Grudzień 2012

Wypędzony - Jacek Inglot

Dziki Zachód?

Hubert Przybylski

Problematyka osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych zaczęła się pojawiać w naszej literaturze niemal w tym samym momencie, co sam proces przejmowania tych terenów, czyli już od samego końca II wś. Jednym z pierwszych i chyba najsłynniejszym z pisarzy, którzy sięgnęli po tę tematykę, był Henryk Worcell (właśc. Tadeusz Kurtyka). On też był jednym z nielicznych twórców peerelu, którzy ośmielili się na ukazanie choć odrobiny prawdy w opisach tamtych wydarzeń – co zresztą przypłacił utratą oka. Wydawać by się mogło, że po upadku pro-sowieckiego ustroju w 1989 roku pisarze wykorzystają sposobność do rozliczenia się z przeszłością i ukazania jej prawdziwego oblicza, ale tak się nie stało. Ani Marek Krajewski w „Festung Breslau”, ani Andrzej Ziemiański w „Breslau Forever” i „Ucieczce z Festung Breslau” nie chcieli, bądź nie odważyli się pójść tak daleko i jak tylko mogli, tak omijali wszelkie trudne tematy. I dopiero trzeba było Jacka Inglota, żeby pojawiła się książka, która w sposób maksymalnie wierny odda realia tamtych dni.
„Wypędzony” Inglota to opowieść o Janie Korzyckim, młodym poruczniku AK, który uciekając przed UB trafia w 1945 roku do przejmowanego właśnie przez Polaków Breslau, czyli Wrocławia. Tam pod przybranym nazwiskiem wstępuje do milicji, w której dostaje zadanie zorganizowania nowego posterunku i walki z szabrem. Jednak najbardziej pilną sprawą dla przejmujących miasto władz polskich okazuje się złapanie osoby, która tytułuje się mianem „komendanta Festung Breslau" i organizuje akty terroru względem współpracujących z Polakami Niemców. Jak jednak można w ogóle myśleć o zaprowadzaniu porządku, jeśli ma się tylko jednego człowieka do pomocy, a zaopatrzenie praktycznie nie istnieje, jeśli przez miasto, w którym ciągle rzeczywistą władzę sprawują wiecznie pijani sowieccy żołdacy, przewalają się świetnie zorganizowane hordy gotowych na wszystko i uzbrojonych lepiej niż milicja szabrowników, a nocami wciąż dają o sobie znać nazistowscy fanatycy z Werwolfu?

Nowość wydawnictwa Mag

Mistrz opowieści, Stephen R. Donaldson, zyskał światową sławę dzięki niezapomnianemu cyklowi fantasy „Kroniki Thomasa Covenanta”. Potem, dzięki książkom Prawdziwa historia i Zakazana wiedza, rozpoczął nową porywającą serię science fiction. Teraz podejmuje tę epicką opowieść - w której ludzkość staje przeciwko siłom absolutnego zła i mrocznym stronom własnej natury...
W sercu ZKG trwają tytaniczne zmagania pomiędzy Wardenem Diosem, dyrektorem, który jest oddany korporacji, a Smokiem, będącym jej chciwym władcą. To nie tu zdecydują się losy Morny Hyland oraz całej ludzkości. Miejscem, w którym dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia, będzie Fakturama  - nielegalna stocznia, przystań piratów i przestępców, leżąca na granicy obcych terytoriów Amnionu.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Przeszłość wciąż nie daje o sobie zapomnieć. I wciąż zabija.

Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliżu. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. Zmarli wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, babcia zakłuta widłami, tato – potrącony śmiertelnie przez nieznanego kierowcę. Sam Marcus nieomal pada ofiarą dwóch tragicznych wypadków.

 To nie może być zwykły przypadek.

Prawniczka Rebeka Martinsson, ignorując zakaz nowego szefa, rozpoczyna prywatne śledztwo, które prowadzi ją do odległej przeszłości. Pomagają jej również znani z poprzednich części cyklu policjanci: Anna Maria Mella i Sven Erik Stalnacke. Wkrótce Rebeka odnajduje… zmarłą babkę Marcusa.

W samo południe - odsłona XLIX

Witam w pierwszej w tym roku grudniowej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu.

Dla zwycięzców mamy trzy egzemplarze książki "Czarodziejski labirynt" Philipa Jose Farmera, ufundowane przez wydawnictwo Mag.

Prawidłowe, podpisane imieniem i nazwiskiem oraz z dopisanym w tytule maila numerem odsłony odpowiedzi należy przesyłać do godziny 10:00 rano 10 grudnia na adres: akusz@szortal.com. Rozwiązanie konkursu nastąpi po 10 grudnia.

A że twórcą pytań jestem znowu ja, więc wracamy do pytań trudnych. A przynajmniej pracochłonnych ;)

Pytania:

1. Wydawnicze: Mag wydal w listopadzie powieść, która także została zekranizowana i także w listopadzie miała swoją kinową premierę w Polsce. Proszę podać tytuł i autora tej powieści.

2. Historyczne (dwuczęściowe): *Część pierwsza: W wydanej przez Solaris w 2010 roku antologii "Niebezpieczne wizje", zamieszczono jedno z opowiadań Philipa Jose Farmera - "Jeźdźcy purpurowej doli". A że było to drugie polskie wydanie tego opowiadania, więc proszę podać kiedy, w jakiej antologii i pod jakim tytułem to samo opowiadanie było w Polsce wydane wcześniej. *Część druga: Jakiś czas temu pojawił się w telewizji serial nakręcony na podstawie cyklu Świat rzeki P.J. Farmera. Grający w nim główną rolę aktor grał wcześniej jedną z drugoplanowych ról w innym fantastycznym i bardzo głośnym serialu. Proszę podać tytuł tego serialu oraz imię, nazwisko, stopień wojskowy i nick postaci granej przez tego aktora.

Prawda, że łatwe? A więc do roboty!

Króciaki

Paulina Kuchta: "Szkic" i "Kuracja".

Stusłówka

"Adam i Ewa" Patrycji Stoińskiej.

Inglot w Subiektywnie

Moja recenzja "Wypędzonego" Jacka Inglota wydanego przez Instytut Wydawniczy ERICA.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów

Już 4 grudnia Salon Epik Junior w Warszawie zaleje fala „czerwonej mgły”.

Tomasz Kołodziejczak w towarzystwie znakomitego polskiego rysownika Przemysława „Trusta” Truścińskiego opowie o swojej ostatniej książce i współpracy pisarza z grafikiem.

Będzie o męskiej przyjaźni, wspólnej pracy, pasjach i realizacji marzeń. Będzie okazja do rozmów, zadawania pytań i otrzymania autografu autorów.

Dodatkowa atrakcja – wystawa prac Przemysława „Trusta” Truścińskiego i pokaz rysowania na żywo.

„Czerwona mgła” to najnowsza książka Tomasza Kołodziejczaka.

Spotkanie poprowadzi: Piotr Gociek.

Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie!

4 grudnia 2012, godz. 18.00

Salon Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122, Warszawa

W samo południe - odsłona XLVIII - ogłoszenie wyników

Nadszedł czas ogłosić prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XLVIII odsłony naszego nieustającego konkursu.

Na początku prawidłowe odpowiedzi:
1. Wydawnicze: Wydawnictwo Literackie sięga ostatnio częściej do fantastyki. Zarówno do powieści fantastyczno-naukowych, jak i do autorów, którzy piszą (pisali) fantastykę. Ostatnio właśnie ukazała się w WL powieść autora do niedawna kojarzonego z fantastyką. Proszę podać jej tytuł, imię i nazwisko autora oraz proszę podać tytuły dwóch innych jego książek. Tym razem już z kręgu sf.

To oczywiście Szczepan Twardoch oraz wydana niedawno Morfina. Pytanie wydawało mi się bardzo łatwe, ale parę osób typowało innych autorów. Mógłbym ich uznać, bo pytanie było szeroko zadane, ale na pewno podani autorzy nie spełniali kryterium postawionym w pytanie (na przykład Don DeLillo, Paolo Bacigalupi czy Marek S. Huberath).
Wcześniejsze książki autora, już sf to: klik.

2. Historyczne: WL było wydawnictwem pewnego Bardzo Znanego Autora, który pod koniec życia nie pisał już fantastyki, a wręcz odcinał się od niej. Proszę podać Jego nazwisko i imię, tytuł pierwszej książki oraz nazwisko i imię osoby, która często, specyficzną kreską ilustrowała Jego książki.

Oczywiście jak już wymyślę pytanie, to muszę je zadać tak, aby było nie do końca określone. Pytanie wydawało mi się łatwe, ale jak się przyjrzałem, to na to pytanie były możliwe trzy odpowiedzi, zacytuję się Sławka, który odpowiedział najpełniej:

Opowieści praskie - Tomasz Bochiński

Duch i duchy   

Sławomir Szlachciński


W muzyce rozrywkowej ukuto pojęcie albumu koncepcyjnego stosowane do płyt na których istotna jest kolejność utworów, pod względem muzycznym i literackim tworzą zamkniętą całość, skupiają się na jakimś problemie, myśli, idei. Podczas lektury, bezwiednie w ten sposób określiłem, na własny użytek Opowieści Praskie. Jest to zbiór starannie przemyślany, umiejętnie skomponowany i pięknie zagrany na strunach emocji, sentymentu, nostalgii, wrażliwości. Z muzyki tej wyłania się spójny, prawdziwy – bo autor potrafi przekonać nas o tej prawdziwości - obraz Pragi. Bochiński ukazuję ją bez upiększania ale z miłością. Doskonały przykład uczucia dojrzałego, świadomego, znającego wady partnera i kochającego pomimo.

