Marzec 2012

Stusłówka

Przegląd twórczości Istvana Vizvary trwa: "W zaspie" i "Wbrew etyce".

Niespodziankowa nagroda dla głosujących

Mamy dla Was niespodziankę!

Wśród użytkowników oddających głos w ankiecie Konkursu Smoczego (z pominięciem jury i autorów tekstów oczywiście) rozlosujemy książkę Projekt Berserker Vladimira Slechty wydaną przez Fabrykę Słów.

Warto czytać* i warto głosować!

*-ze względu na fajne szorty, rozumie się!

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Już od dzisiaj do nabycia - Legenda Kella - Andy Remic.

Każdy zasłużył na odrobinę odpoczynku. Nawet bohater.

Kell w niczym nie przypomina już sławionego w pieśniach żołnierza. Topór odrzucił w kąt - chce cieszyć oczy widokiem wnuczki i sączyć dobry trunek. Los zgotował mu inną przyszłość.

Z gór spływa lodowa mgła. Wieśniaków mordują maszyny w ludzkich ciałach. Tych, którzy cudem ocaleją, czeka los gorszy od śmierci – utrata duszy pożeranej przez Żniwiarzy. Ochłapy mięsa w Rafineriach Krwi - tak kończy się ludzkość.

Na nic odwaga, siła i podstęp. Żelazna Armia maszeruje nieubłaganie. Nie pokona jej najwaleczniejsze wojsko, najdzielniejszy z królów.

Został już tylko on. Jeden starzec. Jedna legenda.

Nowe drabble

Dwa razy Anna Tess Gołębiowska: "Kotka" i "Prawie jak love story".

Nowość wydawnictwa Mag + fragment powieści

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Mag - z mojej ulubionej serii Uczta wyobraźni

Nieśmiertelny Catherynne M. Valente

Kościej Nieśmiertelny odgrywa w rosyjskim folklorze tę samą rolę, co diabły i wiedźmy w zachodnioeuropejskiej kulturze: groźnej i złej postaci, negatywnego bohatera niezliczonych opowieści przekazywanych ustnie i pisemnie przez pokolenia. Ale jeszcze nigdy nie oglądaliśmy Kościeja oczami Catherynne Valente, która unowocześnia i przemienia dawną legendę, przenosząc akcję do współczesnych czasów i umieszczając ją na tle najistotniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Rosji.

  Mimo to, „Nieśmiertelny” nie jest nudną książką historyczną;płonie żywym ogniem, zapoznając nas z losami młodej Marii Moriewny, która ze sprytnego dziecka rewolucji zmienia się w piękną oblubienicę Kościeja, by w końcu doprowadzić go do zguby. Po drodze spotykamy stalinowskie domowe elfy, uczestniczymy w czarodziejskich wyprawach, poznajemy liczne tajemnice oraz kulisy biurokracji, pożądania i władzy. „Nieśmiertelny” to zderzenie historii magicznej z prawdziwą, rewolucji z mitologią i miłości ze śmiercią, które w oszałamiający sposób tchnie nowe życie w rosyjskie mity.

Fragment powieści.

Nowe króciaki

Polskie kino fantastyczne - Robert Rusik

Robert Rusik

Polskie kino fantastyczne

„Pan tu, panie Pogorzelski, leżysz sobie w tym grobie i w proch się obracasz, a ja gorę!” – cytat, który lata mi w głowie do dziś. Zapewne większość nie skojarzy, ale to słowa z jednego z najzabawniejszych polskich filmów fantastycznych, jakie powstały. Choć słowo „film” trochę na wyrost – „Ja gorę”, perełka Janusza Majewskiego z roku 1967 z doborową obsadą (Turek, Wasowski, Rudzki, Opania i charakterystyczny, wspaniały głos Wacława Hańczy) i lekkim, zabawnym scenariuszem trwa zaledwie niespełna pół godziny. Ale jest to niezapomniane pół godziny, które zostawiło gdzieś we mnie swoją celuloidową pieczęć. Film, który rozpoczął moja przygodę z fantastyką, rozbudził nadzieję i kilkanaście lat później wywołał efekt totalnego rozczarowania. Bo – wstyd się przyznać – polskie kino z fantastyką jest na bakier!

A ja lubię fantastykę wszelaką – zarówno w postaci książkowej, jak i filmowej. I fantasy, i hard S-F, i horrory, i cyberpunk… Gatunek ten (fantastyka) zresztą jest szeroko reprezentowany w światku dziesiątej muzy. Od komercji, nudnej jak flaki z olejem i  pozbawionej logiki papki („Armageddon”, „Żołnierze kosmosu”) aż po tyleż interesujące, co czasem niedoceniane produkcje dla koneserów („Screamers”, „Blade Runner”, „Pi”, „Cube”). Świat ma się czym pochwalić. Ale czy ma się czym pochwalić nasza rodzima kinematografia?

Założę się, że duża część z Was pomyślała w tym momencie o „Wiedźminie”. Nie, nie dlatego, że mamy się czym pochwalić. Dlatego, że tak naprawdę to jedyna polska produkcja z gatunku fantastyki w ostatnich latach, która przebiła się do mediów. I która miała szansę coś zdziałać – bo wielbiciele literatury Sapkowskiego, do których i ja się zaliczam, byli pewni, iż prozę AS-a trudno zepsuć. Ba, jest to nawet niemożliwe.

Nowy felieton Roberta Rusika


W Publicystyce wkleiłem nowy felieton Roberta Rusika, tym razem o polskim kinie fantastycznym. Zapraszam do zapoznania się.

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Już we wtorek będziecie mogli nabyć nowość wydawnictwa Zysk i S-ka.

Konsiliencja - E.O. Wilsona

W książce "Konsiliencja" E.O. Wilson, uznawany za jednego z największych współczesnych naukowców, opowiada się za fundamentalną jednością całej wiedzy ludzkości i potrzebą odnalezienia zgodności tej wiedzy, zdolnej potwierdzić, że cały nasz świat jest zorganizowany według paru podstawowych praw natury leżących u podstaw każdej dziedziny nauki.

 Autor rzuca wyzwanie obowiązującemu sposobowi widzenia świata, proponując w zamian wspaniałą i spójną koncepcję łączącą naukę, sztukę, etykę i religię, przedstawiając syntezę wszystkich dróg poznania, mającą swoje korzenie w koncepcjach filozoficznych starożytnych Greków. Zatriumfowała ona na krótko w czasach oświecenia, by polec na przestrzeni ostatnich dwustu lat, kiedy to wiedza uległa fragmentaryzacji i specjalizacji.

Profesor Wilson pokazuje, dlaczego ideały epoki oświecenia ponownie nabierają znaczenia, znakomicie wpasowując się w tendencje życia okresu przełomu tysiącleci.


Króciak na dziś

Justyna Sekuła "Humanoid Market".

W Szortowni...

"Gra" Jarosława Makowieckiego.

Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Powrót do steampunkowego świata sterowców, wampirów, wilkołaków i brytyjskiego humoru.

Powieść rekomendowana przez prestiżowy „Locus Magazine”!

Bezwzględna to czwarty tom cyklu Protektorat Parasola (pozostałe trzy to: „Bezduszna”, „Bezzmienna” oraz „Bezgrzeszna”), którego bohaterką jest Alexia Maccon (z domu Tarabotii). Ma ona niebywały talent do popadania w tarapaty, co nie jest najbardziej pożądaną cechą w świecie pełnym wampirów i wilkołaków. Na szczęście jednak wrodzony brak duszy sprawia, że jest ona odporna na działanie nadnaturalnych mocy. Oczywiście, nie chroni jej to przed wszystkimi kłopotami.

 W najnowszej powieści Lady Alexia Maccon znowu pakuje się w środek wielkiego zamieszania, ale tym razem to nie jej wina. Gdy szalony duch grozi królowej, bezduszna wszczyna śledztwo i wpada na trop pewnej drażliwej sprawy z przeszłości. Na domiar złego jej siostra postanawia walczyć o prawa kobiet (szok!), madame Lefoux tworzy potwora, a na ulicach Londynu panoszą się jeżozwierze mordercy. Afera goni aferę i Alexia nie ma czasu pamiętać, że jest w ósmym miesiącu ciąży.

