka. Zdecydowanie erotyk.

Pożądanie w Subiektywnie

Hubert zmierzył się z wydaną przez Powergraph antologią "Pożądanie". Wszystkich ciekawych, jakie ma o niej zdanie, zapraszam do kliknięcia w odnośnik. Na zachętę, mały urywek:

Wydawnictwo Powergraph eksploruje coraz to kolejne obszary fikcji. Wraz ze zbiorem "Pożądanie" wzięło na warsztat bardzo szeroko pojętą erotykę. W zasadzie sam podtytuł książki - "antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych" zdecydowanie lepiej oddaje charakter zbioru, niż "Pożądanie", które wraz z okładką jest nieco mylące. Pewnie dlatego w wielu księgarniach trafiła pomiędzy bardziej pikantne pozycje. Nie zmienia to faktu, że opowiadania czyta się z przyjemnością i można znaleźć wśród nich prawdziwe perełki.

Biblioteka Grozy - Wydawnictwo C&T - Zagubione dusze - Mary E. Wilkins Freeman

Następną pozycją Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T są Zagubione dusze Mary E. Wilkins Freeman.

Prawdopodobnie pierwsza na świecie edycja wszystkich opowiadań grozy najsłynniejszej obok Edith Wharton pisarki tego gatunku! Wydanie ze specjalnie do niego napisanym wstępem i bibliografią znawcy ghost stories i fantasy Marka S. Nowowiejskiego. 13 niesamowitych opowiadań urokliwie zilustrowanych przez Antoniego Sobeckiego.

Spis treści:

Króciak

Po raz kolejny Przemysław Hytroś. Tym razem z tekstem Gdy nadejdzie jesień. To tak w oczekiwaniu na wiosnę ;)