Menel u Bochińskiego to nie jest po prostu menel i nic poza tym. Bywa że to gość któremu życie napisało niesamowitą historię, czasem piękną, czasem przygnębiającą, pełną dramatyzmu. Rzeczy pozytywne jak radosna zabawa dzieci, uniesienia zakochanych, ofiarne wypełnianie trudnych obowiązków przeplatają się z gwałtowną i niewinną śmiercią, brutalnością, smrodem dna społecznego. W kolejnych opowieściach postacie to gdzieś giną, to wypływają, grają pierwsze skrzypce by później zaistnieć w epizodzie lub jako tło. To konsoliduje obraz całości. Mimo, że akcja kolejnych odsłon przemieszcza się w czasie i przestrzeni to, dzięki przeplatającym się losom, praski teatr odbieramy jako bardzo spójny. Ta koherentność wywołuje specyficzną atmosferę, odczuwamy subtelny aromat praskiego ducha. Jedynie podczas lektury Drugiej ligi, gdy autor skierował fabułę w rejony dość odległe od praskich zaułków, utraciłem gdzieś ten nastrój.

Bochiński w Subiektywnie

Kolejna na naszym portalu recenzja "Opowieści praskich" Tomasza Bochińskiego. Tym razem pióra Sławka Szlachcińskiego.

Skrzydła Gniewu - Celia S. Friedman

Celia S. Friedman – Skrzydła Gniewu

Marek Adamkiewicz

Po nieco ponad półrocznym oczekiwaniu, w końcu dostajemy do rąk drugi tom „Trylogii Magistrów”. Pierwsza odsłona zbierała głównie dobre i bardzo dobre recenzje, dlatego uzasadnionym było spodziewać się po „Skrzydłach Gniewu” wysokiego poziomu. Celia S. Friedman stanęła, na szczęście, na wysokości zadania i stworzyła powieść, którą śmiało można uznać za jedną z ciekawszych wizji fantasy ostatnich lat. Nie ma ona tak miażdżącej przewagi nad konkurencją, jak sugerują entuzjastyczne notki na okładce, mimo to, jest to kawał bardzo solidnej fantasy, która nikogo nie zostawi rozczarowanym.

Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, w którym zakończyła się „Uczta Dusz”. Po pokonaniu Duszożercy, Kamala ma uzasadnione obawy, że przynajmniej jeden z Magistrów odgadł kim kobieta jest w istocie. Jako, że wciąż jest zmuszona ukrywać swoją tożsamość, decyduje się śledzić jednego ze Strażników, Rhysa, który zostaje wysłany do jednego z odległych Protektoratów, w celu dowiedzenia się, dlaczego prowincja przestała przesyłać raporty ze swojej działalności. Tymczasem po śmierci króla Dantona Aureliusa, tron obejmuje jego syn, Salvador. Młodzieniec, który ostatnie parę lat spędził wśród ascetycznych mnichów, wydaje się być znakomitym celem dla wszelkiej maści intrygantów, którzy podejmą próby sterowania poczynaniami młodego władcy. Jednak ten problem blaknie, w porównaniu z nadchodzącą burzą. Magiczna bariera, chroniąca ludzi przed powrotem Duszożerców, zostaje naruszona. Szykuje się krwawy konflikt, który może zmienić oblicze świata.

Gdyby komuś przyszło do głowy zaczynać przygodę ze światem Magistrów od „Skrzydeł Gniewu”, prawdopodobieństwo, że odbije się od tej książki, byłoby całkiem duże. Widać bowiem jak na dłoni, że jest to drugi tom trylogii. Nie da się go czytać w oderwaniu od „Uczty Dusz”. Poszczególne wątki wymagają wiedzy o przeszłych wydarzeniach, które można uzyskać tylko i wyłącznie poprzez zapoznanie się z pierwszym tomem. A jeśli ktoś zastanawia się czy warto się na taki krok decydować, odpowiedź jest jedna – zdecydowanie tak!

Celia S. Friedman w Subiektywnie

Zapraszam do zapoznania się z napisaną przez Marka recenzją "Skrzydeł gniewu" Celii S. Friedman.

Nowość wydawnictwo Replika

Kobieta, ostatnia z plemienia kanibali, jest dzika. Christopher Cleek jest dobrze sytuowanym prawnikiem z modelową rodziną, który ją schwytał, uwięził i postanowił ucywilizować. Jego cyniczny sadyzm kontra jej pierwotne instynkty.

I jej prosta filozofia: pożywienie wtedy jest wartościowe, gdy ma świadomość bycia pożywieniem. A któż jest bardziej świadomy niż człowiek… Kto zwycięży w tym starciu?

Przedstawiamy najnowszy, sfilmowany, bestseller spółki Jack Ketchum i Lucky McKee.


Fragment powieści.

Konkurs Mikołajowy

Jaki dziś dzień? Mikołajowy. Kto nie czekał na Mikołaja, łapka w górę!

No dobra, Mikołaj. Wdzięczny temat opowiadań fantastycznych (pamiętacie Tomka Pacyńskiego)?

No i – dawno nic nie pisaliśmy…

No to jedziem!

 

Temat: Mikołaj – nie taki święty jak go piszą.

Zdajemy się na Waszą wyobraźnię – niech będzie o Mikołaju, ale trochę… innym.

 

Wymogi: Dylogia opowiedziana w osobnych częściach z dwóch różnych punktów widzenia.

Może być ta sama historyjka oczami różnych osób, albo część historii opowiada jedna a drugą część inna. Niemniej – obie części dylogii muszą być utworami zamkniętymi, samodzielnymi.


Nowy konkurs szortowy z Mikołajem

A szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Czas start!

Upadli - Lauren Kate

„Upadli”

Ewelina Wyraz

Książka pod tytułem „Upadli”, autorstwa Lauren Kate, otwiera czterotomowy cykl o tym samym tytule. Pomimo wielu negatywnych opinii jakie można znaleźć w Internecie, zarówno o książce, jak i o stylu samej autorki, tym co przekonało mnie najbardziej, aby pomimo to do niej zajrzeć jest z pewnością niezmiernie intrygująca okładka. Po przeczytaniu okazało się, że nie zawiodła również i fabuła. Co prawda jest to trochę oklepana już historia nieszczęśliwej pary kochanków, którym cały świat stoi naprzeciw, walczących o swoją miłość wbrew wszystkim przeciwnościom losu, gdzie miejsce wampira zajmuje po prostu upadły anioł, ale wydaje się, że autorka w dalszych częściach przygotowała dla swoich czytelników wiele niespodzianek i, że ma ciekawy pomysł na to jak ze zwyczajnej historii o miłości zrobić coś wyjątkowego.

„Upadli” to książka o przygodach bardzo sympatycznej Lucindy Price, która na skutek dziwnych wydarzeń trafia do szkoły poprawczej Sword & Cross, w celu kontynuowania swojej dalszej edukacji. Bardzo szybko otacza ją grupa dość intrygujących osób, o najróżniejszych charakterach, którzy wydają się z nią związani w niewyjaśniony dla bohaterki sposób. Luce zdecydowanie nie jest typem Belli ze „Zmierzchu” Stephenie Meyer. Nie jest życiową łamagą i nie potrzebuje stałej opieki, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Luce wytrwale dąży do swoich celów i walczy o swoje przekonania oraz o miłość Daniela. Daniel to tajemniczy chłopak, który od samego początku daje Luce do zrozumienia, że nie darzy jej wielką sympatią. Dla Luce nie do końca są znane motywy jakie kierują zachowaniem chłopaka. Bohaterka za wszelką cenę stara się odkryć, czy aby pod maską nieprzystępnego macho, jaką przybiera Daniel nie kryje się rzeczywiście ból niewypowiedzianych emocji.

Kate w Subiektywnie

Ewelina przeczytała i omawia dla Was książkę Lauren Kate - Upadli. Zapraszamy!

Króciak

Aleksandra Brożek: "Hipoteka".

Nowe, fantastyczne czasopismo - Drugi Obieg Fantastyki 1

Drugi Obieg Fantastyki - nr 1

Ukazał się pierwszy numer Drugiego Obiegu Fantastyki. W nim można znaleźć cztery opowiadania, napisane przez Sebastiana Uznańskiego, Alicję Pawłowską, Pawła Kurzydłowskiego oraz Siergieja Pawłowa. Znaleźć tam można zarówno fantasy, jak i fantastykę naukową, prozę humorystyczną, jak i poważną. Prócz samych opowiadań można zapoznać się dwoma tekstami publicystycznymi autorstwa Michała Cetnarowskiego oraz Marty Kucharskiej.

Numer dostępny jest w trzech formatach: PDF, EPUB oraz MOBI, a pobrać można go z tej strony.

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Skok w szaleństwo 


Kiedy planetoida Thanatos Minor wybucha i zamienia się w obłok atomów, specjalnie wyekwipowany krążownik unika masowej zagłady i znika w kosmosie, ledwie o krok wyprzedzając ścigających go przeciwników. Na pokładzie „Fanfary” podróżuje garść wyczerpanych uciekinierów - dawnych wrogów, nagle brutalnie rzuconych przez los do wspólnej, rozpaczliwej walki o przetrwanie. Członkami tego niebywałego sojuszu są Morna Hyland, dawniej policjantka ZKG, teraz niewolnica wszczepionych w jej mózg elektrod; jej syn Davies, którego Amnion poddał  „wymuszonemu rozwojowi” i stał się nagle dorosłym człowiekiem, próbującym odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość; amoralny kosmiczny łotr Nick Succorso, którego największa piracka przygoda może się stać zarazem ostatnią, i Angus Thermopyle, niemożliwy do powstrzymania cyborg, z trudem próbujący odzyskać kontrolę nad własnym umysłem, zaprogramowanym przez specjalistów ZKG.


Fragment powieści.

Niemy strach - Graham Masterton

Graham Masterton – Niemy Strach

Marek Adamkiewicz


Mimo że dosyć lubię literacki horror, to z twórczością Grahama Mastertona, nie miałem do tej pory szczególnie rozbudowanego kontaktu. Przeczytałem jedną powieść autora i parę zamieszczonych w różnych antologiach opowiadań, i szczerze mówiąc, żaden z tych tekstów nie wywarł na mnie większego wrażenia. Ot, dobre rzemieślnictwo i niewiele ponadto. Z drugiej strony, były to teksty, które czytało się całkiem dobrze, dlatego też, gdy nadarzyła się okazja by sprawdzić w jakiej formie autor znajduje się obecnie, postanowiłem z niej skorzystać. I tak oto, wpadła w me ręce powieść „Niemy Strach”, która strzałem w dziesiątkę może i nie była, ale miłym zaskoczeniem już raczej tak.