 Ponadto czwarty tom odpowie na dręczące wszystkich pytanie – co zawiera tajemnicza beczka w pracowni madame Lefoux? – oraz przyniesie odpowiedzi na wiele ważkich kwestii, jak ta, czy Biffy zostanie subiektem, co kryje garderoba lorda Akeldamy i czy zostanie on dyktatorem mody w stolicy? 

Podróże. Pieśń czasu - Ian R. MacLeod

Maciej Musialik

Muzyka przeszłości


Gdy kilka lat temu wydawnictwo MAG rozpoczęło serię Uczta Wyobraźni powieścią „Wieki światła” Iana R. MacLeoda, nie sposób było się nie zgodzić, iż to, co zaproponował szkocki autor idealnie korespondowało z nazwą nowopowstałego cyklu. Teraz, już po wydaniu między innymi „Domu burz”, czyli kontynuacji wspomnianego tytułu, oficyna ponownie sięga po twórcę, od którego wszystko się zaczęło.

Tym razem jednak uczta jest podwójna, gdyż w jednym woluminie otrzymujemy zarówno zbiór opowiadań, jak i powieść. Ten pierwszy zatytułowany jest "Podróże” i chyba trudno o słowo lepiej oddające kwintesencję zestawu tak zróżnicowanych krótkich form. Z każdym bowiem tekstem autor zabiera czytelnika na prawdziwą wyprawę, z wielką swobodą poruszając się po różnych stylistykach i z rozmachem kreując nowe światy. Czego tam nie ma! Dostajemy new weird, steampunk, historię alternatywną, a nawet odrobinę science fiction czy urban fantasy. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych atrakcji jest zaś przebogaty język MacLeoda, potrafiący przykuć uwagę czytelnika już od pierwszych zdań, czy znienacka zachwycić frazą.

Styl, atmosfera i bujność wizji wydają się być nie tylko jednym z głównych atutów twórczości MacLeoda, ale i aspektami celowo stanowiącymi trzon opowiadanych przezeń historii. Rzecz jasna nie znaczy to, iż fabularnie opowiadania kuleją, chwilami wyraźnie można jednak zauważyć, iż od zwrotów akcji czy zaskakujących puent autora bardziej interesuje skupienie na detalach i budowanie przy ich pomocy niezwykłego klimatu. Tak jest choćby w „Żywiołach” czy „Drugiej podróży króla”. Największe jednak wrażenie robią te teksty, w których twórcy najpłynniej udało się pogodzić kreację świata z intrygą i losami barwnych, acz niejednokrotnie kontrowersyjnych bohaterów. Za przykład mogą tu posłużyć dwa bodaj najlepsze opowiadania zbioru: nastrojowa "Opowieść młynarza”, nawiązująca do realiów znanych z „Wieków światła”, oraz znakomity „Dywan z hobów”, roztaczający przed czytelnikiem wstrząsającą, miejscami wręcz perwersyjną, wizję świata opartego na niewolnictwie.

Jako przeciwwaga dla bardziej

MacLeod w Subietywnie

Debiutujący w Subiektywnie Maciej Musialik zachwyca się książką Iana R. MacLeoda - Podróże. Pieśń Czasu. Zapraszam do zapoznania się.

Ja ze swojej strony mogę dodać, że też zachwyciłem się tą książką. Bardzo polecam :)

W samo południe - odsłona XX

Przyszedł czas na XX - jubileuszową odsłonę naszego konkursu. Skoro jubileuszowa, to i nagrody muszą być super, i są!

Dzisiaj mamy do rozlosowania 3 egzemplarze II tomu Tańca ze smokami George'a R.R. Martina ufundowane przez wydawnictwo Zysk i S-ka.

Rozpoczynamy konkurs, na prawidłowe odpowiedzi czekam do niedzieli, 11 marca, oczywiście do godziny 12:00.

Podpisane odpowiedzi proszę wysyłać na maila: akusz@szortal.com, z dopiskiem w tytule: W samo południe - XX odsłona.

Przechodzimy już do pytań:

1. Proszę wymienić przynajmniej trzech autorów sf, fantasy, których książki wydaje wydawnictwo Zysk i S-ka.
2. GRRM był gościem zeszłorocznego Festiwalu Fantastyki w Nidzicy, proszę podać dwóch autorów zagranicznych, którzy będą uczestniczyć w tym festiwalu w bieżącym roku.
3. HBO nakręciło serial według sagi napisanej przez GRRM, proszę podać jej nazwę i którą część będziemy mogli oglądać niedługo na ekranie.
 
Do boju!

W samo południe - odsłona XX

W Konkursach ogłosiłem właśnie XX odsłonę naszej zabawy z nagrodami. Tym razem mamy do wygrania II tom Tańca ze smokami GRRM. Zapraszam do zabawy.

Stusłówka

Tamara Bińczak "Zegar".

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Już od dzisiaj do kupienia nowość wydawnictwa Zysk i S-ka. Niewolnicy słońca - Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

Dziś takiej Afryki już nie ma.

Ani takich podróżników jak Antoni Ferdynand Ossendowski…


Jego wkład w światowy dorobek literacki i naukowy jest bezcenny. To drugi po Henryku Sienkiewiczu najbardziej znany polski pisarz na świecie, czego dowodem są 142 przekłady jego książek na języki obce.

Relacje tego wybitnego globtrotera z podróży po Afryce Zachodniej mają szczególny smak. W nich złoża historii, religii, legendy i mitu oddziałują na siebie, dając wyjątkowy obraz innych światów i kultur egzotycznego Czarnego Lądu.

Dzięki Antoniemu Ferdynandowi Ossendowskiemu Afryka nie pozostaje dłużej kontynentem obcym i nieprzeniknionym.


W Szortowni...

Robert Rusik "Targowisko".

Nowość wydawnictwa Powergraph

Już dzisiaj ukazała się jedna z najbardziej gorących premier 2012 roku!

W dniu dzisiejszym nakładem wydawnictwa Powergraph ukazało się Niebo ze stali Roberta M. Wegnera. To pierwsza powieść z cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wcześniejsze tomy – zbiory opowiadań Północ - Południe (2009) oraz Wschód - Zachód (2010) – zostały doskonale przyjęte i zebrały szereg nominacji i wyróżnień, z nagrodą Janusza A. Zajdla za rok 2009 i nagrodą Sfinks 2010 włącznie.

Wozy wygnanych niegdyś koczowników stanęły u stóp gór, które oddzielają ich od upragnionej wolności. Losy Szóstej Kompanii Górskiej Straży, dziewczyn z wolnego czaardanu i małej dziewczynki z rodu Verdanno zaczynają się splatać… Zanim na niebie o barwie stali wzejdzie słońce, wyżyna spłynie krwią.

"Niebo ze stali. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" to pełna rozmachu epicka powieść ze świata wielu narodów, języków, wierzeń i egzotycznych kultur. Losy bohaterów potrafią wycisnąć łzę z oka największych twardzieli, a pióro Roberta M. Wegnera sprawia, że czytelnik kocha i nienawidzi wraz z nimi. I wraz z nimi staje naprzeciw przeznaczenia.

Stusłówka

Rafał Cywicki "Dylemat moralny".

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Jutrzejsza nowość Fabryki Słów - Dragon Age - Rozłam - Davida Gaidera.


Cole umarł w najgłębszym lochu w Białej Iglicy. Kiedy zgasło ostatnie wspomnienie o nim, zrodził się Duch Iglicy. Chociaż… może to tylko wciąż samotny człowiek, który zniknął?

Ktoś morduje niedoszłych adeptów magii. Dla Wielkiego Poszukiwacza Lamberta z zakonu templariuszy sprawcą zbrodni jest zaklinacz Rhys. Ale nie wszyscy tak uważają. Wynne, bohatera Plagi Fereldeńskiej, postanawia ratować Rhysa.

Razem z drużyną wyruszają do Fortecy Adamant, leżącej u wrót otchłani. W miejscu, gdzie Zasłona jest cienka jak pergamin, demony są bliżej niż gdziekolwiek indziej. Kto wie, co się stanie, gdy magowie usłyszą ich pieśń? Oni albo… Cole, którego nikt nie może zapamiętać. Ale on pamięta.

W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka - Mark Hodder

Zastrzelę sobie królową, a dalej się zobaczy, czyli jak powinno się pisać steampunk


Sławomir Szlachciński


             Steampunk ostatnimi czasy nabiera rozmachu, powoli stając się modą. Wszędzie go pełno, coraz łatwiej trafić na pozycje należące do tego nurtu, coraz trudniej uniknąć. Masowość mody niesie zwykle ze sobą erupcję nijakości. Fabularną i koncepcyjną miałkość pokrywa się blaknącymi coraz bardziej kliszami. I interes się kręci. Naturalnie, nie każda pozycja musi być bezwartościową zapchajpółką. Szczęśliwie steampunk nie wkroczył jeszcze w erę dominacji epigonów, a W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka w żaden sposób jej nie zapowiada.

            W lipcu 1840 roku Edward Oxford dokonuje nieudanego zamachu na życie królowej Wiktorii. Czy na pewno nieudanego? W swej powieści Hodder wprowadza małą modyfikację i królowa ginie. I to w zasadzie jedyna zmiana, którą autor wprowadza arbitralnie. Wszystkie pozostałe różnice jakie możemy zaobserwować, są konsekwencjami, logicznymi następstwami tego jednego wydarzenia. Autor nie każe nam akceptować świata jakim jest bez uzasadnienia. Tu każdy element jest bardzo solidnie umocowany. Dzięki temu zabiegowi – gruntownie przemyślanej konstrukcji świata – wizja Hoddera jest bardzo spójna i stanowi doskonałe tło prezentowanych wydarzeń.

Hodder w Subiektywnie

Sławek przeczytał W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka - Marka Hoddera i poleca ją Jarosławowi Grzędowiczowi. Jeżeli jesteście ciekawi czemu, zapraszam do zapoznania się z omówieniem.

Dzisiaj w Stusłówkach...

...znajdziecie trylogię Bartłomieja Dzika: "Trzy dni z życia bohatera...". Część pierwsza: "Pochopna diagnoza". Część druga: "Fantazyjna kuchnia". Część trzecia: "Bezpieczny seks".

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Druga piątkowa premiera wydawnictwa Fabryka Słów - Wybór - Aleksandra Ruda.

Rzeczywistość na trzeźwo czasami jest nie do przyjęcia
.

Być studentem ostatniego roku wcale nie jest łatwo. Zwłaszcza jeśli studiuje się magię i jest się najlepszym Mistrzem Artefaktów. Co prawda wszyscy chcą twoich talizmanów, ale za darmo! Na praktyki wyślą cię do najbardziej zapadłej dziury świata, z dala od czekolady oraz gorącej wody! I zawsze się znajdzie ktoś, kto zechce zobaczyć, jak zabijasz zombie.

Owszem, jeżeli umrzesz to narzeczony – nekromanta cię ożywi, ale powiedzmy sobie wprost - to żadne pocieszenie.

Olgierda Lacha, najbardziej obiecująca studentka Wydziału Magii Teoretycznej ma serdecznie dość ratowania świata za cenę ulubionej spódnicy.

Chcesz być piękna, sławna i pożądana? Lepiej odpukaj w niemalowane.


Króciak na dziś

Tomasz Przewoźnik: "Co by było?".

Zapowiedź wydawnictwa Fabryka Słów

Od 4 kwietnia w Empikach, a od 18 kwietnia w normalnej sprzedaży:

Pomnik cesarzowej Achai, t.1 - Andrzeja Ziemiańskiego.

Imperium karmi się krwią swoich żołnierzy.


Wieczne wojny pochłaniają wciąż więcej i więcej istnień. Szkoda czasu na szkolenie żołnierzy – wystarczy, że potrafią stać w szeregu i trzymać karabin. Strzelać nauczą się w boju.

Oto cena przetrwania tysiącletniego cesarstwa. Cena, której nie sposób już dłużej płacić...

Przyszłych zdarzeń nie widzą nawet kamienne oczy posągu dawno zmarłej cesarzowej Achai. Ktoś jednak zna stawkę i reguły tej gry. Jego pierwszy ruch powoduje lawinę.

 

Wielki powrót autora kontrowersyjnego w opinii krytyków i uwielbianego przez czytelników.  Kontynuacja cyklu „Achaja”, obsypanej nagrodami legendy polskiej fantastyki. Osiem lat czekaliście na tę premierę!


Króciak na dziś

Aleksandra Brożek: "Niedojrzałość".

Konkursy spodenkowe SFFiH

Drodzy szortolubiacze!

Na forum SFFiH od wczoraj można przeczytać szorty z aktualnej, białoprochowej i białościennej edycji nieustającego konkursu spodenkowego.

Zapraszam.

SFFiH luty (76) 2012 w Subiektywnie

Sławek omówił 76 numer Science Fiction Fantasy i Horror. Zapraszam do zapoznania się.

Konkurs na Smoki Stylizowane - wyniki

I nadszedł kres konkurs… czas na wyniki!

Tam-tada-dam…

 

I miejsce – „Jego największy skarb” – Bartłomiej dziko Dzik

II miejsce – „Zakląć jak szewc” – Michał Orgi_m Organiściak

III miejsce – „Smoczy skarb” – Mikołaj Juliusz Wachon Wachowicz

 

Tym razem, jak widać, oceny jury znacznie się rozjechały z oceną ogółu ankietowanych.

Wyniki konkursu smoczego

Po szczegóły zapraszam TUTAJ.

W samo południe - odsłona XX - ogłoszenie wyników

Konkurs zakończony. Jak zwykle przyszło dużo dobrych odpowiedzi. I to się chwali!

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Pierwsze pytanie było właściwie otwarte :) Zysk i S-ka ostatnio wydaje mniej fantastyki, ale kiedyś to wydawał dużo. Tak dużo, że ho, ho! Więc było w czym wybierać.
Przykładowe odpowiedzi z Waszych maili - Dick, McIntosh, Jordan, Kopecki, GRRM, Mieville, Herbert, Donaldson, Tolkien, Chalker, Brin, Gardner, Zelazny, Cherryh, Wolfe i wiele, wiele innych :)

2. Tegoroczny Festiwal Fantastyki w Nidzicy będzie gościł Davida Webera i Nika Pierumowa.

3. Oczywiście Pieśń Lodu i Ognia, w kwietniu rozpocznie się druga seria - Starcie królów.Zwycięzcy:
Hubert Stelmach,
Alicja Pawłowska,
Katarzyna Radziejowska.

Gratuluję zwycięzcom (proszę o dane do wysyłki nagrody), wszystkich zapraszam na XXI odsłonę konkursu.

W samo południe - odsłona XXI

Dzisiaj mamy do wygrania książki ufundowane przez Instytut Wydawniczy Erica - Leo Kessler - Operacja Leopard Gorzkie Zwycięstwo.

Zrobimy szybką piłkę :)

Trzy pytania, odpowiedzi proszę przesyłać do piątku, 16 marca 2012 roku, do godziny 12:00. Na mojego maila: akusz@szortal.com.

Pytania:

1. Wymień tytuły przynajmniej  trzech książek Bernarda Cornwella wydane przez Instytut Wydawniczy Erica.

2. Podaj dokładną datę bitwy pod Trafalgarem oraz jakie wojska w niej uczestniczyły.

3. Czym najbardziej wsławił się Wilhelm I Zdobywca w 1066 roku.

Czekam na szybkie i dobre odpowiedzi.


Powergraphowe spotkanie

Wydawnictwo Powergraph zaprasza serdecznie 15 marca (czwartek) na godz. 19.00 do Grawitacji (Warszawa, ul. Browarna 6) na spotkanie z Robertem M. Wegnerem i panel dyskusyjny „Świat, fabuła, bohater? Czyli co decyduje o atrakcyjności fantastyki”. Dyskusja o różnych strategiach autorskich i o tym, co się z nimi wiąże, wokół lektury premierowych
powieści: Nieba ze stali Roberta M. Wegnera i Alkaloidu Aleksandra Głowackiego. W panelu udział wezmą: Robert M. Wegner, Rafał Kosik, Marcin Zwierzchowski oraz Michał Cetnarowski. Po dyskusji zapraszamy na mniej formalne rozmowy o fantastyce, i nie
tylko, przy piwie, winie, kawie i herbacie. Dla każdego przybyłego pierwszy napitek gratis :) .