Główną bohaterką „Niemego Strachu” jest Holly Summers. Kobieta jest niesłysząca, jednak mimo swojego kalectwa, radzi sobie w życiu bardzo dobrze. Pracuje jako ekspert policji od czytania z ruchu ust, poza tym jest opiekunką społeczną, mająca kontakt z rodzinami, w których zachodzić mogą patologiczne zachowania. Podczas jednej z interwencji, ratuje małego chłopca z rąk katującego go ojca. Ten jednak, na sali sądowej, rzuca na Holly klątwę. Od tej pory od kobiety zaczyna odwracać się szczęście, a kolejne wydarzenia, które napotyka na swojej drodze, zdają się testować jej wytrzymałość psychiczną. Czy koszmar w końcu się skończy?

Jedną z głównych zalet powieści jest to, że jest ona dosyć krótka. Nie należy jednak tego zdania opacznie zrozumieć. Chodzi bowiem o to, że akcja jest dzięki temu mocno skondensowana. Przy dosyć prostym pomyśle na fabułę (i przyznajmy uczciwie, jednak nieco wtórnym) objętość 240 stron wydaje się być odpowiednia, by zaprezentować wszystko, co jest potrzebne do opowiedzenia dobrego thrillera z wątkami nadprzyrodzonymi.

Masterton w Subiektywnie

Zapraszamy do Subiektywnie, gdzie Marek dzieli się z nami swoimi wrażeniami z lektury "Niemego strachu" Mastertona.

Nowość wydawnictwa Almaz

Zbawienie czy armagedon? Na odległej planecie odkryto dziwny artefakt, który może być kluczem do ocalenia ludzkości. Ludzie prowadzą wojnę z Fallerami, Obcymi zamierzającymi unicestwić ludzką rasę, i przegrywają w niej. Artefakt to nie tylko potężna broń, lecz także coś w rodzaju kamienia z Rosetty wiodącego na wyżyny fizyki... które być może Fallerowie zdążyli już osiągnąć. Równie dobrze artefakt może się okazać maszyną zniszczenia, która rozerwie materię Wszechświata.

Nancy Kress
jest autorką ponad tuzina powieści, w tym trylogii „Prawdopodobieństwo”, na którą składają się: „Księżyc prawdopodobieństwa”, „Gwiazda prawdopodobieństwa” i „Przestrzeń prawdopodobieństwa”.Ich akcja rozgrywa się na tej samej obcej planecie co jej nowela (laureatka Nebuli) zatytułowana „Kwiaty więzienia Aulit”. Kress zdobyła nagrody: Hugo, Nebula oraz Theodore Sturgeon Award za liczne krótkie formy. Jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na szwedzki, francuski, włoski, niemiecki, hiszpański, grecki, polski, czeski, chorwacki, litewski, rumuński, japoński i rosyjski. Była zamężna z nieżyjącym już pisarzem SF Charlesem Sheffieldem.

W samo południe - odsłona L

Witamy w jubileuszowej, L odsłonie naszego szortalowego konkursu!

Tak jak życzyła sobie tego większość z Was, nagrodami będą dwa egzemplarze wydanej przez wydawnictwo Mag książki "Drood" Dana Simmonsa.

Jak zwykle, odpowiedzi należy przysłać do godziny 10:00 rano dnia 17-go grudnia na adres akusz@szortal.com. Maile muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem, a w ich tytule musi się znaleźć numer odsłony konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi po 17-tym grudnia.

A oto pytania:

1. Wydawnicze: W 2013 ma się ukazać w Polsce, również dzięki wydawnictwu Mag, kolejna książka Simmonsa. Proszę podać jej angielski tytuł i rok światowej premiery.

2. Historyczne: Znany głównie z powieści sensacyjnych i thrillerów David Morrell, twórca postaci Rambo i autor Trylogii Bractwa, w początkach swej kariery napisał także powieść grozy. Proszę podać jej tytuł, rok światowej premiery oraz przez kogo (jakie wydawnictwo) i w którym roku została po raz pierwszy wydana w naszym kraju.

Proste, nie?

Nowa Fantastyka 12 (363) 2012

Sławomir Szlachciński

Na okładce smaczny obrazek w stylu retro ze stempunkową, wydaje się, zawartością. Ani grama choinki, mikołajków, bombek czy inszych reniferów. Brawa dla redakcji.

Dział polski otwiera Koniec Aureusa Janusza Cyrana. Napisane bardzo ładnym, gładkim ale i z charakterem, językiem. Od początku do końca łapiemy przyjemny oldskulowy nastrój. Fabularnie nieszczególne. Zabawa historią ale bez szczególnego sukcesu. Też bez porażki.

Mocną strona kolejnego opowiadania – Jutro Percival Pawła Kempczyńskiego – są poszczególne sceny momentami urzekające plastyką. Poza tym jest nieszczególnie. Do Ziemi, przez kosmiczną pustkę zmierza katastrofa. Dalej wszystko słabo się kupy trzyma. Coś jakby autor napisał 600-stronicową powieść, losowo wybrał kilka scen, po czym połączył je w opowiadanie.

W Pluvianus aegyptius (w spisie treści błędna pisownia Pluvianus aegyptus) Joanna Kułakowska rozważa problem problemów zdrowotnych demonów czy innych wampirów. Jak sobie z tym radzą? Ano zwyczajnie idą do lekarza. Nie porwało.

Nowa Fantastyka 12/2012 w Subiektywnie

Zapraszamy do przeczytania napisanej przez Sławka recenzji najnowszego, grudniowego numeru NF

Nowość wydawnictwa Solaris

Nadszedł grudzień, a wraz z nim, jak co roku od dobrych paru lat Kroki w nieznane. Tym razem wydawnictwo Solaris wydało już 8 tom reaktywowanego cyklu.
Znajdziecie w nim następujące opowiadania:
Robert Shearman - Wrzawa śmiertelnych,
Aleksander Zołotko - Żywiciele,

Bradley Denton -Orzeł adacki,
Ursula K. Le Guin -Inna opowieść albo rybak z Morza Śródlądowego,
Paul Jessup - Otwórz oczy,

Suzanne Church - Dołącz, całuj, leć,

Ted Chiang - Automatyczna Ninia Dacy'ego
,
Olga Onojko - Lotnik i dziewczyna,

Neil Gaiman - Przypadek smierci i miodu,

Dylan Horrocks - Steam Girl,

Dan Simmons - Kochanek doskonały

Rychło w czas

Uwaga! Nowy konkurs - "Rychło w czas"

Zwariowaliśmy!!! W tym tygodniu mamy dla Was nie jeden, ale aż cztery (4!) konkursy. Pierwszy, czyli jubileuszową (L) odsłonę "W samo południe" zaproponowaliśmy wam już wczoraj. Dziś przyszła pora na drugi, w nieco innej niż "WSP" formie.

"Rychło w czas" to jedno pytanie z losowo wybranej przez Redakcję kategorii. Jedno proste, banalne wręcz pytanie. Ale że nic w życiu nie przychodzi łatwo (poza "syndromem dnia następnego") (i może też parówkami - ale to zależy od folii), więc postanowiliśmy nieco utrudnić proces zgłaszania odpowiedzi.

Tym razem nie przesyłamy ich na maila, tylko wrzucamy jako odpowiedź/komentarz w tym temacie. Ale uwaga - trzeba to zrobić w środę, 12-go grudnia, punktualnie o godzinie 19:00 czasu szortalowego. Zwycięzcą będzie osoba, która jako pierwsza, nomen omen rychło w czas, poda prawidłową odpowiedź.

Dzisiejsze pytanie jest z kategorii "Wiedza o Szortalu". A oto jego treść: Którą książkę, spośród wszystkich możliwych do wygrania w naszych konkursach, można było "Kupić już dziś w supercenie!"?

Proste, nie? ;)

Pamiętajcie - liczy się pierwsza prawidłowa odpowiedź, która pojawi się w jutro, czyli w środę, 12-go grudnia, punktualnie o godzinie 19:00 czasu szortalowego (dla właścicieli zegarków liczących tylko do dwunastu podpowiedź - 19:00, to inaczej 7:00 wieczór/wieczorem).

A więc, do jutra :)

P.S. Żeby nie było, że konkurs jest za przysłowiowe bezdurno - nagrodą w nim jest książka-niespodzianka (niechybnie rzecz dużo bezpieczniejsza dla zdrowia niż takie, na ten przykład, dzieci-niespodzianki).

Opowieści niesamowite 1/5/2013

Już od 12 grudnia będzie można nabyć nowy numer Opowieści niesamowitych. Znajdziecie w nim:

RELACJA

ROBERT WŁODAREK - Fantasta z Drohobycza

PREZENTACJE

ALEKSANDER ŁAWROW - W otchłani Imatry,

OPOWIADANIA

ANNA KAŃTOCH - Pięć dziwnych nocy wigilijnych, GABRIELA SZCZĘSNA - “Raduj się ziemio!”, TOMASZ BOCHIŃSKI - Cmentarz na Pradze,  ANDRZEJ PILIPIUK - Czarne parasole, KAZIMIERZ KYRCZ JR - Bardziej, niż myślisz, DAWID KAIN - J-E-S-T-E-M, MAREK GRZYWACZ - Strategia przetrwania, MACIEJ MUSIALIK - Kumulacja, MAREK DRYJER - Bezprawie, MAGDALENA RYBKA - Wariatka i stare pianino, MICHAŁ GRABOWSKI - Prezent,

KOMIKS * SERIAL * FILM

ŁUKASZ M. WIŚNIEWSKI - Flash!

SZKICE

LESZEK BUGAJSKI - Paradoksy Adama Hollanka

POLECANKI

JOANNA KUŁAKOWSKA - Świąteczna dawka fantastyki

FELIETON

ANDRZEJ PILIPIUK - Dotknięcie nienazwanego

W samo południe - odsłona XLIX - ogłoszenie wyników

Później niż zwykle, ale mam nadzieję, że zwycięzcy mi to przebaczą. Pozostali może wygrają w innych konkurach w tym jakże wyjątkowym tygodniu.
Już przechodzę do sedna:

Prawidłowe odpowiedzi podane przez Huberta:

Wydawnicze: David Mitchell i "Atlas chmur"

Historyczne: Część pierwsza: 1984 rok, "Niebezpieczne wizje" (albo "Harlana Ellisona Niebezpieczne wizje"), jako "Jeźdźcy purpurowej wypłaty".