Opis panelu:
Charyzma Geralta z Rivii, rozmach Śródziemna, niuanse intrygi rodem z Gry o tron George’a R.R. Martin…a… Czy któryś z elementów jest w tekście ważniejszy? Czy bohaterowie “Opowieści z meekhańskiego pogranicza” byliby tak samo przekonujący, gdyby żyli w imperium o krótszej historii, niezróżnicowanym etnograficznie, pod mniej rozległym niebem? Jak mogły się potoczyć losy Stanisława Wokulskiego, gdyby “Lalkę” napisano współcześnie? A jeśli bohater “Alkaloidu” to właśnie „Wokulski prawdziwy”: taki, jakim powinien być, gdyby nie dał się zwieść Izabeli…? Co decyduje o atrakcyjności fantastyki; czy w ogóle można wyszczególnić taki jeden motyw? I nawet jeśli nie, to czy teksty skupiające się wyraźniej na jednym z nich w sposób widoczny różnią się od pozostałych?

Króciak na dziś

Robert Rusik: "Dzień po...".

Zapowiedź wydawnictwa Almaz

Już od kwietnia będziecie mogli nabyć książkę Nancy KressKsiężyc prawdopodobieństwa.

Desperacka próba ocalenia ludzkości.

Człowiek sięgnął gwiazd dzięki systemowi tuneli czasoprzestrzennych – reliktów starożytnej, od dawna nieistniejącej już rasy. Sukces ten ma jednak swoją cenę. W głębi Galaktyki ludzie trafiają na Fallerów, obce istoty, których jedynym celem jest niszczenie inteligentnego życia w kosmosie. Wybucha wojna, a nasza cywilizacja jest w niej stroną przegrywającą.

W tych niepewnych czasach dochodzi do odkrycia nowej planety. Zamieszkuje ją preindustrialna cywilizacja, która doświadcza tak zwanej „dzielonej rzeczywistości” – wszyscy obywatele są praktycznie jednomyślni. Zespół ziemskich naukowców wyrusza na Świat, by zbadać ten fenomen, nie zdając sobie sprawy, że misja ta jest tylko przykrywką dla znacznie ważniejszej operacji wojskowej.

Jeden z księżyców tej planety jest bowiem gigantycznym i tajemniczym artefaktem pozostawionym przez twórców wrót do gwiazd… i kluczem do wygrania wojny.

Trylogia Prawdopodobieństwo jest rewelacyjnym rozwinięciem nagrodzonej Nebulą® i Theodore Sturgeon Award® noweli i jedną z najciekawszych współczesnych powieści science fiction, o czym świadczy uhonorowanie jej trzeciego tomu jednym z najważniejszych wyróżnień branżowych, czyli The John W. Campbell Memorial Award for Best Science Fiction Novel®.

Stusłówka na dziś

Rafał Cywicki: "Penfriend".

Królestwo Słońca - Brian D'Amato

Majowie bez tajemnic

Bartłomiej Cembaluk

21 grudnia 2012 r. - ostatni dzień podany w kalendarzu Majów. Według niektórych interpretacji właśnie wtedy ma nastąpić koniec świata. Kolejny już, gdyż wcześniej apokalipsę zapowiadano m.in. na rok 999, czy też 1412. Dotychczasowe proroctwa okazały się być nieprawdziwe, ale grudzień tego roku ciągle przed nami i nikt tak naprawdę nie wie, co się wtedy wydarzy. Niemniej, są już osoby, które tworzą własne wizje armagedonu, często bardzo spektakularne. Przykład? Niemiecki reżyser Roland Emmerich i jego ostatni film, pod jakże znamiennym tytułem - „2012”. Ten sam temat wziął na warsztat również amerykański pisarz, Brian D'Amato, w powieści „Królestwo Słońca”, i wyszło mu to całkiem nieźle.

Tym, co należy mu zapisać na plus jest fakt, że skupił się przede wszystkim na Majach, od których w końcu ta data pochodzi. Głównym bohaterem „Królestwa...” jest potomek tej starożytnej cywilizacji, genialny matematyk, Jed DeLanda. Trafia on do zespołu naukowego, który zajmuje się badaniem Kodeksu Norymberskiego, zawierającego wyniki Gry Ofiarnej, za pomocą której Majowie przepowiadali przyszłość. Ostatni zapis dotyczy właśnie 21 grudnia, ale jest tak niejasny, że w żaden sposób nie da się z niego odczytać, co lub kto spowoduje zagładę ludzkości. Nikt, nawet superszybki komputer, nie jest w stanie rozegrać tej partii jeszcze raz, więc Jed zostaje wysłany w przeszłość, aby podszkolić się w Grze i spotkać Strażniczkę Dnia, która tę katastrofę przepowiedziała.

D'Amato w Subiektywnie

Bartek przeczytał dwutomowe Królestwo Słońca Briano D'Amato i podzielił się z Wami wrażeniami. Zapraszam do zapoznania się. Wyjątkowo długa książka, więc i omówienie dłuższe :)

W Szortowni...

Bartłomiej Dzik: "Wywiadówka".

Nowość wydawnictwa Replika + fragment powieści

Od wtorku, 13 marca jest już dostępna powieść Jacka Ketchuma - Potomstwo.
Czy jesteście gotowi na kolejną dawkę mocnych wrażeń?

To, co Jack Ketchum przygotował w „Poza sezonem” było jedynie przystawką.

Czas na danie główne.

„POTOMSTWO”

Szeryf miasteczka Dead River w stanie Maine sądził, że wybił ich wszystkich przed dziesięcioma laty – prymitywnych, czających się w jaskiniach, drapieżnych dzikusów. A jednak prawda okazuje się inna. Klan przetrwał. Rozmnożył się. I rusza na łowy. Zabija i żywi się tym, co upoluje. Ludźmi. Jeśli mieszkańcy Dead River chcą przetrwać tę noc, muszą wyzwolić w sobie pierwotny instynkt...

Nowość wydawnictwa Replika + fragment powieści

Również od wtorku, można nabyć nową książkę Grahama Mastertona - Trauma.
Coś niedobrego dzieje się z Bonnie Winter.
Praca Bonnie nie należy do standardowych – kobieta doprowadza do porządku miejsca zbrodni. Niejedno już widziała, więc naprawdę wiele potrzeba, by zrobić na niej wrażenie. Jednak, o ile środki chemiczne są w stanie usunąć krew i inne oznaki makabry, pewnych grzechów nie da się wymazać.

Nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić.

Genialna, niepokojąca, wytrącająca z równowagi powieść Grahama Mastertona ukazuje to, co niewyjaśnione, z przerażającą precyzją i elegancją, odnajdując zagrożenie nawet w najzwyklejszych elementach życia codziennego.

Przekrocz granice świata Bonnie Winter. A potem spróbuj o nim zapomnieć.

Zima mej duszy - Marcin Pągowski

Pągowski w Subiektywnie

Ania dawno temu przeczytała książkę Marcina Pągowskiego - Zima mej duszy i prawie po roku od premiery pisze co myśli na jej temat. Jesteście ciekawi? Zapraszam :)

Nowość wydawnictwa Fabryka Słów

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Fabryka Słów.

Marcin Mortka - Druga burza.

Buntownik Mads Voorten i jego straceńcy po raz kolejny ruszają do walki. Stawką jest wolność lub... śmierć w boju.

Przeciwko nim zastępy zbrojnych, złowroga magia, smoczy pomiot, a przede wszystkim zwykłe ludzkie cwaniactwo. Bo nie ma takiej wojny, na której ktoś nie chce zrobić interesu.
Burza ma jednak sprzymierzeńców – elfy i krasnoludy, które podobno wyginęły dawno temu, smocze szczenię, które zdradziło braci oraz Strażniczkę, która władzę stawia niżej niż matczyną miłość.Burza ma też swoje Ostrze – Madsa. Świetnego wojownika, błyskotliwego dowódcę, szaleńca i desperata, naznaczonego przeznaczeniem.

Burzy nic nie zatrzyma!

W samo południe - odsłona XXI - ogłoszenie wyników

Konkurs zakończony, czas ogłosić prawidłowe odpowiedzi i wyniki.

Odpowiedzi:

1. Odsyłam na stronę wydawnictwa.

2. Bitwa pod Trafalgarem:

- 21 października 1805

- Anglia versus Francja i Hiszpania


3. Wilhelm I Zdobywca w 1066 roku.

- Wygrał pod Hastings

- Został koronowany na króla Anglii.


Nagrody otrzymują:

Monika Dawidowicz,

Paweł Richert,

Marek Ścieszek.


Gratuluję, proszę o dane do wysyłki nagród, zapraszam ponownie na XXII odsłonę. Będzie morsko :)

W samo południe - odsłona XXI - ogłoszenie wyników

W Konkursach zamieściłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XXI odsłony naszego nieustającego konkursu.

Zapraszam na XXII, morską odsłonę.

Zapowiedź wydawnictwa Powergraph

6 kwietnia 2012 roku ukaże się książka Aleksandra Głowackiego - Alkaloid.

A gdyby tak Aleksander hrabia Głowacki nie przyjął pseudonimu Bolesław Prus,
a zamiast pisać przyszłe lektury szkolne, popuścił wodze fantazji? Gdyby jego Stanisław Wokulski zachował się jak kupiec, a nie jak romantyk i, zamiast wzdychać do Izabeli Łęckiej, zajął się wielkimi interesami i eksperymentami naukowymi?

 Akcja Alkaloidu z rozmachem przetacza się przez Azję Wschodnią, Rosję ogarniętą religijną rewolucją, Polskę i Skandynawię przyszłości. Razem z bohaterami: Wokulskim, hrabią Ochockim, Witkacym, Nikolą Teslą i Albertem Einsteinem dajemy się porwać przez alkaloidowe szaleństwo, owocujące nowymi technologiami, przemianami społecznymi
i politycznymi. Czytelnik poznając losy Imć Hermenegauty Stanisława Wokulskiego, nadczłowieka, jednego z wielkich tego świata, prowadzącego grę z brytyjskim wywiadem, zuluskim imperium i Związkiem Duchowych Sowietów, musi zadecydować, czy przyjęcie alkaloidowego błogosławieństwa miało sens.

 Debiutujący Alkaloidem pisarz, ukrywający się pod pseudonimem Aleksander Głowacki, swoje dzieło określa mianem chempunku. To nie tylko powieść akcji, walk rodem
z Matrixa w scenerii znanej z komiksu i filmu Liga Niezwykłych Dżentelmenów, lecz przede wszystkim literacka gra z klasyczną powieścią polską oraz historią alternatywną. Na jej podstawie powstaje powieść graficzna, która ma się ukazać w 2013 roku w Japonii.

 

Science Fiction Fantasy i Horror - marzec (77) 2012

Numer 77 - Bez cudów

Sławomir Szlachciński

Tym razem się udało. Recenzja bez opóźnień i mam nadzieję, że tak już pozostanie. Okładka wita nas estetycznym wizerunkiem mocno opancerzonego wojownika przyszłości. Naturalnie to reklama gry, ale do tego wszyscy już chyba zdążyli się przyzwyczaić. Szkoda tylko, że redakcja nie pokusiła się o oryginalną grafikę, stworzoną specjalnie dla pisma. Uraczono nas obrazkiem, który pojawia się w standardowych reklamach, tudzież na okładkach innych periodyków. Ale cóż, w takich realiach żyjemy, sorry Winnetou, biznes to biznes. Zwraca uwagę brak nazwisk autorów na froncie miesięcznika, rzecz zaskakująca ale być może znów mamy tu jakieś merkantylne uzasadnienie. Dajmy jednak już spokój tym dywagacjom, czas przyjrzeć się bliżej wnętrzu pisma.

Na pierwszy ogień idzie Po deszczu każdy wilk śmierdzi mokrym psem Anety Jadowskiej. Objętościowo obszerne (chociaż szczerze mówiąc, podczas lektury wydawało mi się znacznie dłuższe niż w jest w rzeczywistości, kilka razy walczyłem z przemożną chęcią rezygnacji), pod każdym innym względem mizerne. Napisane stylistycznie nieporadnym, szkolno-poprawnym językiem, przed autorką naprawdę wiele pracy w tej materii. Fabularnie wtórne, pozbawione jakichkolwiek treści poza naskórkowymi truizmami, słabo skonstruowane, pozbawione głębszej logiki (co w przypadku opowieści kryminalno-detektywistycznej jest sporym problemem). Na dodatek kamera wielokrotnie pokazuje wiszącą strzelbę która nigdy nie wypala. Kolejna egzaltowana pozycja o nieludziach, zaadresowana do gimnazjalistów. W metryczce opowiadania mamy dumną zapowiedź sześcioksięgu o przygodach głównej bohaterki. Zaiste odważny wydawca. A może nie? Może to najłatwiej teraz sprzedać?

Nowość wydawnictwa Zysk i S-ka

Już w sprzedaży!

Pewnego dnia w naszym domu pojawił się kudłaty, arogancko pewny siebie szczeniak, w którym tkwiło błogosławione przekonanie, nieobce niejednej jednostce ludzkiej – JESTEM NAJWIĘKSZYM DAREM DLA ŚWIATA. Mały Garet, z pełnoobjawowym ADHD, lękiem separacyjnym i nieprawdopodobną pomysłowością, konsekwentnie obracał nasz dom i zdrowie psychiczne w ruinę. Był tak absorbujący, że niepostrzeżenie zmieniał strukturę rodziny, burząc wieloletnie nawyki i wydobywając z nas zarówno najgorsze, jak i najlepsze cechy.

Joanna Szarras

 Zabawna historia wyrośniętego szczeniaka oraz innych zwariowanych lokatorów pewnego domu, w którym właśnie rozpoczyna się generalny remont. Od tej pory i świat, i dom stanęły na głowie.

 Uwaga! Nie do czytania w miejscach publicznych; salwy śmiechu mogą wywołać panikę wśród otoczenia.

W samo południe - odsłona XXII

A co tam! Na weekend wrzucę Wam nowy konkurs.
W samo południe, odsłonę XXII czas zacząć.

Z tej racji, że nie znam tematu, to o pytania poprosiłem Sławka. Jakby co, Jego wina :)

Konkurs trwa do czwartku, 22 marca 2012 roku (potem jadę na Pyrkon, nie da się dłużej). Prawidłowe odpowiedzi proszę przesyłać na adres: akusz@szortal.com.

Do wygrania mamy 3 egzemplarze książki wydawnictwa Mag - Szczury i morze rozległe Roberta Rodicka.

Pytania:

W Szortowni...

"Gaga" Mikołaja Juliusza Wachowicza.

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

22 marca to dzień premiery Łowcy złodziei Stephena Deasa.

Tylko głupiec próbuje okraść łowcę złodziei. Jednak pokusa bywa zbyt silna.

Ulice Deephaven nie są bezpieczne. Miasto odbudowuje się po brutalnej wojnie domowej, która przetoczyła się przez imperium. W zaułkach czyhają mordercy, ostre jak brzytwa noże kieszonkowców odcinają sakiewki i podrzynają gardła, a żebracy walczą z sierotami o znalezione resztki.

 Młody Berren chce odmienić swój los. W akcie desperacji okrada tego, którego boi się każdy rabuś – łowcę złodziei. Za zuchwałość przyjdzie mu zapłacić życiem. W najlepszym wypadku czeka go niewolnicza praca w kopalni.

Tajemniczy mistrz Syannis ma jednak wobec Berrena inne plany.

Stephen Deas:

Brytyjski pisarz, specjalizujący się w fantasy. Debiutował w 2009 roku powieścią „Adamantowy pałac”, otwierającą cykl „Pamięć Płomieni”. „Łowca złodziei” to pierwsza część nowej trylogii, której drugi tom jest nominowany do prestiżowej David Gemmell Legend Award, przyznawanej najlepszym powieściom fantasy.


Fragment powieści.

Magary w Subiektywnie

W Subiektywnie Marek omawia dla Was książkę wydaną przez wydawnictwo Prószyński i S-ka - Nieśmiertelność zabije nas wszystkich - Drew Magary. Zapraszam do zapoznania się.

Króciak

Po raz kolejny Mikołaj Juliusz Wachowicz: "Leń".

W Szortowni...

Jeszcze raz Mikołaj Juliusz Wachowicz: "Śmierć dziadka".

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-kaPod koniec marca ukaże się nowe wydanie "Starcia królów" George'a R.R. Martina, drugiej części bestsellerowego cyklu Pieśń Lodu i Ognia, zapoczątkowanej "Grą o tron".Na początku kwietnia, stacja telewizyjna HBO rozpoczyna emisję drugiego sezonu serialu opartego na kanwie cyklu Martina.

Nowy felieton Andrzeja W. Sawickiego - Najcenniejszy metal

Właśnie wkleiłem do Publicystyki nowy felieton Andrzeja W. Sawickiego - Najcenniejszy metal. Zapraszam do zapoznania się. Naprawdę warto!