Część druga: "Battlestar Galactica" i kapitan Karl C. "Helo" Agathon (jak ktoś pominie "C.", to też może być).


Zwycięzcami zostali:

Specjalny Konkurs Recenzencki

Kolejny dzień, kolejny konkurs (czy wspominałem już, że zwariowaliśmy?). Tym razem jednak mamy dla Was propozycję zabawy wymagającej nieco więcej wysiłku.

A więc do rzeczy. Ekhem...

Uwaga - uwaga!

Redakcja Szortalu ma zaszczyć ogłosić Specjalny Konkurs Recenzencki.

1. Przedmiotem recenzji jest "Głowa Kasandry" Marka Baranieckiego. Perełka polskiego sf.
Czy będzie to recenzja tylko i wyłącznie tego konkretnego tekstu, czy też zdecydujecie się przedstawić swoje wrażenia z lektury któregoś z trzech zbiorów utworów Baranieckiego, które ukazały się pod wspólnym tytułem "Głowa Kasandry" - to już Wasza decyzja.

2. Długość recenzji? Niech będzie... powiedzmy, że do mniej więcej 8000 znaków (odnośnie liczenia, lub nie, spacji, mamy podobne zdanie, co Rhett Butler). Ale jeśli ktoś nam prześle absolutnie genialną, choć ździebko obszerniejsza pracę, to też ją przyjmiemy. Najwyżej dłużej potrwa proces wyłaniania zwycięzcy ;)

3. Recenzję należy przesłać na adres akusz@szortal.com do końca tego roku.
Uwaga! Nowy (ostatecznie ostateczny) termin nadsyłania recenzji mija o północy 7 stycznia 2013!!!

4. Ważne - recenzja nie może być nigdzie wcześniej publikowana. Odgrzewanych kotletów, nawet w wersji "doprawionej" i uzupełnionej o frytki i/lub kiszonego ogórka, nie chcemy.

5. Termin ogłoszenia zwycięzcy - pierwsza połowa stycznia 2013. Uzależniamy to od ilości i wielkości nadesłanych prac.

6. Nagroda dla zwycięzcy. Myślę, że całkiem atrakcyjna. To wydany przez wydawnictwo Mag "Atlas chmur" Davida Mitchella.

Informacja wydawnictwa Mag

Snow Crash Trio - audiowizualny projekt do powieści Neala Stephensona

Wydana w 1992 roku Zamieć (ang. Snow Crash) Neala Stephensona została uznana przez krytyków i dziennikarzy za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. W rankingu magazynu Time Zamieć została umieszczona przez krytyków na liście 100 najważniejszych anglojęzycznych książek wszechczasów.

Zamieć to, jak wyjaśnił w swoim eseju w 1999r. Stephenson, to obraz jaki powstał na ekranie monitora, w momencie zawieszenia się systemu we wczesnej wersji komputera Apple Mackintosh, specyficzne „śnieżenie” podobne jakie powstaje na ekranie telewizora podczas zakłóceń emisji.

Książka prezentuje język sumeryjski jako podprogowy język programowania dla części mózgu, który funkcjonuje podobnie jak system operacyjny ludzkiego mózgu. Dla bohaterów powieści, bogini Asherah jest uosobieniem lingwistycznego wirusa, podobnego jak wirus komputerowy. Bóg Enki w powieści stworzył kontrprogram który spowodował, że ludzkość zaczęła mówić różnymi językami  w obronie przed wirusem Asherah. Jest to nowa, stworzona przez Stephensona interpretacja biblijnej przypowieści o Wieży Babel.

Na podstawie powieści audiowizualna grupa Snow Crash Trio skomponowała i wyreżyserowała projekt multimedialny Snow Crash. Za stronę muzyczną odpowiadają Banian i Miki (muzycy nieistniejącej już formacji KERD - wspólne występy z m. in. Cinematic Orchestra, Swayzak, DJ Krush) oraz LAL - producent i muzyk znany głównie ze współpracy z CDProjekt/Wiedźmin, National Geographic oraz punkrockową legendą, grupą Kryzys.

Część wizualna została opracowana przez artystę znanego jako SpaceSkull, mającego na koncie realizacje m. in. Microsoft, T-Mobile, TVP.

Brzmienie SCT jest zderzeniem modulowanej na żywo elektroniki z dźwiękami gitar oraz akustycznej i elektronicznej perkusji.

Prezentowany materiał jest multimedialną ilustracją fabuły książki Snow Crash.

 

Opcje na śmierć - Jarosław Klejnocki

Kryminalne opcje

Anna Klimasara


Kiedy zaczęłam się zastanawiać, co napisać o książce „Opcje na śmierć” Jarosława Klejnockiego, doszłam do wniosku, że w pierwszej kolejności powinnam ustalić, według jakich kryteriów najlepiej oceniać kryminały i co sprawia, że dany kryminał uznaję za udany. Bo że mamy do czynienia z kryminałem, nie ulega najmniejszej wątpliwości, tak książka ta została zaklasyfikowana przez wydawcę i tak też należy do niej podchodzić. Ostatecznie stwierdziłam, że biorąc do ręki kryminał, zwracam szczególną uwagę na trzy kluczowe elementy i to na nich skupię się przede wszystkim.

Co jako pierwsze przychodzi mi do głowy na myśl o kryminale? Morderstwo lub kradzież. Tutaj mamy morderstwo, a nawet dwa. Co więcej, pierwsze z nich z początku zostaje uznane za nieszczęśliwy wypadek, gdyż dochodzi do niego w trakcie białego szkwału na jeziorze. Sprawa robi się tym bardziej tajemnicza, gdy drugi uczestnik feralnego rejsu zostaje zamordowany w Amsterdamie. Pod tym względem mamy do czynienia z klasyką kryminału. A kiedy oba te zdarzenia zostają powiązane, wychodzą na jaw inne zbrodnie, obejmujące zasięgiem pół Europy, co zbliża książkę tematyką do powieści sensacyjnych i co w mojej ocenie wychodzi jej na dobre.

Klejnocki w Subiektywnie

Ania przeczytała i oceniła "Opcje na śmierć" Jarosława Klejnockiego. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją!

Rychło w czas - część druga

Czwarty dzień tygodnia - czwarty konkurs. Tym razem zapraszamy Was na drugą część "Rychło w czas"!

Jak widać, tym razem nagrody niespodzianki nie będzie. W zamian za to, do wygrania będzie jeden egzemplarz "Bohaterów" Joe Abercrombiego, wydany przez wydawnictwo Mag.

W związku z tym, że redakcja Szortalu została wprost zasypana tysiącami próśb o przesunięcie godzin rozstrzygnięć "Rychło w czas" na ździebko późniejszy wieczór, a więc w tym konkursie wygra osoba, która jako pierwsza zamieści prawidłową odpowiedź jutro, czyli w piątek, 14-go grudnia, punktualnie o godzinie 21:00.

Pytanie natomiast brzmi następująco: Joe Abercrombie cytuje w "Bohaterach" fragment tekstu jednego z najsłynniejszych autorów (jeśli nie najsłynniejszego) heroic fantasy (który poza tym tworzył też westerny, opowieści o bokserach, kryminały, horrory, opowieści historyczne, a nawet pornografię - zuch chłopak). Prosimy podać pełne (i bezbłędnie napisane) imię i nazwisko tego twórcy oraz przynajmniej trzech głównych bohaterów, których obdarował oddzielnymi cyklami opowieści.

Do boju!

Króciak

Anna Nieznaj: "Bakchos".

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka

Terry Pratchett, Stephen Baxter - Długa Ziemia

Genialne poczucie humoru w świecie science fiction!

Rok 1916, front zachodni. Szeregowy Percy Blakeney budzi się, leżąc w świeżej, bujnej trawie. Słyszy głosy ptaków i szum wiatru wśród drzew. Co się stało z błotem, krwią i pooranym pociskami krajobrazem ziemi niczyjej? A skoro już o tym mowa, co się stało z Percym? Rok 2015, Madison, stan Wisconsin, USA. Policjantka Jessica Jansson bada spalony dom unikającego ludzi naukowca, który zniknął bez śladu. Przeszukując pogorzelisko, znajduje niezwykły przedmiot: pudełko mieszczące w sobie kilka prostych obwodów, trójpozycyjny przełącznik oraz... ziemniak.
To prototyp wynalazku, który na zawsze zmieni sposób, w jaki ludzkość widzi świat. 

„Długa Ziemia” to pierwsza powieść powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry’ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem.

Terry Pratchett (ur. 1948) jako autor opowiadań zadebiutował w wieku 13 lat, w 1971 r. wydana została jego pierwsza powieść „Dywan”, a potem kolejne: „Ciemna strona słońca” (1976) i „Strata” (1981). W 1983 r. ukazała się pierwsza część cyklu Świat Dysku – „Kolor magii”. W 1998 r. Pratchett został uhonorowany przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury.

Stephen Baxter (ur. 1957) jest jednym z najpopularniejszych brytyjskich autorów science fiction, laureatem licznych prestiżowych nagród, współautorem „Odysei czasu”.

Informacja wydawnictwa Fabryka Słów


Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na benefis z okazji 30-lecia pracy twórczej Rafała A. Ziemkiewicza.

To wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Połączenie dwóch światów. Uroczystość uświetnią najważniejsze osoby zajmujące się publicystyką i fantastyką. Nad wszystkim będzie unosił się duch muzyki lat osiemdziesiątych, a także piosenek Jacka Karczmarskiego, Jana Pietrzaka i wielu innych.

Niespecjalny konkurs recenzecki

Piątek się kończy, a Redakcja Szortalu, w trosce o równowagę pomiędzy konkursami szybkimi i łatwymi, a konkursami z aspiracjami, zaprasza Was do zabawy w nowym, Niespecjalnym Konkursie Recenzenckim!

A teraz regulamin.

1. W konkursie mogą wziąć wszyscy zarejestrowani użytkownicy Szortalu, którzy przyślą nam własnoręcznie napisaną recenzję dowolnej, wydanej w Polsce książki fantastycznej.
To od Was zależy, czy opiszecie wrażenia z lektury czegoś świeżego, czy też "Obłoku Magellana" Lema. Jeśli uważacie, że Wasza ulubiona książka jest zbyt mało znana, albo inni oceniają ją zbyt słabo, to nasz konkurs daje Wam możliwość naprawienia tych jakże kolosalnych błędów popełnionych przez ludzkość.

3. Tak jak w Specjalnym Konkursie Recenzenckim, tak i tym razem warunkiem koniecznym jest to, aby recenzja nie była nigdzie wcześniej publikowana.

4. Limit objętości tekstu bez zmian - około 8000 znaków.

5. Recenzje przesyłamy na adres akusz@szortal.com

6. Termin przysyłania recenzji - do północy 31 grudnia  2012 roku. Uwaga! Nowy (terminalnie ostateczny) termin nadsyłania recenzji mija o północy 7 stycznia 2013 roku!!!

7. Ogłoszenie wyników nastąpi w pierwszej połowie stycznia 2013. Zależeć to będzie od ilości i wielkości nadesłanych prac. Tak w sumie, to od ich jakości też. Dlatego starajcie się nas zbytnio nie usypiać ;)

8. Jak widać, w konkursie można będzie wygrać powieść "Wróżbiarze" Libby Bray, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Mag.

9. Redakcja zastrzega sobie prawo do ew. zmian regulaminu. Bo tak.

I to by było na tyle :)

Życzę miłej pracy twórczej. Nie dajcie się wkręcać w kręcenie maku, lepienie klusek czy czochranie karpia, kiedy możecie swój czas i energię wykorzystać do pisania recenzji ;)

Konkursy na recenzję

Wszystkich chętnych i ambitnych zapraszamy do wzięcia udziału w naszym nowym, Niespecjalnym Konkursie Recenzenckim!

Nie zapominajcie także o Specjalnym Konkursie Recenzenckim!


Uwaga! Terminy przysyłania recenzji do obu konkursów zostały przedłużone!

Antologia Halloween

Średnio udana mieszanka

Bartłomiej Cembaluk


Halloween z roku na rok staje się w Polsce świętem coraz bardziej popularnym. Choć nie posiada jeszcze takiego statusu jak w Stanach Zjednoczonych, to i tak co poniektóre domy przystrojone są lampionami z dyń, po ulicach chodzą dzieci zbierające cukierki, a wiele lokali organizuje specjalne imprezy. Wydawnictwo Oficynka postanowiło dorzucić swoje trzy grosze i stworzyło halloweenową antologię zatytułowaną „Halloween”, w której jedenastu polskich autorów grozy prezentuje własne wariacje na temat tego święta. Jedni czerpią z amerykańskiej kultury popularnej więcej, inni mniej, ale niemal u każdego Halloween pojawia się przynajmniej w tle. Opowiadania są co prawda dość różnorodne, ale niewiele z nich wybija się ponad przeciętną i zapada na dłużej w pamięć.

Zdecydowanym numerem jeden jest tekst Łukasza Orbitowskiego „Dobry człowiek”, w którym pisarz snuje mocną, psychologiczną opowieść o człowieku wykluczonym ze społeczeństwa i walczącym z własnymi słabościami. Atmosfera jest aż gęsta od emocji, a poetycka, przepełniona metaforami narracja zasługuje na najwyższe uznanie. Autor swoim opowiadaniem przybliża także pewne zjawisko dotyczące obchodów Halloween w USA, które w Polsce znane jest zapewne niewielkiej liczbie osób.

Na uwagę zasługuje również „Książę kłamców” Dawida Kaina, w którym pokazany zostaje świat, gdzie literatura jest najgroźniejszym narkotykiem, a uzależnieni od książek snują się po najgorszych dzielnicach miasta, bądź przebywają w klinikach odwykowych. Początkowo taki zabieg wydaje się dość zabawny, ale ze strony na stronę czytelnik zagłębia się coraz bardziej w opisaną rzeczywistość i całkiem na serio przyjmuje wizję autora. Dzieje się tak głównie ze względu na kapitalnie odmalowaną przestrzeń wokół bohaterów – pełną brudu i zła, odpychającą i fascynującą jednocześnie. Teoretycznie można by w miejsce książek wstawić narkotyki, czy alkohol, jednak Kain prezentuje, jaka może być ostateczna potęga literatury, której żadna szkodliwa substancja raczej nie zdoła osiągnąć.

Halloween w Subiektywnie

Zapraszamy do zapoznania się z napisaną przez Bartka recenzją antologii Halloween, wydanej przez wydawnictwo Oficynka.

Zapowiedź Wydawnictwa Literackiego

Już 24 stycznia 2013 roku będziecie mogli nabyć pierwszy zbiór opowiadań pisarki zwanej kanadyjskim Czechowem!

Piętnaście historii napisanych z niebywałą dbałością o szczegół i przenikliwością. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie kobiet – dorosłych i nastoletnich) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

Najwspanialsza autorka opowiadań wśród żyjących pisarzy anglosaskich.

Bonnie Brody, "Fairbank Reader

W samo południe - odsłona LI

Witamy w najnowszej odsłonie naszego cotygodniowego konkursu!

Tym razem nagrodami są 3 egzemplarze najnowszej książki Marka S. Huberatha, "Portal zdobiony posągami", wydanej przez wydawnictwo Fabryka Słów.

Tradycyjnie już tradycyjnie prawidłowe odpowiedzi, podpisane tradycyjnym imieniem i równie tradycyjnym nazwiskiem, z umieszczonym w tradycyjnym tytule wcale nie tradycyjnym numerem odsłony konkursu, prosimy przesłać do następnego poniedziałku (24 grudnia), do godziny 10:00, na tradycyjny adres - akusz@szortal.com. Rozwiązanie konkursu nastąpi po 24 grudnia, ale na wszelki, tradycyjny wypadek, bierzcie poprawkę na tradycyjne święta ;)

A oto pytania:
1. Wydawnicze: Już niedługo, nakładem Fabryki Słów ma się ukazać drugi tom Heksalogii o Dorze Wilk autorstwa Anety Jadowskiej. Proszę podać jego tytuł. A żeby nie było zbyt łatwo, proszę podać także rok, w którym Autorka zadebiutowała, w jakim to było czasopiśmie (mała podpowiedź - mam dziś gest) i kto był wówczas redaktorem naczelnym tego czasopisma.

2. Historyczne. Marek S. Huberath zadebiutował w 1987 roku genialnym opowiadaniem "– Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...". W tym samym roku Autor napisał także inne opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznych warunkach nowego zlodowacenia, dzięki czemu idealnie pasuje do tego, co obecnie mam za oknem. Jaki jest tytuł tego opowiadania i w ilu autorskich zbiorach opowiadań się ono pojawiło.

Tak, tak... Wiem, że za łatwe. Ale nie samymi trudnościami żyje człowiek... ;)

Antologia - Science Fiction po polsku

Science Fiction po polsku

Marek Adamkiewicz


Jaka jest recepta na dobrą antologię? Publikowanie świeżych nazwisk, w nadziei odkrycia nowych Sapkowskich, czy Dukajów? A może lepiej skupić się na twórcach już uznanych, by zminimalizować ryzyko i przyciągnąć większe grono czytelników? Redakcja omawianego niżej zbioru zdecydowała się połączyć oba te rozwiązania. W „Science Fiction po polsku” znajdziemy bowiem zarówno autorów początkujących, jak i starych wyjadaczy. Niektórych do napisania tekstów zaproszono, inni z kolei przebili się przez konkurs, w efekcie którego możemy zapoznać się z rezultatami ich pracy. Taka recepta wydaje się być manewrem dobrym i uzasadnionym. Najdobitniej świadczy o tym jakość zaprezentowanych opowiadań.

Zacznijmy może od highlightów. Andrzej W. Sawicki w „Nadejściu Zimy” przedstawia czytelnikowi pieczołowicie wykreowany cyber-punkowy świat, w którym bohaterowie muszą zmierzyć się ze złośliwym oprogramowaniem komputerowym. Brzmi może mało ciekawie, lecz tylko z początku. Każda kolejna strona wciąga coraz bardziej, a w pewnym momencie łapiemy się na tym, że akcja pochłonęła nas bez reszty. Autor nie podaje niczego w mdły sposób. Realia wielkomiejskie sprawnie łączy z konwencją fantasy, by uzyskać w efekcie iście wybuchową mieszankę.

Kolejnym świetnym opowiadaniem jest „Przeżycie”, autorstwa Mileny Wójtowicz. Znana z szeregu publikacji w magazynie „Science Fiction” autorka, tym razem zdecydowała się połączyć czyste s-f z horrorem. Efekty są więcej niż zadowalające. Historia zachwyca już samym pomysłem umieszczenia na statku kosmicznym legendarnego potwora, wampira. Gdy dodamy do tego jeszcze kwestię walki o przetrwanie, którą podejmuje zarówno załoga statku, jak i sam krwiopijca, wychodzi nam kawał rasowego kosmicznego horroru, z refleksyjnym zacięciem.

Science Fiction po polsku w Subiektywnie

Jak widać w tytule tego newsa, Science Fiction jest już nie tylko po polsku, ale i w Subiektywnie ;)  Dzięki Markowi, który napisał dla Was recenzję tej antologii wydawnictwa Paperback.

Zapraszamy do lektury!

Nowość Instytutu Wydawniczego Erica

Piotr Jaźwiński

Oficerowie i konie. Przyjaźń na śmierć i życie. Kawalerzyści Drugiej Rzeczpospolitej o koniach – swoich towarzyszach broni

Słynne szarże, bitwy, pojedynki, a nawet szum husarskich skrzydeł nie miałyby miejsca, gdyby nie koński grzbiet, z którego można było tego dokonać. A że kawalerzysta, pomimo bujnego życia, najpierw był żołnierze, to partnera do wojaczki dobierał starannie, dbał o niego, szanował i kochał, bo jak powiedział gen. Stefan Dembiński: „Bez konia bowiem trudno żyć, a nawet umierać”.