Stusłówka

"Muza" Anny Pleczeluk.

Nowość Wydawnictwa Literackiego

Już w czwartek premiera następnej książki mojego ulubionego autora, tak, nie boję się tego napisać, mojego ulubionego autora - Łukasza Orbitowskiego.
22 marca to ważny dzień, to premiera książki Widma.

Alternatywna historia pokolenia Kolumbów z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim w roli głównej.


Powstanie warszawskie nie dochodzi do skutku. W zagadkowych okolicznościach broń nie wypala.

Kolumbowie przeżywają wojnę. Krzysztof Kamil Baczyński i jego żona Basia zmagają się z PRL-owską rzeczywistością. Poeta, męczony przez majaki i senne koszmary, zaczyna pisać książkę w socrealistycznym duchu.

Równolegle śledzimy losy dwóch przyjaciół: gorliwego milicjanta Wiktora, który bada sprawę Cudu Dnia Pierwszego – jak nazywane jest zdarzenie z 1 sierpnia 1944 roku – oraz politycznego więźnia Janka.

Kto spośród niedoszłych powstańców zostanie katem, a kto ofiarą? Czy uda się przeprowadzić zamach na Bolesława Bieruta? Jak uratować Polskę? Los kraju może odmienić tylko tajemnicze pudełko, które już raz przyczyniło się do odwrócenia biegu historii.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – pisarz kojarzony głównie z literaturą grozy, krytyk literatury fantastycznej i uznany publicysta.

Perepeczko w Subiektywnie

Hubert powrócił do pisania omówień i to w jakim stylu! Na warsztat wziął U-booty II wojny światowej Andrzeja Perepeczko i zrobił dla Was III część poradnika. Zapraszam, czytajcie, oceniajcie :)

Nowość wydawnictwa Czarne

Od 20 marca można już nabyć nowość wydawnictwa Czarne - Pirat stepowy Stanisława Łubieńskiego.

Był chorowity i drobny, mówiono, że przypominał dziecko albo brzydką kobietę. Urodził się jako człowiek wolny, choć jeszcze jego ojciec zginał kark pod pańszczyźnianym jarzmem. Kiedy go chrzczono, od świecy zapaliła się szata popa. Mieszkańcy stepowego Hulajpola uznali, że na świat przyszedł antychryst.  

Wcześnie zadał się z anarchistami. Napadał bogaczy, kradł i zabijał w imieniu biednych chłopów i wyzyskiwanych robotników. Trafił do więzienia, szczęśliwie uniknął szubienicy, wyszedł, gdy wybuchła rewolucja. Chłopi uwierzyli, że jest następcą kozackich atamanów, że przepędzi panów, daruje ziemię i wolność.

Nestor Machno, zwany "Bat’ką" (ojczulkiem), stworzył wielotysięczną armię, która nie uznawała niczyjej władzy i zażarcie broniła terytorium zamieszkanego przez dwa i pół miliona ludzi. "Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją", mawiał. Machnowcy na czarnych sztandarach mieli napisane: "Wolność albo śmierć".

Konkurs wydawnictwa Czarne

OBRAZEKWygraj wycieczkę do Rumunii!!!

Zapraszamy do wzięcia udziału w literackim konkursie Pociąg do przygody!

Ogłaszamy konkurs literacki, którego tematem jest przygoda z podróży pociągiem. Prace do 7000 znaków prosimy przysyłać mailem na adres konkurs@czarne.com.pl, wpisując w temacie wiadomości nazwę konkursu – Pociąg do przygody.

Do wygrania jednoosobowa wycieczka do Rumunii oraz zestawy książek z serii Orient Express!
Na prace czekamy do 31 maja 2012. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi
15 czerwca 2012 r.

Osoby zainteresowane prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem konkursu.

Konkurs seksowny

Nowy konkursik o frywolnym temacie.

Temat: Seks

Znaczy co, tak po prostu – seks?

Właśnie tak. Niech seks zawładnie Waszymi umysłami. Stwó… pardon, spłodźcie dzieła, które obracać się będą wokół tego najważniejszego, jak twierdzą niektórzy, tematu w naszym życiu. Interpretacja dowolna: komicznie, tragicznie, bezpośrednio, zza woalki, ostro, łagodnie – jak sobie wymarzycie.

Wymogi: Ma być fantastycznie!

Znaczy się – fantastyka ma być. Żadnych innych.

Limit znaków: minimum 3500 znaków, maximum 5000 znaków (ze spacjami).

Termin: 2 tygodnie na napisanie i przesłanie, czyli do 5 kwietnia do godz. 9.00 (rano).

Inne: jeden autor – jeden tekst.

Teksty, z dopiskiem "Seks" w temacie maila, wysyłajcie na adres kruger@szortal.com.

Zwycięzcę wyłonicie w głosowaniu w ankiecie.

Nagrodą dla zwycięzcy są książki Keri Arthur: Wschodzący księżyc, Całując grzech, Kuszące zło ufundowane przez Instytut Wydawniczy ERICA.

Jeśli postaracie się i na konkurs wpłynie odpowiednio dużo (powiedzmy sześć) szortów, nagrody otrzymają również zdobywcy drugiej i trzeciej lokaty. Nagrodą będzie książka Inne okręty - Romualda Pawlaka, również ufundowane przez Instytut Wydawniczy ERICA.

W Szortowni...

...króciak Anny Pleczeluk: "Przemyt".

Nowość wydawnictwa Mag

Od dzisiaj w księgarniach nowa książka z cyklu Upadli Lauren Kate - Zakochani.

Co sprawia, że serce bije wam trochę szybciej? Oto „Zakochani”, cztery nigdy wcześniej nieopublikowane opowiadania, złożone przez Lauren Kate w jedną opowieść i osadzone w średniowieczu.
„Zakochani” przedstawiają czytelnikom szeroko dyskutowane, ale nigdy dotąd nieopisane szczegółowo historie bohaterów „Upadłych”, przeplatające się z epickim romansem Luce i Daniela. Te opowiadania to „Miłość w najmniej spodziewanej chwili: walentynki Shelby i Milesa”, „Lekcje miłości: walentynki Rolanda”, „Płomienna miłość: walentynki Arriane” oraz „Niekończąca się miłość: walentynki Daniela i Lucindy”.

Króciak

"Mała księżniczka" Roberta Rusika.

Nowość wydawnictwa Mag

Jadę na Pyrkon, nie będzie mnie parę dni, więc wrzucę Wam parę wiadomości hurtem, mam nadzieję, że się nie pogniewacie :)

Cykl „Anioł nocy”- Brenta Weeksa NOWA EDYCJA poszerzona o nowelę Cień doskonały od 21 marca w księgarniach.

Dla Durzo Blinta zabijanie to sztuka, a w tym mieście on jest największym artystą.

Dla Merkuriusza przetrwanie nie jest rzeczą pewną. Nie ma żadnej gwarancji przeżycia. Jako szczur z ulicy wychował się w slumsach i nauczył się szybko oceniać ludzi. I podejmować ryzyko. Na przykład zgłaszając się na ucznia do Durzo Blinta.

Jednak żeby zostać przyjętym do terminu, Merkuriusz musi odrzucić swoje dawne życie i przyjąć nową tożsamość. Jako Kylar Stern musi nauczyć się poruszać w świecie zabójców - w świecie niebezpiecznych polityków i dziwnej magii. I musi rozwijać talent do zabijania.


Nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka - Łowca złodziei Stephana Deasa.

Tylko głupiec próbuje okraść łowcę złodziei. Jednak pokusa bywa zbyt silna.

Ulice Deephaven nie są bezpieczne. Miasto odbudowuje się po brutalnej wojnie domowej, która przetoczyła się przez imperium. W zaułkach czyhają mordercy, ostre jak brzytwa noże kieszonkowców odcinają sakiewki i podrzynają gardła, a żebracy walczą z sierotami o znalezione resztki.

 

Młody Berren chce odmienić swój los. W akcie desperacji okrada tego, którego boi się każdy rabuś – łowcę złodziei. Za zuchwałość przyjdzie mu zapłacić życiem. W najlepszym wypadku czeka go niewolnicza praca w kopalni.

 

Tajemniczy mistrz Syannis ma jednak wobec Berrena inne plany.