Z książki czytelnik dowie się skąd brały się konie w wojsku, jak się je szkoliło, jak rodziła się przyjaźń między kawalerzystą a jego towarzyszem broni, jak karano za brak szacunku do… wierzchowca oraz jak rodziły się konie legendy i legendy o koniach, czyli o Kasztance, Brygadzie, Farysie, Krechowiaku, Gromie i ich słynnych towarzyszach Piłsudskim, Śmigłym-Rydzu, Mościckim, Podhorskim i innych.

Ten niezwykły kult konia w wojsku ukazuje obraz prawdziwego kawalerzysty – wiernego, oddanego i nierozerwalnie związanego z ojczyzną.

"Achtung Panzer! Uwaga czołgi! - Heinz Guderian

Poradnik dla początkującego autora-militarysty.

Część piąta: Vier Panzersoldaten und kein Hund


Hubert Przybylski


Trochę czasu od ostatniej części poradnika minęło, ale to nie znaczy, że przerwałem ten projekt. Skądże znowu. Po prostu czekałem na coś na tyle epokowego, żeby warto było to Wam przedstawić. I się doczekałem. Po ponad siedemdziesięciu latach od pierwszego wydania w Rzeszy Niemieckiej (rok 1937) i trzydziestu od pierwszego oficjalnego wydania anglojęzycznego (1992), nakładem Instytutu Wydawniczego ERICA oraz Wydawnictwa Tetragon ukazało się pierwsze polskie wydanie książki-legendy, „Achtung - Panzer!” Heinza Guderiana.

Guderian w Subiektywnie

Można by rzec, że "nadejszla wiekopomna chwila" - w Subiektywnie pojawiło się moje omówienie książki-legendy, "Achtung Panzer! Uwaga czołgi!" Heinza Guderiana. Wszystkich militarystów zapraszam do jej przeczytania!

Zapowiedź wydawnictwa Mag

ASYSTENTKA PISARZA FANTASY

Zdobywca dwóch World Fantasy Award w 2003 roku: za najlepsze opowiadanie („Stworzenie”) oraz najlepszy autorski zbiór!

Recenzja w „Publishers Weekly” oraz miejsce na ich liście „Najlepszych Książek Roku”.

„Miasto Egzo-Szkieletów” – w 2005 roku zdobywca  francuskiej Grand Prix de l’Imaginaire za najlepsze przetłumaczone opowiadanie!
 

PORTRET PANI CHARBUQUE

Ta tajemnicza i nastrojowa powieść opowiada historię portrecisty Piero Piambo, który otrzymuje zlecenie inne od wszystkich. Pani Charbuque, bogata i skryta kobieta, zamawia u niego swój portret, jednak stawia dziwaczny warunek: Piambo może jej zadawać pytania na dowolny temat, ale pod żadnym pozorem nie wolno mu jej zobaczyć. Tak rozpoczyna się oszałamiająca i wciągająca literacka podróż do świata pani Charbuque oraz Nowego Jorku w roku 1893.

Dziwna i poruszająca opowieść o obsesji, inspiracji i nadnaturalnych zjawiskach przyprawiona szczyptą morderstwa... Zwroty akcji nie pozwalają ani na chwilę odłożyć książki.
                                                                                                                                                                                                 — New York Times Book Review
 

Ford stworzył arcydzieło... Cóż za cudowna i elegancka powieść.
                                                                                                                                                                                                                     — Austin Chronicle
 

Ekscentryczna i satysfakcjonująca... Ford łączy fantastykę, naukę, mistycyzm i sztukę, umieszczając akcję w wiktoriańskim Nowym Jorku, a jego dzieło przypomina powieści Edith Wharton, tylko że za dwukołowymi dorożkami kryją się potajemne i groźne cienie.
                                                                                                                                                                                                                             — Salon.com

Zwycięzcy konkursu na najlepszą pięćdziesiątkę

Zapomniałem, ale już wklejam zwycięskie prace.

Na pierwszy rzut prace Julki i Rafała. Zgadnijcie która kogo?

Króciak

Bartłomiej Dzik "Światy równoległe"

Zapowiedź wydawnictwa Mag

23 stycznia 2013 roku to ważna data dla miłośników dobrej fantastyki. W tym dniu będą dwie premiery książek z serii uczta Wyobraźni, pierwszą przedstawiłem wcześniej, teraz czas na drugą.

PUSTA PRZESTRZEŃ to kosmiczna opowieść przygodowa. Zaczynamy od następującego snu:
Obcy instrument badawczy wielkości brązowego karła wisi pośrodku pustki, ponieważ chciano umieścić go w jednakowej odległości od wszystkich obiektów we wszystkich możliwych wszechświatach. Gdzieś we fraktalnym labiryncie pod jego powierzchnią, na pokładzie z alotropowego węgla leży kobieta. Z kącika jej ust sączy się biała pasta z nanomaszyn. Kobieta nie jest ani przytomna, ani nieprzytomna; ani martwa, ani żywa. Z jej kośćmi policzkowymi coś jest nie w porządku. W pierwszej chwili myślisz, że przechodzi z jednej postaci do drugiej – może to kot, a może coś, co tylko przypomina kota – a potem zauważasz, że ona naprawdę próbuje być i jednym, i drugim jednocześnie.  Czeka na ciebie, czekała na ciebie od być może dziesięciu tysięcy lat. Przybywa z przeszłości, przybywa z przyszłości, i za chwilę przemówi…

PUSTA PRZESTRZEŃ jest sequelem ŚWIATŁA i NOVA SWING. Trzy wątki przedstawiane w kolejnych rozdziałach posuwają się oddzielnie do owego obrazu zamrożonej transformacji.

W samo południe - odsłona L - ogłoszenie wyników

Coraz później ogłaszam wyniki, ale mam nadzieję, że to chwilowe, że będzie znowu normalnie, znaczy się we wtorek. Tym razem mam wytłumaczenie, była to jubileuszowa L odsłona, przyszło bardzo dużo odpowiedzi, Sierotka Marysia lepiła uszka, nie miała czasu na losowanie. Dopiero dzisiaj udało mi się ją namówić, żeby wylosowała dwóch szczęśliwców :)

Przechodzimy do sedna:

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: W 2013 ma się ukazać w Polsce, również dzięki wydawnictwu Mag, kolejna książka Simmonsa. Proszę podać jej angielski tytuł i rok światowej premiery.

Carrion Comfort, 1989

Nowa Fantastyka 1 (364) 2013

Jest już w sprzedaży styczniowy numer Nowej Fantastyki. Znajdziecie w nim:

PUBLICYSTYKA

JAKA JEST TWOJA WYMÓWKA? Jakub Ćwiek, HOBBIT, CZYLI TAM, Z POWROTEM I WOKOŁO Wit Szostak,GRA W KATEGORIE Marek Grzywacz, LABORATORIUM PETERA Bartosz Czartoryski, LEGENDA STALKERA Adam Rotter, ZAJDEL: REAKTYWACJA? Michał Cetnarowski, RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 13 Michael J. Sullivan, MUMIA Z LAMUSA Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz, WŁADZA AUTOMATÓW Rafał Kosik, ROBIMY, CO NAM KAŻĄ Peter Watts, NAGRODY CZYTELNIKÓW „NF” 2012, KRWAWA POLITYKA Jerzy Rzymowski, FELIETON, W KTÓRYM KŁAMIĘ... Łukasz Orbitowski,

PROZA POLSKA

KUŹNIA, W KTÓREJ UMIERALI Piotr Górski, PO OBU STRONACH FRONTU Piotr Malak, OSTATNI DZIEŃ W CRAVENIE Jeremi Rogalewski

PROZA ZAGRANICZNA

POZA CALAIS Samantha Henderson, PARTYZANCKI MURAL SYRENIEJ PIEŚNI Ernest Hogan, ZASADY PRZETRWANIA Nancy Kress

Zatopione Miasta - Paolo Bacigalupi

Zatopiony potencjał

Maciej Musialik


Niejeden dorosły czytelnik fantastyki zwykł traktować literaturę młodzieżową z pewnym dystansem. Głównie dlatego, iż nie będąc już częścią jej grupy docelowej, łatwo w wielu książkach z tego kręgu dostrzec uproszczenia, które dla entuzjastów mięsistego realizmu będą nie do przełknięcia. O ile w oczach starszego odbiorcy twórczość przeznaczona dla nastolatków niejednokrotnie potrafi obronić się pod względem kreacji świata czy budowania nastroju, o tyle pewna jej ostrożność w kwestii choćby dawkowania przemocy bywa niekiedy dość wyraźna. Są jednakże autorzy, którzy próbują przesuwać granice tego, co w książkach dla młodszego czytelnika opisywać wolno lub nie wolno, tworząc tym sposobem dzieła mroczniejsze i łatwiejsze do podpięcia pod, pardon, dorosłą literaturę. Dobrym przykładem są tu „Zatopione Miasta” Paolo Bacigalupiego.

Bacigalupi w Subiektywnie

Maciej Musialik zwiedzał dla nas "Zatopione miasta" Bacigalupiego. Czy było warto? Zapraszamy do przeczytania jego recenzji!

Króciak

Dziś z Bartkiem Szczygielskim zejdziemy do piwnicy, by przekonać się, co takiego skryło się "Za konfiturami"

Andrzej Zimniak i Muza w Rymowisku

Mamy dla Was prezent świąteczny. Specjalny, świąteczny prezent świąteczny. Andrzej Zimniak przesłał na szortal (bardzo dziękujemy!) dwie fraszki ze swojego zbioru: Fraszki rubaszne (do nabycie w dobrych księgarniach :D, a tak właściwie najlepiej w księgarniach internetowych, na przykład SolarisNet).

Dzisiaj Muza, jutro następna fraszka. Serdecznie zapraszamy do przeczytania :)

Gwiazda prawdopodobieństwa - Nancy Kress

Gwiazda na gwiazdkę

Anna Klimasara


Osiem miesięcy przyszło nam czekać na drugi tom cyklu „Prawdopodobieństwo” Nancy Kress. Przyznaję, że byłam bardzo ciekawa, w którą stronę pójdzie autorka, ale też nieco obawiałam się, czy dalszy ciąg zwyczajnie nie zawiedzie. Teraz znam już odpowiedzi na oba pytania.

Pamiętacie artefakt odnaleziony w świętych górach Światan? Ludzie też o nim nie zapomnieli i postanowili po niego wrócić, co stanowi punkt wyjścia dla naszej „Gwiazdy…”. Zebrany zostaje zespół badawczy, którego zadaniem jest ustalenie, czym tak naprawdę jest zakopany w świętych górach Światan artefakt i jakie ewentualnie mógłby znaleźć zastosowanie. W skład zespołu wchodzą zarówno bohaterowie znani z pierwszego tomu – Anna Sikorski i jej mąż Dieter Gruber – jak i kilka nowych, intrygujących postaci, z których na pierwszy plan wysuwa się genialny fizyk Tom Capelo (w „pakiecie” z dwiema córkami) oraz Wrażliwiec Marbet Grant, której obecność nie budzi u wszystkich entuzjazmu. Na Świecie ludzie oczywiście kontaktują się z Enlą, która po przywróceniu statusu rzeczywistej prowadzi wreszcie spokojne i w miarę szczęśliwe życie.

Jednakże tajna misja mająca na celu zbadanie artefaktu łączy się z drugą, jeszcze tajniejszą: na pokładzie statku wyruszającego w stronę Świata przebywa tajemniczy jeniec, z którym dowództwo ziemskiej armii wiąże duże nadzieje. Tak, tak, ludzie nadal prowadzą wyniszczającą wojnę z Fallerami, którzy nie wykazują najmniejszej chęci porozumienia i wszystko wskazuje na to, iż chodzi im wyłącznie o całkowite unicestwienie wszystkich obcych ras.

Kress w Subiektywnie

Zapraszamy do zapoznania się recenzją "Gwiazdy prawdopodobieństwa" Nancy Kress, która napisała dla Was Ania.

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Bogowie muszą być szaleni

Aneta Jadowska

Drżyjcie Bogowie. Niech zabrzmi Highway to hell

 Jak wiele może się wydarzyć w ciągu roku?

 Dora Wilk jak magnes przyciąga kłopoty, wariatów i męskie spojrzenia. Łamie regulaminy, szuka przyjaźni w dziwnych miejscach, a od losu dostaje przeciwników wyłącznie potężnego kalibru.

 Policjantka to nie zawód, ale stan umysłu... a że po drugiej stronie Bramy rzadko można złoczyńcę zakuć w kajdanki i odprowadzić do aresztu... Dora robi co musi, by Toruń, Thorn czy Trójmiasto i Trójprzymierze pozostały dobrymi miejscami do życia.

 Drżyjcie Bogowie, wampiry, wilki, Archaniołowie i pospolici wariaci – Dora Wilk kopie tyłki z wdziękiem baleriny, nie przyjmuje usprawiedliwień o złym dzieciństwie i nie przebiera w środkach by zaprowadzić porządek.

Andrzej Zimniak i Champion w Rymowisku

Dzisiaj zapowiadana wcześniej kolejna fraszka Andrzeja Zimniaka ze zbioru Fraszki rubaszne. Championa oraz inne znakomite fraszki znaleźć można w księgarni internetowej SolarisNet. Jeszcze raz dziękujemy Andrzejowi za podzielenie się swoją twórczością :) 

Informacja księgarni SolarisNet

SFINKS REWOLUCJE - NUMER 45 JUŻ ROZSYŁANY

Ten numer SFinksa rozpoczyna nową erę w dziejach pisma - oprócz felietonów (Błaszkiewicza, Laudańskiego, Oramusa, Sokołowskiego, Zimniaka), recenzji, opisu nowości książkowych, dajemy aż cztery opowiadania na wkładce literackiej. Są to opowiadania klasyków:

Stanley G. Weinbaum "Odyseja marsjańska"

Bob Shaw "Deflacja 2001"

Steven Barr "Jądro krystalizacji"

Frank Herbert "Stary wędrowny dom"

Ostatnie opowiadanie jest prapremierowe. W kolejnych planujemy więcej nieznanej klasyki.

SFINKS jest pismem bezpłatnym, które dodajemy automatycznie do zamówień z działu fantastyki na minimum 2 książki. Jeśli ktoś zamierza kolekcjonować archiwalne numery, to w kolejnych zamówieniach wystarczy w bloku informacje do zamówienia podać numer, który mamy dodrukować.

Zapowiedź wydawnictwa Mag

Od wydarzeń opisanych w „Bramach Domu Umarłych” minęło kilka lat. Sznur Psów uległ zagładzie. Coltaine, otaczany czcią dowódca malazańskiej Siódmej Armii, nie żyje. Tavore, siostra Ganoesa Parana i przyboczna cesarzowej, przybyła do ostatniej malazańskiej placówki w Siedmiu Miastach. Choć brak jej doświadczenia, musi uczynić z niewielkiej armii, złożonej głównie z rekrutów, sprawną machinę wojenną i poprowadzić ją przeciwko hordom Tornada sha'ik. Jej jedyną nadzieją jest wskrzeszenie zniszczonej wiary garstki weteranów ocalałych z legandarnego marszu Coltaine'a.

Na odległej Raraku, w sercu Świętej Pustyni, czeka jasnowidząca sha'ik ze swą armią buntowników. Jej skłóceni przywódcy - plemienni wodzowie, wielcy magowie, malazański renegat i służący mu czarodziej - toczą zaciekłą walkę o władzę, która w każdej chwili może zniszczyć powstanie od środka.

Tak zaczyna się nowy, wspaniały rozdział „Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Eriksona - epickiej powieści o wojnie, intrygach, magii i zdradzie, napisanej przez autora uważanego za jednego z najbardziej pomysłowych i interesujących twórców współczesnej fantasy.

Konkurs na najlepszą pięćdziesiątkę

Dzisiaj przedstawiam Wam prace Ani.

W samo południe - odsłona LI - ogłoszenie wyników

Ogłoszenie wyników LI odsłony naszego nieustającego konkursu: W samo południe.

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Wydawnicze: Już niedługo, nakładem Fabryki Słów ma się ukazać drugi tom Heksalogii o Dorze Wilk autorstwa Anety Jadowskiej. Proszę podać jego tytuł. A żeby nie było zbyt łatwo, proszę podać także rok, w którym Autorka zadebiutowała, w jakim to było czasopiśmie (mała podpowiedź - mam dziś gest) i kto był wówczas redaktorem naczelnym tego czasopisma.

"Bogowie muszą być szaleni". Debiut: według oficjalnej strony autorki to "Dziwny jest ten świat", wydrukowany w Gazecie Radomszczańskiej w 2000 roku.  Miałem przeróżne odpowiedzi co do tego, kto był wtedy naczelnym tej gazety, ale wiecie przecież, że Hubertowi chodziło o "Kalejdoskop", opublikowane w "Science Fiction, Fantasy i Horror" w 2004 roku (numer 43); naczelnym w tym czasie był Robert J. Szmidt. Oczywiście uznawałem obie odpowiedzi :)

2. Historyczne. Marek S. Huberath zadebiutował w 1987 roku genialnym opowiadaniem "– Wrócieeś Sneogg, wiedziaam...". W tym samym roku Autor napisał także inne opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w post-apokaliptycznych warunkach nowego zlodowacenia, dzięki czemu idealnie pasuje do tego, co obecnie mam za oknem. Jaki jest tytuł tego opowiadania i w ilu autorskich zbiorach opowiadań się ono

W samo południe - odsłona LII

Konkurs lekko spóźniony, ale na Wigilię i Sylwestra przełożyliśmy konkursy z poniedziałku na środę, potem wrócą do normalnego, poniedziałkowego cyklu. Mam nadzieję, że już się najedliście, odpoczęliście, teraz możecie spokojnie się wziąć za zdobywanie nagród na szortalu.

Tym razem mamy 3 egzemplarze książki ufundowanej przez Wydawnictwo Mag - Miasto zagubionych dusz Cassandry Clare.

Konkurs rozpoczyna się od ogłoszenia i trwa do 2 stycznia 2013 roku, do godziny 22:00, a co! Mała zmiana Wam nie zaszkodzi :)

Podpisane imieniem i nazwiskiem odpowiedzi, najlepiej prawidłowe, proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com. W tytule maila proszę podać numer odsłony.

Pytania:

1. Wydawnicza - swego czasu Wydawnictwo Literackie wydało powieść w trzech tomach. Obecnie Wydawnictwo Mag wyda ją w ramach serii Uczta wyobraźni w jednym, ładnie wydanym tomie, na dodatek z piękną okładką. Dodatkowo mogę podać, że na podstawie tej powieści BBC zaplanowało telewizyjny serial.

Proszę podać imię i nazwisko autora/autorki, tytuł tej powieści oraz ile będzie liczyła stron w nowym wydaniu. Dodatkowo proszę podać tytuł drugiej książki autora/autorki wydanej w Polsce, kto ją wydał oraz ile zawiera w sobie opowiadań. To tyle na pierwsze pytanie, trochę rozwinąłem, ale i ja miałem więcej czasu na myślenie nad pytaniem, a i Wy pewnie macie więcej czasu na szukanie odpowiedzi :)

2. Historyczno - Szortalowa -  Publikujemy ostatnio fraszki Andrzeja Zimniaka, osoby jakże zasłużonej dla polskiej fantastyki. Udziela się On przy przyznawaniu nagrody literackiej imienia..., no właśnie Kogo? Proszę podać imię i nazwisko oraz jak nazywa się napisana przez Niego trylogia oraz podać poszczególne tytuły każdej części.

Króciak

Jerzy Wiśniewski i jego Faux pas.

Ogrody księżyca - Steven Erikson

Otwarcie Eriksona

Sławomir Szlachciński


Przy okazji wznowienia powieści, pojawiła się idea bym zapoznał się z uniwersum wyczarowanym przez utalentowanego Kanadyjczyka. Naiwnością byłoby sądzić, że podchodzę do lektury z dziewiczą niewinnością. Sława sagi, a co za tym idzie mnóstwo ocen i opinii jest mi znana. Trudno tego uniknąć w dzisiejszym świecie masowej wymiany informacji. Chciał, nie chciał, siadałem do lektury ze sporym bagażem.    