Nowa Fantastyka 4 (355) 2012

Już możecie kupić nowy numer Nowej Fantastyki, znajdziecie w niej:

PUBLICYSTYKA

DZIECI GORSZEGO POPU Jakub Ćwiek

STARCIE KRÓLÓW Jerzy Rzymowski

CZY TO PODCHWYTLIWE PYTANIE? z sir Terrym Pratchettem rozmawia Neil Gaiman

SAMOTNOŚĆ WIELOKOMÓRKOWCA Wawrzyniec Podrzucki

FANI NA RATUNEK! Marek Grzywacz

NIEBEZPIECZNE ZABAWY Z LOKIM Artur Szrejter

RADY DLA PISZĄCYCH, ODC. 5 Michael J. Sullivan

CELOWE POSTARZANIE IDEI Rafał Kosik

MŁOTOGŁOWI Peter Watts

MIŁOŚĆ W SCHRONIE PRZECIWBURZOWYM Łukasz Orbitowski

PROZA POLSKA

ŚWIADECTWO (LIVE) Jakub Ćwiek

STRZELEC Bartosz Działoszyński

OGIEŃ I LÓD Ewelina Kozik

ROMANTYCZNOŚĆ Zbigniew Wojnarowski

PROZA ZAGRANICZNA

ZAPISANE W WĘZŁACH Ken Liu

KWIAT, LITOŚĆ, IGŁA, ŁAŃCUCH Yoon Ha Lee

PIERŚCIEŃ VERTHANDIEGO Ian McDonald

Stusłówka

Nazbierało się trochę pokonkursowych remanentów.

Dzisiaj stusłówka Jadwigi Kopaszewskiej: "Zbrodnia" i "Siedzieliśmy jak w kinie...".

Króciak na dziś

Zapowiedź Instytutu Wydawniczego Erica + fragment powieści

3 kwietnia na rynku księgarskim pojawi się nowa książka Instytutu Wydawniczego Erica - Carska roszada Melchiora Medarda.
Opowieść prawie sensacyjna, momentami romansowa,
częściej zagadkowa, niekiedy erotyczna.

 Koniec XIX wieku, Warszawa. Miasto niespokojne, dopiero co spacyfikowane po kolejnym spisku antycarskim. Miasto wielkich interesów i ekskluzywnych hoteli, ale też dzielnic biedy i zawszonych burdeli.

Miasto, w którym ktoś w okrutny sposób morduje kobiety...

Estar Pawłowicz Van Houten, tajny urzędnik do zadań specjalnych, przyjeżdża ze stolicy Imperium, by wyjaśnić sprawę zabójstw młodych kobiet. Musiał radzić sobie już z podobnymi wyzwaniami, nie tylko w Rosji. W pracy śledczego wykorzystuje najnowsze zdobycze nauki i techniki. Czasem wywołuje to podziw, a czasem niesmak kolegów z policji.

Dopiero w Warszawie Van Houten orientuje się, że sprawa ma drugie, a nawet trzecie dno. Zaczyna się rozgrywka sięgająca szczytów władzy i europejskich dworów monarszych. Szpiedzy, mordercy, zboczeńcy, piękne kobiety, spiski, zabójstwa – oto świat tajnego radcy Estara Pawłowicza.

W samo południe - odsłona XXII - ogłoszenie wyników

Spóźniony, za co przepraszam, ale najpierw Pyrkon, a potem musiałem dojść do siebie :)

Więc szybko - najpierw prawidłowe odpowiedzi. Wiedzieliście o co chodzi, nie przestraszyliście się pytań Sławka.
Odpowiedzi cytuję z maila Patrycji, bo tak trochę poetycko pierwszą odpowiedź potraktowała :)

W samo południe - odsłona XXII - ogłoszenie wyników

W Konkursach zamieściłem prawidłowe odpowiedzi i zwycięzców XXII odsłony naszego konkursu. Gratuluję i zapraszam ponownie.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

3 kwietnia  w serii "Człowiek poznaje świat" ukaże się:

NA KRAŃCU ŚWIATA
Najsłynniejsza wyprawa na biegun południowy

(The Worst Journey In the World)


Apsley Cherry-Garrard

Najlepsza w historii książka podróżnicza według „National Geographic Adventure”!

Przygody, które mrożą krew w żyłach. Ludzie, którzy wzbudzają podziw.

"Na krańcu świata" to przejmująca relacja z heroicznej wyprawy na biegun południowy w latach 1910-1913, którą kierował kapitan Robert Scott – jeden z ostatnich wielkich odkrywców geograficznych. Nie da się zapomnieć tej opowieści widzianej oczami najmłodszego uczestnika ekspedycji, Apsleya Cherry’ego-Garrarda. Doświadczył on wraz z towarzyszami najbardziej srogiego klimatu na Ziemi: skrajnie niskich temperatur, wielotygodniowych ciemności, potwornych śnieżyc czy zapadających się lodowych nawierzchni.
"Na krańcu świata" to historia fascynującej podróży do paszczy rozszalałego żywiołu i próby sił w obliczu bezlitosnej potęgi natury!

"Podróże antarktyczne rzadko są tak ciężkie, jak się je maluje. Ale ta wyprawa przerasta nasze możliwości językowe: jej groza jest nie do opisania."

Apsley Cherry-Garrard

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka + fragment powieści

Po raz pierwszy w Polsce czwarta część sagi Powrót do domu.

Wybrańcy Nadduszy kończą przygotowania do lotu w gwiazdy. Jednak w tle wciąż wrze spór o przywództwo, który przeniesie się na pokład statku „Basilika”, nazwanego tak na cześć ich utraconego miasta. Obie strony konfliktu w tajemnicy planują obudzić się ze snu w trakcie długich lat podróży. A dzieci, chcąc nie chcąc, staną się pionkami w rozgrywce dorosłych, pragnących przeciągnąć je na swoją stronę w wyścigu o panowanie nad odzyskaną kolebką ludzkości. Jednak to Naddusza, skopiowana w pełni do komputerów statku, ma prawdziwą władzę nad tą podróżą. I tylko Nafai, który przybiera powłokę gwiezdnego sternika, naprawdę rozumie, co to oznacza dla ich planów.

Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Debiutował opowiadaniem Gra Endera, które zostało później rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Odrodzenie Ziemi to czwarta część innego znanego cyklu autora, sagi Powrót do domu.

Fragment powieści.

W samo południe - odsłona XXIII

XXIII odsłonę czas zacząć :)

Tym razem mamy do rozdania 3 świeżutkie Nieba ze stali Roberta M. Wegnera, ufundowane przez wydawnictwo Powergraph.

Na odpowiedzi czekam do soboty 31 marca 2012 roku, do godziny 12:00. Proszę o odpowiedzi na maila: akusz@szortal.com, w tytule dajemy numer odsłony i oczywiście na koniec podpisujemy się :)

Wiosna zbliża się coraz dłuższymi krokami, dlatego też dzisiaj pytania będą wiosenne :)

1. Do jakiego bardzo znanego zagranicznego autora sf podobny jest Robert M. Wegner, a właściwie źle podałem pytanie: Jaki znany zagraniczny autor sf próbuje upodobnić się do Roberta M. Wegnera.

2. Proszę podać które opowiadanie Roberta M. Wegnera jest najlepsze i dlaczego jest to: Gdybym miała brata.

3. Proszę podać w którym roku Robert M. Wegner dogoni Andrzeja Sapkowskiego. Po pierwsze: w którym roku wyda piąty tom powieści (czyli łącznie będzie miał 2 zbiory opowiadań i 5 tomów powieści jak AS); po drugie w którym roku łączny nakład książek Wegnera przekroczy łączny nakład książek Sapkowskiego.

Jak widzicie jest bardzo wiosennie i idiotycznie. Przesyłajcie odpowiedzi, wygrywajcie, bo nie wiem, czy po takim zestawie pytań dostanę jeszcze kiedyś książki do konkursów :)

Czekam z niecierpliwością na odpowiedzi.

A co mi tam :) Najlepsza, najbardziej dowcipna odpowiedź, która nie dostanie jednej z głównych nagród dostanie nagrodę pocieszenia. Ładną nagrodę pocieszenia :)

W samo południe - odsłona XXIII

W dziale konkursów mamy Niebo ze stali Roberta M. Wegnera do wygrania. Trzy sztuki. I nagrodę pocieszenia. I bardzo idiotyczne pytania zadałem. Nic tylko grać i wygrywać :)

Króciak

Marta Ostrowska: "Okno na ulicę".