Erikson w Subiektywnie

Sławek przeczytał pierwszy tom Malazańskiej Księgi Poległych Stevena Eriksona. Czy "Ogrody księżyca" zachęciły go do przeczytania dalszego ciągu? Dowiecie się tego z recenzji. Zapraszamy do lektury!

Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci - Rafała Kosika

Trochę inna historia

Jakub Lizak

Kim jest tajemniczy Złoty Jeż? Czy przyjaciołom uda się wrócić do swojego świata? Jaką decyzję podejmie Nika? Tego wszystkiego dowiedzą się sympatycy Felixa Neta i Niki po przeczytaniu najnowszej książki o przygodach trójki gimnazjalistów pod tytułem „Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci”.  Ja sam jestem ich fanem, od kiedy kilka lat temu dostałem „Felixa, Neta i Nikę oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” na urodziny od rodziców.           

Pod koniec poprzedniej części cyklu przyjaciele trafiają do jednego z alter-światów, w którym Nika odnajduje swoich rodziców. Ten wątek stanowi punkt wyjściowy ich najnowszych przygód. Czy Nika zgodzi się opuścić ten świat? Felix i Net wiedzą, że ciężko będzie ją przekonać do powrotu. Okazuje się jednak, że rozwój wypadków zmusza ich do wykonania skoku do kolejnego nieznanego alter-świata. W świecie tym dzieje Europy potoczyły się zupełnie inaczej niż w naszym, Warszawa jest centralnym miastem europejskim i z wyglądu przypomina bardziej Manhattan niż samą siebie. Napiszę tylko, że Pałac Kultury i Nauki to jeden z niższych budynków w mieście. Zaraz po przybyciu do nowego świata, przyjaciele wpadają w tarapaty, bo nie mają dowodów osobistych, które są tu bardzo ważne…

Ta część serii Rafała Kosika jest zupełnie inna od pozostałych. Tym razem przyjaciele radzą sobie przede wszystkim sami, bez pomocy zaawansowanych technologii. Wspiera ich tylko, niezawodny jak zawsze, program komputerowy „Manfred”. W tej części, jak w żadnej innej, przyjaciele muszą sobie ufać i bardzo sobie pomagać. I okazuje się, że potrafią to robić bardzo dobrze.

Moim zdaniem, ta książka jest napisana inaczej niż pozostałe części cyklu. Nie ma tu wątków pobocznych. Uwaga czytelnika jest zwrócona ku głównym postaciom. Wyjątek stanowi tajemniczy Złoty Jeż, który cały czas daje przyjaciołom do myślenia i okazuje się jedną z ważniejszych postaci książki.

Kosik w Subiektywnie

Minął ponad miesiąc od ukazania się najnowszej części przygód Felixa, Neta i Niki, a my zapraszamy do zapoznania się z recenzją tej książki, napisaną przez debiutującego na Szortalu Kubę Lizaka.

Króciak

Aleksandra Uruszczak Ona

Nowość wydawnictwa Vis a vis/Etiuda

Wprawdzie już nie taka nowość, bo to wznowienie starszych, klasycznych pozycji, na dodatek z listopada, ale wydawnictwo mniej znane, więc polecanka mam nadzieję jak najbardziej na miejscu.
Wydawnictwo Vis a vis/Etiuda wznowiło omnibusa Arthura C. Clarke'a z wszystkimi tomami Odysei Kosmicznej, a dokładnie czterema :)

Arthur C. Clarke (1917-2008) – fizyk, astronom, jeden z założycieli Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, twórca znakomitych programów i filmów popularnonaukowych, a przede wszystkim jeden z najwybitniejszych pisarzy SF. Autor blisko 40 książek, w tym tak słynnych jak „Spotkanie z Ramą”, cykl „Odyseja czasu”, „Ostatnie twierdzenie”, „Imperialna ziemia” czy „Fontanny raju”. Zdobywca wielu nagród z dziedziny SF na czele z nagrodami Hugo i Nebula. Jego najsłynniejszą powieścią pozostaje jednak „2001: Odyseja kosmiczna” rozsławiona dodatkowo dzięki genialnemu filmowi Stanleya Kubricka. A w zasadzie cały cykl czterech powieści pod wspólnym tytułem Odyseja kosmiczna. Najwybitniejsza powieść SF wszechczasów „Time” Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów – taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyż­szają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w su­mie około stu miliardów ludzi. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce (...) znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po ziemi, świeci jedna gwiazda naszej galaktyki. Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo „Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej (...) miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty. Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal

Drabble

Żaneta Lewandowska opowie nam dzisiaj, jak wygląda Życie z pisarzami

Pan Whicher w Warszawie - Agnieszka Chodkowska–Gyurics i Tomasz Bochiński

Krwawa, dziewiętnastowieczna Warszawa...

Hubert Przybylski


Wiele rzeczy można o mnie powiedzieć, ale na pewno nie to, że jestem miłośnikiem kryminałów. Są ku temu dwa powody. Po pierwsze, w kryminałach z reguły jest tak, że zbrodniarz jest od samego (lub prawie samego) początku opowieści znany czytelnikowi z imienia, nazwiska i rozmiaru buta, i tylko dzięki staraniom (choć bardziej pasuje tu słowo "motaniu") autora kryminału przez odpowiednio długi czas nie mamy pewności, czy to na pewno jest ten zbrodniarz, którego szukamy. Jednym słowem, kryminał taki wygląda jak prawdziwy peerelowski kotlet schabowy - pięćdziesiąt gram mięsa rozklepanego w coś o rozmiarach żagla z omegi i zapakowanego w trzycentymetrowej grubości pancerz z czegoś, co tylko oficjalnie jest panierką. A jeszcze dochodzą ci wszyscy klepani spod jednej z kilku sztanc bohaterowie, bo niestety, z klasykami jest tak, że praktycznie wszyscy starają się je bezkrytycznie naśladować (vide wiecznie przewracający się w grobie J.R.R. "Korkociąg" Tolkien - to dla tych, którym potrzebny jest przykład z "fantastycznego" podwórka). Współczesna Ameryka a la Mary Higgins Clark i kryminał zmieniający się w tandetną obyczajówkę z infantylnymi Amerykanami w roli głównej. Albo niby-chandlerowskie czasy prohibicji - wtedy obowiązkowo detektyw jest alkoholikiem i czymś pośrednim pomiędzy mafiozem (piszę przez "z", bo mafia jest nie tylko włoska) a gliniarzem. Albo współczesna Skandynawia - wtedy detektyw jest alkoholikiem i ma wiecznego skandynawskiego doła. Albo najbardziej przeze mnie znienawidzone - wiktoriańskie Imperium Brytyjskie, gdzie bohater to albo dżentelmen, narkoman i nihilista w jednym, albo przynajmniej stara panna. I teraz wyobraźcie sobie moją minę, kiedy w paczce z książkami do recenzji dostaję nie dość, że kryminał, to jeszcze z wiktoriańskim, imperialno-brytyjskim detektywem w roli głównej. Normalna zdrowa zgroza.

Chodkowska–Gyurics i Bochiński w Subiektywnie

Zapraszam do przeczytania recenzji powieści "Pan Whicher w Warszawie" Agnieszki Chodkowskiej–Gyurics i Tomasza Bochińskiego!

Informacja Wydawnictwa Solaris

GALAKTYKA GUTENBERGA

Czytelnicy bloga sedenko.pl i uważni obserwatorzy strony księgarni wiedzą już, że uruchomimy nową serię, pn. Galaktyka Gutenberga, prezentującą klasykę science fiction. Już przed Świętami rozpisaliśmy na tę serię subskrypcję. Novum jest takie, że seria będzie dostępna WYŁĄCZNIE w naszej księgarni. I nigdzie indziej!

Subskrypcję na całą serię już można zamawiać przez księgarnię i wrzucenie jej do koszyka. "Kupienie" w ten sposób subskrypcji oznacza automatyczne zamówienie całej serii Galaktyki Gutenberga - książki będą wysyłane w miarę ich ukazywania się. Koszt transportu pokryje księgarnia.

Oczywiście, nie trzeba zamawiać całej serii - pojedyncze tomy także będą dostępne - ale tutaj dojdzie koszt transportu.

Nakład serii będzie niewielki, ale książek, drukowanych cyfrowo w naszej drukarni, wystarczy dla wszystkich.

Coś się kończy, coś się zaczyna

szortalŻyczenia winny być krótkie, by człowiek mógł je spamiętać. Jednocześnie należy ująć w nich rozmaite sprawy, co spowoduje, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. 

Zatem, Szortalowa Braci! Szortalowa Siostrzi! 

Nowy Rok już boksuje się ze starym i powinniśmy radować się z faktu, że ani Majowie, ani polityczne przepychanki, Koko-koko Euro spoko, czy inne perturbacje nie spowodowały końca świata. Mimo wszystko się kręci, idzie w jakimś tam kierunku i wierzymy bardzo mocno, że ku lepszemu, ku dobremu. 

Chcielibyśmy, żeby nadchodzący rok był pełen radości i by każdemu z rogu obfitości ulało się w miarę potrzeb. Dla Szortalu ten rok był wyjątkowy. Nadal jesteśmy i obiecujemy, że będziemy się rozwijać. Po apostolsku postaramy się rozsiewać dobre słowo. 

Tak już bardziej po ludzku (wbrew plotkom na demotywatorach jesteśmy ludźmi z krwi i kości, niektórzy bardziej z kości) życzymy zdrowia, dobrej pracy, albo przynajmniej pracy, miłości w domu, lub przynajmniej miłości. Nie możemy też zapomnieć o naszym orężu. Plećmy słowa i składajmy zdania, znajdujmy przyjemność w czytaniu i uprawianiu tej szlachetnej sztuki, jaką jest pisanie.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Ekipa Szortalu

(Ech... miało być krótko, a wyszło jak zawsze:)

Pierwszy szortalowy PDF - grudzień 2012

Życzenia były długie, więc tu będzie krótko.

Oddajemy w wasze łapki pierwszego szortalowego PDF-a, w którym znajdziecie grudniowe pisanki, a dodatkową atrakcją będzie konkurs, który znajduje się na ostatniej stronie.

Do boju... znaczy się do ściągania zapraszamy.

Ekipa szortalu.