Zapowiedź wydawnictwa Prószyński i S-ka + niespodzianka

10 kwietnia to będzie gorący dzień, zapowiada się kilka ciekawych premier. Przedstawiam pierwszą z nich:  Niuch Terry Pratchett.

Nawet w Świecie Dysku policjant jest zawsze na służbie.

Powszechnie uznawana prawda głosi, że kiedy policjant wyjeżdża na urlop, ledwie ma czas otworzyć walizkę, nim znajdzie pierwsze zwłoki. Komendant Sam Vimes ze Straży Miejskiej Ankh-Morpork jest właśnie na urlopie na wsi – niewinnej i wesołej, ale nie dla niego są zwykłe trupy w szafie. Trupów jest więcej, bardzo wiele, a także pradawna zbrodnia, straszniejsza niż morderstwo. Znalazł się poza swoją jurysdykcją, poza kompetencją, niekiedy zagubiony i poza granicami zrozumienia, pozbawiony kanapek z bekonem, ale nie przebiegłości. Podobno w końcu wszystkie grzechy zostają wybaczone. Ale chyba nie całkiem...

Fragment powieści.

Zapowiedź wydawnictwa Zysk i S-ka

Druga zapowiedź na 10 kwietnia. Ciało obce - Rafał A. Ziemkiewicz.

Jest to opowieść o miłości, ale nie jest to historia romantyczna, bo miłość przegrywa tu z niedojrzałością, rodzinnymi obciążeniami i codziennością. Jest to historia pełna obscenów, ale nie jest to powieść erotyczna, bo seks uczyniony neurotycznym przymusem nie daje spełnienia ani radości. Jest to historia upadku człowieka, ale nie moralitet, bo bohater do końca nie rozumie, co w życiu zrobił źle. Jest to wreszcie dzieło znanego komentatora politycznego, bezlitośnie pokazujące prawdę o III RP − ale zarazem Ciało obce to ostatnia rzecz, jakiej czytelnik spodziewał się po prawicowym publicyście.

Współczesna Polska i bohater Ciała obcego są do siebie podobni. Dwoje idealistów − bohater i jego żona − ludzie bez pojęcia o partnerskim współżyciu (również tym seksualnym) biorą się za małżeństwo, podobnie jak ludzie ograniczeni za demokrację. Dla dwojga idealistów wychodzi z tego małżeńska katastrofa porównywalna z tą, jaką dla idei demokracji jest III Rzeczpospolita. Polska i bohater gubią się w wolności. Społeczny i prywatny świat próbują wiązać prowizorycznie sznurkami w niemożliwe figury − układy sadomas ktoś kogoś cycka, ktoś komuś zawdzięcza i ktoś ma na kogoś haka. W ten sposób z niewinnego niemożliwego robi się możliwe, ale cyniczne i mafijne. Manuela Gretkowska

Niebo ze stali - Robert M. Wegner

Meekhan, odsłona trzecia

Anna Klimasara

 

            Problem z książkami, na które czeka się z dużą niecierpliwością polega na tym, że najdoskonalsze są przed odczytaniem pierwszego zdania. Do tej chwili żyją w naszej wyobraźni pełne możliwości, biegnąc w nieskończenie wiele kierunków i pęczniejąc z każdą chwilą od oczekiwań. Później jesteśmy zdani już tylko na autora, który naturalnie nie ma łatwego zadania, gdyż nie da się wyjść naprzeciw wszystkim gustom i sprostać wszystkim oczekiwaniom. Choć w zasadzie sam jest sobie winien…

            Drugi tom opowiadań meekhańskich Roberta M. Wegnera zostawił czytelników z całą masą pytań, a część wschodnia urwała się niemal w pół zdania, więc sądzę, że nie byłam jedyną osobą, która chciała dowiedzieć się co dalej. No właśnie. Nie do końca wiadomo, co dalej, gdyż wszystko zasłaniają góry. A w górach tych spotkamy doskonale znany z pierwszego tomu opowiadań oddział Czerwonych Szóstek, nieco rozproszony czaardan Laskolnyka i tysiące Wozaków, którzy nade wszystko pragną powrotu na swoją ziemię. Jednakże wszelkie działania komplikuje seria tajemniczych morderstw i zniknięć w okolicy, wyraźnie wskazująca na to, że góry kryją wiele mrocznych tajemnic. Natomiast całość spowija sieć intryg utkanych przez Szczury – wywiad Imperium, który z nikim nie chce dzielić się wiedzą, jednocześnie próbując każdego wykorzystać do własnych celów. Dzieje się zatem sporo i zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od misternych gierek dworskich, przez tajemnice przeszłości, kładące się cieniem na bieżących wydarzeniach, aż po opisane z rozmachem bitwy.

Wegner w Subiektywnie

Ania przeczytała Niebo ze stali Roberta M. Wegnera i podzieliła się z Wami swoimi przemyśleniami na temat powieści. Zapraszam do zapoznania się.
Wczoraj konkurs z Wegnerem, dzisiaj omówienie książki Wegnera, boję się zajrzeć do lodówki...

Nowość wydawnictwa Czarne

Dzisiejsza nowość wydawnictwa Czarne: Smuga krwi -Johana Theorina.

Na Olandię wreszcie zawitała wiosna. Per Mörner chce spędzić na wyspie Wielkanoc. Jego plany krzyżuje jednak telefon od schorowanego ojca. Jerry jest w swoim starym studiu filmowym i prosi, żeby po niego przyjechać. Gdy Per dociera na miejsce, w budynku wybucha pożar. W ostatniej chwili udaje mu się uratować ojca. Policja znajduje na pogorzelisku zwłoki dwóch ofiar.
Per rozpoczyna własne śledztwo, jednak im bardziej zbliża się do rozwiązania tajemnicy, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. Nadchodzi noc Walpurgii, na Olandii znów zapłoną ogniska...

"Fabuła balansująca między tym, co nadprzyrodzone, a tym, co racjonalne, między tym, co dobrze znane, a tym, co przerażające – słowem: świetna powieść".
"Östgöta Correspondenten"

"Theorin ma dar tworzenia niesamowitej atmosfery, a elementy fantastyczne wplata w narrację z rozmysłem i wyczuciem (...). Błyskotliwa i wciągająca książka".
"Svenska Dagbladet"

Ziemiański w Subiektywnie

O ile mnie pamięć nie myli, to mamy pierwsze przedpremierowe omówienie na szortalu :)

Marek przeczytał i podzielił się wrażeniami z Pomnika Cesarzowej Achai - Andrzeja Ziemiańskiego.  Zapraszam do zapoznania się.

Stusłówka

Dzisiaj Patrycja Stoińska: "Dotyk".

Króciak na dziś

Nowość wydawnictwa Czarne

Wczorajsza nowość wydawnictwa Czarne.
Günter Wallraff - Z nowego wspaniałego świata

Często zbywamy irytujących pracowników biura obsługi klienta, opędzamy się od bezdomnych proszących o parę groszy, potrafimy być opryskliwi wobec kelnera czy kasjerki. Niemiecki reporter Günter Wallraff postanowił sprawdzić, jak to jest być po stronie "natrętnego" społeczeństwa: jako bezdomny nocował na dworze przy kilkunastostopniowym mrozie; zatrudnił się w piekarni, której sieć wielkich sklepów narzuciła warunki pracy jak z czasów wczesnego kapitalizmu; ucharakteryzowany na Somalijczyka jechał pociągiem pełnym kibiców; w firmie marketingowej, działającej na granicy prawa, pod nieustanną presją psychiczną stał się sprzedawcą oszustem. Wcielał się w swoich bohaterów całym sobą, ze wszystkimi tego psychicznymi, moralnymi i prawnymi konsekwencjami. Stał się w swoim kraju osobą powszechnie znaną - instytucją, do której w desperacji zwracają się gnębieni i poniżani pracownicy, zgłaszając przypadki skrajnego łamania prawa i wykorzystywania przez pracodawców.
Od 1981 roku, odkąd prawomocnym wyrokiem sądu jego metodę zdobywania informacji uznano za legalną we wszystkich przypadkach, gdy dzięki niej istnieje szansa ujawnienia poważnych uchybień, funkcjonuje w Niemczech termin "lex Wallraff".
Wcielając się w tego "drugiego", pomagając tym, którzy doznali krzywdy ze strony wielkich korporacji, tym, których społeczeństwo spycha na